Meiuiwe Leidse Courant CALS: 51 PROCENT KANS WË& Westlandse gemeenten gaan herverkavelen PETROLEUM GOEDKOPER Optimisme over slagen van kabinetsformateur HUREN TWEEMAAL 10 PCT OMHOOG? Weer 63 doden in Vietnam Modelactie in werd staking Pyromaan van Groesbeek is weer begonnen AKU-bedrijven van 1000 man Conflict met vakbonden nog onopgelost Commentaren Pa f i Staking taxichauffeurs: wanordelijke terreur recteur: F. DIEMÉR lofdredacteur: Or E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvajtigh rs gheblev mijn her» in feghenjpoe DoMderdag 1 april 1965, 46ste jaaragang r Droog weer Droog en zonnig In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen- Vannacht temperatuur om het vriespunt. N._ Om begrijpelijke redenen blijft mr. Cals liever aan de bescheiden kant. Maar na gistermiddag op Soestdijk tussentijds rapport aan koningin Ju liana te hebben uitgebracht, liet hij toch maar officieel meedelen, dat tussen hem en de fractieleiders van KVP, PvdA en ARP inderdaad over eenstemming is bereikt over de con troversiële punten van een rege ringsprogram. De moeilijkste barrière op de weg naar een nieuwe regeringscombinatie is dus genomen. De overeenstemming kan niet meer ongedaan wonden gemaakt, zelfs niet meer als mr. Cals nog (Van een redacteuren) DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en het ministerie van Binnenlandse Zaken plegen over leg om te komen tot een gemeentelijke herindeling van het Westland. Voor uitlopende op eventuele resultaten van dit overleg, is thans bij Koninklijk besluit bepaald, dat de Kroon afziet van de behandeling van de verzoeken van ScKplulden en De Lier tot grens wijziging tussen beide gemeenten. Daarvoor xou de gemeente Maasland een deel van haar grondgebied moeten afstaan. Als motief voor het afzien van behande ling worr in het Koninklijk besluit ge zegd. da er plannen zijn voor een ge meentelijke herindeling van het gebied in groter verband. Name Gedeputeerde Staten werd ons medegen jeld. dat deze plannen geen en kel ver" and houden met het ingediende streekr an Westland. Dit streekplan, dat de y oon enkele maanden geleden vocid er advies had terugverwezen naa Raad van State, is dezer dagen do' Raad van State afgerond en weer aan de Kroon ter goedkeuring voorge- Iiet hangt van de zienswijze van de nieuwe minister van binnenlandse zaken af, wat er met de plannen tot gemeente lijke nenndeling van het Westland gaat gebeuren. Vandaar dat nog niet kon wor den meegedeeld hoeveel Westlandse ge meenten bij de herindeling zijn betrok- Oud-rector Haarlem gymnasium van oplichting verdacht HAARLEM Tussen 1950 en 1964 heeft de oud-rector van het stedelijk gymna sium in Haarlem, dr. K. H., herhaaldelijk oplichtingen gepleegd. Hij stelde zich in die jaren in verbinding met inwoners van Haarlem en omgeving met het verzoek een bedrag ter beschikking te stellen voor ..iemand die in moeilijkheden ver keerde". Meestal ontving hij dan duizend gulden. Dinsdagnacht heeft de politie dr. H. gearresteerd in Amsterdam, waar hij sinds zijn ontslag (op eigen verzoek) als leraar werkte. Dc man ,,die in moeilijk heden verkeerde" was dr. H. zelf. r insiders noemen al struikelen over de zetelverdeling en de bezetting van <ïe ministersposten. In dat geval zou een andere formateur op ba sis van de bereikte compromissen moe ten streven naar een KVP-PvdA-ARP- coalitie- Huren De formateur en de drie fractieleiders zUn vanmorgen weer bijeengekomen, oa. om de eindredactie van het akkoord over de kernpunten vast te stellen. Bjj het overleg van dinsdagavond was een enkel punt nog niet geheel uit de verf ge komen- Wel was bijv. afgesproken dat de (door minister Bogaers noodzakelijk geachte) huurverhoging in etappes zal worden Ingevoerd, maar over het aantal etappes en over de percentages waa nog niet beslist. Dat Is pas vandaag gebeurd. Het zal, naar men aanneemt, wel uit draaien op een eerste huurverhoging van 10 pet. per 1 januari 1966 en een twee de van eveneens 10 pet per 1 januari 1967. Minister Bogaers wilde een verho ging op 1 januari a.s. van 15 tot 20 pet. (Zie verder pagina 11) ROTTERDAM Als gevolg van ge daalde aanvoerprijren. zullen op 1 april a^. de verkoopprijzen in Nederland van een aantal aardolieprodukten worden De prijs voor petroleum voor ver lichting en verwarming wordt 'i cent per liter lager. De nieuwe detailprijzen worden: zone I 19 cent per liter, zone II 19% cent per liter en zone III 20 cent per Liter. Autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie I en II en dunne stookolie worden met f0,30 per 100 liter in prijs verlaagd. De prijs voor autogasolie uit pompen zal dan 16.2 cent per liter bedragen. In die gevallen, waar- p een en ander reeds geheel of ge deeltelijk werd vooruitgelopen, zullen de prijzen dienovereenkomstig worden aan gepast. DEVENTER Gisteren Is de vier jarige E. Lammers onder een truck met oplegger gelopen. Hij was op slag dood. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In politiek Den Haag neemt het optimisme over de kans op slagen van formateur Cals met de dag toe. Zelf schatte hij gisteravond die kans op 51 pet. (maandag nog op 25 pet.), percentage van 75. Terwijl in een dorpje bij Saigon Zuid Vietnamese soldaten rusten voor zc de' rimboe intrekken om te proberen de Vietcong te verdrijven eet een klem Vietnamees je zijn beetje rijst: Hij vindt het duidelijk I belangrijker dan de zwaar gewapende militairen. WASHINGTON Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassadeur In Zuld-Viet- nam, is niet van plan af te treden. Dc generaal zei dit gisteren by het verlaten van het Witte Huls na een gesprek een uur met president Johnson. Taylor zei ook, dat er geen bijzondere represailles tegen Noord-Vietnam ge nomen zullen worden wegens de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Saigon. Intussen hebben Amerikanen en Zuid- vietnamezen gisteren weer hard toege slagen. Ongeveer 200 vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op doelen in Noord- en Zuid-Vietnam. Meer dan hon derd toestellen vielen zes radarstations in het noorden aan. Twee van de doelen konden wegens slechte weersomstandig heden niet volledig worden vernietigd.è Alle toestellen keerden behouden terug. Een verkenningsvliegtuig was eerdér op de dag niet van een vlucht teruggekeerd. De piloot wist Zuidvietnamees gebied te bereiken en is in veiligheid. Andere vliegtuigen gooiden tonnen napalm- en fosforbommen en brandstofolie op een gebied van ruim 760.000 ha in het oer woud op ruim 40 km ten noorden van Saigon. De bevolking was gewaarschuwd. Voor de aanval hadden duizenden het gebied verlaten. Ook bij de Amerikaanse basis Danang is hard gevochten. Drie Amerikaanse helikopters werden bij een grootscheepse landingspoging neerge haald. Twee Amerikanen kwamen om het le ven. Bij de regeringstroepen sneuvelden elf man. Verder zün de lijken van 50 Vietcong-rebellen geteld. Uit Peking wordt gemeld, dat opnieuw een Amerikaans verkenningsvliegtuig, dat op grote hoogte vloog, boven China is neergehaald. Het zou het vierde in drie maanden zijn. Vragen over dienst Hollandse soldaten in Bondsrepubliek DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Walburg (a.r.) heeft er by de minister van defensie schriftelijk op aangedron gen de in Duitsland gelegerde onder delen van de eerste divisie „7 december" op Koninginnedag en Bevrijdingsdag zoveel mogelijk vrijaf te verlenen. Het heeft hem verwonderd, dat de commandant van deze divisie heeft be paald, dat op •"■yide dagen de dienst nor maal is, terwijl de militairen op 1 mei een Duitse feestdag vrij zullen ARNHEM/EMMEN De duizend man tellende ochtendploeg van de AKU-bedrijven in Emmen, is van morgen in staking gegaan. De arbei ders, die wel waren opgekomen, heb- een oogopslag Hoe met de ongeorganiseer den? pag. 2 Dierenproeven: Kom maar kijken pag. 2 Hulp voor Chili pag. 2 Hongarije herdenkt pag. 9 Wrakken voor IJmuiaen nu alle geruimd pag. 9 Soekarno zet commumsien op zijspoor pag. 9 Cals: 553 pag. 11 ro Camera maakte deze lucht' opname van de Grevelingendam met de nieuwe, vandaag door minister Van Aartsen geopende, rijksweg, gezien van Schouwen Duiveland af. Aan de overkant Goeree-Ovcrflakkee. Daarmee zijn Zeeland en Zuid-Holland aan elkaar verbonden en gaf Zeeland zijn laatste eiland prijs. UTRECHT Dc vierjarige Wim Staal is gistermiddag vlakbij de ouderlijke woning onder een stoptrein Zwolle- Utrecht terecht gekomen en op slag ge dood. Het kind speelde ter hoogte van dc Vechtbrug tussen de Amsterdamse Straatweg en de Mr. Tripkade op de spoorbaan. NIJMEGEN In Gelderland, vooral in de omgeving van Nijmegen, wordt intensief gezocht naar een pyromaan, die de afgelopen dagen branden heeft gesticht in de bossen bij Mook en Groesbeek. Twee hectare bos en hei ging reeds in vlammen op. Vorig jaar begon Staatsbosbeheer te vermoeden, dat er in deze omgeving een pyromaan bezig was. Het viel op. dat verscheidene branden in dit gebied up de droogste plekken midden in de bossen ontstonden. Normaal gebeurt dat langs dc wandelpaden of aan de bosrand. Verleden jaar is intensief in de bossen gepatrouilleerd. Zelfts in die tijd slaagde de pyromaan erin zijn vernietigende werk te doen. Voor een kwart miljoen gulden werd schade aangericht. Daarna werd het stil. Het ziet er naar uit, dat de gestoorde er sinds zondag weer op uitgetrokken is. ben de voorgenomen modelactie om gezet in een stakingsactie. Bij de AKU was een conflict ont staan tussen de directie en de vak bonden. Voor 15.000 man personeel kon gisteren geen overeenstemming worden bereikt over de inhoud van een nieuwe c.a.o. Na een bijzonder onverkwikkelijk gesprek verliet de directie ontstemd de onderhande lingsvergadering. De vakbonden hebben daarop een modelactie aangekondigd voor zover de c.a-o. dit toelaat. Na ledenvergaderin gen in Breda, Ede, Arnhem en Emmen hebben de bonden de directie bij ulti matum laten weten, dat wanneer het compromisvoorstel niet alsnog wordt geaccepteerd de bonden terug zullen vallen op de oorspronkelijke zwaarde re eisen. De ledenvergaderingen hecht ten haar goedkeuring aan het beleid van de bonden. De directie heeft gistermiddag nog laten weten, dat per 1 april de nieuwe lonen zullen worden betaald. Hiervan is het personeel echter niet onder de indruk, daar de meningsverschillen be trekking hebben op de nog ontbreken de vermogensaanwasdeling, op de te lage winstdeling en op de geweigerde extra voordelen voor de georganiseer de werknemers. Betoogd wordt, dal liet dividend bij de AKU weer hoger is dan over het voorgaande jaar en dat ln 1964 het hoogste winstcijfer werd geboekt sinds 1946. De c.a.o., die steeds niet een maand verlengd is, werd gistermiddag door de vakbonden definitief opgezegd per 1 mei a De oorspronkelijke voorstellen van de vakbonden hielden in een verhoging van het winstdelingspercentage van 6 tot 8 pet, toekenning van personeelsobligaties van f 400, uitbetaling van 2/3 pet van de loonsom aan de vakbeweging in het belang van de georganiseerde werkne mers, gelijke beloning voor mannen en vrouwen per 1 januari 1965. verlaging! van de pensioenpremie voor het perso neel met 2 pet. ruimere compensatie van de sociale premies en een minimumloon van f 477,. per maand voor de beambten vanaf 23 jaar. De vakbonden hebben ook alle activi teiten van de ondernemingsraden en be drijf scommissies. zoals de fabriekscom- missie voor de uurloners gescnorst. De verwachting bestaat, dat de Stich ting van de Arbeid partijen op korte ter mijn by zich zal roepen voor een hearing. Uitbetaling van hogere lonen per 1 april, zoals de directie wil, kan namelijk niet zonder toestemming van de Stichting. Zou er op 1 mei nog geen overeenstem, ming zijn over een c.a.o., dan wordt over wogen voor bepaalde sectoren van het AKU-bedrijf stakingen uit te roepen. Zo ver is het echter nog niet. Alvorens de besturen hiertoe zouden besluiten, moe ten eerst nieuwe ledenvergaderingen zich hierover uitspreken. Vandaag gingen er reeds stemmen op die de thans gekozen modelactie minder juist achtten. Hier en daar gaf men er voorkeur aan om enkele uren langer in de kantine te blijven. TAE plannen van de heer Cals voor radio en televisie hebben zowel waardering als kritiek ontmoet; Het was te verwachten. Van sommige critici is de verbolgenheid groot. De voorgestelde openheid zou niet ver genoeg gaan, ja men heeft al van een karikatuur van openheid gesproken. De rustige beschouwer vraagt zich wel af, hoever de heer Cals had moeten gaan, zouden ook al deze kritische mensen zijn bevredigd- Hun kritiek is trouwens opmerkelijk en richt zich in feite ten dele ook tegen henzelf. Wat is het geval Moet men deze critici geloven, dan is in den lande de kritiek op het bestaande enorm. We hebben er nooit veel van gemerkt, maar het zij zo. Echter, indien het werkelijk zo is, dan moet het een klein kunstje zijn om te voldoen aan de getalseisen die in de plannen worden gesteld. Maar het wonderlijke is. dat de kritiek voor een belangrijk deel op de ge talseisen betrekking heeft. Zodat we toch maar de voorkeur geven aan een bescheiden dunk over de instemming, die in den lan de met de critici zou worden ge- TAE Deltawerken vinden gestadig voortgang. Dat blijkt wanneer sprekende gebeurtenissen in de openbaarheid komen. Zulk een ge beurtenis is nu weer de verbinding met Schouwen Duiveland. die im mers een eind maakt aan het eiland als zodanig. Een gebeurtenis van belang. Tot dusver was het eiland toch nog al tijd min of meer gebrekkig bereik baar. Heel wat uren moesten in het reizen worden gestoken. Op zichzelf een wat merkwaardige situatie in een moderne tijd, die zozeer op snelle verbindingen is ingesteld. De Deltawerken zijn wel bezig van een groot deel van ons land als het ware het aangezicht te veranderen. Aan beslotenheid wordt een eind gemaakt, hele gebieden worden ge makkelijker toegankelijk ook voor andere invloeden- Of het alles winst zal zijn Daaraan kan stellig worden getwijfeld. Ech ter, de ontwikkeling gaat voort en men dient zich erop in te stellen. Trouwens, de Zeeuw heeft zelf ook heel wat te bieden via de betere en snellere verbindingen, die thans worden gelegd. mooier en..... beter VERFHANDEL IJ oec oegstgeest kempenaerstr 71 telefoon 50105 FLEXA DEALER IUerenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Cr Zn lage rijndijk 57—59 leiden telefoon 23135 Geen wagen te krijgen in R'dam (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM Er rijden in Rot terdam vandaag maar sporadisch taxi's. Na een door ongeveer 250 chauf feurs bijgewoonde nachtvergadering van het O.V.B. is besloten het t voor onbepaalde tijd neer te leggen. Bovendien zou worden gepost. Dat heeft in de vroege ochtend al geleid tot een ware terreur bij garages en taxistandplaatsen. Achtereenvol gens werd een chauffeur van het taxi bedrijf Ravero neergeslagen. Hij moest zich in het ziekenhuis laten verbinden. Evenals een eigen baas van de R.T.C. Bij het Centraal Station is een taxi door stakers gekanteld en zijn van een andere txai de vier banden kapotge- sneden. Het vervoer van gehandicapte kinde ren ondervond grote moeilijkheden. Voor de school aan de Gordclweg moest politieasslstentie worden ingeroepen. De kinderen voor de school aan de Dordtse Straatweg werden weer naar huis ge bracht omdat het bedrijf dat dit ver voer verzorgt voor vanmiddag grotere spanningen zag. Het Ravero-bcdrijf probeerde van morgen toch te rijden hoewel het oe chauffeurs zeer moeilijk werd gemaakt. Regelmatig werd via de radio politie te hulp geroepen omdat chauffeurs werden bedreigd. Bij dc RTC kon geen enkele wagen rijden. De stakers hadden hier een volledige blokkade ingesteld. Bij het Centraal Station stond de grootste groep posters. Werkwilligen werd. door hun wagens te blokkeren het rijden be let. Trouwryden kon slechts geschieden met autobussen. De meeste adspirant echtparen waren gisteren echter ge waarschuwd. Tijdens de vergadering zette OVB- bestuurder L. van Os uiteen waarom werd gestaakt. Hij vond dat de werk gevers geen aanvaardbare tussenoplos sing hadden gegeven. De anedre bonden hielden hun leden aan het lijntje en stonden aan de zijde der werkgevers, zei hy. Knelpunt was dat nu de taxitarieven inclusief zyn de chauffeurs in feite met hun loon achteruit gaan. Hy bleef bij zyn eis: Een verhoging van het garan tieloon tot f 1.40 en f160 per week. De staking die de aanwezige chauf feurs „zingend" ingingen is voor onbe paalde tijd uitgeroepen. Het OVB was „bereid" vanmiddag te spreken met de werkgevers. Een grief tegen de erkende vakbonden was verder het feit dat de mogelijkheid om de c.a.o. open te breken niet was benut De uitspraak van de lieer Van Os dat de staking op dezelfde „nette" wijze moest geschieden als de vorige keer (12 februari) is niet bewaarheid. Hieruit blükt dat hij geen vaste greep heeft op zijn stakers. Het is dan ook niet zeker dat de staking langer dan een dag zou A"WÜ Daarvoor was er te veel tegen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1