ju D Echt boksen doe je pas zonder bloemkooloren JE BUURMAN Ronald Hoogveen De kerk...? nooit weer en Meer twijfel dan geloof Bert Jongsma had gesprek met promotor Theo Huizenaar <~PeröoonlLjk OP REIS [ruimte - ruimte - ruimte ruimte ruimte ruimte ruimte ruimte - ryimte T ruimte ruimte ruimte- ruimte - ruimte'- ruimte - ruimte - 'ro^te Ruimte - rwYwte 'ruimte^' irulmt»'^ o: Llda Iburg) door Leen de Ruiter ruimte - ruimte - ruimte - ruimte - ruil „Gangsters zijn het. En vechtersbazen. Voor 99 procent." De kritiek van de heer Theo Huizenaar, die onlartgs zijn gouden jubileum als boksmanager vierde, is niet mals. Ondanks harde, vaak teleurstellende ervaringen is hij echter de idealist geble ven. Daarom vraagt hij begrip. „Beoordeel de bokssport niet alleen naar de uitspattingen. Niet naar ingeslagen neuzen, bloemkooloren en suffe koppen. Zelfs niet naar de dodelijke ongelukken in de ring. Besef dat de basis van de bokssport is het zelf niet geraakt worden. Dan kun je het begrijpen. Dan is boksen een nobele kunst van zelfverdediging." P.B., Monster Hou op met roken en ga dichten. Rotterdam Dat we je Inzending Levensvreugd en levensleed niet plaatsen wil niet zeggen dat we geen bewondering hebben voor het werk dat je doet. Gelukkig zijn er mensen die zich het leed van anderen aantrekken. Je gedicht was er een moedig bewijs van. K.v.d.B., Den Haag We hebben onze nimbus in de wilgen gehangen. Maak je geen zorgen wat de prulle- mand betreft, daar leent zich jouw brievenbus uitstekend voor. M.W.S., Rotterdam Je inzending aan ons archief toevertrouwd. Er wa ren gedichten bij die eventueel bij gelegenheid geplaatst kunnen wor den. E.v.d.H., Oegstgeest Je zag hem maanden lang en je werd misselijk van verlangen Neem een aspirientje. R.B., Vlisslngen Broze lentege dichtjes. Ze zijn in een te archaïstische trant geschreven. T.E.v.D., Rotterdam Je droom in proza met aandacht gelezen. Het on derwerp is te persoonlijk gekleurd. Misschien heb je iets anders en van W.v.R.. Huizen In je gedichten zit, afgezien van zo nu en dan een aardige vondst een ongezonde erotiek We geloven niet in het „natuurlijk" waar mee je bepaalde dingen als vanzelf sprekend stelt. Er moet wel een ontzettend groot verlangen in je zijn. Om een tientje De oplossing van de korte detective- story in de Rulmtcpagina van 13 maart Is als volgt: Peter Albeen b de hoofdschuldi ge. De hevige concurrentiestrijd dreef hem ertoe zim familielid Patterson op wie hij immers zoveel invloed had en die bij Dead- ley stevig in de schuld stond te dwingen, aan de uitlaat van Dead- ley's wagen te knoeien Om zich ervan te vergewissen dut het plan naar wens verliep bevond Albeen zich op de weg naar Preston waar heen Deadley die dag reisde. Nog dommer was dat Albeen in een soort overwinningsroes rel1 de poli tie alarmeerde en een ongeluk voorwendde Bij de praatpaal werd zijn pen gevonden Dik v. d. Pols. Waalstraat 43 te Rhoon, gaf de meest volledige recon structie var het misdrijf Hij verdient het uitgeloofde tientje. Dat er iets fout is in de wereld van de bokssport geeft Huizenaar toe. Alsof dat vanzelf spreekt. „Zie je niet overal waar geld aan te pas komt, uitwas sen?" vraagt hij „Neem de voetbal sport in Engeland, waar profs de uitslag van hun wedstrijd voor een fikse tegemoetkoming van tevoren overeenkomen. Neem ook de drafsport. Slechts omdat er van overheidswege controle is. blijven excessen achter- Regeringstoezicht is een van de verlangens, die Huizenaar in het be lang van de bokssport koestert. „Maar daarmee zijn wij er natuurlijk nog niet. Hadden we maar kundige instruc teurs en betrouwbare managers, in wie de boksers vertrouwen zouden kunnen stellen. Jammer genoeg is er veel kaf. Sommigen willen wel, maar kunnen niet. Anderen kunnen wel. maar willen Met regeringstoezicht en kundige instructeurs kan de bokssport volgens Theo Huizenaar. die zelf eenmaal in een wedstrijd in de ring kwam. maar toen door een ongelukkige val voor zijn leven werd uitgeschakeld, bloeien als de voetbalsport. „Ongelukken? Praat me er niet van. Ik loop nu vijftig Jaar mee. Mijn jongens is nog nimmer een levensge vaarlijk ongeluk overkomen. Maar ik houd er dan ook zeer strenge regels op na. De dokter heeft na mijn ongeluk kig boksdebuut gezegd: Als jij nog eens in de ring komt. raad ik je aan vooraf een begrafenismaatschappij In de arm te nemen. Dat heb ik nooit vergeten. Mijn Jongens moeten in een lichamelijk blakende conditie verkeren als ze in de ring komen. Zij moeten bovendien gelijkwaardige tegenstan ders treffen." Het spreekt vanzelf dat geld hierbij vaak een verleidende rol speelt. Bok sers. die hebben afgedaan als op de voorgrond tredend sportman, trekken naar de Duitse arena's, waar ze enkele honderden guldens opstrijken Als be loning voor het zich laten vloeren. Maar Huizenaar heeft andere voor beelden: Scholtz Europees kampioen voelde zich kort voor het einde van een titelgevecht niet helemaal meer in orde Waarschijnlijk had hij deson danks de gong gemakkelijk kunnen halen. Maar hij deed het niet, liever liet hij 70 000 gulden aan zijn neus voorbijgaan Voorbeelden van boksers, die zo op het eerste gezicht niet aan neus. oren of gelaatsuitdrukking als boksers zijn te herkennen heeft hij ook „Die vind je in kringen van jongens als Scholtz. De grote Carpentier eigenaar van een restaurant in Parijs heeft vingers als van een pianist Maar we hebben ze gelukkig - in eigen land ook Huizenaar leeft op als hij vertel' over Jan de Bruin. „Net een school meester Maar toch was de tengere Jan de eerste die wereldkampioen Sugar Ray Robinson met een directe rechtse tegen het canvas sloeg. Datzelfde kunststukje haalde Jan de Bruin uit in het Amsterdams Concertgebouw tegen Rogier. Rondenlang was het een zoe ken, een tasten, een gluren. In de zevende ronde sloeg Jan toe. Volkomen onverwacht. Met zijn rechtse. En neer ging ook geweldenaar Rogier." „Kijk, dan mag er een knock-out vallen. Zijn de boksers in goede conditie, dan gebeuren er geen on gelukken. Maar o wee, als de condi tie niet in orde is. Dat zagen we in Den Haag, waar een jonge Gronin ger voor het eerst in een vertegen woordigende wedstrijd mocht uit komen. Hij vond dat geweldig. Nog slechts drie dagen echter was hij hersteld van een griep. Maar hij vertelde het de ringarts niet. Hij kon het niet over zijn hart verkrij gen. Begrijpelijk maar dom. De conclusie van de drts: kerngezond. Wij zeiden het na één ronde al tegen elkaar: Er is iets met die jongen. En inderdaad het ging fout. Bewusteloos moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht. Daar kwam het gelukkig nog goed." In drie gevallen liep het in ons land niet goed af. Drie boksers overleden. „Maar ik blijf het volhouden: de bokssport is een ideale tak van sport, waarbij ongelukken niet behoeven voor te komen. Als maar op de conditie en op het evenwicht wordt gelet" Vindt het pleidooi van de heer Theo Huizenaar weerklank bij de ruimtele- zers? Uit de reacties zullen we het antwoord afleiden. Je buurman: Ik ben wel eens een kerk binnengelopen. Ik weet eigenlijk niet waarom. Misschien had ik wel het idee dat ze me daar met mijn problemen konden helpen. Dat was eens maar nooit weer! Ik heb er geen woord van begrepen. Het enige wat ik mij herinner is dat de dominee het steeds had over de eeuwige zaligheid God weet wat dat betekent. Ik hoop maar dat die Je baas: Christenen mogen zich dan om te vertrekken; de wet kromp samen tot vertrouwde klanken; de schriftlezing werd een zoek- plaatje voor nieuwsgierigen om het onderwerp van de dominee Je vriend (In): Mijn ouders zijn van leiden, want zulke bekeerlingen worden slechts gedreven door angst voor de dood. vinden; het offer werd gewoontchandeling en het gebed werd een punt van het program ma. De „zwarte-pakken-parade" is alleen maar belachelijk. dominee het zelf weet. Je kennis: De kerkdienst is nog slechts een one-man-show van de predi kant. De rest is franje: de liturgie werd een programma dat afgewerkt moet worden; de ze- gengroet werd de hamerslag waarmee de vergadering wordt geopend en de slotzegen het sein k EZE vier bekenden van je hebben toch in wezen ge lijk. Of niet soms? Lees die uit spraken nog maar eens een keer en je zult tot de conclusie komen dat er een kern van waarheid in schuilt. Misschien zeg je: ,,'t Is wat overdreven." Akkoord, maar hoe denk jij over „jouw" kerk en over die van je buurman en over die van je vriend(in)? Begrijp jij alles wat de predikant op de preekstoel zegt? Lees en bid jij altijd in gedachten mee? Vind je soms niet dat je als christen beter bent dan je (onkerkelijke) baas? Er zouden nog legio vragen aan toe te voegen zijn, maar laten we dit vraagstuk alsjeblieft positief benaderen; er is al genoeg negativisme in de wereld. En bovendien is dit alles van levensbelang. Ja, ook voor jou, al heb je misschien nog nooit een kerk van binnen gezien! De Zweedse jeugdpredikant Tore Littmarck heeft zich ook in dit probleem verdiept. In het boekje „Durf dan te leven" heeft hij zijn bevindingen neergelegd. Zullen we aan de hand hiervan enkele gewone, alledaagse vragen bekijken, die leven in de harten van jongeren, die op zoek zijn naar het enige Houvast in dit leven? verbeelden dat zij geloven, ieder is ervan overtuigd dat hij zelf niet tot de slecht aards behoort, die in de poel van vuur en zwavel zullen worden geworpen. Een Jarenlang durend ongemak zou meer indruk maken. Trouwens, de afschrikwekkende werking kan niet tot een bekering die hele keurige mensen en gaan net zo regelmatig naar de kerk als de dominee en de koster. En ik ga mee om hun geen verdriet te doen. Ik ken bijna het hele Psalmboek uit mijn hoofd. Ik voel echter de dag naderen, dat ik ermee ga ophouden, want lk i kerk gaan. Het lijkt wel of het hele leven alleen maar een kwestie is van oude gebrui ken: naar de kerk gaan, de hele week werken of leren en boven al niets doen wat niet hoort of wat je tot nu toe nog nooit gedaan hebt. Middeleeuwen na te doen. Wij hebben tot taak levende ahristenen te zijn in de tijd waarin wij leven. Het is wel duidelijk dat de van ons gevraagde beslissingen eerder door niemand zijn genomen. Kun je zonder de kerk Verliefd zijn en zonder geliefde Je twijfelt toch ook wel eens Predikanten doen of ze 't weten Er zijn helaas maar weinig ohristenen die eerlijk genoeg zijn om hun veelvuldige twijfel toe te geven. Het zou zo'n grote steun betekenen voor hun medemensen wanneer zij merkten, dat men het met het geloven niet altijd even gemakkelijk heeft. Dat is ook de schuld van de predikanten, zul je zeggen. Zeer zeker, die laten het vaak in hun preken voorkomen alsof het allemaal zo klaar als een klontje is en alsof er geen enkele plaats in de bijbel is die ons voor raadsels stelt. Bedenk echter steeds: er moet een Goddelijke Leiding zijn. Deze zekerheid dat alles in Gods hand is. heeft tot gevolg dat men als christen ook verder kan leven als men niet op alle vragen een antwoord heeft. Een beetje twijfel behoeft het geloof niet aan het wankelen te brengen. Je weet toch dat zelfs Christus aan het kruis twijfelde! .voorden di$, God •oi zal vinden God gaat, iets groots Het mag in, dat wij daarbij een plechtig room tegenover God te doen en r God vinden. Het gebed is een altijd hebben, ook als Op eigen gezag christen te willen zijn, is even onzinnig als verliefd zijn zonder een geliefde te hebben. Dat is duidelijke taal. nietwaar? Dus als je je christen noemt, heb je „iets"? Maar wat dan? en: een boek, dat je maar niet ter sprake moet brengen als je met iemand spreekt die niet tot jouw (enige ware? )kerk behoort De „leergeschillen", het „oecumeriisme", de „Nieuwe Vertaling" en de „Gezangen" zijn veel belangrijker of is het: een boek, dat uit Gods hand komt en waaruit je troost kunt putten in tegenspoed en waaruit dankwoorden je tegemoet komen als je voorspoed kent Een boek ook dat je onstuimig maakt, dat je niet los kunt laten, omdat je met je neus op je fouten wordt gedrukt. Is het gebed gelijk aan een bestelling Geen wel m Natuurlijk is het gebed, juist omdat het o: echter niet iets bijzonders worden in die gezicht moeten trekken, of proberen extra woorden gebruiken die wij erg geschikt vo< gesprek met God en zo'n gesprek kunnen v repetitie maken, op veldoefening zijn, of achter de draaibank of de schrijfmachine zitten en onze handen niet kunnen s Kun je als christen alléén leven Fout en z< onmogelijk Ifs dat je van de nieuwste mode op de of is het soms: een huis waar je naar toe wordt getrokken, juist als je je vreselijk schuldig of ongelukkig voelt. Kijk dan maar niet naar mensen die zeggen het allemaal al te weten, di«j zitten er voor de show. Durf jij eerlijk antwoord geven Toets deze vraag in de praktijk, misschien morgen als je in de kerk alt: is het waar, dat de mens op geen ander gebied zo oerconservatief is als op dat van het kerkelijk leven, terwijl toch juist de kerk méér dan enige andere factor in ons bestaan, voortdurend levend moet zijn en inspirerend moet werken? Is het verwijt van de buitenwereld juist, dat aan tal van christenen zo weinig is te zien van het grote geluk, dat zij hebben ontvangen? Hoe denk jij over dit probleem Christenen mogen zich niet opsluiten tussen vier (veilige) kerkmuren Zij moeten juist buiten die muren laten zien Wiens naam zij dragen, niet door vroom te doen, door met bijbelteksten of psalmverzen te schermen. Christen- zijn eist opoffering, zelfkritiek, vriendelijkheid tegenover iedereen. Het vraagt ook elke avond buigende knieën, omdat we het elke dag bij God weer verprutst hebben (natuurlijk niet bij de mensen; daar zorgen we in onze eigenwijsheid en hoogmoed wel voor...) Om als christen te kunnen leven moet je een leerschool volgen en dan kun je niet volstaan met die twee uurtjes per week in de kerk. Het is dus niet alleen fout, maar ook onmogelijk om als christen alléén te willen leven. Ook de christen wordt eens meerderjarig Geen heiligen uit Middeleeuwen nado ruimte - ruimte - ruimte - ruimte - ruimte - ruimte - ruimte - ruimte - ruim| KADER 2x@ Als de nacht zijn duizend zwarte koppen opsteekt zink ik weg in de chaos van het begin gedachten steigeren en golven van wee overspoelen mij ik ben een bitterzoete drank van de Grote Onbekende en haastig spoor ik naar verser verten langs zelfgenoegzame stations tot ik hikkend wegkruip in het spinrag van de laatste wagon GERARD VAN DONKER Groot talent voor vioolspel, talent dat bij Ronald Hooge- Jaar geleden, veen op z'n achtste jaar werd toonkunstenaar Ronalds spel werd, nu negen ontdekt door en vioolpeda- ^Ylederlandó jonqóte violbt analyse geschreven, uitstekend v studiemateriaal voor Ronald Hierdoor kan hij ook alle con- llllllllllllllllllh "erten zonder partituur spelen Toen Ronald veertien jaar •ud was. besloot hij definitief da* hij vier jaar later een Concours in Brussel te wachten, vloolsolist te worden. Spijt uitnodiging kreeg om nog eens Jonge mensen uit de gehele heeft hij nog niet gehad Hii teruC te komen. Inmiddels had wereld komen daar hun tale-' nalds spel leidde tot optreden speelde voor radio en televisie hlJ a> °P Nederlandse op velerlei muziekinstrumenten met het Kunstmaandorkest. het en debuteerde als twaalfjarige concertpodia gestaan. tonen. Omroeporkest en he< Gelders In hel Westduitse laden-Baden Binnenkort staat hem, ver- Ronald komt uit een muzikale In het buitenland. Dat concert moedelijk als jongste violist, het familie. Een broer is oncert- (Vivaldi's A mol) sprak zo aan, bekende Koningin Elizabeth meester bij het Opera Gezel- Ronalds spel kenmerkt ziel- uoor een buitengewone muzika liteit en gevoeligheid. Ronald speelt uitsluitend klassiek me een sterke voorkeur naar Ba Prokofieff en Shostokowits< en Sibelius' vloolconceri Ro schap Forum in Enschede, een andere cellist in h"t Kunst maandorkest. Twee jongere broers zijn eveneens viool enthousiasten. Zes uur studie per dag op de viool, maken een andere, nor male studie vrijwel onmogelijk. Hij volgt dan ook speciale lessen in talen, vooral Engels Verder studeert hij muziekge schiedenis. theorie en harmo- nle. In zijn weinige vrije tijd 'eest hij. zwemt en tafeltennist In de rij van successen die hij de laatste paar iaar heeft mogen behalen ontbreekt er voorlopig nog één: optreden met een Nederlands symfonieorkest voor de televisie. IRIS WASSENAAR ook waarschuwing „Sjaloom" is „in". Sjaloom, niet alleen de naam van een bekende groep progressief denkende, sterk voor de oecumene ijverende jonge ren, maar ook een Israëlische groet, heeft in Nederland een betoverende klank gekregen. Het tot voor kort nog magische „vrede" is nu ver drongen door de Hebreeuwse ver taling: sjaloom. Het is niet slechts te verklaren uit de hausse van popu lariteit -T dikwijls ontaardend in een onwerkelijk aandoend soort dwe perij waarin de jonge staat in Palestina zich mag verheugen. De Israëli gebruiken vele malen per dag hel woord sjaloom. Evenmin als de Oostenrijker zich rekenschap geeft van de betekenis van zijn groet „Grüss Gott", is de bewoner van Israël dagelijks doordrongen van de zin van zijn „sjaloom". Nu het woord van oorsprong een van beloften vervulde Bijbelse uitdrukking in ons land een zorgvuldig geculti veerde mode wordt, rijst een vraag. Beseffen wij de betekenis wel? „Vrede" doet het niet meer Het is te veel misbruikt door politici. Vrede: een woord klam van onwaar achtigheid. Toch is het verlangen naar werkelijke vrede intenser dan ooit tevoren. Het moet nu een nieuwe inhoud krijgen met een woord. Inderdaad zolang staatslieden het niet overnemen is ook „sjaloom" bruikbaar als kapstok van onze Bovendien, dit woord uit Palestina komt tegemoet aan een begrijpelijk verlangen naar mystiek in onze harde mechanische maatschappij. Het verschijnsel kan echter ook anders worden uitgelegd. Als een waar schuwing: nieuwe woorden moeten gebrek aan daden camoufleren. HUIB GOUDRIAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 18