Vietnamese kruik - zolang te water tot ze barst nieuws Leonow botsing bij una in kwam met Wo Engeland groeit naar Europa toe TELE-LEUT IN DE RUIMTE Moreel Israël weegt op tegen Arabische wapens Nazi krijgt in Oostenrijk 15 jaar Chinese penetratie in het hart van Afrika Russen sturen raketten naar Noord-Vietnam een &onte hJf Nog geen verjaring misdaden ZATERDAG 27 MAART 1965 Fractietje leggen, niemand zeggen kukeleku zo kraalt de haan ik heb m'n TeeVee voetbalschoenen aan; bij 't grote gebeuren In hogere sferen spelen WIJ lekker kabinetje formeren. En maken wij nog'ns een mooie goal dan Is dat door Lexington, ons idool. De Vietnamese kruik zal zo lang te water gaan tot ze barst. Op het ogenblik lijkt het. alsof de Ameri kanen een keer hebben gebracht in de strijd tegen de door Noord - Vietnam gesteunde Vietcong rebel len. Ongestraft kunnen Amerikaan se en Zuidvietnamese vliegtuigen aanvallen doen op doelen in Noord- Vietnam doelen met een zuiver militair karakter. Maar hoe lang zal dat nog het geval zijn? Er zal een ogenblik aanbreken, waarop communistisch China en de Sow jetunie niet langer werkeloos kun nen blijven toezien. Het Amerikaanse militaire op treden in Vietnam draagt een zeer eenzijdig karakter, nl. dat van een enorm machtsvertoon om de tegen stander te intimideren en zo niet tot capituleren dan toch tot onder handelingen te dwingen. Dit machtsvertoon moet echter ge zien de gecompliceerde internatio nale situatie binnen bepaalde perken blijven. En zelfs dan is het Zo is vaak het leven van de bevolking van Zuid-Vietnam. Opgejaagd door de twee elkaar bestrijdende groepen, huis en haard in vlammen achterlatend. Hoe lang nog? nog de vraag, of men zich van Noordvietnamese of communistisch Chinese zijde niet van soortgelijke middelen zal gaan bedienen om een eind te maken aan de Ameri- kanse en Zuidvietnamese bom bardementen op doelen in Noord- Vietnam. Uitbreiding van de oorlog in Vietnam zou dan onvermijdelijk zijn, tenzij men in Washington de weg van de capitulatie zou willen inslaan. Hetgeen niet in de lijn der verwachtingen ligt. Ook in de Verenigde Staten wordt sterk aangedrongen op een heroriëntatie van de Amerikaanse Vietnam-politiek. De represaille- Landing - ondanks onregelmatigheid - succesvol uitstapje in de ruimte", kolo nel Leonow, vertelde gisteren op een persconferentie dat het ruim teschip zich verplaatste toen hij zich ervan wegduwde. Even later had hij zich nogal krachtig aan de verbindingslijn opgetrokken en hij had zijn handen moeten uitstrek ken om een botsing met het snel dichterbij komende ruimtevoertiug te voorkomen. Hij was er vooral bang voor geweest dat het vizier van zijn helm tegen het voertuig zou slaan. Dat was gelukkig niet gebeurd omdat hij de slag tijdig met zijn handen had kunnen op vangen. Voordien had de commandant van de Woschod, kolonel Belajew, meege deeld dat zij met h'andbesturing moes ten landen omdat een oriëntatiesys teem onregelmatigheden vertoonde. Volgens Belajew waren zij daar blij mee, omdat hun dat de mogelijkheid gaf met handbesturing te landen. Een halve minuut nadat zij hiervoor toe stemming hadden gevraagd kwam bet fiat van Balkonoer, het ruimtevaart- centrum. De kleine afwijking bij de landing schreef hij toe aan het feit dat de handbesturing voor het eerst in de praktijk werd toegepast. Leonow liet overigens wel uitkomen dat het beslist geen plezierreisje was geweest in de ruimte. „Het zweet stroomde langs mijn voorhoofd en wangen." Men moest volgens hem eerst betere middelen vinden om de toestand van gewichtloosheid te be strijden. In Washington werden de ^Ameri kaanse astronauten Grissom en Young door president Johnson ontvangen, die verklaarde dat de V.S. niet uit zijn op stunts en spectaculaire daden, doch zich bezig houden met zekere en ge stage successen. Johnson speldde zijn beide landgenoten de medaille van verdienste van het nationale bureau voor ruimtevaart op de borst. De Israëlische eerste-minister Levi Esjkol heeft gisteren, na twee dagen druk overleg met Britse mi nisters. een persconferentie gehou den. „Zolang president Nasser van Egypte bijna onbeperkte toegang heeft tot de Russische arsenalen, kan men niet Zeggen wanneer er een blijvende vrede in het Midden- Oosten kan worden gevestigd", al dus Esjkol. beschikking van Israël zou worden gesteld. De regering-Adenauer heeft indertijd dit Amerikaanse verzoek ingewillig.'.) Hij legde er wel de nadruk op dat hij Engeland niet wapens heeft verzocht. De Israëlische eerste-minister ver klaarde voorstander te zijn van een volstrekt verbod van het zenden van wapens naar landen in het Midden- Oosten, dat door de grote mogendhe den van oost en west zou moeten worden onderschreven. „Maar er moet dan wel een of andere vorm van wederzijdse inspectie komen", zei hij. Bloedhond van Tarnapol99 GRAZ De voormalige onderbe velhebber van de SS in de Poolse stad Tarnapol, „de bloedhond", Frle- drich Lex, is gisteren tot 15 jaar verzwaarde kerkerstraf veroordeeld. De thans 63-jarige Lex, die alle tegen hem geuite beschuldigingen ontkent en zegt op bevel gehandeld te hebben, heeft enige tienduizenden Joden ter dood laten brengen en er zelf dertien vermoord. Zoals bekend is Rajako- witsch, die in de oorlog in Nederland een leidende rol speelde bij het wegvoeren van de Joden, tot tweeën eenhalf jaar veroordeeld. De openbare aanklager Fuhrmann li in zijn requisitoir dat er „op aarde geen straf is voor de misdaden van Lex. Zelfs de zwaarste straf kan zijn schuld niet uitwissen." De jury liet als verzachtende om standigheid meespreken dat de wetge ving in de oorlog bijzonder verwar rend was. Verder wilde de jury de hoge leeftijd van Lex in aanmerking nemen. Lex zelf toonde overigens geen enkele emotie toen de straf werd uitgesproken. Hij tekende hoger be roep aan. maatregelen zijn slechts halve maatregelen, aldus Walter Lipp- Noirdvietnamezen hoi en niet wat de toekomst van Indochi na zal zijn, als de oorlog in een Amerikaanse overwinning eindigt. Amerika biedt Hanoi (waar de Noordvietnamese regering zetelt) alleen maar de keuze tussen ver nietiging en terugtrekking van zijn troepen uit het Zuiden. Omdat de militaire termen niet nauwkeurig omschreven zijn, komt dit laatste in feite neer op onvoorwaardelijke overgave. De grote moeilijkheid is, dat beide partijen onverzoenlijk tegen over elkaar staan. Ook de Noord vietnamese en communistisch Chi nese leiders streven naar onvoor waardelijke overgave door Ameri kanen en Zuidvietnamezen. En zij kunnen wel eens over de langste adem blijken te beschikken. Wel licht wordt het voor de Amerika nen langzamerhand tijd te gaan bedenken, dat zelfs hun bondgeno ten zich gaan afvragen, hoe lang nog op de nu ingeslagen weg kan worden voortgegaan. De Zuidviet namezen zelf zijn vooral de laatste tijd bijzonder apathisch. De mees- tne van hen verlangen alleen maar naar het einde van de strijd hoe die ook afloopt. En het is deze situatie, die de positie van de Amerikanen steeds meer onder mijnt. Dominee King heeft niet de ge hele mars van Selm-a naar Mont gomery volbracht. Hij moest nog enkele zaken elders regelen. Maar hij had toch ook last van pijnlijke voetenHet doel werd echter be reikt en de strijd wordt voortgezet om de negers van de rechten te verzekeren, die hun al ongeveer 100 jaren geleden werden toegekend. Terwijl de aandacht van de we reld nog vooral gevestigd is op de gebeurtenissen in Vietnam en men zich afvraagt, hoe communistisch China zal antwoorden op de Ame rikaanse represailles tegen Noord- Vietnam, dringen de rode Chinezen met verrassend groot succes de voormalige Franse kolonie Kongo binnen. Dit is met name het geval, sinds radicale elementen de toon aangeven. Het wonderlijke is, dat de Chi nezen helemaal geen moeite doen om de joviale jongens uit te han gen. De leidende figuren pnder de diplomaten spreken niet eens Frans en hebben vrijwel geen sociaal contact met de Kongolezen. Zij zijn vrijwel de enigen die geen Afrikaanse bedienden hebben. Al het personeel, tot de tuinlieden toe, is uit China afkomstig. Zij mogen niet" alléén réizen. Zij bege ven zich altijd met z'n tweeën op straat, zelfs als ze naar de kapper gaan. Onder deze omstandigheden is het voor de Afrikanen dan ook Melaatsen op Ceylon in hongerstaking te protesteren tegen een maatregel van de regering, waardoor hun ver pleegsters het land zullen moeten ver laten. De Ceylonese regering heeft in 1962 bepaald, dat buitenlandse rooms- katholieke religieuzen het land moe ten verlaten. Alleen een groep ver pleegsters in een melaatsenziekenhuis in de Ceylonese hoofdstad is nog overgebleven. De scholen van zending en missie zijn reeds allen door de regering overgenomen. De regerings- politiek is er op gericht, am alle buitenlandse zendelingen uit het land te bannen. In antwoord op de vraag hoe Israël er. met het oog op de grotere getals sterkte der samenwerkende Arabische legers, in geval van openlijke vijande- lijkheden voor zal staan, antwoordde Esjkol: „De kracht van Israël ligt niet slechts in zijn wapens, maar ook in het moreel van ons volk, dat veel! IC W hoger is dan dat der Arabieren. Want| V3I1 (IC uOWlCtlUllC wanneer het ooit zover zou komen, j weten de Israëliër, waarvoor rij BELGRADO - Het Zuidslavische per,- vechten. bureau Tan joeg meldl dat professor Diplomaten in VS beweren: Proces in Zuid-Slavië wegens ..belediging WAPENS Esjkol wilde niet zeggen op welke wijze Israël zal voorzien in het weg vallen der Westduitse wapen leverin gen. (Het betreft hier als bekend. Amerikaanse wapens, die aan de bondsrepubliek waren geleverd, waarbij de Verenigde Staten de wens hadden geuit dat een deel hiervan ter Chinees overleg in Stockholm STOCKHOLM In welingelichte kringen in Zweden is meegedeeld dat uiterst geheime besprekingen, die in de Zweedse hoofdstad worden gevoerd tus sen functionarissen van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken en Chinese diplomaten in West-Europa, waarschijnlijk binnen enkele dagen be sloten zullen worden De besprekingen zijn 10 maart begon nen eri hoewel het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken vorige week heeft gezegd, dat het waarschijnlijk een gebruikelijke ambassadeursbijeenkomst i*. «luiten politieke waarnemers en som mige diplomatieke kringen in Stockholm de mogeli' - ^r id niet uit. dat aan de bij eenkomst meer betekenis moet worden fehecht. Mihajlo Mihajlov, die verbonden de universiteit van Zadar. terecht zal staan op beschuldiging van „belediging der Sowjetunie". Hij zou dit hebben ge daan in een artikel, dat in de uitgaven van januari en februari jl. van het Bel- gradose tijdschrift „Delo" is verschenen. De plaatsvervangende hoofdredacteur van „Delo", Mirkovic, zal tezamen met professor Mihajlov, terecht staan. De professor heeft in de zomer van 1964 een bezoek aan de Sowjetunie ge-, bracht, Na zijn terugkeer in Zuidslavië schreef hij in „Delo" dat niet de Duit sers, doch de Russen de eersten zijn ge weest die vernietigingskampen hebben ingesteld. I Hij schreef ook dat de Russen het eerst grote aantallen mensen hebben wegge-1 I voerd an wel naar Siberië. Professor Mihajlov kan tot ten minste drie maanden gevangenisstraf worden veroordeeld. KAK ATS Jl Een dakota van de „Pakistan International Airlines", met 22 inzittenden, is boven een bergachtig gebied van Noord-West-Pakistan om- j laag gestort. Alle inzittenden, 18 oas-j sagiers en 4 bemanningsleden, zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig was van Pesjawar naar Tsjitral vertrok- j Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij. die dit meedeelde, zei verder dat de bergingsploegen last on dervinden van het slechte weer. Om trent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. WASHINGTON/MOSKOU - Volgens communistische diploma ten in de VS heeft Noord-Vietnam Russische luchtafweerraketten ge kregen met Russen als bedienend personeel. De diplomaten bena drukten de ernst van de toestand. Zouden Amerikaanse vliegtuigen de raketinstallaties aanvallen, dan zou Russisch personeel onvermij delijk daarbij betrokken zijn De Amerikanen verklaarden des gevraagd dat de V.S. tot dusver geen bewijzen hebben voor levering van Russische afweerraketten aan Noord-Vietnam. De V.S. controleren de Russische leveranties aan Noord- Vietnam zo goed mogelijk. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft op de Ameri kaanse ambassade een protest inge diend tegen „het gebruik van gifgas sen door de Ver. Staten in Vietnam". De ambassade stuurde de nota terug omdat deze was gebaseerd op onjuiste beweringen. Dezelfde nota werd enige uren later weer op de ambassade overhandigd. De Russische ambassadeur Dobrinin had gisteren met minister Rusk een onderhoud waarbij de Amerikaanse politiek in Vietnam ook aan de orde kwam. Hij zei geen nota over de Amerikaanse militaire politiek te hebben overhandigd. De Noordvietnamese radio meldde dat bii de aanval van gisteren twaalf Amerikaanse toestellen zijn neerge schoten waardoor het totaal aantal neergeschoten Amerikaanse en Zuid vietnamese vliegtuigen, volgens de radio op 81 kwam. Van de Britse premier Wilson is gewerkt kan worden met volledige vrijwel onmogelijk, vriendschappe lijke betrekkingen aan te knopen. Het succes van de Chinezen is dan ook vooral te danken aan twee factoren 1. de radicalen, die in Brazzaville de lakens uitdelen, zijn pro-Chinees en 2. de Chinezen werken bijzonder hard, hetgeen in Kongo een goede indruk maakt. De ambassade heeft nu meer dan 50 man personeel. Ieder is op een bepaald gebied gespecialiseerd en werkt nauw samen met de ministe ries in de Kongolese hoofdstad. Vergeleken met andere communis tische landen verlenen de Chinezen veel sneller hulp, in geld en in inderdaad ook leverbare goederen. Peking verstrekte een lening van vijf miljoen dollar om de begroting voor 1964 in evenwicht te brengen. Onlangs kregen de Kongolezen 20 miljoen dollar voor kleine indus trieën onder Chinese leiding. Het is twijfelachtig of de Chine zen de Fransen geheel willen ver dringen. Kongo is arm en het zou voor de Chinezen alleen een te kostbare affaire worden. Wel zul len de Chinezen de anti-westerse tendenzen in de vroegere Franse kolonie aanmoedigen. Wat dat be treft beschikken de Chinezen nu ook over een veilige basis voor subversieve activiteiten in Kongo aan de overzijde van de rivier die Brazzaville van Leopoldstad scheidt. bekend, dat hij zijn Labonrpartij rijp probeert te maken voor een politiek van toenadering tot de deelneming van Engeland, standpunt vond instemming _bij verschillende WEU-partners. Wilson daar heel anders i gedacht. Maar de regeringsverant woordelijkheid heeft hem blijk baar tot andere en ook betere gedachten gebracht. Sinds de terugkeer van minister van de conferentie van de West- europese Unie in Rome zijn er nieuwe bewijzen voor de groeiende belangstelling van het Labourkabi- heeft WEU-raad, waarop Afrikaanse problemen met vrucht kunnen worden besproken, rapporten wor den opgesteld. Wellicht kan het Britse initiatief te Rome op de duur van betekenis zijn. Voor toetreding tot de EEG stelt buitenlandse zaken Stewart Labour nog twee voorwaarden 1. 1, A. W«,. dal d0 E|G jich n.ct t()t cen „closed shop" ontwikkelt en 2. dat de belangen van de leden van het - - „rT,TT Gemenebest naar evenredigheid net voor Europa. Men wil de WEU worden bescbermd. Voordat die toetreding serieus kan worden be- de formuleringvan een Europese naderd wU Labour trachten, politiek m Afrika, Aaie en andere banden mct Eurl>pa aovee, moge. delen van de wereld. Dit zou de WEU een positieve inhoud geven en verhinderen, dat Frankrijk deze instelling als mogelijke rivaal van de exclusieve EEG-club geleidelijk aan zou proberen te elimineren. Niet ten onrechte meent het Labour-kabinet, dat de Europese MARSEILLE In Marseille is gisteren een proces begonnen tegen zes mensen die worden beschuldigd van een illegaal laboratorium in een boerderij nabij de Zuidfranse stad te hebben ingericht. Het laboratorium bevatte alle apparatuur die nodig is om ruwe morfine tot heroïne te maken. De openbare aanklager zei dat er ge noeg verdovende middelen waren gevon den om 7500 mensen te verslaven. lijk te versterken. Dat was ook het doel van de Britse initiatieven op de conferentie te .Rome. waaraan in het algemeen weinig aandacht is geschonken. Premier Wilson, vroeger tegen stander van Engelands toetreding tot de Euromarkt, probeert de Labourpartij thans rijp te maken voor deze stap als daartoe ten minste de mogelijkheid wordt ge opend. I De leider van de com munistische Chinezen. Mao Tse Toeng, zal voor taan zijn onmetelijke gro te land kunnen doorkrui sen met een luxueuz< Mercerdes-Benz, die maar liefst honderdduizend gulden heeft gekost. De ze uit West-Duitsland af komstige wagen is volle dig geautomatiseerd. tn een lucht verversingsinstallatie en van een cocktail bar. De auto zou veel lijken op die van Soekarno van Indonesië. In de Noordzee ter lioogte van Petten en der tien mijl uit de kust heeft de Texelse kotter TX-8 een oud scheepska- non opgevist. Het kanon van klein formaat is zo zeer door schaaldieren overwoekerd, dat het eerst grondig schoon ge maakt moet worden om te kunnen nagaan van welke makelij het is, in welk jaar het is gegoten, enz. Men hoopt de naam te ontdekken van het oorlogschip, waartoe het behoord heeft. I De Nederlandse know how kan van zeer groot belang zijn voor de ont wikkeling van de Arabi sche landen, zo verklaar de de secretaris-generaal van de Arabische liga, de heer Abdel Khalek Has- souna, gisteren op een bijeenkomst ter gelegen heid van het tienjarig be staan van de Nederlands Arabische kring. Van groot belang zijn in dit geval de handel, de tech nische en economische bijstand. De Westduitse Bondsdag heeft een elegante oplossing gevonden voor de kwestie van de verjarings termijn voor de berechting van oorlogsmisdaden. Alles is nog niet helemaal in kannen en kruiken, maar aangenomen mag worden, dat nazi-misdadigers nog bijna vijf jaar lang vervolgd kunnen worden. Van verlenging van de verja ringstermijn (van twintig jaar) zal geen sprake zijn, als het deze week bereikte compromis volledig zai worden uitgewerkt. Er is slechts sprake van het verschuiven van de datum, waarop die termijn van kracht is geworden. Totdusver was dat 8 mei 1945, de dag waarop de capitulatie van Hitler-Duitsland een feit was geworden. Nu is men het er over eens geworden, dat de datum van ingang wordt vastge steld op eind 1949, het jaar, waarin West-Duitsland souvereine rechten, een eigen regering en een eigen rechtspraak kreeg. Enkele weken geleden hebben we reeds op deze mogelijkheid gewezen, omdat zij alle bij het probleem betrokken partijen zou kunnen bevredigen, ook de liberale minister van justitie Bucher, die al enkele malen met zijn portefeuille had lopen zwaaien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7