.Schone' raffinaderij het kan als het moet Na de bevrijding werd op Texel wraak genomen ZONDAGSBLAD Zo moet het Duitsers schrijven industrie de wet voor Dinslaken heeft geen last van BP-installatie Nieuwe Lei else Courant ZATERDAG 3 APRIL 1965 fVM een indruk te geven van yj de (teer vele) eisen, waar aan de BP-raffinaderij in Buiholtwelmen moet voldoen: Geen olie in liet afvalwater, liet fenolengehalle (daarmee heeft het Rotterdamse gebied te kampen!) beneden één op mil joen delen, zuurstofgehalte niet beneden het water van de Lippe, geen ruikende stoffen, geen giftige bestanddelen. De speciale installatie heeft het water dat wordt geloosd beneden de één deel olie per miljoen gebracht. Wat de luchtvervuiling betreft, op geen enkele wijze mogen grondstof of de produkten in de open lucht komen. Daaraan houdt men zich angstvallig. De opslagtanks zijn voorzien van de bekende drijvende daken, die het zo beruchte „ademen", waar van Rotterdam en omgeving veel last ondervindt, voorkomen. Wettelijk mag er in Duitsland slechts 0,7 mg zwaveldioxyde (S02) per m3 lucht voorkomen. Met 0,1 mg zit „Bucholtwelmen" daar dus wel goed onder. De hoogte der schoorstenen is hier aan debet, maar ook de ont zwavelingsinstallatie. waarvoor de BP extra investeringen heeft moeten plegen. Men gebruikt er als brandstof olie en gas of zwavelarme stookolie (niet bo ven de twee procent: ter verge lijking: Shell Pernis gebruikt tussen de 3 en de 5!). En dat zijn dan de belang rijkste, meest tot de verbeelding sprekende eisen, waaraan de BP- raffinaderij moest voldoen Het Georgische bataljon in totaal achthonderd man werd eind 1943 naar Nederland gedi rigeerd. Het kwam uit Frank rijk. waar het in de buurt van Bordeaux had gelegen. Niet lang daarvoor was het in Polen geformeerd uit Russische krijgs gevangenen van Georgische ori gine. Wat deze mensen dreef het uniform van de vijand aan te trekken, met andere woor den: verraad jegens het moeder land te plegen, is enigszins in raadselen gehuld. Men zegt wel eens dat de andere kenze de hongerdood was. omdat ze in hun kampen bijzonder slecht werden behandeld. Ook wordt beweerd dat het stuk voor stuk nationalisten waren, die de Kaukasidche republiek Georgië wensten te bevrijden uit de centralistische Sowjet-greep. Niet vertrouwd Hoe het ook zij. de Georgiërs. die door de Duitsers als tweede rangs soldaten behandeld werden, hebben van het begin af aan weinig plezier van hun wanhoops daad beleefd. Daarbij kwam nog dat Berlijn hen niet vertrouwde. Aan het bataljon waren niet min der dan vierhonderd Duitse mili tairen toegevoegd, één op elke twee Georgiërs dus. Zandvoort ws de eerste Neder landse plaats waar het Georgische bataljon gelegerd werd. Het kreeg tot taak mijnen in de duinen te leggen, doch de Russen slaagden er toen al in sabotagedaden te plegen. Zo konden, zonder dat het Duitse opperbevel er de lucht van kreeg, grote stroken grond mijnenvrij worden gemaakt. Dit om de geal- liëerden behulpzaam te zijn. zo dezen mochten besluiten bij Zand voort te landen. Twee mannen golden als de spil van het geheime verzet. De ene was kapitein Loladse Schalwa, die later de opstand op Texel zou leiden. De andere was Jewgeny Artemidse. de ..politieke commis saris". die in het bataljon een partijcel had gevormd. Bijna onder de ogen van de Duitsers slaagde deze Artemidse er in contact met de ondergrondse beweging in Haarlem op te nemen. Via een geheime zender werd met Londen de afspraak gemaakt dat de Georgiërs zich tegen hun Duitse meesters zouden keren, zodra er van een landing sprake was. Er werd zelfs een geheim signaal afgesproken, waarop het Russen- Wapens Artemidse deed nog veel neer. Gebruik makend van het vertrouwen, dat de Duitsers hem vreemd genoeg hadden ge schonken, leverde hij zo nu en dan wapens aan de Nederlandse verzetsbeweging. Ook liet hij twee van zijn mannen onder duiken, die bij sabotagewerk- zaamheden door de Duitsers Russen-oorlog kostte 1700 mensen het leven waren betrapt. Tot de bevrij ding toe zijn deze in de omge ving van Haarlem illegaal werkzaam geweest. Begin februari 1945 werd het Georgische bataljon plotseling naar Texel overgeplaatst. Alle bestaan de contacten werden ruw afgesne den. Op hun nieuwe bestemming werden de slordig geklede Russen aanvankelijk niet vertrouwd, wat het werk van de sabotagegroep uitermate moeilijk maakte. Op 5 april kreeg kapitein Schal wa van de eilandcommandant, ma joor Breitner, te horen dat het bataljon zich reisvaardig moest maken. Nadere mededelingen wer den niet verstrekt. Een groot deel van Nederland was toen al be vrijd: vesting Holland lag te stuip trekken. Ook was toen al een begin f!emaakt met het onder de voet open van het Groot-Duitse Rijk, dat aan alle kanten aan het af brokkelen was. Kapitein Schalwa voelde er niets voor de marsorder uit te voeren. Ook de leden van de partijcel. met name Artemidse, bleken er tegen te zijn. Een deel van het Georgi- sche bataljon toesprekend, zei de KanOnVUUr laatste: „Het is beter dat we steryen dan dat we tegen de had. is dit ongetwijfeld het hoofdmotief geweest. De Geor giërs, die nog niet aan het froni waren ingezet, wilden met het oog op hun toch al wankele toekomst geen verder risico lo pen. Bovendien zou een opstand hen kunnen rehabiliteren, hen misschien van de kogel kunnen redden, welke die andere Geor giër, Stalin, alle landverrader1!; had beloofd. Om één uur 's nachts begon d* muiterij. Op het afgesproken sig£ naai de klokslag van de grote kerk van Den Burg overromj pelden de Georgiërs de Duitse kwartieren en schoten, of staken iedereen neer. Het hoofdkwartief van de eilandcommandant, het bunkercomplex Texla, werd na een bloedig gevecht genomen. Al leen majoor Breitner. die zich in een huis in het dorp bevond» ontkwam. Hij slaagde er in met een sloep naar Den Helder over te steken, en keerde later met ver sterkingen terug. De volgende morgen was de strijd eigenlijk al beslist. Ondanks verwoede aanvallen lukte het de Georgiërs niet twee zware batte rijen. die op de noordelijke en de zuidelijke punt van het eiland stonden, tot zwijgen te brengen. Beide forten bleven Duits en var- daar uit begonnen de tegenaanval len. Geallieerden gaan vechten". Den Burg was inmiddels onder hevig kanonvuur komen te liggen. •- 1- -- -ele huizen De grote kerk (Vervolg op pag. 4) QP uitnodiging der Benzine en Petroleum Handel maatschappij, kort gezegd de BP, was een onzer redacteuren in de gelegenheid een kijkje te nemen in de raffinaderij van deze maatschappij te Bucholt welmen in Duitsland. Daartoe was een aanleiding, want de BP gaat op Rozenburg ongeveer zo'n raffina- i derij bouwen. Als zij die inderdaad inricht zoals de Duitsers de hunne. dan zal niemand last hebben van stank en schadelijke stoffen in de lucht. Want de raffinaderij bij de Lippe, in Noordrijnland-West- falen, is „schoon" Hoe komt dat Omdat de Duit sers een stok achter de deur zetten als het op indus trievestiging aankomt. Daarom is de conclusie van dit verhaal deze: Er zijn direct speciale maat regelen genomen zegt directeur dr. C. Pieflke, die doet alsof dit allemaal de gewoonste zaak van de wereld is (en dat is het daar dan ook!). We moesten ver scheidene schoorstenen bouwen, waarvan de hoog ste 110 en de laag ste 60 meter is. Het afvalwater wordt biologisch gereinigd, we sto ken zwavelarm. Er zijn strenge or ders om niets zo maar weg te laten lopen, „luchtjes- dragers" gaan door gesloten lei dingen, alles wordt gedaan om stank en luchtver vuiling tegen te gaan. Enwij blijven binnen de normen, die ons zijn gesteld." Dr. Piefke over drijft niet. Ge steund door de raamwetten op lucht- en water vervuiling is de Duitse overheid zeer streng. En niet zonder reden. Want heeft Duits land niet het Roergebied als af- schrikwekkerid voorbeeld? In het district Dinslaken weet men dat in dustriebekken vlakbij. Vandaar dat de bevolking opschrok toen de raffinaderijplan nen bekend wer den. Onze mooie streek verlengde van het Roergebied? Zelfs is de functie der „Hohe Mark een prachtig bosgebied, gehandhaafd: recreatieve long voor het Roer gebied. Grotere De BP haalt in haar „Ruhr- raffinerie" een produktie van 4,8 miljoen per jaar. Op Rozenburg zal een soortgelijke prestatie worden verricht. De raffinaderij van de Mobil Oil bij Amsterdam (die men daar met angst ziet komen) wordt ook van die grootte. Het is het type van een kleine raffinaderij, al is dit misschien vreemd. Vergelijking leert dat er vele grotere zijn. In ons land spant de Shell de kroon met zijn ruim 15 miljoen. Maar Pernis is geen goed voorbeeld van „schoon heid". In Bucholtwelmen is ook slechts een kleine petrochemi sche industrie op het terrein zelf. Men breidt wel langzamer hand uit, maar een deel van het gereed produkt gaat nu de deur uit voor verdere bewerking. Voor 390 miljoen Mark stond de raffinaderij er kant en klaar en in twee jaar. Zeer snel als men weet dat de controleurs als het ware .,op de rug" van de bouwers zaten en dat de inrich D UCHOLTfF ELMENde BP-raffinaderij in vogelvlucht, gelegen in hel groen aan het parallel kanaal tan de D Lippe. met haar installaties, twaalf schoorstenen, kantoorgebouwen en zilvergrijze opslagtanks. Een rij bomen zelfs dwars door het terrein: een vroegere openbare weg, die de BP in stand hield als „eigen weg". De bomen bleven rustig slaan en de atmosfeer is, zoals men ziet, zuiver ting der installaties moest vol doen aan niet minder dan 80 eisen (uitvoerig gespecificeerde we hebben ze gezien). Nu werken er 700 man. van wie 320 in (vol) continu. De streek is spaarzaam bewoond, de meesten komen per auto naar het werk. Belasting Wat heeft nu zo'n district als Dinslaken aan die raffinaderij? Geen stank dus, geen roet, geen zwaveldioxyde in de woonker nen, geen fenolen di- het water onleefbaar maken. Dat is pret tig, maar daarmee houdt het niet op. Trots lachen de Kreis verwalter als men hierover be gint. En zij leggen uit dat elke industrie een „Gewerbe-Steuer" moet betalen, een soort bc drijfsbelasting. Die fiscale heffing gaat niet naar Bonn, zoals bij ons naar Den Haag. Nee, daarvan profi teert het omringende gebied. Het zegt wel wat als men weet dat het dorp Hunxe (waar bur gemeester Mangolmann rustig zijn planten en bloemen kan vóortkweken, ongehinderd door stank of roet) in de laatste jaren voor zo'n zes miljoen Mark heeft geïnvesteerd. Er wonen maar 8000 mensen Welvaart De Kreis Dinslaken behoort nog niet tot de rijkste gebieden van het land, zeggen de be stuurders die ons ontvingen in hun gebouw, dat in de cen trumstad (Dinslaken: 50.000 in woners) staat. De structuur van ons gebied was en i? ten dele nog wat eenzijdig. Maar in de laatste tien tot vijftien jaar zijn er vele industrieën geko men. Het inwonertal steeg van 80.000 tot 150.000 en de welvaart Dat is dan ook 'e zien: Dins laken en omgeving vormen een aantrekkelijk gebied En wat vooral opvalt als men uit de Randstad Holland komt: het is er schoon, de lucht is zuiver. Geen wonder dus, dat de bevol king blij is over de vestiging van industrieën, die het peil omhoog brengen! Nu wil dit nog allemaal niet zeggen dat "deze „ideale situa tie" zomaar zonder meer tot stand is gekomen. Nee, de be stuurders laten ons weten dat er bikkelharde onder h an ie'mgen zijn gevoerd. En eerst is men gaan kijken in Hamburg, waar een dergelijke raffinaderij staat. (Van Wilhelmshafen komt de ruwe olie door de „noord west olieleiding" o.a. naar Bucholtwelmen). Nederland kan hieraan een voorbeeld nemen. Terwijl we hier nog studeren, confereren, vrezen en gertiststellen had Duitsland al profijt getrokken uit zijn leergeld. Het schrijft de industrie gewoon de wet voor. Leergeld Het is allemaal volkomen za kelijk gegaan. Uitgaande van de raamwetten hebben de dis- trictsbestuurders een complex van voorschriften vastgesteld, waaraan de BP moest voldoen. Schoorsteenhoogte werd bepaald, het gehalte van de lucht voor en na de werking der raffinade rij werd vastgesteld, afvalgas moet van bepaalde samenstel ling zijn. afvalwater al even- Ti LOEISTOFTANKS op het terrein der BP-raffinaderij in Bucholtwel met een boom. Eén van een hele rij, die mede de stoffering van dit industriële landschap vormt. „Gründlich", (Van onze speciale verslaggever) Op Texel, niet ver van Den Burg, ligt het zogenaamde Russenkerkhof. Bijna zeshon derd Georgiërs zijn daar begra ven desperado's, die in de nacht van 5 op 6 april 1945 het Duitse uniform dat ze droegen, verloochenden en massaal in opstand kwamen. Aanvankelijk leek de muiterij te slagen. Maar de Duitsers die duizend man verloren, namen op bloedige wijze wraak. Die van Texel kwamen tussen twee vuren te zitten. Ook nog eens 117 Ne derlanders kwamen om. TOEN de plannen bekend werden om in het schone, lichtglooiende landschap van de Kreis Dinslaken niet ver oostelijk van Arnhem een raffinaderij te bouwen kwam er natuurlijk een storm van protesten. Nu is de fabriek vijf jaar in bedrijf. „Klach ten?, nein", zeggen de ge meentebestuurders van het dorpje Hünxe, dat slechts enkele kilometers naar het noordoosten als het ware „onder de rook" van de in stallatie ligt. „Op onze tafel ligt geen enkele klacht." De zware eisen, die de over heid de BP heeft gesteld, zijn er de oorzaak van dal deze olie industrie „schoon" is. Noil ja, op het terrein ruik je natuurlijk de bekende geur. Maar ga de poort uit en snuifniets. Kijk in de lucht, die azuurblauw was op de dag dat we er waren niets te zien. Geen roet, geen walm, slechts om de toppen der schoorstenen een lichte En die industrie accepteert dat! Forellen Het zegt toch wel wat dat vlakbij de BP-raffinaderij Bucfholtwelmen een waterwin gebied ligt. Een beschermende strook ligt tussen het oheterrein en het kostbare waisrwinwerk, speciale voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Maar het kan. In het bassin bij de biologische waterreinigingsinstallatie die de BP moest bouwen zwemmen vissen (o.a. forellen) en zij leven nog steedsHet water komt schoner in de Lippe terug dan toen we eruit putten", zegt raffinaderijdirecteur Piefke. Grondig en nog eens grondig wordt er te werk gegaan. Ook nu nog. Rondom de raffinaderij staan in de bossen meetposten van de overheid, waarvan de stand regelmatig wordt opge nomen. Geen klachten! De BP zelf rijdt rond met een mobiele meetpost om voortdurend op de hoogte te zijn van het gehalte der lucht. Dan wordt er in de woonkernen nog aan stofmeting .gedaan. Al met al: een raffinaderij onder die omstandigneden doet niemand kwaad. Maar zonder .een stok achter de deur zal geen industrie precies de letter van de wet naleven. En een gebied dat graag vestiging wil, maar zich niet behoorlijk door .wettelijke maatregelen gesteund weet is maar al te gauw geneigd concessies te doen of het een en ander door de vingers te zien. We kunnen in ons land gerust jaloers zijn op de be woners van het Dinslakense district. We mogen hopen dat ook Nederland snel deugde lijke wettelijke maatregelen krijgt, ter vervanging van de ongeschikte Hinderwet. Strenge orders

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13