Begin van uitrusten van de voorpret <D ZONDAGSBLAD voor acht miljoen Nederlanders -IBB- ZATERDAG 27 MAART 1965 Nieuwe Lei dse Courant DE VAKANTIE staat weer voor de deur. Thermometer en kalender wijzen weer naar een nieuw zomerseizoen, dat straks miljoenen Nederlanders op de been zal brengen. Nu al worden daarvoor plannen gemaakt. De reisfolders dwarrelen bij tien tallen in de bussen en stellen de vakantie ganger voor een welhaast onmogelijke keus. Hoe zullen we dit jaar gaan? Per bus, trein of vlieg tuig? Met de tent naar het zuiden, of met de boot de Rijn op? Of, gewoon, alleen maar luieren op de Hollandse stranden? Het zijn vragen, die ieder weer anders beantwoordt. Maar allemaal gaan we weg- Ook dit jaar met z'n allen tegelijk. Want wij Nederlanders plegen nu een maal onze jaarlijkse twee, drie of vier vrije we ken gezamenlijk door te brengen- Vakantiespreiding is een begrip, waar de meesten nog steeds niet aan willen. Ook dit jaar zullen er weer pieken zijn. De grootste piek: de bouwvakkersvakantie, die twee weken duurt en op 19 juli begint. Weliswaar valt deze nog juist voor de grote Duitse invasie, die ons land geduren de de hele maand augustus te doorstaan zal krij gen, maar de meeste schoolvakanties vallen er mid den in- Ieder jaar worden hardnekkige pogingen gedaan om te voorkomen, dat de Nederlander zijn vakantie „op een kluitje" zal vieren- De minister heeft dit jaar de rijkshbs-en en- gymnasia gevraagd de schooldeur op 7 juli te sluiten in plaats van half juli. maar nog altijd blijven er de lagere scholen, die ook nu weer in de traditionele juli- en augustus-maanden vrijaf geven. Het schijnt een onbereikbaar ideaal, de vakantiegan ger vroeger (in juni) te doen gaan. Terwijl toch nog altijd 28 procent van de toeristen niet gebon den is aan schoolgaande kinderen.en collectief slui tende bedrijven- Maar goed, we gaan. Dat wil zeggen: de méésten, want van elke honderd gezinnen blijven er nog 35 thuis- De rest (een slordige acht miljoen mensen!trekt er op uit: 35 van elke 100 gezinnen naar „ergens in Nederland", 22 naar hét buitenland en 8 vieren va kantie én in Nederland én in het buitenland. De ANWB heeft nog andere cijfers over de vakantie besteding van de Nederlandse toerist. Van de 100 vakantie vierende gezinnen logeren er 20 bij fami lie of kennissen- Eén van de 100 ruilt zijn huis en 3 huren kamers. In een pension verblijven 7 gezinnen, 17 kiezen een hotel of een motel- De tent is favoriet voor 7 van de 100 gezinnen (het aantal kampeerders heeft de 2 miljoen al ruim overschreden) en 2 ver blijven in caravans. Een bungalow wordt door 4 ge zinnen gebruikt en één op de 100 stapt dfe boot in. En wat de landenvoorkeur betreft: 65 pet verkiest, zo als gezegd, het eigen land. Duitsland en Italië vol gen daarop met resp. 16 en 10 procent- De rest gaat naar België en Luxemburg (8 pet.) en andere delen van Europa (of daarbuiten)- Ieder maakt zijn eigen keus- De zonnige en kleurrijke reisbureau-folders en de dikke boeken van de reis- verenigingen helpen daarbij, al is het uit de veel heid van paradijselijke oorden moeilijk kiezen. Dit va kantienummer wil een bescheiden poging zijn u al thans enigszins wegwijs te maken in het doolhof van aanbiedingen. Texel, Veluwe, bergen, plassen of Mé- diterranée? Wat dan ook, een prettige vakantie en een reis zonder pech! VOOR TIENDUIZENDEN OP HET STATION UTRECHT stonden er een beetje verloren bij, pa. ma en twee jongetjes van naar schatting 5 en 7 jaar- Duidelijk nerveus door alle drukte. Een bank hadden ze niet meer kunnen vinden op het volle perron. Daar had de horde wachtenden al beslag op gelegd. En daarom bleven ze maar staan, temidden van hun vier zware kof fers, compleet met haastig aangeknoopte kaarten met reisbestemming erop. „Ri- va - Lago di Garda" stond er op en daaronder de naam- Dat had hij de vorige avond laat nog met duidelijk leesbare letters ingevuld- „Voor het geval ze zoek raken", had hij gezegd, terwijl zij zuchtend en welhaast in paniek de laatste ..hoogstnoodzakelijke" vakantie-attributen bij elkaar zocht. Zijn zonnebril, die hij vorig jaar nog in een souvenirwinkeltje bij de pyramide van Austerlitz had gekocht, haar zonnebrand olie (die had je toch zeker nodig), wat make up-spulletjes, een stapel boeken voor op het strand en, ja, dat zou ze nog bijna vergeten, de schepjes en emmertjes voor de kinderen. Urenlang waren ze samen bezig geweest- Hij zuchtend en berustend toekijkend en zij met de ijver van een vrouw die voorbereidingen treft voor een emigratie. En nu stonden ze dan eindelijk op het perron. Doodvermoeid na een slapeloze nacht, een haastig ontbijt uit het vuistje en eindeloze series vragen van de kinde ren, die door het dolle heen waren. „Om half elf op het station in Utrecht", had de reisbureaufolder gezegd- Daar zou de reisleider hen opvangen. Ze waren er al ver voor tienen. „Laten we geen risico's nemen", had hij gezegd. „Ditmaal kunnen we niet te laat komen." En daarom waren zij de eersten- Niet de enigen echter. Het perron was overvol met wachtenden, met koffers sjouwende kruiers, ratelende bagagewa gentjes en zenuwachtig bij iedere geüni formeerde naar vertrektijden informeren de vakantiegangers. Het hele station was in vakantiestemming. Dat was duidelijk merkbaar. Er hing een nerveuze sfeer die zich in paniek dreigde te ontladen telkens als een trein binnendenderde. Een onverstoorbare stem, die kennelijk niet toebehoorde aan een man met de Middellandse Zee-zon voor ogen, kondigde hem telkens minuten van tevoren aan. Steeds opnieuw kwam dan de menigte in beweging en schoof langzaam angstwek kend dicht naar de rand van het perron. Zich daarna teleurstellend terugworstelend als het niet de Zon-expres gold, maar de normale diensttrein naar Amersfoort- Je haalt er de vakantiegangers zo uit, zeggen de mensen van het station- Dat zijn altijd de feestgangers. Hun kleding is op het perron al aangepast aan het Costa Brava-strand of de Adria. En zij van het station Utrecht kunnen het weten. Zij kennen de stromen toeris ten, die elk jaar naar zonniger oorden vertrekken. Het zijn er vele en vele tienduizenden, en ieder jaar worden het er meer. Dat begint al in juni, maar in juli komt de grote hoop. Dan, zegt perronop zichter J- Smits, zijn de rails geen moment koud- De ene trein na de andere kómt binnen- Treinen met romantische namen als de Bergland- en Zon-expres, en de Mediter- raneo en de Hotelplan-treinen, maar daar naast ook de gewone expres-treinen, de D- treinen naar het buitenland- Naar alle richtingen ook- Naar het zuiden vooral, natuurlijk- Maar ook naar Scandinavië, Polep en Rusland. En ze zijn bijna allemaal vol- Zegt NS- informatrice mejuffrouw H. G. de Boer: in maart al gaat de vakantieganger bespre ken. En wie in juli een kaartje wil hebben voor de trein naar Rome, vist dan meestal achter het net: bijna alle plaatsen zijn dan al gereserveerd. Vrijdag. Dat is de drukke dag voor de 350 mannen (en vrouwen) van het station Utrecht. Op die dag beginnen de meeste vakanties- Van de reisbureaus, maar ook voor de individuele toeristen. Op de vijf perrons is het dan een enorme drukte. Niet alleen van vertrekkende reizigers, ook van terugkerende. Piek in het toeristenverkeer: de weke lijkse aankomst van de „Badehosenzug", de trein uit Berlijn met Duitse vakantie gangers voor Zandvoort, Noordwijk, Sche- veningen, de Waddeneilanden en de Zeeuwse stranden Dat is een luidruchtig evenement, zegt plv. stationschef H. Scholten. Moeilijkhe den? Ach, voor elk probleem is wel een oplossing, zegt hij- Trouwens, het zijn niet de Duitsers, die het stationspersoneel de meeste problemen bezorgen. Dat zijn de Engelsen. Bijzonder correcte mensen, zegt mejuffrouw De Boer, maar erg nonchalant. Als er koffers zoek zijn, zijn het meestal Engelse. Die worden dan in de verkeerde wagon gedeponeerd en als ze hun bagage dan zoeken is die spoorloos- Zelfs kinderen raken op die manier zoek. Ik zat eens met twee kleine huilende kinderen, zegt de heer Scholten, van wie de ouders op de terugweg naar Hoek van Holland waren, terwijl zij hun kinderen in dat gedeelte van de trein hadden achtergelaten, dat naar Amsterdam ging- Er moest een taxi aan te pas komen om de beide jongetjes op tijd bij hun ouders op de boot in De Hoek te brengen.... Onervarenheid met reizen is dikwijls de oorzaak van die problemen en probleem pjes. Maar ook het in paniek raken van vakantiegangers, die zich zo druk hebben gemaakt met de voorbereidingen, dat ze op het station dikwijls overstuur zijn van de zenuwen. Terwijl pa (van ma en de beide jonge tjes) voor de zoveelste keer een geünifor meerde NS-man aanschiet, klinkt de sono re stem van de omroeper door de luid spreker. De vakantietrein is in aantocht en zal over enkele minuten het station op perron 1 binnenlopen. Dat is het moment, dat zij hun groep ontdekken: aan het andere eind van het perron worden zij de reisleider met de gele armband gewaar. En terwijl de trein al langs dendert, sjouwen zij struikelend, transpirerend en op van de zenuwen naar hun wagon. Als zij er aankomen, blijken zij de laatsten te zijn. De koffers, die elke seconde zwaarder lijken te worden, wor den naar binnen getakeld en de verrukt zwaaiende en schreeuwende kinderen be landen met een forse zwaai van pa's arm in de coupé- Pas als zij in de comfortabele kussens zijn gevallen en pa de eerste vier beker tjes limonade van de hand door het raampje heeft aangepakt, komt de rust. De vakantie kan beginnen. Eindelijk uitrusten van de voorpret,"eindelijk vakantie— Dit Zondagsblad is voor het grootste deel gewijd aan het blijde vooruitzicht, dat vrijwel iedere Ne derlander zo bij het begin van de lentetijd koestert: de vakantie. Op deze en andere pagina's zijn diverse facetten van het vakantievieren bij eengebracht. Of Uw manier van het doorbrengen van de vrije weken daarin ook een plaats heeft gekre gen, weten we niet. Misschien wel. Zeker is, dat U door de bijdragen in dit Zondagsblad alvast in de goe de stemming kunt worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13