In Ruinen mag alleen de echte Sint komen Mr. Luns zal arrestatie KRO-team onderzoeken «lesje en «Josje Sen moet: „Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdien ZATERDAG 27 MAART 1965 licht Nieuws. .55—24 00 Hilversum n, 298 m.: KRO: 19.00 Nieuws; 19,10 Actualiteiten; 19,30 Radlophilharmonisch orkest en solist: Klassieke muziek; 20.20 Klassieke ïrammofoonmuziek; 20.30 Rlelek- sen, gevarieerd programma: 21.35 Man en paard: een vrijmoedige kijk op actuele raken; 21.45 Roulette, een spelletje met grammofoonplaten; 22.00 Licht instrumentaal ensemble met zangsolisten; 22.25 Boekbe- jpreking; 22.30 Nieuws: 22.40 Epiloog: 22,45 Kruispunt, religieus gesprek: 23.15 Nieuwe klassieke grammofoonplaten: 23.55—24.00 vanavond Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in het kort: 19.01 Barend de Beer. film voor de kleuters. AVRO: 19.06 De Manuela Show; 19.35 Robin Hood. TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 AVRO'S Televlzler. 20.35 AVRO'S Quiz uur: ie van de drie; 21.10 Muzikaal programma rondom Willy en Willeke; 21.50 AVROs Quiz uur: 2e deel: Wachtwoord; 12.10 Johnny en RIJK 'n paar Apart: amusementsprogramma. NTS: 22.40—22.43 Journaal. ederland Et: NTS: 20.00 Nieuws in het t. KRO: 2001 Rendez-vous met Europa: machen Musik. amusementsprogramma Oostenrijk: 20 35 Kruispunt Montmartre, filmimpressie: 20.55 Vrouwenlevens, een serie monologen voor vrouwen: Blij om te leven: 21.15 Hong Kong: avonturen van een journa list in het Verre Oosten, TV-film; 22.05—22.10 Epiloog. Nederlands progi-._.._. HR Ongewone kijk op het dierenrijk; orama; 19.55 Hier spreekt Nederlands: 20 00 Journ. 20.25 De wijk) ten; 20.50 Tijd voor show; 21.40 Echo; TV-film; 23.00 Journaal. 8.35 uur AVRO's Quiz uur met „Wie van de Drie" onder leiding van Nand Baert. Het tweede deel „Wachtwoord" wordt om 9.50 uur uitgezonden. 9.10 uur Willy en Willeke Alberti brengen hun muzikale show waar in weer enkele prominente gasten optreden. Ned. 2, NTS. KRO 8.01 uur „Rendez-vous met Europa". Vanavond is Oostenrijk aan de beurt met de uitzending „Wir machen Musik". 8.35 uur Een filmimpressie van Piet Out over de Parijse wijk Mont martre. VANAVOND TE HOREN Hilversum, I VARA 8.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor, het amusementspro gramma voor de zaterdagavond, dat vele medewerkenden heeft en waarvan de teksten werden samengesteld door het trio Pola, De Cler en Lopez. 10.40 uur Te waar om mooi te zijn, een cabaretprogramma over zaken, waarover gesproken wordt. Hilversum II KRO 8.30 uur RieleksenZestig minuten ontspannen genieten van muziek, zang en lach, met diverse vaste rustpunten. 11.15 uur Nouveauté's. Manus Willemsen bespreekt nieuwe klassieke g rammofoonplaten. DEN HAAG Van de toegezegde bedragen voor de actie Antwoord '64, die zoals bekend ruim 22.000.000 beliepen is reeds het grootste deel ontvangen. Omstreeks half maart werd het bedrag van 20.000.000 (91 procent) aan ontvan gen bijdragen overschreden. Het resterende deel van ruim 1 2.000.000 betreft termiintoezegginger de loop van 1965 zullen binnenko- Intussen is de subsidiëring var kerken, wijk- en jeugdcentra reeds ge ruime tijd aan de gang. In ruim tachtig gevallen werd reeds subsidie toegekend. Hoorspel over bejaarden HILVERSUM Maandag zendt de NCRV om 8.20 uur het hoorspel van Lyne Reid Banks „Vandaag is genoeg" uit. Dit spel over bejaarde mensen werd vertaald door Marianne Colijn. De hoofdpersonen worden gevormd door een oud echtpaar, dat uit Oost-Duitsland gevlucht is, door een jonge vrouw, dei de mei is in dit luisterspel belicht. Na afloop zal dr. J. Th. R. Schreuder, geneesheer directeur van het ziekenhuis „Zonne straal" te Hilversum met ds. Schreuder bejaardenpredikante, en de vertaalster gesprek hebben. ijkagen- 10; 22 10 8.13 Voor het platteland: 8.30 weer. gevarieerd programr--- leven, toespraak; 10.00 Piai 9.45 Geestelijk •ecltal: klassieke 10.30 Ad Rem. wedstrijdspel; 10.50 Feest der herkenning: Populair kis :iek (gr.); k Feest (opn.); 11.25 Romantische ioerd pi t en si k (opn); ilistenKlassieke en moe S.15 Dansmuziek; 16.30 S 17.00 Dansmuziek vooi tieners (gr.): 17.30 Voor de jeugd; 17.50 "'euws en sportuitslagen; 18.05 Sportjour- al. VPBQ: 18.30 Om recht en menselijk- SiJb radiokoor en solisten (opn.); 21.05 Pianospel met Instrumentale begeleiding (gr.); 21.15 Weet ik veel. quiz; hoorspel; 22 00 Pia muziek: 22 30 Nieuv Sortuitslager •varieerd 23.55-24.00 Nieuws Hilversum IX. 298 m. KRO Klassieke grammofooni hoogmis; 8.30 Hoogmis: Ned. Hervormde kerkdienst; 11.00 Vraag en antwoord: 11 10 Oecumenisch nieuws. KRO: 11.15 Medaillon: klankrijk portret: 12.10 Boekbespreking: 12.20 Licht instrumei >recital: Semi-klassiek 22 40 Actualitei' iek; 8.25 Inleiding Voor de klndei 14.00 Vocaal ensemble: liederen: 14.25 Moderne :k (opn.): (16.25-16.30 Toto-uitsli turglsche gezangi KEN: 17/00 BH16.30 LH CONVENT VAN KER- Gereformeerde :erkdlenst (Vrijgemaakt). IKOR: 18.15 Schuldbelijdenis en Genadeverkondiging In de pers. commen taar: 18.25 Gewijde muziek: 18.30 Mensen: gesprek van mens tot mens: 18.45 Grammo- foonmuziek; 18.50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf: 19 00 De Open Deur. veertiendaagse rubriek. NCRV: mble. koe erblaze .rekelijkse bespie- menleven KRO: 20.15 Internationale volkslied' helm, hoorspel (dl.3): 21 taatsge- lassieke 2.50 Licht ensemble erkjes: 23.10 Mu; ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool. Kand. C. B. M. Tempelman. Rotterdam; J. Heynsdijk, Zaamslag Nederland L CVK/IKOR/RKK: 19.00 Woord voor woord, bijbelvertelling voor de kleuters. NTS: 19.06 Kentucky Jones. TV- film; 19.30 Dat kan alleen In Las Vegas, film: 20.00 Journaal; 20.05 Sport in beeld. VARA: 20.30 Tel uit je winst, hobbyquiz; 21.05 De wereld van vandaag: 21.15 De vriendin van mevrouw Malgret, TV-spel. NTS: 22.25-22 30 Journaal. Nederland II. NTS: 19.30 Robinson Crusoë. TV-film voor de jeugd: 20,00 Journaal; 20.05 Tom Ewell Show. TV-film: 20.30 Het geluk laat zich niet jagen (Das Gluck lauft hinterher), TV-spel: 22.0Ö-22.15 Sport in Belglc: Nederlands progr kan. 2 er 1.40-11.40 H. Mis: 15.00 De Fllntstones; 15.25 Stedelijke expansie in de Zes, film; 15." Gevleugelde boodschappers, film v.d. jeugd: 16.45 Rep. van het salondansen te Munchen: 18.25 Sport: 18.30 V.d. kleuters; 18.50 De -7.15 Disney- 'l&ueU'c/' 12 22 Vo. t.b.v. li Musette-Orke: voorpagina, praatje); 8.00 socialistisch strijdlied; 8.15 Lichte mmuzlek; 8 50 Gymnastiek 9.00 Pianorecital: klassieke 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 en nee, overdenking. VARA: 10.00 /rouw; 11.00 Nieuws: 11.02 Vooi 25 Moderne Nederlandse orkes r.): 12.00 Licht Instrumentaal trie het platteland; 12.27 Mededelingen tuinbouw: 12.30 Ster 12.55 A( 13.00 mei; 13.20 orvelsoel: 13.45 Wi" lezing: schiedenis. muzikale lezing; 14.30 Moord- er. hoorspel; 16jj& 17.50 Militair solist: Joodse liederen n. 298 m. NCRV: 7.00 Dagope ning; 7.10 Klassieke gramme" - - - saterdag; hten: 7.' diokrant: 7.55 Lichte grammofe Gewijde 5-berlchten; 7.40 Vandaag: Ra Lichte gra leken: 9.40 Voor d« ...20 Rondom het Woord: theologische leergang: 11.05 Lichte grammofoonmuzlek; 00 Licht instrumentaal kwartet: 12.22 Voor er en tuinder; 12 27 Mededelingen t b v. id- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Variant: reportages en lichte muziek Lichte orkestmuziek en zang60list: Lichte gram mof dio: 14.30 Fluit landse muziek (opn.); uzlek; 14. Mot Als de kat Nedei lljke lied. (gr.): 17.C jeugd: 17 30 Lichte 16.50 Klassieke kar ammofoonmuziek .-heldsvoorllchting: ■journaal; Spreker: Mr. dr. H. de tieners; 17.50 O' riname-journaal: S. Roethof; 18.00 Kapel 18.30 Geestelijke liederen (opn 18.50 Open baar Kunstbezit. H ILVERSUM Minister Luns heeft toegezegd zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de omstandigheden waaronder enke medewerkers van de KRO woensdag in Spanje werden gear resteerd. De minister heeft giste ren positief gereageerd op het ver zoek van KRO-voorzitter mr. Van Doorn stappen te ondernemen. De tv-ploeg is donderdag door de Spaanse regering uitgewezen en gisteren in ons land teruggekeerd. .Het KRO-team, dat naar Spanje was vertrokken om filmopnamen en reportages te verzorgen over de hui dige ontwikkeling in dit land ii verband met een eventuele toetreding tot de E.E.G.bestond uit drs. D. de Lange, Tom van Huystee, Ed van der Elsken en Hans Keiler. medewerkers werden gear resteerd na een gesprek met de geschorste hoogleraar G. Calvo. De Spaanse geheime politie rekende hen in. Prof. Calvo werd een verhoor afgenomen. Filmmateriaal en bandre corders werden in beslag genomen. De films werden daarna ontwikkeld. Afgewezen Alle verzoeken van de gearresteerden n zich met de Nederlandse ambassade i verbinding te stellen, juridische bij stand te mogen ontvangen en de hulp een tolk te krijgen, werden afgewe- Bij het verhoor beschuldigde de politie hen ervan prof. Calvo te hebben willen interviewen. Dit werd met klem Derde aflevering van The Great War HILVERSUM Maandag a.s. zendt de NTS om 10 uur op Nederland 1 de derde aflevering uit van „The Great War", een serie documentaires over de eerste wereldoorlog van 1914 tot 1918. In dit derde deel, dat de periode van 28 juni tot 23 augustus 1914 bestrijkt, wordt in de eerste plaats behandeld hoe Duits land volgens het z.g. Schlieffen-Plan bin nen veertig dagen de strijd aan het i telijk front wilde beslissen. Voor de voering van dit plan was zulk een enorme hoeveelheid oorlogsmateriaal nodig, dat het transport er van in Duitsland 1905 de eerste voorbereidingen wer den getroffen. Voorts ziet men hoe Duitsland Servië ...invalt en België bezet, Amerika Duits land tracht te bewegen de wapens neer te leggen en in Ierland en Engeland op grote schaal oorlogsvrijwilligers worden geworven. Alleen de burgemeester kan van deze verbodsbepaling ontheffing verlenen. De toenemende concurrentie in de Sinterklaas branche hadden B. en W. tot deze drastische stap ge noopt. Burgemeester Roeters van Lennep noemde het verschijnsel van de „tegenklazen" bijzonder onplezie rig. „Wat zal men er van zeggen", zo riep hij uit. „wanneer zich gelijktijdig tien Sinterklazen over onze RUINEN Als de bewoners van het Drentse Ruiner brink zouden voortbewegen?" Daar had de raad dorp Ruinen rond 5 december Sinterklaas en inderdaad niet van terug. Enkele edelachtbaren maak- Zwarte Piet door de Dorpsstraat zien trekken noe wel enkele zwakke tegenwerpingen ze w,l- Kinderen worden maar onrustig dan kunnen ze er zeker van zijn, de echte goed heilig man en zijn knecht voor zich te zien. ten nog wel enkele zwakke tegenwerpingen - den Sinterklaas niet te veel aan banden leggen, zeiden ze maar de burgemeester bleef onverbiddelijk. Hij wil elke Sinterklaas in Ruinen eerst persoonlijk bekijken en dan mag er maa- één de straat op. Sinter- Dank zij de goede zorgen van het gemeentebestuur klaasfeest is een mooi Nederlands feest, dat zuiver ge- is het namelijk uitgesloten, dat klandestiene sinter- houden moet worden, zo zei hij en het moet niet zo zijn, klazen de geesten van de Ruiners verwarren. Op voor- dat men de ene Sint hier en de andere daar aantreft, stel van B. en W. heeft de gemeenteraad de algemene Dat maakt de kinderen onrustig. Ja, viel wethouder politieverordening aangevuld met een bepaling, waar- Luning hem bij, stel dat we in plaats van één, tien bij het iedereen verboden is, „zich geheel of gedeelte- Sinterklaasoptochten kregenDe raad boog daarop lijk vermomd of verkleed als Sinterklaas of Zwarte het hoofd. Maar veronderstel nu eens, dat de echte I Piet op straat op te houden". Ook houders van inrich- Sinterklaas teruggew tingen van openbaar verkeer is het verboden, toe te raadslid Otten nog. B. laten, dat in de inrichting vertoevende personen als Sinterklaas of Zwarte Piet zijn vermomd of verkleed. wordt, zo verzuchtte het IHl W. antwoordde daar niet op. De burgemeester zal wel goed uitkij- tegengesproken. Het was slechts toevallige ontmoeting, zo hadden de KRO-mensen geantwoord. Zonder opgaaf van redenen werden de arrestanten woensdagavond weer vrijgelaten. Zij kregen te horen dat zij zouden worden uitgezonden, „omdat misbruik was ge maakt van de verleende vergunning". Op het ministerie van voorlichting werd filmmateriaal teruggegeven maar het team'mist nog de opnamen van prins don Juan Carlos en zijn gezin. Het was de bedoeling van het team, opnamen te maken in Escoral, Barcelona, Toledo. Valladolid, Bilbao, Madrid en Saragossa. Uitdrukkelijk verklaarde drs. De Lange gisteren op de persconferentie, dat het beslist niet de opzet is geweest om zich bezig te houden met de actuele gebeurtenissen in Spanje in universitaire kringen. NRU en BRT gaan volksliederen uitwisselen BRUSSEL Tijdens een gisteren te Brussel gehouden vergadering van de deputaties van Belgische Radio en Tele visie (BRT) en de Nederlandse Radio Unie (NRU) is besloten ook dit jaar wederzijds een compositieopdracht te verstrekken voor een werk voor klein- koor en kamerorkest op een Nederlandse of Latijnse tritst. De NRU wil deze opdracht aan een Belgische componist geven, de BRT aan een Nederlandse. De reeds bestaande uitwisseling van lichte muziek tussen de Belgische en de Nederlandse radio zal worden voortgezet Bovendien wil de BRT binnenkort nog een aantal Nederlandstalige program ma's van lichte orkestmuziek met Neder landse solisten overnemen. Voorts zijn NRU en BRT van plan enkele programma's van authentieke en bewerkte volksliederen uit te wisselen. In het kader van de orkestuitwisseling zal nog deze zomer de muziekkapel de gidsen (de Belgische luchtmacht) bezoek aan Nederland brengen. Begin mei zullen twee koren van Belgische middelbare scholen de gast zijn van de NRU. In het najaar komt een Nederlands schoolkoor in aanmerking voor een reis de BRT. 1774) In geen enkel modern land is mits geen belangen van anderen zich bezocht, welk aantal in de grote uitgestrektheden daartegen verzetten. En omdat vele komende 10 jaren naar schatting met zó radikaal en in zó korte tijd vernield streken bijkans leeg waren, liep het 20 miljoen zal stijgen. Wie bekend is als in de Verenigde Staten. Tegenover met die tegengestelde belangen meest- met het belang dat Amerikanen aan deze uitspraak staat echter de erken- al niet zo'n vaart. Zo reserveerde komfort hechten, zal dus meteen ig, dat in dit land de natuurbe- Californië een groot State park in begrijpen dat deze natuurreservaten lerming voor zover mij bekend 1865 in het Yosemitedal en in 1872 eerder heeft wortel geschoten dan volgde de reservering vai in Europa en dat de overheid bijkans direkt haar taak in dit opzicht heeft ingezien. Toen bij de aanleg van het Eriekanaal omstreeks 1820 de uitlo pers van de Adirondacks bergen door industrie- en opslagterreinen dreigden ontsierd te zullen worden, drong men bij de staat New York aan op bescherming van dit gebied, waardoor v het .er.te „SUte p»rk' ontstond. Dat de YeUtmrtmqt.rk I. Wyomtojjd. n„„^r "J,™ P„ watervallen en omgeving vormei eveneens een staatspark, waarvan d< onaantastbaarheid in 1883 werd ge- E*DafwUrdae„en. momenteel worden 1^//l' """'„.".'jr""'" de nationale parken - >1, we dl. I""1 U y,°d"- AU Bescherming van natuur gericht zijn de gasten het beken- plezierig mogelijk te huisvesten. Er zijn dus parkeerterreinen met benzi nestations en reparatie-inrichtingen. Voorts natuurlijk hotels en motels, winkels, bungalows, voorzien van douches, kantines en zwembaden. Denkt u nu niet, dat de Amerikaan se natuurreservaten de aanblik verto- het Gooi, de Velnwe, Zand- was bijna een eeuw eerder dai eerste zwakke pogingen die in land werden aangewend ter bescher ming van het landschap (t.w. dc reclameverordeningen van 1912!). Indien in de V.S. iemand, of eer groepje personen een voorstel tot dag. Daarvoor zijn de mogelijkheden in dit reusachtige land nu juist iets te groot. De oppervlakten van de States parks zijn zo groot als Frankrijk en Spanje bij elkaar, zodat er dos nog landschapsbescherming deed, kon dat term gemakshalve mogen aanhouden door de overheid worden ingewilligd, jaarlijks door a I a 60 miljoen Nadruk verboden. dat wil. H. Pétillon 43. „Zouden ze ons biet zien, als we achter hen aan sluipen?" vroeg Jesje nog, maar Berend was al, als een Indiaan op het oorlogspad in gebogen houding naar voren gekropen en de anderen volgden zijn voorbeeld. „We worden wel een beetje vies, hè?" merkte Josje op, naar zijn broer kijkend, niemand lette op zijn woorden, want ze hadden nu weer een nieuwe rietdekking bereikt en verborgen zich daarachter. Voor zich uit zagen ze de beide mannen stappen. „Waar zouden ze toch op af gaan?" vroeg Josje weer. „O, ja, kijk eens, daar rechte m if verte staat een netwerker keet. Zouden ze daar hun buit hebben verborgen?" „Dat is best mogelijk, knikte Berend, over het riet heen glurend. „Pas op, ze kijken om!" siste Jesje. Barend liet zijn hoofd met een ruk zakken. Josje, die tussen de rietpakken door loerde, zag dat een van de mannen hun richting uitgekeken had. „Ze zullen ons toch niet hebben gezien?" vroeg hij angstig. „Welnee," stelde Berend hem gerust. „Kijk maar, ze lopen gewoon door." Josje haglde opgelucht adem, maar hij ■r.prs. „Nu staan ze stil, zien jullie dat", fluisterde hij. „Ze staan iets te bespre- ken. Waar zouden ze het over hebben?" .ze gaan elk een andere kant op", zei Jesje. „Die ene man loopt door naar de keet En die andere slaat linksaf. Wat zullen wij doen, Berend?" „We kunnen ons natuurlijk splitsen", zei Berend, „maar daar voel ik niet zo erg veel voor. We kunnen beter die man in de gaten bliven houden, die naar die keet toe gaat. We moeten alleen oppas sen dat we door de ander niet worden gezien. Maar ik geloof niet dat we "daar bang voor hoeven te zijn." Zo vc goede wind, staag vorderend. Volgens het bestek waren ze al flink over de helft. Het ging lang niet slecht De Atlantische Oceaan viel erg mee. In drie weken zouden ze op Belle Isle kunnen zijn, als het zo bleef. Doch t bleef zo niet. Ze kregen tegenwind. Dagen achtereen moesten ze bij iedere wisseling van dc wacht overstag, en daar het 't ene ogenblik hard woei en er dan weer een labberkoelte stond, hadden zij veel werk aan de zeilen, nu eens reven, dan weer aanslaan. Alberdien, die bij het mooie weer alleen aan dek gekomen was voor het bestek en om zich wat te vertreden of zich te laten koesteren door de zon, pakte nu mee aan bij het overstag gaan en gaf daarb.j bevelen, zoals steeds bij die manoeuvres. Bij de Harlinger ontdekte Ties nu weer dat trekje, verrast en ook een beetje smalend, alsof hij zeggen wou: Jij héét wel kapitein, maar je bent toch eigenlijk maar kneoht. En feitelijk was het nu weer zo. *Iet weer werd slechter. Een paar dagen woei hel hard, dat ze moesten steken. Toen de storm wat luwde, voeren ze onder grauwe luchten verder. Er was geen zon; er viel geen ster te ontdekken. Ze konden geen bestek meer maken en moesten varen op kompas en log, maar op de log viel weinig staat ie maken omdat er vreemde stromen liepen. Zo wisten op geen stukken na wat voor behoud ze maakten, aar dat het weinig was stond vast. En daarna kwam er mist. Dagen achtereen kropen ze door kille en koude, natte watten. Er was nu weinig werk, omdat er weinig wind was. De zeilen hingen, zo ze hingen, slap en nat. Het blazen op öe buffelhoren was het zwaarste werk. Ze deden dat om beurten. De vaart was nu heel saai en t riest. Eindelijk verdween de mist. Er kwam weer zicht, er kwam ook zon. Alberdien veerde er van op. Des middags maakte zij met Ties bestek. Ze cijferden dit keer heel lang „Wat heb jij?" vroeg zij eindelijk aan Ties. Ze hadden beiden 50 graden noorderbreedte. Dit klopte met hun gissing. Maar wat dt lengte aanging, leek het berekende bestek haar niejs. Het gafj 20 graden westerlengte^ j- --«• door K. NOREL dezelfde fout gemaakt? Ze rekenden opnieuw, maar kregen weer dezelfde vreemde uitkomst. Des avonds maakten ze een sterbestek, 't Was wat de lengte aanging weer hopeloos mis. Het zonbestek van de volgende dag leek ook nergens naar. Toen was het duidelijk dat de chronometer, die de Spanjaard in Cadiz hun had verkocht, niet deugde. Zij tastten wat de lengte aangaat in het duister. „Wat zijn we begonnen!" mompelde Alberdien. „Ja, wat ben jij begonnen!" zei Ties, prikkelbaar en heimelijk blij dat hij de schuld op haar kon werpen. Alberdien werd bleek. Zij had dit zichzelf herhaal delijk verweten, eerst bij hun zwalken in de mist en toen gisteren het bestek niet klopte weer. Maar nu hij het haar op de rug schoof, kreeg haar gelaat opeens weer het masker, dat het vroeger soms gehad had. Ties had spijt van zijn verwijt Hij ging op haar toe' „Alberdien...'' Doch zij trok zich terug. De muur, die vroeger tussen hen gestaan had, stond er opeens weer in zijn volle hoogte en breedte. Die nacht stond Ties op wacht, hij aan het roer, en Ate uitkijk op de voorplecht Het was niet volslagen donker. Wel was de lucht bedekt maar achter de wolken zat de maan. Ties huiverde in zijn duffel. Was het nu plotseling zo koud? Straks toen hij boven kwam, vond hij de nacht nog zoeL Het lag misschien aan hem. Als je niet opgewekt bent, word je kouwelijk, en hij was niet opgewekt Hij had spijt dat zij deze reis begonnen waren. Had hij die lading voor Saloniki maar aangenomen, in plaats van deze. In de Middellandse Zee was zon en warmte en daar zag je ook nog eens land. Hier was je in de oneindigheid van lucht en water, en hier was het kü en koud. Waarom had hij -ach weer gevoegd naar Alberdien? 't Was haar schuld dat ze in deze ellende zaten. Hij stapte heen en weer om zich wat te warmen. Was het nu werkelijk plotseling zoveel kouder, of lag het aan hem? „Land vooruit!" riep Ate van de plecht 't Verraste Ties. Hun laatste bestek gaf 51 graden noorderbreedte aan. Een grove gissing van de lengte had 48 graden opgeleverd. Hij dacht dat ze nog ver van enige land verwijderd waren, maar dit moest dan New-Foundland zijn. Bij het kleine lichtje in het sheltertje bezag hij In de Pilot de silhouetten van de kapen van New- Foundland om daarna weer te kijken naar de vage lijnen over bakboordsboeg. Hij kon ze niet thuisbren gen. Geen enkele kaap, die zulke vloeiende vormen had. Hij verlegde zijn koers naar noord om niet bij nacht te dicht onder een onbekende kust te komen. Na een poos raakten ze het land kwijt Toen legde hij west ten noorden voor, ten einde om het land, dat hij gezien had, heen te zeilen. Maar nadat ze een poosje die koers gevaren hadden riep Ate: ..Land aan stuurboord." Ties zag het. Land aan stuurboord en land aan bakboord, alsof ze door een straat voeren. De Straat van Belle Isle? Waren ze, haast in den blinde zeilend, hun doel recht op de kop gelopen? 't Zou wonder baarlijk zijn! Hij raadpleegde de Pilot. De silhouetten van Belle Isle en New-Foundland aan weerskanten van de Straat waren heel anders dan wat hij over stuur- en bakboord zag. Het was Belle Isle dus niet Hij zocht op de kaart naar een baai, wier ingang overeenkwam met hetgeen hij zag, doch zulk een was er niet Toen wist hij niet, wat hij ervan moest denken. Hij voelde zich zeer onbehaaglijk. Zou hij er Alberdien bij halen? Maar Ate stond mee op wacht en Alberdien was weer zo ijzig. Hij deed het niet (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 19