Kabinetscrisis en Vietnam remmen beurshandel Elektriciteitstarieven en straatbelasting omhoog in Voorschoten Ieder aandeel Vereenigd Bezit van 1894 geeft U belang "bij ruim 200 ondernemingen Scheepvaart levendig Quotasysteem 1102; steeds struikelblok Oppositie bij Nederland verloor Britten willen Rembrandt Titus van houden Visje blijkt gebit te zijn van schipper DAF-vestiging in België nieuwe leidse courant zaterdag 27 maart 1965 Financieel weekoverzicht (Van onze financiële medewerker) DE steeds verder gaande Ameri kaanse interventie in Vietnam blijft de bedrijvigheid ter beurze af remmen. De eventuele samenwerking van de socialisten in een nieuw te vormen kabinet in ons land werd met gemengde gevoelens door de beurs ontvangen. Men vreest, dat in williging van „rode" verlangens ten koste van het particulier bedrijfs leven zal gaan. Een en ander noopte de handel om het deze week kalm aan te doen en de ontwikkeling in binnen- en buitenland af te wach ten. De sterke koersdaling van de aand. K.L.M; in Amerika trok de aandacht. De notering van dit fonds liep van f 140 tot f 124 terug. In Amerika zijn de omzetten in K.L.M. nog groot, maar hier wordt de han del in een gesloten hoek afgedaan. Op de aandeelhoudersvergadering van de Stoomvaart Mij „Nederland" werd in afwijking van het bestuursvoorstel, ge pleit voor de uitkering van een hoger dividend, namelijk 214 pet in contanten en 10 pet in aandelen Dit voorstel werd editer door het bestuur afgewezen en WIELRENNEN Derksen weer coach van baanploeg AMSTERDAM Ook voor het ko mende seizoen is Jan Derksen door de sportcommisste van de KXW'U aange wezen als trainer voor de baanren- Het ligt in de bedoeling dat er in het vervolg een nauwer contact zal be staan tussen de baan- en de wegcoach. Zoals bekend had men voor deze laat ste functie enige tijd geleden reeds Joop Middelink aangetrokken. Het is nog niet bekend wanneer de baantrai- ning zal kunnen beginnen. Dat hangt samen met het einde van de voetbal competitie en andere grote wedstrij den in het Olympisch Stadion. Benfica-Vasas Beslissingswedstrij d mogelijk in ons land LISSABON De besturen van Ben- fica en Vasas Gyoer hebben overeen stemming bereikt over de data van de wedstrijden voor de "halve* finales van de Europa Cup voor landskampioenen. Woensdag 7 april zal In het Nepsta- dion van Boedapest de ontmoeting Va- sas-Benlica worden gespeeld. De wed strijd in Lissabon Is vastgesteld op woensdag 5 mei. Als er een beslissings- wedtrijd noodzakelijk is, zal deze op 12 mei in Nederland of België worden gespeeld ENGELSVÓETBAL LONDEN De uitslagen van de wed strijden, vrijdagavond gespeeld voor de eerste en tweede divisie van de Engelse league, luiden: Eerste divsie: Sheffield UnitedLei- cester City 02, West Bromwich Albion Blackburn Rovers 00. Tweede divisie: Bolton Wanderers Swindon Town 11, Preston North End Charlton Athletic 21. BADMINTON' Vrijdagavond is Londen de loting verricht voor de ste ronde van het badminton-toernooi de Uber-cup. een wedstrijdenreeks v dames landenteams waarin ploegen uit alle werelddelen uitkomen. De Neder landse dames ontmoeten in deze eerste ronde Engeland. In de Eur. zone var toernooi worden voorts de wedstrijden SchotlandIerland en Zuid-Afrika Denemarken gespeeld. West-Duitsland lootte vrij. ATLETIEK De Olympische kampi oene kogelstoten en discuswerpen., de Russische Tamara Press, kwam vrijdag tijdens wedstrijden in Leningrad tot de beste wereldprestatie indoor. Zy stootte de kogel 17.75 m. Haar wereldrecord, op de sintelbaan geleverd, staat op 18.55 m. Tamara's landgenote Tatana Schel- kanova verbeterde het nationale indoor- record verspringen met 6.39 m Niemand zal deze zienswijze tegenspre ken. maar men kan, zoals bij de HAL. ook overdrijven mei het Inhouden van insten. Bij de laatstgenoemde maat schappij heeft vermoedelijk ook een rol gespeeld het feit, dat de Stichting Zee- aartbelangen, waarin de belangen van de familie Van der Vorm z|jn geconcen treerd. (er was f 15 miljoen door deze stichting op de vergadering gedeponeerd •n totaal van f 27 5 miljoen). niet zo geporteerd ls op hoge winstuitkeringen als de particuliere aandeelhouder. De scheeipvaartaandelen vormden de«ze week een levendig element van de beurs handel. De aand Holland Amerika Lijn konden het dividend van 8 pet snel in halen. maar het slot kwam op 135 ex. Van Nievelt Goudriaan Co heeft een dividend .van 5 pct"(onv.) aangekondigd dat viel do beurs tegen Eerder in deze week was de noter:r*g van dit fonds opgelopen tot 124 pet, gisteren daalde de koers tot 112 pet. om od 115 pet te slui ten. Bij Van Nievelt Goudriaan Co gaat het er o i. vooral om, in hoeverre sprake zal zijn van succesvolle fusie- besorekingen. waarover de geruchten aanhouden op de beur». K.PM. De Kon. Paketvaart MIJ heeft mooie cijfers over 1964 geproduceerd. De ex ploitatiewinst lifp op tot f 118 miljoen tegen f 6.9 miljoen over 1963. Et WQrdt een dividend van 9 pet (v.j. 8 pet) voor gesteld, De koers der aand KPM bleeT >nd 165 pet hangen. Bij cultures trok Amsterdam Rubber aandacht ;dóor het dividendvoorstel. WANDELEN Afvaardiging naar Vierdaagse Israël DEN HAAG Een groep van 47 wandelaars Is vanmorgen per KLM van Schiphol vertrokken met bestemming Tel Aviv om deel te nemen aan de vierdaagse van Israel, die van maan dag 5 tot en met donderdag 8 april wordt gehouden. Deze afvaardiging van de Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die jaarlijks de Nijmeegse Vierdaagse ganiseert, staat onder leiding van heren dr. J. M. van Vloten en J Vries, resp. secretaris en lid van hoofdbestuur van de KNBVLO. Het is de zesde maal dat Nederlandse wande laars deelnemen aan de marsen ir De lopers zullen op 5 april starten in Hulda, halverwege Tel Aviv en ruzalem gelegen, en niet zoals Nederland gebruikelijk is elke avond op het punt van uitgang terugkeren. Einddoel van de deelnemers aan de Vierdaagse van Israel is namelijk Je ruzalem. waar het parkoers van de laatste dag eindigt. De duizenden wan delaars zullen op hun 150 kilometer lange tocht naar de Israëlische hoofd stad in tentenkampen overnachten. Vooral de laatste dag. als het par koers door het heuvelland rond Jeruza lem voert, zal cr bijzonder veel var de lopers worden gevraagd. iming verworpen met 44393 stemmen tegen slechts 6 stemmen voor. de gang van zaken dus getheel anders geweest dan bij de Holland Ame- ka Lijn. Gelijk eerder gemeld, is daar ten slotte, na een zeer lange vergadering, dividend van 8 pet inplaats van 6 pet uit de bus gekomen en beide partijen gingen tevreden naar huis. Bij de Stoom vaart Mij „Nederland" had het bestuur reeds 8'4 pet dividend voorgesteld en er bij deze rederij geen sprake van een ieder jaar aan de dag tredende ontevre denheid der ter vergadering aanwezige deelhouders, zoals bij de HAL het geval is geweest. Het bestuur van de ..Nederland" gaf ter vergadering grif toe. dat bet rendement op het in het bedrijf geïnvesteerde vermogen laag is en dnen- -ereenkomstig ook het dividend. Maar ophoudt voldoende winsten te houden om de noodzakelijke ver vanging van oude schepen te financie- dan kan men net zo goed liquideren. Het eerste doel moet zijn gericht op de continuïteit der onderneming. Overdrijven dat over 1964 7 pet (v.j 5 pet) zal bedra gen. De koers van dit fonds liep op tot 119 pet, maar het slot kwam op ruim 117 pet. Te verwachten is, dat het ver slag gunstiger resultaten zal tie zien geven. Deli Mij hield deze week een buitengewone aandeelhoudersvergadering wilde gaarne van het bestuur iets horen over de resultaten over 1064. Men kreeg echter ,,nul op het request". Ten gevolge van de fusie met de tabaksfirma Koch-Scheltema en de liquidatie van de belangen in Jennen, zou er een achter stand in het verzamelen en bekijken van de cijfers zijn ontstaan. Het wil er bij niet erg in, dat men ruim 2E> maand het afsluiten helemaal geen „kijk" op de cijfers zou hebben. Het bestuur had best kunnen zeggen, hoe in grote trekken 1964 was uitgevallen voor het concern. Nu volstond men met te verwijzen naar een bestuursmededeling van 25 juni 1964 (dus 9 maanden geleden!). Toen werd gezegd, dat men de overtuiging had over linstens 6 pet dividend te kunnen betalen. De Bijenkorf Op de lokale markt waren de omzet ten niet veel bijzonders. De eert De Bijenkorf daalden van 770 tot 736 pet zonder aanwijsbare oorzaak. Het uitblij- vette" claim voor de aan deelhouders is erg teleurstellend, want weet, dat dit warenhuis al lang emissieplannen heeft. De Kon Zout- Ketjen kwam met een mooi dividendvoor stel. Over 1964 zal 20 pet in contanten (v.j. 18 pet) en 5 pet agiobonus in aand. (onv.) worden uitgekeerd. Men kan hier uit afleiden, dat de groei van dit interes sant chemisch concern voortduurt De beurskoers liep op van 965 tot 972 pet. Hagemeyer's Handel Mij stelt voor 30 pet uit te keren, waarvan 5 pet in agio- bonus in aand. Vorig jaar werd 25 pet in contanten betaald De koers der aand liep op van 481 tot 403 pet. Carp's Garen heeft de laatste weken :n stijging van de koers der aand. te en gegeven. Deze week kwam „de aap uit de mouw" en wel in de vorm van herkapitalisatie-uitkering van 25 pet. 6V* pet contant voor betaling van de belasting ap genoemde uitkering, terwijl 17 pet contant als gewoon dividend (v.j. 18 pet> wordt voorgesteld. De koers der aand. Liep echter terug van 499 tot 480 pet laten. Het bezit van de zaak was ederom het eind van het vermaakt Van Nelle stelt 10 pet dividend voor tegenover 9 pet vorig jaar, maar dit viel tegen en de koers liep terug van 265 tot O BRUSSEL Het aandeel var s partners van de EEG in het toe komstige luchtverkeer bij de oprich ting van de Air Union is nog steeds het grote struikelblok om tot over eenstemming te komen Men werd het gisteren wel min of meer eens 1 andere zaken als: preferentie Europese vliegtuigen, de doelstelling een gemeenschappelijke lucht- vaartpolitiek en de verhouding over- heid-maatschappij. De Nederlandse vertegenwoordiging kon wat betreft de verdeelsleutel het toekomstige luchtverkeer wijzen op het vrij gunstige Jaar 1964. waarbij de KLM voor vracht en passagiers de twee de plaats achter de Air France innam. De Nederlandse delegatie was eventueel wel bereid genoegen te nemen met kleiner groeipercentage dan de andere drie grote maatschappijen. mei zal men zich in de zes hoofd steden opnieuw over dit moeilijke vraag stuk beraden waarbij dan eveneens de kwestie van de stemmenverhouding aan de orde komt. Nederland verzet zich ten enenmale tegen een verhouding: Frankrijk, Duitsland en Italië drie stern- Nederland en «België twee en Lu xemburg één. Zonder rijbewijs Geen schuld aan on geluk BAD I1ERSFELD Een rechtbank in het Westduitse Bad Hersfcld heeft de 42-jarige Nederlander N. uit Haarlem, vrijgesproken van schuld aan de dood van de 36-jarige J. L. uit Arnhem, die op 12 maart l>ü een ver keersongeval bU Bad Hersfcld om het leven kwam. V. d. V., die geen rijbewijs bezat, reed onder toezicht van het slachtoffer in diens zwaar geladen bestelauto. Toen het voertuig door een lekke band over de kop sloeg werd L. eruit geslingerd. Hij was op slag dood. De rechtbank overwoog dat het in Nederland ls toegestaan zonder rijbe wijs een voertuig met enkele bediening te besturen onder toezicht van iemand die een dergelijk document wel bezit, mits de handrem voor hem direct be reikbaar is. Zulks was bij deze bestel auto het geval. V. v. V kreeg vijftig mark boete voor het rijden zonder rijbewijs besturen van een auto die te zwi beladen. pet Lagere ivinst In de vergadering van Scholten-Fox- holl, ook een sterk uitbreidend chemisch srn, heeft het bestuur medegedeeld, dat de winst in. de eerste helft van het lope'nd boekjaar iets lager is geweest eeu aantal externe factoren, zoal#' kippeHooslog. «Maar een en ander ha$ niets te maken met de gezondheid en dynamiek van het bedrijf en het bestuur bepaald optimistisch voor de verdere toekomst. De uitkering van een ongeveer onveranderd dividend over dit jaar wordt iet in gevaar gebracht door de kleine instdaling over de eerste helft. De koers der aand.. welke erg geleden heeft van de jongste emissie, herstelde zioh ten dele van 536 tot 556 pet. De directie van de Mij De Schelde heeft in de aandeelhoudersvergadering boekje open gedaan over de Japanse concurrentie op het gebied der scheeps bouw In Japan werkt men zeer goed koop door een overvloed aan werkne- rs. Hier te lande wordt krap 45 uur week gewerkt, in Japan is het niet moeilijk om het dubbele aantal uren te halen De Auto-industrie „Rotterdam" kwam et een fraai dividendvoorstel. nl 25 pet coDtant (v.j. 20 pet. waarvan 10 pet !n aand Uit een en ander is op te maken de autobranche heel goed marcheert, hetgeen niet verwonderlijk is met het in aantal toenemende wagens hier te lande. Slavenburg's Bank kwam met een looi verslag. De groei van deze middel grote bankinstelling is opmerkelijk De nettowinst over 1964 steeg van f 5.7 mil joen tot f78 miljoen Er wordt een on veranderd dividend voorgesteld. Prinses Beatrix Gij start van fietsenrally ROTTERDAM Prinses Beatrix zal zaterdag 10 april dc start bijwonen van een fietsenrally die georganiseerd is door de Stichting Zilveren Jeugdcentra. Overeenkomstig de opzet van de Stichting, die de ontmoeting wil stimu leren tussen de jongeren uit de gehe le Nederlandse samenleving, zijn voor de rally tweehonderd jongeren gekozen diverse Rotterdamse organisaties. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N Z. 19-20 - Rijnsburg .AMSTERDAM De .Amerikaanse havenstaking heeft de Stoomvaart MJJ. Nederland f 750.000 gekost. Op dit ogen blik heeft de SMN nog met de moeilijk heden daarvan te kampen. De exploitatiecijfers in de eerste drie maanden zijn even hoog als een Jaar tevoren, maar de ongunstige „stakings- cijfers" zijn hierin nog niet verwerkt. Het moet worden afgewacht of men er zal slagen de achterstand in te halen. Deze week heeft de directie met de Rotterdamsche Lloyd besloten tot reorganisatie van de Nedlloyd Enkele onrendabele Amerika-HJnen zullen dwjjnen. Met nieuw bestelde schepen verwacht de SMN de vaart op Zuidoost Azië uit te breiden. Geïnspireerd door de oppositie die de dividendpolitiek van de HAL heeft ontmoet, leverden ook enkele aandeel houders kritiek op de reserverings- en dividendpolitiek van de SMN. Een der voorstellen was het dividend te verhogen tot 10 procent in aandelen en 2 procent in contanten. De directie vond echter een grote meerderheid achter zich. Burgerlijke stand van Rijnsburg RIJNSBURG GEBOREN: Petronella Cornelia, d v Th Ravensbergen en H van Delft: Jacob, z v G van der Bent en W H Koemans: Hendrik, z v J Kagenaar en C de Roode; Willem, z v W van Egmond en S M Schlagwein: Paulina Magdalena, d v PAR Haverhoek en J van Ees; Jan Cor nells. z v P Heemskerk en H Hoek. GEHUWD: D L v Duijn, Katwijk en M L A Brussee. OVERLEDEN: W Zandbergen. 87 jr, 'v AJ Vooijs; M v Egmond, 83 jr, w v v Egmond. Ingekomen, verhuisd en vertrokken RIJNSBURG Ingekomen personen: G Zwaan van Katwijk naar Petr. van Saxenstraat 78: R Speijers. van Ede (Gld) naar Koestraat 46a; G Sluiter en Dick Heemskerk, van Zoetermeer naar Tromp straat 25; P H ten Donkelaar, van Gilze 1 naar Burgem. Hermansstr. 38; A den Boer-Bandstra en kinderen van Zaandam naar Trompstraat 62: L L Ha- merpagt van 's-Gravendeel naar Koestr. 24: T v Beekum en gezin van Leiden naar -Noordeinde 35: E Venema van Rotterdam .koordeinde 4^: p^vay der.Meii en f, van'Oegstgeest'naar NOordeinde 3; M J P Doorenbos-Bokma en kinderen, an Ede (Gld) naar Tulpenstraat 43. Verhuisd binnen de gemeente: C Noort gezin, van Spinozalaan 23a naar Koe straat 33: D F Doorenbos. van Oude VLietweg 7 naar Tulpenstraat 43; A Delft en gezin van Noordwijkerweg 2 naar Noordwijkerweg 28; J Geervliet en gezin, van Vliet Z Z 10 naar Noordwij kerweg 2. Vertrokken: J Aarsen-de Winter, van Noordeinde 40 naar Haarlemmermeer; Cl A Paauw. van Oegstgeesterweg 62 naar Harderwijk. VOORSCHOTEN De raad nam gisteravond een aantal besluiten die noodzakelijk geacht werden om dc financiële toestand van de gemeente iets gunstiger te doen worden. De burgerij had er geen belangstelling voor, de publieke tribune was leeg. terwijl de burgerij de gevolgen direct gaat voelen, n.l. de verhoging van de straatbelasting en de elektriciteitstarieven. Burgemeester L. de Kool was het met de gehele gemeenteraad eens, dat het verhogen van de straatbelas tingen geen prettige zaak is. Er zijn door de overheid diverse beperkingen opgelegd aan de gemeenten, in Voor schoten gaat alles rustig door. on danks het zg. leningsplafond en ver dere beperkende bepalingen op finan cieel gebied. Het college voert een progressief beleid, hierbij door <le raad gesteund, willen B en W Voorschoten op dezelfde wijze blijven besturen, dan moeten er centen op tafel komen. Alle fracties hadden bezwaren, de KVP. Prot. Chr. en WD wilden ech ter het voorstel van B en W steunen, ook al ging het met een bloedend hart, de PvdA. bij monde van drs Stoker wees deze verhoging echter pertinent af. Burgemeester De Kool betoogde dat uit deze verhoging een meerop brengst komt van ongeveer f 50 000 en vroeg aan de PvdA dan een ande- weg te tonen, wilde de gemeente niet in ernstige financiële moeilijkhe den komen en hierdoor urgente fi nanciële voorstellen niet kunnen rea liseren. Mevrouw Stoker (PvdA) stelde dat de voorstellen voor het bestuur 1 B en W moeten komen en niet de raad en hij zou het beslist niet vinden indien de gemeente een ernstig tekort op de begroting zou krijgen. De heer Fortanier (KVP) sprak als zijn mening uit. dat de hou ding van de PvdA een goede beleids voering onmogelijk maakt voor B en W. De PvdA (Dr Pels was afwezig) liet zich niet ompraten, ook niet na sublieme verdediging door de voorzitter van het voorstel en stemde tegen de verhoging van de straatbe lastingen. En toch winst Was de verhoging van de straatbe lastingen nodig om een enigszins re delijke vergoeding te verkrijgen voor gedane werken, anders ligt het bij de verhoging van de elektriciteitstarie ven. Het gemeentelijk elektriciteits bedrijf maakt nog steeds winst. Daar Voorschoten echter een distribuerende taak heeft en Leiden een produceren de taak inzake de energievoorzie-- ningen, is Voorschoten contractueel verplicht de tarieven te verhogen om dat Leiden een tekort he 2ft- Er wer den vele woorden over gesproken. Drs v. d. Laan (KVP): „Waarom wil Leiden geen inzicht geven in haar bedrijfsvoering, zij zal het echter wel moeten doen aan de Minister van Eco nomische Zaken. De energiebedrijven mogen nooit gezien worden als een melkkoetje om de gemeentefinanciën op te veizelen. Ir Veldhuis (PvdA) uitte kritiek op de formulering van het voorstel en noemde dit onleesbaar. Dokter Olt- huis (VVD) was de mening toegedaan dat de verbruiker niert zelf het goed koopste tarief moet uitzoeken, maar dat de gemeente aan alle verbruikers het goedkoopste tarief aanwijst. Wethouder Dekker (PC) zag kans alle bezwaren te ontzenuwen en deel de mede, dat de bevolking een goede voorlichting zal krijgen. Het voorstel houdt rekening met een sociale indi catie. Uiteindelijk zal het elektrici teitsbedrijf een meerwinst gaan op leveren f 30 000 per jaar. Parkeerplaats VAM „Waar laat ik mijn auto?" Bij een tweetal voorstellen kwam het par keerprobleem naar voren. Bij de me dedeling. dat de flat aan de Oranje kade wordt verlaagd van negen naar zes woonlagen, waardoor de goed keuring verwacht kan worden, kwa men er stemmen uit de raad waar de V A.M. de auto's moet laten, die thans op deze plaats staan. Wethouder Dek ker (PC) meende de raad gerust te kunnen stellen, door te zeggen dat hij reeds in onderhandeling is met de VAM. omtrent een andere parkeer plaats en dat bracht de tongen in be weging. De heer De Groot (WD) citeerde de wethouder volgens een oude raadsvergadering, waarin dezelf de wethouder stelde, waarmede de raad hei eens was, dat ieder groot be drijf dat auto's aantrekt zelf voor parkeergelegenheid moet zorgen. Wethouder Dekker (PC) herstelde zijn opmerking door te zeggen, dat hij slechts met de V.A.M. onderhan delt om een stuk gemeentegrond te verkopen aan de V.A-Mwaarvan deze instelling een nieuwe parkeer plaats kan maken. En toen keek de burgemeester boos want dat scheen geheim te moeten blijven. Parkeer schijven Het zag er in het begin naar uit, dat het voorstel van B en W tot het maken van parkeerhavens in de Raadhuislaan door de raad afgewe zen zou worden. Uiteindelijk werd het voorstel van B en w aangenomen ZONWERINGSBEDRUF OUDSHOORN-VAN EGMOND LONDEN In Engeland worden op het ogenblik druk pogingen gedaan Rembrandts portret van zijn zoon Titus, vorige week voor oijna 8 milj. gulden aan een Amerikaan verkocht, voor het land te behouden. De zaal( is zelfs tot het parlement doorgedron gen. Zo heeft het conservatieve parle- G.S. van Friesland: Let toch op onze werklozen LEEUWARDEN Gedeputeerde Staten van Friesland hebben gisteren de kabinetsformateur en de voorzitters de Tweede Kamerfracties van de KVP. de PvdA en de ARP, ernstig verontrust over de toenemende werk loosheid in hun gewest, de financiële onmacht van de gemeenten en de stagnatie in afgifte van rijksgoedkeu ringen voor industriële projecten, ver zoekt by de opstelling van het basis programma voor het nieuwe kabinet deze aangelegenheden hoge urgen- 2 verlenen" Per ongeluk overboord gegooid URK. Nijvere lieden van de visafslag in Urk hebben dezer dagen bij het lossen van de vangst van de UK-25 van schipper A. van Sloten een heel bijzonder visje gevonden dat bij nadere bestudering verdacht veel op een gaaf kunstgebit leek. Tot iéders gróte verbazing herkende een andere schipper, de heer C. Bakker van de UK-72, het als zijn, al lang verloren gewaand, eigendom. De gister avond geloste vis van de UK-25 was gevangen in de zogenaamde .Zilverput" tussen de Nederlandse kust en het noorden van Engeland. Drie maanden geleden had de UK-72 op dezelfde plaats gevist. Schipper Bakker had dc bewuste dag voor hij zijn middagdutje deed zijn gebit in een papiertje gerold en voor zich op tafel gelegd. Het koksmaatje wierp het per ongeluk met de restanten van het eten overboord Schipper Bakker heeft zich inmiddels een nicuu- gebit aangeschaft, maar is toch zeer verheugd met het terugge- vonden exemplaar, dat hij nu in reserve kan houden. mentslid Paul Channon de mftiister van financiën verzocht geen uitvoer vergunning te verstrekken voor het schilderij. Dépendance N.L.S. bij Breda (Vmn een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Nationale lucht- vaartschool gaat op het vliegveld Hoe ven (bij Breda) een dépendance van haar vliegbedrijf vestigen. NLS-directeur P. J. Yperlaan heeft hiertoe besloten, omdat hy in de toekomst in West- Brabant grote belangstelling voor de sportvllegerij verwacht. Het bericht, dat de NLS van de luchthaven Rotterdam naar Hoeven zou verhuizen, noemde hij uit de lucht gegrepen. Een aantal West-Brabantse gemeenten zal deelnemen in een N.V. die het vlieg veld gaat exploiteren. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid, West-Brabant te ont sluiten voor de zakenluchtvaart Aanrander met bonbons PARIJS De Vietnamees Troeoc Ngoejcn Hoec is in Frankrijk wegens een niet bepaald alledaags feit tot tien maanden gevangenisstraf en het beta len van ruim drieduizend gulden scha devergoeding veroordeeld. Troeoc Ngoejen Hoee maakte er een gewoonte van in treinen alleen reizen de jonge vrouwen ixmbons aan te bie den. Dit kon lofwaardig zijn. doch het was het niet, want de bonbons bevat ten een slaapmiddel en wanneer dit voldoende uitwerking had gehad, rand de de Vietnamees zijn slachtoffers aan. Dit gelukte hem acht maal. name lijk zeven keer bij alleen reizende jonge vrouwen en de achtste maal bij een jonge bruid, wier man juist even was ingesluimerd. De rechtbank in Bonneville, in Zuid oost-Frankrijk, veroordeelde Troeoc Ngoejen Hoee tot tien maanden gevan genisstraf en liat betalen van ongeveer 3240 gulden schadevergoeding aan van zijn slachtoffers. Herrie in Rijssen om openluchtspel RIJSSEN De S.G.P.-fractie uit de gemeenteraad van Rijssen heeft zich deze week in een raadsvergadering fel verzet tegen de opvoering van het open luchtspel ..Bazuinen om Jericho" op be vrijdingsdag 1965 in Rijssen. Dit stuk van Ben van Eysselsteyn. geschreven in opdracht van het minis terie van O. K. en W heeft een bijbelse titel en daarom zei een S.G.P.-raadslid: „Ik begrijp niet waar de Oranjevereni ging het lef vandaan haalt om met dit spel een groot deel van de bevolking te grieven" Niet alleen had men bezwaar tegen de bijbelse titel: nog erger achtte men het dat er enkele keren naar het oor deel van de S.G.P.-raadsleden in het stuk zou worden gevloekt. Burgemeester Landweer maakte duide lijk dat de regisseur het stuk op dit punt had gecorrigeerd, waarop één der raadsleden van de S.G.P. reageerde met: „Als men daardoor meent het stuk beschaafder te kunnen maken be wijst men wel dat het spel in principe onbeschaafd is geweest. Daarom, aldus dit raadslid, de heer W. Haase „kan ik ook geen waardering opbrengen voor de andere onderdelen van het pro gramma". Het college van B. en W. had de moeilijkheden kennelijk zien aankomen. Het voorstel tot subsidie voor de be vrijdingsfeesten hield een garantstelling in van 1000 gulden voor een eventueel tekort door de organisatie van diverse evenementen door de oranjevereniging, onder voorbehoud dat het tekort niet zal mogen zijn ontstaan door de opvoe ring van het openluchtspel. De S.G.P.-webhouder Goosen. zei dat hij niet begreep waarom het stuk een bijbelse titel titel moest dragen, en niet zoals hij als voorbeeld noemde „Trom petten om Rotterdam". Het voorstel van B, en W. werd met de stemmen van de S.G.P.-fractie tegen aangenomen. Vooruitgang bij Van Reen wijk ROTTERDAM De Mij. voor Wo ninginrichting P van Reeuwijk meldt dat het exploitatiesaldo in 1964 is ge stegen tot 1,87 (vorig jaar 1,69) mil joen. De winst is 360.600 (320.600) Reeds voorgesteld is 22 (22)% dividend, waarvan 10 (10)% in aandelen. Eveneens is reeds voorgesteld 50% bonus plus 12',4% contant in verband met het gou den jubileum. met 8 tegen 7 stemmen (Dr Kammin- ga en dr Pels waren afwezig), maar voor het zover was, had de raad in zeer genoeglijke stemming en zeer vriendelijk een aantal argumenten op tafel gelegd, die niet zonder slag of stoot door wethouder Dekker wegge- praat konden worden. De heer Schuurman (KVP) vond insteekha- vens aan de drukke Raadhuislaan uiterst gevaarlijk en zag gaarne de oude trambaan als parkeerplaats. De heer De Groot (WD) zag naast de verkeersonveiligheid de grote kosten, bijna f 13.000, d.i. per auto f 370 en vroeg een aantal huisjes weg "te bre ken en daar parkeergelegenheid te maken. De heer Bakels (PC) deelde namens zijn fractie mede het parkeer probleem ter plaatse niet urgent te vinden en wenste daarom uitstel- Mevrouw Stoker (PvdA) was ern stig bezorgd, dat deze dure plaatsen ingenomen zouden worden voor z g. langparkeerders. Wethouder Dekker (PC) vertelde uitvoerig de problemen van het par keren ter plaatse, deelde mede dat de politie de Raadhuislaan heeft ge adviseerd. Tegen langparkeerders zal de gemeente gaan optreden en het zal wel uitdraaien op parkeerschljven of parkeermeters in de kom van het dorp. Burgemeester De Kool benadrukte nogmaals de urgentie, er is geen par keerruimte genoeg voor het Raad huis. voor de weekmarkt op vrijdag, op de zaterdagen is het een chaos en zondags tijdens de dienst in de Ge reformeerde kerk is ieder plaatsje waar maar een auto ingewrongen kan worden benut- Het gehele parkeerpro bleem komt spoedig in de commissie ter voorbereiding van de Strafveror deningen. Bij de stemming bleek de KVP ver deeld te zijn; vóór stemden wethou der Schrama en de heren Rombouts en Fortanier. de PvdA-fractie stemde in haar geheel voor, terwijl de Prot- Chr. en VVD tegen stemden. Prof. Patijn meent: Rassenpolitiek Zuid-Afrika onhoudbaar AMSTERDAM De rassenpolitiek van Zuid-Afrika is principieel volkomen onaanvaardbaar en in de huidige we reld onhoudbaar, meent het socialis tische Tweede Kamerlid prof. dr. C. L. Patijn. Wat er in Zuid-Afrika gebeurt is een tragedie. Veroordeling van de rassenpolitiek van buitenaf is echter even juist als onvruchtbaar. Prof. Patijn zei dit gisteren op een conferentie over het rassenprobleem van het Koos Vorrink-instituut te Am sterdam. Er zijn slechts in beperkte mate internationale maatregelen moge lijk. meende prof. Patijn. Verbetering is naar zijn mening alleen te bereiken door verandering van Zuid-Afrika van binnenuit Druk op Zuid-Afrika zal ge paard moeten gaan met een perspectief van internationale garanties voor de blanke minderheid. Het probleem is niet alleen recht te verkrijgen voor de meerderheid, maar ook zekerheid te krijgen voor de minderheid, aldus prof. Verduisterde vrije boer in beslag genomen boedel? ZUTPHEN De 69-jarige vrije boer J. T. H. uit Twello moest zich gisteren voor de rechtbank verantwoorden voor het feit. dat hij vorig jaar een gedeelte van zijn huisraad had verduisterd, waar op het landbouwschap beslag had laten leggen. De deurwaarder miste een deel van het huisraad bij de veiling. Op deze vei ling ging het overigens vreemd toe. On der leiding van boer Koekoek waren een groot aantal vrije collega's komen op. draven om de veiling te boycotten. Er werden bijvoorbeeld bedragen van vijf cent en een dubbeltje geboden. Verdachte vertelde, dat er geen spra ke was van verduistering. Hij had de vermiste goederen op de dag van de veiling nog gewoon gebruikt Twee wel willende getuigen wilden de landbouwer wel helpen met een mooie verklaring. Na een waarschuwing voor meineed trok een van hen zijn uitgedachte verklaring in. De andere getuige, een 34-jarige ar beider deed dit niet en werd gearresteerd wegens meineed. De zaak is aangehou den. o EINDHOVEN De Belgische mi nister van economische zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan de ves tiging van een produktiebedrijf van DAF in Geel-Oevel in de Zuider- Kempen in de provincie Antwerpen, aan de nieuwe autoweg Antwerpen- Luik. Van de 6500 arbeidskrachten van DAF Nederland vormen de Belgische werkne mers in Eindhoven reeds een groep van meer dan duizend man. Voor een uit breiding van de produktiecapaciteit kan DAF in Eindhoven en omgeving niet voldoende personen vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9