A Extra vuilophaaldienst in de schoonmaaktijd ia Te kust en te keur ,VAN OOY" Woning-textiel Vloerbedekking ADR. VAN OOY Jr. Vanmorgen feestelijk geopend Geesteli jk gehandicapten vinden in De Haardstee een thuis VAN OOY SUÈDE MANTELS ADR. VAN OOY Jr. Niet zomaar met vacantie Eerst naar Kamp Houtrust '65 KAMP HOUTRUST '65 Kolderieke Kikkers van Aristophanes in Leiden Leidse huisvrouwen zagen eigen voorjaarsshow Bevolkingsvraagstuk nu weldra aan de orde olP •I). Pel niet JWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 APRIL 1965 ij',] had pe'l p'< ebri tJ ïl Woi isdag loorzaal. 7.30 uur: uitvoering chr nstiekver. DOS. ihuis. achter Hoflaan 74, 7 30 tot lir: sociëteitsevond Herv wijkge- te Boshuizerwijk. 1 Haag: Kon Schouwburg. 8 15 uur: Danstheater g Haag: Diligentia, 7.45 uur: uitvoe- jzangschool mevr. Van Wigcheren Donderdag ijk tf' Bevrijdingskerk. 8 uur: afd Zuid- ven!j Christen vrouwenbond, ds. G. Mey- zuit|e Utrecht over „In- en ontspanning de i "d< int (stgecst: Zaal Willem de Zwi.iger- M.1, 8 uur: huishoudelijke en gezins- hting. onderwerp „Jeugd en geld". Haag: Diligentia, 3 uur: Kon Conservatorium. Haag: Luth. kerk. Luth. Burgwal, orgelconcert Feike Asma ssal Vrijdag gisjtaneum. 8 uur academische film- pkring Salon Indien. Joan van der bijlen vertoont eigen werk cn. tiouwburg. 8 uur: Een avond met iSonneveld <K en O.). lagebouw. 2 tot 4.30 en 7 tot 9.30 uur lichting n Haag: Kon Schouwburg. 8.15 sche Comedie met „Johan van OI- I /"In Haag: Diligentia. 8.15 uur: Ba- Symphonie-orkest. hevenlnge": Kurzaal. 8.15 uur: Les bagnons de la Chanson. 1 Zaterdag houwburg, 8 uur- Ëcn avond met i Sonneveld iK en O.), pestraat 19 8 uur: Geref. Jeugdver en muziekavond f tiogl. Kerkgracht 44. Herv jeugd- Haltuw. 8 uur: jongeren-sociëteit. Con- terepodium. Vest 13. 8 uur: C.J.. De Valk. (reksavond. worptionsplein. bus 60, 9.55 uur voorm. /an Beiden Ned. Chr. Reis-Ververtrek Vlet bezoek aan de bollenstreek, de tul- berfuin Diorama en de tulpenshow van Roozen te Vogelenzang jjmerzorg. Stationsweg 35a: buitenge- arnff verS3dering Kon NedBond töt oijj'ng van Drenkelingen. olkshuiis, 8 uur: jubileumconcert (5 0 Jeugdkamerorkest (o.l-v. Henk an lr), met solisten. ^n Haag: Kon Schouwburg 8.15 uur: igsche Comedie met Galante Listen ?n Haag: Diligentia 2.15 uur: toneel- eip Arena met ..Wie is de dief?", 8 1SJ Hofstads Jeugdorkest Haag: Amerik Prot. Kerk. Esther van Rijklaan 20 7.30 uur: koor solisten met tweede en derde deei fdt de Messiah van Handel g istheveningen: Kurza.il 8 uur: Ned [ra. Rigoletto van Verdi '£e^' Welke apotheekT gflpotheek Centraal. Breestraat 74. tel 12, en apotheek Van Breest Smailen- 'g Leiderdorp De Ocgstgcester apu- is zondag 4 april gesloren van 8 ^*#[24 uur. De apotheek Voorschoten is (dag gesloten van 8 tot 22 uur Films J.jamera (2.30, 7 en 9 15 uur): James contra dr No (18 [aart Iiddido (2.30. 7 en 9 15 uur): Stormloop Plder genade (18 jaar» rprfcxor (2 30. 7 en 9 15 uur): De held ne, iUnapark (a l lex (2.30, 7 15 en 9.15 uur): De pi- en van de Diablo (14 jaar) tudio <2 3 i 9 15 t Alta In- plta (18 jaari lagsrianon (230, 7 en 9.15 uur): La ron- Ze|(18 jaar). Films van donderdag af Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Gegeseld ev'bemind (18 jaar). bido (230. 7 en 9-15 uur): Hercules. Imson en Ülysses (14 jaar). (2 30. 7 en 9.15 uur): Het geheim isn de witte spin (14 jaar). 'cbKex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Dc maag- _.i Solidor (18 jaar). itudio (2.30. 7 en 9 15 uur): Greta rbo-festival: De dame met de came- (18 jaar). ianon (2.30. 7 en 9.15 uur): La ronde gig 1 iaar>- Tentoonstellingen lanvossensteeg 5P (De Kuil)- etsen van Ros (27 ü.aart—1 mei) lapenburg 73: tentoonstelling van uaches van Henri Plaat (tot 22 april) Voorschoten. Molenlaan 3: werk i Hans van Draanen en Johan van den :g (van 10-23 april, van 10-5 uur en telef. afspraak). in by al uw aankopen van o.a. ook vaste van plint tot plint. HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT. BREESTRAAT 39 LEIDEN LEIDEN Vanmorgen heeft burgemeester mr. G. C. van der Wil ligen het tehuis „De Haardstee" aan Witte Singel 70 geopend. Daar door is thans officieel geworden, wat sinds 8 maart al officieus op kleine schaal gebeurt: het na hun werktijd opvangen van alleen staande, geestelijk gehandicapte mannen in een gezellige omgeving. „Ze vinden het fijn hier", vertelde directrice F. van As-Meulbroek, die samen met haar man, directeur I. L. van As, de dagelijkse leiding heeft. „In het begin was het natuurlijk wel even wennen, maar ze voelden zich 'gelukkig al gauw thuis". En dat laatste was de opzet van de Stichting Tehuizen voor geestelijk gehandicapten (voortgekomen uit de Dr. A. van Voorthuysenstichting), die „De Haardstee" exploiteert. Een .écht thuis voor die gehandicapten, "wier ouders en verzorgers bejaard zijn ge worden of zijn overleden. Deze mensen, die dank zy het ge noten b.l. onderwijs, de beschutte werkplaatsen en de nazorgactiviteiten an het sociaal-pedagogisch instituut an de Van Voorthuysenstichting een bescheiden, maar eigen plaats in het tschappelijke werkproces inne men,. hebben een aangepast onderko men nodig. Dikwijls worden zij (ten onrechte, maar door gebrek aan .haardsteden" kan het niet anders) n inrichtingen ondergebracht, of in bejaardencentra. „De Haardstee", de eerste opvangmogelijkheid in Leiden, moet voor hun een „gezellig gezin" ■orden. IN VOOR KORT OF LANG Ook in kleuren - Uit voorraad leverbaar. HET IIUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT Insluiping in Sterrennacht LEIDEN In de afgelopen nacht hebben dieven een geslaagde poging tot insluiping in het gebouw van de Sterrenwacht gedaan. Via het gebouw kwamen zij in de woning van de ama nuensis (concierge) waar in de huis kamer een kistje inhoudende f 225 werd buitgemaakt Ook ontfermdc(n) de dader(s) zich over twee portemon nees met twintig gulden en over een spaarbusje met een inhoud van dertig Prof. J. Sleenliauer plotseling overleden LEIDEN Op 70-jarige lceftyd is plotseling overleden mej. prof. dr. A. Steenhauer. oud-hoogleraar aan de Leidse universiteit in de toxicologie en de gerechtelijke scheikunde. Dc begra fenis zal in stilte plaatshebben. De geboren en getogen Leidse werd 1917 apothekeres. Twee jaar latei- promoveerde zij op een proefschrift getiteld „Bijdrage tot dc kennis van het geslacht Polynum". Sinds 1916 is zij verbonden geweest aan het Farma ceutisch Laboratorium In 1926 volgde haar benoeming tot privaat docente in de microchcmie en in 1932 aanvaardde zij het lectoraat in de farmaceutische chemie en de toxi cologie. Dr. Steenhauer werd in 1949 buitengewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit Mede door tal van wetenschappelij ke publicaties kreeg zij grote bekend heid. Dit bleek onder meer tijdens de viering van haar 40-jarig jubileum als apothekeres in 1957. Ook bij haar af scheid van de academie vorig jaar toonde de belangstelling de grote waar dering voor haar wetenschappelijke ar beid van bijna een halve eeuw. Men kan ongeveer twintig, voor namelijk Leidse. mannelijke geeste lijk gehandicapten van 20 tot 50 jaar een bed op de vijf schone slaapzaal- tjes, een gezamenlijke dis. ontspan ning op de hobbyzolder en in de in tieme recreatiekamer (met televisie) en een goede verzorging (men zoekt nog twee van de vijf benodigde huis houdelijke krachten) bieden. Ongeveer zes mensen maken thans van deze mogelijkheden gebruik, doch in de loop van de komende weken raakt men zeker „vol". De behoefte aan dergelijke tehuizen is namelijk in Leiden en omgeving zeer groot, zo zelfs, dat een speciaal daarvoor sa mengestelde commissie de kandidaten vrij streng selecteer!. De gegadigden moeten bijvoorbeeld beslist niet een passend onderdak elders bezitten. De gehandicapten, die door hun werk in de maatschappij niet van eigen geldmiddelen verstoken blij ven. dragen natuurlijk in hun ver- zorgingskosten bij. Mocht het tehuis op deze manier nog niet „rondkomen" dan mag men een beroep doen op de gemeentelijke Sociale Dienst. Lening De gemeente is de stichting overi gens al eerder behulpzaam geweest: men ontving een lening van f 250.000. die werd aangevuld met giften (van Koningin Julianafonds. stichting Hulp en Onderzoek. Anthonia Wilhelmina- fonds. oudervereniging Helpt Elkan der. actie Geestelijk cn Lichamelijk Gehandicapten, en particulieren) om de aankoop en inrichting van 't pand aan de Witte Singel mogelijk te ma ken. De stichting is uiteraard van plan nog meer tehuizen in het leven te roepen. Vermoedelijk worden dat huizen voor mensen uit de streek rond Leiden, hoewel de gedachten ook Een kijkje in de gezellige re creatiekamer van „De Haard stee", van waaruit men een uit zicht op de achtertuin heeft. (Foto N. van der Horst) naar een tehuis voor Leidse vrouwe lijke gehandicapten uitgaan. Het heeft overigens wel enkele ja ren geduurd voordat de initiatiefne mers tot uiteindelijke realisering van ..De Haardstee" kwamen, zoals ook de burgemeester vanmorgen in een historisch overzicht duidelijk maakte. De eerste uit het b.l.o.-werk ontstane .commissie tehuis" boekte zeker re sultaten: men kwam binnen een paar jaar (1955-'57) tot een startkapitaal van f 15.000 door middel van bazaars, verlotingen, collectes, enzovoort. Door vertrek van leden verflauwden echier de activiteiten, tot in 1962 een nieuwe commissie werd gevormd, die ten slotte werd getransformeerd tot de huidige Stichting Tehuizen voor gees telijk gehandicapten. Gooiteg vrijdag open Lijn 20 gaat w eer via Noordwijk aan Zee HAARLEM Met ingang van vrij dag 9 april om twaalf uur 's middags wordt de Gooweg in Noordwijk weer voor het verkeer opengesteld. Hierdoor zullen de bussen van de N Z.H.-lijn 20 tussen Noordwykerhout (Brink) en Den Haag weer hun normale route kunnen volgen. De omweg via Voorhout vervalt, terwijl Noordwijk aan Zee als voorheen door lijn 20 kan worden bediend. De splitsiwg van lijn 20 wegens de af sluiting van de weg tussen Noordwijker- hout en De Zilk blijft echter tod de twee de helft van juj'i bestaan Hoe Leiden spaarde LEIDEN Bij de Leidsche Spaarbank werd in maart ingelegd f 3.676.060.35 en f 3 412.282.78 terug betaald. Op 6.239 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 190.085 bijgeschreven. Er werden 1.497 spaarbusjes ter lediging aange boden met een gezamenlijke inhoud van f 58.585.12. Het tegoed der 59.101 inleggers aan het eind van maart be droeg f 69.156.038.07. Houtrusthallen, Den Haag van 9 tot en met 14 april Uitheemse drankjes en hapjes op het tei „Touristicana"- modeshows met de laatste si voor Uw vrije dagen kleurenfilms, dia's volksdansen uit Uw vacantieland "Mi** - iff Gratis grof vuil aanbieden LEIDEN Met het oog op de ko mende schoonmaaktijd hebben Burge meester en Wethouders besloten bij wijze van proef voor de maanden april en mei een extra vuilophaaldienst naast de reeds bestaande zg. woensdagdienst in te stellen. In de proefperiode zal de bevolking gratis grof vuil kunnen aanbieden aan de wagens die de extra ophaaldienst verzorgen Het vuil dient goed gebundeld te zijn. Omdat het or ganisatorisch niet te verwezelijken i: deze extra service te doen samengaan met de normale huisvuilophaalbeurten, en speciale indeling van de stad rijken gemaakt. Vijf wijken Wijk 1 bestaat uit het hele gebied var de binnenstad binnen de singels: wijk 2 omvat het noordelijke deel ten westen van de Haarlemmerweg (Ma^ redijk. Houtkwartier en Morskwar tier) wijk 3 bestaat uit het hele zuid-weste lijke deel van de stad ten westen van de Witte Singel cn de Vliet ten zuiden van de Rijn; wijk 4 omvat Leiden-Noord (ten c Generale repetitie Toneelgroep Arena voor scholieren LEIDEN Vermoedelijk als ge nerale repetitie heeft de Toneelgroep Arena gistermiddag in de Leidsche Schouwburg „De Kikkers" van de Griekse blijspeldichter Aristophanes, in moderne vorm op de planken ge bracht voor leerlingen van Leidse middelbare scholen. De uitvoering stond onder auspiciën van K. O. en van de Leidse Jeugdactie. Van de Griekse blijspelschrijvers is alleen het werk van Aristophanes bekend, aldus de aan de leerlingen uitgereikte syllabus. Helemaal juist is dat nie-i, want ook van Menander SCHAKEL VAN OOY IN VOOR AL UW AANKOPEN VAN WASMACHINES, WRINGERS, KOELKASTEN, STOF ZUIGERS, SCHEERAPPARATEN, STRIJKIJZERS HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT. Adr. van OOY Jr, Breestraat 39, Leiden LEIDEN De Leidse leden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen hadden gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal hun negentiende modeshow- „Voor huisvrouwen, door huisvrouwen". De firma's Warnecke, Messcher, Antilope en Van der Blom verleenden medewerking door het beschikbaar stellen van respectievelijk de kledingstukken, hoeden, tassen en handschoenen, coiffures en bijous. Een aantal eigen leden zorgde voor de presentatie in verscheidene maten en de nieuwe presidente, mevrouw W. H. van Dam-Nederhoed. fungeer de als lady-speaker. Zoals bijna overal voerden ook hier pasteltinten de boventoon. Linnen, wollen en jersey deux-pièces waren vrijwel alle licht van kleur, een en kel marineblauw of donkerrood pakje vormden uitzonderingen. Grappig in dit genre was een ensemble van rood-blauw gestreepte blazer; marine rok met plooien en witte astralon jumper. Vooral roze zagen we bij de effen en gebloemde japonnen, die bijna al lemaal in de prinsesselijn waren uit gevoerd. Een paar tricel jurkjes had den plissérokken die bij de verlaag de tailles van de aansluitende lijfjes uitwaaierden. Ook toonden de mannequins lichte regen- en zomermantels, nylon nacht hemden met dusters en een pyjama met artistiek dessin. Vermelding verdienen de (dikwijls leren of skai) tassen, waaronder heel mooie exemplaren de revue passeer den, en de collectie grote en kleine altijd-draagbare en modieuze hoeden De hoofddeksels, waarvan enkele in de nieuwe (op een slaapmuts lijken de) lijn, waren ruimschoots van strik ken en linten voorzien. is een blijspel teruggevonden, nl. „De Brombeer". Aristophamis is een satyricus. die de toestanden van Athene in zyn tijd hekelde en de stad met haar Atheners in zijn spelen belachelijk maakte. Hy schroomde daarbij niet ongekuiste taal te gebruiken, een gebruik da', door de bewerkster M. d'Hane-Schel- lema overigens is gehandhaafd. Haar vertaling zal binnenkort in boekvorm verschijnen. Met uitzondering van en kele fragmenten uit de koren, die in onze tijd volkomen onbegrijpelijk zijn. is de vertaling volledig. Alleen de kostumering is modern-fantastisch, wat naar onze smaak overigens af breuk doet aan het geheel als klas- siek-Grieks schouwspel, hoewel men daarover van mening kan verschillen. Kolder Ook in „De Kikkers" verloochent Aristophanes zijn gewoonte niet. Hij drijft de spot met goden en mensen, met helden en kunstenaars, met sla ven en slavendrijvers. Hij haalt er bovendien herhaaldelijk de politiek van die dagen bij en dat alles op een wijze die dichter bij de kolder staat, althans in deze moderne bewerking, dan bij de comedie. Op de kolder zijn de rollen dan ook afgestemd, hoewel er zoals bij de Grieken gebruikelijk was veel dubbelrollen zijn Kostelijk is de creatie van Willem Wagter als Diony- sos, en van Henk Votel als diens slaaf. Zij droegen het stuk in de ware zin des woords en wel zodaniig, dat alle anderen eigenlijk niet meer dan figuranten waren en er van echt „spel" dikwijlsweinig sorake was. Hieraan gin.gen onder meer óók mank Frans Koppers en Jan Staal, respectievelijk als de bekvechtende dichters Euripi des en Aeskvlos De aanwezigen hebben van de op voering als geheel echter blijkens de bijval naar waarde genoten. De regie was in handen van Berend Boudewijn. De muziek voor een trio met fluit (Dick van Hulst), gitaar (Rolf Hoek) en fagot (Joep ter Wey), was van Peter Kok. Ad int. v. d. WATER heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig ten van de Haarlemmerweg) en de Waard; wijk 5 wordt omgrensd door de Vliet, het Kanaal, de Nieuwe Rijn en de Zoeterwoudsesingel. In deze wijk liggen ook de woningen in de Meer burgerpolder. Vier diensten In elk van deze vijf wijken zullen in april en mei viermaal (dus eens in de veertien dagen) vrachtauto's rond rijden voor het ophalen van grof huis vuil. In wijk 1 zullen de wagens rondgaan op 14 en 28 april en 12 en 26 mei; in wijk 2 zullen de wagens rondgaan op 12 en 26 april en 10 en 24 mei; in wijk 3 zullen de wagens rondgaan op ,13 en 27 april en 11 en 25 mei: in wijk 4 zullen de wagens rondgaan op 9 en 23 april en 7 en 21 mei; in wijk 5 zullen de wagens rondgaan op 15 en 29 april en 13 en 28 mei: Voor een goede functionering van; de dienst is het gewenst, dat per gezin telkens niet meer dan 1 hectoliter (on geveer de inhoud van 3 normale vuil emmers) wordt aangeboden. Heeft men een grotere hoeveelheid, dan kan men gebruik maken van de woensdagrege ling. Men kan de Reinigingsdienst te lefonisch of schriftelijk verzoeken op de eerstvolgende woensdag huisvuil op te halen, en wel tegen een vergoe ding van f 0,50 per %m3. Verbod blijft Bij de nieuwe regeling zal het ver bod tot het buiten zetten van los huis vuil onverkort blijven gelden. Het doel van dit verbod ls. te voorkomen, dat vuil door spelende kinderen of door een andere oorzaak over straat wordt verspreid. Daarom mag het vuil pas worden aangeboden nadat de vracht auto zijn komst door een bel'signaal heeft aangekondigd. Men doet er goed aan het gebundelde vuil op de voor iedere wijk vastgestelde dagen alvast klaar te zetten achter de voordeur. Dat zal het tempo van afhalen aanmer kelijk bevorderen. Blijvende regeling? Begin juni zullen Burgemeester en Wethouders zich beraden over de re sultaten van de proef, en met name over de vraag of de proef moet wor den voortgezet in e enblijvende rege ling. Veel zal afhangen van de wijze waarop de bevolking op dit initiatief reageert. WENKEN VOOR DE BEVOLKING: 1. Bied per gezin per afhaalbeurt niet méér aan dan de inhoud van pl-m. 3 emmers; 2. heeft u méér aan te bicden of hebt u geen gelegenheid de komst van de wagens af te wachten, maak dan gebruik van de woensdagre geling; 3. zorg dat het vuil zo goed moge lijk gebundeld is: 4. zet indien mogelijk de bundels op de afhaaldagen klaar achter de voordeur; 5. zet de bundels in geen geval op straat, maar bied ze na het bel- signaal aan: 6. noteer de dagen waarop de af haaldienst in uw wijk langs komt. Prof. Muntendam over TF.G.O. LEIDEN Ter gelegenheid van de wereldgezondheidsdag heeft prof. dr. P. Muntendam, voormalig directeur-generaal van de volksgezondheid, gisteravond in het academisch ziekenhuis op uitnodiging van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde gesproken over de werkzaamheden van de Wereldgezondheidsorganisatie. De Wereldgezondheidsorganisatie is één der zogenaamde gespecialiseerde organisaties van de Verenigde Naties, die tot taak heeft de gezondheidstoestand der volken te bevorderen. Prof. Muntendam stelde, dat gezond heid niet alleen geestelijk en lichamelijk, maar vooral ook maatschappelijk welbe vinden inhoudt. Gelukkig wordt aan dit punt de laatste tijd meer aandacht ge schonken. De belangrijkste taak van de Wereld gezondheidsorganisatie is evenwel nog altijd de bestrijding van besmettelijke ziekten. En deze is alleen mogelijk door internationale samenwerking. Virussen storen zich immers niet aan nationale grenzen. Goede resultaten Het gevaar van de verbreiding van be smettelijke ziekten wordt met de dag groter door de intensivering van het we reldverkeer. Van groot belang is vooral de malariabestrijding waaraan de organi satie één-derde deel van haar budget besteedt. Er worden hierbij fantastische resultaten geboekt, evenals trouwens bij de tuberculose, en framboesiabestrijding. Het doel is deze ziekten geheel uit te roeien. Of dat ooit zal worden bereikt, is nog een twistpunt onder de medici. Een heet hangijzer is het wereld- bevolkingsvraagstuk. Tot nog toe heeft de Wereldgezondheidsorganisa tie dit moeilyke probleem links laten liggen. Men liep als een kat om de hete bry. Prof. Muntendam heeft nu onlangs in de uitvoerende raad een resolutie ingediend, waarin erop werd aangedrongen op de vergade ring van de organisatie in mei een rapport over deze kwestie te bespre ken. Deze resolutie is tot vreugde van prof. Muntendam met algemene stemmen aanvaard. Dat was een his torisch ogenblik in dc geschiedenis van de organisatie In de vergadering van mei komt ook aan de orde het voorstel tot het stichten van een internationaal research labora- Pokken De directeur-generaal van de organi satie heeft voor dit jaar de speciale aan dacht gevraagd voor de bestrijding van pokken. Prof Muntendam zei, da; de PROF. MUNTENDAM historisch moment pokkenbestrijdir.g ook voor ons land van betekenis is. Zolang de hele wereld nog niet pokkenvrij is. kan de ziekte door import gemakkelijk naar ons land komen en is het eigenlijk noodzakelijk, dat *e- dereen is gevaccineerd. In Nederland wordt 85 procent van de kinderen in het eerste levensjaar gevaccineerd. Prof. Muntendam vond dit goede resultaat pleiten voor het gezonde verstand van de Nederlandse ouders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3