supralux Beunhazerij ondermijnt het kappersbedrijf Illegale zaakjes rijzen als paddestoelen uit de grond Beroep op haar beurs wordt uitgelokt Nieuwe Friendships aan Schreiner overgedragen Verkeersnota gevraagd Registratie Panamese North Star is vervalst Kabinet 5 ZATERDAG 3 APRIL 1965 Zonnig aprilweer DE BILT Hogedrukgebieden zijn M de laatste dagen zeer actief en zullen ook tijdens het weekeinde in ons land I stabiel en droog weer brengen. Deze eerste aprildagen zijn warm. met tem- M peraturen die ook in het westen boven i 15 graden komen. In Brabant werd i- vrijdag 20 graden gemeten. Nu het - I hogedrukcentrum iets meer naar het H zuidwesten trektkan er een zwakke zeewind komen. Hierdoor dringt in 1 het kustgebied af en toe wat koelere 1 lucht binnen. Daardoor kon de tempe ratuur gisteren in Den Helder al niet - j moger dan tien graden komen (10). Het blijft over het algemeen zonnig, 'r met vooral in de morgenuren plaatse- i lijk wat mist en wolkenvelden. ZON EN MAAN Zondag 4 april: zon op 6.09. onder 19.19; maan op 7.27, onder 22.31. Maandag 5 april: zon op 6.06. onder 19.20: maan op 7.49, onder 23.54. Vrijdag 9 april: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I aS; eï',5 De Bilt Twente Eindhoven Stockholm geh. bew Belgrado 5 19 4 0 6 13 2 0 6 20 11 0 VERF EN LAK Ex-bediende maakt mijn zaak kapot (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG/ROTTERDAM Het bestuur van de Christelijke Kappers patroonsbond overweegt een kort geding te voeren om te proberen door middel van een afschrikwekkend voorbeeld paal en perk te stellen aan de beunhazerij. De mogelijkheden daartoe zijn momenteel bij enige advocaten in onderzoek. Het kappersbedrijf, zo is ons gebleken, wordt door de beun hazerij in sterk toenemende mate ondermijnd. „Het is schrikbarend hoe overal in het land, in steden en in dorpen, het onrechtmatig uitoefenen van kapperswerkzaamheden om zich heen grgpt. Hier moet een eind aan komen, want ons bestaan is er mee gemoeid'. Deze noodkreet vingen we op tij dens een gesprek met de heer F. L. Bosker, secretaris van de Christelij ke Kapperspatroonsbond. Zijn func tie brengt mee, dat de heer Bosker nogal eens het land doorkruist. „Het is verschrikkelijk hoe de beunhaze rij momenteel bloeit", zegt hij. Tal rijke kapperszaken, vooral op het platteland, worden daardoor ernstig in hun bestaan bedreigd. De schrik slaat me soms om het hart als ik zie hoeveel ellende die beunhazerij veroorzaakt". Als paddestoelen Op zijn reizen constateert de heer Bosker. dat de illegale kappersbedrijf jes als paddestoelen uit de grond rij zen. Vooral de dameskappers onder vinden er grote schade van. Dat ligt voor de hand, want bij hen is het per soneelsverloop aanmerkelijk groter dan bij de herenkappers. De meeste meis jes gaan, na enige jaren vakkennis te hebben opgedaan, het huwelijksbootje in en willen dan niet meer aan een be drijf gebonden zijn. Temeer niet, omdat gebleken is dat zij evengoed „voor zich zelf' kunnen beginnen en dan dikwijls nog aanmerkelijk meer kunnen verdie nen dan in de kapsalon. Sommige meis jes schaffen zich bij de huwelijksuitzet ook alvast maar een droogkap en an dere noodzakelijke attributen aan. Vriendinnen en kennissen zijn vaak de eerste klanten, maar deze brengen op hun beurt weer vriendinnen en kennis- de avond zaterdagen ;r hand ne- dat kap- Overheid maakt het zich moeilijker Prof. mr. Polak risico's dienen te blijven UTRECHT De overheid lokt meer en meer zelf uit, dat het beroep op haar beurs, dat wil zeggen op onze beurzen, toeneemt Prof- mr. C- H. F. Polak, voorzitter van de vereniging voor agrarisch recht, zei dit gisteren in zijn openingswoord voor de te Utrecht gehouden vergadering van deze vereniging. Hij doelde op de schadevergoeding die aan door recht matige overheidsdaden gedupeerde burgers gegeven kan worden. Met dat uitlokken, aldus prof. Polak, maakt de overheid het zichzelf ook steeds moeilijker om in andere gevallen vergoeding te weigeren. Hij constateer de enerzijds een steeds verdere toene ming van de overheidsbevoegdheden om belangen van burgers aan te tasten, an derzijds een toenemende aandrang om die burgers een schadeloosstelling of tegemoetkoming toe te kennen. Die bei de strevingen zijn niet met elkaar in strijd. Zal zij het sociaal-economisch welzijn van alle burgers bevorderen, dan moet de overheid machtige be voegdheden hebben, omdat zij voor het welzijn van elke burger moet zorgen, acht men haar ook verplicht de door haar optreden benadeelde particulieren op de been te houden. Toch moet men die vergoedings plicht van de overheid niet te ver uitstrekken, vond prof. Polak. En dat niet alleen uit financiële overwegin gen- Zolang we een staat en een maatschappij hebben, waarin indivi duele vrijheid en de vrijheid van on derneming op de voorgrond staan, moeten vele nadelen, ook nadelen die ontstaan door daden van de overheid en ven nderingen in haar wetgeving, blijven behoren tot de normale risi co's van een mens in de samenleving, dus voor rekening van de individuele burgers blijven. V erzekeringsinstituut Men wil deze risico's steeds meer be perken en de staat maken tot een ver zekeringsinstituut dat ons allen be staanszekerheid is verschuldigd en ons tegen alle risico's dekt. „De staat is er goed voor", ls een ge dachte. die bij menig burger leeft, maar d:e tot consequenties leidt waai moeten oppassen. Juist jIs men vrije maatschappij waarde hecht moet men zich ertegen verzetten dat alle k vadc kansen, ook de gevolgen mislukte speculaties, op de gemeenschap, dat wil zeggen op niemand persoonlijk a arden afgeschoven. Als ccn boer die op 55-jarige leef- tijd wil gaan rentenieren een behoor- Willem Oranji lijke uitkering kan krijgen uit het orgel- en pianolessen. ontwikkelings- en saneringsfonds, zal het wel moeilijk zijn diens buurman, die ook iets aan de verhoging van de produktiviteit in de landbouw wil doen. ervan te overtuigen dat hij in het algemeen belang en zonder enige schadeloosstelling dient te dulden, dat de overheid hem het bouwen van een moderne schuur of kassen belet. De heer Grijns had in zijn pre-advies. dat op de vergadering uitvoerig werd behandeld, geschreven dat landeigena ren en hun rentmeesters geen beroep doen op de schadevergoedingverorde ningen omdat ze er geen vertrouwen in hebben. Prof. Polak geloofde echter dat niet die schadevergoedingsverordeningen de oorzaak zijn van het „mokkend be rusten" der landeigenaren waar de heer Grijns over schrijft, maar veeleer het algemeen regeringsbeleid van na de oorlog. Surinamers gaan werken bi j raketbasis PARAMARIBO, De Surinaamse re gering gaat na of het mogelijk is ge schoolde werkkrachten, die aan de dam van Afobakka gewerkt hebben, te plaat sen bij de bouw van een raketlanceer- basis te Kouroe in Frans-Guyana. Willem Oranje aan. zodat een klantenkring zich snel kan uitbreiden. Het spreekt vanzelf dat deze dames kapsters aanzienlijk beneden de salon- prijzen werken, waardoor de illegale bedrijfjes niet alleen voor hen maar voor de klanten zeer aantrekkelijk zijn. Maar „mondje dicht hoor, want het mag niet van de wet". Inderdaad, „van de wet" mag nie mand zonder toestemming van de Ka- van Koophandel (vestigingsvergun- i een bedrijf uitoefenen. Maar in geen enkele bedrijfstak wordt deze wet waarschijnlijk thans zo massaal ontdo ken als in de wereld van kappers en kapsters. Ook vele herenkappers onder vinden schade van deze beunhazerij, gepleegd door heren, die in het vak hebben gezeten, doch nu elders vast inkomen genieten en en-of op de vrije schaar en tondeuse weer 1 Het komt zelfs voo persbedienden in hun vrije tijd eigen klantenkring opbouwen en op de- ïanier hun eigen baas benadelen. Er zijn illegale kapsters, die honderden klanten hebben Slachtoffers In een dorp op één der Zuidholland- eilanden spraken we een slachtof- r van deze beunhazerij. „Ik ben de iige kapper hier en ik heb altijd een goed bestaan gehad. Maar nu wordt mijn zaak langzamerhand ten gronde gericht", zegt hij. Zijn vroegere bedien de. die nu in een fabriek werkt, is daarvan de oorzaak. Deze ongehuwde jongeman bezit geen diploma's en geen estigingsvergunning. maar in de avonduren en "s zaterdags rijdt hij in (eigen) auto zijn klanten langs. Op deze manier verdient hij er nog een weekloon bij. waarvan geen cent belas ting wordt betaald. De dorpskapper voert nog steeds een tarief van f 1.25 voor knippen en van voor scheren. Dit is beneden de minimumprijs van f 1.45. die de minis- /an economische zaken algemeen heeft toegestaan. „Mijn tarieven moe ten nodig wat omhoog", zegt de barbier „maar ik durf niet. omdat er dan misschien nog meer klanten weglopen". Zo snijdt het beunhazenmes aan twee kanten. Vader dreigde De voormalige kappersbediende in dit dorp heeft reeds driemaal een boete gehad, dc laatste van f225. „Maar het helpt weinig of niets. Hij gaat gewoon door. Na de laatste veroordeling kwam zjjn vader in de salon en terwijl ik be was een klant te helpen, dreigde hij: „Als jc mijn zoon nog één keer durft aangeven, dan leef je niet lang Ik heb niets teruggezegd, want ik wil geen ruzie, maar ik kan de die ook nu nog door mijn vroegere kneclit worden geholpen, bij bosjes op- De politieman van het dorp zei ons dat de activiteiten van de ex-kappersbe- diende na de laatste veroordeling „voor r bekeken kan worden" wel zijn verminderd. De vorige keren kon hij op heterdaad worden betrapt. Maar het is moeilijk hem opnieuw te pakken te krijgen „Hij helpt natuurlijk alleen nog mensen, waarvan hij zeker weet ie niet door de mand zullen vallen als de politie eens komt informeren. Eerder gaven de mensen nog wel eens toe door hem geknipt te worden, maar zwijgen ze. Of ze zeggen, dat „hij alleen maar op visite is geweest" of dat „hij hen knipt zonder er een cent te vragen". En je kan ook niet steeds „zomaar" bij de mensen binnen komen vallen. Daar hebben ze een vre selijke hekel aan" overleden (Van on MAASSLUIS. 67-jarige leeftijd gisternacht plotseling overleden de organist Willen) Oranje. Oranje werd in dc kleine stad aan de Maas geboren en was sedert 1 januari 1927 de vaste bespeler van 'het befaam de in 1732 door reder Govcrt van Wijn geschonken orgel ln de hervormde grote kerk. een van dc eerste voor de pro testantse eredienst gebouwde godshuizen van ons land. Aan de bespeling en de verzorging dit machtige instrument, dat ook de landsgrenzen beroemd was. heeft de heer Oranje zich met alle hem geschon ken kwaliteiten ongeveer 38 jaar met grote getrouwheid gegeven. Hij was het vooral, die in de jaren dertig IJverde voor de restauratie en uitbreiding het orgel. In 1932 verscheen een bundel twintig door de heer Oranje gecompo neerde koraalvoorspelen, waarvan de grote Albert Schweitzer zei: „Ik vind dat het werken zijn, die uitstekend zul len voldoen in de eredienst". Naast genoemde activiteiten wijdde het geven. i. En ze zeggen: die kapper ver dient genoeg. Maar de werkelijkheid is, dat ik nog maar nauwelijks aan de honderd gulden netto per week kom. Mijn vroegere bediende verdient vast met zijn fabriek er bij. We kun- er nog van leven mijnheer, maar veel meer is het ook niet. Luxe is er vanzelfsprekend helemaal niet meer bij. Televisie bijvoorbeeld hebben we niet. En ik moet nodig de zaak wat opknappen, maar het geld is er niet". De kappersvrouw zegt. als er een klant binnen is: „Ja, mijn man ligt er soms hele nachten van wakker en we kunnen niets tegen doen. De enige oplossing misschien: wéggaan uit dit dorp. aar we beiden geboren en getogen jn en waar we ons thuisvoelen" Het kan trieste gevolgen hebben, zegt de heer Bosker, als mensen met een redelijk inkomen hun vrije uren gaan benutten om de zelfstandigen, die toch hoekjes zitten waar de slagen val len, te beconcurreren op een oneerlij- nanier, zonder omzet- en inkom stenbelasting te betalen. „Zij plegen diefstal en er wordt vrijwel niets tegen gedaan. Alleen heel hoge boete's van duizend gulden bijvoorbeeld, of gevange nisstraffen desnoods kunnen hier hel pen. Maar ook het publiek kan er veel Wakker De dorpskapper kijkt met een doffe blik uit het raam langs de stille straat weg. „De mensen vinden het heel ge- Boekwerk over de Jodenvervolging op 22 april uit (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op 22 april zal als monografie no. 10 van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie verschijnen ..Ondergang, de vervolging en verdelging van het Nederlandse Jodendom 1940- 1945". een tweedelig boekwerk van de hand van prof. dr. J. Presser. hoog leraar aan de universiteit van Amster dam. De staatssecretaris van o.k. en w. zal het boek. dat uitgegeven wordt als standaardwerk over de Jodenvervolging aanbieden aan de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. De plech tigheid zal plaats hebben in de voor malige Hollands Schouwburg in de hoofdstad. Deze schouwburg is thans een stille plek van gedenken- in oorlog was het de verzamelplaats de Joodse Amsterdammers, die vandaar via Westerbork naar Duitsland werden gevoerd. J.Mol (uit .Fanfare') overleden GIETHOORN Op 81-jarige leeftijd is te Giethoorn overleden de heer J. Mol, mede-oprichter en tot zijn dood toe werkend lid van het muziekkorps „Giethoorns fanfare". De heer verwierf grote bekendheid als een meest markante figuranten in Bert Haanstras speelfilm „Fanfare", enkele jaren geleden in Giethoorn werd opgenomen. Hij bespeelde ook in film zijn contrabas waaruit op een meest komische ogenblikken van film veren en zelfs kippen te voorschijn Feestvertoon op Schiphol „Proefvlucht" voor gasten SCHIPHOL Schreiner Airways, een van de twee Nederlandse charter luchtvaartmaatschappijen, heeft haar luchtvloot uitgebreid met twee splin ternieuwe Fokker Friendships. Gis termiddag zijn ze met enig feestelijk vertoon en enkele korte vluchten voor de genodigden op Schiphol door Fok ker-directeur Frits Diepen overgedra gen aan de heer B. A. M. Schreiner. Althans: één van de beide toestellen Het tweede vliegtuig stond nog in de hangar voor een laatste test. Maar dezer dagen zal ook dit toestel de lucht in kunnen. Beide toestellen zullen met name worden gebruikt voor het vervoer van vakantiegangers. Voor de heer Schreiner was deze aanschaf van Friendship^ overigens geen primeur Al een jaar lang heeft hij een F-27 in gebruik, een geleend toestel van de Zweedse chartermaatschappij Braathens. Dit toestel zal binnenkort weer terug gaan naar Zweden. We hebben bijzonder prettige erva ringen met de Friendship, zei de heer Schreiner gisteren tijdens de over drachtsbijeenkomst. Hoewel we er vooral afgelopen zomer zeer intensief mee hebben gevlogen hebben we door technische storing slechts tien minuten vertraging gehad. Als dank voor de goede samenwerking met Fokker bood hij vervolgens tien mensen uit de werk- Gistermorgen vond op Schip hol de overdracht plaats van een tweetal Fokker Friendships aan Schreiner Airways. Fokker-directeur Diepen en de heer Schreiner (r.) bezegel den de overdracht, staande voor de machines, met een hartelijke handdruk. (Van parlemen tsredactie DEN HAAG Vele leden van de vaste commissie voor verkeer en water staat uit de Tweede Kamer hebben de regering gevraagd om een nota waarin het verkeersvraagstuk in zijn volle om vang en diepte wordt belicht, in deze nota zal ook het verband met ruimte lijke ordening en andere nationale vraagstukken zoals kustbeveiliging. on derwijs, woningnood, sociale voorzienin gen etc. aan de orde moeten komen. Volgens hen wordt met het Rijkswe genprogramma 1965-1970 evenals met de rijkswegenplannen in het algemeen geen inzhet verkregen in de planologi sche en economische achtergronden, die tot de structuur van 't programma ge leid hebben, zo blijkt uit het voorlopig erslag op de begroting 1965 van het Rijkswegenfonds. Men zal moeten uitgaan van een al gemeen verkeersstructuurplan. waarin de belangrijkste verkeersmedia in een functioneel verband zijn gesteld. Met nadruk stellij zij de vraag of on danks de belangrijke verbetering in het beleid als gevolg van de instelling van het rijkswegenfonds niet zal blijken dat deze verbetering achter blijft bij de steeds groeiende behoefte aan wegen. Sinds 9 februari op Schiphol Toestel blijft aan ketting SCHIPHOL De directeur-gene raal van Panameese Rijksluchtvaart dienst en de Panemse consul-gene raal in Amsterdam hebben deze week de dienst luchtvaart der Rijkspolitie op Schiphol medegedeeld, dat de Pa namese registratie (HP 925) op de North Star die op Schiphol wordt vastgehouden, is vervalst. Zij betoogden dat in Panama tegen woordig een regering aan de macht is, die het land eindelijk eens wil verlos sen van dit registratiemisbruik in de lucht en op de zee en voerden aan, dat de Panamese registratienummers vol gend jaar op de letter hp slechts tot 300 lopen en zeker niet tot 925. De directuer-generaal was speciaal uit Panama naar ons land gekomen om deze zaak, die volgens hem re Pana mese luchtvaart in opspraak heeft ge bracht, te onderzoeken. De North Star ls het vler-motorlge toestel van Canadese makelU. dat op 9 februari door twee Amerikaanse vlie gers uit Newcastle werd overgevlogen naar Schiphol en daar opviel door ge knoei aan dc registratie. De letters HP 925 waren zwakjes met CHU-leider Beernink: CDU-samenwerking heeft ernstige breuk opgelopen (Van parlementsredactie) DEN HAAG CHU-voorzitter en -fractieleider mr. H. K. J. Beer nink gelooft, dat door de jongste for matie-ontwikkelingen de christen democratische samenwerking een ernstige deuk heeft opgelopen. Hij verklaarde dit gisteravond in een vraaggesprek voor de televisie. „Ik heb", aldus mr. Beernink, „dezer dagen met verschillende mensen over deze zaak gesproken en die heb ben me gezegd: na wat er de laat ste dagen zoal is gebeurd, menen we dat aan deze christen-democratische samenwerking bepaald geen behoef te bestaat. Men heeft gezegd: als dat nu christen-democratische samen werking is, dan moeten we daar he lemaal niets van hebben". Ook de waarnemend AR-fractieleider B. Roolvink werd om zijn oordeel over de christen-democratische samenwerking gevraagd. Hij maakte onderscheid tussen een samengaan op korte en langere ter mijn. „Op lange termijn", aldus de heer Roolvink, zullen we meer naar elkaar toegroeien. Op korte termijn bezien is een incident ontstaan, dat enige beteke nis heeft, maar waarvan de waarde niet moet worden overtrokken. Ik geloof dat we hier wel overheen komen. Als we die zaak later nog eens rustig Spontaan De heer Roolvink zei ook nog iets over zijn recente uitnodiging aan dc CH om alsnog met de AR te gaan pra ten. Die uitnodiging was volgens hem een spontane reactie op een gemeen schappelijke aandrang. „Ik heb ge zegd: we zijn altijd bereid om te pra ten. Natuurlijk begrijp ik best, dat dit niet kan betekenen dat de formatie- besprekingen op dit moment worden doorkruist. Men moet mijn uitnodiging zien als een intentieverklaring. De ARP is en blijft bereid te allen tijde een gesprek te voeren". De derde deelnemer aan het vraagge sprek, KVP-voorzitter mr. P. J. M. Aal- berse, was het op het punt van de chris ten-democratische samenwerking geheel met de heer Roolvink eens. De jongste ontwikkelingen hoeven naar zijn mening geen vertraging van het naar elkaar toe groeien van de christen-democraten te betekenen, „want er is ook een christen democratische samenwerking in het menselijke vlak en op internationaal ni- witte verf overgeschilderd. Voor de ma chine bleek een derde Amerikaanse vlie ger, Lucien Picket verantwoordelijk. De laatste was echter juist in het nieuws ge> komen omdat hij met een Super Constel lation op Malta was aangehouden, waar- hij Oosteuropese wapens naar Afrika bracht. Ook met de North Star zouden wapens moeten worden vervoerd. Picket, die korte t(jd later naar Enge land ging, heeft de Rijkspolitie nog wel eens opgebeld, doch vernam dan slechts dat hU het toestel alleen terug kon krij gen indien hij er geldige registratiepa pieren voor kon tonen. Van zijn kant distancieerde Picket zich van de machine door te zeggen, dat deze niet zijn eigendom is. In dit verband is wel een andere naam genoemd, nl. die van de Spincraft Corporation in Enge- Hoe het zij. de North Star staat nog steeds op het platform van Schiphol langzaam te verroesten, evenals een Con stellation die hier al een jaar geleden is neergestreken. Dit laatste toestel draagt als maatschappijnaam Aero Trans port Wien. De bestuurder was een in luchtvaartkringen bekende oorlogsvlie ger.. die zich later in het commerciële vlak ging bewegen. Zijn toestel werd de ketting gelegd omdat hjj niet in staat bleek bepaalde schulden in Nederland te voldoen. Pleger van aanslag Tilburg kon tv- loestel niet betalen TILBURG De drukker R. uit Rijen, die dinsdagavond met een bijl een aan slag pleegde op de Tilburgse televisie handelaar Schouten, waardoor deze aan hoofd, handen en polsen zeer ernstig werd gewond, heeft tegenover de po litie verklaard, dat hij de bedoeling heeft gehad S. een kwitantie ad f 1025 afhandig te maken, omdat hij het bij de heer Schouten gekochte televisietoes tel niet kon betalen. De Tilburger had de kwitantie op telefonisch verzoek van 'n de zak gestoken alvorens naar het ontmoetingspunt in Rijen te rijden. De bijl, waarmee hij de heer Schouten ernstige wonden toebracht, zei hij steeds bij zich te dragen om zijn wis pelturige bromfiets, die overigens ge stolen was, weer op gang te brengen. Het slachtoffer verblijft nog in het zie kenhuis, waar men een vinger geheel ien andere gedeeltelijk amputeerde. Of de rest van de zwaar gehavende handen en vingers kan worden behou den, kan nog niet worden gezegd. plaats en hun gezin een gratis vlucht naar Napels aan. Zoals bekend heeft Schreiner deze week in Denemarken ook twee DC-6B's gekocht, zodat zijn „vakantievloot". die ook nog een DC-3 telt aanzienlijk is. uitgebreid. Met de order op de beidé Friendships was een slordige zes mil-' joen gulden gemoeid. Geldtrommel in bedstee Monteurs keken ogen uit NIEUW BULNEN Twee monteurs van het gemeentelijke gasbedrijf uit Emmen, die gisteren aan de Dwarskade in Nieuw Buinen de gasleiding moesten verwijderen uit een woning, die al twee jaar leeg staat, keken hun ogen uit Op zoek naar de buizen in het oude huisje viel hun blik op een geldtrommel in Er zat voor ongeveer 5.000 gulden aan bankbiljetten in. Bankbiljetten ter waarde van 2.000 gulden bleken al lang uit de roulatie te zijn. De voormalige eigenaar en bewoner van het huisje, de heer L. woont op het ogenblik in het bejaardentehuis in Emmen (Vervolg van pagina 1) Algemeen wordt aangenomen, dat de demissionaire ministers Biesheuvel Landbouw, tevens vice-premier), Veld kamp (Sociale zaken), De Jong (Defen sie). Bogaers (Volkshuisvesting) en Luns (Buitenlandse zaken) een zeer goede kans maken in het nieuwe kabinet terug te keren Ook dus minister Luns. De socialisten hebben zijn beleid de laatste jaren fel bestreden, maar zullen zich tegen een verlenging van zijn ambts periode niet fel verzetten. Dat is een essie aan de KVP, die mr. Luns niet graag kwijt wiL ..Nederlands meest populaire man" is bij de verkiezingen van 1963 hét ..parade, paardje" van de KVP geweest. Een reden hem te handhaven is ook de recente, kennelijk van hogerhand geïnspireerde hetze tegen zijn Europese politiek in de Franse pers. Deze gaullistische taktiek. die kennelijk bedoeld is om mr. Luns uit het nieuwe kabinet te houden en daardoor het verzet tegen de Fran-se politie kte verzwakken, blijkt nu ave rechts te werken. s mr. Cals premier wordt is het KVP-kwintet van het volgend kabinet (Cals, Luns. Veldkamp, Bogaers en De Jong) vol. Zoals bekend heeft de demis- lire minister-preident Marijnen la ten weten, dat hij niet de leiding van de we ministersploeg op zch wil nemen. „Niet de leiding, maar wel een andere ministerspost?" zo vroegen politieke •ïemers zich een ogenblik af. Mr. Marijnen presideerde gisteren normaal de weeklijkse vergadering van zijn ka binet maar men kreeg het gevoel dat het de laatste keer was. Hij is onlangs tot Tweede-Kamerlid benoemd, maar Heeft zijn benoeming uiteraard nog niet aanvaard Kansen Evenals de KVP krijgt de PvdA in nieuwe ploeg vijf zetels. Er zijn allerlei meer of minder waarschijnlijke mogelijkheden. We noemen hier de (Vondeling, tevens vice-prmier? Onderwijs, kunsten en wetenschap pen (Tweede-Kamerlid dr. Tans?), Economische zaken (Tweede-Kamer lid drs. Uederhorst?), Maatschappelijk werk (Tweede-Kamerlid mevr. He- roma-Meilink?). Ook voor Verkeer en waterstaat (Tweede-Kamerlid Bom- mer?) en Justitie (Eerste-Kamerlid prof. Samkalden?bestaat in socialis tische kring wel belangstelling. Wat Maatschappelijk werk betreft: er gaan geruchten dat dit betrekkelijk lichte departement zal worden verzwaard. Men zou het willen uitbreiden met afdelingen die nu onder O K. en W. en Justitie ressorteren (vólksontwik keling. jeugdzorg, kinderbescherming e.d.). Verder zou men de departemen tale indeling bij het oude willen laten. De ARP krijgt drie zetels. Ook hier allerlei mogelijkheden. Mr. Biesheuvels politieke bekwaamheden zjjn niet tot de agrarische sector beperkt. Hij zou ook Economische zaken kunnen gaan behe ren. In dat geval volgt het socialistische Tweede-Kamerlid dr, Vredeling hem mogelijk op Landbouw op. Andere po tentiële a.r. portefeuilles zijn: Binnen landse zaken (Smallenbroek?), Justitie (senator Dc Gaay Fortman?) of Verkeer en waterstaat. Gesprekken De formateur en de drie fractieleiders hebben gistermiddag hun besprekingen over de hoofdlijnen van het ontwerp- regeringsprogram afgerond. Maandag zullen zij de eindredactie vaststellen Voor het weekend hebben zij „huiswerk" meegekregen. Maandag zal het (officieus al lang begonnen) gesprek over de zetel verdeling enz. officieel aanvangen. Gistermorgen heeft de formateur ach tereenvolgens de plaatsvervangend ge volmachtigd minister van Suriname prof. dr. J. F. E. Einaar en diens collega van de Nederlandse Antillen mr. P L. De Haseth ontvangen om hen in te lich ten over de stand van zaken en overleg te plegen over Koninkrijksaangelegen heden die in het ontwerp-regeringspro gram ter sprake komen. In Utrecht is vandaag de a.r. Tweede- Kamerfractie enige tijd bijeengeweest om de lataste ontwikkelingen in de kabinets formatie te bespreken. Ook het College van dvies en het Centraal Comité van de ARP vergaderen vandaag in de Domstad. De heer C. B. Kentie is op zijn verzoek met Ingang van 31 maart 1965 eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeenten Cothen en Wijk bij Duurstede. Benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Rijnland. A. L van Wijk (Leidschendam). uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5