De heer C. Plug 25 jaar onze man in Noordwijk SCHUDEL'* CITROEN Samenspreking scholen in Lisse stopgezet NIEUWS u'tdeSLEUTELSTAD LEIDSE VOLKSTUINDERS GAAN JUBILEREN In de zomer drogen en 's winters trekken Calamiteiten in Alphen en Voorschoten benut Laatste ambachtsvrouwe Voorschoten begraven Toerisme naar de West NIEUWE LEIDSE COURAJN'T VRIJDAjG 2 APRIL 1965 Jubileum als correspondent (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK Vandaag is het precies 25 jaar geleden, dat de heer C. Plug correspondent van onze krant werd met als taak de verzorging van het Noordwijkse nieuws. Wij hadden voor deze post geen hetere man kunnen treffen. De heer Plug is een onversneden Noordwijker voor wie het leven in de hadplaats bijkans geen gehei men heeft, hij geniet aanzien door zijn functies op kerkelijk en maat schappelijk gebied en bovendien bezit hij de gave snel en goed te kunnen schrijven. Wat zijn stilistisch talent betreft, is in de heer Plug een journalist verloren ge gaan. Vooral bewonderenswaardig is het gemak waarmee hij schrijft. De raadsver gaderingen bijvoorbeeld verslaat hij vaak persklaar. Dat wil zeggen, dat wanneer de voorzittershamer voor de laatste maal valt, de heer Plug zijn verslag al ge reed heeft. Ongelooflijk- Wie zo'n in keurig handschrift en be knopte, heldere stijl geschreven verslag onder ogen krijgt, kan haast niet geloven, dat het niet in alle rust thuis na de ver gadering aan de hand van aantekeningen is vervaardigd. Wanneer de heer Plug eens thuis schrijft, heeft hij overigens evenmin ge wijde stilte nodig. Hoe harder de radio aanstaat, des te sneller en feillozer glijdt zijn balpen over het door zijn knieën on dersteunde papier. Het ls duidelijk, dat een zodanige correspondent voor een redactie goud waard is. Snelheid en nauwkeurig heid zijn by een krant nu eenmaal uiterst belangrijk. Vele jaren lang heeft onze Noordwijkse correspondent zich hierin een waar kranteman ge toond en het ligt dus voor de hand, dat wü hem dezer dagen een be scheiden huldiging zullen bereiden. Ook zijn vrouw zal daarin worden be trokken. Mevrouw Plug heeft haar man ;rs 's avonds veel moeten missen Haar zijn wij erkentelijk voor het feit, dat zij heeft bevorderd, dat haar mar zo onbelemmerd van zijn correspon- d en ten taak kon "kwijten. Aan dit jubileumstukje zouden nog veel loftuitingen zijn toe te i gen, maar wij durven dat rjiet aan uit vrees dan na vijfentwintig jaar toch nog ongenoegen met de heer Plug te krijgen. Zijn aard is immers wars van alle ophef. Hij is gewend zonder drukte zijn gang te gaan en zonder plichtplegingen te doen wat van hem wordt verwacht. Maar eer proficiat en wat waarderende woor den konden deze keer van onze kant beslist niet achterwege blijven. Twee jubilea in Lisse LISSE Bij de firma Tissing zijn twee jubilea gelijktijdig gevierd, het zilveren jubileum van de heer C. Horsman en van de heer C. Spaargaren. In De Nach tegaal werden veel waarderende woor den gesproken door directie en collega's Ook waren er mooie cadeaus Kindercorso Lisse Burgerlijke stand Lisse LISSE Geboren: Franciscus Petrus Maria, d v J T Rothweiler en C L Key- zer; Cornelia Joseph Maria, d v A C Schoone en A E M Blom: Arana Maria Alida. d v A J van der Wiel en M A van der Zwet; Hedwig Géertruida Ma. ria. d v P J P Warmerdam en G C Du venvoorde. Ondertrouwd: Theodorus J van Leeu wen Maria J C Meijr; Piter de Vreugo te Hillegom en Leon: J L Schouten: Hendrikus Verdel en Johanna H Staal Gehuwd: W J Cornet en C E Tanja. Overleden: Petronella Caspers, 90 jr, wed v P C van der Voorn: A C Bakker. 82 jr. echtg v G C Hoogduin LISSE Vv-or de reumabestryding is f 852,99 opgehaald. LISSE De jaarvergadering va woningbouwvereniging „Gezinsbelang" wordt gehouden op dinsdag 6 april verenigingsgebouw De Enge! LISSE De vangelist Th Dikkes Leiden komt woensdagavond SDrei voor de Evangelisatiekring in De Witte Zwaan. Aanvang 8 uur DUBBEL GESTOOKTE N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN LISSE Op de in de kleuterschool aan de Schoolstraat gehouden jaar vergadering van de gereformeerde schoolvereniging heeft tweede-voor zitter P. G. Segers verklaard, dat de samenspreking met de andere christe lijke schoolverenigingen voorlopig niet wordt voortgezet. De schoolbesturen waren van gevoelen, dat de tijd hiervoor nog niet rijp is. De heer Segers stond voorts stil bij het feit, dat de heer G. C. Mijnders om gezondheidsredenen als voorzitter heeft moeten bedanken. Niet minder dan 22 jaar is hij bestuurslid geweest, waarvan vUf jaar secretaris en zestien jaar voor- De heer Segers dankte de heer Min ders hartelyk voor zijn arbeid in het be lang van de school verricht en hü on derstreepte zijn woorden met de aanbie ding van een boek. Namens dc kerke- raad richtte de heer Oudshoorn een dankwoord tot de heer Mynders. Ook de heer P. C. de Jong werd dank gebracht. In de vacature-Münders en de vaca ture-De Jong werden gekozen de heren Balkeneinde en M. Slootweg. Drukke ouderavond LISSE Gisteren hield de open bare school in De Witte Zwaan een drukbezochte ouderavond. Nadat de kinderen een leuk programma hadden opgevoerd, hield schoolhoofd H. F. M. van der Schroom een causerie over het karakter van de school. Hij legde er de nadruk op, dat er gelegenheid is de kinderen godsdienstonderwijs te laten volgen. Er werden dia's een doorsnee-schooldag getoond. \-eewo6} yaw LEIDEN. Secretaris J. van der Zwart van de Leidse Bond van Volkstuin verenigingen heeft voor het jaar 1964 weer een keurig verzorgd verslag samen gesteld, dat vandaag in een fleurig omslag de leden bereikte. In het voorwoord wordt aandacht geschonken aan het 25-jarig jubileum, dat dit jaar wordt ge vierd en aan het wel en wee van de verschillende complexen, waarvan som mige met spoedige opheffing worden bedreigd, terwijl andere (nog) een tijdelijk karakter dragen, wat de ontplooiing van het werk niet ten goede komt. Hoop doet echter leven en die hoop is in het bijzonder gericht op de nieuwe complexen in de Oostvlietpolder onder Zoeterwoude. Voorzitter A. Zaalberg wekt op tot eendrachtige samenwer king met als doel: permanente com plexen voor alle volkstuinders. Secretaris Van der Zwart bepleit onder meer de aanleg van volkstuin parken nabij de woonwijken. In deze oarken zal het voor de leden tnogelijk zijn de tuinen in te richten als sier- en recreatietuin de groente- en aard appelenteelt is namelijk aan het ver dwijnen. Tuinhuisjes kunnen op ver antwoorde wijze worden gebouwd en onderhouden. Indien dergelijke volks tuinparken een onderdeel vormen van de stadsparklaanleg is het mogelijk ze open te stellen als openbaar wandel- Da rk. Zoals wij kort geleden al schreven, telt Leiden thans 853 georganiseerde volkstuinders als volgt verdeeld: De Mul 6; De Slaagh 38: Nut en Genoegen Zonnige Paasvebo O Voorbereidend werk veemarktha] begint nog dit jaar LEIDEN Wethouder ir. J. J. G. van Hoek, die vanmorgen in De Turk de 15de Paasvebo opende na daartoe te zijn uitgenodigd door commissievoorzitter J. v. d. Maar! deelde onder meer mede, dat nog dit jaar de grond werkzaamheden voor dc bouw van de lang verbeide overdekte veemarkt beginnen en ook de betonnen palen dan al „verticaal worden opgeslagen". Naar wordt verwacht, kan begin volgend jaar met dc eigenlijke bouw worden be gonnen. Mr F. G. van Dijk, voorzitter het produktschap voor vee en vlees, hield na de officiële opening emi rede over actueel landbouwbeleid. Hij schonk aandacht aan de positieve waarde, die de Vebo-exposities heb ben voor de kwaliteit van het vee in Rijn- en Duinstreek. Dat is belangrijk want kwaliteitsverhoging en kost prijsverlaging zijn noodzakelijk door Stijgende "'el aan en de groei van de EEG-markt. De ontwikkeling van tie Europese landbouwpolitiek ver keert thans nog in een overgangssta dium. Verdere kostenverlaging door pro- düktie op grotere schaal met een daarbij aangepaste techniek is door de gebondenheid aan de grond in de agrarische sector in mindere mate mogelijk dan bij de industrie. Door middel van prijssteun en structuurbe leid poogt de overheid in alle econo misch goed ontwikkelde landen de li ensstandaard van de plattelands bevolking op peil te houden maar men slaagt daarin niet ten volle. Velen verlaten de landbouw omdat elders met minder inspanning meer kan worden verdiend. Het prijsbeleid is tot nu Loe in de EEG het verst ont wikkeld; het structuurbeleid is nog in sterke mate een nationale aange legenheid. Een volledige open markt is nog niet bereikt. Kruisingen Het prijsbeleid in de vleessector wordt in de Europese Gemeenschap beheerst door twee Europese veror deningen: die voor rundvlees voor varkens. Nederland consumeert zee derde van zijn eigen produkten aan varkensvlees en dc l tste steun, die aan de Nederlandse varkenspro ducent kan worden gegeven is een i ledig openen van de grenzen tussen rirtnerlanden. Wat de rundvleesmarkt betreft, is de balans tussen eigen consumptie produktie negatief. Een zaak is c delijk: rundveehouderij om het vlees alleen is ie extensief voor wat grond arbeid betreft. Een andere weg biedt wellicht me«r perspectief: een betere bevleesdheid van de dieren door verbetering van de traditionele of door kruisingen, op welk ge bied thans proeven worden genomen 59; Ons Buiten 516; Onderlinge Tuin- ereniging 65; Roomburg 98; Het Zon- leveld 43; Zuid-West 28. Het nieuw complex aan de Vlietweg is pas in ge bruik genomen en telt 108 tuinen. Academische examens EIDBN Aan d« Rijksuniversiteit Xtt Jhr. Th L H. H M VAnsembourg (Amstenrade) jciologle mej T. C Osing; Uit de jaarverslagen bleek, dat de ver eniging op een gunstig jaar terugziet. De toekomst wordt met vertrouwen te- gemoetgezien. De heer Segers besprak de toekomst an het ulo in het raam van de mam moetwet Opstellenwedstrijd IS'A VO „Jan, je hebt (1e tweede prijs gewonnen" ROTTERDAM Jan de Valk, 21 jaar. leerling van de vijfde klasse van de kweekschool met de bijbel aan het Aelbrechtsplein te Rotterdam, werd gistermiddag by de directeur, drs. J. Boomsma geroepen. Drs. Boomsma vroeg hem: „Heb jij al iets gehoord van die opstellenwedstryd, taraan jij indertijd hebt deelgenomen?" „Nee, meneer" .Welnu, ik heb hier een brief gekregen Den Haag. waarin staat dat jy een tweede prijs hebt gewonnen. Gelukge wenst Er zal thuis ook wel iets op je liggen te wachten." Maar bij Jan de Valk thuis. Stadhou- dersweg 51b in Rotterdam, lag vanmor gen nog niets. De officiële brief aan hem zelf zal dus nog moeten komen. Deze opstellenwelstrijd betrof de NAVO en zij is gehouden onder auspi ciën van de Atlantische commissie van deze organisatie. Duizenden leerlingen van middelbare scholen in Engeland Frankrijk. Duitsland. Luxemburg er Nederland hebben er aan deelgeno men. Hoofdakte De drie beste opstellen heeft de Atlan tische commissie naar ParUs gezonden, daarbü was ook het opstel van Jan. die dit jaar zun examen hoofdacte hoopt te doen. Jan de Valk weet uit het wedstrijd reglement, waaruit die tweede prijs bestaat: een zilveren aansteker met NAVO-embleem. Jan rookt niet. zal zijn prijs heel goed kunnen gebrui ken om zijn wel rokende vrienden vuur te presenteren. Ook de eerste prijs is gegaan Nederlandse jongen: Atze de Groot in Assen. Atze de Groot zal een deel van zijn Paasvakantie mogen doorbrengen in het NATO-hoofdkwartier te Parijs en de geallieerde marinebasis te Napels. Maar Jan de Valk heeft een dergelijk buitenkansje al eerder gehad. In 1963 is hij^door loting in aanmerking gekomen voor een réis door Europa cn zyn ver slag van deze refs leverde hem een be zoek op aan het NATO-hoofdkwartier te Belangstelling voor snelschaken gering LEIDEN Om volkomen onbekende redenen was er gisteravond bij de voorronde voor het Leids snelschaak kampioenschap slechts een zeer ge ringe belangstelling te bespeuren. Meestal is er voor het snelschaken een grote belangstelling, maar het was nu zelfs zó erg, dat praktisch iedereen zich plaatste voor de finale- achtkamp, die aanstaande zaterdag wordt gespeeld. De hoofdklasse voor ronde telde twee groepen van zeven, waarvan acht uit iedere groep vier schakers zich in de finale speelden. In groep A was de uitslag: R. D. Wes- tra (Philidor) 414 pt; Th. Piket (Phili- dor) en H. P. v. d. Spek (L.S.G.) 4 pt; P. de Jong (Alphen) 3 pt; H .van Loon (Alphen en P. J. Preenen (Philidor) 2 pt; dr. Th. van Schaik (Voorschoten) 1% punt. In groep B: J. J. Piket (Philidor) 5Vt pt; G. P. Sluiter (Voorschoten) 4 pt; A. v. d. Berg (Philidor) 3^4 pt; C. H. van den Bosch (Philidor) en W. Donker (ALphen) 3 pt; W. F. Schuss (Philidor) pt; P. Piket (L.S.G.) 0 pt. Voor de finalegroep plaatste zich Westra. Th. Piket, P. de Jong, en Van Loon, die de verhinderde V. d. Spek vangt, J. J. Piket, Sluiter. V. d. Berg 1 V. d. Bosdh. De finalegroep begint zaterdagmiddag uur in dekantine van Clos en Leem bruggen. Met kas-bollenschuur: (Van t i correspondent) BOLLENSTREEK In de wintermaanden, als er geen werkzaamheden op het land kunnen worden verricht, trekken veel bloembollenkwekers een gedeelte van hun bollen zelf in bloei. Deze tendens wordt mede in de hand gewerkt door de ontwikkelingen in EEG-verband. Voor het trekken zijn echter speciale kassen nodig. Daar de bollenschuren in de regel alleen in de zomermaanden in gebruik zijn, zou het aantrekkelijk zijn als deze in de zomer geschikt zouden zijn voor het drogen en bewaren van bollen en in de winter voor het in bloei trekken. Alles wijst er op dat dit mogelijk is. zo bleek ons uit een gesprek met de heer Lestraden (van Schultc en Lestraden te Sassenheim), die in zijn kantoorflat kort geleden een kleine expositie over het be waren van bloembollen inrichtte. De kosten van een kas-bollenschuur zouden op ongeveer f20 per kubieke meter ko men, de rijksgoedkeuring tot bouw zou spoediger worden verleend dan voor een traditionele bollenschuur en de opslag capaciteit is by gebruik van gaasbakken 20 procent meer dan. en met droogkistjes bijna 2V4 maal zoveel als, de vooroorlogse schuren. Dit zijn belangrijke mogelijkheden om de teeltkosten van bloembollen laag te houden en de arbeid over het gehele jaar te spreiden. Natuurlijk kunnen de kas- schuren de traditionele bergplaatsen niet doen verdwynen, doch zij zouden wel een PARAATHEIDSOEFENING B.B. Scholieren doen dienst als slachtoffers VOORSCHOTEN In de Hervormde kerk woonden gistermiddag velen de rouwdienst bij voor jonkvrouwe Ludelphine Henriette baronesse Schimmel- penninck van der Oije. die in de nacht van zaterdag op zondag op 73-jarige leeftijd, na een langdurige ziekte, in haar kasteel Duivenvoorde overleed In dc dienst ging voor ds. E. Saraber. die aan de overledene steeds geestelijke bijstand heeft verleend tijdens haar ziekte en sprak over haar groot geloof in God, haar moed om bewust te leven, te lijden en te sterven. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vandaag hield de A- kring van de Bescherming Burger bevolking een grote paraatheidsoefe ning. waaraan ongeveer 550 perso nen deelnemen. Men heeft twee calamiteiten geënsceneerd. Op het terrein van de gas- en lichtfabriek in Alphen aan den Rijn heeft een vol treffer daarvoor gezorgd. Leerlingen twee klassen der chr. lagere technische school lagen her en der verspreid (in de zon) met bordjes op de buik, waarop uitdrukkingen als „Ik ben dood", of „Mijn been is gerukt". In het Schubertplantsoen te Voorschoten liggen 45 leerlingen vai het Montfortaner seminarie in ver gelijkbare omstandigheden in en by de in aanbouw zijnde huizen. Vanmorgen kwamen de BB'ers \lphen, Zoeterwoude, Leiderdorp, Kat wijk, Noordwijk, Sassenheim, Warmond en Wassenaar in drie etappes op, als :evolg van een niet aangetekende op roep. Na aankomst kregen zij van hur plaatselijke commandanten een inzetbe- ,'oor de plaats van onheil. De ver bindingsdienst werd gecoördineerd door het kringhoofdkwartier onder de nijver heidsschool voor meisjes aan de Ambon- straat naby de Salvatorikerk in Alphen lan den Rijn. Na de dienst volgde de bijzetting in legd: het familiegraf op het kerkhof achter de Hervormde kerk Direct achter de baar liep baron Van NagelL kamerheer van koningin Juliana Daarna volgden de heren pachters, personeel en jachtopzie ners van het landgoed Duivenvoorde Behalve een groot aantal familieleden waren ook veel Voorschotenaren, onder wie burgemeester L de Kool en wet houder G. Schrama en beide echtgeno tes aanwezig om aan de laatste am bachtsvrouwe van Duivenvoorde Voor schoten en Veur eer te bewijzen By het graf werden twee kransen ge- één met orchideeën van perso neel en oud-personeel van kasteel Dui venvoorde en één met roomwitte tulpen amens koningin Juliana Na afloop van dc begrafenis dankte baron H N Schimmelpenrainck van der Oije broer van de overledene, namens de familie voor de deelneming. Coöp. Boerenleenbank had f 82 miljoen omzet VOORSCHOTEN Op het SVLV-ter- rein had de finale plaats van de voet balcompetitie om de Dag-Hammarskjöld- Aan deze competitie hebben meege daan leerlingen van de Jozefschool, de Dag-Hammerskjöldschool en de St. Fran- ciscusschool te Leiden en de Jan Bap tist entchool te Wassenaar Met veel enthousiasme speelden de jeugdige voetballers en met een 10 overwinning op de Dag-Hammarskjöld- school kon het Voorschoterase elftal met trots de trofee in ontvangst nemen Glasverzekering Helpt Elkander in Ter Aar telt 377 leden TER AAR In café 't Veer hield 4c onderlinge brociglasvcrzekering „Helpt elkander. Ter Aar en omstre ken" (H.E.T.A.) haar algemene leden vergadering, waarvoor matige belang stelling bestond. Voorzitter D. C. van Harten herdacht het overleden be- ituurslid, dc heer W. v. d Hoorn, die sedert dc oprichting lid van het bestuur is geweest. Secretaris-penningmeester J. C. Hij dra had met administrateur C. Th. Eg berts een uitgebreid jaarverslag aan de leden toegezonden. De vereniging telt 377 leden; het totaal verzekerd kapitaal bedroeg per 30 september 1964 f. 6.217.574,— Er was een pre mie-overschot over het afgelopen laar van f. 8745,80, de algemene staat nu op f. 13.794,25 en hi borgfonds van de leden beloopt f. 37.144.20. Met nadruk wordt in het jaarverslag gewezen op de noodzakelijkheid ook de onderbouw van de kassen te aucent kan worden gegeven is een ,je onaeroouw van ae Kassen ie ver- weiu l krachtige exportpolitiek en een vol-1 zekeren. Het aantal schadegevallen noemd- 1964 202, met een schadebedrag ia aftrek van eigen risico, f. 12'566,49. In het bestuur werden herkozen de heren P. v. d. Ster en H. Lek Jaczn. In de vacatQre-W. v. d. Hoorn werd gekozen de heer L. J. v. d. Hoorn Wzn, terwijl voor het bestuurslid J. Egberts, die wegens het bereiken van de leef tijdsgrens had bedankt, werd gekozen de heer A. P. Egberts Jzn. De contributie werd vastgesteld op f. 3.Vervolgens werden de nieuwe verzeker ingsvoorwaarden vastgesteld. De heer De Munck. gaf een toelichting op verscheidene artikelen in de v waarden, waarbij hij wees op een langrijke verbetering van de dekking. Nadat de heer C. van Kcssel zich had verzet tegen de kandidaatsstelling door het bestuur, sprak de voorzitter een dankwoord tot de heer J. Egberts, die 34 jaar lid van het bestuur is geweest. Op voorstel van het bestuur werd de heer Egberts tot erelid be- VOORSCHOTEN Op de ledenverga, dcring van de Coöperatieve Boerenleen bank herdacht voorzitter A. Q Doeswljk de heer H. II. van Wissen, die van de oprichting van de bank af lid is ge- eest. Hy noemde de ontwikkeling van de bank in het afgelopen jaar voorspoe- idg Hoewel de spaargelden niet veel zyn toegenomen, kwamen er toch steeds spaarders bU en steeg de omze met 12 miljoen tot 82 miljoen. Gemid deld werden per maand 40 nieuwe spaar boekjes uitgegeven. De voorzitter constateerde dat de fi nanciële resultaten voor de leden ook niet ongunstig zyn geweest Het jaar 1965 zag hy vooral voor de agrariërs niet joskleurig in. Het aftredend lid van bestuur, de heer G. v. d. Hulst, werd dank gebracht voor het vele werk tijdens zyn 23-jarige lidmaatschap verricht Als bestuurslid werd gekozen de heer J. H Koot en tot lid van de raad van toezicht de heer J. B. Steyn. De door de kassier overlegde balans 1 verlies- en winstrekening werden goedgekeurd- Het saldo (f 11.458.11) zal worden toegevoegd aan de resei-ve Modeshow voor en door de huisvrouwen VOORSCHOTEN De Vereniging an Huisvrouwen, afdeling Voorschoten, heeft in het Cultureel Centrum een modeshow gehouden met medewe'king Voorschotense winkeliers, een i dehuls, kapsalons en schoenenzaak. De mannequins waren eigen leden in de vereniging en hadden zich deze gelegenheid exotische namen laten geven. De show begon met nachtgoed. Aan vankelijk had de lady-speaker enige moeite met het zich verstaanbaar maken via de microfoon, maar met enige in spanning werd dit allengs beter. Onder de aanwezigen bevond zich mevrouw M. de Kool-Uittenbogaard, echtgenote van de burgemeester en ere presidente van de afdeling Voorschoten Bij de oprichting in november had men 22 leden, thans heeft men 122 leden. Er waren geen branden te blussen, ïaar het spuitwerk is er niet minder om geweest. De reddingsdienst en de geneeskundige dienst hebben de handen vol gehad aan hun vrijwillige slachtof fers. De pioniers bouwden nabij het .-oormalige Marine Opkomstcentrum in Voorschoten een houten noodbrug om de slachtoffers af te voeren. Op de rampterreinen is om drie uur vanmiddag de oefening geëindigd. Ter plaatse volgde uitbetaling van gemaakte onkosten en vergoedingen. Men be schouwde de oefening als geslaagd. Er waren slechts enkele niet-opkomers. dit betroffen praktisch allemaal atomische. bacteriologische en chemische afdeling van de A-kring heeft vanmorgen aparte oefeningen ge houden in Noordwijk en Alphen. Verbeterd De wyze van bewaren van bollen is de laatste jaren sterk verbeterd. Zoals bekend is een goede of slechte behande- in de schuren merkbaar aan de oogst het volgende jaar. Bouwde men voor de oorlog opslagplaatsen van twee a drie verdiepingen met vaste stellingen (waar- het moeilyk was de bollen te storten), bewaart men de bloembollen in spe ciale droogkistjes. Tussen de perioden van de stellingen en de kistjes lag de tijd de gaasbakken. die vanuit speciale werkruimten in hoge stapels naar de af delingen werden gereden. Zou men een vooroorlogse schuur nu bouwen, dan zou men zeker f90 per ku bieke meter moeten neertellen. Een schuur voor gaasbaicken kómt op f60 en heeft een anderhalf maal zo grote opslag capaciteit. Bij de droogkistjes heeft men driemaal zoveel ruimte, terwyi de prijs ongeveer f 60 per kubieke meter biyft. PARAMARIBO Het dagblad „Suri name" schrijft naar aanleiding van het in Nederland gedane voorstel het toe risme naar de West te subsidiëren, on der meer: „Wij geloven wiet dat subsidie nodig is. Beter kan men de luchtvaart- tarieven laag houden". Volgens het blad was er verleden bij in Nederland wo nende Surinamers een zeer grote be langstelling voor de goedkope charter vluchten, die toen werden uitgevoerd. Er waren echter ook emge Nederlanders, die van die mogelijkheid gebruik maak ten. Met goedkope luchttarieven en een krachtige propaganda, aldus het blad. •met het mogelijk zijn het toerisme uit Nederland en omliggende landen aan te moedigen. „Een hinderpaal blijft het koersverschil, maar onoverkomelijk ljjkt Moerasgas mogelijk oorzaak explosie onder brug AMSTERDAM Het brandpiket var de politie te Amsterdam heeft een uit' voerig onderzoek ingesteld naar d( oorzaak van de explosie op 2 januari onder de Foeliebrug in Amsterdam, waarbij de 13-jarige Jantje Kessler ernstig werd gewond en twee andere jongens lichte verwondingen opliepen. De jongen had in de donkere ruimte onder de brug een lucifer aangestoken, tengevolge waarvan zich onder de brug bevindend gas tot explosie kwam. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat zich in de oprit van de brug een gasbuis bevond met een lek waar door stadsgas ontsnapte. Er is geen aanleiding te veronderstellen dat uit het lek ontsnappend gas zich in de ruimte onder de brug kon verzamelen. Veeleer wordt het aannemelyk geacht dat de explosie toegeschreven moet worden aan een concentratie van moe rasgas. waarin zich onder meer metaan bevond, in de ruimte onder het brug dek. Opgebrachte hoeveelheden zand kunnen grondzettingen en druk op die per gelegen gashoudend veen hebben veroorzaakt. Dappere Nederlander ontving Belgische onderscheiding DEN HAAG De Nederlander Th A Siegers, die eind november vorig jaar met gevaar voor eigen leven dc snelle bevrydlng van 83 gyzelaars in Paulis (Kongo) bewerkstelligde, is gisteren be noemd tot ridder In de kroonorde van België. De neer Siegers bracht de by Paulis gelaaide para's met een vrachtwagen langs dc kortste route naar de plaats waar de Europeanen door volgelingen van Gbenye gevangen gehouden werden. Tijdens de tocht kwamen zij meermalen onder rebellen vuur, waarbij Siegers door twee kogels in zyn arm werd gewond. Baron van der Straten Wail-let, diie het ridderkruis opspelde, zei dat Slegers niet gehandeld had iin een vlaag van held haftigheid, maar welbewust risico's had genomen volgens een tevoren vastge steld plan „Uw landgenoten zijn trots op u. de Belgen zyn u dankbaar", aldus de Belgische ambassadeur. De ontvangst werd bijgewoond door verscheidene uit Paulis geredde Belgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 19