RAIFFFISENB A N I KI Socialisten spelen een hoog spel Bondsdag vergadert ondanks getreiter WAT IS BUISMAN 3rins vanmiddag naar Amerika vertrokken Geen discussie met Luns in Eerste Kamer Middenstanders nog te weinig geschoold „Dankbare" lifters gepakt Nog meer malversaties in havenfraude L) =W- WOENSDAG 7 APRIL 1965 H Weinig verandering DE BILT. Rond een hogedruk- tbied bij de Azoren verplaatsen zich a" cakke oceaanstoringen over de Britse landen naar de Noordzee. Eén ervan oe eidde woensdagochtend zijn invloed 0 m>er Nederland uit. De mist werd door >ze storina verdreven en het begon Bt te regenen. Aangezien een nieuwe StUoring Ierland nadert, zal het alge- s'Une weerbeeld de komende 30 uur "^einig veranderen. Er blijft over het gemeen veel bewolking binnendrij- (n. waaruit af en toe wat regen valt. het temperatuurverloop komt u t g verandering. ZON EN MAAN 1 Donderdag 8 april: zon op 6.00 uur. r 19.25; maan op 9.51, onder 2.26. O Vrijdag 9 april: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN april: 7.09 v.m.; 19.44 n.m. —HET WEER IN EUROPA lapporten hedenmorgen zeven uur i Helder i Jenburg motregen Ï.-Limburg regen "sinki h. bew. rkhodrn 1. bew. regen ussel zw. bew. mlxemburg mist irijs goh. bew •enoble geh bew. Ice onbew. pijn geh. bew. ankfort zw. bew. Dochen geh bew. windstil 13 nn0 6 11 1 windstil 12 -2 ^4een volksstemming Nieuw-Guinea pJAKARTA Het blad van "het In- leger veklaart dat volgens eerste vice-premier en minister ,n itenlandse zaken dr. Soebandrio 59 geen volksstemming zal worden houden in Nieuw-Guinea. Volgens het lts tonesische persbureau zou Soebandrio jen Papoea's hebben gezegd: „Denk k aan 1969. Laat dat jaar maar j over". Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt Bij hst branden van koffie gaan •nkala amaakbaaianddalan verforen. Buisman heretelt dat. Buisman vult dit tekort op netuurlijke wijze aan. Buisman geeft nóg meer pit. nóg meer smaak, ook-een de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Hoe U Uw koffie ook Met Buitmzn smeekt ze beter (ook poederkoffie f) kwekers, (kantoorbedienden, modinettes. Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4j miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend In de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Soepel bij huren, stug bij zetels (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Het is te begrijpen dat de PvdA nu Jïij de zetelverdeling hoog spél speelt. Bij de programmabe sprekingen heeft de heer Vondeling zich griezelig gematigd opgesteld. Men wrijft zich toch wel even de ogen uit als men hoort, dat hij akkoord is ge gaan met huurverhogingen van 10 pet per 1 januari 1966 en nog eens 10 pel per 1 januari 1967. Tot voor kort heb- 1 ben de socialisten zich fel tegen huur verhogingen verzet. De befaamde wo- ningbouwexpert van de PvdA-fractie. de heer J. Bommer, is er nóg tegen. Hij enkele van zijn fractiegenoten zul len dan ook naar verluidt, straks tegen de huurvoorstellen stemmen. Om gematigdheid niet al te ver door te voeren, stelt de heer Vondeling scherpe eisen met betrekking tot de ze telverdeling. Daarmee wil hij de zaak kennelijk weer in evenwicht brengen en eventuele ontevredenen in eigen kring apaiseren. Daarin slaagt hij zeker als hij behalve Economische zaken ook Finan ciën in de wacht weet te slepen (dan wel het heengaan van minster Luns weet af te dwingen). Weliswaar doen de socia listen nu alsof ze Financiën helemaal zo aantrekkelijk vinden, maar dat lijkt een kwestie van tactiek. Omroep De socialistische claim (met alterna tief) op B.Z. vormt niet de enige moei lijkheid in deze formatiefase, maar Is wel het kernprobleem. De overige problemen zijn vooralsnog geen struikelblokken. In teressant is het streven om van het mi nisterie voor maatschappelijk werk een „zwaardere" post te maken ten koste het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Het-zou de be doeling zijn om de hele omroepproblema tiek plus de afdelingen kunsten, volks ontwikkeling e.d. van o„ k. en w. over te hevelen naar Maatschappelijk Werk, dat dan b.v. „Ministerie van Culturele Maatschappelijke Zaken" zou moeten gaan heten. Als kandidaat voor deze post noemt men al de Haagse socialis tische wethouder voor onderwijs en cul tuur mr. M. Vrolijk. O. k. en w. zou de K kwijtraken en dus „ministerie van on derwijs en wetenschappen" gaan heten. Voor deze post schijnt de ARP in aan merking te komen. Men denkt aan het Eerste-Kamerlld prol. mr. W. F. De Gaay Fortman, die gisteren plotseling op „strategische" punten verscheen Inmiddels nemen de geruchten toe dat Reis duurt tot 15 april treH Eredoctoraat in HI Michigan |DEN HAAG Prins Bernhard is eauknmiddag om 1 uur per KLM van aan|hiphol naar de Verenigde Staten bor een reis van ruim een week mftrtrokken. Hij - wordt vergezeld bor zijn particulier secretaris, de 6er E. Vernède. In Amerika reist in gezelschap van ambassadeur y [r. C. W. A. Schuermann. 'Morgen hoopt de Prins naar Detroit AAi vliegen, waar hij zal spreken conomische club. een van de belang- jkste forums van de openbare mening l de Ver. Staten. Deze club telt onge ler 2500 leden, prominente figuren ui .f tingen van handel, industrie, weten l| ihap en vrije beroepen.' 1 Vrijdag ontvangt de Prins een ere "..bctoraat in de rechtswetenschappen J honorary degree doctor of civil law) 1 de aula van de universiteit van üif.liehigan Ann Arbor uit handen an de president van deze universiteit, igj'. Harlan Hatcher. Na afloop zal de Prins een toespraak Jouden. De Prins ontvangt het doctoraat wegens zijn uitzonderlijke ver diensten op het gebied van de interna tionale samenwerking met name voor zijn initiatief ten aanzien van de Bilder- bergconferenties. In 1952 ontving konin gin Juliana tijdens haar bezoek aan de Ver Staten van deze universiteit een ere-doctoraat in dezelfde faculteit. Op 10 april vertrekt de Prins naar de plaats Holland in Michigan waar hij tijdens een bijeenkomst op Hope college een rede zal houden voor de studenten. Na een lunch op Hope col lege zal de Prins een 200 jaar oude molen op Windmill-Island in gebruik stellen. Na de ingebruikstelling van de molen zal de Prins een ontvangst bijwonen, die te zijner ere wordt gegeven in het „Civic centre" van de Nederlandse ge meenschap en die zal worden bijge woond door dertig delegaties van de „Dutch-American community delega tion". Het ligt verder in de bedoeling van de Prins een bezoek te brengen aan de „Fermi atomic plant" en eventueel ook aan de Fordfabrieken te Detroit. Alvorens op 15 april naar Nederland terug te keren zal de Prins te Washington als eregast aanzitten aan een lunch die wordt aangeboden door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, mr. Dean Rusk. minster De Jong straks staatssecretaris Haex op Defensie zal handhaven. De heer Haex is lid van de CHU, welke partij niet meer in het nieuwe kabinet terugkeert. Dit zou echter geen beletsel zijn om de heer Haex als vak-bewinds man te doen aanblijven, zo meldt de Volkskrant Geldschieterswet aangenomen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gis termiddag de Geldschieterswet aange- en. Er lag nog steeds een amen dement van de heer Schoemaker (kath. v.), ondersteund door de heren Van Dijk en Tilanus, om bij faillisse ment van de spaarondernemer een preferentie aan de vordering der spaarders toe te kennen. De heer Schoemaker deelde evenwel mee, dat hij dit amendement introk. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Bui tenlandse zaken zonder enige discussie •aard. Zij stelde zich op het stand punt, dat een bespreking van het be grotingshoofdstuk niet kan plaats heb ben zonder dat op het beleid kan worden ingegaan. En over het alge- ne beleid kan met een demissionai- minister niet van gedachten worden gewisseld. De Senaat behoudt zich het recht voor op de begroting terug te komen wanneer een nieuw kabinet is gevormd. Door dit besluit van de Kamer kreeg minister Luns niet de gelegenheid om aantal opmerkingen te maken, die hem met het oog op de kabinets formatie wellicht goed zouden doen. En de Senaat ontnam zichzelf de ge legenheid om zich over de minister prijzend uit te laten, zoals zü de voor gaande weken steeds heeft gedaan met betrekking tot een aantal ambtgenoten van mr. Luns. Te Bloemendaal is op 67-jarige leef tijd overleden mr. H. J. Ferwerda, sinds februari 1950 vice-president van de Haar lemse rechtbank. Daverende knallen boven Berlijn Jongeren moeten worden gewonnen AMSTERDAM Het Algemeen waarborgfonds voor de middenstand bestaat tien jaar en merkt in het jaar verslag over 1964 op dat de te geringe algemene ontwikkeling van de mid denstand hoofdbrekens geeft en nog meer zal geven. Vooral geldt dit voor de jongeren, die nog een lange loop baan voor de boeg hebben. De nog steeds groter wordende zaken hebben een heel ander type ondernemer nodig met natuurlijke aanleg en brede algemene ontwikkeling waarop een theo retische en practische scholing moet wor den opgebouwd. Veel moet er nog ge beuren en de opleiding moet nog veel leer op het ondernemersschap gericht orden. Om dit mogelijk te maken moet men eerst aandacht aan de werving geven nen moet de belangstelling van de jongeren voor zelfstandig ondernemers schap wekken. Het midden- en kleinbe drijf heeft dit te veel verwaarloosd en moet contact zoeken met bureaus voor beroepskeuze en de hoogste klassen van muio's, middelbare scholen en handels scholen. Alleen of met groepswerkzaam- heid komt men er niet. Krediet Dit wordt nog dringender noodzake- jk nu het nieuwe vestigingskrediet mo gelijk is gemaakt, waarbij nieuwelingen een minumum van 5 pet aan eigen kapitaal kunnen beginnen, zodat hieraan groot risico verbonden is. Uitstekende aanleg en gaven moeten zich paren aan theoretische en practische voorbereiding. Dergelijke ondernemers zijn echter zeer dim gezaaid. t nieuwe krediet dient ook ter op lossing van de opvolgingsmoeilijkheid. De middenstandsbonden moeten zorgen, dat dit krediet redelijke kansen krijgt, want anders zal het niets uitrichten. Schip al 5 dagen aan de grond DEN BURG Reeds sinds zaterdag zit het vrachtschip Vliegstroom 134 toni midden in dc Waddenzee, tussen Harlingen en Texel, aan de grond. Door de mist was het schip, dat met een lading stenen van Schuilenburg op weg was naar Oude Schild, uit de koers geraakt De politie bevoorraadt het schip. Aan boord bevinden zich kapitein Witjes en vrouw. Vandaag zou men een deel de lading in een ander schip over brengen, waarna een poging zal worden gedaan het vlot te trekken. De tijd dringt. Daarom is het fonds reeds begonnen in de levensmiddelen handel het initiatief te ontwikkelen of te bundelen om een reservoir van jonge geschikte krachten te vormen, die ter dege zijn voorbereid op het ondernemer- Verzetsheld Theo Ruiter begraven AMSTERDAM De aula op de be graafplaats Zorgvliet was te klein om de honderden vrienden en bekenden te bevatten van de vorige week over leden verzetsheld, de 54-jarige caféhou der Theo Ruiter. Ze waren er allemaal: het comité dat hem afgelopen zondag in verband met zijn 25-jarig jubileum een grootse huldiging had willen bereiden, i sen die door zijn toedoen in de log gered zijn, artiesten, oud-artiesten die in zijn café een gastvrij onthaal vonden, kortom zeer velen die hem gekend hebben. Zij namen afscheid van de man gekenschetst werd als iemand met onweerstaanbare dadendrang en sterk sociaal gevoel, die zijn gezond heid heeft gegeven voor zijn mede- Kapelaan Kloeger zei het ten slotte zo: „We hielden van Theo, want Theo hield van de mensen". Bestuur bedrijfsgroep NBV herkozen UTRECHT Het bestuur van de be drijfsgroep spoorwegen van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel. dat op 24 februari en bloc was afgetreden, is gisteren op een buitengewone algemene vergadering van de bedrijfsgroep in zijn geheel herkozen- Driekwart van de aan wezige leden sprak zich voor deze her kiezing udt. Het bestuur was in februari afgetreden omdat de ledenvergadering niet akkoord wilde gaan met de ontwerp-c-a.o 1965 voor de Nederlandse Spoorwegen. Prol. Clir. jongerendag in Limburg VENLO Voor alle protestantse jon geren in Limburg van vijftien jaar af zal op tweede Paasdag in Sittard een provinciale jeugddag worden gehouden, die om half elf begint met een Jongeren- dienst, waarna een koffietafel zal wor den aangeboden Na de officiële opening staan diverse attracties op het program ma. De dag wordt besloten met een mstuif-programma. (Van een onzer redacteuren) BERLIJN: Twee woorden beheersen in deze dagen Berlijn. „Schikanen' en „Provokation". De afgevaardig den van de Duitse Bondsdag, die met moeite en geladen van veront waardiging in Berlijn zijn aange komen werden, zoals heel de be volking, dag aan dag opgeschrikt door enorme knallen, alsof er bom men in de rondte ontploffen. De Berlijners zeggen dan. „Schikanen", want er vallen geen bommen, maar de Sowjetvliegtuigen doorbreken de geluidsbarrière. Zelfs als ze net jes boven Oost-Berlijn blijven, sid deren de glazen op een Westber- lünse tafel. Vanmiddag kwam de Duitse Bondsdag ln de fantastische Congreshal van West- Berlijn bijeen en de dagen daarvoor hebben de fracties en commissies in het herstelde deel van de vroegere Rijksdag vergaderd. Oost-Dultsland is woedend over deze „provocatie" (dat woord valt ieder ogenblik aan beide zijden van de zc grens). Maar Oost-Duitsland kan niets tegen doen. Alleen om een goed Hollands woord te gebruiken „treite ren" en dat gebeurt dan ook. De afge vaardigden, die per auto via Helmstadt naar Berlijn zijn gegaan hebben uren en uren in Marienborn moeten wachten met honderden anderen. Er zijn rijen geweest van zeven kilometer lang. maar de Vopo's haastten zich niet, integen deel ze namen regelmatig een stevige pauze en lieten wachten wie naar Ber Ujn wilde. Uren wachten De Westduitsers mogen volgens de af spraken naar Oost-Berlijn. Daar kan men ook nu niets tegen doen. Maar. in plaats van in tien minuten bij de zonegrens klaar te zijn. laat men nu de mensen wachten, uren lang, in kleine volgepropte wachtkamers met met niet meer dan een paar zit plaatsen. Met woedende koppen hebben alle Ber- lijnse bladen het uitgeschreeuwd: „de regerende burgemeester van Berlijn, Willy Brandt, heeft men bij de zone- grens aangehouden toen hij vanuit Lübeck terug wilde keren naar Berlijn. Erger nog. men heeft hem aangeboden met een auto van de Volkspolitie door de oostzone te rijden, zijn eigen wagen moest wachten om grondig onderzocht te worden. Brandt is rechtsomkeert gegaan om in Hamburg een vliegtuig te nemen naar Tempelhof dat in hart van Berlijn ligt Geen hinder Het vliegverkeer ondervond geen enkele hinder, maar de afgevaardigden naar de Bondsdag zijn met de auto gegaan. En zo is het woord „provocatie" in Oost en West op aller lippen. De Bondsdagvergadering in Berlijn houdt alle gemoederen bezig. Niet omdat de agenda belangrijk is want in wezen heeft die niets om het lijf. Eerst een vragen uurtje. dan wat economische beslissin gen. Het gaat alleen om bet feit, de demon stratie zo men wil, dat de Bondsdag in Berlijn vergadert Gebaar Bonn aan Berlijn. Want al stopt Bonn elk jaar vier miljard in de Berlijnse economie en wederopbouw, de Berlijners hebben er werkelijk die morele ruggesteun wel bij nodig. Men leeft hier in al zijn welvaart toch op 'n eiland en dan 'n eiland, waarvan men nooit wee*, of er niet eens een afschuwelijke vloedgolf over heen zal spoelen. Niet dat de Berlijners er somber onder zijn. Hoogstens een tikkeltje nerveus door al die treiterijen. Heel de dag raast er een verkeersstroom over de brede allees en de fantastische autowegen: worden er de brede glazen Berliner Weisz (bier met frambozen- sap) en Berliner Kindl (bier) gedron ken: stapels gebak verorberd: ritsen verslonden en zitten goed geklede tevreden mensen bij Kranzler op de Kurfürstendamm, in de honderden restaurants en café's; iedere avond zijn schouwburgen en concerten uitver kocht En Berlijn bouwt verder: toren hoge flatgebouwen; een fantastisch win. keicentrum Europa Zenter ls nog geen week geleden geopend, duizenden fla neren er rond. Geluidsbarrières Maar door dat alles heen klinken de slagen van de brekende geluidsbar rière; zijn er de steeds wisselende ver halen over plagerijen bij de zonegrens en is er de zorg hoe lang dit alles nog duren moet Dagelijks stroomt een lawine van pakjes en brieven de oost-zone binnen. Die pakjes niet eens meer omdat er zo'n gebrek is. Meer als tastbaar bewijs van medeleven met verwanten ginds en ook om ze aan wat extra geld te helpen, want een pond boter brengt op de zwarte markt in Oost-Berlijn toch altijd nog een veertig marken op! Overigens tot de verboden woorden in West-Berlijn behoren vooral de na- Vanmiddag beslissing Einde van de Rotterdamse taxistaking (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM De staking van de Rotterdamse taxi- en huurautochauf feurs loopt op het einde. Voorzitter van het voorlopig bestuur (door de hoofdbesturen van de drie erkende bonden actie-comité genoemd), de heer C. J. Olman gaf namelijk gister avond als zijn mening te kennen dat de staking niet langer dan een week zal duren. Wel liet hij doorschemeren dat de sta king in een kritiek stadium is gekomen. Het was niet uitgesloten dat de verte genwoordigers van de hoofdbesturen (nadat de vrijdag afgezette bestuurders nu ook him bemiddeling hebben opge geven) van de drie vervoersbonden met het Rotterdams Werkcentrum (werkge vers) in restaurant Lommerijk tot een akkoord zouden komen. Tijdens de ver gadering in Odeon was daarover niéts bekend. Duidelijk is wel dat het daar bereikte akkoord pas van kracht zal worden als de stakende chauffeurs er genoegen mee nemen. Is wat uit de bus komt niet genoeg (ook als voorlopig ak koord) dan zal de staking onverbidde lijk worden voortgezet De heer Olman liet weten dat uit het gehele land sym pathiebetuigingen zijn binnengekomen. DEN HAAG Rijkspolitie van de surveillance groep autosnelwegen heeft gisteravond op de rijksweg Utrecht-Arnhem ter hoogte van Drie bergen twee jongelui aangehouden, die met een gestolen auto onderweg waren naar Deventer. Beide jongemannen, de 22-jarige W. F. Y. en de 19-jarige B. D. J. W„ af komstig uit Deventer maar woonachtig in Dordrecht waren in de nacht van maandag op dinsdag met een personen auto meegelift van Rotterdam naar Dordrecht Toen de bestuurder-eigenaar onderweg even stopte en uitstapte, gin gen de jongelui er met de auto van door de bestuurder die hen een lift had ge geven eenzaam achterlatend. Dinsdaga-ond wilden de jongelui met de gestolen auto een bezoek brengen aan hun ouders in Deventer. Ter hoogte van Driebergen was het avontuur echter af gelopen en werden zij door de leden van de surveillancegroep overgegeven aan de rijkspolitie aldaar. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-iNassauR. Oosting, directeur Am sterdam-Rotterdam Bank N.V„ te Am sterdam en P. A Beeftln-k. bedrijfsleider directeur chemische industrie AKU te Steenbergen. men: Oost-Duitsland, Oost-Berlijn en Russen. Men behoort te zeggen: Mid den-Duitsland, Sowjetzone en Sow- jets. En Ulbricht is geen regerings leider van Oost-Duitsland. maar de „staatraadspresid-ent van de Soiojet- zone"! Meer dan twee ton verduisterd ROTTERDAM, Een nader onder zoek tegen een van de 23 verdachten in de zaak van de geruchtmakende Osto-fraude, de 48-jarige expeditiechef G. O. uit Hoek van Holland, heeft nieuwe malversaties aan het licht gebracht Het is gebleken, dat O. in samenwer king met de zestigjarige Osto-directeur J. P. G. sinds 1958 voor een bedrag van ƒ225.000,aan kortingen had bedongen drie buitenlandse rederijen. De re ducties waren bestemd voor O's werk gever (een Vlaardings bedrijf), maar kwamen terecht bij Osto en bij de ex peditie-chef. De rivierpolitie heeft verder ont dekt. dat O. ook nog een functie had in de agentuur- en bevrachtingsmaat schappij Westplein. Van deze onder neming was hij aandeelhouder. De N.V. bleek een papieren te zijn. Een naam van de aflader (de werkgever van O. te verschepen goederen liet de expeditiechef over deze N.V. lopen. Meer opdrachtgevers had deze ..firma" niet. Het werk liet Westplein door een ander bedrijf verrichten. In de kas van de N.V. vloeiden de door O. op naam van de aflader (dewerkgever van O.) bedongen kortingen. Door deze manipulaties is een bedrag van 85.000,niet aan de aflader (de werkgever van O.) overgemaakt. Het geld vloeide in de kas van Westplein. De kas werd verder gevuld met tien duizenden guldens, die O. eerst aan zijn werkgever in rekening liet brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7