Alles goed en wel Geen voordelen vakbondsleden Leden jeugdraad zijn te oud DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Quality ymj^ilenka ij ii standpunt bleef sinds 1944 gelijk Dierenvrienden mogen zelf komen Wereldraad vraagt hulp voor Chili Een woord voor vandaag kijk en DfWDERDAG 1 APRIL 1965 Ds. v. d. Ziel in laatste appèl (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Ds. A. van der 'Ziel, geschorst predikant van de gereformeerde kerk (vrijge maakt) van Groningen-Zuid, heeft gereageerd op de besluiten van de .generale synode ten aanzien var- zijn schorsing. In een brochure, .getiteld „Een laatste appèl", ver klaart hij de besluiten niet voor vast en bondig te kunnen houden. Tevens heeft ds. Van der Ziel in dit boekje de briefwisseling: gepubliceerd, die er na afloop van de synode in de [afgelopen drie maanden tussen de kerkeraad en hem is geweest. Op tal van punten meent ds. Van der Ziel, dat de synode het geschil tussen hem en de kerkeraad niet juist 'heeft weergegeven en daardoor tot on juiste oordeelvellingen is gekomen. Symptoom De zaak „Groningen-Zuid" staat ,naar zijn oordeel niet op zichzelf, maar is een symptoom van de crisis, waarin heel het vrijgemaakte kerke lijke leven zich reeds jarenlang be- ivindt. Het inzicht zal door moeten breken, dat de vrijgemaakten bij ver schil van mening binnen het raam van 'Schrift en belijdenis elkaar moeten aanvaarden. De „doorgaande reforma tie" zal dan geen schibbolet meer mo gen zijn voor het goed en volwaardig kerklidmaatschap en voor de verkies baarheid tot het ambt. De achtergron den van de zaak Groningen-Zuid zul len volgens ds. Van der Ziel verwoes tend blijven werken, „zolang wij niet precies weten, waaraan wij in dezen toe zijn". Sinds het Amersfoort se congres van vrijgemaakten in 1948 zijn de aanvan kelijke meningsverschillen tot tegen stellingen uitgegroeid, die in toene mende mate het kerkelijke leven zijn blijven teisteren. Ds. Van der Ziel be toogt, dat zijn visie ten aanzien van de belijdenis over de kerk sinds 1944 dezelfde is gebleven, maar dat de ker keraad van inzicht is veranderd. Ten bewijze daarvan heeft hij in zijn bro chure de brief opgenomen, die de vrij gemaakte kerkeraad op 2 november 1944 schreef aan de kerkeraad van de gereformeerde kerk van Groningen, waarin dringend op samenwerking wordt aangedrongen. Roeping Ds. Van der Ziel schrijft onder meer: „Ik zie het als een roeping om alles te doen wat mogelijk is om te komen tot eenheid met de ware gelovigen, die kerkelijk van ons gescheiden zijn. Ik erken de gebrokenheid van de Ge reformeerde kerken en in die zin kan ik spreken over meer dan één Gere formeerde kerk fop zijn minst drie), zonder daarmee in ook maar één en kel opzicht de vrijmaking van 1944 te verloochenen." „De kerkeraad had in plaats van dit verwarrende en waardeloze proces een zuivere en waardevolle procedure kunnen krijgen, als hij die ingezet had over de achtergronden van heel de conflictsituatie, die er al sinds 1948 niet alleen in de kerkeraad van Gro ningen en in onze plaatselijke ge meente, maar vrijwel in heel ons ker kelijk leven bestond. Persoonlijk had ik aan zo'n proces allerminst behoefte, maar dan waren de stukken toch duidelijk komen te liggen en dan had men wellicht eigen gemeente en zusterkerken gediend. Nu is in heel dit langdurige, afmatten de en veelszins verwarrende proces vrijwel niets, dat goed „uit de verf' gekomen is. Nu heeft het alleen maar verlammend gewerkt en bij velen grote geestelijke schade aangericht en de liefde tot de kerk gedoofd." In een brief aan de kerkeraad vraagt ds. Van der Ziel ten slotte eventueel met behoud van de afkeuring van de „samenspreking" af te zien van ver dere tuchthandelingen, mede gezien de „onmenselijke langdurigheid" van de schorsing (nu reeds meer dan zes maal drie maanden). i laatste appèl, door ds. A. van dei Verkljgbaar bij Jan Haan N.V., Gro in. (58 bU. ƒ1,50) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Brandwijk en te Sint An- naland: J. H. v. d. Bank. kand. te Wilms: te Oostburg: Th. A. C. van Drunen te Twisk-Abbekerk; te Zetten-Andelst (toez): A. Romein te Noordeloos; te Er- melo (vac. J. P. van Roon) (toez A. Th. Rothfusz te Vlissingen; te Rijswijk (Gld): J. L. Maris te Zuidland. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten (6e pred. pi J. C. van Loon te IJlst: te Maassluis (4e pred. pl.): L. R. Krol te Midwolda; te Borger: J. van Loo te Mun- nekeburen. Bedankt voor Oost- en West-Souburg: G. J. v. d. Burgh te Lexmond-Ameide. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Musselkanaal: D. Noort te Drogeham. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nieuw Vennep: W. de Joode te Zwaagwesteinde. WERKGEVERS LIETEN EEN DUIDELIJK „NEE" HOREN Pastoraat aan zieken, door prof. dr. P. J. Roscam Abblng. Uitgave Boekencentrum NV, 's-Gravenhage. Bijzonder evenwichtig en over wogen, helder onderscheidend met veel meeleven en grote deskundig heid geschreven, is dit boek waard door elke pastor te worden bestu deerd. Hij zal er vaak nut van hebben. Niet alleen bij zijn zieken bezoek. Aan genezing op het gebed geeft de auteur ook weloverwogen aandacht. Ook voor „gewone" kerklieden is dit boek verdiepende en sterkende lectuur. (212 blz., ƒ6.50) onze soc.-econ. redactie) /"OORBURG Het gesprek tus sen werkgevers en werkne mers in de Stichting van de Arbeid over het vraagstuk van de onge organiseerden is gisteren vastge lopen. De werkgevers wezen radi caal de gedachten af, geld uit de onderneming aan de vakbonden af te staan voor terugbetaling van contributie aan de vakbondsleden. De werkgevers noemden dit discri mineren in de arbeidsvoorwaarden. veel minder wilden zij sta kingskassen van vakbonden spek ken. Om de vakbeweging toch nog tege moet te komen waren de werkgevers bereid aan de vorming van fondsen per bedrijfstak medewerking te lenen. Het geld van de ondernemingen zou dan voor bepaalde doeleinden moe ten worden bestemd, zoals vormings en saholingswerk. De fondsen moeten worden bestuurd zowel door werkge vers als werknemers op basis van ge lijkheid. Het overlegorgaan van de drie vak- centralen zou hierover vandaag naden ken en de afzonderlijke besturen var de vakcentralen zouden het voorstel begin volgende week in eigen kring nader bezien. De werkgevers vroegen een commissie in te stellen die hun voorstel nader zou moeten uitwerken. Gisteren lieten de voorzitters van de werknemersvakcentralen zich echter bijzonder negatief uit. Er werd op ge wezen dat de ondernemingen altijd al meebetaald hebben aan de stakings. kassen omdat de contributies komen uit het loon dat de onderneming be taalt. Het niet eens worden in de stich ting zou naar het oordeel van de vak beweging betekenen dat iedere be drijfstak de vrijheid wordt gegeven te bereiken wat mogelijk is. In de papier industrie werd reeds de vorming van een fonds overeengekomen waaruit de leden tachtig procent van de con tributie terugbetaald krijgen. Aange voerd werd ook dat in België allang voordelen bestaan voor de georgani seerde werknemers zonder dat daar door de positite van de vakbeweging wordt aangetast. Ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter, had namelijk gesteld dat de vakbewe ging zich op deze wijze innerlijk zou verzwakken. De landbouwvertegen woordigers in de stichting wilden ir geen enkele vorm meewerken aar fondsvorming omdat de landbouw vi( het landbouwschap al genoeg zou be talen aan het werk van de vakbewe. ging. Ook de middenstanders bleken geheel afwijzend te staan. Een belangrijke groep werkgevers wil echter toch nog fondsvorming vaarden op voorwaarde dat niet alleen de vakbonden zeggenschap krijgen overde gelden en op voorwaarde dat de gelden bestemd worden voor deil- einden waarmee ook de werkgevers akkoord kunnen gaan. Beide voor waarden wijken af van de voorstellen van de vakcentralen en het lijkt erop dat de vakbeweging deze voorwaar den niet zonder meer zal slikken. Dr. J. CMom (82) overleden NOORD WIJK Dezer dag is over leden dr. Jasper Cornells Mom, oud geneesheer-directeur van het Physico- Therapeutisch Instituut in Rotterdam. Dr. Mom, die 82 jaar oud is ge worden, was officier in de orde van Oranje Nassau. In 1953 legde hij zijn functie aan het Instituut neer. Dr. Mom promoveerde in 1910 na zyn studie aan de Amsterdamse Uni versiteit op het proefschrift: Onderzoek betreffende de hygiënische toestanden aan boord van zeevissersvaartuigen. Hij maakte daarvoor verschillende rei zen mee met loggers en „fietsen" uit die tijd. Zijn eerste praktijk was in Heerjansdam. Kennismaking met dr. Soer, die zijn patiënten behandelde met aan de na tuur ontleende geneesmethoden bracht dr. Mom in aanraking met deze we tenschap. Studies in het buitenland versterkte dr. Mom in de mening, dat ons land op het terrein van de phy- sische therapie nog ver ten achter stond. Zo werd dr. Mom een van d< stuwende krachten voor deze genees methode in ons land. Proeven Nijmeegse universiteit Nederlandse kerken reageren (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Nederlandse Hervormde Kerk heeft 15.000, de Gereformeerde Kerken hebben 25.000 gulden ter beschikking ge steld voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Chili. Zij reageerden op een oproep van de Wereldraad van Kerken om het hulpwerk mogelijk te maken. Inmiddels zijn teams van het iiulp- verleningsorgaan van de Chileense kerken reeds naar het getroffen gebied gegaan om een begin te maken. Ook het IKOR zal in zijn „Wilde ganzen-uitzending" een beroep doen op de luisteraars om dit werk te steu nen. De Nederlandse stichting „Oecu menische Hulp", waarin vele kerken participeren heeft zijn gironummer 5261 opengesteld voor het in ontvangst nemen van bijdragen van particulieren. t is de tweede maal dat Chili ge holpen moet worden. De vorige grote aardbeving vond plaats in I960. Toen vanuit de kerken een bedrag van ruim 113.000 gulden geschonken voor interkerkelijk hulpwerk. De Wereldraad van Kerken heeft de wens uitgesproken thans op een bij drage van ongeveer dezelfde omvang te mogen rekenen De stichting „Oecu menische Hulp" heeft inmiddels aan de Wereldraad van Kerken getelegra feerd dat voorlopig 50 000 gulden kan worden toegezegd uit speciale fondsen Het besluit van de Gereformeerde Kerken werd genomen door de sectie wereldhulp van het deputaatschap voor de algemene diakonale arbeid. Besloten werd dat het geld besteed zal worden zodra wat meer gegevens be schikbaar zijn over het hulpprogram- Ds. Van Ommen licht zijn houding toe HATTEM Voor ongeveer honderd vijftig leden van de gereformeerd' kerk (vrijgemaakt) heeft ds. C. van Ommen gisteren een verklaring afge legd, waarom hij naar de Gerefor meerde Kerken is overgegaan. Er is binnen de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) zijns inziens geen ruim te meer voor de opvatting, dat met de Gereformeerde Kerken moet wor den gepraat. De gereformeerde kerk van Hattem heeft op zo'n gesprek aangedrongen en schuld beleden over haar houding in 1944. Maar toen ik hierop positief reageerde, werd dit door de kerkeraad van de gereformeerde kerk (vrijge maakt) als zonde gekenmerkt, aldus ds. Van Ommen. Ik mocht zelfs niet meer de preekstoel op, omdat ik vqor samenspreking was. Ds. Van Ommen wees er nog op, dat prof. Schilder destijds ook voorstander van samen- sprekingen was. „Tijd van grote verwoestingen nadert" „En terstond trad hij op Jezus toe en zeide: Wees gegroet, Rabbi, en hij kuste Hem" (Mattheüs 26:49). Merkwaardig, dat de daad van Judas toch zo'n enorme indruk heeft gemaaktdat zijn naam de eeuwen door jnet de mens heid is meegereisd. Vandaag de dag nog spreekt men van „een Judas", van Judasloon, van een-judaskus. En het houdt nog verband met verraad, met schijnheiligheid, met gemeenheid, met het laagste wat de ene mens tegen de ander kan doen. Wees gegroet Rabbi, en hij kuste Hem. De kus, het teken der liefde, hier het teken van het verraad. Die ik zal kussen, die is het; grijpt Hem. Het is het begin van enkele zich snel op volgende gebeurtenissen. Met een kus wordt Jezus overgeleverd aan Zijn vijanden, met een kus en een handjevol zilverlingen. Met een kus en geld naar het kruis geleid. Ontzettende gedachte! Het teken van de liefde misbruiken om de dood te brengen. Wie huivert niet als hij de achtergrond van Judas' vriendelijkheid en genegen heid jegens de Here goed tot zich laat doordringen? Wie onzer zou een Judas willen zijn? Alleen het denkbeeld al verwekt afschuw. En toch hoe dikwijls heeft de mens nadien de Here niet verraden met een kus? En voor een handjevol zilverlingen? Gezegd Hem aan te hangen en Hem op hetzelfde ogenblik verguisd? Verraad jegens Hem gepleegd om iets te bereiken, wat dat ook zou mogen zijn? O Here, bewaar mij er voor jegens u een Judas te worden! HUNTINGBURG Onder leiding in haar predikant heeft een gemeen te, die zich „Oness" Pinkstergemeente noemt, vele maanden hard gewerkt, om een oude verlaten kolenmijn ge reed te maken als een toevluchtsoord voor rampen, waarvan men verwacht, dat ze de aarde weldra zullen teiste ren. De „Oness" Pinkstergemeente telt veertig leden in Huntingburg, een dorp van mijnwerkers en meubelma kers in de Amerikaanse staat Indiana, en heeft geen banden met enige kerk of andere pinkstergroep. De voorganger, ds. Theodore Roo sevelt Kendall, verklaarde tegenover de pers, dat de 29-jarige mevrouw Coomer vorig jaar juni een innerlijke stem hoorde, die haar zei, dat een tijd van grote verwoestingen naderde. De gelovigen, aldus de stem, moesten toevluchtsoord gereed maken met le vensmiddelen voor twee weken en bovendien in hun woningen nog voor raden aanleggen voor drie weken. Mevrouw Coomer wil de pers niet te woord staan, omdat ze volgens de voorganger zeer eenzelvig en verlegen Later werden ook voorganger Kendall zelf en nog een mevrouw de gemeente door de stem gewaar schuwd. Men kocht daarop een oud® kolenmijn, die men heeft schoon ge maakt en op B.B.-manier als schuil kelder heeft ingericht. Vele gemeente leden, onder wie de voorganger, ken nen ,htt püjnwqrjcfrsv.ek. .uit» gigen ervaring.' De mijn is nu gereed. De ruim een meterbred® ^irfgsprg'lrtm zo nodig her metisch afgesloten worden door een betonnen blok. Thans wacht de ge meente op het ogenblik, waarop de stem nadere mededelingen zal ver strekken. De stem heeft echter niet meer van zich laten horen. Wij lezen vanavond Mattheüs 23 vers 23 tot 39. (Van onze Haagse redactie) Y)EN HAAG Mr. J. Klaasesz, de commissaris der Koningin, zou graag een schaduw jeugdraad in het leven roepen. De provinciale jeugdorganisaties zouden dan hun eigen vertegenwoordigers moeten benoemen, die niet ouder mogen zijn dan 24 jaar. Want, zei mr. Klaasesz, de gemiddelde leeftijd van de leden van de huidige jeugd raad is veel te hoog. De commissaris der koningin sprak in het provinciehuis te Den Haag ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de jeugdraad. Velen, die de 65 reeds zijn gepasseerd, kunnen het jeugdwerk niet meer loslaten. Daarom was mr. Klaasesz niet ge lukkig mei de samenstelling van de tegenwoordige jeugdraad. Een scha- duwjeugdraad kan echter verfris send en stimulerend werken. Deze raad kan champagne zijn voor de oudere leden van de jeugdraad. Prof. dr. J. P. van Praag, die niet als lid van G.S. het woord voerde, re ageerde met de opmerking, dat in het verjongingsvoorstel van de hoogste enfant terrible in onze provincie wel iets constructiefs zit. De hoogleraar in de humanistische wÜsb*8®*fto. sprak over het onderwerp „De positie van de jeugd in de huidige structuur", zei, dat de jeugd niet de verguieing van de jaloerse oudere nodig heeft, maar de zelfbewuste ontmoeting tus sen de generaties. De jeugd wil graag constructief meedoen in de wereld van de volwassene en met hem op voet van gelijkheid staan. In onze huidige, ingewikkelde sa menleving wordt van de jeugd veel verlangd om meen te kunnen doen. De stap van de jeugd naar de volwassen heid was vroeger heel klein. De jeugd moet echter thans lang jong blijven omdat zij lange tijd nodig heeft om in de wereld van de volwassenen te groeien. Maar de jeugd, zei prof. Van Praag, is eerder volwassen, sceptisch, nuchter en agressief. De herdenking van het 10-jarig be staan van de provinciale jeugdraad is opgeluisterd door het jeugdkameror- kest uit Leiden onder leiding van de jonge dirigent Henk Brier. Nieuwe boeken Elseviers Repertoria, deeltjes 7 en 8: Geschiedenis I en II. door drs. Sj. de Vries en drs. P. Schraa. Uitgaven Else vier, Amsterdam, (resp. 208 en 269 blz., ƒ3.90 per deeltje). Hoeveel kinderen en wanneer, door J. Wolff. Tweede herziene druk, met bijla ge. Uitgave Kosmos. Amsterdam. (96 en 16 blz. ƒ4,90 en ƒ1,50). Zo speelt u bridge, door drs. J. K. Kroes. Elsevierpocket. UitgaveEla evier, Amsterdam. (190 blz., ƒ2,90). JPinnier.-Autpmobielep. door H. D. Koe ling. Elsevierpocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Ruim 100 foto's. (176 bl2., 2,90). De aquariumliefhebber, door J. J. Hoedeman. Elsevierpocket Uitgave Else vier, Amsterdam. Met 120 foto's en tekeningen. (176 blz., ƒ2,90). KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze tagezonden-stukkenrnbrlek kunnen door alle lexer® (en lezeressen!worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt aich het recht voor stukken Teleurstellend Ook ondergetekende is zeer teleurge steld over „het zich uit de boot laten vallen" van de C.H.U. bij de huidige pogingen tot kabinetsformatie. Zou de Mensen van Morgen r Voor de tweede maal heb ik de film levensweg „het zich^uitde Jjoot laten Mensen van Morgen gezien, nu dus na ju correcties. Als aankomend fotograaf kan ik niet ontkennen grote bewonde ring te hebben voor de fotografie de uitwerking rijkste is: de kennis aan Jezus Christus, Die alles beheerst. Moge Die ook de Nederlanders per jaar' levensweg van deze beide jonge mensen „niets van bepalen, zoals Hij dat ook de levensweg hebben". R wijlen Hare Majesteit koningin andermaal van 200.000 er helemaal niet tegen protesteerden da dus (sic!) ambtenaren die vroeger tegen een ge moeten ring salaris hun beste krachten f fout op statistisch gebied, ke Wilhelmina deed. Zij immers mocht Hij vergeet namelijk helemaal dat het veelal karige pensioen. getuigen (in haar boek „Eenzaam r het geheel door niet alleen^): „Voor alles gaat mij de dit^wèl de medeverantwoordelijkheid op Kees "ërussë *dië°het klaa *"heeft"ge- omgang in het verborgene met Christus, volkomen gelijk hebben), zich nemen van een nieuwe regering? - speeld om van de verschillende verha- Deze heeft mij in staat gesteld de taak sterke stijging vertoont. Om len" een eenheid op te bouwen. Ook *e volbrengen die ik bijna vijftig^jaar beeld^tejerijgen moet geloof ik dat in deze heruitvoering de Zou bovengenoemd uittreden schien een welkome aanleiding voor de C.H.U.-leiding het steeds „dringen" naar de vorming van één prot. confessionele partij zodoende af te kunnen houden? Zou de C.H.U. zozeer meer liberaal Het deed mij goed ook in deze film te miir homofiele jongen veel beter uit de hoek komt. Ik geloof zeer zeker dat zijn woorden, in deze vorm gegoten, veel meer zeggen dan in de vorige montage. staande in uilen. «.c» **oe verlossend heeft die verborgen gegoten veel kracht in de vele moeilijke ogenblikken juist niet uitgaan de bevolkingstoeneming, maar van het aantal geboorten per 1000 gehuwde en in hun vruchtbare leeftijd zijnde iwen. Bedroeg dat in het midden de vorige eeuw nog ca. 350, i.i 19f1 hoe langer hoe «eer H. J. Schoorl Trottoirs netjes Waarom kan het trottoir niet netjes blijven. Het lijkt wel, althans in de stad waar ik woon dat daar de honden hoe langer hoe meer gelegenheid krijgen s dit cijfer teruggelopen tot C' Toen hun behoeften maar raak te deponeren. dan sociaal zijn ingesteld, dat werking met de V.V.D. haar meer zou liggen dan met de Partij van de Arbeid? Het zijn slechts enkele vragen, maar voldoende om mijn teleurstelling over deze gang van zaken te doen blijken. Hoewel wij er nu schijnbaar verder van verwijderd zijn dan ooit. blijf ik rotsvast in de „geboorte" van één 1 protestants-confessionele partij geloven. ontdekken dat er meerdere jongeren zijn die de huiselijke gezelligheid weten te waarderen en die de t.v. niet als „alleen zaligmakend" beschouwen. Proficiat, Prins Pieter (5) slechts 165, het i willen vragen t Den Haag Jac. Zondag Zo is het (4) dus In de betrekkelijk korte tijd jaar met maar liefst bijna de helft! mijn ingezonden stukje Bekijkt men deze cijfers, dan ontstaat een geheel ander (en nu juist) beeld en is de opmerking als zou „de overgrote meerderheid van ons volk de geboortei -egeling verontwaardigd daalde ters niet op. Waarom toch niet de Gaarne zou om u destijds het woord „Prins" hebt gebruikt. Ik schreef: waarom hem geen titel ge- feven. Ik ben daar nog steeds voor, uist omdat Pieter zo'n eenvoudige jongeman is. En van het protocol zich wijzen" volkomen uit de lucht gegre- Tot allen die zich keer op keer niets aantrekken? Makkelijker gezegd pen. Juist het tegendeel is waar: in de dacht I..* - w- jjet ^an gecjaan gn heus. ik sta nog met j| Ér-1" jèi J~~ trottoirrand „benut" om deze zaken kwijt te raken. Nu is het inderdaad elk" dag meer een beestenbende. Rotterdam. J. Soetena de hand Anton Geesink ergeren rium van de Nijmeegse dens universiteit pijnigt de onder narcose dieren niet. Iedere avond lijdt direct strikt genomen noodza kelijk is. Hij verklaarde, proefneming dat een rat per week 65 cent aan verzorging vergt. Het is dan onzin, zo zei hij, om voor een proefperiode van onge veer een half jaar dui zend ratten te hebben als dat niet nodig is. Om financiële rede nen worden door het laboratorium zelf geen Nijmegen zullen toegang last heeft. De enige hin- dieren gefokt. De gr ^ie jg experi- jg| meuten kan ontstaan is genezen van een operatie, is ge- het programma „Zo Rotterdam W. Coehooro, toevallig ook nog eens een keer". willen zeggen: Waarom kijkt u n Lid van de A.R. en C.H.U. programma, als u zich toch ergert? Aan rubriek op mijn stukji de vruchten herkent men immers de Heidendom boom? Een goede boom geeft geen kwade vruchten„maar een kwade boom kén geen goede vruchten afwerpen. Heb liever medelijden met de stakkers, die op dergelijke wijze voor de ganse goegemeente hun geestelijke armoede Waarom toch zo'n overdrever aan- j - „acht voor Geesink juist in onze Krant? Prachtig dat hij een goed sportsman is. Hf m echt berichtgeving c hebben. Aanleiding hier toe zijn de felle reac ties, die het laborato rium heeft ontvangen op wond de advertentie in ver- die onder scheidene dagbladen beurd. De heer i vorige week. waarin om honden ei tuerd gevraagd. De directeur laboratorium, de dieren arts M. J. Dobbelaar, wierp ontkende gisteren op dat er i een persconferentie, dat worden zorging van een hond kost het laboratorium tien gulden per week, terwijl het dier pas kan worden gebruikt als het acht maanden oud is. Dobbelaar Veel voordeliger is het honden te kopen katten ontkende ten stelligste, dat veel dierproeven tegen een prijs, die va- het eigenlijk onnodig wor- rieert van 7,50 tot 25 den genomen. Hij ver- gulden. De heer Dobbe rs de klacht, laar verklaarde, dat er proefdieren na de advertentie veel •bruikt dan dieren zijn aangeboden. Naar aanleiding reis om rampspoed te kunnen ontlopen' waarin sprake is van een astroloog en diens voorspellingen zou ik het volgen de willen opmerken. Astrologie (geen demonstreren. Rotterdam C. Straver-van Straten (Omdat het woord prins wel in uw schrijven voorkwam „in Suriname zei hebben wij aange- Vrijheid in Spanje De laatste weken hebben we titel de prinselijke ruimschoots kennis kunnen astronomie, want die is wel wetenschap) is een heidens geloof. Het meent dat de stand der sterren tijdens het geboorte- uur iemands lot en karakter bepalen. Naar de overtuiging der astrologen is er enkele activiteit die niet onder de Rotterdam M. A. Benders Zo is het (5) De smakeloze persiflage invloed der sterren staat. De fout van theus Passie het astrologisch geloof is dat dit „ge- Vara, is te vergelijken met een uitzen- loof" meent uit het verband stand- ding in de dertiger jaren, toen de S.D.A.P. Vara op de bekende melodie Bevolkingsexplosie (10) Ook als de mening van de heer Geldof juist is. dat er planning voldoende ruim landen is om dc geyolgen van het voor beschaafd iand uitzonderlijk hoge. de onderdrukking waaraan het Spaanse volk is blootgesteld. Zelfs elementaire vrijheid wordt onderdrukt. De gevange nissen zijn vol met mensen die het hui dige regiem niet willen steunen. goede problemen en doen als het kan graag in de E.E.G.- samen met de geestverwanten van deze onderdrukkers. eenheid 's nodig om deze geestelijke ®e,SC^rej medewerking aan de film Simson en Delila nodig? Me dunkt is het hier toch niet een geschiedenis die in de amuse mentssfeer dient te worden getrokken, maar een bijbels voorbeeld welke vrese lijke gevolgen de zonde teweeg kan brengen. Neen, ik had in dit filmver band eerder een waarschuwend woord van u verwacht. Hoogvliet M. Tramper Herdenhing In deze dagen dat c.nstalten worde., gemaakt om onze bevrijding te herden>- ken zou ik een eenvoudige suggestie willen doen. Er is m.i. geen betere vai. voorbereiding dan het boek te lezen dat Een andere wÜlen ds. D._ A. van den Bosch heeft bestaan op te kunnen maken. Vandaar dat steeds in astrologische tabellen naarstig wordt gezocht hoe op iemands geboortedag de planeten tot elkaar tot de tekens J' kunnen aflezen. x Zoals men wellicht weet aent, Heilige wacnt, Nederlandse geboortecijfer adequaat öp dictatuur waarln k~niet"afleen "in'sDan- overleed deze sympathieke en grotfe mijn schoonmoeder te vangen dient men eerst d»ze planning je) uit de weg te ruimen pastorzaterdag 20 maart jl. 23 jaar (-°_f ditJn^?g.eni,k.. Rotterdam N. C. Schenderling Prins Pieter (4) Och, al dat gepraat over in de adelstand verheffen van Van Vollenhoven. Hoofdzaak teSTi^te waïlrouwm ÏJÏ?" S'i'ïÖL Echter zijn de sterren hier tot heer sers over de tijd gemaakt en niet God De astrologie tegen God. andere zaak). Tot dit i. M. Suijters geschied dient het geboortecijfer vol doende verlaagd te worden; daarna pas zou dit weer mogen stijgen. Maar.... op de duur zal toch in elk het al of niet geval het geboortecijfer zodanig moeten de heer dalen dat de bevolking stationair blijft, Ambtenaren en AOW (3) i aanvulling op hetgeen den Bosch geleden. Lezing en herlezing boek zou ik hartelijk willen aanbevelen. Zoetermecr T. v. d. Tang (De heer v.d. Tang bedoelt waar schijnlijk het boek Zware pelgrimsreis A. M. C. van Lyndcn-van haar onvergetelijke dat i wel om de eenvoudige reden dat het rubriek opmerkten De Kok in deze vader heeft geschreven i dat opnemingsvermogen eenmaal niet onbegrensd is. de aarde volkomen kan verenigen. Wat mij in dit genis werkt. Dat kan net zo goed als „gewone De heer Geldof stelt voorts dat „CBS- alles het meeste opvalt is de houding Het Is J. Moor. jongen". En dan, wat het allerbelang- tellingen aantpnen dat wij onverdroten CHU-kamerleden, die Zoon te Wageningcn. - red.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2