Het tweede huis Het tweede leven Van caravan-huurders Oji belets KawScMilfamë. AUTOSLAAPTREIN reizen zonder sturen Loze trekhaak als statussymbool EN KOMEN VAAK KOPERS Rust te koop voor veel geld! Een paar tips ZONDAGSBLAD «Schertsboeren»tijdens weekeinden en vakanties speciale verslaggever) Hei is nog geen twee weken geleden. In het Friese Gaasterland werden vier wrakke boerderijtjes verkocht, die van elk modern comfort verstoken waren. Er was geen gas en geen elcctriciteit, terwijl het water uit een regenton kwam. Het toilet was in tweeën gevallen niet meer dan een kiebelton, die buiten opgezocht diende te worden. Wegen ten slotte, die naar de huisjes leidden, waren er nauwelijks of niet. Eén woninkje was uitsluitend over het water te bereiken; vandaar dat er een lekke boot aan en verrot steigertje lag. Verschijnsel U heeft 't al begrepen: we hebben het over het zogenaamde tweede huis. Een bijna asociale term in een tijd. waarin tiendui zenden Nederlanders nog naar een eerste huis snakken, maar als verschijnsel de moeite van het bestuderen waard. Hoeveel mensen in ons land al een tweede huis bezitten? De statistieken zwijgen nog: officieel is er niets van bekend. Men kan evenwel reeds van duizenden spreken. En elk jaar komen er bonderden bij. Sla eens een dag-, of een week blad op. En snuffel eens door die advertentie-kolommen, waarin on roerend goed wordt aangeboden. De voor recreatie-doeleinden be stemde boerderijtjes dwarrelen als het ware uit de vouw. De prijzen zijn gepeperd 30.000. 53.000 of 40.000 gulden is niets. Er is meest al een stukje grond bij, vaak ook een moestuin, een bongerd, of een schuur. We praten dan alleen nog maar over het binnen de grenzen gele gen tweede huis. Aan alle schone Costa's, die Spanje rijk is, worden woningen die dan bungalow heten of stukken grond aangebo den. Voor Italië en Frankrijk geldt al precies het zelfde. Maar dat is een heel ander verhaal, omdat het hier om typische vakantie-wonin gen gaat. of om huizen voor permanente, of semi-permanentc bewoning, als de eigenaar bijvoor beeld gepensioneerd is. Door de grote afstanden, die moeten wor den afgelegd, zijn ze ongeschikt voor het betrekken tijdens een weekeind. Achtergronden Terug naar Nederland dus. over bevolkt als geen land ter wereld, verstedelijkt, welvarend en. gezien de lawine van toeristische boeken, waaronder we bedolven worden, de schoonheid van eigen provincies belevend en ontdekkend. Met deze opsomming raken we de achter gronden van de trek van de stedeling naar buiten. Dat er ook een tegengestelde stroom is. name lijk die van de plattelander naar de steden, laten we hier buiten beschouwing, omdat deze in de eerste plaats samenhangt met de industrialisatie en de loonontwik keling als gevdlg van het arbei derstekort. Veel agrariërs zijn op zoek naar geregelde arbeid binnen beschermende muren en een werkweek van niet meer dan vijf dagen. Als ze voor hun bedoe- ninkje, dat zowel een arbeiders huisje als een boerderijte kan zijn. bovendien nog kapitaal kun nen maken het enige, werkelij ke aanknopingspunt is er nog veel meer drang. „Het tweede huis betekent eigenlijk het tweede leven", zei ons een makelaar. „Men ontvlucht de stad als woon- en werkmilieu, men wil van de drukte, zelfs van een telefoon, af. Er zit ook een stukje avontuur in. Men wil iets anders dan anders: men ziet er niet tegen op te gaan timmeren en graven. Vandaar dat zo veel twee de huizen door de eigenaars zelf worden vertimmerd, of verbouwd. Vandaar dat er wordt getuinierd alsof men de kost er mee verdient. Een lang weekeind in het tweede huis ziet men als een stuk noodza kelijke ontspanning. Het bos. de bloem, het water, of het polder landschap wordt als een rustpunt ervaren. Mensen, die aan week- eindneurose lijden, komen er vaak in een tweede huis af een planoloog, „de tijd, die op nieuw het „terug naar de natuur" van Rousseau heeft ingeluid. Eigenlijk moet men niet van een tweede huis, maar van een tweede dak spreken. De caravan hoort hierbij, de tent. tot op zekere hoogte ook dc auto. Echt nieuw is het verschijnsel niet. Ook toen er minder welvaart was en de men sen langer moesten werken, verzon de stedeling al van alles en nog wat om de steenwoestenij en de dagelijkse zorgen te ontvluchten. Denk maar eens aan de volkstuin tjes en hun eenvoudige bouwsels. Zelfs in de crisistijd verrezen deze bij bosjes." Veel geld „Om pa te laten tuinieren, moe te laten wandelen, en de kinderen laten spelen, moet in Nederland handenvol geld worden uitgege ven". aldus een tweede-huis-bezit ter aan het Veerse Meer. „Hoe dichter bevolkt een land is en hoe schaarser de recreatiegebieden zijn, hoe meer zal er voor een onsje landelijke rust moeten wor den betaald. Vergeet verder niet dat zo n weekeind- annex vakan tiewoning 't mooiste is. als alles groen is en de zon heerlijk schijnt. Als de bomen kaal zijn, of als er sneeuw ligt, moet van een stuk eenzaamheid worden gesproken, dat. vooral stadsmensen, tot een obsessie kan worden. Ook al heeft men dan een kijkkastje, of een radio, men mist het comfort van bijvoorbeeld centrale verwarming en de verlening van diensten van bijvoorbeeld de melkboer en de bakker." Het omgebouwde boerderijtje bij bos, of water bij uitbreiding slaat dit ook op bepaalde types bungalows wordt in Nederland niet uilsluitend voor weekeind- en vakantiegebruik bestemd. Er zijn mensen, die er een groot deel van het jaar, zelfs het hele jaar door, Leeuwarders naar Gaasterland en de Kop van Noord-Holland. Als tendens is waarneembaar dat men niet meer vijftig a zestig kilometer van zijn „buitenverblijf" af wil zitten. Ook dit is begrijpelijk. Men ziet er tegenop steeds weer lange toch ten heen en terug te maken. Bovendien is er altijd wel iets op te knappen, wat ook op andere dan weekeinddagen de aanwezig heid vereist. „Schertsboer" Niet elke boer. die van zijn bedrijfje af wil. kan proberen een stedeling als schertsboer" aan de haak te slaan. Nederland is pro- vinciegewijs verdeeld in landbouw- en recreatiegordels. De woning zal in de meeste gevallen dan ook in een gebied moeten staan dat duidelijk voor vermaak in de natuur is bestemd. Verschillende landbouwers en veehouders, die op niet al te beste grond zitten en als gevolg hiervan nauwelijks het zout in de pap kunnen verdienen, proberen in middels een slaatje te slaan uit de hausse in het tweede huis. Ook dat vindt men in advertentiekolommen der bladen terug. Men deelt het bezit in moten van een hele. of een halve hectare op. en tracht deze een recreatieve inplaats van een agrarische bestemming te ge ven. Dat deze handel gemeenlijk geen windeieren legt. blijkt wel uit het feit. dat grond, die niet meer dan twintig cent per vierkan te meter waard is, voor prijzen van tien tot twintig gulden per vierkante meter van de hand gaat. Er moet dan nog een huis op worden gebouwd, maar dat is het risiko van de koper, die Nederland overigens ongewild van z'n sub- marginale bedrijven afhelpt. Ondanks de hoge prijzen, die voor rust moeten worden be taald, Is er in sommige streken al van „kolonie-vorming" spra ke, De man, die aanvankelijk als eerste op een agrarisch plek je een tweede huis betrok, kreeg in de loop der jaren steeds meer buren om zich heen, waardoor hij onderdeel werd van een aparte gemeen schap. Zeer sterk is dat in Reeuwijk het geval, maar ook o.m. in de Kop van Overijssel, waar de theater- en „lichte muziek"-wereld zich heeft sa mengetrokken. Eén van die mensen hebben we horen verzuchten: „Ik woon wel landelijk in een lief boerderijtje, maar ik zie zo veel mensen van hetzelfde slag dat ik weer zal moeten verhui zen om iets van de oorspronke lijke rust terug te vinden." Auto nodig Koopjes Volgens een andere makelaar wordt het met de dag moeilijker waar dan ook in Nederland een koopje te halen. ..Een paar jaar geleden ging dat nog wel", vertel de hij. „Toen zijn heel wat boer derijtjes en op het platteland staande arbeiderswoningen voor een spotprijs van de hand gedaan Over de koopsommen van nu moet niet te licht worden gedacht Trouwens ook niet over het bezit van een tweede huis. Men moet goed in de slappe was zi aan te kunnen beginnen, vaak moet er van alles en nog wat «an vvorden g'd-an „Het zit" in de tijd", verklaarde Duidelijk is dat dit soort „platte landers" er een auto bij moet hebben. Hun bedoeninkje ligt vaak zó afgelegen dat ze ongemotori seerd weinig zouden kunnen be ginnen. Boerderijtjes en wat dies meer zij worden vooral in de omgeving van de grote stadsagglomeraties gezocht. Die van Arnhem en Nij megen willen hun weekeinde op de Veluwe doorbrengen, die van Eindhoven in het nog ruige gebied van De Peel en die van Randstad Holland op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en in het plas- sengebied. De Amsterdammers trekken naar Loosdreeht. dc oevers van het IJsselmeer cn Het Gooi. De Groningers naar Drenthe en de ,,In de Scandinavische lan den is men zó gastvrij, dat men mjj bedankt voor mp bezoek!" Mejuffrouw J. van Bensem uit Monster is dan ook een originele gast: ze gaat alléén op vakantie, met fiets en tent. Ze slaat haar tentje op bij particulieren en krijgt zo het directe con tact met mensen, gewoon ten. woongelegenheden. Bij een gesprek maakt ze ge bruik van handen en voeten, potlood, papier, kranten en tijdschriften. Ze leert van tevoren wat zinnen en woorden van het land waar ze heen trekt én zorgt voor (Van een onzer redacteuren) Het bezitten van een caravan is ook statussymbool. Wie snob is laat voor hij met vakantie gaat z'n aanhanger een poosje extra voor zijn huisdeur staan. Hij hoopt dan, dat gezegd wordt: Kijk es, hij ook al.En die „hij" dan maar lol hebben. Er is een nog goedkoper manier. Je laat gewoon een trekhaak aan de auto maken, ook al heb je niks om eraan te hangen, plaatst daar een mooie ver chroomde sierdop op en ziedaar: onge veer hetzelfde effect. Mocht iemand de euvele moed hebben om te vragen: en waar is je caravan nou? dan kan altijd naar waarheid geantwoord worden, dat deze wordt gehuurd. Maar alle gekheid op een stokje, over het verhuren niet in verband met statuskwes- ties uiteraard zouden we het hier eens even willen hebben. Want dat kan men inderdaad: een caravan huren. Mits men er maar vroegtijdig bij is. Wie in het hoogsei zoen, dus van half juli tot eind augustus, enkele weken zou willen huurcaravannen dient minstens al in december van het daaraan voorafgaande jaar besproken te hebben. Anders grijpt men naast zijn aanhangertje. Daarmee is dan meteen de grote moeilijk heid bij caravanverhuurbedrijven blootge legd: het geldt hier een uiterst seizoengevoe- lig object Zou men er normaal tien in bedrijf hebben, dan kan het zijn. dat men tien tot twintigmaal zoveel caravans in het hoogseizoen (wanneer komt toch eindelijk die vakantiespreiding?) zou kunnen verhu ren. Met andere woorden: in juli en augustus is de vraag zeer veel hoger dan het aanbod en moeten er zeer veel liefhebbers worden teleurgesteld. TOP EN FLOP Misschièn zijn die top en die flop (over dreven gezegd» er wel de oorzaak van dat het verhuren van caravans in ons land niet zo'n bijzonder hoge vlucht heeft genomen. Ten minste, als men weet dat van de rond 40.000 caravans in Nederland er nog geen duizend in de verhuur moeten zijn, wel, dan komt dit duidelijk naar voren. Men krijgt als buitenstaander sterk de indruk, dat de verhuur er vooral is ,,om het eens met een caravan te proberen". Daarop zou kunnen wijzen het feit, dat vrij veel verhuurders ook verkopers zijn. Een Neder lander gaat nu eenmaal niet zo snel over een nacht ijs, hij wil wel eens weten hoe handzaam (in allerlei opzichten) een cara van. een vakantiehuisje op wielen, voor hem en zijn gezin is. En welaan, daarom riet men huurders souvenirs of iets van dien aard. Géld willen de mensen nooit aannemen, maar een kleinigheidje als dank wordt gewaardeerd. Drie en een half uur nadat ze van Schiphol per Caravelle vertrokken was, stond ze met haar fiets dicht bij Helsinki. Vandaar ging het over binnen wegen naar Lathi, Vesiveh- maa. Vaaksy, Sysma, Hartola, Joutsa en Korpilathi naar Jy- vaskyla. Langs de andere kant van een groot meer ging ze weer langs plaatsen met onuit sprekelijke namen, beleefde een Finse koffietafel, gastvrij heid met-een-sauna. In Joegoslavië (ook wëer met fiets) kreeg ze de wonderlijk ste lift van haar leven: na een gebarengesprek met de voer man van een plat paard-en- wagentje werd haar vrachtje van de fiets op het wagentje geladen, zij moest op de fiets gaan zitten, het wagentje vast houden en zich laten trekken, bergopwaarts in de regen! De mensen in dit land hadden geen vetpot, maar de gast zet ten ze van alles voor: eieren, brood, melk, gebakken aard appelen, en... hun eigen bed. ,Het plannen maken tevoren, het inwinnen van informaties, uitstippelen van reigelegen- heid en -route, daarna het plakboek maken met foto's, brochures, kaartjes en reisbe schrijving maken, dat ik het hele jaar rond plezier heb van mijn drie weken vakantie" zei ze enthousiast, 'n Idee voor u? -o-o-o-o-o-o- Al een daagje ouder en van plan naar de bergen te gaan? Denkt u er om, dat de lucht er jjl is en de wegen niet uit glad asfalt bestaan. Met andere woordenhoc is het met uw hart gesteld? Twijfelt u, ga dan eerst een bezoekje afsteken bij de Gaat u per touringcar, dat is ge zellig en je ziet veel. We raden u af 's nachts door te reizen: dan ziet u immers veel minder. Een nacht je in een hotel onderweg doet u uitgerust aankomen op de plaats van bestemming, heter dan een half uurtje de benen strekken *s nachts op de autohaan. Hebt u al eens bi een overvolle trein moeten slapen? Dan weet u alles van liet slaperige slagveld van armen en benen in de drukke coupé. Voor 20 zult u veel plezier hebben van een couchette. Al kunt u niet slapen, u rust in ieder geval uit en kunt desnoods by een lampje wat Ze hadden geboekt voor een hu. welyksreis. De bruid in spé over- kwam een ongeval niet een scooter, en daardoor moest de reis worden geannuleerd. Wat sneu. nu ze toch per persoon 650 moesten neertellen voor hotel- en vliegreis, die het reis bureau tóch moest betalen! Dit alles had voorkomen kunnen worden, als het bruidspaar in de drukte óók nog had gedacht aan de annuleringsver zekering. Vraag er naar by uw reis bureau als u op reis gaat, een narig heid zit in een klein hoekje. Voor totaal twee procent van de reissom bent u in dit geval gedekt, mochC de reis onverhoopt niet doorgaan* dan ook vaak kopers worden. De huur prijs? Hoewel niet alle bedrijven dezelf de prijzen berekenen mag toch globaal wel gezegd worden dat in het hoogsei zoen een middelgrote caravan voor vier a vijf personen 150 per week gaat kosten en ongeveer 100 in het niet- hoogseizoen. PRIJZEN Dat zijn. tenminste als het de eerste keer is dat men gaat caravannen, niet de enige kosten. Er komt ook nog een trekhaak-aan- de-auto bij. die met montage enzovoorts ongeveer 100 vergt Er moet uiteraard in het begin ook de nodige voorlichting gegeven worden en niet te vergeten is er natuurlijk de proefrit, waarbij iedereen maar weer tot de verras sende ontdekking komt hoe gemakkelijk het is met een goed sporende aanhanger te WEINIG SCHADE Tot nu toe zijn verhuurders vrij unaniem van mening dat de behandeling van huurca ravans geen reden tot misnoegen geeft Mechanisch kan de wagens weinig gebeuren: het enige is dat de bewoners, waarbij vooral aan kinderen gedacht kan worden, het Wie op zijn vakantie graag zijn auto bij de hand heeft, maar het te vermoeiend vindt ermee naar zijn plaats van bestemming te rijden, kan gebruik maken van de auto- slaaptrein. In 1960 door de NS geïntroduceerdis deze nieuwe manier van comfor tabel reizen elk jaar meer populair geworden, wat tot gevolg had, dat meer lijnen werden ingevoerd. Het eerste jaar reed de trein alleen maar op het traject Amster dam/Den BoschAvignon, maar thans vermeldt de NS- dienstregeling al drie lijnen: ook naar Milaan en Salz- burg/Villach. Enige cijfers ter illustratie van de toenemende belangstel ling: in 1960 werden 370 auto's met 1000 reizigers vervoerd, in 1963 al 3900 auto's en 10.500 reizigers en dit jaar zal het aantal auto's zelfs rond de 5000 komen te liggen, zo verwachten de NS. Ook de periode, waarin de treinen rijden, werd in de loop der jaren langer en bedraagt thans zes maanden, zodat het hele vakantieseizoen „gedekt" is. Het vervoer van de auto'.- geschiedl op speciale open dub beldekwagens, die in Amster dam, Den Bosch of in Hoek van Holland kunnen worden bela den, terwijl de reizigers met ligrijtuigen reizen. Uiteraard moet men voor de ze luxe wel wat extra betalen, d.w.z.: zowel het vervoer van de auto als de reis van de inzitten den wordt in rekening gebracht. Dit jaar voor het eerst zal bij het vaststellen van de vervoers- prijizen van de auto rekening worden gehouden met de afme tingen van de auto. Men heeft ze ingedeeld in drie categoriën: de auto's tot 3.81 meter lengte, de auto's tussen de 3.81 en 4.42 meter en die van 4.42 meter en langer. Voor de kleinste auto betaalt men voor een retourtje Salzburg bijvoorbeeld 220. terwijl voor de grootste 285 )p tafel moet worden gelegd. Wél wat duurder dus dan eer ritje achter het stuur, maar voor wie aan comfort veel gele gen is, een ideale mogelijkheid om fit en fris op zijn vakantie bestemming te komen, terwijl men toch gedurende de hele va kantie de auto bij de hand heeft. interieur beschadigen: paneeltjes of wanden bekrassen. Maar, zoals gezegd, valt dit allemaal best mee. De indrukken die de overwegend nieuw bakken caravanrijders opdoen zijn bijna alle gelijk: men komt geestdriftig terug. Men voelt zich in zo'n huisje op zijn gemak, is onmiddellijk bij de eerste stopplaats wan neer een kopje koffie gedronken wordt al echt „met vakantie", behoeft 's avonds nooit naar onderdak, hoogstens naar een goed terrein te zoeken, kortom, is in deze tijd met zijn vele kansen om „geleefd te worden" volkomen eigen baas en in de gelegenheid zijn eigen tempo, zijn eigen ideetjes, zijn hele vakantie doen-en-laten van ogenblik tot ogenblik zelf te bepalen en dat is nu eenmaal een belangrijk pre. VOORDELIGER Bijna alle verhuurders zijn van me ning, dat het zelf bezitten van een «•aravan op den duur veel voordeliger is dan huur. Zeker als men de aanhanger niet alleen in de officiële vakantie maar ook op andere mooie dagen gebruikt. Men moet namelijk niet vergeten dat de levensduur van een goede caravan be hoorlijk lane is: vijftien tot twintig jaar gaat zo'n beestje mee en kan men er dus plezier van hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17