I w Na de bevrijding werd op Texel wraak genomen NEDERLAND EERT (weliswaar laat) VERZETSHELDEN s ■IR H R s is m m m De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 APRIL 1961 door G. J. Peelen Vaak voert ons praatje ons ver van huis en meestal wordt er weinig stil gestaan bij de eigen uitgaven. Dat is ook niet zo nodig, dank zij de Pers- en publiciteits- dienst van PTT, die ook haar nieuwtjes aan de dagblad pers zendt. Dan is het vaak mosterd na de maaltijd als wij er veertien dagen later op terug zouden komen. Deze keer is er wel aanlei ding toe, omdat de zegels van de West in onze krant wel aangekondigd werden, doch zonder afbeelding. Met bijzonder genoegen geef ik op afb. 1 van de Antillen de reproduktie van het prachtig geslaagde zegel, in oranje gedrukt, ter ge legenheid van het bezoek van prinses Beatrix aan de West. Ook daar veroverde „prinses glimlach" aller harten. Het is symbolisch aardig gezien randschrift en portret in hartvorm te geven. Ik geneer me haast hier no. 2 naast te plaatsen, een waarde van de vier toeslagzegels voor het Groene Kruis van Surina- Was afb. 1 een ontwerp van de begaafde Nederlander S. L. Hartz, dit is een produkt van Stuart Robles de Medina uit Suriname. Een voorstelling van een zwaar-zwangere vrouw op een postzegel vind ik al onkies, maar ook de belettering is zo plomp overladen, dat het wel lijkt of het door middel van een molletje voor krat beschilde ring, is aangebracht. Afb. 3. kleuterzorg, is om van te griezelen. Geef die kleuter een pistool in zijn handjes en het is «en volwassen gangster! Zelfs de buitenlandse filatelistische pers heeft deze serie gekraakt. Het Duitse blad Sammlerdienst drukt afb. 3 af als voorbeeld van een slecht zegel, en noemt afb. 2 tactloos! Gelukkig maakt de Neder landse verzetsserie weer alles goed. Het was een leemte dat Nederland nooit de verzetsstrijders op zegels herdacht, in tegenstelling tot bijv. Frankrijk dat jaarlijks met een serie uitkwam. Nu heeft men tenminste met 5 mei in zicht de fout hersteld, door een prachti ge serie oorlogsmonumenten, be kwame montages van Otto Treu- mann. Afb. 4. het gevallenen mo nument in Waalwijk, van Raedec- ker, afb. 5 de bekende Dokwerker in Amsterdam, van Mari Andries- sen en afb. 6 Zadkine's Stad zonder hart, uit Rotterdam. Op de achtergrond van ieder hoofdmotief een herhaling van de vorige. Stadswapens Israël krijgt een nieuwe serie voor dagelijks gebruik, in plaats van de dierenriemmotieven nu stadswapens. Afb. 7: wapen van Dimona, afb. 11 wapen van Asdod. België viert het 100-jarig bestaan van de Algemene Spaar- en rente- kas met een grote serie met portretten van beroemde schilders. Het verband tussen het jubileum en de voorstelling ontgaat me, maar het zijn mooie zegels, waar van ik u er twee wil tonen. Afb. 8 Peter Paul Rubens (1577/1640), de grote Antwerpenaar en zijn bij ons minder bekende plaatsgenoot en collega, Frans Snijders (1579/1657) een van de naaste medewerkers van Rubens (9). Merkwaardiger wijze zijn ook de overige schilders uit die serie Antwerpenaren: Adrjaan van Noort, Antoon van Dijck en Jacob Jordaens. Allen geboren en gestorven in Antwer pen en alle vijf ongeveer leeftijds genoten, geboren tweede helft zes tiende en gestorven in het midden van de 17e eeuw. Roofridder Op afb. 10 nog weer eens een van de vele Kennedyherdenkin- gen: twee handen die de presi dent een lauwertak aanbieden. Deze uitgave is van de Maldi- ven eilandengroep, die meer zegels in een jaar uitgeeft, dan de bevolking in een eeuw ver bruiken kan. Natuurlijk weer gepacht door de agent Manfred Lehmann. een van de vele roof ridders die bezig zijn. uit over dreven zucht naar gewin, onze mooie hobby te vermoorden. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudrelnetstraat 125, Den Haag. Er zijn componisten die beweren dat het niet moeilijk is om „lastige" opgaven te maken. Men moet er eenvoudig voor zorgen, zo zeggen zij dat er „veel" op het bord staat en dat simpele feit alleen al zal tal van oplossers voor onoverkomelijke moei lijkheden plaatsen t bil. Zij vermelden er dan i het .maken" van opgaven met veei materiaal op het bord oneindig veel moeilijker is dan het componeren van posities waarin het materiaal wat be perkter is. Zoals dikwijls ligt ook hier de waarheid wel ergens in het midden, vooral als men de stelling omdraait en dan grote bewondering moet heb ben voor componisten die soms met uiterst klein materiaal (miniaturen!) toch nog wonderen van schaakkunst tot atand weten te brengen. i- t E W R R R R R R H R u dit uit te makei (1) Uit een partij Klanski—Rodri guez (Israël 1065) vervolg van pag. 1) werden in puin geschoten: tiental len burgers kwamen om. Ook elders op het eiland woedden zware branden. Om verschillende boerderijen werd verbeten gevoch ten. Mannen, vrouwen en kinderen probeerden in allerijl het vege lijf te redden. de acties der Georgiërs deelnamen, besloten toen de bij Cocksdorp gestationeerde reddingboot ..Joan Hodshon" naar Engeland te sturen. Dit om hulp te verkrijgen, hetzij uit zee. hetzij uit de lucht. Schipper J. Bakker kreeg negen man mee en nog eens vier zwaar bewapende Georgiërs. Inderdaad bereikte het scheepje de overkant, doch de vurige pleidooien bleven onbeloond. De Engelsen kwamen niet het waarom is nooit uit de grondverf gekomen. Een van de Russen, die mee waren gegaan, schreef later: „De Britten toonden een onbegrijpelijke harteloosheid". werden de Georgiërs uit hun stellingen gedrongen. Daar, waar de Duitsers weer heer en meester werden, werd met bloe dige terreurdaden gedreigd. Wie de Russen onderdak verschafte, werd met al z'n gezinsleden neergeschoten, terwijl de woning werd verbrand. Iedereen op het eiland kreeg de plicht z'n eigen huls van Georgiërs te zuiveren. Niemand kon zich er op beroe pen niets van hun aanwezigheid gemerkt te hebben. Holle frasen? Neen. Van de eerste dag af waren De Duitsers hard tegen de burgerij opge treden. Al tijdens het begin van de gevechten waren tien Neder- landers weggevoerd en zonder Hólen vorm van proces neergeschoten. de Georgiërs. die tot negen man geslonken waren, zichzelf met de laatste lading dynamiet in de lucht vliegen. Twee dagen later sneuvelde ka pitein Schalwa. Hij probeerde de puinhopen van de omsingelde boerderij Plas en Daal te ontvluch ten, doch werd neergeschoten. Omdat de Duitsers hem niet her kenden, bleven ze jacht op hem maken. In de dagen daarna werd het eiland systematisch uitgekamd. De Georgiërs. die gevonden werden, kregen ter plaatse de kogel, na vaak eerst te zijn verminkt. Van de Georgische arts en diens twee assistenten is bekend dat hen beide ogen werden uitgestoken. Nood hoog Op 21 april zestien dagen duurde de opstand reeds viel de laatste Georgische stelling in Duit se handen. Het was de vuurtoren aan Texels noordelijke punt, die dagenlang door vijftien vuurmon den was beschoten. Tot *t laatste moment toe weigerden de verdedi gers zich over te geven. Toen ze geen munitie meer hadden, lieten Dankzij de hulp van de eilanders konden toch een kleine honderd vijftig Russen onvindbaar blijven. Ze bevonden zich vaak in holen in de grond, waar ze door de Texe laars van voedsel werden voorzien. Anderen zaten in geheime schuil plaatsen, die, ondanks ijverig speuren, niet gevonden konden worden. De slag, die aan bijna 1700 Duit sers, Georgiërs en Nederlanders het leven kostte, duurde tot20 mei 1945. Pas toen zetten de eerste Canadezen voet op het eiland, ruim veertien dagen na de bevrij ding van het Westen dus. Ook na 5 mei zijn de Duitsers jacht op de Georgiërs blijven maken. Zelfs in de laatste week zijn aan beide zijden nog doden en gewonden gevallen. In Nederland is een boekje over de opstand van de Georgiërs uit gekomen. Het is van de hand van de heer J. A. van der Vlis en heet „Tragedie op Texel". Ook in Geor gië. in de hoofdstad Tbilisi, heeft een publikatie het licht gezien. Zij werd ..Georgische partizanen in Holland" genoemd, doch is nooit van het Georgisch in het Russisch vertaald. Wat er van de 150 overleven den van de Russen-oorlog is geworden, is niet precies be kend. Op 18 juni 1945 vertrok ken ze naar de Sowjetunie, vijf maanden later kwamen de eer sten in Georgië aan. Of een deel van hen in Siberië is terecht gekomen, of werd neergescho ten. blijft het geheim Russische sfinx. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven uit onze rubriek van 30 maart jl. u voorgezet onder de titel „Olympisch schaak redivivus". (I) Farboud—Lindblom. Wit loste probleem fraai op doe e5t I. dxeS: 2. ,xe5; 2. Tflf. Lf4; 3. Txf4f Ke5; (2) Spasski—Schmid. Hier ging het als volgt: 1. Ld3l, Dxc5: (Na 1. Lxd3: beslist 2. Dh7t Kf8; 3. Pccöt', abcdefgh (Op 2 gxf5 volgt 3. I E (3) Opgave van D. Cabrera (Cuba) Er volgde (na Kgl (Indien 6 Kxi It: 7. Kxfl. Lh3t b3; 6. Kd3. b2; _nt. omdat de pion pre op de lange diagonaal. Een zeer leer- idspel. vol van finesses. En PUZZEL VAN DE WEEN Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 plaats in Limb.; 5 visroede; 10 vlaktemaat; 12 bijb. figuur; 13 rijtuig op twee wielen (Ind.); 15 traag van begrip; 17 stand; 18 rivier in Duitsland; 20 glljvoertuig; 22 boom; 23 voornaamw.; 25 bijwoord; 26 bekende afkorting; 27 praalgraf; 31 muzieknoot; 32 nevenschikkend voegwoord; 34 stam in Z.-Nederl., in 55 v. Ohr. door Caesar onderworpen; 41 voedsel; 42 water in Friesland; 43 lidwoord; 44 rund; 45 doffe slag; 47 tocht, uitstap; 49 gewoonterecht (Ind.): 51 vaartuig; 53 slaapziekte: 55 bosgod; 58 sohraal; 59 voegwoord; 60 zijtak Wolga. Vertikaal: 1 garenwinder; 2 tijdrekening; 3 verstand; 4 maanstand: 6 oude lengtemaat; 7 soort van antilope; 8 godin v.d. dageraad: 9 plaats in N.-Brab.: 11 rivier in Italië; 14 meisjesnaam; 15 lidwoord. 16 motorschip (afk.); 17 rep in Z.-Amerika; 19 er meer dan genoeg van hebben; 21 water in Z.-H.; 24 uitroep; 27 masker; 28 groente; 29 steensoort; 30 sporeplant; 33 vuurspuwende berg ten O. van Magelang; 35 verdikking der opperhuid; 36 nieuw (Gr.); 37 familielid: 38 gem. in Gelderl.; 39 zuiver; 40 godin v. de lente (Germ, myth.); 45 huis; 46 muzieknoot; 47 godsdienst (afk.); 48 reinigingsmiddel; 50 zoon van Jacob; 52 adellijke titel op Java (afk); 54 gevangenis; 56 voorzetsel; 57 dam langs een water. dole; 7 op; 8 gemaal; 9 on: 10 koper: 12 dr: 13 sa; 15 hades; 17 met; 18 Ens; 19 uil; 20 arm; 25 al: 26 po: 28 opper; 29 Aa; 31 enkel; 32 An; 33 Simon; 34 aar; 36 das: 37 erg: 39 kei; 44 eg; 46 af; 48 sepia; 50 Odense; 51 in; 52 ma; 54 Istrië; 55 geste; 57 Man; 58 elf: 60 bis: 61 ont: 63 Piet; 67 R.M.; 68 te; 70 o.r.; 71 ss; 73 km; 74 te. Horizontaal: 1 gelei; 6 logos; 11 den; 12 dos; 14 pen; 16 om; 18 Erlau; 20 Aa: 21 Petten; 22 Idaard; 23 et; 24 sa; 26 pl; 27 me: 28 ora; 30 Leo; 32 als; 34 a.p.; 35 A.D.: 37 en: 38 ik; 40 Haps; 41 anker: 42 Amer; 43 re: 44 es; 45 ga: 47 o.i.; 49 rog; 51 Ilm; 53 Fin; 56 Em: 58 en: 59 A.B.: 61 o.e.: 62 paneel: 64 intens: 65 in: 66 Frits: 69 t.t.; 70 O ss; 72 mee: 73 kit; 75 Brest: 76 smeer. Vertikaal: 2 ed; 3 letter; 4 en; 5 INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2.50. VOO»',C4, j5EUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - ONZE BRIEVENBUS Beste nichten en neven. En, hebben jullie genoten van de zon? Wat een mooi weer is het geweest, hè. Fijn buiten gespeeld en gewandeld? Voorzover jullie schoolwerk dat toeliet natuurlijk. Want nog evenen dan komen de rapporten. Van verschillende meisjes en jongens heeft tante Loes al cijfers gezien. Het waren mooie, hoor. Tsjonge, wat een knappe nichten en neven heeft tante Loes. Ze wil graag van allemaal strakS de cijfers zien. Ja? Zijn jullie op 1 april nog voor de mal ge- Jiouden? Of heb je je moeder of vader beet genomen? Het is altijd zo'n mooie dag hè, jc moet de hele tijd goed opletten dat je er niet inloopt. Vergeten jullie je adres niet in de brief te schrijven? Deze weck waren er ook weer een paar nichten van wie tante Loes maar moest raden waar ze woonden. Dat staat niet netjes, hoor. Tante Jos laat jullie hartelijk groeten. Ze kreeg weer mooie kaarten en zelfs een leuke tekening. Heel hartelijk bedankt We feliciteren tot slot onze jarigen met één hoeraatje, hiep, hiep, hoera Jullie zijn natuurlijk weer nieuwsgierig wat de uitkomst van de puzzel is en wie er een prijs krijgen. We gaan eens gauw kijken. Welke nieuwe woorden moesten jullie vinden? Hier zijn ze: 1 rood, 2 raak, 3. raat. 4 raad, 5 ring, 6 eeuw, 7 peer en 8 rand. En «ie zijn de gelukkige prijswinnaars? De hoofdprijs is \-oor-. MARJO VAN DUIN, NOORDWIJK-BINNEN en de troostprijzen voor: INGRID v. d. BERG, OUD-BEIJERLAND en ARGA VAN DIJK, NIEUW-LEKKERLAND. Jullie hebben weer goed je best gedaan met schrijven, hoor. Hier komen de antwoorden. Ja, Plonie van Aken, Hardinx- veld-Giessendam, je kunt alleen de puzzel insturen als je letter aan de beurt is. Je kunt 'm natuurlijk wel voor je zelf pro beren en dan de andere week kijken of je de puzzel goed hebt opgelost. Als je naar tante Jos wilt schrijven moet je 't naar de krant doen. hoor. Heb je veel meisjesboeken? Krijgen we van jou eens een briefje, Ali Ambachtsheer, Har- dinxveld-Giesscndam, als je weer aan de beurt bent? Wanneer ben je hebt er een lief broertje bij hè. Heb je neg meer broertjes of Joh. v. d. Berg, Slikkerveer, als je weer in mag sturen ver wacht tante Loes een lange brief in je. Jij hebt een prachtige tekening gemaakt. Ingrid v. d. Berg, Oud- Beijerland. Dank je wel, hoor. Wat een zieken bij jou thuis, zeg. Ben jij alweer wat opgeknapt. Kon je nog niet naar school toen de nieuwe juffrouw kwam" Wat zal jij er fraai uitgezien hebben, Bep Bergwerff, Rozen burg, toen je geschminkt was. Was het een leuke uitvoering? Je hebt heel wat feestdagen in het vooruitzicht, hè. 'k Zal 't leuk vinden je rapportcijfers te zien. Maarten en Rudi van Berkel, Rotterdam, jullie sohrijven als je mag doen een briefje graag allemaal weten. Wat zal jij deftig zijn als je je uniform aan hebt. Dirkjan Ambt man, Rotterdam. Wat bespeel je voor instrument? Is het een mooie uitvoering geweest. Vertel de volgende keer maar eens hoe het gegaan is. Wanneer word je tien jaar? Ja, 't was zondag fijn weer om een eind te wandelen. Nel Bal, Meerkerk. Ga je dan met je vriendinnen? Wat is er allemaal gedaan op het feest van school? Moest jij ook nog ergens aan meedoen? Heb je een mooi rapport. Kees van Beek, Oudewater? Krijgt tante Loes de cijfers te zien? Je bij de oplossing? Afgesproken! Vertel maar wat over thuis en Leuk. Marjan Bestebreurtje. Rotterdam, dat je nu geschreven hebt. Wanneer ben je jarig ge weest? Je hebt mooie cadeaus gekregen. Je brief is even blij ven liggen omdat je te vroeg was. Let je goed op je beurt? Gezellig briefje, hoor Marie den Boef, Alblasserdam. Heeft je vader zo z'n best gedaan? Zou Je een mooi rapport krijgen? En straks ga je naar de huishoud school. Daar kan je allerlei leuks doen, maar ook leren natuurlijk. Meisjes en jon gens. deze week maak ik het een beetje moeilijk voor jullie. Je ziet hier een tuin baas je staan die door een doolhof naar z'n tuintje moet. En wélke weg kiest hij nu. Hij loopt zó dat hij alle letters van een bloem pas seert. Als je die dan achter elkaar zet krijg je een bloemennaam. Welke bloem zal het worden? Je ziet ze op het ogenblik volop in bloei staan, in al lerlei kleuren. Omdat de pilz- zel er zo moeilijk uitziet zal ik jullie een beetje helpen: de tuinman neemt een heel korte weg. de bloemen naam bestaat uit zes letters. De oplossing moeten jullie in zenden vóór dins dag 6 april. Het duurt maar lang met jt zusje. Anneke Boot, Haamstede Wat naar voor haar. Is je baby mutsje al af of moet je daar nog aan beginnen? Met schooltuintje bedoelt tante Loes dat op stuk grond leerlingen van klas allen een eigen stukje hebben waar ze voor mojen zorgen. Dat is er dus bij jullie niet. jammer hè. want 't is erg leuk. Dag Sjanic Bot. Vlaardingen, en Ncileke Bothof. Alblasserdam. schrijf je als de letter B weer aan de beurt is een briefje bij de oplossing? Dat zal tante Loes erg fijn vinden. Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden. Jamiie van Bou- destcin, Nw.-Lekkerland. Jij hebt een leuke tekening gemaakt, hoor. Kan je goed orgelspelen of heb je nog maar pas les. En je wilt zo graag een cither, toe Tineke Bras, Rotterdam, jij schrijft ook als de letter B weer in de krant komt? Dan alleen je oplossing insturen, hoor. Vertel je ook wanneer je jarig bent? Ben jij zo'n boodschappenmeis je. Jopie Breedcrland, Zuidland? Maar je vindt het niet zo erg, wel. Gezellig geweest bij je opa en oma in De Lier? Ja, 't is nu gauw paasvakantie, hè. Is je kamertje mooi geworden, Klari Breedcrland. Zuidland? Dat zal best een leuk kuikentje zijn wat je gemaakt hebt. Je hebt er een mooi cijfer- voor gekregen. Je rok is haast klaar? De rits erin zetten was zeker wel een beetje moeilijk. Niet dronken geweest woensdag? En van jou hoopt tante Loes ook eens een briefje te krijgen Marianne Brouwer. Rotterdam. Schrijf maar hoe oud je bent, je jarig bent en over thuis weet je ook vast wel iets te vertellen. Hoe is het gegaan woensdag. Joke Buizer, Sprang-Capelle? Geslaagd? 't Is nu mooi weer, hè. Je ziet overal bloemen in het gras als je aan het wandelen bent. Fijn dat de prijs in de smaak viel, het was nu een dubbele verrassing omdait je 't niet wist. Corrie Buzink. Waspik en Bet ty Dam, Rotterdam, tante Loes rekent de volgende keer op een brief van jullie. Ja? Je mag de oplossing insturen als jullie letter aan de beurt is. Jij hebt het maar druk met je vogels en kuikens. Martien van Dam, Gouderak. Met welke wed strijd wonnen jullie de tweede prijs toen de meester jarig was? En jij hebt het kwartje gewon nen. Leuk hoor. Je schrijft heus niet zo lelijk, Cobi Deurloo, Poortvliet, t Valt best mee. Fijn dat je goed door Je verkeersexamen bent, hè. Zing je met de klas op 5 mei? 't Zal een reuze feest worden, denk ik. Jij bofte met een extra vrije dag. Ietjc Donk. Nieuwland. Dat wil er altijd wel in. Wat geef je je broertje voor cadeautje? Een prettige dag dinsdag, hoor. Feli citeer je hem van tante Loes? M. Donkers, Schiedam, hoe is Je voornaam? We doen het toch niet alleen met een letter, hè. Als de D weer aan de beurt is, vertel je dan eens wanneer je jarig bent, hoe je heet en je weet misschien nog wel meer. Dat is lang geleden. Kees Don kersloot, Dussen, dat je met de puzzel meedeed. Stuur je weer geregeld in en schrijf je er dan een briefje bij? Wil jij ook een nichtje worden, Dikkic van den Dooi. Zutphen? Dat kan natuurlijk, dat vindt 'ante Loes altijd fijn. Wat heb jij veel zussen, hè. Je broer zit er maar alleen tussen. Hebben jullie leest gehad toen je moeder en vader 25 jaar getrouwd waren? Vertel je oe volgende keer wan neer je jarig bent? Stuur je alléén de oplossing in als de letter D aan de beurt is, Frans van Drlel, Brielle? Ik wil ook graag weten hoe oud je bent. Schrijf je er eens een gezellige brief bij? Hoe is het met je. Margriet Drijver, Rotterdam? Zijn je amandelen er al uit? Een beetje ziek geweest? 't Beste hoor. Jij hebt een heleboel speldjes. Het was ook wel sneu voor je zusje dat ze net ziek was toen haar juffrouw trouwde, hè. 't Lijkt me erg gezellig op de huishoudschool, Arga van Dijk, Nw.-Lekkerland. Je leert er leu ke dingen. Kan je al goed ko ken? Of moet je ook wel eens iets opeten wat niet zo lekker is uitgevallen? Dag Loek van Dijk, Oudewa- tcr, als je weer mag schrijven verwacht tante Loes een héle lange brief van je. over thuis, school en vergeet je dan ook niet zeggen hoe oud je bent? Jij bent voor het eerst naar je schooltuintje geweest, Margriet Aksc, Den Haag. Jij houdt wel van bloemen en tuinieren, lees ik uit je brief. Gelukkig maar dat je die fresia's opgeraapt heht, dat is toch jammer om ze weg te gooien, vind je niet. Is dc winkel mooi geworden, ariannc Allng, Den Haag? Wat ben je op handwerkles aan 't ma ken? Tante Loes wil graag in je poëzle-album schrijven, Marian- e. Stuur 'm maar naar de krant. Ton Andeweg, Den Haag. schrijf jij 's een briefje bij de puzzeloplossing? Jij hebt heel wat beleefd. Marjo Bassic, 's-Gravenzandc. Jij bofte dat de meester ziek was. door M. VAN NUIS ZUIDEMA „Nou, zeg dan eens wat." „Als ik jouw fiets mag!" „Welja, maar schiet dan alsje- j blieft op." Hen vond het allang goed. als ze maar gingen. „Zullen we de kant van het kamp op', vroeg Hen. toen ze zijn litis gehaald hadden, „de jongens zijn vast nog niet weg." Dat vonden de anderen goed, en Hen ging bij Boudewijn ach- - terop. Toch saai, zo stil te zitten, zelf fietsen was veel fijner. Vanuit de verte hoorden ze het gepraat en gelach uit het kamp al. Mijnheer Wils stond achteraan t vroeg of ze ook meegingen. „Wat graag, mijnheer" ant woordde Hen. En even later gingen ze met de club op weg. Van praten kwam niet veel. Op de smaüe fietspaadjes moesten ze achter elkaar blijven, maar zin- j gen ging des te beter. Telkens als j er weer een liedje uit was. begon Nu was het weer: „Een karre- tje op de Zandweg reed". Maar het drietal hoorde wel dat ze niet de gewone woorden zon- toen de weg wat breder werd, - hij naast hem kwam rijden (Volgende week verder) (Vervolg) Even bleef Hen besluiteloos staan. Dik was de hele week alleen geweest, en zij hadden zoveel plezier gehad, maar.... 't was toch onzin ook, om hier te blijven. Toen keerde hij zich om. „Gaan we nog of niet!" „Toe joh, wees niet zo flauw", robeerde Boudewijn nog. Maar )ik wou niet toegeven. „Gaan jullie maar hoor, je gunt een ander toch niets." Stil giDgen de twee weg. Hen was nu ook boos. Die vervelende Dik altijd, nooit kon hij eens gewoon doen. „Hei, wat kijken jullie sip! Boudewijn, hoor eens"! Het was Berend, die een eind verder een heg aan het knippen was, „Je kun' mijn fiets vanmorgen wel nemen, ik heb hem nu toch niet tiodig!" „Heus?" Ineens klaarden de gezichten op, dat was fijn van Berend „Ik doe het hoor", riep Boudewijn vrolijk, „en alvast ■bedankt hoor!" Hij ping meteen naar de schuur waar de fiets stond. Hen liep nog even terug naar Dik, die nog met een kwaad gezicht in het gras bij het prieel zat. „Ga je mee, we hebben Berend zijn fiets, en gaan een fijne tocht maken. Doe je 1?" Ongeduldig trok hij Dik aan zijn schouder. „Toe joh. laat me los!" maar voor de meester is het niet zo prettig hè. En je bent gezellig naar je nichtjes en neefjes ge weest. Die vonden het wel leuk zeker dat hun tante kwam. Ga je Iets moois kopen voor het geld dat je gekregen hebt voor het werken? Wil jij voortaan ook meedoen, Anne li es Bernard, Rijswijk? Leuk briefje heb je geschreven. Maar je kunt alléén met de puzzel meedoen als de letter B aan de beurt is, zal je daarom denken? Heb je zo'n grappige poes? In welke klas zit je? Jij gaat maar fijn uit logeren. Peter Binnendijk. Naaldwijk. En met Pasen weer, hè. Gaan jullie allemaal naar Zierikzee of jij alleen? Tante Loes wil graag horen wat je daar allemaal ge daan hebt. Waarom schreef Je nu geen briefje, Anneke Boon, Zoetcr- mecr? Jammer hoor, tante Loes vindt het altijd zo gezellig brie ven te krijgen. De volgende keer reken ik vast op je. Jij gaat ver weg met vakantie. Jcannet Broekhuis, Den Haag. maar het is er prachtig, tante Loes is er ook geweest. Je moet wel lang in de auto zitten, hè. En met Pasen ga je ook fijn uit logeren. Prettige dagen! .an Dam, Mon- Als de letter D weer aan de beurt is verwacht ik een lange brief. Tsjonge, jij kunt lange brieven schrijven, Netty Daudey, Den Haag. Keurig. Alleen mag je adres niet meer ontbreken, hoor. Hoe is de uitvoering geweest? Heb je alles goed gedaan? Heb je maandag in je schooltuintje ge werkt. Je broertje en zusje zijn maar verwend met nieuwe kle- Jij doet niet voor je zusje onder, Anja Daudey, Den Haar. Ook al zo'n lange brief. Maar bTj Jou heb ik ook naar het adres gezocht. Zal je er voortaan om denken? Heb ie al een zwemdi ploma? Jij hebt zo'n keurig kamertje, hè. Dat zal wel een heerlijk bed zijn waar je zo op kan springen. Rudi Dijk, Den Haag. vertel Is je weer mee mag doen eens --ts over jezelf, hoe oud je bent wanneer je jarig bent, hoe het op school is enz. Ja? Doe jij dat ook. Jan van Dorp, Rijnzaterwoude? JX?* zal .i'i er griezelig uit hebben gezien met die mombak kes op, Marjo van Duin, Noord- wijk. Heeft de juffrouw er zo'n feest van gemaakt? Mary van Duyvenvoorde. Voorschoten, schrijf jij ook 's een briefje? Alléén de oplossing in sturen is zo ongezellig. Er was nog plaats genoeg op je brief kaart. Meisjes en jongens, de brieven- us is helemaal leeg. Zorgen i *Leer voor een volle? De letters E t/m K zijn nu aan de beurt. Doe je best op de puzzel op school en op een lange brief, lot de volgende week. TANTE LOES.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 16