WATERSPORT De moeilijke materie ANWB zet vaarroutes uit ALMANAK der ligplaatsen Geen diploma, maar Voor snelle motorboten vooral beperkingen in het buitenland tweedehandsboten VAN RIETZEILER NAAR TOERVAARDER in Nederland is „verplast (Van onze speciale verslaggever) In de recreatieve sector telt Nederland 76.000 sche pen. De visbootjes zjjn hier niet b(j, anders moest het ge tal 100.000 worden geschre ven. Gezien de hoeveelheid water, die in ons land be schikbaar is, kan nauwelijks van volte, of drukte worden gesproken. Ook een toene ming van het aantal plezier vaartuigen met 15 a 20 pro cent per jaar de huidige tendens behoeft in geen enkel opzicht zorgen te wek ken. Maar toch „De watersport in Nederland it verplast", typeerde eens een wedstrijdzeiler. Hij had gelijk en heeft helaas nog steeds ge lijk. Op alles wat plas heet, of is. krioelt het in het seizoen van boten en bootjes. Men heeft er net zo weinig rust als langs een autosnelweg, of als in een kin derspeeltuin in de zomervakan tie. Men wordt verdrukt, men wordt verjaagd; ook op het „stille, wijde water". Op de meren en plassen in Zuid- Holland. Utrecht en Friesland is men dikwijls gedwongen rietzeiler te worden. Wat dat zeggen wil? Neusje van bootje in de kant. zeiltje gestreken, radiootje aan, rug, of borst in het zonnetje. Als men dit allemaal wat burger lijk vindt, of althans vreemd aan de watersport, kan men nog „wed strijdjongen" worden. Het typische toeristenkleed moet dan echter wel worden afgelegd. Men moet zijD spulletjes wat beter voor elkaar hebben, men moet wat meer geld spenderen, men moet bovenal goed leren laveren. Want toerist, of wedstrijdzeiler, het blijft druk! Toervaarder Gelukkig is er ook nog een Herde mogelijkheid. Minder ge schikt voor echte zeilers welis waar, maar het neusje van de zalm voor iedereen, die over een motor- lacht beschikt. Men kan over de waterwegen gaan toeren zoals men dit met een auto over de autowe gen doet. Men hoeft geen rietzeiler te blijven, of „wedstrijdjongen" te worden, maar men kan toervaar der zijn. Dat Nederland bedekt is met een dicht net van waterwegen behoeft niemand, die iets van de landkaart weet, te worden onderwezen. Maar dat vele van die waterwegen vooral de secundaire stille wa terwegen zijn, moet zelfs in water sportkringen nog goed doordrin gen. Een voorbeeld? Op de Kager plassen en op de Loosdrechtse Plassen kan men elkaar in het seizoen zo veel overlast bezorgen dat men snakt naar een stukje water voor zichzelf. Gaat men echter van de Kaag naar Loos- drecht varen, dan heeft men het rijk alleen, dan is men als het ware grootwaterbezitter. Uniek En mooi dat het op die vaarwe gen is! Ook in dit opzicht is Nederland uniek. Geen land in Europa kan betere perspectieven bieden. Zo maar varen en alles laten afhangen van de omstandigheden, die men ontmoet? Niet weten waar zich sluizen, of bruggen bevinden, waar verbindingswateren beginnen en heenvoeren, waar diepe en vooral ondiepe plekken zijn, welke Nederland heeft nog iets wat geen land ter wereld bezit. Het heeft een Bureau voor Watertoe risme ANWB. Koninklijke Ver bonden van Nederlandsche Water- sportvereenigingen en Nederland sche Kano Bond dat niet alleen een veelheid van zogenaamde wa terkaarten uitgeeft, maar ook vaarroutes verstrekt. Dat zijn geen vaarroutes, die even in korte trek ken aangeven hoe de steven ge wend moet worden, als bijvoor beeld van Gouda naar Zwolle moet worden gestoomd, maar vaarroutes omlijst met zo veel informatie dat de beschrijving bijna een boek werkje wordt. De sportschipper krijgt in feite dezelfde service als de automobilist, die met vakantie naar het buitenland gaat. Hij be hoeft slechts op te geven waar hij denkt te starten en te finishen. Elke vaarmogelijkheid, die er tus sen die twee plaatsen bestaat, krijgt hij dan op een bordje en net een servetje opgediend. Jaloers Dat het buitenland een beetje jaloers is op deze dienstverlening aan de watersporter, blijkt wel uit het feit, dat de ADAC. de grote, Duitse, toeristische automobielclub, er op 't ogenblik een studie van maakt. De bedoeling is een soort gelijk systeem voor de Bondsrepu bliek in te voeren. Ook wil men daar een almanak voor watertoerisme in het leven roepen. Naar het laatste naslag werk. zomede naar de betreffende waterkaart. wordt steeds weer verwezen, als van een vaarroute- op-schrift gebruik wordt gemaakt Behalve nautische wordt ten slotte ook geografische, waterlooptechni- sche. ravitaillermgs- en toeristische informatie verstrekt. Compact wel- lende verplicht is aan boord te hebben. Verder bevat het o m. waardevolle aanwijzingen en gegevens, zoals een hoofdstuk over het betonningsstclsel, een bespreking van de verschillende aspecten van het varen op de grote VOOT wijzingen rorrf.n" watertoerisme ■an jachten e boekje (1200 bladzijden tellen de beide delen van de Nederlandse almanak!) naast mag hebben om zich beter in de watersportgege- vens te kunneu verdiepen. Buitenland Het Bureau voor Watertoerisme beweegt zich ook over de grenzen. Iemand, die naar Duitsland, of naar België en Frankrijk wil va ren, wordt eveneens met een pak papieren uitgerust. De waterkaart van België is zelfs door de ANWB gemaakt, omdat er tot nog toe geen enkele Brusselse instantie te vinden is. die zich met deze ingewikkelde zaak wil bezig hou- Overigens lijkt een vaartocht naar Parijs aardiger dan men denkt. Men moet namelijk een zee van tijd hebben om zijn boot in de Seine te kunnen meren. In de Belgische wateren en in de kana len van Noord-Frankrijk dient meer dan tachtig keer geschut te worden, terwijl ze bovendien druk bevaren zijn. De schoonheid van het landschap ten slotte valt. ver geleken met Nederland, ook tegen. Alleen de oevers van de Belgische Maas zijn indrukwekkend. Worden varende bunga lows, vakantie-arken e.d. (al of niet voorzien van zeil of motor) als jachten be- schouwd, als weekendboten, of als woonschepen? Dit is een kardinale vraag, omdat bij het kiezen van een Voor het varen met een pleziervaartuig behoeft men niet in het bezit te zijn van een diploma, of een vaarbewijs- Men moet echter wel de vaarreglementen naleven. Daarvoor is het niet alleen nodig dat men op de hoogte is van de betreffende bepa lingen, maar ook dat men een jacht voldoende kan besturen, ten einde de nodige manoeuvres te kunnen uitvoeren. boot heeft namelijk geen rem men. maar een keerkoppeling. Achteruitvaren geschiedt bij de moderne, korte kruiser niet recht standig. maar. afhankelijk van een rechtse, of linkse schroef, uit wijkend naar respectievelijk bak boord. of stuurboord. Aanleggen en wegvaren vergen eveneens een bij zondere vaardigheid. Zeilen is overigens nog veel moeilijker dan motorbootvaren. Onervarenen hebben grote kans op averij. Een cursus op een zeil- school. waarvan er vele zijn, is zonder meer aan te raden. ligplaats met jachten geen moeilijkheden te duchten zijn, met weekendboten en woon schepen daarentegen wel. In de wet zal men tever geefs zoeken naar de defini tie van een jacht. Wel vindt men aanwijzingen omtrent woonschepen. Volgens art. 1 van de Wet op Woonwagens leeftijd van de schipper van een motorboot is op 17 jaar gesteld. Op de wateren, waar het Rijnvaart Politie Regle ment geldt «Rijn. Lek, Waal, Bo ven- en Beneden-Merwede)kan reeds op 16-jarige leeftijd zelfstan dig worden gevaren. Voor het be sturen van kleine zeiljachten is geen minimum leeftijd vastgesteld, wel weer voor dat van snelle mo torboten. Varen met een motorboot is minder eenvoudig dan velen den ken. Vooral automobilisten vatten het vaak te licht op. Een motor- De gebieden in Nederland, waar men nog zonder enige vergunning, of beperking mei snelle motorboten terecht kan, zijn de grote rivieren, de Zuid- Hollandse en Zeeuwse stromen, de Wadden en het IJsselmeer, inclusief het Veluwemeer en do Gouwzee. Op de meren in Friesland kan men nog zonder vergunning varen, maar men moet er rekening mee houden dat hier beperkingen zijn, Vooral op de drukke meren in het noorden en op de wateren tussen Grouw en Eernewoude dient men zich aan snelheidsbe palingen te houden, die van plaats tot plaats en van tijdstip tot tijdstip verschillen. Voor verschillende andere wateren in Nederland kan men veelal nog een vergunning krijgen, op voorwaarde dat men zich bij de Koninklijke Nederlandse Motor- Club laat registreren. In de typische toeristenlanden om ons heen gelden veel stringente re beperkingen en verbodsbepa lingen ten aanzien van het ge bruik van de snelle motorboot Zo is het praktisch gesproken onmogelijk om nog in Duitsland en Oostenrijk te varen, terwijl men in Frankrijk. Zwitserland en Italic aan verschillende voor waarden moet voldoen. De be langrijkste hiervan is wel dat men in het bezit moet zijn van een vaarbewijs, een pendant van het rijbewijs. De Nederland se Waterski Bond leidt op voor dit certificaat, doch het is nog de vraag, of het in het buitenland zal worden erkend. In 't algemeen kan men wel op zee met een snelle motorboot varen inaar vaak gelden dan beperkin gen. die gericht zijn op de bescherming van zwemmers. Dit is o.a. langs de Franse en Italiaanse kusten het geval. Denemarken ten slotte is één van de weinige, Europese landen, waar totaal geen beperkingen gelden. en Woonschepen worden on der woonschepen die schepen verstaan, welke uitsluitend, of hoofdzakelijk als woning „gebezigd of tot woning be stemd" zijn. te weigeren. Nóg sterker geldt dit voor een weekendark pur sang. Evenals woonschepen zijn dit soort boten aan gemeentelij ke bepalingen onderhevig. Een min of meer vaste ligplaats voor een woonschip, of een weekend ark te krijgen, is, ook lande lijk gezien, moeilijk, zo niet on mogelijk. Het varen met dergelijke sche pen is in principe niet aan ban den gelegd. Een uitzondering vor men de Loosdrechtse Plassen, waar het Plassendorp Loosdrecht de toegang heeft ontzegd aan woonschepen en daarmee gelijk te stellen vaartuigen. De Nieuw- koopse Plassen zijn verder voor vaartuigen verboden, welke voor zien zijn van een buitenboord motor met een groter vermo gen dan IVz pk. Belangstelling In Nederland is een toenemen de belangstelling waar te ne men voor schepen met een uit gebreide accommodatie. Dit ver schijnsel uit zich in een toene mend aantal verbouwingen: tjal ken bijvoorbeeld, die van een ruimere kajuit worden voorzien. Tjalken worden ook verbouwd tot motorboot, maar bij de meeste hiervan is de opbouw zó groot dat men eerder over een varend woonschip dan over een motorjacht kan spreken. Of een varende bungalow men ziet deze veel op de toegangswate ren van de Kaag een motor jacht is, of een van een motor •eekendark staat vast. Toepassing In verschillende gemeenten worden jachten, waar men re gelmatig op verblijft, als woon schip aangemerkt. Dit houdt in dat de gemeente bevoegd is het schip een andere ligplaats te wijzen, of zelfs een ligplaats In de gemeentelijke en provin ciale verordeningen zijn de sterk afwijkende wijze gedefini eerd. Bovendien wordt de toe passing der voorschriften niet overal even stringent doorge voerd. Een ieder, die overweegt een KEURING VAN Zoals de ANWB tweedehands auto's keurt, zo keurt hij ook tweedehands boten. Het Bureau voor Watertoerisme te Amster dam waarin de ANWB (fi nancier) met de Koningklijk? Verbonden Nederlandsche Wa- ersport Verenigingen samen .verkt, zomede met de Neder- andsche Kano Bond heeft .•en expertisedienst voor ple ziervaartuigen, die reeds veleD tot uitkomst is geweest. Waar het bij de beoordeling om gaat. is. of het aangeboden schip deug delijk is en aan de gestelde eisen voldoet, of het geen con structie- en ontwerpfouten heeft, en welke kwaliteiten het bezit wat betreft zeewaardig heid, snelheid en baarheid. vakman. De niet-,deskundige doel er dan ook goed aan zich bij aankoop te laten bedienen van een onpartijdige expert. De kosten van de expertise: 15 voor een kano, 45 voor een Regenboog, of Draak, 90 voor een motorkruiser van 11x3 me ter etc. etc. zinken in het niet, vergeleken bij de koopsom, en kunnen voor honderden gul dens aan schade en teleurstel lingen besparen. In vele andere gevallen is her oordeel van een deskundige ge wenst, bijvoorbeeld bij geschil len over reparatiekosten, bij verbouwing, bij beoordeling van rekeningen en bij het huren van een jacht. Ook kan de expert! sedienst worden ingeschakeld bij het afwegen van begrotingen betreffende reparatie- en on derhoudswerkzaamheden en bij het verstrekken van technische adviezen ten aanzien van da motor. ZATERDAG 27 MAART 1965 soortgelijk schip aan te schaf fen. wordt dan ook aangeraden zelf te onderzoeken, of het op het punt, waar men voornemens is een ligplaats te kiezen, dit is toegestaan. Een en ander geldt niet alleen voor de plek, waar men een vaste ligplaats wil in nemen. maar eigenlijk voor al le punten, waar men wel eens voor langere tijd zou willen me ren. Zo kan de water ski sport ook u orden beoefend. Maar oppassen met vah len, want de grachten van Venetië^ zijn nog viezer dan die van Amctet-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15