P. Schotte Onder een wakend oog PORTRET VAN EEN REISLEIDER „Denk er om - ik breng geen offer", ALLEEN NAAR HET BUITENLAND DEK REIS-RISICO ZO VEEL MOGELIJK IN ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 MAART 1965 (Van onze speciale verslaggever) De Hagenaar P. Schotte gaat dit jaar voor de honderdste keer als reisleider op stap. Hy zal dit merk waardige jubileum op het Spaanse eiland Mallorca vie ren, waar hg van 11 tot 25 september hoopt te zyn. Maar voor het zover is, komt eerst Merano aan de datk onderweg!^"6 accommo" beurt. Merano, de plaats waar hy vele malen is geweest, evenals trouwens in Lugano en Interlaken. 0/6/7 „Ach", zegt hij met de berus ting een 64-jarige eigen. „Geen mens kan de hele wereld zien. Ik heb het nooit buiten Europa gezocht Het is echt niet nodig steeds weer een nieuw gebied i zoeken. Als je reisleider bent, is het zelfs een mooi ding een paar keer naar de zelfde plaats te trekken. Het genot is veel intensiever, omdat je zo veel personen en zaken her kent. Bovendien hebben de mensen, die je begeleidt, er voordeel van, omdat je hen veel beter kan adviseren en inlichten". De heer Schotte. een kleur rijke, opvallende figuur in het Haagse gemeenschapsleven, is van het begin af aan bij de Nederlandse Christelijke Reis Vereniging geweest. En hij wil best verklaren dat hij aan het bestaan van deze organisatie „een reuze bof" heeft gehad. Zonder de NCRV had hij nooit zo veel mooie reizen kunnen maken. Zonder de NCRV had hij ook nooit zo veel van de natuur kunnen zien. Veertig jaar Veertig jaar geleden, in 1925, zette de heer Schotte de eerste, nog wat onzekere schreden op het pad van de reisleider. Het ging toen alle maal heel anders dan tegen woordig, ook al omdat de NCRV nog maar net begon nen was. De voorbereidingen ook de begroting moesten zelf worden gemaakt. Het bureau telde nog geen staf van deskundigen, die dit te genwoordig voor haar reke ning neemt. „Je moest koopman zijn", licht de Hagenaar toe. „Je moest zorgen dat je uitkwam en je hotelreserveringen moest je t op wit hebben. Als er kink in de kabel kwam, moest je improviseren op 't ogenblik trouwens ook nog wel maar altijd zo dat je uit kwam. Er is niets vervelender dan iemand, met wie je een prijs hebt afgemaakt, later om suppletie te vragen, n van de meest problemati sche dingen is de korting, die genoten wordt. Deze maakt (of breekt) de aantrekkelijkheid van de prijs, en is afgestemd op het aantal personen, dat het reisgezelschap telt. Zijn er af meldingen, of krijgt men de boeking niet vol in de twintiger en dertiger jaren een grotere zorg dan nu dan worden de reis. het logies en de maaltijden duurder. In het verleden heeft dit meer dan eens tot het afbestellen van een trip geleid. Aangeboren Het koopmanschap is de heer Schotte anders wel aangeboren. Van z'n achttiende jaar af is hij zelfstandig en hij leidt een In elk opzicht uitgekiend assuran tie-kantoor. Z'n prille tochten over de grenzen maakte hij eerst als particulier en daarna pas als reisleider. Nu nog komt het voor dat hij bepaalde zaken aan elkaar moet smoezen. Als hij bijvoorbeeld een collegareis leider ontmoet, die het zelfde uitstapje als hij wil gaan ma ken, dan worden beide gezel schappen „bij elkaar gegooid" om nóg meer korting te kunnen krijgen. „M'n zaak heeft niet mij gehad, maar ik m'n zaak", merkt de Hagenaar op. „Dat is het geheim van m'n mogelijk heid er verschillende keren per jaar uit te stappen. Elk seizoen ga ik gemiddeld vier keer op reis: twee keer privé en twee keer als reisleider." Moeilijkheden onderweg? Voor de heer Schotte bestaan deze praktisch niet. Blijheid „Kijk eens." verklaart hij. „De mensen gaan op z'n zon dags mee. En het is echt niet zo'n grote kunst veertien dagen met mensen op z'n zondags op te trekken. Ik reken altijd op verdraagzaamheid en op blij heid van het hart, en ik ben eigenlijk nog nooit teleurge steld. Als reisleider tracht ik uit te gaan zoals ik dit met m'n vrouw, of met m'n vrienden zou doen. Potentaatje spelen, is uit den boze, domineetje spelen zo mogelijk nóg erger. Je moet de mensen zo veel mogelijk vrij laten en je vooral niet bemoeien met dingen, die zich vanzelf oplossen. Je dient soe pel te zijn en je reisgenoten er al bij de eerste kennismaking te overtuigen dat je op hem leuk heeft gevonden". Kroon Op „Wilhelmus"-mensen is K -.v; de Hagenaar niet bijster ge- §enschappen. Hoe is iemand in steld. H« zingen van liederen Jf, """"F7 Wat blJ- tijdens de reis moet volgens .U J Hseling voor een penibele hem nooit in een soort lolbroe- """fit Raak' hij dan geboren, of opgeleide ta lenknobbels. De commissie, die zich tegenwoordig met het „examineren" van adsplrant- reisleiders bezig houdt, let in de eerste plaats op karakterei- t zijn. In het de rust, die hotel, waaiWÊ wordt ondergebracht, past ge bescheidenheid in het bezet ten der beschikbare tafeltjes. Er moet rekening gehouden worden met andere gasten; er dient te worden ingevoegd en ingepast. Een compliment van de hotelhouder over het gedrag dergenen, die tot het reisgezel schap behoren, zet een kroon op het werk. Laatkomers bij excursies kunnen de stemming wel eens een beetje bederven. Niemand houdt er van op anderen te wachten, vooral als dit niet nodig is. De heer Sohotte maakt er korte metten mee. De eerste dag laat hij de bus nog wel wachten, maar liefst zo'n honderd meter verder. De schaamte is dan meestal zo groot dat degenen, die niet op het klokje hadden gelet, bij vol- Sende uitstapjes de eersten zijn, ie in de bus zitten. meegekregen, telde 125 perso nen. Het was in de dertiger jaren, en de reis. die per trein VV Lugano ging, duurde uit ARt thuis, zes dagen. Bekaf „Het te de leukste tocht ge weest, die ik ooit heb ge maakt", verklaart hij thans. „Hoewel ik bekaf was na te rugkomst dit ondanks het feit, dat er nog twee reisleiders meegegaan waren was er bij iedereen een bijna ontroerend stuk dankbaarheid. Het was in die dagen dan ook een hele onderneming „even" naar Italië te gaan. De kosten? Schrik niet: tweeënvijftig en een halve gul den... Je kreeg dan nog van alles het beste, want het was per slot van rekening crisis tijd." Gaat de heer Schotte alleen als reisleider op reis, of neemt hij z'n vrouw mee? Behoort zij in 't laatste geval tot de reislei- ding, of is zij niet veel meer dan een vreemde reisgenote? Dit te de filosofie van de Hagenaar, die dit jaar zijn honderdste tocht als reisleider van de NCRV hoopt te maken: „Ala 't maar enigszins kan. gaat m'n vrouw mee. Ze moet zich er echter van bewust zijn dat ze niet op de eerste plaats komt. Eerst het gezelschap als geheel en dan pas zij." Foefjes Als een reisleider voor t eerst in een stad, of streek is, moet hij allerlei foefjes verzin nen om dit niet te laten opval len. De Hagenaar heeft wel eens twee keer op een dag dezelfde, lange bergwandeling moeten maken. Eén keer door om vijf uur 's morgens op te staan om de route te verken nen; onmiddellijk daarna als gids van de reisgenoten, die onder zijn hoede waren gesteld. En wat denkt u van het eerste bezoek, dat de heer Schotte aan Venetië braoht? Hij wist er heg noch steg, en toch werd van hem verwacht dat hij een reisgezelschap lopend van het station naar een hotel zou brengen. Het werd een flinke fooi voor een kruier, die naast hem liep, doch in feite de wandeling door straten en steegjes leidde. Er zijn natuurlijk ook wel eens hotelhouders, die zich niet aan een gemaakte afspraak hou den. Zo gebeurde het een keer in het Zwitserse Oberhofen dat het hotel, hetwelk door de NCRV was geboekt, vol met gasten zat. Met uitzondering van de Hagenaar, die een prachtige suite kreeg, werd het gezelschap in dépendances on dergebracht, waarvan de ka mers ronduit slecht waren. Goede raad bleek niet duur te zijn. De heer Sohotte belde een bevriende relatie in het nabij gelegen Thun en binnen half uur ware alle reizigers HEBT u ook zo'n doch ter? Het lijkt al een hele dame en ze wil zo' heel erg graag alleen naar het buitenland met vakan tie. U kunt haar verlangens begrypen: de taal leren in het land zelf, de cultuur ondergaan, contact met mensen. Haar vader fronst bedenkelijk het voorhoofd. Alleen? Over de grenzen nog maar liefst? Weten moeder en dochter dan niet dat zeer reële gevaren dreigen? Als hij zéker wist, dat ze bij een goed gezin terecht zou komen, dan was er over te praten. Zo maar op een adverten tie afgaan is gekkenwerk, vindt pa. Is er niet één of ander bureau dat zich hier mee bemoeit? vraagt zich (tussen de vuren van vader en dochter) af. Ja zeker, iedere moeder met opgroeiende, buitenlandse aspiraties koesterende jeugd moest hier eigenlijk eens gaan praten! We be doelen het Maatschappe lijk Advies en Inlichtingen Bureau waarvan u op alle stations adressen ter plaat se vindt, kortweg MAT- bureau. Ie, huisvesting voor jonge mensen, arbeidsbemiddeling, adviezen op sociaal gebied. Wist u overigens, dat het ook alles met vakantie te maken had? Stel, dat uw dochter een pen-friend heeft in Italië. Tot nog toe hebt u het allemaal glim lachend aangezien, maar de pro blemen rijzen nu de vakantie aanbreekt. Ze is gastvrij uitgeno digd, wat moet u daar mee aan? Het MAI-bureau zal graag Inlich tingen trekken over de betrouw baarheid van het adres, waar het jonge meisje heen zal gaan. Het MAI-bureau organiseert zelf óók reizen, in samenwerking met organisaties uit andere landen. Frankrijk i Frankrijk, de stad met een beroemde naam en ng, waarvan deze foto wel een duidelijk bewijs U i zich daarheen begeeft op vakantie, zal men de limum willen beperken. Daarover vertelt het ai u overkomen! Daarom verdient het aanbeveling de reis-risiko's, welke men loopt, zo veel moge een gestaffeld staatje. De jn te sakken. En dat Op het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag ligt voor repatriëring, indien re paratie op korte termijn niet mogelijk is. cijfers zijn nogal kil, omdat I het over personen ga.t die van^„.e~r met het zonnetje in het hart hun auto-vakantietocht zyn •at zijn bewijst de uiige- 3 Een reisbrief personen voor - - - - o.m. vervoer naar Neder land per ambulance, trein, of vlieguig bij ongeval, of le Reis- en Kredietbrief, ANWB-leden voor een bedrag 12.50 beschikbaar wordt begonnen, doch die door gesteld 10^00^ ate pech, of familie-omstandig- T" heden, in de duisternis be landden. In het kort komt de inhoud van die paar velletjes papier hier op neer dat in 1964 niet minder dan 1.000 voertuigen gerepatri eerd moesten worden, omdat re paratie ter plaatse niet moge lijk was. In bijna 200 gevallen dienden onderdelen te worden nagezonden. 180 vakantiegan gers moest extra geld worden 2 gestuurd, terwijl ongeveer 700 maal van de ANWB-radio-op roepdienst gebruik moest wor den gesmaakt. Dit en nog veel meer kan ook januari inschrijft) en die het he le kalenderjaar door geldig is. Het document bestaat uit: 1. Een kredietbrief met ver- schillende coupons tot een totale waarde van Zw. frs. 600.(ruim 500.waar mee in het buitenland beta lingen kunnen worden ge daan voor kosten, ontstaan door pech, ongeval en ziek te. ziekte, voor betaling kosten (vervoer en opname) en voor gebruikmaking van de radio-oproepdienst bij ernstige familie-omstandig heden. a. Een rechtsbijstandbrief voor juridisch advies, voor pro cedures en voor regeling van de kosten tot 20.000. rEen aanbevelingsbrief voor het verkrijgen van inlich tingen bij buitenlandse toe ristenorganisaties. Een reisbrief voertuigen voor Desgewenst kan nog een ,,in- o.m. hulp langs de weg tot gebouwde" ongevallen-, ziekte- ƒ50.—, voor technisch ad- en bagageverzekering voor de vies bij reparaties en schade, duur van de vakantie worden voor toezending van onder- verkregen. Dit uiteraard tegen delen voor reparatie, en een meerprijs. Leiding Hulp In Frankrijk heeft die organisa tie „Rencontres des Jeunes". Inter nationale jongeren ontnroerten daar elkaar in een „centre". Ieder „cen tre" duurt drie weken en telt ongeveer vijftig jongelui per kamp. Daarvan mogen zeven deel nemers van Nederlandse nationali teit zijn. De jongelui leren met elkaar omgaan, nemen kennis van andere levensopvattingen en ma ken kennis met de Franse gewoon ten. Met verschillende landstreken en hun (uiteraard wisselende be- volkingsaard) kunnen uw kinderen kennis maken. Neem nu Grasse, gezellig oud Provenoaals stadje met straatjes uit de 18e eeuw. Ondergebracht in een schoolge bouw, ontdekken de jongelui van hieruit de meest kenmerkende landschappen van de Cöte d'Azur, het Provencaalse achterland, ma ken excursies naar de grotten van Saint-Cézaire, de hoogvlakte van Napoleon en de bossen van Roque- vignon. Houden uw kinderen van sport en buitenleven? Een „cen tre" in Les Alpes de Dauphinais, in de omgeving van Briancon geeft hun gelegenheid te genieten van het prachtige landschap, excursies naar Grenoble en Gap staan op het programma. Beide „centres" kosten 450 alles inbegrepen, «maar geef ze zakgeld mee!) voor drie weken. In Carcasonne (beroemd om zijn sterke omwalling) zijn toneellief hebbers op hun plaats, daar be staat ook gelegenheid tot bergbe klimmen Parijs de trekpleister van la douce France? Contacten met modewereld, journalistiek en de kunst, excursies naar Versailles en Chartres, is het niet om te watertanden voor een middelbare begeleidt kunt u ze er gerust heen laten gaan: 400 voor de eerste drie weken van augustus. Dijon, of Royan, La Rochelle oude plaatsen met klinkende na men, ook daór kunnen ze heen. Oostenrijk (Salzburg iEngeland (Edinburgh), Zuid-Wales zijn mo gelijkheden voor zo'n groepsreis. Individueel zijn de kansen om in de vakantie internationale ervaringen op te doen, ook legio. Het MAI- bureau heeft contact met kampen, die gericht zijn op kunst, litera tuur, politiek, muziek, sport, in Duitsland Frankrijk, Scandinavië. Engeland. Er zijn conferentie-oor den waar hevig geboomd kan worden over leven en leren in de wereld van vandaag en morgen (o.a. „Elsinore" in Denemarken en ..Sonnenberg" in Duitsland) Al lemaal te exclusief? Onze eigen Te duur Allemaal te duur? Wat denkt u dan over werken in het buiten land? Weet u niet waar uw zoon of dochter terecht zal komen? Gelukkig weet het MAI-bureau het wel! De jongelui kunnen deelne men aan werkkampen, ze duren zo'n drie vier weken. Vana) zeventien, achttien jaar zijn zc welkom, liefst met enige talenken nis en opgewekt karakter. Zc- werken voor zes, soms acht uur per dag, waardoor kost en inwoning vrij zijn. Reiskosten zijn dan voor eigen rekenijig, geef ze een retour (drie maanden geldig) dat is eer. veilig gevoel voor als het eens nie goed zou gaan. Contacten met de bevolking, discussies en uitstapjes mogen de jongeren in zo'n werk kamp verwachten. Nederland. Europa en andere werelddelen bieden gelegenheid voor zo'n meisje. Ineke is teleurgesteld na haar Frans verblijf: er was geen brandblusapparaat, geen telefoon, slechts één douche, hurjctoiletten en slechts één „Hollands" dat voor de nacht dienst deed. Ze maakt aanmerkingen op de direc trice, wie het aan organisatietalent zou ontbreken en motiveert dat uitvoerig. Dit melske heeft werkvakantie. Soms lukt zo'n werkvakantie met gesloten beurs, als ze kans zien te liften, met een vlees- of melkauto bijv. Een enke le zuinigerd ziet kans „over te houden". Middelbare scholiereri of studen ten hebben lange vakanties. Een gelukkige omstandigheid, als zij van kinderen houden en goed de Franse taal beheersen. Want de achttienjarigen mogen dan een sta ge volgen tot moniteur of monitri- ce in Frankrijk en kunnen dan leider (ster) worden in een kinder vakantiekamp in Frankrijk. Mis schien zag u ze wel eens op uw doorreis in Frankrijk: een hele groep kinderen met rode petjes, of met gele bloesjes ter herkenning van de groep waarbij ze hoorden. Wellicht waren het de kinderen van de Kenault-fabrieken of een ande re grote fabriek die deze vakantie kampen „organiseren". Jongens kunnen ook te werk gesteld wor den op een Franse boerderij, of in een hotel. Meisjes „au pair" bij een buitenlandse familie of een vakantie-oord. Dan moeten ze wel zes weken beschikbaar hebben, en u dient een ziekteverzekering af te sluiten voor ze, éér ze vertrekken. Denkt u ook om zakgeld, het cadeautje voor de gastvrouw, foto rolletjes, postzegels en kaarten zijn écht nodige kosten! Soms in dit geval ook: vakantie met de portc- dicht. uit preciese rapport) perfectioniste. Later brengt ze mis schien wat meer waardering op voor haar Franse tijd. Over-doen Aad rapporteert: „Ik zou dit alles (stage en colonie) direct over willen doen, zo goed is het me allebei bevallen." Hij was moni teur van een groepje jongens en woordlng dragen voor het Franse kroost. Ook hij doet schriftelijk examen in ons land. Hij consta teerde bij zijn mede-moniteurs een mentaliteit, die hem niet zinde: ze dachten dat ze in Dinard ver toefden om er een betaalde vakan tie door te brengen." Wilt u uw kindeen tijdens de vakantie liefst in een godsdienstig milieu geplaatst zien, dat kan. In Schotland wordt kerkelijk medele ven hogelijk gewaardeerd. Frank rijk heeft een protestantse minder heid zo u weet. maar het kan heel verfrissend zijn, als ééns per drie weken een zeer sobere kerkdienst wordt gehouden (de predikant trekt rond in zijn grootdistrict) voor een handjevol gemeenteleden, waarbij de dominee collecteert en orgel speelt. Wat moeten deze mensen (die toch ook een universi taire opleiding genoten) veel voor hun godsdienst over hebben! De MAI-bureaus gaan speciale voorlichtingsweken organiseren over vakantiebesteding in liet bui tenland. Indien u na dit artikel nog meer wilt weten over Internationa le werkkampen, vakantiekampen, vakantiecursussen, „overstap" of andere vakantie-begeleiding wendt u dan van 29 maart tot en met 10 april tussen 917 uur tot het bureau op het Centraal Station te Rotterdam; te Utrecht naast uit gang van *t station van 12—24 april. Kijk eens rond in de tuin van Europa, er zijn vele mogelijk- Het buitenlands werk wordt ge subsidieerd door het Ministerie voor maatschappelijk werk. Na tuurlijk mogen ze zo maar in een weekblad zelf een advertentie uit zoeken, de leidsters hebben er alle begrip voor, dat de jongelui niet aan de leiband willen lopen! Ga om advies naar een MAI-bureau, het advies kost niets, een controle 5. een „overstap" 5. Het te namelijk aan te bevelen, dat vooral jonge meisjes niet 's nachts rei- het MAI- In het Liverpool Street Station in Londen of het Gare du Nord in Parijs staat, altijd bij de locomo tief, waarmee de reiziger (ster) is gekomen, een stationshulp van de organisatie, kenbaar aan een kleu rige band om de arm. Ze neemt de jonge mens onder haar hoede en brengt hem of haar naar een veilig nachtlogies. Zo'n overstapje geeft recht op een rood/witte kaart, waarop in het Engels, resp. Frans, wat parate zinnen staan die de nerveuze reizigster alleen maar op hoeft te lezen: Kunt u me de stationschef wijzen? en: Ik zou een assistente van de Travellers Aid Society ontmoeten. Ik kon ze niet vinden, wilt u haar oproepen? „Blijf rustig en kijk eerst terdege uit of er inderdaad niemand aan wezig is voor u bovengenoemde stappen onderneemt. Verlaat in geen geval het station zonder de hulp van bevoegden ingeroepen te hebben" is de wijze raad op de rood/witte kaart Twee maanden was RU in een Engels gezin met ee zes en een jongetje Het adres had ze v_JKP^ bureau. Hier vindt u haar rapport dat ze na afloop maakte: „Als ik 't eerlijk mag zeggen zou ik niemand aanraden, hier naar toe te gaan. Mevrouw is erg drukdoenerig, de hele dag observeert ze je, of je alles wel goed doet hetgeen me doodzenuwachtig maakte. Ze was erg slordig en (onderstreept) bij zonder onhygiënisch. „De ver standhouding tussen de gastvrouw en haar meisje „au pair" was dus niet zo goed, maar de lezer moet daarbij bedenken, dat veel meisjes nog niet met de maatschappij in aanraking kwamen. Tot nog toe waren ze beschut en werd voor ze gezorgd, nu moeten ze (in loon dienst) voor anderen zorgen, en zich aanpassen. Dit laatste kan voor een jong mens bijzonder heilzaam zijn, maar het valt niet altijd mee! Een meisje dat uitge zonden wordt via het bureau wordt ook behoorlijk getest, de selectie is nauwkeurig, attesten van huisartsen, dominee, pastoor, eventuele werkgever worden in al le gevallen verlangd. „Je bent ab soluut een lid van de familie, op hun manier proberen ze je te hel pen, de taal zo spoedig mogelijk meester te maken. Zwaar werk hoefje niet te doen (hoofdzakelijk helpen met koken en strijken, voor de kinderen zorgen, hun wasje en kamer doen)", zegt Els als positie ve ervaring. Incasseren Gelukkig Is er in grote groep jonge tegen de stroom op kan roeien, deze ervaringen aankan. zy moeten een groot incasseringsver mogen hebben naast talenkennis. Soms voelen ze het als een verne dering. die zakelijke verhouding niet aankunnen (of* geef uw kinderen altijd de raad,' even naar huls op te bellen: een vertrouwde stem, éven weer te depressie ..Ik heb Frankrijk in ieder geval ..au revoir" gezegd" zegt een Amsterdamse, die na een stage leidster werd in een kinderkamp een „colome" van 80 kinderen, zij leidde de meisjes van 13, 14 en 15 jaar, die merkwaardig genoeg geen voorstelling hadden van Neder land. Waar ligt het? Spreekt u ei Engels? Wanneer de kinderen slie oen. werd er eerst een klein» vergadering gehouden, onder lei- ling ven de enthousiaste directeui -n diens vrouw, vervolgens kreep inze landgenote een avond-etentje >r werd een plaatje gedraaid of volksdansen gedaan. Hèar reif werd gedeeltelijk betaald, boven dien verdiende ze totaal Frs. 320 Na afloop kan ze schriftelijk •xamen in de Franse taal in om 'and doen. Ineke concludeert na de stag» veel geleerd in hoog tempo in eer pijzonder prettige sfeer". In dc kolonie had ze een groepje van zeven kinderen van 5 en 6 jaar oud, haar reis werd geheel door de organisatie betaald, ze deelde haar slaapkamertje met een ander die Natuurlijk mag je zelf een adres opzoeken, zegt de vriendelijke as te. Laat het echter door ons controleren op betrouwbaarheid. En je ouders over hel „overstapje", dan kan hun hart gerust zijn! Ver gei je de referenties niet, want wij plaatsen niet zomaar iedereen' ran slagen hebben kweekschoolleerlingen, studenten, middelbar lieren, zij die dc opleiding Lichamelijke Opvoeding volgen. Eet aan ervaring wacht ze! tel icliat

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14