Nieuwe Leidse Courant PvdA STELT SCHERPE EISEN Bondsdag is toch bijeen in West-Berlijn Formateur zet besprekingen met fractieleiders voort Over zetelverdeling nog geen akkoord Staatspolitie folterde Portugese studenten Man ontvoert jongetje UK-65: veilig verkeersactie voor kleuters Commentaren China benadert Thant over kwestie-Vietnam Indonesische order DAF (30 min) afgesprongen Autobahn opengesteld Diractoon F. OIEMER HooHrodscleuf: Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI. DAGBLAD „Stantvastigh is gheblevar mrtfi hert in teghenspoet!' Woensdag 7 april 1965, 46ete jaargang Zelfde weerbeeld De Bilt venvacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met vooral aanvanke lijk entte regen, morgen enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). bezorging 18.00—19.00 (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Het overleg tussen kabinetsformateur Cals en de fractie leiders van KVP, PvdA en ARP over de zetelverdeling en de bezetting van de ministersposten is nog in volle gang. De moeilijkheden die in deze fase de formatie zijn gerezen en die tot een tempovertraging hebben ge- jleid. konden gisteren nog niet worden opgelost. Pas in de loop van van daag zou kunnen blijken of overeenstemming tussen de gesprekspartners mogelijk is. Die mogelijkheid is nog steeds zeer reëel, al zyn politieke waar nemers wel wat voorzichtiger geworden in hun voorspellingen over de af loop van de formatiepoging-Cals. De formateur ontving gisteravond op Plein 1813 achtereenvolgens de heren Vondeling (PvdA) en Smal- lenbroek (ARP), met wie hij het ge sprek over de zetelverdeling enz. voortzette. „Het ligt erg moeilijk", zei de heer Vondeling na afloop, en die uitlating gaf natuurlijk aanlei ding tot allerlei sombere speculaties. Maar mr. Cals verklaarde helemaal niet zo somber te zijn en daarin viel de heer Smallenbroek hem bij. Vanmorgen heeft de formateur met KVP-fractieleidcr Schmelzer gesproken. Vooral dit onderhoud over de uitslag ■ail bij het terp erse gaan van deze editie nog niets bekend was schijnt grote betekenis voor de verdere ont wikkeling te zijn geweest. Als het niet bevredigend is verlopen zal de formateur de drie fractieleiders voor een gezamen lijk onderhoud moeten uitnodigen om be paalde knopen te ontwarren dan wel te hakken. Mogelijk zullen de frac tieleiders dan tussentijds hun fracties nog raadplegen. Oni Luns De aard van de moeilijkheden hebben njj gisteren reeds in het kort aangeduid. De FvdA verzet zich tegen het streven tan de KVP om zoveel mogelijk de geestverwante ministers uit het kabinet- .Marjjncn in het nieuwe kabinet op hun posten te handhaven, met uitzondering va de demissionaire premier en (mis schien) minister Bot. fn de rij van ..vaste" KVP-mlnisteries willen de socialisten een opening maken n dit te bereiken schijnt dr. Von deling behalve Economische zaken (tot dusver in handen van de CHUl ook Bui tenlandse zaken voor zjjn partij te heb ben geclaimd. Voor laatstgenoemde por tefeuille zou hijzelf kandidaat zijn. al wordt ook de naam van de socialistische oud-minister van justitie prof. mr. J. Samkaldcn genoemd. Men krijgt de in druk dat de bedoeling van dr. Vondeling t zozeer is Bultenlanse zaken per se socialistische handen te brengen dan 1 om de verdwijning te bewcrkstelli- van minister Luns. tegen wiens be leid de PvdA grote bezwaren heeft Uit dien hoofde is de socialistische claim op B.Z. voor de KVP praktisch on aanvaardbaar. Minister Luns volgens XlPO-enquêtes Nederlands meest popu- man is het paradepaardje van de KVP. Zijn verdwijning zou in die partij (en in het land) een storm van protest kunnen ontketenen. De recente adressen van KVP-jongeren wijzen trou wens al in die richting. Daar komt nog iets bij. Een eventueel Prins aan diner: Koningin over twee weken uit het gips AMSTERDAM Aan de vooravond van zijn vertrek naar Amerika is prins Bernhard gast geweest aan een diner van vooraanstaande Nederlanders die in de bezettingsjaren het verzet heb ben gesteund. Daarbij werd een treffend gelijkend portret van prinses Margriet en haar verloofde Pieter van VoMenhoven aan de Prins geoffreerd. Op deze infor mele bijeenkomst heeft de Prins ver leid hoe het er met het beenletsel van zijn echtgenote en zijn aanstaande schoonzoon voorstaat De Koningin zal waarschijnlijk over twee weken het gips aan haar enkel kunnen missen. Met de voet van Pieter van Vollenhoven wil het nog niet zo erg. Het bleek dat zijn enkel ook op een andere plaats was gebroken. De vermoeienissen in verband met de ver loving hebben aan het genezingsproces ook niet veel goed gediaan. Overigens is er geen enikele reden tot ongerust heid, vertelde de Prins. aftreden van minister Luns zou in het buitenland kunnen worden uitgelegd als een desavouering van zijn politiek en als een concessie aan het Franse verzet tegen die politiek. De KVP zou ook impliciet toegeven dat de socialistische kritiek op het beleid van mr. Luns gerechtvaardigd is als ze erin toestemt dat een socialist (en dan nog wel de voormalige leider van de oppositie) zijn taak overneemt. Compensatie Naar verluidt zou de PvdA echter van de verdwijning van minister Luns geen halszaak -willen maken, op voor waarde dat ze dan bij wijze van com pensatie een ander zeer „zwaar" de partement krijgt toegewezen Als dat zo is, krijgt de socialistische claim op Buitenlandse zaken hét karakter van een bijzonder handige zet. De PvdA zou B.Z. alleen willen opgeien als ze er Financiën (of Sociale zaken-) voor in de plaats krijgt. Maar in dat geval zouden de socialisten twee departe menten in de financieel-sociaaal-eco- nomische „driehoek" krijgen, omdat ze ook al Economische zaken opeisen. Voor de KVP is dat heel moeilijk te verteren. Zij vreest terecht een te grote socialistische machtsconcentratie in de financieel-economischc sector als én Fi nanciën én Economische zaken in handen van de heer Vondeling c.s. zouden komen Is de handhaving van minister Luns dit offer waard? Op deze vraag heeft de heer Schmelzer. naar het schijnt, vanmorgen antwoord moeten geven. Als de KVP minister Luns wil handhaven maar Financiën (of Sociale zaken, want daar geldt het zelfde voor) niet aan de PvdA gunt. zou het formatie-overleg weieens kunnen vastlopen, al zijn er op papier nog wel andere verschuivingen en compensatie mogelijkheden denkbaar, die een mis lukking van de formatie-Cals kunnen voorkomen, (zie ook pagina 7>. Verklaring voor rechtbank: LISSABON Zes studenten, die ervan worden beschuldigd tot de buiten de wet gestelde Portu gese communistische partij te be horen, hebben voor de rechtbank verklaard, dat zij tijdens ondervra gingen door de staatspolitie op „on menselijke" wijze gefolterd werden. De 20-jarige José Duarte verklaarde dat hij ..onder ondraaglijke lichame lijke en geestelijke druk" werd gezet, indien hij een bekentenis niet wilde ondertekenen. Zijn ondervragers dreigden zelfs hem uit het raam te zullen gooien. Een andere student, de 23-jarige Jorge F.ibeiro, kreeg te horen, dat hij het ver trek „krankzinnig of dood" zou verlaten wanneer hij de gewenste verklaring niet wilde afleggen: Littekens Twee dagen lang werd Ribclro ver hoord. De inspecteur die hem te woord stond, had hem een glas naar het hoofd gesmeten en hem daarna gedwongen de met bloed besmeurde muren en vloeren met de handen schoon te maken. Ribeiro toonde de rechter de littekens om te be wijzen dat zijn verklaringen geen ver zinsels waren. De magistraat wees de. getuigenissen van de studenten, van de hand als „niet ter zake dienend". De beklaagden ontkenden pertinent lid te zijn va» de partij, maar de rechter negeerde dit door te zeggen, dat zij instructies van de partij had den gekregen in alle gevallen te lie gen. Een andere beklaagde, de 22-jarige Carlos Marum, zei, dat de politie hem gedurende drie dagen en vier nachten aan een verhoor had onderworpen zon der dat hem de gelegenheid werd ge geven wat te slapen. Ik werd ontelbare malen met een gummistok op het hoofd, de handen en vingers geslagen en mijn ondervrage-s smeten met de deuren en sloegen op laf el om mü wakker te hou den. zo vertelde Marum. in alle goede zaken Op Schiphol arriveerde gistermid dag de Deense prinses Benedikte, om vandaag Madurodam te ope nen. Prinses Margriet haalde haar gast persoonlijk van Schiphol af. EINDHOVEN Gisteravond om ongeveer half zeven heeft een onbe kende man op zijn fiets het zesjarig jongetje Corrie Hofman uit de Tweede Kruizemuntstra.it ontvoerd. Het ventje was met enkele andere kinderen in de buurt van het Vogelpark Animali aan het spelen. Naar de kinderen later vertelden, zou hij het ventje hebben meegelokt met de belofte dat hij een mooi haasje zou krijgen. De andere jongetjes, een broertje en twee buurjongetjes van ongeveer dezelfde leeftijd, zijn daarna bang naar huis geloDen en vertelden daar wat er gebeurd was. Onmiddellijk werd de politie gealar meerd. die een speurtocht op de Leen- derhei organiseerde, waaraan ook door tal van mensen uit de buurt werd deelgenomen. Giro-verkeer via druk- op-de-knop DEN HAAG De Post cheque- en Girodienst mag dan thans vol-automatisch zijn, men verwacht, dat over tien of vijf tien jaar stortingsautomaten 24 uur per etmaal het publiek ten dienste zullen staan. Ook denkt men tegen die tijd de mogelijk heid van telefonische giro-over schrijvingen voor de daarvoor geïnteresseerden ie openen. Hiervoor zal dan gebruik wor den gemaakt van een druktoets- apparaiuur. Beroep op verantwoordelijkheid HILVERSUM Volgens cijfers van het C.B.S. zijn in 1963 ongeveer 3.200 kinderen in de kleuterleeftijd betrokken geweest bij verkeersonge vallen. Het aantal doden bedroeg ca. 180, het aantal ernstig gewonde kleuters ca. 2000. Deze getallen en het feit dat ln pro centen uitgedrukt de meeste verkeers slachtoffers vallen onder kleuters en be jaarden. is voor het Verbond voor Veilig Verkeer aanleiding een grote actie te ren voor de veiligheid van het kind het verkeer. Onder de naam „Uw Kleuter" afgekort UK-65. wordt in de maanden april, mei en juni een schrifte lijk beroep gedaan op het gezamenlijk verantwoordelijkheidsgevoel van ouders en kleuterleidsters. De kinderen zullen behalve op de scholen, waar drie thema's van de actie stoeprandstop, de veilige speelplaats en het veilig speelgoed) door middel van gesprek en spel worden behandeld, te vens via een zestal televisieuitzendingen kerarais kunnen maken met UK-65. In de t.v.-programma's zijn Jam en Joke de populaire personificatie van de kleu ter in het verkeer. De presentatie van de actie geschiedt mede op initiatief van en in samenwerking met de Neder landse televisiestichting. Tekort 200.000 gulden Fraude personeel \ijff Vlieghen AMSTERDAM De directeur van het ■estaurant De Vijff Vlieghen, de heer Nicolaas Kroese, heeft gistermiddag aan gifte gedaan van een fraude die zijn personeel gediurende de laatste jaren zou hebben gepleegd en die tot een te kort van ongevder 200.000 gulden zou hebben geleid. Gisteravond heeft de Amsterdamse recherche twee van de vijftien door de heer Kroese als verdachten genoemde personeelsleden gearresteerd, de 45-jarige n H. en de 44-jarige P. de V. DE ENGELSE socialisten hebben, toen zij aan het bewind kwamen de financiën van hun land in niet al te beste staat aangetroffen. Het had de conservatieve regering allengs aan regeerkracht ontbroken, wat rich had gewroken in de rijksgelden. De ongunstige financiën stonden na tuurlijk niet op zichzelf. Die waren het gevolg hiervan, dat men eerst in andere opzichten achterop was ge raakt. Engeland was onvoldoende meegegaan met de ontwikkeling van de tijd. Dienovereenkomstig zijn de maatre gelen, die de socialistische regering nu treft, ingrijpend. Na afstoting van belangrijke projecten op het ge bied van vliegtuigbouw bijvoorbeeld worden de belastingen niet onbe langrijk opgevoerd. Soms liggen de voornemens ook in het vlak van de psychologie, zoals de nu geschapen onmogelijkheid voor zakenmensen om lunchen en diners af te schrijven. Of echter het land met deze finan ciële ingrepen afdoende wordt ge holpen. blijft de vraag. De moeilijke financiële situatie is een gevolg van een dieper liggende problematiek. Deze komt hierop neer: hoe worden land en volk zelf weer mobiel ge maakt? Dan volgen de financiën van zelf T? ONDOM VIETNAM wordt de sl- -"■ tuatie met de dag moeilijker. Amerika bijt er zich steeds meer vast, zonder dat echter de oplossing dichterbij komt. Elke steviger aanpak van de zijde der Amerikanen wordt bij de andere partij een reden tot verheviging van de strijd harerzijds. Hoe anders te denken over het gebruik door de noordelingen van vliegtuigen van Russische makelij? Zo roept elke actie een tegenactie op, die het beperkt houden van het con flict steeds meer bemoeilijkt. Uit welke overwegingen ook. stellig ook omdat het China een alleenheer schappij in dat gebied niet gunt. mengt Rusland zich steeds dieper in de problemen. Men mag wel hopen, dat de Ameri kaanse diplomaten, de presidenten aan het hoofd, kansen zien van ander karakter dan alleen maar dieper ra ken in de impasse. De verantwoordelijkheden die hier worden gedragen zijn onvoorstelbaar groot en voor een mens bijna te zwaar. NEW YORK Tewfik Boeatoera, de Algerijnse afgevaardigde bij de Verenigde Naties heeft secretaris generaal Oe Thant gisteren in kennis sld van de Chinese denkbeelden over de oorlog in Vietnam en de voorwaarden waaronder China tot onderhandelingen over deze kwestie bereid is. Boeatoera was in New York teruggekeerd uit Algiers, waar premier Tsjoe En-lai van communis tisch China vorige week verbleef. De Algerijnse afgevaardigde beves tigde. dat zijn land een bemiddelende rol had gespeeld tussen de Chinezen cn Oe Thant. die de belangrijkste par tijen in de kwestle-Vletnam aan dt conferentietafel poogt te krijgen. Boea toera weigerde bijzonderheden ovei zijn onderhoud met de secretaris-gene raal te geven. Eerder was gemeld, dat Thant een eis naar Hanoi en Peking zou overwe- en, maar zaterdag zei hij geen aandui dingen te hebben gekregen, dat een de twee hoofdsleden nul zou heb- Uit Saigon wordt vernomen dat in de blank staande rijstvelden in de provincie Tsjoeng Thien, op 210 km ten zuidwesten de Zuidvietnamese hoofdstad al twee dagen zware gevechten gaande zijn tus sen guerrillastrijders van de Vietcong Zuidvietnamese regeringstroepen, dusver zijr. er 135 man gesneuveld. De EINDHOVEN Een grote Indone sische order voor DAF. die 1500 vrachtwaigens omvatte en waarmee ee.n bedrag van 25 tot 30 min gulden gemoeid was. zal niet worden uitge voerd omdat de financiering niet kan worden geregeld. De order was geac cepteerd op voorwaarde dat de finan ciering ..rond" zou komen. Dat dit niet is gelukt wordt toege schreven aan het feit dat ons land. ln tegenstelling met sommige andere lan den. zoals West-Duitsland en Amerika, een niet zo ruime exportfinanciering dooi de staat kent. Onderhandelingen tussen Indonesië en andere Nederlandse bedrij ven over leveranties gaan nog door. hoe wel ook hier de papieren op het ogenblik in de meeste gevallen niet veel gunstiger liggen. DEN HAAG ln het Catshuis staat vandaag ergens een prachtig boeket orchideeën. Het werd mevrouw Marijnen gistermiddag aangeboden, nadat zij het nieuwe kantoor van Fleurop-lnterflora aan de Konin ginnegracht 135 had geopend. Of het wandbord, dat haar ook werd ge offreerd, ook al een plaatsje heeft gekregen is niet zo zeker, want het Catshuis zou wel eens gauw Cals- huis kunnen gaan worden! De Haarlemse bloemenmeisjes reden in hun oude postkoets uit om voor bijgangers en de bewoners van acht om het nieuwe Fleurophuis te laten delen. Fleurop-lnterflora kreeg o.m. een beeldje „Flora" cadeau. Ondanks vele dreigementen BERLIJN De Oostduitse ai riteiten hebben vandaag om twaalf uur de autobahn weer opengesteld voor het verkeer na een onderbre king van drie uur. Hiermee is het oponthoud van vandaag het kortst gebleken sinds de moeilijkheden be gonnen op maandag. Men had ver wacht dat de belemmeringen van daag langer zouden duren in ver band met de bijeenkomst van het parlement. De Westduiise Bondsdag is vandaag begonnen met zijn „Berlijnse zitting", ondanks de vele dreigementen van Russische en Oostduitse zijde. Bonds kanselier Erhard arriveerde gisteren per vliegtuig Na aankomst verklaar de hij, niet te zullen buigen voor ter- Kort voordat Erhard arriveerde zoemde er een Russische straaljager heel laag over het vliegveld Tempel hof. Dit was voikomen in stryd met de voorschriften. De westelijke ge allieerden hebben onmiddellijk tegen deze daad geprotesteerd. Tevoren hadden zij al protest aangetekend te gen de belemmering van de verbin dingen met West-Berlijn. Zij eisten dat deze onmiddellijk zou worden be ëindigd. Ook stellen zij de Russen verantwoordelijk voor de veiligheid van het luchtverkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn Zonodig zullen de westelijke landen ..passen de maatregelen" nemen. Later op oe dag scneurde een Rus sische straaljager vijf maal zeer mag over 't rijksdaggebouw, waar Westduitse parlementsleden gisteren al in commis sievergaderingen bijeen waren. Auto mobilisten. die uit West-Duitsland ar riveerden. zeiden lange colonnes Rus sische troepen en tanks te hebben ge zien. Russische tanks scheurden met een snelheid van 70 km per uur over de autowegen, een spoor van vernieling achterlatend op het betonnen wegdek. De tanks stoven met een geweldige snelheid langs de automobilisten. Groenten Vietcong zou 121 man verloren hebben en de regeringstroepen 14. Voorts zijn er nog enkele Amerikanen gedood. De politie in Saigon heeft gemeld, dat vorige week een Vietcong-aanhar.ger zich heeft gemeld, met de mededeling dat hij opdracht had gekregen het lu xueuze Caravellehotel op te blazen. Dit hotel Vordt door veel Amerikanen be zocht. De man. die al een auto met 90 kg explosieven op een binnenplaats ach ter het hotel had neergezet, vond, volgens de politie, echter dat zijn opdrachtgevers hem te weinig geld hadden aangeboden. In één oogoDslaa Schoolbesturen vergrijzen: waardoor? pag. 2 Vierhonderd vierkante meter bos per Neder lander pag. 2 Dagboek van een tiener pag. 2 Nederlanders over Europa pag. 5 Engeland bezuinigt: en hoe! pag. 5 Amerikanen in visglas pag. 5 Snelheidsmeter betrouw baar? pag. 5 Vanavond: weer voetbal pag. 6 Knallen boven Berlijn pag. 7 Prins naar Amerika pag. 7 Geslaagde lancering van Early Bird KAAP KENNEDY (Florida) - De sa telliet Early Bird is dinsdagavond van Kaap Kennedy vertrokken om hoog boven de Atlantische Oceaan zijn taak als 's werelds eerste communicatiesatel liet te aanvaarden. Alles verliep volgcn3 de plannen. Early Bird krijgt een even grote snel heid als de aarde en blijft op een vast punt boven de oceaan „hangen". bereikten slechts drie Nederlandse vrachtwagens de stad. West-Duitsland heeft de Oostduitse autoriteiten laten weten, dat de handel zal worden af gebroken, als het autoverkeer van en naar Berlijn opnieuw wordt gehin derd. De Russische leiders Brezjnef en Ko- sygin bevinden zich in het westen van Polen (vroeger Duits gebied). Zij waar schuwden de Duitsers, niet te streven naar verandering van de grenzen, die an het eind van de tweede wereldoor log werden vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1