Nieuwe Leidse Courant Politieke blokkade Berlijn - Brandt teruggestuurd Migs verschijnen op het strijdtoneel Opnieuw aardbeving Griekenland Preston Cobb krijgt levenslang r Verboden toegang voor de Bondsdag Vertr agingstakt iek van Ulbricht-regime Vandaag verdeling van de dertien zetels Luchtgevecht met VS-toestellen Twee of twaalf Amerikanen neergehaald Kernreactor van VS in de ruimte Blunder van Veronica jeeb/e<n reeteur: F. DIEMER >ofdr«dactcur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «tigh is gheblev 1 in teghenspo* Maandag 5 april 1965, 46ste jaargang Opklaringen De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Vrijwel overal droog weer met opkla ringen, maar in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtingen. Iets koudere nacht, morgenmiddag over het Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Verloofde Margriet moet rust houden SCHIEDAM De verloofde van prinses Margriet, Pieter van Vollen hoven, moet thuis enige tijd rust houden. Zoals bekend, heeft hij tij dens een wintersportvakantie een been bezeerd. Tijdens de verloving heeft hij dit been niet voldoende kunnen ontzien. O-jarige M. Kwaak met zijn v in de havenmond gereden e gekomen. BERLIJN Het communistische regime in de Sowjetzone van Duits land heeft alle leden van het Westduitse parlement en hun medewerkers de toegang tot Berlijn ontzegd, zulks „om de vrede te beschermen". Later werd alle autoverkeer stopgezet. Zoals men weet zal de Westduitse Bonds dag woensdag a.s. in plenaire zitting in Wcst-Berlijn bijeenkomen. Nadat bekend was geworden, dat het Ulbricht-regime zich hier tegen had gekeerd, werd bekend gemaakt dat ook het Westduitse kabinet on der leiding van kanselier Erhard Woensdag in West-Berlijn zal ver gaderen. De ministers, parlements leden en hun medewerkers zullen per vliegtuig naar Berlijn worden overgebracht. Het* luchtverkeer van en naar Berlijn staat namelijk niet onder controle van het regime in de Sowjetzone. De regering van de Sowjet-Uniè en het ULbricht-bewind hebben de weste lijke mogendheden door middel van no-ta's gewaarschuwd, dat de zitting van woensdag ernstige internationale gevolgen kan hebben. Eugen Gersten- maier, voorzitter van de bondsdag, heeft naar aanleiding hiervan ver klaard. dat de zitting normaal door gang zal vinden. Door de lucht Er b.estaat echter nog een mogelijkheid, dat het vervoer door de lucht onmoge lijk wordt gemaatk. In het gebied tussen Berlijn en West-Duitsland worden in de komende dagen grootscheepse Russische en Oostduitse manoeuvres gehouden. Deze oefeningen zullen de heel week duren. Het is niet uitgesloten, dat de Russen ook het luchtruim tot gesloten gebied zullen verklaren, omdat zij de u t veiligheid van de in de corridors vlie- Bij de werkzaamheden aan de zuide- gende toestellen niet meer zouden kun- lijke pier te IJmuiden is vanmorgen de nen garanderen acht wagenIntussen overweegt de Westduitse re- n het levenreging maar handelsovereenkomst met I het bewind in de Sowjetzone op te zeg- CH-Kamerkringen achter Beernink (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Komt er deze weck een eind aan de ruim vijf weken oude kabinetscrisis? Het begint er wel naar uit te zien, want kabinetsformateur Cals heeft in alle opzichten dc wind mee. De partijen waarmee hij in zee wil. zorgen ervoor, dat hij zijn hoge tempo kan handhaven. De drie fractieleiders hebben zater dag op partijvergaderingen in Utrecht (ARP) Roterdam (PvdA) en Den Haag (KVP) over het algemeen veel instemming met hun beleid mogen aanhoren en dat betekende eigenlijk een indirecte steun voor mr. Cals. Het afgelopen weekeinde hebben dc formateur en de heren Schmelzer (kath). Vondeling fsoc) en Smallen- broek (ar) elk wat „huiswerk" ver richt. Dit bestond uit het opstellen van formuleringen voor het ontwerp-rege- ringsprogramma-ln-hoofdUjnen, waar aan vanmiddag de laatste hand zou worden gelegd. De programbesprekingen zouden vandaag overigens niet veel tijd meer in beslag nemen. Aller aandacht is nu ge richt op de zetelverdeling. Daarover is de laatste vijf dagen al zoveel informeel overleg gepleegd, dat het „officiële" be raad moeilijk meer verrassingen kan op leveren. Men veronderstelt, dat de formateur de fractieleiders vandaag een zetelschema heeft voorgelegd, dat antwoord geeft op de vraag welke departementen aan welke partijen zullen worden toegewezen en welke potentiële kandidaten daar voor zoal beschikbaar zijn. Er zullen wel dc nodige amendementen worden aangebracht, maar werkelijke moeilijkheden verwacht niemand meer. Als de zetelverdeling In kannen en krui ken is, kan mr. Cals officieel dc kandi daat-ministers voor zijn kabinet gaan aanwerven: een bezigheid waarvoor hij in eerste aanleg de verantwoordelijk heid draagt, zeker als hij inderdaad minister-president wordt. In Utrecht vergaderden zaterdag het comité van de ARP en de AR-Tweede Kamerfractie. Het CC stelde zich achter het beleid van de heer Smallenbroek. Het partijbestuur van de KVP deed dit i Den Haag ten aanzien van de heer Schmelzer. Dr. Vondeling kreeg op partijraadsvergadering van de PvdA warm applaus. Tijdens een vergadering in verband met de komende Rijnmondverkiezingen, zei de PvdA-fractieleider. de kans groot te achten, dat Nederland binnenkort een nieuw kabinet heeft. De Tweede-Kamer fracties van KVP en PvdA vergaderden zaterdag niet. De AR-fractie wilde het ontwerp regeringsprogram nog even doornemen voordat vandaag de eindre dactie zou worden vastgelegd. Naar ver luidt is de zetelverdeling niet aan de de geweest. De CHL'-kamerkieskringen van Am sterdam, Haarlem, Utrecht. Den Helder, Groningen en Den Bosch, hebben zater dag hun goedkeuring gehecht aan het be- van CH-leider mr. Beernink in de vorige formatiefase. Meegedeeld werd, dat het vertrouwen van de Kamcrkies- kringbesturen in de CH-Kamerfractie ongeschokt is. De kring Den Bosch was van oordeel it mr. Beernink geen andere houding had kunnen aannemen dan hü heeft ge daan. De heer Beernink sprak zelf voor de kring Groningen. Hjj kreeg veel ap- C.H.U. ivervolle zaal. gen Door een dergelijke stap zou de Oostduitse industrie, die in sterke mate afhankelijk is van Westduitse chemica liën en staal, in ernstige moeilijkheden komen te verkeren. De handel met de Sowjetzone is voor West-Duitsland niet van betekenis. Zij maakt slechts 1 pro cent uil van de totale buitenlandse han del. In het afgelopen weekeinde hadden naar Berlijn op weg zijnde Duitse auto mobilisten door de Oostduitse vertra- gingstaktiek heel veel tijd nodig om hun bestemming te bereiken. Burgemeester Willy Brandt werd gedwongen met^zijn auto naar Hamburg terug te keren. Hij mocht „tijdelijk" niet naar West-Berlijn doorreizen. Vanochtend vroeg heeft hij de reis per vliegtuig gemaakt. Aangeno men wordt dat ook talrijke Bondsdag leden al in West-Berlijn zijn gearriveerd. In politieke kringen wijst men op het feit dat de westelijke geallieerden voor het eerst sedert 1958 toestemming heb ben gegeven voor het houden van een Bondsdagzitting in YVest-Berliin. Wel licht willen zij op deze wijze aan de weet komü, of het nieuwe bewind in weet komen, of het nieuwe bewind in opzichte van Berlijn volgt als Chroesj- tsjef. Militairen wel Vanmorgen heeft een convooi bestaan de uit 18 voertuigen van het Amerikaan se leger waarin zich 80 infanteristen be vonden zich op weg begeven vanuit West-Berlijn over de autobahn in de richting van West-Duitsland voordat deze autobahn werd gesloten. Functionarissen van het leger zeiden dat het konvooi zonder enig oponthoud naar Oost-Du itsland werd doorgelaten. HANOI/SAIC.ON/WASIHNGTON Voor het eerst zijn gisteren bij twee aanvallen op Noordvietnamees gebied door Amerikaanse en Zuid Vietnamese gevechtsvliegtuigen, toe stellen van het Russische type Mig ingezet. Zij vielen voornamelijk de Amerikaanse vliegtuigen aan. Twee toestellen bestuurd door Amerikaan se piloten werden door de Migs laag gehaald, zo deelde men in Sai gon mee, maar radio Hanoi meldde, dat twaalf toestellen omlaag waren geschoten. De Amerikaans-Zuidvietnamese lucht aanval was gericht op enkele strategi sche punten, waaronder een brug over de rivier de Dai Gang en de hoofdstad van de provincie Than Ho*, die vol gens radio Hanoi platgebombardeerd zou zijn. Het Russische persagentschap Tass weet nog te melden, dat de Ame rikaanse toestellen de Noordvietna- mese hoofdstad Hanoi dicht hebben ge naderd, maar zij zijn later terugge keerd zonder een aanval te hebben gedaan. Puin50 toestellen De luchtaanval werd uitgevoerd door vijftig toestellen. Driemaal waren de Amerikanen in contact geweest met de Migs. De eerste keer. toen het erg mistig was. ..besprongen" een vieral Migs de Amerikaanse toestellen die voor de aan val rondcirkelden Twee Amerikaanse De formateur schaakmat? Een partijtje schaak met zijn 19- jarige zoon Noud was een wel kome ontspanning voor mr. Cals. die het afgelopen week eind heeft gebruikt om thuis energie te verzamelen voor de laatste fase van de kabinets formatie. vliegtuigen zouden zijn getroffen. De tweede keer vielen de Migs Amerikaanse toestellen lastig die het gebied verken den. Zij vluchten echter toen zij door de Amerikanen tot een gevecht werden uitgedaagd. De derde keer ten slotte bleven de Migs afstand houden. Dc Amerikanen schoten geen Migs neer. Het behoorde niet tot hun taak de Migs aan te vallen, maar alleen de doelen te vernietigen. Intussen wordt uit Moskou vernomen, dat de kern van de Russische militaire steun aan Noord-Vietnam wordt gevormd door honderden kleine luchtdoelraketten. Een deel van deze raketten zou al vlakbij hun bestemming zijn. Geen opschorting Gezaghebbende kringen in Washington hebben gisteren verklaard, dat president Johnson niet wil weten van een opschor ting van de luchtaanvallen op Noord- Vietnam. zoals dit weekeinde door de Canadese premier. Lester Pearson voorgesteld, tijdens de gedachten wisse ling te Camp Davld. Johnson zou vast houden aan zijn opvatting dat de aan vallen moeten worden voortgezet, zolang de autoriteiten in Hanoi zich niet bereid verklaren tot een politieke regeling het geschil. (Voor vervolg zie pag'. 5) Te Liverpool: Dieven verloren helft van platina LIVERPOOL Dieven zijn gister morgen de fabriekshal van Automatic Telephone and Electric Cy binnenge drongen. sloegen de nachtwaker met een ijzeren staaf tegen de grond en gingen er "endoor met een hoeveelheid platina ter waarde van 100.000 pond. Het platina wordt gebruikt voor de elektronische industrie. De politie vond later de - helft van het platina in een oude zak op de spoorbaan op ongeveer 400 meter af stand van het fabrieksgebouw. WASHINGTON Op de basis Vati- denberg, in Californië. is zaterdag een Atlas-Agena raket gelanceerd met een kunstmaan, aan boord waar in zich een kernreactor bevindt, die een jaar lang op grote hoogte zou moeten functioneren. De satel liet, Snap 10 geheten, is in een vrij wel cirkelvormige baan om de aarde gekomen. De afstand tot de aarde varieert van 1134 tot 1150 kilometer. De 113 kilogram wegende reactor voorziet een kleine mo tor. die wordt gebruikt voor het be proeven van voortstuwing door middel van een ionenstraal. van elektriciteit. De stuwkracht van de uroefmotor zal niet voldoende zijn om invloed te hebben op de baan van de satelliet. Volgens Amerikaanse geleerden leve- ;n ionenmotoren een grotere snelheid op dan de conventionele raketten, wat vooral met het oog op lange interplane taire vluchten van belang is Verwacht wordt dat de kunstmaan, waarvan de kernreactor reeds in wer king is gesteld, ongeveer 3500 jaar om de aarde zal blijven cirkelen, een tijd die ruim voldoende is om alle radioac tieve stoffen aan boord van de Snap 10 onschadelijk te maken rs rn I in alle goede zaken" Voor het eerst dit weekeinde heb ben honderden Nederlanders de Bollenstreek bezocht. Hoewel men genoot van de fraaie kleuren, voel de dit jongetje zich blijkbaar niet zo op zijn gemak tussen de gele narcissen. AMSTERDAM Misnoegen tot ern stige verontwaardiging heersen ovei een ongelukkige uitzending van Radio Veronica, die gistermiddag met blijde stem de donderdagavond overleden oud-verzetsman Auceo Ruiter felici teerde met zijn zilveren jubileum als caféhouder en hem „nog vele jaren" toewenste. De oorzaak ligt in het noodzakelijke „inblikken" van programma's. Er was overigens ruimschoots voldoende tijd voorbijgegaan om deze blunder te ver hinderen. Directeur D. Verwey, zowel als programmaleider W. van Kooten. deelden in antwoord op vragen de gehele garag Van zaken „uiterst be treurenswaardig" te achten. De direct-verantwoordelijke disc-jockey Frans Nienhuus, die de tekst ook uitsprak, heeft een grote mate zelfstandigheid bij het maken van pro gramma's. Hü alleen kende de inhoud ervan, aldus de heren Verwey en Van Kooten. In het bejaardenpension De Vrede- burcht in Tilburg zal het echtpaar Van der Boom (90)-Verdonk (96) op 22 april het zeventigjarig huwelijksfeest vieren. Man neergestoken bij vechtpartij Groningen GRONINGEN De 23-jarige plaat erker M. Kaldijk uit Veendam is in de nacht van zaterdag op zondag in de Poelestraat in Groningen tijdens een al gemene vechtpartij tussen vijf Veen- dammers en twee echtparen uit Gro ningen neergestoken. Zijn toestand is kritiek Hij werd met een briefopener achteren gestoken door de 35-ja- rige dakbedekker J van der K. uit Groningen. ruzie ontstond doordat een van de Veendammers een onheuse opmerking maakte over een vrouw van het andere groepje. De dader kon drie kwartier later in zijn woning worden gearres teerd. Hij heeft bekend gestoken te hebben en is ingesloten. Hij wordt van daag voorgeleid. ATHENE Een hevige aardbeving heeft vanochtend centraal Grieken land getroffen en volgens de eerste berichten die Athene bereikten zouden minstens twintig personen zijn ge dood en meer dan 200 gewond, van wie 50 levensgevaarlijk. Meer dan 2000 woningen zijn beschadigd of vernield in een 20 dorpen. De aardbeving van vandaag is de vierde in een week tijds en de hevigste sinds vele jaren. De vorige week werden vier perso nen gedood bij een lichte aardschok in centraal Griekenland. De Griekse regering heeft in het be treffende gebied vandaag onmiddellijk de noodtoestand afgekondigd en reddings ploegen zijn op weg gegaan met tenten en voorraden medicijnen. Een groot aantal van de slachtoffers die zijn omgekomen zijn bedolven onder het puin van hun woningen. Het centrum van de aardbeving bevond zich in de zuidwestelijke Peloponnesos, 165 km ten zuid-westen van Athene. Velen werden in hun slaap verrast en hadden de tijd niet om uit hun instor tende huizen te vluchten. Aardgasvondst bij Herbaijum Grotere „gasbel" dan die van Slochteren LEEUWARDEN Het vermoeden bestaat dat zich onder een deel van het IJsselmeer en van Friesland een „gas bel" bevindt, die de' gasvondst in Gro ningen (Slochteren) kan overtreffen: de N.V. Petroland heeft bij het dorpje Her baijum tussen Franeker en Havlingen gas aangeboord. Gisteren was de gas vlam tot op grote afstand zichtbaar. Dezelfde maatschappij had reeds eerder met gunstig resultaat een boring ver richt in Kimswerd, ten zuiden van Har- lingen op ongeveer tien kilometer van het huidige boorplateau. Deskundigen van de maatschappij geloven dat men met een zeer omvangrijke gaslaag heeft te "doen, die zich uitstrekt van Sloot- dorp in de Wieringermeerpolder via Harlingen tot het dorp Warga ten zuid oosten van Leeuwarden, een afstand van hemelsbreed ongeveer 80 kilometer. Volgens deze deskundigen kan hier wel eens meer gas zitten dan io de „gasbel" van Groningen. OPHEFFINGS UITVERKOOP bij WIFRANA BREE STRAAT 107 t.o. STADHUIS LEIDEN DONDERDAG 8 APRIL 9 u. v.m. Ziet onze advertentie woensdag- DINSDAG EN WOENSDAG GESLOTEN. B I N N E NVE RING het beste bed ooit gemaakt! 'SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZ ET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. MACON (Georgia, V.S.) In een nieuw proces is de negentienjarige negerjongen Preston Cobb tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou in 1961 zijn zeventigjarige blanke werkgever Frank Coleman Dumas hebben vermoord. Een geheel uit blanken bestaande jury bevond zaterdag dc jongen schuldig aan moord, maar beval clementie aan. De rechter veroordeelde Cobb daarop tot levenslang. Na zeven jaar kan de negerjongen in aanmerking komen om op erewoord te worden vrijgelaten. De advocaten van Cobb hebben verklaard, in beroep te zullen gaan. Dit beroep zal op 9 juli in behandeling worden genomen. Zoals men weet. werd de jongen, die al van zijn vijftiende jaar af in de gevangenis zit, al eerder schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Driemaal wisten zyn advocaten te verhinderen, dat het vonnis werd uitgevoerd. Het hoogge rechtshof van Georgia beval ten slotte een nieuw proces in een andere plaats. Preston Cobb zou de heer Dumas hebben doodgeschoten na een twist over een vis, die de jongen in de vyver van de man gevangen had

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1