Verpleegtehuis voorziet in een grote behoefte Gezamenlijke kerkdiensten blijven slechts Spielerei Een woord voor mndaagl Zuidafrikaanse kerk laakt Brits rapport Nieuwe Tweede Kamer met slechts 100 leden OOK GIJ, BRUTUS? ZATERDAG 27 MAART 1965 Wat wil men er mee? (Van onze kerkredactie) MEPPEL Gemeenschappe lijke kerkdiensten blijven een soort Spielerei en werken in de huidige situatie alleen maar ver warrend. Overijssel naar aanleiding van de «iwijzende beslissing van de classis Workum op een verzoek van de gere formeerde kerk van Hindeloopen, om tot kanselruil en wederkerig onderwijs te mogen komen met de hervormde gemeente van Hindeloopen- De her vormde kerkeraad had daartoe het ini tiatief genomen. Ds. Vellenga schrijft: Mogelijk is de gereformeerde kerke raad voor gevoelsmatige en practische argumenten gezwicht. Misschien heeft de wens om de verstandhouding goed te laten blijven invloed geoefend. In elk geval heeft hij zich voor zo vei strekkende zaken als kanselruil en we derkerig catechetisch onderwijs laten vinden. De classis kon er echter geen goedkeuring aan hechten- Terecht niet- Al was de situatie te Hindeloopen zo ideaal, al was de hervormde gemee nog zo ideaal, al was de hervormde gemeente er confessioneel en prac tiaoh gereformeerd, zij zou toch deel blijven uitmaken van de Ned- Herv. Kerk, evenals de gereformeeerde kerk tot ons kerkverband zou blijven beho ren. Gezamenlijke kerkdiensten van hervormden en gereformeerden, diens ten dus uitgaande van twee kerkera den het is mij nog nooit duidelijk hoe dat eigenlijk kan werken ver warrend, waar ook gehouden- Ge voel Niet omdat gereformeerden door een hervormde dominee niet werkelijk ge sticht zouden kunnen worden of her vormden door een gereformeerde, maar omdat deze diensten thans ner gens heen kunnen leiden, behalve mis schien tot het gevoel, dat men sa men best in één kerk kan leven. Maar wat moet men met dat gevoel? Wat wil men er mee behalen? Vereniging tot één kerk? Zo ja, wordt dat dan Gelooft iemand, dat een hervormde gemeente zich zal aansluiten bij het verband van de Geref. Kerken? Of dat een gereformeerde kerk het zal doen bij de Ned. Herv. Kerk? En zo niet, wat dan? Wat „gezamenlijke diensten" blijven houden en dan weer naar eigen Is dr. Buskes een oude knorrepot In „In de Waagschaal'' heeft dr. J. J. Buskes enige weken geleden een dringend appèl ge daan op de aanstaande gerefor meerde synode, om het onrecht, dat hem en anderen in 1926 is aangedaan, goed te maken. Dr. Buskes behoort namelijk tot degenen, die in 1926 als predi kant in de Gereformeerde Ker ken geschorst werden, omdat zij het eens waren met dr. J. G. Geelkerken. Van hen zijn er behalve dr. Buskes nog twee in leven. Naar aanleiding hiervan heeft het blad van het gereformeerde studentenpastoraat Sermo een enquête gehouden onder de ge reformeerde studentenpredikan ten. Het antwoord van de Utrechtse predikant dr- J- M. van Minnen luidde als volgt: „Hier is mijn reactie, te kort, te snel, te eenzijdig. Die dr- Buskes wordt toch wel een vervelende oude knor repot met z'n gezeur over een krenking, die hem n-b- veertig jaar geleden aangedaan. Wer kelijk, hoe is het mogelijk het is bijna onvoorstelbaar dat iemand, die in die veertig jaar op de meest aangevochten fronten van de kerk hard ge zwoegd heeft, die in de gesecu lariseerde arbeiderswereld ge staan heeft en in de wereld van pijn en sterven gediend heeft, die daar doorheen in talloze avonturen-voor-de-Heer ver wikkeld geweest is, met onver vaarde strijdlust en moed, dat men dan nog, na veertig jaar, zit na te mokken over destijds geleden onrecht- Dr. Buskes moest nu werkelijk maar eens op houden met het likken en koesteren van dit litteken, dat hij opgelopen heeft. Hij zal wel gelijk hebben, jawel*, maar hij moest het geen eens meer willen héb ben". Boekenhoek Eenjarige zomerbloemen, zaai ze zelf. door G. Kromdijk. Uitgave N.V. Zomer Keuning, Wageningen. f93 blz. 5 50). De Vlaming De hut van Oom Tom. door dr. P. C. Paardekooper. Uitgave VU-Leu- ven, Voorzorgstraat 92. Kessel-Lo, Bel gië. Holland. 40 bildtafeln und eine Land- karte, Bildfolge und Text Günther Elbin. Hans Schwarz-Verlag/Meulenhoff N.V.. Amsterdam. (2.75) Duits voor de middel bare handelsavondscholen met driejarige cursus, door W L. Pouw Deel III. Uit gave H. Stam N.VHaarlem. (71 blz., 3.50). Poes en haar verzoreine. door dr. ir. J. Doeksen. Uitgave NV Zomer 8e keu ning. Wageningen. (91 blz f 5.50). Wat is dat? Encyclopedie voor jonge mensen, samengesteld onder redactie van mevrouw D A. Cramer-Schaap. Deeltjes 3 en 4. Uitgaven Hollandia NV. Baarn f 2.90 per deeltje) De bijbelse geschiedenissen, in vertel ling door W. G van de Hulst, in tekening door J. H. Isings Vijftiende druk. Uitga ve Sprayt. Van Mantgem De Does N.V., Leiden. (479 blz. 32.50). Over sterren gesproken, door Udo Bec ker. Vertaling en bewerking C. A A Jongeling. Uitgave De Spaarnestad. Haarlem <84 blz.. 6 90). Bitterballen, door Jan Koopman e.a. Illustraties Jürg Furrer. Uitgave Andries Blitz, Laren 2.90). God is anders, door ds J. J. Buskes Uitgave NV Zomer s Keuning, Wagenin gen (109 blz 4.90). huis? Of de knoop doorhakken en een hervormd-gereformeerde gemeente stichten, tot geen groter verband be horend? Gemeenschappelijke diensten blijven een soort kerkelijke Spielerei en geven in de huidige situatie geen ander uit zicht dan verwarring. Het zou anders worden, als de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken het samen eens werden over belijdenis, kerkorde en liturgie. Wat de laatste twee punten betreft, zouden ze het kunnen worden. Maar het eens worden vandaag nog net zo ver verwijderd als het was in de da gen van de Afscheiding en de Dolean tie. O nee, niet naar de schijn en voor het gevoel. Maar wezenlijk wel, aldus ds. Vellenga. Geld beslist niet over verder leren AMSTERDAM Blijven zitten, schoolervaring van de ouders en hun sociale herkomst hebben meer Invloed op de schoolasplratles van de kinderen, dan de financiële situatie van het gezin. De doorslag geven echter de beroeps aspiratie van de ouders en die van de kinderen zelf. Dit is één van de conclusies, waartoe de heer A. A. van Wijnkoop is gekomen in znn proefschrift „Verder leren- Een sooiologisch onderzoek naar de diffe rentiële deelneming van sociale milieus aan de diverse schoolsoorten van voort gezet onderwijs." Gistermiddag promo veerde de heer Van Wijnkoop aan de universiteit van Amsterdam tot doctor in de letteren. Promotor was prof. dr. A N. J. den Hollander Dr. Van Wijnkoop. Amsterdammer van geboorte, studeerde aldaar sociale geografie. Sinds 1951 is hij aan het Amsterdams Lyceum leraar aardrijks kunde en geschiedenis. In zijn proefschrift heeft hy aan getoond. dat in Amsterdam, waar hij zijn onderzoek verricht heeft, een aan tal onderscheiden sociale milieus niet evenredig deelneemt aan diverse rich tingen van voortgezet onderwijs. Daar bij is niet alleen de tegenstelling tussen nogere en lagere milieus van betekenis, maar ook die van zelfstandigen en niet-zel£standigen. De meeste ouders vinden zelf niet, dat de opleidingskansen ongelijk over de verschillende sociale milieus verdeeld zijn. De grootste skepsis bestaat hier over bij ouders uit het hogere milieu en uit het arbeidersmilieu. Een meerder heid der ouders is tegen verlenging van de leerplicht. Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Studenten nit Larens sanatorium maakten plaats voor bejaarden (Van een onzer verslaggeefsters) LAREN Voorjaar 1965. Nieuw leven in het voormalig studentensanatorium. Een moderne wandschildering, ge maakt door de vroegere patiënten, het röntgenapparaat, dat nu niet meer wordt ,gebruikt en een paar zwarte plekken op de buitenmuur zijn de enige herinneringen aan de vorige bestemming. De zwarte plekken duiden aan waar de naam Nederlands Studenten Sanatorium heeft gestaan. Het is alle maal verleden tijd. Het langgerekte gebouw, midden in de mooie parken, gaat onder de naam De Stichtse Hof een nieuwe toekomst tegemoet. Het is nu een verpleegtehuis voor geeste lijk gestoorde bejaarden. Het vraagsuk van de zogenaamde demente bejaarden is bekend en hoewel men wel de urgentie zag om een oplossing te vinden, is er tot nu toe nog te weinig aan gedaan. Men weet eigenlijk niet goed raad j zit blijkt wel, uit het feit. dat de met deze mensen, wier geestelijke vermogens afnemen en die in een rusthuis niet meer kunnen blijven of vaak zelfs verwaarloosd worden. In Friesland heeft men wel zes jaar geleden een dergelijk verpleegtehuis gebouwd: Nieuw Toutenburg in Noord Bergum en eveneens in de gemeenten Rotterdam en Amsterdam. Maar el ders in het land is het praktisch nog allemaal nieuw. Dit tekort heeft een aantal mensen, waaronder de heer F. Keizer bewogen een bestuur te vor- die een stichting oprichtte, aan vankelijk voor verpleegtehuizen in de provincie Utrecht. De stichting is echter inmiddels al uitgegroeid tot De Stichting van Verpleegtehuizen Nederland. Eerste patiënt De bedoeling van de stichting is een aantal verpleegtehuizen te kopen of te laten bouwen in meerdere provincies; zoals Z.-Holl., Groningen, enz. Het studentensanatorium kwam te koop en de gelukkigste van de vele gegadigden is de stichting geweest. Op 1 januari van dit jaar werd het haar eigendom. Dat er vaart achter eerste patiënt er al op 3 februari was, Natuurlijk was alles toen nog niet klaar en ook nu nog niet, want een sanatorium is wel iets anders dan een verpleegtehuis voor bejaarden. De patiënten van De Stichtse Hof komen alleen uit de provincie Utrecht en slechts op advies van de sociaal psychiatrische diensten van de provin cie Utrecht, dus nooit rechtstreeks zoals het administratieve, huishoude lijk en technisch personeel. Dat er slechts een verpleegster en twee ver pleeghulpen aanbleven komt voorna melijk doordat de aard van het werk zo anders is geworden door de nieuwe bestemming. Het oude landhuis, het oudste gedeelte van het sanatorium waar later een groot stuk aan vast is gebouwd, is het zusterhuis. Het is een ejgen home geworden. In de conversa tiezaal, die er uit ziet als een grote gezellige ouderwetse huiskamer met rotan stoelen, staan een vleugel en een televisietoestel. De bedoeling is, dat De Stichtse Hof uitgroeit tot een capaciteit van 110 patiënten. Voorlopig is er een afdeling gereedgemaakt, waar 24 vrouwelijke patiënten zijn opgeno men. In april komen er ook heren. De opname hangt af van de vorderingen van de verbouwing en het aantal verpleegsters en verplegers. De gun stige ligging in het Gooi en de nabijheid van Amsterdam maken, dat men over het aantrekken van perso neel nogal gunstig is gestemd. Er blijft echter nog altijd vraag naar verpleegsters, verplegers en verpleeg hulpen. Veel hangt bij dit soort verpleging af van de instelling van het personeel. Begrip, geduld en vriendelijkheid zijn eerste vereisten, evenals een grote dosis humor. Indien zij niet aan boord blijven, kunt gij niet gered icorden. Toen kapten de soldaten de tQUwen van de sloep en lieten haar in zee vallen" (Handelingen 2732). Het scheepsvolk is er niet gerust op. Het leeft in angst en vrees. Wanneer zal de storm zijn uitgewoed? De bemanning zal zich suf hebben gepiekerd over een oplossing. Hoe zullen ze aan de dreigende gevaren kunnen ontkomen? En dan de veertiende nacht begint het voor hen te dagen. Er komt land in zicht. Daar moeten ze heen, want land betekent veiligheid, betekent redding. Het heetdat de mens in de nooi vindingrijk wordt. Ze verzinnen een smoes om van boord te komen. Daarin zit een tikkeltje stiekemigheid. Een tikkeltje verraad tegenover de anderen, die aan boord zijn. Een tikkeltje zich onttrekken aan verantwoordelijkheid. Maar nog voordat zij hun plan kunnen uitvoeren, grijpt Paulus in. Hij laat een ernstige waarschuwing horen: Indien zij niet aan boord blijven, kunt gij niet gered worden. En de hoofdman en de soldaten knopen dat goed in hun oren. Zij nemen hun maatregelen. God heeft Paulus gezegd, dat het leven van geen hunner ver- loren zal gaan, en op dat woord hebben ze te vertrouwen. Zo w het ook vandaag nog. De Here zegt precies wat de mens heeft te doen om behouden te worden. En daarvan kan de mens niet afwijken. Op genade of ongenade dient hij zich over te geven aan Zijn bevel. En er is maar een manier voor de mens om te voorkomen, dat hij er zich toe zal laten verleiden, door welke inblazingen ook, zijn eigen weg te gaan: de touwen van de sloep eigenhandig kappen. Wij lezen vanavond Mattheüs 22 vers 1 tot 14. Wij lezen zondagavond Mattheüs 22 vers 15 tot 33. „Theologisch niet gefundeerd" Prof. Donner over parlement: „We hebben geen 150 politici.. pische welvaartscrisis...". Dat is de mening van prof. mr. A. M. Donner, die onlangs is afgetreden als president van het hof van justi tie van de Europese gemeenschap pen. Prof. Donner sprak gister avond in Amsterdam over „Het Nederlandse parlementaire stelsel in discussie." Niet alleen de kabinetscrisis onder wierp prof. Donner aan een beschou wing, ook de daarmee verband hou dende vraag hoe de volksvertegen woordiging moet worden samengesteld roerde hij aan. Terugkeer tot het dis trictenstelsel voor het hele politieke bestel noemde hij een sprong in het duister. Dit systeem dwingt in ons land met zijn meerpartijenstelsel de par tijen, die weten dat zij niet de absolute meerderheid zullen behalen, met el kaar te overleggen en landelijk zouden dan afspraken moeten worden ge maakt. Dit vond prof. Donner een be langrijk bezwaar. Deze combinaties kunnen dikwijls een semi-permanent karakter krijgen waardoor een zekere verstarring in het politieke leven komt. ORGANISCH Prof. Donner behandelde voorts uitvoe rig de organische vertegenwoordiging. BU zo'n vertegenwoordiging zullen telkens groepen wier belangen bij een onderwerp Ds. H. J. Witkop te Norg overleden NORG Op 82-jarige leeftijd overleden dc hervormde emeritus predikant ds. H. J. Witkop. De eerste gemeente van de over ledene was Rockanje, waar hij in 1911 werd bevestigd. In 1927 ging hij naar Norg en in 1939 naar Beets en in 1943 naar Britsum. In 1949 ging ds. Witkop met emeritaat. Zenn begrafenis zal maandag plaats vinden op de becraafplaats van Norg. Beroepingswerk niet in het reding zijn zwijgend en lijde lijk aanwezig zün. Hij deed hierbij de volgende suggestie: vorm de huidige Tweede Kamer om tot een Eerste Kamer met het recht van amendement en gekozen door directe ver kiezingen. Deze nieuwe Tweede Kamer zou dan de detaillistische arbeid, die men van een organische Kamer verwacht, kunnen verrichten voordat de politieke kamer zich uitspreekt. Deze nieuwe Tweede Kamer zou dan 100 leden moeten hebben. „150 echte politici hebben wij niet in ons land", merkte prof. Donner op. De Eerste Kamer zou dan tot Tweede Kamer moeten worden gemaak:, met een uitbreiding van het ledental tot 150. Daarvan zouden er 75 gekozen moeten worden door de elf Provinciale Staten zoals thans ook geschiedt en van de andere 75 zouden 50 moeten worden be noemd op ongeveer dezelfde manier als geschiedt voor de niet door de Kroon aangewezen leden van de S E R. De over blijvende 25 zouden dan bestemd zijn t (jg weten- NED. HERV. KERK Beroepen te Wildervank (toez.): A. F. Scholten te Slecn; te Mijdrecht: C. v. Herwaarden te Arkel (Z.-H.). Aangenomen het beroep v. d. prov. kerkverg. tot direct, herv. sticht, voor diacon maatsch. wérk in Z.-Holland: G. J. Geels. pred. den verkocht en men hoopt op deze GEREF. GEMEENTEN I wijze 60.000 bijeen te brengen. De Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk: loting, die hieraan is verbonden zal Studieconferentie over onderwijs aan invaliden AMERSFOORT De Nederlandse Vereniging ter Bevordering van de Reva lidatie organiseert van 29 maart tot 3 april enkele studiedagen over opleiding van onderwijzers van het lichamelijk ge handicapte kind. Men komt bijeen in het Evert Kupersshuis. De conferentie wordt genoemd: European Seminar on Special Education en staat onder auspiciën var de World Committee on Special Educa tion van de International Society tor Rehabilitation of the Disabled. Op de studieconferentie, waarvan de voertaal Engels is, zal onder andere worden gesproken over de medische kennis, die de onderwijzer nodig heeft, over de psychologie, het sociale aspect, de pedagogiek en didactiek van het lichamelijk gehandicapte kind. President van de conferentie is: drs. A. W. Vos, directie-voorzitter van de Am man Stichting te Rotterdam. Minister Th. H. Bot van O. K. en W. zal de conferentie maandagmorgen om tier openen, ingeleid door ae heer M. Veen, voorzitter van de NCRV en rege ringscommissaris voor radio en televisie. Studiedag CJVF op 13 mei UTRECHT De Christen Jonge Vrouwen Federatie zal op 13 mei een studiedag houden in de Fliednerzaal. Thema zal zijn: de overdracht van de christelijke boodschap in de gesecula riseerde wereld. Die dag zullen spre ken: prof. dr. H. Berkhof en mevrouw dr. E. Flesseman-van Leer. Het gekozen thema is het slot van n aantal artikelen in het Federa tie Contact over spraakverwarring. Op het ogenblik is er een finan ciële actie gaande, waarvoor de le- van de huisarts. Men hoopt op den duur een deel van deze patiënten geheel of gedeeltelijk genezen te kunnen ontslaan. In Laren probeert men deze mensen een tehuis te verschaffen, waarvan nu al bekend is, dat ze het waarderen. Er zijn gezellige lichte kamertjes met een of twee bedden voor de lopende patiënten. De ziekenhuisbedden zijn vervangen door divanbedden met een gekleurde sprei en ieder mag zijn kamer Inrichten zoals hij dat wenst. Een dame heeft haar zelfgemaakte schilderijen meegenomen, een boe kenkastje staat vol gekleurde banden staat een vaas bloemen op de tafel. De liggende patiënten verblij ven op zaaltjes van vier. Gekleurde scherven Ook al is alles nog niet voor elkaar, toch wordt er al bezigheidstherapie gegeven. Er wordt getekend, met gekleurde glasscherven gewerkt en geboetseerd. In het lokaal staat een weeftoestel. Ergens anders wordt weer gehandwerkt. Er zijn verschil lende dagverblijven. In de filmzaal wordt ook kerk gehouden. De plannen zijn al klaar voor een winkeltje in het gebouw, waar sigaretten, eau de cologne, etc. verkocht kunnen worden. „Het belangrijkste is, dat de men sen in beweging blijven", zegt de geneesheer-directeur, dokter G. Hoek stra. die aan het begin van deze maand is gekomen. Dokter Hoekstra is voor de overdracht directeur ge weest van de gezondheidszorg op Nieuw Guinea en daarvoor heeft hij zijn sporen verdiend als zendingsarts op Java en Celebes. Een ander lid van de staf is zuster T. van Wijngaar den, de oud-directrice van het Stads en Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Zij treedt tijdelijk op als directrice. Eigen home Broederschap van predikanten in krijgsmacht (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De staflegerpredi- kant luitenant kolonel A. W. T. Nljen- huis heeft aan alle dienstdoende krijgs machtpredikanten van zee-, land- en luchtmacht een brief gezonden waar in hij de gedachte oppert een broe derschap van predikanten, werkzaam in de Nederlandse strijdkrachten, op te richten, zulks naar analogie van de broederschap der notarissen in Nederland. Gedacht wordt, dat deze broeder schap enerzijds een klankbord zou zijn van alle collega's inzake de vra gen die zich voordoen rondom het krijgsmachtpastoraat in de ruimste zin des woords, anderzijds aan het korps als zodanig een „mond" zou verschaffen. De praktijk heeft name lijk geleerd, aldus ds. Nijenhuis, dat actuele problemen reacties hebben gewekt van verschillende combinaties van krijgsmachtpredikanten van di verse organisatorische eenheden als ook strikt individuele reacties. Het lijkt zeer dienstig dat het gehele korps van de interservice een gesprekcen- trum heeft, waarin allen kunnen deel nemen en waarin de hoofden van dienst als gewoon lid der broeder schap participeren. Reeds is ds. Nijenhuis gebleken dat zijn gedachte weerklank vindt in het korps krijgsmachtpredikanten. Wan neer blijkt dat een groot aantal pre dikanten zich in principe opgeeft voor de broederschap, zal er uit een ver gadering een commissie worden geko zen die belast zal worden met het op stellen van een concept statuten c.q, reglement. (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG/GLASGOW De Nederduitse Gereformeerde jKerk heeft het apartheidsrapport van de Britse Raad van Kerken, zoals te verwachten was, beslist afgewezen. De Engelse kerken geven een vriendschapshand en omklemmen tegelijk in de andere hand een dolk, aldus de Dutch Reformed Church Newsletter. Gelijk bekend bedoelen de Britse kerken met hun rapport, dat vorige maand is verschenen, het gesprek met de Zuidafrikaanse kerken weer op gang te brengen. Tegelijk stelt het echter aan de Britse regering verrre- gaande politieke sancties jegens Zuid- Afrika voor. De Zuidafrikaanse kerk meent, dat het een het ander uitsluit. De Engelse kerken moeten kiezen: of het broe derlijk gesprek met de Zuidafrikaanse medechristenen,- of steunen op politie ke actie. Het belangrijkste hezwaar van de Nederduitse Gereformeerde Kerk is, dat het Britse rapport de apartheids politiek ,,gqcJsjasterljjk"Vj noemt, zon der dit theologisch te funderen. De Gereformeerde Oecumenische Synode sprak daarentegen in 1963 uit, dat Gods Woord noch apartheid, noch integratie leert als algemeen beginsel. In de Zuidafrikaanse reactie wordt er verder op gewezen, dat de Britse kerken zich niet zozeer bezig houden met wat zijzelf moeten doen, als wel met dat, wat de Britse regering moet doen. Ten slotte wordt de emotionele toon van de Zuidafrikanen naar het oordeel van deze kerk gerechtvaar digd door de taal. die de Britse kerken in hun rapport bezigen. Zuid-Afrika heeft te worstelen, zijn er echter tot nog toe niet mee opgelost. Hij wees er op. dat de helft van de leden van de Nederduitse Gerefor meerde Kerk niet-blank is. Vanwege de taal en om sociale en culturele verschillen zijn de plaatselijke ge- blanke gemeenten. Er worden trouwens veel gemeenschappelijke diensten gehouden. Met drie andere vertegenwoordi gers van de Zuidafrikaanse kerken bezoekt prof. Van der Merwe Schot, land op uitnodiging van de Kerk van Schotland tot versterking van de banden tussen de kerken in beide landen. Informele gesprekken tussen Wereldraad en r.k. kerk kundigen over sociale vragen en zendingsarbeid. Beiden zijn voorbereid in samenwerking met het Vaticaans sec retariaat voor de eenheid der christenen. Van 28 tot 31 maart zullen 25 deskun digen van beide zijden zich wederzijds op de hoogte stellen van de jongste overleggingen binnen de Wereldraad eo in de Rooms-Katholieke Kerk over de verantwoording van de Kerk voor de samenleving. Op de tweede consultatie, die in de buurt van Lausanne van 5 tof 10 anrl] zal worden gehouden, verwacht men 16 deelnemers. Hier zal van gedachten worden gewisseld over theoretische en iraktische problemen, waarmee men in e zending geconfronteerd wordt. Begrip Op een persconferentie in Glasgow heeft een van de leidende figuren van de Nederduitse Gereformeerde Kerk, prof. W. J. van der Merwe van de Theologische Hogeschool te Stellen- bosch, begrip gevraagd voor de situa tie, waarin zijn kerk verkeert. Zijns inziens bevat de apartheidspo litiek duidelijke gevaren, maar is ze niet zonder meer antichristelijk De problemen, waarmee Vaticaanse commissie vergaderde over geboortenbeperking VATICAANSTAD Een zeer geheime pauselijke studiecommissie over u-* vraagstuk van de geboortebeperking de heeft een driedaagse conferentie beëindigd. Hieraan nam een groot aantal deskundigen deel uit twaalf landen. Zij hebben geheimhouding moeten beloven Paus Paulus acht het onderwerp der mate urgent, dat hij er tegen Pasen een diepgaand gesprek over wil voeren, aldus Vaticaanse zegslieden. Nu zal echter no" niets bekend worden gemaakt. ...heb ik ze wel bij me?... aanB®sloten organisatie, bij (secr. generale diaconale raad te Utrecht), j °ra8en- Kaarten wor- W. Suyker te Krabbendijke. 'begin april worden gehouden. Hij heet Ronald en is twee jaar. Hij is nog niet zindelijk en scharrelt met een plastic broek aan door het huis. Verder doet hij stellig wat alle peuters van die leeftijd doen, hij verscheurt zijn prenteboeken, draait als hij de kans krijgt aan de knoppen van de radio, probeert zijn vin gertje in het stopcontact te wurmen en borrelt over van energie. Ronald is een mooie naam, twee jaar een las- ige maar hartveroverende leeftijd. Toch zou ik dat knulletje met zijn mooie naam eens dol graag een flink pak rammel geven. Helaas zal ik die kans wel nooit krijgen, want Ronald woont in Johannesburg en een reisje naar Zuid-Afrika is en blijft een kostbare geschiedenis Ronald zal het dus zonder mijn pak slaag moeten doen en blijft daar rondscharrelen in zijn plastic broek en rustig zijn sigaretje roken. Ja zeker. U hebt het in de krant kunnen lezen. Op een dag kregen de ouders van dit kind bezoek van een pittige grapjas, die hem rook in het gezicht blies Een olijk grapje. Maar Roland ook niet van gisteren pakte de sigaret af en blies •ook terug naar die leuke oom. Oog om oog. tand cm land Sinds die dag maakt Roland, zodra er in zijn omgeving gerookt wordt, net zolang ka baal tot hij zelf ook zijn rokertje heeft. Het kran'.ebericht meldde verder: Wij kunnen er niets in doen, zeggen de ouders. Twee jaar: conducteurspet, hamertje-tik, een en blokkendoos en een sigaret. De ouders kunnen er echt niets aan doen. Vijf jaar: kleurpotloden, een indianenpak, een bei en dan ineens een vrolijke tante die hem voor de grap een flinke slok stierry geeft. Ronald ontdekt dan dat sherry eigenlijk veel lekkerder is dan limonade en maakt weer ka baal. Geef hem eens ongelijk. Wij kunnen er echt niets aan doen, zullen die ouders dan wel weer zeggen en geven hun kind zijn borrel Dat moet je toch wel, als je er niets aan kunt doen? Hoe oud zal Ronald zijn als er een malloot uau een oom hem voor de mop een smakelijker sigaretje aanbiedt dan die flauwe nicotine-stan- gen waaraan hij zo verslingerd was vanaf zijn tweede jaar? Zo'n sigaretje a la Simon V. Echt, wij kunnen er niets aan doen. Wat in en in zielig toch voor die arme ouders. Eerst nicotine, toen drank en tenslotte er werd hun niets gespaard nog verdovende middelen ook. Dat is wat. en echt je doet er niets aan. En wat doet Ronald als hij vijftien is? Voetr ballen, zwemmen? Hij kijkt wel uit. Meisjes?, Nee daar vindt hij ook al niets meer aan, hij gaat fijn een gaatje in zijn schedel boren. Dat is leuk, word je mieters high van. Niet dat be nauwde. niet dat burgerlijke, doe maar rot en doe maar raak, dat is pas leven. Zijn ouders hebben gelukkig altijd begrepen dat Ronald de ruimte moest hebben als hij kabaal maakte. Daatom zal Ronald ook nooit dubieuze boekjes behoeven te schrijven om zikzh innerlijk los te ma ken van zijn strenge geborneerde en godvre zende ouders. Zijn ouders zijn ouders? Wal zijn dat voor mensen? Het enige wat we van ze weten is dat ze er niets aan kunnen doen. Echt niet Wij hier in Holland, wij vaders en moeders van Jan de Wit, nou wij weten het w*l. niet waar Onz handen jeuken om die kleine kabaat-Ronald een-, ferm over de knie te leggen Of niet soms? Maai verbeeld ik het me nu, of is de verzuch- ('«9 „je doet er niets aan" over landen en zeeën toch ook hierheen gewaaid? Verbeeld ik me dat? Ronald een teken aan de wand. God beware hem en ons. Mink van Rijsdijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2