n Te weinig aandacht voor jongeren in bedrijf Een woord voor vandaag Politieke unie is nog niet te verwezenlijken NIEUW CH-WEEKBLAD VAN DE PERS Steun democratisering van onderwijsstelsel Vakcentralen: Geen steun aan consumentenorgaan lfo<etang.e.ió 2 ZATERDAG 3 APRIL 1965 JONGERENORGANISATIES VAN VAKCENTRALES: UTRECHT Tot dusver zijn e I wat erop wijst, dat binnen afzienbare weinig maatregelen genomen om de tijd maatregelen in deze richting jongeren in staat te stellen een du&jta-zullen worden genomen, nige vorm van volwassenheid te be- De jongerenorganisaties noemen reiken, dat zij zelfstandig hun plaats j nog een ander voorbeeld. Een com- in de maatschappij kunnen innemen missie uit de Stichting van de Arbeid Dat schrijven de jongerenorganisatiespleitte al in 1948 voor verdergaande Van de drie vakcentrales aan de maatregelen betreffende de vakantie- kapinetsformateur mr J. M. L. Th.regeling voor jongeren, maar van een Uals en aan de fractie-voorzitters van wettelijke regeling is nog steeds geen ARP, KVP en PvdA. In deze brief sprake. De jongerenorganisaties mer- Jeggen de organisaties hen enkele ken op, dat een einde maken aan deze Taken voor. die drineend om een onbevredigende situaties de taak ir van iedere regering en ieder parle ment- Dr. Schuurman bewees oecumene een dienst Taken voor, die dringend om oplossing vragen. De organisaties. Jonge Strijd (NW), Werekende Jeugd (CNV) en KAJ (NKV), vragen om een princi piële erkenning van de eigen status van de jeugdige werknemers in het maatschappelijk leven. In de brief wordt herinnerd aan de uitspraak in -het rapport van een staatscommissie, dat er nog zeer veel ontbreekt aan de ontplooiingskansen en vormingsmoge lijkheden van de bedrijfsjeugd in Nedeland. Volgens de jongerenorganisaties zul len er op korte termijn diverse maat regelen moeten worden genomen op velerlei gebied- Bijvoorbeeld voor wat betreft de leeftijd, waarop de jongeren gaan werken, de overgans- periode van school naar werk en de uitbreiding van het avondberoepson- derwijs en van andere opleidingen die niet de gehele dag in beslag nemen. Werkende Jeugd, Jonge Strijd en KAJ herinneren eraan, dat reeds bijna vijftien jaar geleden de commis sie-Van Wijnbergen heeft gevraagd om part time-beroepsonderwijs tot achttien jaar. Nog steeds is er niets. Negentien herv. buitengewone wij kgemeenten DEN HAAG Gelijk bekend zijn de noodgemeenten in de Nederlandse Hervormde Kerk per 1 januari omge- zet in buitengewone wijkgemeenten in wording. Blijkens een overzicht in Woord en Dienst zijn er thans negen tien dergelijke gemeenten, te weten acht in Zuid-Holland, vijf in Gelder land, vier in Utrecht, en één in Groningen en in Noord-Holland. In tien gevallen is er een „buiten gewone wijkgemeente in wording" ontstaan in gemeenten, die van gere formeerde bondmodaliteit zijn, name lijk in Barneveld, Ede, Huizen, Lunte- ren, Nijkerk. Papendrecht, Putten, Veenendaal, Waddinxveen en IJssel- stein. In Krimpen aan den IJssel en Soest is daarentegen de buitengewone wijkgemeente in wording van gere formeerde bondsmodaliteit. ■Van vrijzinnige buitengewone wijk gemeenten in wording is sprake' in Alblasserdam, Amersfoort, Delft, 's- Gravenzande en Ridderkerk, terwijl er omgekeerd in twee vrijzinnige gemeenten een minderheid een eigen wijkgemeente in wording heeft ge organiseerd, namelijk in Naaldwijk en in Winschoten. De grootste van deze buitengewone wijkgemeenten is Veenendaal, waar aan twee predikantsplaatsen verbon den zijn. Weinig groei bij baptisten ARNHEM Het aantal baptisten, dat verenigd is in de Unie van Baptistengemeenten in Nederland is in het afgelopen jaar gestegen van 9003 tot 9135. Het aantal gemeenten daalde van 65 tot 64 door de samen- voeging van de gemeenten Hoogezand en Foxhol. Dit blijkt uit de statistiek van deze gemeenten, die zojuist is verschenen. De samensteller van deze statistiek, ds. T. Jansma, merkt in een begelei dende beschouwing op, dat de toena me van 132 leden (1,5 procent) in twaalf jaar niet zo gering is geweest- Uit andere gemeenschappen overge komen, of door wederopneming toe gevoegd zijn er 75 (in 1963 94). Zich onttrokken hebben of uitgesloten zijn 162 baptisten (in 1963 120). Het aantal gedoopten i3 312 (in 1963 274). Het aantal gemeenten, die niet bij de Unie aangesloten zijn, doch met wie wel de een of andere vorm van samenwerking bestaat, steeg van ze ven op acht door stichting van een gemeente te Harderwijk. Het aantal baptisten in deze gemeenten nam toe van 690 tot 727. Nieuwe sociëteit voor studenten in Utrecht UTRECHT Prof. mr L J. Hij mans van den Bergh, de rector mag nificus van de Rijksuniversiteit in Utrecht, heeft gistermiddag de ver-1 bouwde sociëteit van de studenten vereniging Unitas Studiosorum Rheno- traiectina officieel geopend. De rector magnificus zei bij deze gelegenheid dat in de laatste decennia de verhoudingen tussen de verschil lende studentencorporaties aanzienlijk gewijzigd zijn. Hij constateerde dat dit veranderingen ten goede waren. Naar zijn oordeel spelen de corpora een uiterst belangrijke rol bij de vorming van de student, studeren is volgens hem niet alleen een zaak van een vak leren, het is daarnaast nodig tot mens gevormd te worden Ook de sociëteiten zelf zijn van "karakter veranderd, zo vindt prof- Hijmans van den Bergh. Vroeger speelde een groot deel van de activi teiten zich buiten de sociëteit af, terwijl deze nu meer op een plaats zijn geconcentreerd. Hij sprak ten slotte de hoop uit, dat er in de grote sociëteitszaal vele resoluties zouden worden aangenomen. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Onder vrü grote belangstelling is ds. L. Schuurman, gereformeerd predikant te Voorburg, gistermiddag aan de Vrije Universiteit gepromoveerd tot doctor in de theo logie. Van zijn dissertatie „Confusio regnorum" hebben wij gisteren reeds een samenvatting gegeven. Tijdens de plechtigheid, die in het Woestdijncentrum plaatsvond, werd de oppositie geopend door ds. A. Geense, studentenpredikant in Heidel- berg en studievriend van ds. Schuur man. Vervolgens werd geopponeerd door de hoogleraars D. Nauta, G. C. Berkouwer en N. H. Ridderbos. De discussie droeg een vaktechnisch ka rakter. Na gehouden beraad verrichtte prof. dr. J. van den Bv-rg de promotie. Het was de eerste kerr, dat er iemand bij hem promoveerde, sinds prof. Van den Berg in 1961 hoogleraar is ge worden. Dr. Schuurman heeft in zijn proef schrift het centrale punt niet uit het oog verloren, aldus prof. Van den Berg. Kritisch en vol respekt heeft hij naar Luther gezien en daardoor van calvinistische zijde een waarde volle bijdrage geleverd tot de studie van Luthers ethiek. Daarin heeft dr. Schuurman de oecumene een dienst bewezen. Na de plechtigheid recipieerden dr. en mevrouw Schuurman in een dei zalen van het Woestdijncentrum. Vele bekenden uit Voorburg en Den Haag, maar ook uit dr. Schuurmans eerste gemeente Giessenburg (onder andere burgemeester van der Brugge) wensten het echtpaar geluk. KARDINAAL BEA IN ISTANBUL ISTANBOL Kardinaal Bea. voo. zitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen, i; daag in Istanbul aangekomen vo< officieel bezoek aan de orthodoxe pa triarch Athenagoras. Het geldt als een tegenbezoek voor het bezoek, dat een delegatie van de patriarch in februari aan de paus heeft gebracht. Er zal worden gesproken .over de pogingen, om het gesprek tussen rooms- katholieke en orthodoxe theologen op gang te brengen In het gevolg kardinaal bevindt zich onder r Nederlandse bisschop Jan Willebrands. secretaris van het secretariaat eenheid der christenen. Deze is met veertig volgens mej. Weijer veel te hoog. „In alle opzichten", wil de staatssecretaris zich zijn oordeel over het ANOF-rapport terzake voorbe houden. Dat is natuurlijk heel erg voorzichtig, maar met voorzichtigheid alleen is men nog geen goed bewinds- Twee eigenschappen moeten er minstens bijkomen: durf en doorzettings vermogen. Wij zouden nu graag een staatssecretaris hebben en nog liever een minister, die het onderwijs onder zijn hoede nam en die met de A.N.O.F. zou durven praten over het in de Tweede Kamer zo vaak aangehaalde ANOF-rap- port. Als na die durf het doorzettings vermogen zich openbaart, o.m. gesteund door de overtuiging, die in het gesprek met de in de A.N.O.F. georganiseerde kleuterleidsters ongetwijfeld verkregen wordt, voor de goede zaak van het kleuteronderwijs te vechten, dan zouden de kleuterleidsters begrip krijgen voor J" wjjs staats_ Kleuterleidsters Onderzoek van ds. Hegger hebben kritiek op yerdere bestrij ding van protestantisme in Spanje staatssecretaris BEEKBERGEN Op het gisteren in I Beekbergen gehouden twintigste congres de groep kleuteronderwijs van de! Nederlandse Onderwijzers Vereniging heeft de voorzitster, mej. M. A. Weijer uit Arnhem, staatssecretaris Grosheide I van o., k en w verweten zich te onttrekken aan de verplichting tot duidelijke uitspraak over de huidige 1 'ingenschaal voor het kleuteronder- (Van onze kerkredactie) MADRID De situatie van het Spaanse protestantisme is de laatste weken opnieuw slechter ge worden, aldus bericht de defensie commissie van het Spaanse pro testantisme. Zes en twintig pro testantse gemeenten hebben aan vragen lopen, om officieel vergun ning te krijgen voor het houden van godsdienstoefeningen, die ze in sommige gevallen al zonder ver gunning houden. Sommige wach- Ook de bijbelschool van ds. Santana heeft geen toestemming gekregen, om de jaarlijkse samenkomst ter opening van het nieuwe leerjaar te houden. In juni 1964 mocht deze samenkomst met studenten en hun familieleden nog wel worden gehouden. Het vonnis tegen de predikanten in Cartagena, die bijbelgedeelten op de openbare weg hadden verspreid, is in hoger beroep bevestigd. Sinds augustus 1964 wacht de lei ding van een protestantse boekhandel in Barcelona op antwoord op haar verzoek de boekhandel te mogen openen. „Jezus antwoordde: Ik zeide u, dat Ik het ben. Indien gij dan Mij zoekt laat dezen heengaan" (Johannes 18:8). Voor de menigte die is uitgetrokken om op bevel Jezus te arresteren, gaat het allemaal makkelijker dan zij heeft gedacht. Ja, wat heeft zij gedacht? In elk geval, dat er strijd zou ont- staan. Daarop wijst de bewapening. Daarnaast, dat die Jezus alles zal doen om zich aan de arrestatie te onttrekken. En nu worden èn de soldaten èn wie met de soldaten zijn meegelopen voor de grootste verrassing van hun leven gesteld. Hij meldt zich zo maar aan! Zoekt gij Jezus de Nazareeër? Hier staat Hij voor u, pakt Hem dan maar! Maar indien gij Mij zoekt, laat dezen heengaan. Laat dezen heengaan. Tot op het laatst strekt de zorg van de Here zich uit over Zijn discipelen. Dat. is ene kant. De liefde volle Heiland, Die in weerwil van alles, hoe moeilijk het ogenblik ook is, denkt aan de veiligheid van Zijn jongeren. Ik ga wel mee naar jullie opdrachtgevers, maar zij, die bij Mij zijn zult ge niets doen. Jezus gaat alleen de lange weg. Dat is de andere kant van Zijn verzoek: Laat dezen heengaan. Geen steun daarbij van mensen, geen bemoedigend woord, zelfs niet eens een bemoe digende blik. Door alle mensen verlaten. Ook door hen, die eens met Hém waren. Want straks zullen zij nog vluchten. Hij zal het voor een verloren wereld volbrengen alleen. r j - j i Pakketten bijbels, afkomstig uit ten al vijf maanden op antwoord. Engeland. werden in hetzelfde Barce De kerk .e Chiclana in de provincie £nrakl£rdbeSla|! 8"°men VerbeUrd Twee andere gemeenten ontvihgen een afwijzende beschikking op het verzoek hun kerkzaal opnieuw te mogen gebruiken. De Engelse protestantse gemeente van Madrid mag dit jaar haar gebrui kelijke jaarvergadering niet houden. Prof. Verrijn Stuart bij afscheid: AMSTERDAM Na bijna 12^ jaar aan de universiteit van de ge meente Amsterdam de leer der internationale economische be trekkingen te hebben gedoceerd, heeft prof. dr. G. M. Verrijn Stuart gisteren zijn afscheidscollege ge geven. De wegens het bereiken van de leeftijdsgrens gepensio neerde professor zei onder meer, dat de EEG voor wat betreft de douane-unie een groot succes is gebleken. Het „point of no return" is bereikt, aldus prof. Verrijn Stuart. Men kan niet meer terug en men wil het niet meer. Heel anders ligt het met de politie ke unie, zo zei de hoogleraar. Hij beschouwde deze voor afzienbare tijd als een volslagen onmogelijkheid Hij meende dat de politieke unie voorlo pig op onoverkomelijke bezwaren z stuiten. Prof- Verrijn Stuart liet doorsche meren, dat hij ernstige bezwaren had tegen de Amerikaanse monetaire poli tiek, maar merkte aan de andere kant op, de Franse monetaire opvattingen reactionair te vinden. Of sanering van de Amerikaanse betalingsbalans DEN HAAG Aan het eind van deze week is bij drukkerij Jonker te Apeldoorn het eerste nummer van het Christelijk Historisch weekblad De Nederlander van de pers gekomen. Wanneer men weet, dat jarenlang op de algemene vergadering van de CHU op de totstandkoming van één week blad is aangedrongen, beseft men. dat het samengaan van het C.H. Week blad („Koningin en Vaderland") en de C.H. Nederlander een gebeurtenis van betekenis in het leven van de Unie is. De redactie van het blad wordt ge vormd door de heren E. Kamphuis, A. J. van Duist, mr J. W. v Gelder, mr. dr K. de Vries en H Kikkert. De heer Kamphuis is voorzitter van de redactie. Het redactie-secretariaat is opgedragen aan drs. A. M. de Boo, die samen met de exploitante, de N V. Periodiekenpers v.h. Van Keulen's Periodieken, het gezicht van de krant zal bepalen. De hoofdarti kelen zullen afwisselend door de ver schillende redactieleden worden geschre ven. De persoon van mr. dr. DeVries waarborgt zo lezen we in het eerste nummer dat men het typisch Fries christelijk historisch geluid niet zal mis sen. Het is de bedoeling van de uitgeef ster een stichting, waarin verschillen de Unie-organisaties vertegenwoordigd zijn dat er vrijheid van discussie in het blad zal zijn ..Vrijheid van visie, verschil in benaderng van de vraagstuk ken. het is de diamant die in zijn veelkantigheid de flonkerende stralen weerkaatst van het veelzndige leven der Urie". schrijft de heer Kikkert. De oplage van het blad ligt tussen de en zevenduizend, doch uiteraard zal alles in het werk worden gesteld om het lezerstal uit te breiden. Bij zeker de helft van de 50.000 Unieleden komt een blad van de organisatie in huis, deelde de heer Geuze mee op een korte bijeenkomst, waarin het blad bij de pers werd geïntroduceerd. Daarbij had hij het oog op de wijde verspreiding het blad „Binding". Het C.H. Tijd schrift heeft meer dan 1000 abonnees, hetgeen voor een dergelijk blad veel genoemd kan worden. Musicus F. Pijlman (83) overleden AMSTERDAM De bekende musicus, de heer F. Pijlman, bekend om zijn uitstekende composities voor zangkoren, is op 83-jarlge leeftijd overleden. Reeds op jonge leeftijd (18 Jaar) had hij mannenkoor. Korte tijd daarna richtte hij het Amsterdamse koor Jan Pieterszoon Swee- linck op. dat grote bekendheid kreeg ec nog steeds bestaat. Nog maar enkele weken geleden gaf dit koor onder leiding van zijn" hoogbeiaarde dirigent een uit voering. In tal van andere plaatsen had Pijlman eveneens koren, tot in Utrecht toe. Deze musicus kende de mogelijkheden van amateurkoren door en door en wist met zijn vele composities voor koren .eruit te halen wat er in zat". Tal van psalmbewerkingen zijn voorts van zijn hand. Velen in Amsterdam in omgeving hebben hun instrumentale vorming Pijlman te danken. Ds. Van Sliedregt spreekt UTRECHT Aanstaande donderdag vergadert het Verband van hervormde (gereformeerde) ambtsdragers in het C.S.B.-gebouw. Kromme Nieuwe Gracht 12 te Utrecht. Na een huishoudelijk gedeelte hoopt ds. J. van Sliedregt Baarn in openbare vergadering tc spre ken over „situatie en uitzichten voor ons hervormd kerkelijk leven". Dit gedeelte begint om half elf. einde zal maken aan de kapitaals- stroom naar Europa, is volgens prof Verrijn Stuart nog de vraag- De scheidende hoogleraar merkte op, dat de aanpak van de internatio nale economische betrekkingen in de Jaren na de tweede wereldoorlog aanmerkelijk beter is geweest dan daarvoor. Het is nog niet gelukt om volledige werkgelegenheid te combi- n met wcrclijk stabiele geldwaar- :n ook mankeert er nog veel aan de internationale samenwerking. Maar het is toch een prestatie, dat crises als in de dertiger jaren zijn vermeden. De overgang van vrije maar georiënteerde economie, met afwijzing van volledig dirigisme, mag, aldus de professor, als een winstpunt worden beschouwd. Oorlogsvraagstuk weer op agendum geref. synode HILVERSUM Op voorstel van de kerk van Bussum heeft de classis Hilversum der Gereformeerde Kerken het volgende voorstel bij de staande generale synode ingediend: De synode stelle zich in verbinding met de andere kerken van Nederland, om te komen tot een diepgaand gesprek: a) op zo breed mogelijk nationaal niveau en b) in het ver lengde of parallel daaraan op interna tionaal niveau (met name binnen het kader van de Europese kerkenconfe- rentie); een gesprek, dat tot doel heeft door gemeenschappelijk getui genis tot overheden en volken de vrede op grondslag van recht gerechtigheid te dienen. De kerk van Bussum verwees naar een besluit van de synode in 1958. waar in uitgesproken werd, dat de kerk, zo mogelijk in samenwerking met andere kerken, de vrede moet bevorderen met woord en daad. Naar het oordeel van Bussum is hiervan echter behoudens enig overleg ii Gereformeerde Oecumenische Synode weinig of niets terecht gekomen. Portugees kinderhuis LEIDEN Ter aanvulling van artikel over het Portugees kinderhuis vermelden wij. dat het gironummer 52.69.02 geldt: Stichting Zendingsarbeid Portugal. Wasstraat 23 Leiden. Dus niet Delftschelaan 145, Den Haag. tel. 63.45.C waar wel de gewenste inlichtingen w< den gegeven. In minstens drie gevallen kregen protestantse paartjes geen toestem ming om in het huwelij'k te treden, omdat zij niet in de Rooms-Katholie- ke Kerk wensten te trouwen en zij door de overheid nog als rooms- katholieken beschouwd werden. Lichtpuntje Wij ontvingen deze berichten be halve van de „defensiecommissie" van de Spaanse protestanten, van de Duit se Evangelische Pressedienst en de Spaanse Evangelische Zending. Er is ook één lichtpuntje: de secretaris van de defensiecommissie is door de direc teur voor persaangelegenheden van het ministerie van informatie officieel erkend als journalist. Dit betekent dat hij nu toegang heeft tot persconferenties en uit de eerste hand inlichingen van de rege ring kan verkrijgen. De secretaris van de commissie is de baptisten-predi kant José Cardona Gregori. Op het ogenblik maakt ds. H Hegger, de predikant-directeur de stichting „In de rechte straat", een rondreis door Spanje om met eigen ogen de situatie van het protestantis me waar te nemen. Beroepin pswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leerbroek, J. H. a Bank, kand. te Wilnis. Aangenomen naar Heino (toez.), H. W. Obbink te Silvolde. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wormer, A. van Eg- mond, kand. aldaar. Bedankt voor Hardenberg (3e p.p.), G. J. van der Burgh te Lexmond-Ameide. aanboord te Apeldoorn. Wij lezen vanavond Mattheus 24 vers 15 tot 31 Wij lezen zondagavond Mattheus 24 vers 32 tot 51 Van Eibergen tot CNV-jeugd: Van onze soc.-econ. redactie DRIEBERGEN Op de a»ge mene ledenvergadering en confe rentie van de Chr.-Sociale Jeugd organisatie „Werkende Jeugd" heeft vandaag de voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen, de vraag gesteld, of ook „Werkende Jeugd" niet betrokken kan worden bfj de jongeren-ontwikkelingshulp. Nog in dezelfde vergadering kreeg de CNV-voorzitter het antwoord. De voorzitter van deze jeugdorga nisatie, de heer Tj. Pel, maakte namelijk officieel de start van een financiële aktie bekend voor de uitzending van leden van „Wer kende Jeugd" naar Israël, die zul len gaan helpen bij de bouw van de kibboets Nes Ammin. Zoals wij reeds schreven is de bouw van deze kibboets het resultaat van de samenwerking van een groot aantal prot. chr. organisaties ovci' de gehele wereld. Een toelichting op het plan werd gegeven door de heer H. Young, Amerikaan, die thans in Rotterdam woont, maar vele jaren in Israël heeft gewerkt. Andere wensen van de heer Van Eibergen ten aanzien van de 10- jarige jeugdorganisatie van het CNV, die evenwel niet onmiddellijk in vervulling gingen, waren: het streven naar een democratisering in UTRECHT De drie Neder landse vakcentralen, het NW, NKV en CNV, zijn niet van plan medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een orgaan voor consumentenaangelegenhe den, indien de minister van eco nomische zaken zijn standpunt handhaaft, dat in dit orgaan slechts 2 zetels voor de Nederland se vakbeweging kunnen worden ingeruimd. In een schrijven van het overlegorgaan van de drie vakcentralen aan het ministerie van economische zaken is tegen deze zeteleverdeling geprotes teerd. Zoals bekend is, wenst de minister de instelling van een dergelijk orgaan als overleeinstantie. waardoor het zou kun nen bijdragen tot een zo effectvol moge lijke coördinatie van de werkzaamheden. Dit zowel ten aanzien van de dlvern vormen van onderzoek als van de wijze en mate waarop de consument wordt voorgelicht en bewust wordt gemaakt van de verantwoorde keuze van de op de markt aangeboden goederen en diensten binnen het raam van het bij zijn concrete situatie passende uitgave pa troon. In het bijzonder wordt in dit verband ook gedacht aan het prijsbewuster en kwaliteitsbewuster maken van de consu ment Bovendien kan het orgaan bij het botsen van de standpunten van de consumenten in het bedrijfsleven worden ingeschakeld om bemiddelend op te treden. In de conceptie van de minister van economische zaken zijn vooi vertegenwoordigers van de zijde va: producenten zes zetels ingeruimd, voor de Nederlandse Consumentenbond twee. de Nederlandse Huishoudraad een. de Stichting Nationale Contactcommissie Ge- zinsbelangen een, de bedrijfscoöperati een en de werknemersvakbeweging tw Deze twee zetels achten de vakcentra les te weinig en zij hebben het ministe rie van economische zaken dan ook verzocht zijn standpunt te wijzigen. Wat ik geschreven had was voor niemand bestemd. Het waren invallende gedachten over dood en leven geweest, die ik geprobeerd had met woorden te vangen- Toen ik het later nog eens overlas schokte het geheel me op een geheimzinnige manier. Waren dit nu werkelijk mijn gedachten geweest of was de pen, die gewend is voor een publiek te schrijven een eigen weg gegaan? Alles leek zo veel navranter, maar tegelijkertijd ademde het toch ook teveel de dagboeksfeer van een puber- Wat ik aan gedach ten had willen fotograferen was mooier gemaakt en hevig geretoucheerd uit de donkere kamer gekomen. Dat verwarde me- Was ik dan niet in staat iets objectief te registreren? Ik dwong mezelf verder te schrijven, het werd een bioht, waarin ik mijn menselijke onmacht tot in details uitschreef- Het werd een relaas van veel vallen en aarzelend opstaan. Toch bleef het een onwaarachtig geheel, hoewel de gedachten op het moment van schrijven in oprechtheid waren geuit. Zo ondernam ik een derde poging, de bladzij den vulden zich, langzaam kwam er wat klaar heid in, zonder biecht om de biecht, zonder exhibitionistische franje- Toen wist ik het zeker der dan tevoren: dit is voor niemand bestemd. Bovendien, wie zou het interessant vinden? Het geheel was dus eigenlijk al rijp voor de kachel, maar omdat ik er zo op gezwoegd had stelde ik de verassing nog even uit. Door welke duistere oorzaak werd ik 's nachts wakker? Ik probeerde weer in te slapen, maar ineens vreemd helder wist ik zeker dat ik mijn aantekeningen kwijt was. Die avond ik raakte helemaal in paniek was ik op bezoek geweest ja, ik wist het zeker, ik had die papieren in mijn zwarte tas gedaan en was ermee naar Jan en Toos gegaan. O Toos is een schat en Jan is een beste man, maar ze ik kon de gedachte niet verdragen dat ze maar dat kon toch niet Men snuffelde toch niet banaal in de tas van een ander? Of wel? Toos zeker niet, maar Jan? Hij liet nooit een kans passeren als hij een sarcastische opmerking kon maken over mijn geschrijf. Naarmate de nacht verstreek werd ik zekerder van Jans onbescheidenheid. Maar ik zou en het niet op me laten zitten en zo groeide in mijn brein een pinnige redevoering, die Jan in zijn zak kon steken. De volgende ochtend: ik op het fietsje naar Jan en Toos. Geen tas. „Voel je je niet lekker?" vroeg die goede Toos nog. „Ik ben mijn tas kwijt", zei ik nog eens dom en nam haastig afscheid. Zo' haastig, dat ik niet eens tijd had me te schamen over de lelijke gedachten die mij 's nachts het slapen hadden belet- Twee dagen heb ik gezocht- Kasten, Iaden en alles waar je wel eens iets en beslist nooit iets stopt heb ik ondersteboven gehaald Geen tas, geen papieren- Het enige positieve van deze nutteloze inspecties was ten slotte alleen het voornemen wat ordelijker te worden- Vanmorgen ging ik naar de slager, een brave man, die goed vlees verkoopt. Dat zijn slagers handen mij niet sympathiek zijn en dat hij nogal waterige ogen heeft, kan hij niet helpen. Toen ik zijn winkel wilde verlaten zei hij: „En kijk eens wat we hier nog voor u hebben?" Ja, de zwarte tas. Ik keek mijn slager onderzoekend aan, maar hij knikte me zo onbevangen en blijmoedig toe, dat ik niet weer met wantrouwen kon beginnen. Thuis vouwde ik de papieren open. En ineens wist ik heel zeker dat hij toch alles gelezen had. hij had de bladzijden omgeslagen, één voor één, de laatste was vettig beduimeld en ik meende zelfs een flinter gehakt te bespeuren. Acuut greep ik de telefoon Hoog van de toren riep ik hem ter verantwoording. Maar ik kreeg geen vat op hem, zijn openhartigheid was ontwapenend. Zonder een spoor van gêne gaf hij toe, ik meende zelfs iets van we-kennen-elkaar- toch-en-waarom-dan-die-drukte in zijn stem te horen. „Maar", zo eindigde hij, „eerlijk is eerlijk, ik vond het een vreemd verhaal, uw krantestuk jes kan ik meestal wel waarderen, maar dit ging me echt boven de pet hoor." 's Middags bezorgde zijn knechtje mij een grote leverworst. Van uw stoute slager, stond er op het kaartje, dat wat beduimeld was en waar ik ook weer een flinter gehakt op meende te zien. Ach, het is een brave man Hij heeft nare handen en waterige ogen, maar dat kan hij niet helpen. Dat hij mijn geschrijf niet begrepen heeft is voor hem geen ramp en voor mij erg prettig- Mink van Rijsdijk het onderwijs, zodat gelijke kansen voor iedereen werkelijkheid wor den. Contact tussen „Werkende Jeugd" en de jeugdorganisaties van de werkgeversbonden, waarmee het CNV samenwerkt in het Convent van Chr. Sociale Organisaties. De CBTB bijv. beschikt over een zeer actieve jeugdorganisaties. Als vier de punt noemde de heer Van Eiber gen nog een nauwere relatie tussen „W.J." en het algemene vormings werk van het CNV. Niet op J.V. Overigens geloofde de heer Van Eiber gen. dat „W.J." niet in een concurrentie positie leeft met andere chr. Jeugdver enigingen. Hier wordt naar zijn mening een terrein bestreken, waar anderen niet komen. Hij merkte op, dat vroeger op de J V.'s nog vrij regelmatig algemene socia le vraagstukken aan de orde kwamen, maar sinds geruime tijd is zelfs ook dat niet meer het geval, aldus de CNV- voorzitter. Hij meende daarom, dat het besluit, tien jaar geleden genomen, tot oprichting van „W.J." een gelukkig besluit is geweest. Niet in de laatste plaats achtte hij het resultaat te danken aan de goede leiders, die men heeft weten tc vinden. Vroeger as het zo, dat menig kaderlid van het CNV zijn vorming meekreeg van de jongelingsvereniging, vandaag loopt dit voor een belangrijk deel vla „WJ.". De heer Van Elbergenwees er echter op, dat een andere tijd met andere vormen nog niet betekent een noodzaak tot verandering van de normen. Als het doel van de jeugdorganisatie aldus de CNV-voorzitter. „Ook niet voor een sterk CNV, maar ik pleit voor de toekomst van de Jeugd, voor een maatschappij, waarin het goed zal zijnte verkeren. Daarbij kan helpen de arbeid in „W.J." en in het CNV". Leefbaar maken Gisteravond had de voorzitter van „W.J." bij de opening van de huishoude lijke vergadering reeds opgemerkt, dat vakbeweging voor de jongeren alleenzin heeft, wanneer het er om vaat de werknemer als mens in zijn totale arbeidssituatie te plaatsen. Eenbond is dan niet alleenseen een organisatie van loon- en salaristrekkenden. Een christelijke vakbeweging kan haar eigenpretentie alleen waar maken, aldus de heer Pel, indien zij de werknemers ziet als schepselen Gods. De leden van de organisatie zijn danook niet alleen con tributiebetalers. Elk lid moet zo toegerust worden, dat het als vrij mens een rechtvaardige plaats in het arbeidsleven kan ennemen. Daarom doet „WJ." veel aan kader vorming, aan de verzorging van het kaderblad .De Helpende Hand", aan avacantiekampwerk. vormingsweken en schoolverlaterswerk. Op het ogenblik wordt het aantal rayons nog uitgebreid, zodat meer jonge ren bereikt kunnen worden. In steeds meer plaatsen wordencontactmensen aan gesteld om het werk van de chr.-aoc. jeugdactie onder de werkende jongeren te stimuleren. ..W.J." wil meer een organisatie zijn. die kader kweekt voor het ontwikkelen van activiteiten, dan een ortanisatie. die vnL uit ls op ledenwinst Intensief wordt in de loop van het jaar aandacht besteed aan de poisitie van de jonge werknemer in het bedrijf- Een schriftelijk enquête, waarvan in het najaar het resultaat bekend zal zijn, bleek reeds een groot succes. Voorts wordt gestreefd naar internationale con tacten. Intensief wordt in de loop van het laar aandacht besteed aan de positie van de jonge werknemer ln het bedrijf. Een schriftelijke enquête, waarvan in het najaar het resultaat bekend zal zijn. bleek reeds een groot succes. Voorts wordt gestreefd naar internationale con- ,.He» leefbaar maken van deze we reld" aldus de heer Pel, „ook en vooral de wereld van de arbeid voor alle mensen ia ons grote doel. Het gebrek aan overtuiging en de doelloosheid bij vele ouderen lt een zware belasting vooi de jongeren" In dit verband noemde de heer Pel typerend de uitspraak van Montaigne. Er u-aait geen wind voor hem, die geen bepaalde haven heeft om naar toe te Gewonde lag zes uur in sloot maakt-gereformeerd predikant, in de nacht van woensdag op donderdag zes uur met een schedelbasisfractuur in een sloot te Midwolde gelegen, voordat hij tfoor de politie werd gevonden. Ds. Verwoerd moet omstreeks half negen met zijn brommer in de sloot gereden zijn. 's Nachts om half drie werd hij gevonden. In het academisch ziekenhuis te Groningen werd een schedelbasis fractuur geconstateerd. Omtrent de oor zaak van het ongeval is nog niets be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2