Openhartige formateur zegt helemaal niets VAN DEN BRINK HOEDENNIEUWS Vrij zacht Kabinet Ook Haagse achter mr Kamerkring Beernink Nederland wint met 3-1 van Oostenrijk Libanon won van S.O.S. Taxistaking Financiële verstoringen zijn niet uitgesloten Grote investeringen van Unilever Liquiditeit gedaald DINSDAG 6 APRIL 1965 Dr. Drees over kabinetsformatie: Anecdotes bij de opening tiende RSC-boekenweek ROTTERDAM „Ik heb bijzon der grote waardering voor de hou ding, die de kabinetsformateur mr J. M. L. Th. Cals tegenover de pers aanneemt", vond oud-minister dr. W. Drees maandagmiddag in de aula van de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam. „Formateur Cals heeft het klaar gespeeld de naam te verwerven zeer openhartig te zijn tegenover de pers en in feite niets te zeggen! Over hetgeen de eigenlijke punten van de kabinetsformatie aangaat, is er nog helemaal niets bekend. Dat vergroot de kans op succes aanmerkelijk, om dat prestigekwesties nu zoveel mo gelijk kunnen worden vermeden. En bij een kabinetsformatie geven pres tigekwesties vaak grotere moeilijk heden dan zakelijke onenigheid". Dr. Drees zei dit in een redevoering over kabinetsformatie en kabinetsbeleid. Met deze rede zou dr. Drees de tiende boekenweek van het Rotterdamsch Stu denten Gezelschap officieel openen, maai dr. Drees geraakte zo in de ban van zijr eigen zeer boeiende onderwerp, dat hij de hele opening vergat en er door een der senatoren op attent moest wor den gemaakt, dat hij de boekenweek nog voor geopend moest verklaren, toen hij was uitgesprokenl Gemoedelijk Vandaag bij v. d. Brink Nouveauté in kant hèt succes in Parijs 19,95 DE BILT Tussen een hogedruk- gebied boven West-Rusland en een rug van hogedruk boven de Britse eilanden is in de afgelopen nacht bo ven ons land een vore van lagedruk ontstaan, hetgeen tot gevolg had dat er zich een regengebied vormde, dat in het noordoosten van het land meer regen bracht dan in het zuidwesten. De rug van hogedruk uit het westen komt vannacht over ons land te liggen. Bij zwakke wind zal dan plaatselijk mist ontstaan. Ten zuiden van IJsland is een oceaanstoring aangekomen, waarvan het frontensysteem vanmor gen bij de westkust van Ierland lag. Dit front komt morgen naderbij, maar zal bovendien in betekenis afnemen, zodat weinig of geen regen wordt ver wacht. In de temperatuur zal weinig verandering komen, zodat het tamelijk zacht weer blijft. ZON EN MAAN Woensdag 7 april: Zon op 6.02. onder 19 24: maan op 8 58. onder 1.14. Vrijdag 9 april: eerste HOOGWATER SCHEVENINGEN 7 april: 6.26 v.m.. 18.53 n.m HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorge ti zeven uur Temper. - c i ,e,teldb II i as is Is De Bilt Twente Eindhover Z.-Umbui Madrid Mallorca Liwabon mdstil 18 S 0.6 rlndetll 12 l 0.3 nndsttl 15 3 ;til 17 8 0 5 mdstil 10 2 Nederlandse even gemoedelijk als kabinetscrisis. Dr. Drees memoreerde, hoe het demis sionaire kabinet nog altijd moet blijven regeren: Nederland zit in zoveel interna tionale verdragen en andere afspraken, dat onderbreking een onmogelijkheid is. Dus worden er met een merkwaardige gemoedelijkheid wetsontwerpen inge diend en behandeld, iets wat in andere landen ondenkbaar zou zijn. ■er de feiten van de tegenwoordige kabinetscrisis kon dr. Drees weinig zeg gen. Over de positie van een Nederlands kabinet, het verloop van een typisch Nederlandse kabinetscrisis en over de typisch Nederlandse manier van het vaststellen van een regeringsprogramma door formateur en fractieleiders des te Onbegrijpelijk In het buitenland begrijpt niemand daar iets van en het is zelfs heel moei lijk 'n jarenlang in Nederland wonen de buitenlander zo'n zaak duidelijk te maken. In feite regeren, aldus dr. Drees, de formateur met de fractie leiders. Die stellen het programma op. De ministers mogen het hooguit uit voeren of wegblijven. Maar die mogen met eens hun eigen regerings programma uitstippelen. Daarom is >'n crisis een langdurige geschiedenis: eerst moet door diepgaand overleg het programma vast staan en dan gaan we de ministers zoeken, die het kun nen en willen uitvoeren. Dr. Drees zag de oorzaak van deze oeizame gang van zaken in ons partij enstelsel. Er zijn geen regeringspartijen oppositie, zoals in andere landen, ar alles loopt dooreen. De Nederland kiezer stemt op zijn partij, maar hij kiest geen regering. Als er verkiezingen zijn geweest is de samenstelling van de regering volkomen open. .Onwrikbaar" Bovendien kan men. zoals nu blijkt: midden in de rit helemaal veranderen. Hoe „onwrikbaar" een regeringspro gramma is. illustreerde dr. Drees met aantal voorbeelden. Er is een kabinet geweest, aldtis dr. Drees. dat de binden- opdracht kreeg, in géén geval te gaan praten met Indonesië. Dat kabinet heeft Nieuw-Guinea aan Indonesië overgege- Er is ook een kabinet geweest, dat werd gebonden aan een stringente loon politiek met enkele procenten loonsver hoging Dat kabinet beleefde de loon explosie van ver boven de tién procent. Zodat zelfs een regeringsprogramma herhaaldelijk op losse schroeven komt te staan. Van onwrikbaarheid is in ons land geen sprake. Wat dat alles met een boekenweek heeft te maken? Dr. Drees zag een goed <erband: er bestaan boeken over kabi netsformaties. En waarschijnlijk zullen n de toekomst óók boeken over worden geschreven. Al zullen dat, aldus dr. Drees evenmin „bestsellers" worden als de geleerde boeken die er al over bestaan. (Vervolg van pagina I) Ook vandaag zou mr Cals weer elk van de drie fractieleiders apart spre ken. Men verwacht, dat daarna nog gezamenlijk onderhoud zal plaatsvinden. Dan zullen knopen moeten worden door- gehakt Pas als dat gebeurd is, kan mr Cals officieel kandidaat-ministers gaan aanzoeken. Moeilijkheden Over de aard van de moeilijkheden die tot de tempovertraging hebben geleid, Is tot dusver weinig of niets bekend ge worden. De gesprekspartners bewaren angstvallig stilzwijgen. Maar ding werd gisteravond toch wel duide lijk: met uitzondering van twee vaste iets minder vaste punten staat de zetelverdeling nog niets vast. Die twee vaste punten zijn, dat de demis sionaire ministers Bogaers en De Jong ook in het nieuwe kabinet de porte feuilles van resp. Volkshuisvesting en bouwnijverheid en Defensie zullen gaan beheren. De minder vaste punten zijn: Cals wordt minister-president (ze kerheid bestaat daarover nog steeds niet helemaal), minister Veldkamp blijft op Sociale zaken. De overige ministersposten zijn nog geheel open. Men aoht nog allerlei ver schuivingen mogelijk Opstellingen die vorige week zeer waarschijnlijk leken. weer twijfelachtig geworden Een belangrijke factor in deze ontwik keling is. dat de PvdA zich schijnt te erzetten tegen het streven van de KVP •m zoveel mogelijk geestverwante mi nisters uit het kabinet-MarJjnen naar de ministersploeg over te hevelen. De KVP wil niet alleen de ministers Bogaers. De Jong en liefst ook) Veld kamp behouden, ze zou ook óf minister Luns óf minister Bot willen laten zitten. De PvdA, zo hoort men beweren, vindt dat door deze KVP-.,claims" haar eigen keuzemogelijkheden ernstig worden be perkt Zij wil niet in een situatie belan den. dat ze. na inwilliging van de KVP- genoegen moet nemen met de Financiën Een andere moeiliikheid zou de bezet- ng van ..Financiën" zijn. Deze post schijnt op geen van de drie partijen grote aantrekkingskracht uit te oefenen, temeer daar noch de KVP. noch de PvdA, noch de ARP er kandidaten voor beschikbaar hebben, althans niet in hun Kamerfracties. De geschikte kandidaten zijn. zouden het hebben laten afweten. AR-fractieleider Smallenbroek wek te gisteravond de indruk een bemid delende rol te spelen. Hij sprak eerst in het Haagse hotel Corona met dr. Vondeling, daarna in restaurant De la Paix met drs. Schmelzer en ten slotte in hotel Centraal opnieuw met dr. Vondeling. Tussen de bedrijven door beantwoordde hij nog vragen de televisie. Daarbij wees hij er op, dat zijn partij bet nieuwe kabinet alleen kan steunen, als haar gezicht duidelijk in het regeringsprogram zichtbaar wordt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Kamerkring Den Haag van de CHU heeft zich gister- ond geschaard in de rij van Kamer kringen, die zich geheel kunnen stellen achter het beleid, dat mr. H. K. J. Beernink en de Tweede Kamerfractie tijdens de kabinetscrisis hebben ge voerd. De door mr. F. II. Piket namens de afdeling Vogelwijk ingediende motie werd met applaus begroet, waar- •oorzitter Wm. C. de Kruyf haar zonder meer voor aangenomen ver klaarde. Hij volstond verder met het uitspreken in goede wensen voor de naar ver wachting royale oppositie die onder leiding van mr. Beernink zal worden ge voerd en sprak daarbij de hoop uit, dat de christclijk-historische niet tegen de liberalen zullen aanleunen. Bij de beantwoording van een aantal vragen en kritische opmerkingen gaf de .h. fractieleider nagenoeg dezelfde uit eenzetting als in Boskoop en Leiden, van men samenvattingen in dit blad heeft kunnen aantreffen. De wijze, waarop de CHU aan de kant s gezet, noemde hij bijzonder vreemd. .Ik neig wel eens tot de veronderstelling, dat sommige partners de CHU liever kwijt waren", zei hij. Twee verwijten wilde de heer Beer nink rustig naast zich neer leggen: dat hij in liberale wateren verzeild zou geraakt en dat zijn houding star zou geweest. Op 't eerste verwijt antwoordde Wanneer wij in 1963 tot een akkoord met de P.v.d.A. waren gekomen, zou hebben gezegd, dat ik in socialistische wateren terecht gekomen was. Wij zijn niet liberaal en wij zijn niet socialistisch: wij zijn christelijk-historisch. Ook in de oppositie zullen wij een eigen politiek voeren en geen bijwagen van de WD zijn". Wat het verwijt van starheid betreft, merkte de Unievoorzitter op. dat het oneerlijk zou zijn geweest wanneer hij zijn instemming met de omroepnota- Cals zou hebben betuigd. Het zou i strijd met het politieke fatsoen zijn geweest en een onvoorstelbaar hoon gelach in de pers hebben veroorzaakt. Samenwerking Eerlijk zei de heer Beernink te ver wachten, dat de gang van zaken van invloed zal zijn op de samenwerking van a.r. en c.h. op gemeenteliik niveau. De aantrekkingskracht van de protestantse lyst voor Rijnmond is er bepaald niet groter door geworden. Mijn handelwijze is echter zeker niet ingegeven door het verlangen om ARP en CHU gescheiden te houden. Gevraagd naar de verhouding tussen de fractievoorzitters van ARP en CHU. antwoordde de heer Beernink. dat hij sinds 25 maart de heer Smallenbroek niet had gesproken. „Hij heeft nog diverse sprekingen met de andere heren gehad: ik had vakantie". Op vrijwel alle punten hadden de beide heren het eens kunnen worden, behalve op het punt van de ge- wat de verhouding tussen de beide fracties betreft: in Boskooü heeft de heer Roolvink verklaard, dat de a.r. bereid ren om eventueel nog dezelfde nacht anders de volgende dag met de c.h. te spreken. Later bleek, dat de a.r.-fractie wel tot samenspreking bereid is. r na de kabinetsformatie. Dat is mosterd na de maaltijd. vraag of de CHU bereid was terwille van de samenwerking met de ARP een offer te brengen, had de heer Beernink zo begrepen, dat de c.h. dan de twee ministerszctels zouden n willen prijsgeven. DU offer was beslist niet bereid om te brengen, want het is voor een minister heel moeilijk als eenling in een kabinet zitting te hebben. Ten slotte moest de heer Beernink od- ieuw het misverstand wegnemen, dat hij de NCRV de voet zou willen dwarszetten. 'De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarrekening 3,5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000.- voor particulieren en f. 100.000.- voor verenigingen en stichtingen. B. Spaarboekje 3,5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- 4°l 10 Eerste storting tenminste f. 1000,*. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en atichtingen. Algemene Bank Nederland tNederlandsche Handal-MaatachappIJ Da Twentache Bank) Clare Benedicttoernooi BERLIJN Het Nederlandse schaak team heeft zich giste ren goed hersteld van de zwakke start tegen West-Dultsland. dat in de ochtenduren de uiteindelijke derlaag nog groter vormen had aange nomen, omdat Van den Berg de hang- partij tegen Schmidt niet kon houden (J43!4), werd gister middag tegen Oostenrijk een heel wat beter resultaat bereikt. Bijna werd in deze tweede ronde de gezamenlijke vaderlandse score wee vijftig procent gebracht, maar Van den Berg had in betere stelling weer zodanig strijd te leveren met het tijdnoodduivel tje, dat hij met remise genoegen moest nemen. Daardoor viel de Nederlandse zege iets minder groot uit, dan wa» diend: 3L Kuypers bekroonde de door hem sterk Volleybal De belangrijke wedstrijd in de ere divisie volleybal tussen Libanon en SOS, die gisteravond in Rotterdam Is ge speeld, is in een 3—0 overwinning voor de Rotterdammers geëindigd. Met de setcijfers 15—13, 15—12 en 15—10 werd de ploeg uit Utrecht verslagen. Door de ze overwinning behoudt Libanon leiding met 34 punten uit 19 wedstrijden, gevolgd door Blokkeer/DES, met 30 pun ten. uit 17 wedstrijden. SOS blijft vierde met 24 punten uit 18 wedstrijden. eveneens belangrijke wedstrijd ir de strijd om de titel in de overgangs klasse. tussen de Delftse ploegen Sigi er Achilles is in een 3—0 zege voor Sig: geëindigd. Sigi heeft thans met 31 pun ten uit 20 wedstrijden de titel bijna ir bezit. Tweede is Delta met 28 punten uit 21 wedstrijden, en derde Blokkeer/ DES-2 met 26 punten uit 19 wedstrijden. (Vervolg van pagina 1) „Wü zullen de nu begonnen stryd tot iet bittere einde voortzetten. Onze vraak zal zoet zyn, want wij zullen win- ten", aldus dc stakingsleider, die ook in Den Haag zijn gebruikelijke scheld kanonnade afvuurde op „de dictatuur der erkende vakbeweging" en „de neo- fascistisehe loonopbouw". Rotterdam Ging het in Den Haag ruw toe. in Rot terdam ontaarden langzamerhand de ter reurdaden van de stakende taxichauf feurs in gangstermethoden. Zo sneed een poster de banden door van de auto van de 22-jarige invalide heer J. J. Klijsen. Er zouden aanwijzingen zijn, dat dit niet gebeurde omdat men de zwarte wagen van de heer Klijsen aan zag voor een taxi. Van meer particuliere auto's heb ben posters de banden door gestoken. Deze intimidatie en geweldpleging is jor de drie erkende bonden mede aan leiding geweest om het vrijdag nieuw- gekozen bestuur niet te erkennen. ..Hier kan slechts sprake zijn van een actie comité. dat buiten de werknemersorga nisaties en buiten het loonoverleg staat, zo zeiden de hoofdbesturen. Hierdoor hebben ook de werkgevers besloten niet te onderhandelingen met dit voorlopig bestuur. Volleybalkampioenschappen Frankrijk en België startten goed OPORTO Gisteren is n het Westeuropees volleybalkam pioenschap begonnen. De eerste uitsla gen waren FrankrijkItalië 30 <19—17 15—12 15—13); België—Portugal 3_1 (15—12 15—3 15—17 15—13). Goede indruk maken? DROSTE pastilles altijd welkom! Directie 1 er. Bankbedrijven: AMSTERDAM Belangrijke fi nanciële verstoringen zijn dit jaar niet uitgesloten, zolang er nergens een concentratie in leiderschap ge vonden kan worden, die sterk ge noeg is om rust te brengen in het internationale handels- en geldver keer. aldus de directie van de Ver enigde Bankbedrijven in het jaar verslag. Een spoedige en afdoende wegneming van de grote onzeker heden op de valutamarkten lijkt de directie volstrekt noodzakelijk voor een goed functioneren van dit inter nationale vei'keer. De directie van de Verenigde Bank bedrijven acht het niet onmogelijk, dat dit jaar op het gebied een ontwikkeling te de valuta' zal geven, allen geldende fun damentele wijzigingen, verschillende lan den hun posities zullen willen herzien of aanpassen. Met andere woorde: het voorbeeld van Frankrük, dat de alleen heerschappij van de dollar niet langer aanvaardt, zou wel eens in meer of mindere mate door andere landen kunnen worden gevolgd. Bij het probleem van de internationale betaalmiddelen, aldus het jaarverslag, komt de vraag naar voren, of de goud prijs niet verhoogd dient te worden. Deze is reeds sinds ongeveer dertig jaar op hetzelfde niveau gehandhaafd. Het gevolg is. dat de toch reeds zeer krach tige neiging om het goud op te potten nog wordt versterkt, dit dan in afwach ting van een goudprijsverhoging, laatste jaren, aldus het jaarverslag, kwam van het nieuw geproduceerde goud slechts een derde deel aan het monetaire verkeer ten goede. Een tweede gevolg van de verhoging van de goudprijs zou zijn. dat de in wisselbaarheid van de dollar in goud praktisch verzekerd zou zijn- Een snelle verduidelijking van de algemene situatie acht de directie van de Verenigde Bank bedrijven gewenst. Want het gevoelige internationale betalimgsmechamdsme kan door speculatieve ontwikkelingen en ge brek aan vertrouwen gemakkelijk wor den ontwricht. Dit klemt des te meer omdat de moeilijkheden rondom het in ternationale betalingsverkeer nieuwe be lemmeringen geven bij het verlenen hulp aan de ontwikkelingslanden. ROTTERDAM De investeringen waartoe Unilever in 1964 heeft beslo ten, zullen f 646 (vorig jaar 596) mil joen vergen, waarvan f 448 (407) min in Europa, f 62 (64) min in Afrika, f 59 (86) min in Noord- en Zuid-Ame- rika, f 77 (39) min in overige wereld delen. De liquide middelen daalden in 1964 tot f 595 (923> min. Aan venver- ving van nieuwe belangen werd f 4,36. min. uitgegeven. Door stijging van grondstofprijzen is de behoefte aan bedrijfskapitaal f 357 min hoger. De in bedrijf gehouden winst was f 392 (342) min. De liquide middelen zijn na de daling met f -328 min voldoende voor de normale investeringen. De winst bedroeg zoals gemeld f 635 (566) min, het dividendvoorstel f 4,18 (3.78). Te Duiven gaat de bouw van de la boratoria voor groente, fruit en vlees ad f 15 min voort, te Vlaardingen ver rijst e€n biologisch laboratorium en de eerste paal is geslagen voor een bedrijfs- en ontwikkelingslaborato rium van Levers' Zeep ad f 1,5 min, te Oss vordert de bouw van het labora torium, bij Unilever-Emery te Gouda is met investeringen f 8.5 min., te Delft komt een groot produktiecomplex, voor levensmiddelen van Calvé-Delft, en Zwijndrecht een waterstoffabriek ad f 5 min. De vetzuurdestillatie al daar wordt niet vervangen, de raffina derij te Delft is gesloten en de produk- tie van diepvriesbedrijven in Neder land wordt geconcentreerd. Het personeel i$ 300.000 (v.j. 290.000), waarvan 15.000 (15.000) in Nederland. Pensioenregelingen kostten f 238 (222) min en het vermogen der pensioenfond sen e.d. is f 2159 (1936) min. De concernuitvoer uit Nederland was f 442.8 (409,5) min. Van de f 21.748.5 (19.677.7) min con- cernomzet waarvan f 17.115 (15.557) min aan derden vormden margarine en spijsvetten 16 1T) pet. overige levens middelen 18 (17) pet, wasmiddelen 19 (19), oliën en vetten 18 (17), toiletarti kelen 2 (2), veevoeder 9 (9), drukkerijen, verpakking, chemische en andere indus triële belangen 7 (6), tropische produk- ten 1 (2). handelsartikelen 9 (9). dien sten 1 (1). De winstdaling van margarine e.d. was gevolg 19 pet stijging van grondstoffen- prijzen. De stijging gaat voort. De vraag naar betere soorten neemt toe. In Japan hoopt men dit najaar de produktie te beginnen. Voor consumptie-ijs was het een zeer goed jaar. Te weinig en te dure varkens in Nederland schaadden het vleeswarenbedrijf. De modernisering van het Duitse Zee- visbedrijf gin» voort. Het telt thans vqf hektreilers. ingericht voor fileren en diepvriezen. Het publiek stelt steeds hogere eisen aan wasmiddelen, vooral voor het rei nigen van moderne weefsels, vloeren eri houtwerk. Dit en de steeds scher pere concurrentie leidt tot snellere ontwikkeling en vroegere verschijning op de markt. Meer dan een derde van deze produkten is door Unilever sinds I960 geïntroduceerd en driekwart der bestaande produkten is verbeterd. Boter en margarine In Nederland was het aandeel van boter en margarine in 1961 20 en 80 pet, in 1962 21 en 79 pot. in 1963 20 en 80 in 1964 16 en 84 pet. In de V S. steeg het aandeel van margarine van 54 in I960 tot 58 pet in 1964. in West-Duitsland was het aandeel van margarine in 1961 54. in 1963 51, in 1964 52 pet, doch in Engeland was het_in 1961 en 1962 41. In 1963 42, in 1964 41 pet. Spreiding aandelen Van de aandelen Unilever N.V. was in 1962 24,8 pet in Amerikaanse handen, in 1963 25. in 1964 minder dan 25, en daar-i na is dit percentage weer verminderd daar in 1965 nominaal f 15 min naar Ne derland is teruggekeerd. Het Nederlands bezit was in 1962 46. 1963 43, 1964 weer 46 pet. De overige aandelen zün in En geland, Frankrijk, België, West-Duits land, Zwitserland, enz. Interview in museum ChroesjtsjefIk wens vrede voor iedereen KOPENHAGEN De voormalige Russische premier Nikita Chroesjtsjef heeft gisteren voor het eerst in zes maanden zijn stilzwijgen verbroken en boodschap aan de hele wereld ge geven. „Ik wens vrede voor iedereen", zei hij. „en welvaart voor iedereen. De politiek van vreedzame co-exis tentie moet worden voortgezet". De voormalige Russische leider sprak tegen de Moskouse correspondent van het Deense blad „Politiken" en het Zweedse blad „Dagens Nyheter", Lars Bringert. Het interview kwam toevallig stand. Bringert ontmoette Chroesjtsjef op een schilderijententoonstelling in Mos kou en de Rus stemde er in toe een paar vragen te beantwoorden. „De wereld moet co-existeren", zei er bestaat geen andere mogelijkheid. Chroesjtsjef voegde er aan toe. „dat te trachten geschilpunten met wapens te beslechten, iets uit het verleden behoor de te zijn. Of we zullen allemaal in eer grote ramp ten onder gaan. Het zou be- ginnen in het klein, zoals bijvoorbeeld in Vietnam en eindigen met totale nietiging. Daarom wil ik vrede voor de hele wereld". Glimlachend zei Chroesjtsjef: „ik ben communist. Ik geloof in het communisme en in de uiteindelijke overwinning van het communisme. U bent kapitalist en natuurlijk gelooft u in dc overwinning van het kapitalisme. Moor toch moeten we in vrede samenleven". Chroesjtsjef wilde klaarblijkelijk nog meer zeggen maar zijn echtgeno te, Nina Petrona, nam hem bij de arm en zei ..Wij moeten gaan", terwijl voortdurend meer en meer mensen zich om de kleine groep verzamelden. „Ja. we moeten gaan", zei Chroesjtsjef en reikte de journalist de hand. Hij wenste hem het allerbeste. Toen Chroesjtsjef en zijn vrouw naar een grote zwarte auto liepen werden ze door verscheidene omstanders aangespro ken. die naar zijn gezondheidstoestand informeerden. Een oude man greep Chroesjtsjefs hand en zei „ik ben een oude strijdmakker. Ik heb u al heel lang eens willen zien. Nikita Sengeje- vitsj." Chroesjtsjef gaf iedereen de verze kering dat hij zich heel goed voelde en liep toen verder met zijn glimlachende echtgenote. Eerste afepraakje? DROSTE pasttfed^dwdkömlNj^, gespeelde partij tegen dr. Kinzei met een fraaie koningsaanval. Een schijnoffer van een pion en later een paard resulteerden, in dodelijke penningen langs de lange diagonaal. Na kwaliteitswinst was hef snel gedaan met de Oostenrijkse tegen stand. Door een onjuiste voortzetting van zijn tegenstander in het middenspel kreeg Van den Berg het initiatief met gefor ceerde winst van een pion. Ondanks de lopers van ongelijke kleur waren er goede winstkansen. Door onnauwkeurig spel ten gevolge van tijdnood moest de Nederlander echter met remise genoegen Donner rocheerde uiterst riskant in de aanval van zijn tegenstander. Deze aan val had moeten doorslaan, maar in een zeer ingewikkelde stand gaf Donner een stuk en nam de aanval over. In tijdnood vond de Oostenrijker niet de enig juiste voortzetting en kwam in een verloren eindspel. Zuidema kwam tegen Lambert slecht uit de opening. Hij wist echter geleide lijk zijn stelling te verbeteren door min der sterke zetten van zijn tegenstander. De Nederlander kreeg zelfs enig initia tief, maar later vervlakten de stellingen weer. zodat remise het resultaat werd. Uitslagen Groot-BrittanniëWestduitsland 11 en 2 afg. partijen; ZwitserlandSpanje 12 en 1 afg. partij; Uitslagen eerste ronde: Westduitsland Nederland 3%SpanjeOostenrijk IVz—VA en 1 afg. partij; Zwitserland— Engeland 1%2Vt. De stand na twee ronden: 1. Westduits land 41a pnt en 2 afg. partijen; 2/3 Groot Brittannië en Spanje 3',è pnt en 2 afg. part.; 4 Nederland 3*2 pnt; 5 Oostenrijk 2>2 pnt en 1 afg. part.; 6 Zwitserland 2*2 pnt en 1 afg. part. Xois «ïtónvoot -rwini5P'eciS,w«"»'>9e"; va» hu» '«farM"**.»»' »é""def„kVl""b.n Tm ,e e'9.e- VOETBAL Leeds United leidt in Engelse league LONDEN Voor de eerste divisie an het Engelse voetbal werd giste- ;n een wedstrijd gespeeld: Leeds Uni- :d versloeg op eigen terrein Stoke City met 31. Leeds kwam daarmee op de eerste plaats van de ranglijst met 54 punten tegen Chelsea 53. Man chester United staat derde met 51 pun ten. Alle drie clubs hebben 36 wed strijden gespeeld. Chelsea veroverde gisteren de Engel voetbal league cup. De Londense club speelde in de tweede finale-wed strijd tegen Leicester City zonder doel punten gelijk. Aangezien Chelsea de e ontmoeting met 32 had ge ien, veroverde deze club door het gelijke spel de beker. Voor derde maal Zaterdagelftal naar Vincennes (Van onze sportredactie) PARIJS Het Ned. zaterdagelftal speelt op 24 april de interland tegen de Fransen evenals de beide laatste ma len (1961 en 1963) in het Leo Lagran- gestadion in Vincennes. Door de Fran- keuzecommissie zijn de volgende spelers geselecteerd: Corbel. Bethune. Lecoq. Monaldi. Prodhomme Jazdik. Legrand. Hedouin, Prevot, Curto. Huet, Dumolin, Torres, Egea. Mortier, Stie- ber. Van de ploeg die vorig jaar in Kat wijk van de Nederlanders verloor zijn traditiegetrouw slechts vier spelers overgebleven en wel doelman Corbel. Lecoq. Legrand en Dumolin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9