Nieuwe Leidse Coraramt Formatie volgende week rond? Vakcentralen willen uitkering ineens Kernkabinet: Cals zelf en twee vice-premiers Bruidspaar ging door .Poort van den Briel AUTO SHOW Calex Al druk overleg over zetelverdeling Marijnen in elk geval geen premier Commentaren Grootscheepse smokkel ontdekt in Meppel Generaal Crerar (76) overleden Op 1 juli voor alle werknemers: Johnson leende ton om belasting te betalen Directeur: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn hert in teghenspoet!' Vrijdag 2 aprif 1965, 46ste jaargang Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vooral in de kustgebieden plaatselijk mist- of wolkenvelden, elders over het algemeen weinig bewolking. Droog weer. Vannacht temperatuur om liet vries punt, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Aanvankelijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Er waren gisteren twee mensen voor wie de opening van de weg over de Grevelingendam door minister Van Aartsen wel een bijzonder belangrijk moment was. Mejuffrouw Tijsje Hogewerf uit Herkingen op Goeree en de heer Adriaan Cornelis Klaasse uit Dreischor op Schouwen Duivenland ontmoetten elkaar op de dam om een uur later te gaan trouwen Romantiek bij opening Grevelingendam (Van een onzer verslaggevers) GREVELINGENDAM Een aanstaande bruid en bruidegom omhelzen elkaar herhaaldelijk op een dam, die nog maar enkele minuten officieel is geopend. Een minister geeft de bruid een lepeltje en zegt: „Misschien had de dam er voor u eerdér moeten zijn, maar dat had ook afbreuk ge daan aan de romantiek. Ik overhandig u een persoonlijk geschenk: een lepeltje met het gemeentewapen van Den Haag; dat dit wapen een ooie vaar is, daar kan ik niks aan doen". Geschenk: lepeltje met ooievaar Het is tekenend voor de ongedwon gen sfeer en spontaniteit die gistermid dag de boventoon voerden bij de ope ning van Grevelingendam. Duizenden, van Goeree-Overflakkee, zowel als van Schouwen-Duiveland waren tegen woordig bij de plechtigheid, die door de aangekondigde ontmoeting van bruid T. Hogerwerf uit Herkingen en bruidegom A. C. Klaasse uit Dreischor midden op gereedgekomen werkstuk van Rijkswaterstaat, voor velen een romantisch gebeuren beloofde te wor den. errassing Zij zijn niet teleurgesteld. De organisa toren van de openingsplechtigheid hadden voor een verrassing gezorgd. Op de plaats waar de Zeeuwse autoriteiten, onder wie dc burgemeester van Schouwen-Duive land en de Zuidhollandse gezagsdragers, met aan het hoofd minister J. van Aart sen en de commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz. elkaar zou den ontmoeten, was een poort gebouwd. Het was de poort van Den Briel, com pleet met Spaanse hellebaardiers en wa tergeuzen. Evenals op 1 april 1572 be zweek ook gisteren (1 april 19651 de poort maar nu onder muzikaal geweld. De mu ziekvereniging „Nu met Hope" uit Brui- nissc blies er krachtig op los: „In naam van Oranje doe open de poort". ..Daar is ze van deze courant AUTOBEDRIJF N.V. De deuren gingen open. Als eersten kwamen minister Van Aartsen en mr. Klaasesz tevoorschijn. De bruidegom reik halsde. Het viel niet mee de bruid te ontdekken. .Daar staat ze.", riep mevrouw Klaasse, de moeder van de bruidegom. Nog even viel er een korte openingscere monie te verrichten, toen maakten politie agenten ruim baan voor het paar van de dag. De omhelzing op de Grevelingendam was een zinrijk symbool van de band die gisteren werd gelegd tussen Schou wen-Duiveland en het vasteland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er zijn vele redenen om aan te nemen, dat kabinetsfor mateur Cals veel sneller opschiet dan hij de buitenwereld wil laten mer ken. Officieel heet het nog, dat zijn formatiepoging zich nu in de derde fase bevindt: het opsteller! (in hoofd lijnen) van een ontwerp-regerings- programma in overleg met de drie fractieleiders. Maar niemand twijfelt er meer aan, dat de formateur en de heren W. K. N. Schmelzer, A. Von deling en J. Smallenbroek al druk praten over zetelverdeling en depar tementale indeling en dat de fractie leiders in eigen kring op zoek zijn naar kandidaat-ministers. In de tijd is er dus niet zo heel veel onderscheid meer tussen de fasen drie. vier en vijf van de formatie-Cals. Dat wettigt de verwachting, dat de forma teur het nieuwe kabinet weieens veel eerder gereed zou kunnen hebben dan men enkele dagen geleden nog kon vermoeden. Het gaat er hem nu het hoge tempo vol te houden. Als dat lukt, kan er weinig meer gebeuren. Er zijn al optimisten, die voorspellen dat als moeilijkheden verder uitblij' de zaak in dc loop van de volgende week rond kan zijn. Vrede Vandaag zijn de formateur en de drie fractieleiders opnieuw bijeen ge weest. Gisteren vergaderden zij van kwart voor twaalf tot ongeveer half zéven. Daarna verlieten de heren Cals en Vondeling en vervolgens de heren Schmelzer en Smallenbroek in ver schillende richtingen het Plein 1813 om elkaar weer te treffen in de vredige sfeer van restaurant „De la Paix" (De Vrede) tegenover het Vredespaleis, waar zij drie uur lang dineerden. Het leek wel of de vrede definitief getekend was. maar die veronderstelling is mis schien nog net iets te voorbarig. Het vaststellen van de eindredactie vaD het akkoord over de controversiële, pun ten en de verdere uitwerking in hoofd lijnen van het ontwerp-regeringsprogram schijnen overigens geen enkele relevante moeilijkheid meer te hebben opgeleverd, al zal nog wel wat aan de formuleringen moeten worden gedokterd. Maar de pro grambesprekingen. die ook vandaag nog wel enige tijd in beslag namen, zijn in dit stadium nauwelijks meer spectaculair doende politiek-sterke figuren naast zlcb kan krijgen. Daarbij is zijn aandacht primair gericht op de twee vice-premiers, die met hem het kern-kabinet zullen gaan vormen. De huidige a.r. vice-premier en minister van landbouw mr. Biesheuvel is opnieuw een zeer serieuze kandidaat voor de functie van plaatsvervangend minister-president. De andere vice-premier moet als de premier een K.V.P.-er is een P.v.d.A.- man zijn. Men noemt al dc naam van het Eerste-Kamerlid prof. dr. I. Samkalden. van 1956 tot 1958 minister van justitie. Hij zou kandidaat zijn voor Justitie én buitenlandse zaken (het vice-premier- schap zal ook in het nieuwe kabinet geen Vondeling Ook acht men het niet helemaal uitge sloten dat P.v.d.A.-fractieleider Vondeling minister (en tevens vice-premier) wordt. Hij wordt weer genoemd voor landbouw en visserij, dat hij ook in 1958 beheerde. Er zijn overigens nog wel een paar an dere departementen, die hij met succes zou kunnen leiden. Dat geldt trouwens ook voor mr. Biesheuvel. Wat dr. Vonde ling betreft: de P.v.d.A, heeft al laten merken dat zij hem als fractieleider heel moeilijk kan missen. Maar anderzijds is het voor de socialisten heel belangrijk een politiek bijzonder sterke figuur in het kabinet te hebben. Dit soort overwegin gen zullen de komende dagen nauwkeurig tegen elkaar moeten worden afgewogen. SANTIAGO Gisteren werden nog tweehonderd inwoners van het Chi leense mijnwerkersdorp El Cobre, dat zondag als gevolg van de aardbeving door een modderlawine werd bedol- Offideel (Van c parlementsredactie) DEN HAAG Namens mi'. Cals is van middag officieel meegedeeld: „Uit ge sprekken met de huidige minister-pre sident is de formateur gebleken, dat mr- Marijnen niet dn aanmerking wenst te komen voor de functie van minis ter-president in het nieuw te vormen kabinet Hij acht het namelijk juist, dat nu tussentijds een wisseling van regeringspartners plaatsvindt, een an der met de leiding van het nieuwe ka binet wordt belast". De veronderstelling ligt voor de hand, dat mr. Marijnen het bovenstaande ook heeft meegedeeld in de vanmorgen be gonnen wekelijkse vergadering van de ministerraad. De mededeling kan al leen maar de speculatie versterken, dat mr- Cals het minister-presidentschap op zich, zal nemen. Namens de formateur is vanmorgen ook meegedeeld, dat hij hoopt de derde fase vandaag te kunnen afronden. Deze fase omvat de bespreking met de be trokken fractievoorzitters van het re geringsprogram in hoofdlijnen. Volgen de week begint de volgende fase: de zetelverdeling. De eenste bespreking hierover begint maandagmiddag om drie uur. 0°K in ons sociaal zo sterk ont- - wikkelde land komen soms ge dragingen voor, die niet passen in het totale beeld en die moeten wor den betreurd en afgekeurd. Wij denken aan wilde stakingen en aan bepaalde modelacties, veelal te gen de wens van de erkende vak organisaties en soms gepaard gaan de met het uitoefenen van ongeoor loofde druk. Deze activiteiten kennen wij vanuit het buitenland, maar meenden tot nu dat ze vreemd waren aan het klimaat zoals dat bij ons tussen werkgevers en werknemers allengs was ontstaan- Nu zij ook in ons land niet geheel zijn uitgebleven, mag worden ge hoopt dat het louter op zichzelf staande gevallen betreft en dat het verschijnsel, verre van algemeen te worden, van zeer voorbijgaande aard zal blijken. Nog altijd zijn wij van mening, dat ook op sociaal terrein boven strijd overleg de voorkeur ver dient. TN gedachten staat ons gehele volk in deze dagen met gevoelens van eerbied bij de baar van de Canadese militair Crerar, die immers zulk een belangrijk aandeel heeft gehad in de bevrijding van ons land. Het mag reeds twintig jaar geleden zijn dat de bevrijding zich voltrok, voor ieder die haar bewust beleefde was zij onvergetelijk. Te vuriger was zij gehoopt naarmate de druk zwaarder was geweest. Hoeveel dank waren wij in het menselijk vlak gezien verschul digd aan onze bondgenoten die ons in de diepe ellende niet waren ver geten. maar die niet rustten eer wij rit de vernedering waren verlost en wij als vrije natie konden herrijzen- Hoe hadden wij niet met verholen ongeduld naar hun komst uitgezien. Ook wie ons de leefbaarheid van het leven hadden hergeven zijn niet vrij van de wet van de dood. Zo ook deze oud-commandant van het eerste Canadese leger- Aan ons om wat hij voor ons volk deed eerbiedig en dankbaar te gedenken. _Melody-Loper voor de trap cm. breed 2 voor de gang am. breed 8 CONDOR K.V.T. HOOGPOOL-LOPER am. breed 4 Interieurverzorging BULTHUIS BOTERMARKT 23 Portefeuilles De belangstelling van politiek Den Haag is nu vooral gericht op het touwtrekken om de zetelverdeling c.q. departementale indeling en op het zoeken naar kandidaat, ministers. Beide zaken zijn niet var elkaar te scheiden, want als men gaat be. kijken welke portefeuilles elk van de drie partijen zoal kan krijgen, komt direct de vraag naar voren of een partij voor de bewuste zetels ook geschikte kandidaten kan presenteren. Voorzover er al kandi daten worden gepolst, gebeurt dat lopig nog ondershands. Pas nadat de hele problematiek rond de zetelverdeling in principe geregeld is. kan formateur Cals de kandidaten officieel gaan aanzoeken. Tussen haakjes: het staat nu vast dat het nieuwe kabinet, zo het tot stand komt. 5 K.V.P.-ers, 5 socialisten cn 3 antirevolu tionairen zal tellen. Cals premier Hoewel mr. Cals aanvankelijk de In druk wekte onder geen beding minister president te worden twijfelt nie mand er meer aan dat hU bij een welsla gen van zijn formatiepoging toch de lei ding van het kabinet op zich zal nemen. Zijn definitieve beslissing Iaat hii wellicht nog afhangen van de vraag of hij vol- Handelaar gearresteerd Voor f200.000 T V-apparaten over grens MEPPEL Een grootscheepse smokkel van radio- en tv-toestellen waar duizenden guldens mee ge moeid zijn, is gisteren dank zij de nauwe samenwerking tussen Meppeler recherche van de douane aan het licht gekomen. De Meppeler recherche kreeg argwaan tipte do douane-recherche, die de boekhouding van W. controleerde. En al spoedig kwamen de sn.okkel- partijen aan het licht en W. legde daar na een volledige bekentenis af. waarbij hij zei dat bij deze illegale handel vele personen betrokken zijn. Hij gaf toe. dat hij op tv-toestellen *in op strijk ijzers, grote winsten heeft gemaakt. Hy vertelde, dat hij vrijwel alle smokkel waar in de provincie Groningen over de grens had gebracht. De officier van justitie te Groningen, aan wie W. inmiddels is voorgeleid zal beslissen of ook tegen de medeplichti gen een strafvervolging zal worden in gesteld. „Maghet zo even?" Dit zouden de voormalige directeur van het Am sterdamse gemeentemuseum, jhr. H. B. Sandberg (links) en de Frans-Poolse beeldhouwer Ossip Zadkine legen elkaar hebben ge zegd bij de opening van de ten toonstelling „Grote beelden van heden" in het Vondelpark, toen ze op deze informele wijze hun sigaret aanstaken. Bevrijder van Nederland OTTAWA In Ottawa is gisteren op 76-jarige leeftijd overleden gene raal H. D. G. Crerar, oud-commandant van het eerste Canadese leger, die met generaal Foulkes een actief aandeel heeft gehad in de bevrijding van Ne derland. Zijn militaire carrière begon hij in 1910 als luitenant. Ook in de Eerste We reldoorlog vocht hij in Europa (Yper) In het begin van de Tweede Wereldoor log maakte hij in Londen deel uit van het Canadese hoofdkwartier. Na de val van Frankrijk keerde hij naar zijn va derland terug om er voorbereidingen te treffen voor nieuwe taken van het Ca nadese leger. In 1941 werd hij comman dant van de tweede Canadese divisie, ir 1943 van het eerste Canadese legerkorps. Nadat hij in Italië de Canadezen van het achtste leger had aangevoerd, kreeg hij het bevel over het Canadese eerste leger, dat in 1944 na de invasie langs de Ka- naalkust naar België en Nederland op rukte. Hij leidde de operaties aan di Scheldemond, waardoor de Duitser Antwerpen moesten ontruimen. In maart en april 1945 bevrijdden zijn troepen oost. en noord-Nederland. Generaal Crerar, die in de Tweede Wereldoorlog de eerste Canadese gene raal te velde was, verliet de militaire dienst in 1946. Hij was de meest onder scheiden generaal in de historie Canada. Autolak in spuitbussen 200 kleuren in voorraad IS DE UWE ER OOK BIJ Verfhandel de Pelikaan PELIKAANSTRAAT 27 UTRECHT Het overlegorgaan van de drie werkneinersvakcentralen heeft zich gisteren over drie actuele vraagstukken uitgesproken. 1. Per 1 juli wordt voor alle werk nemers een uitkering ineens vraagd. 2. Het plan van minister Andries- sen tot instelling van een con sumentencommissie bü de SER is onaanvaardbaar, indien de vak centralen hierin slechts twee tels krijgen. 3. Weinig sympathie bestaat er voor het plan van de werkgevers per bedrijfstak alleen dan fond sen voor de vakbeweging te vor men, indien de werkgevers ook zelf de besteding van de gelden mogen regelen. Voor een uitkering ineens is geen percentage genoemd, maar de meningen variëren van 1 tot 3 pet. Alvorens zich op een percentage vast te leggen willen de vakcentralen eerst het gesprek met de werkgevers eventueel met de regering openen. De heer J. van Eibergen, voorzitter in het C.N.V., verklaarde na afloop in het overleg, dat de nieuwe cijfers van het Centraal Planbureau de juist heid van het vakbewegingsstandpunt bewezen hebben. Het pessimisme van werkgevers en regering in december j.l. ten onrechte gebleken. Het lijkt voorts niet uitgesloten, dat de vakcentralen ook dc verwerking van van de uitkering ineens aan de orde zullen stellen. In dit verband is al de optrekking genoemd van de vakantiebijslag. We vakcentralen hebben echter nog geen voorkeur uilgesproken een bepaalde vorm. Consumenten Afwijzing plan- Andriessen (Van onze soc.-econ. redactie) commissie bij de SER heeft in princi pe wel de Instemming van de vakcen tralen, maar wanneer de vakbeweging hierin, zoals Is gesteld, slechts tw zetels krijgt, dan wijst men deze cor missie af. Drie zetels acht men ei minimum. In het algemeen vindt mi het zeer de vraag, of de verdeling van i vertegenwoordiging in de commissie wel juist is, gelet op het feit, dat zes werkgevers zijn aangewezen. Het gesprek tussen de vakcentralen en de Ned. Consumentenbond over toetreding van de vakcentralen vindt goede voortgang. Er lijken mogelijk- heden aanwezig, dat men elkaar vindt, aldus de heer Van Eibergen, maar het is op dit moment nog een volkomen open zaak, of het Consu menten Contact Orgaan, waarvan de vakcentralen thans nog lid zijn. gaat verdwijnen. Door toetreding tot de Consumentenbond achten de vakcen tralen echter een bunbeling van krach ten mogelijk, waardoor in de toe komst het warenonderzoek een stoot in de goede richting kan krijgen. De Nu de werkgevers in de Stichting van de Arbeid zich reeds zo duidelijk hebben uitgesproken tegen discriminatie in de arbeidsvoorwaarden van ongeorga niseerden en tegen terugbetaling van con- tributiegelden aan vaksboncbleden uit fondsen, die de ondernemingen moeten voeden, voelen de vakcentralen er weinig voor het werkgeversvoorstel tot vorming van een kleine studiecommissie te aan vaarden. Het gevolg zal echter zijn, aldus de heer Van Eibergen, dat de Stichting van de Arbeid onmachtig gemaakt wordt en in gebreke blijft leiding te geven, terwijl bij de onderhandelingen in het land de zaken ook op dit punt gewoon doorgaan. Maandag bezinnen de besturen van de vakcentralen zich in eigen kring nader op deze situatie. Indien de werkgevers hun eis zouden laten vallen, zitting te moeten hebben in het bestuur van de fondsen ter con trolering van de aanwending van de gelden, dan zullen wellicht de vakcen tralen de andere eis, namelijk beste ding van de gelden voor bepaalde doeleinden, willen overwegen. Giste ren viel reeds te beluisteren, dat de vakbeweging bereid is accountantson derzoek te aanvaarden. WASHINGTON. - President Johnson heeft dit jaar 100.000 dollar moeten lenen om zijn achterstallige belasting te kunnen betalen. Johnson vertelde dit gisteren in een korte met anecdoten doorspekte toespraak bij de uitgifte van een speciale, aan de strijd tegen de kanker gewijde, postzegel De president trad niet m details en zei niet hoe hij hiertoe gekomen is. Zoals bekend bedraagt het persoonlijk vermogen van Johnson ongeveer 4*3 miljoen dollar, terwijl hijI een salaris van 100.000 dollar per jaar ontvangt, plus een toeslag van 50.000 dollar voor onkosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1