Nieuwe LeMse Courant Economisch evenwicht in herstel Vietnamezen eisen wraak bomaanslag Kans op akkoord over belangrijkste punten r Ook PvdA doet water in wijn Centraal planbureau weerlegt sombere geluiden Commentaren GIVE A MAN A LUCKY Begin van ontspanning op arbeidsmarkt? NTS onverbiddelijk bij clandestiene tv-reclame Woensdag 31 maart 1965, 45ste jaarganj Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer, met in hoofdzaak in het noorden van het land enkele wolkenvel den. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in Diroctauri F. DIEMER „Stintvartigh is ghebleves I temperatuur, fOpgemaakt te 11.15 uur). E. diemes CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD in Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu DEN HAAG Het Centraal Planbureau verwacht, dat het tekort op de betalingsbalans dit jaar zal verminderen tot 100 miljoen gulden. Dit be tekent dat het economisch evenwicht, dat door de loonexplosie van 1964 werd verstoord, zich dit jaar goeddeels zal herstellen. Ook verwacht het Centraal Planbureau dat de schaarste op de arbeidsmarkt slechts in ge ringe mate zal afnemen, al zal er zich mogelijk een begin van ontspanning voordoen, waarbij het jaargemiddelde van de arbeidsreserve zou kunnen oplopen tot 35 a 40.000 man (in 1963: 34.000 en in 1964: 30.000 man). Uit de positie van de betalings balans blijkt overduidelijk, dat de vele sombere geluiden die de loon explosie van 1964 hebben begeleid té pessimistisch zijn geweest. Im mers, voor dat jaar werd aanvanke lijk een tekort van f 1.250 miljoen verwacht, later corrigeerde men deze raming op f 900 miljoen, doch in werkelijkheid heeft het tekort (zo blijkt uit de cijfers van het C.P.B.) „slechts" 650 miljoen gulden bedra gen. Daar de ramingen van het Centraal Planbureau blijkens de ervaringen vrijwel altijd gunstiger uitkomen het dus niet onwaarschijnlijk dat dit jaar, inplaats van het verwachte tekort van f 100 miljoen, weer overschot op de betalingsbalans zal ontstaan. Dat het tekort in elk geval aanzienlijk zal slinken baseert het CPB op de wachting. dot dit jaar de uitvoer wel in hoeveelheid als in waarde) v sterker zal stijgen dan de invoer, wijl vorig jaar het omgekeerde het val was- Toen nam de uitvoer naar hoe veelheid toe met 12.5 procent en waarde met 2 5 procent tegen de in resp. met 15 en 3 procent. Dit jaar zal de uitvoer naar raming stijgen met 8 procent naar volume 1.5 procent naar waarde tegen de ii voer met resp. 5 en 1 procent. Het CPB wijst er daarbij op. dat de verbete ring van het betallngsbalanssaldo de moet worden toegeschreven aan daling in de voorraadvormlng tot relatief te laag niveau. Overcapaciteit De produktiestijging heeft vorig jaar niet minder dan gemiddeld 8 procent be dragen (tegen gemiddeld ca. 5 procent per jaar in het verleden), waarvan 17 procent in de bouwnijverheid, 11.5 ti de landbouw en 7 in de grotere indu strie- en dienstensectoren. Dit jaar kan de produktie toenemen met gemiddeld 4.5 procent (in industrie en bouw 6 pro cent), m verwacht het CPB in zijn van daag voor publikatie vrijgegeven Cen traal Economisch Plan 1965 Het gevolg hiervan kan zijn dat de beschikbare prodiuktiecapaoiiteit (naar schatting 5 pro cent meer dan in 1964) niet meer ge heel en al wordt benut, hetgeen zou kunnen leiden tot een begin van ont spanning op de arbeidsmarkt Overigens is de geraamde marge tussen capaciteits- r-> f"] mooier enbeter (JUTA) „Natuurlijk, er zijn in de klas knappere kinderen, maar die heb ben dan ook knappere ouders," In één oogopslag Agapè zonder brood en wijn? pag. 2 Kardinaal over gods dienstvrijheid pag. 2 Nederlander getuigt in zaak-Helbig pag. 5 Handel in Van Meegeren pag. 5 Geheimzinnig waas over loonregeling pag. 5 Nu al wintermode pag. 7 Aap als huisdier? Nee! pag. Zelfstrijkend laken pag. 7 AR en CH: straks pag. 7 Reacties op RTV-plan- Cals pag. 11 cent), dat er slechts een geriinge afwij king van de schattingein behoeft op te treden om juist deze belangrijke ver wachting op lossen schroeven te zetten. Lonen en prijzen Vorig jaar is de loonsom per werk nemer met gemiddeld 17 procent omhoog gegaan, terwijl de totale loonsom (mede door uitbreiding van de werkgelegen heid') met 20 procent toenam. Het CPB verwacht, dat de loonsom per werkne mer dit jaar zal stijgen met gemiddeld 9 procent (inclusief de incidentele loon stijgingen uit „automatische" verhogingen, ondernemingsgewijze differentiatie enz.), terwijl de stijging van de totale loonsom wordt becijferd op 11 procent. De prijs van de consumptie ging vorig jaar met 6.5 procent omhoog, waarvan 1 procent jloor gestegen in voerprijzen en 1.5 procent door over- heids. en EEG-maatregelen. Naar ver wachting zal het consumptieprijspeil dit jaar stijgen met 4.5 procent, waar van 2 3 een gevolg is van binnenland se kostenstijgingen en de rest van ver der stijgende invoerprijzen, overheids- en EEG-maatregelen. Naar hoeveelheid gemeten zal dé particuliere consumptie dit jaar schatting stijgen met ca 5 procent en naar waarde met ca. 10 procent (in 1964 resp. ca. 6 en 13 procent). Het Centraal Planbureau heeft verder o.m becijferd, dat het werknemersaan deel in het nationale inkomen vorig jaar is opgelopen tot het „historisch gezien bijzonder hoge peil van 74.5 procent". De 77-jarige W. Evers uit Beegden s op zijn fiets door een bus aangereden, rlij was op slag dood. Minister Bot heeft gistermiddag Keukenhof in Lisse officieel geopend. Jacoba van Beieren en Frank van Borselen kwamen te paard het feest opluisteren, f Verslag elders in dit nummer.) KVP en AR matigen huur-verlangens DEN HAAG Er was gisteravond een reële kans, dat de fractieleiders van KVP, PvdA en ARP weldra overeenstemming zullen bereiken over de belangrijkste controversiëële punten, die kabinetsformateur Cals in zijn basisregeringsprogram gere geld wil hebben. Deze (voorzichtige) conclusie kon men gisteren trekken na afloop van het beraad der drie Tweede- Kamerfracties, die zich moesten uit spreken over mogelijkheden om de kernproblemen tot een oplossing te brengen. Het ging daarbij niet om een beoor deling van uitgewerkte voorstellen, waarop slechts ja of nee gezegd kon worden, maar om een complex van suggesties voor het bereiken van com promissen. Verschillende vraagstukken waren aan elkaar gekoppeld, waarbij ervan werd uitgegaan, dat de partijen over en weer concessies zouden moeten doen om tot voor allen aanvaardbare rege lingen te komen. Het fractieberaad daarover heeft niet tot onoplosbare moeilijkheden geleid, want geen van de drie partijen bleek onverkort te wil len vasthouden aan belangrijke eisen en standpunten, die voor de tegenpartij niet aanvaardbaar zijn. Optimisme De fractieleiders Schmelzer (kath. v.). Vondeling (soc.), Smallenbroek (a.r.) en formateur Cals konden gisteravond hun besprekingen dan ook met een redelijke mate van optimisme voortzetten. De hóóp dat zij elkaar zouden vinden, had vastere grond gekregen al moes- nog wel enkele lelijke obstakels worden opgeruimd. Vanmiddag om vier uur heeft forma teur Cals op paleis Soestdyk tussentijds rapport uitgebracht aan koningin Juli- n de loop van de dag uit Oos tenrijk terugkeerde. Dit bezoek zou erop kunnenwijzen, dat formateur en fractie leiders gisteravond reeds overeenstem ming over de kernpunten hebben be reikt en dat mr. Cals de tweede fase van zijn werkzaamheden als afgesloten be schouwt. Officieel was daarover niets be- parlementsredactie) Huren In dit stadium is het hele overleg een spel van geven en nemen, van loven en bieden. Daarin nemen twee zaken een centrale plaats in: het huur- en woning- bouwsubsidiebeleid en de prijsbeheer- sing van onroerende goederen. Daar over bestaan tussen PvdA en KVP- ARP tegenstellingen. Zoals bekend heeft de demissionaire minister van volkshuisvesting drs. Bo- gaers eind vorig jaar een plan opge steld, dat voorziet in: een forse alge mene huurverhoging per 1 januari 1966 van 15 tot 20 pet; en vanaf 1 januari 1967 ieder jaar een huurverhoging voor de. gesubsidieerde woningen, net zolang totdat alle subsidie afbetaald is. KVP en ARP hadden zich niet aan dit plan gebonden, maar konden er zich over het algemeen wel in vinden. "Riet aldus de PvdA. Die kan een huurverhoging niet aanvaarden zolang geen bevredigende regeling voor de prijsbeheersing van onroerend goed (gronden en huizen) is getroffen. Matiging op onroerend goed en effecten. Dat moet dan echter naar de mening van K.V.P. A.R.P. een doeltreffende regeling worden, die duidelijk gericht is tegen de excessen die uit de huidige schaarste aan grond en huizen voortvloeien. Het initiatiefvoor stel-Vondeling werkt in dit opzicht te In PvdA-krirg heeft men nog met de gedachte gespeeld om voor te stellen het bestaande systeem van huurverhogingen om te keren. Tot dusver werden huur verhogingen ingevoerd met ontheffings mogelijkheid in individuele gevallen (slechte staat van het huis e.d.). De PvdA zou voorlopig geen huurrondes meer wensen, maar wél in individuele gevallen een huurverhoging willen toe staan (bij goede staat van het huis e.d.) KVP en ARP zien hier niets in. Zij vre zen een enorme administratieve rom- slomp en een overbelasting van de huuradviescommissies. (Voor vervolg zie pag. 4) (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Naar wij vernemen komt het overlegorgaan van de drie vakcentrales morgen in vergadering bij een, onder meer om een bespreking te wijden aan bet vandaag verschenen rapport van het Centraal Planbureau over de economische verwachtingen voor 1965. Daarbij zal ook de uitke ring-ineens ter sprake komen, waartoe de regering in haar Joonovereenkomst met de Stichting van de Arbeid de mogelijkheid heeft geopend indien „de economische ontwikkeling in 1965 zenlijk afwijkt van die, welke in het vijfde halfjaarlijkse economische rap port van de Sociaal-Economische Raad Hoewel de vakcentrales tot op dit moment nog geen commentaar hebben willen geven op de gunstige verwj tingen van het CPB mag verwacht den dat zij hierin voldoende aanlei ding zullen vinden om een extra kering voor de werknemers te claimen. Wellicht zullen de vakcentrales zich morgen ook (in eerste aanleg) beraden op de omvang van de uitkering-in en de wijze van honorering. Zoals be kend gaan de gedachten uit naar extra vakantietoeslag, waarbij NW-zijde onlangs reeds werd gespro- van een verhoging van „tenminste 2 procent". Juni Het is vrij onwaarschijnlijk dat drie vakcentrales morgen reeds tot c beslissing over het door hen te v langen percentage zullen komen. Im mers, bij de opstelling van het loonak- koord-1965 is afgesproken dat daarover tussen regering en Stichting van Arbeid een gesprek zal plaatsvinden, waarbij mede gelet zal worden op het zesde halfjaarlijkse economische rap port van de Sociaal-Economische Raad. Deze SER-rapporten zijn voor een langrijk deel gebaseerd op de progno ses van het Centraal Planbureau. Naar ons werd medegedeeld zal het zeker tot eind mei, begin juni duren voor het vol gende halfjaarlijkse rapport van d« SER gereed is. Da Silva Franco wordt niet vervolgd DEN HAAG Hert Portugese ministe rie van buitenlandse zaken heeft 3an de Nederlandse ambassadeur in Lissabon meegedeeld, dat de uit Nederland uitge wezen Portugees Da Silva Franco in Portugal politioneel noch politiek be last is en door generlei vervolging wordt bedreigd- De Portugese autoriteiten hebben hun verontschuldigingen aangeboden voor d« manier waarop De Silva van het vlieg veld naar het ziekenhuis is vervoerd. De vijfjarige Helma Wildschut uit Den Bosch is al spelende onder een auto gelopen. Zij werd zo ernstig gewond, dat ze na aankomst in het ziekenhuis ov leed. Het restaurant 't Koetshuis Rhenen, dat op 6 augustus van het vorig jaar is afgebrand, wordt in oude stijl herbouwd. De eigenaresse hoopt het restaurant in het najaar te kunnen heropenen. Gisteren is de Dajajaran, het eerste toestel op de geregelde lijndienst tussen Djakarta en Amsterdam, op Schiphol aange komen. Op de foto: de president directeur van de Garoeda, de heer G. R. T. Partono met bloe menkrans flinksen de presi dent-directeur van de K.L.M., de heer H. Albarda, die ter ver welkoming op Schiphol aanwe zig was. SAIGON Honderden Vietnamezen hebben gisteren in Saigon gedemon streerd en wraak geëist voor de bomin slag op de ambassade van de Ver. Sta ten. Het aantal doden is inmiddels tot 21 gestegen, het zijn achttien Vietna mezen, Twee Amerikanen en een niet- geïdentificeerde buitenlander. De Amerikaanse vergeldingsaanval, die men na de aanslag van gisteren had ver wacht, is uitgebleven. Wel was er gisteren sprake van een aanval van Amerikaanse vliegtuigen op een Chinees vaartuig bij het eiland Hainan en van luchtaanvallen op Noordvietnamese doelen. Die waren echter geen reactie op de bominslag. President Johnson heeft geen vergel dingsmaatregelen aangekondigd. H(j zei slechts, dat de aanslag de vastberadenheid van de V.S. slechts heeft versterkt, de strjjd voort te zetten. Over de aanslag wordt nog medege deeld. dat de auto met de zware bom erin midden op straat vlak voor de ambas sade werd neergezet, zogenaamd als ge volg van motorstoring. Een Zuidviet- namese politie-agent gelastte de bestuur der, door te rijden. Deze trok echter zUn revolver. De agent werd getroffen maar schoot terug Ook een scooterrijder, die naast de auto was gestopt, schoot daarna op de agent. Op het moment dat de scoo terrijder wegreed, ontplofte de bom. Zowel de politie-agent als de autobestuur der werden gedood. De scooterrijder kon worden gearresteerd. Hij is zwaar ge wond. Bij een verhoor verklaarde hij voor een bedrag van f 1000 door de omgekomen auotbestuurder te zijn gehuurd. Prinses Margriet zal maandag 5 april in de nieuwe schouwburg te Middelburg een voorstelling bijwonen van het toneel stuk ..After the fall" van Arthur Miller, te geven door de Haagse Comedie. De verloofde van prinses Margriet, de heer P. van Vollenhoven, zal de Prinses niet vergezellen. T/"AN het gisteren ook door ons ge- publiceerde omroepakkoord mag op zijn minst worden gezegd, dat het een werkelijke en billijke po ging is tot openheid. Aan die openheid werd behoefte gevoeld. Volgens sommigen zelfs schreeuwende behoefte. Maar is die behoefte waarlijk zo groot als wel beweerd, dan krijgt men nu zeker zijn kansen. Volgens de een zal de openheid nog niet ver genoeg gaan, volgens de ander gaat ze reeds te ver. Het is een kwestie van smaak. Zendtijd is distributiegoed, en dat kan nu een maal niet tot in het oneindige wor den versnipperd. Niet iedere burger kan maar om zendtijd komen aankloppen Een aantal aaneengesloten burgers kan dat wel. Onze indruk is. dat er geen reden is om laatdunkend te spreken over de thans voorgedragen rege ling. En voor het overige bedenke men. dat het akkoord, ook in andere op zichten overigens, de kenmerken draagt van een compromis. Ergens echter zal men elkaar in dit land moeten weten te vinden zal er althans een regering komen. "DEEDS was bekend, dat de econo- mische ontwikkeling van ons land het vorig jaar heel wat gun stiger is geweest dan velen bij de beoordeling van de loonexplosie van 1964 hadden verwacht. Niet alleen het centraal Planbureau en de meerderheid van de Sociaal- Economische Raad, maar ook minis ters. vakeconomen en werkgevers hieven waarschuwend de vinger en voorspelden in allerlei toonaarden een economische teruggang, wel licht gepaard gaande met een (mo gelijk te te grote) ontspanning op de arbeidsmarkt. Zowel het een als het ander is uit gebleven en als er zich geen bijzon dere moeilijkheden voordoen zal het aangetaste economische evenwicht zich, blijkens de jongste verwach tingen van het centraal planbureau, dit jaar goeddeels herstellen. We mogen ons over deze econo mische veerkracht van ons land wel uitermate verheugen. Opnieuw is gebleken, dat wij (hoe klein we dan ook zijn) best eens een stootje kun nen verdragen, dat geeft nieuwe moed voor de toekomst. Vakcentrales in beraad over uitkering „De knop gaat om (Van onze sociaal-economische redactie) ineens lijke kwesties", ging hij voort, „vooral nu we reclame in de televisie zullen krij gen gaat het niet aan, dat bepaalde za ken of ondernemingen zomaar trachten te adverteren via de beeldbuis. Wat er in het Hongaarse stadion gebeurde was een overtreding van het bestaande Tele- visiebesluit en de NTS zal dat beslist nooit meer toloreren". Intussen heeft het reclamebureau dat de „stunt" uithaalde de NTS een brief geschreven waarin wordt ..medegedeeld" dat men er niet zo'n hooglopende affaire van wil maken, en waarbij de rekening werd gepresenteerd voor de transport en fot'okosten1 „Tegen deze heren zou ik willen zeg gen: „houdt maat!" aldus de heer Schüt- tenhelm, die verder nog verklaarde dat de NTS met de Oosteuropese Radio Unie (OIRT) inmiddels tot overeenstemming Is gekomen, dat sportuitzendingen uit Oost-Europa in het vervolg onderworpen zün aan een contract, waarin de reclame clausule is opgenomen. De NTS kan uit haar buitenprogram ma's niet totaal alle reclame weren: elke voorbijrijdende auto verkondigt zijn merk en reclameborden op straat kunnen ook niet altijd worden vermeden, maar dat is allemaal iets heel anders dan het op zettelijk aanbrengen van advertentie materiaal voor de camera's. Over de omstandigheden dat Peter van Campen (werkzaam bij de NCRV-tele- visie en NTS) in de jury zal welke het bedoelde reclamebureau voor deze .stunt' een prijs voor de beste „practical joke van het jaar" toekende, zeide de heer Schüttenhelm: „De heer Van Campen heeft niet na mens de omroep, maar privé in die jury gezeten, maar bovendien weet ik, dat hg tegengestemd heeft". De Rotterdamse cargadoors hebben in een gistermiddag gehouden vergade ring besloten het tariefaandeel lossings- kosten voor goederen, aangebracht in niet-Europese havens, met ingang van 5 april te verhogen met zeven procent. (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM/BUSSUM, „Ik heb bij de uitzending van de voetbalwed strijd VASASDWS uit Hongarije een persoonlijke beslissing genomen en haar laten doorgaan ook al was er op zettelijk clandestiene televisiereclame aangebracht. Maar dat is voor eens en altijd, wanneer het ooit weer gebeurt komt de uitzending niet op het scherm en het publiek moet zich dan maar gaan beklagen bij degenen die winst trachten te halen uit een niet-geoor- loofde zaak. Dit verklaarde de heer E. A. Schütten helm. voorzitter van de NTS, in een gis teren gehouden persconferentie. ,,De NTS zal zeer streng optreden in derge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1