Nieuwe leidse Courant MR. CALS KAN WEER VOORUIT Wallace weigert vrij heids -petitie E59 Ondanks (door AR betreurd) afvallen van CHU: en gedood Jong bij spelen met granaat Rassenscheiding op sterfbed Toch een dode te betreuren Omroepakkoord stap naar KVP-PvdA-AR-kabinet Russische agressie in ruimte Moeilijkheden telefoneren noorden en oosten Adviesorgaan bij S.E.R. consumentenbelan gen Commentaar Loonsituatie metaal'' hoogst onbevredigend Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI. DAGBLAD „Stantvastigh is ghet Vrijdag 26 maart 1965, 45;.te jaargang Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Maar van nacht hier en daar mist. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking, met later kans op enige regen of mot regen. Matige, tijdelijk zwakke wind tussen noordwest en zuidwest. Koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Abonnementsprijzen De fractie van de ARP is giste ren in beraad bijeengekomen i een verzoek van formateur Cals het kabinetsoverleg met hem voort te zetten zonder verdere deelneming van de C-H.U. Op de foto: van links naar rechts rond de tafel, tijdens het beraad, de heren Boersma. Aantjes. Elf- ferich. Walburg, Kieft. Schakel, Van Bennekom. Smallenbroek (voorzitter). Geelkerken en Roolvink. Tien kilo munitie op kamer AMSTERDAM De 15-jarige Am sterdamse ulo-scholier Niels de Gooy- er is gisteren om het leven gekomen toen hij op zijn kamer in de Johan- van der Waalstraat in de kop van i 2 cm vliegtuigmitrailleur-brisant- granaat zat te peuteren. Hij werd door de rondvliegende scherven van het ex ploderende projectiel in armen, borst en hoofd getroffen. Zijn 13-jarige vriendje Henk Arends zat achter hem op bed een boek te lezen en kreeg een scherfje in zijn arm. Op de kamer van het slachtoffer vond de politie naar schatting tien kilo oude nieuwe munitie van allerlei soorten die de jongen op schietterreinen en an dere plaatsen bij elkaar had geschar reld. Hij had dc munitie als hobby op zijn kamer staan. De politie wijst er ten overvloede op, dat ouders erop moeten toezien dat hun kinderen gevonden mu nitie op het politiebureau afgeven. Bo vendien is het verboden munitie in huis te hebben. Niels was de enige zoon van t echtpaar De Gooyer. RICHELIEU TAPIJT „WEEKEND" zeer mooie kwaliteit gefigureerde moquette. 366 cm. breed 173. „HILTON" Engels bloemmotief in beige- en goudkleur. 366 cm. breed 181.— Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf BULTHUIS BOTERMARKT 23 Van Brieneiioordbrug braclil verlies voor aannemers DEN HAAG De bouw van dc Van Brienenoordbrug heeft de beide aanne mersbedrijven de N.V. Nederlandsche Aanneming Maatschappij voorheen firma H F. Boersma en de Hollandsche Beton Mij verlies opgeleverd, zo is bekend geworden op de jaarvergadering van de N.V. Nederlandsche Aanneming Maat schappij. Hoe groot dit verlies is geweest wens te het bestuur niet mede te delen, omdat dit werk op basis van 50 50 is uitgevoerd met de Hollandsche Beton Mij. Het ver lies wordt op dezelfde basis gedragen. Het bestuur achtte het bovendien niet correct tegenover de opdrachtgever (Rijkswaterstaat) om het verlies te noe men. MONTGOMERY (Alabama. V.S.) „Wy hebben niet slechts vijf da rn cn 50 myl, maar drie eeuwen van lijden en hardheid achter dc rug. Wij zijn tot u gekomen om te verklaren, wij thans onze vrijheid moeten hebben. Wij moeten het recht hebben te stemmen. Wij moeten een ge lijke wettelijke bescherming hebben i er moet een eind komen aan de reedheid van de politie". Dit is de inhoud van de petitie, die de deelnemers aan de vrijheidsmars Selma naar Montgomery, de hoofd stad van de' zuidelijke staat Alabama, gisteren wilden aanbieden aan gouver neur George Wallace. Hij weigerde het document echter in ontvangst te in. De uit twintig man bestaande delegatie verliet.toen het gouverne mentsgebouw om het vandaag opnieuw te proberen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ondanks het afvallen van de CHU dat vooral door de ARP ernstig wordt betreurd kan de kabinetsformateur, mr. J. M. L. Th. Cals, voorlopig weer vooruit. Behalve de heren W. K. N. Schmelzer (KVP) en A. Vondeling (PvdA) liet ook de heer J. Smallenbroek (ARP) hem gis teren weten, dat hij bereid is zonder de CHU het formatie-overleg voort te zetten. Van dat moment af was voor de formateur de mogelijkheid geschapen te streven naar een kabinet van KVP, PvdA en ARP. Maar daar bleef het niet bij. want nauwelijks tien uur nadat CH-aanvoerder Beernink het had laten afweten, bereikten de drie overgebleven fractieleiders en de forma teur gisteravond volledige overeenstemming over de hoofdlijnen van he radio- en t.v.-beleid. Daarmee was het grote struikelblok, waarover het kabinet-Marynen is gevallen, praktisch opgeruimd en dat betekende een belangrijke stap de richting van een KVP-PvdA-ARP-coalitie. Volgens een mededeling van de forma teur betreft de overeenstemming over het omroepbeleid allereerst de overgangs regeling. Die zal het mogelijk maken nog in het komende najaar aan nieuwe zend gemachtigden zendtijd te verlenen en reclame in radio en tv. toe te laten. Verder heeft het akkoord betrekking op de grondlijnen van de wettelijke regeling, naar het oordeel van de formateur de drie fractievoorzitters zo spoedig mogelijk moet worden ingediend. Mr Cals hoopt volgende weck na dere bijzonderheden over de regeling openbaar te maken. Hij moet echter eerst tussentijds rapport aan de Ko ningin uitbrengen (misschien in Lcch). De formateur en de drie fractieleiders, die vanmorgen weer zijn bijeenge komen, moesten de regeling trouwens nog „afronden". Ze hebben vandaag overigens voornamelijk gesproken nver de financieel-economischc ruim te. die voor de verwezenlijking van d verschillende wensen op allerlei ge bied beschikbaar is De. besprekingen over de punten van hét basis-repe- ringsprogram zouden maandag wor den voortgezet en tot diep in dc vol gende week voortduren (met tussen- Hjds fractieberaad). De mededeling over hel omroepak- .ord vormde gisteren het slot van een veelbewogen dag. die vooral ook de a.r. Tweede-Kamerfractie nog lang zal heu gen. Deze heeft een heel moeilijke be slissing moeten nemen. Nadat gistermor gen het niet meer meedoen van de CHU bekend was geworden, werden de anti revolutionaire kamerleden in allerijl bijeengeroepen. Minister De Jong zorgde ervoor, dat de heren Walburg en Geel kerken, die een militair kamp bij Milli- gen bezochten, per helikopter naar Den Haag konden worden vervoerd. Zoals ge meld moest de AR-fractie zich beraden de vraag of zij zonder de CHU nog het formatie-overleg zou kunnen deelnemen. Die vraag hebben de a.r. bevestigend beantwoord. Na langdurig beraad deelde de heer Smallenbroek de journalisten dat z'Jn fractie „op grond van haar intwoordelykheid voor land en volk niem van mening is. dat zy het over leg moet voortzetten". Maar het afvallen van de CHU betreurt de AR-fractie zeer, omdat ze samenwerking met de christc- lijk-liistorischen in (eventueel) kabinets- buurt Lowndesborow iwaar de haat te-, gen de negers nog byzondcr fel is) een blanke vrouw uit Detroit werd doodge schoten, toen zij deelnemers aan de mars Sclma had teruggebracht met haar Aangenomen wordt, dat haar wagen in dc kant werd gedrukt door een andere auto en dat een van de inzittenden daar- de dodelijke schoten heeft gelost. Prinses Beatrix zal op zaterdag 10 april te Rotterdam de start van een fiet- senrallye bijwonen, die onder auspiciën van de stichting zilveren jeugdcentra wordt georganiseerd. De 45 meter hoge toren van de St. Markuskerk in het Friese dorp Irnsum is gisteren opgeblazen. De kerk was zo bouwvallig gewor den. dat sloop noodzakelijk was en men koos deze radicale en spec taculaire manier. Op dc vrijgeko men plek zal men binnenkort be ginnen met de bouw voor een nieuwe kerk. MR. H. K, J. BEERNINK verband op hoge prijs stelt. De heer Smallenbroek benadrukte de unanimiteit van zijn fractie. „Zelfs mejuffrouw Rut gers, die het fractieberaad niet kon bij wonen omdat zy in Straatsburg zit, heeft mij telefonisch meegedeeld, dat zij ge heel met de fractiebeslissing akkoord gaat". Na de mededelingen van dc heer Smal lenbroek slaakte men in KVP-kringen een zucht van verlichting. De KVP was gistermorgen al onmiddellijk bereid om zonder de CHU door te gaan, maar als ook de ARP het zou hebben laten afwe- i. zouden de heer Schmelzer en de zij- i hun standpunt opnieuw hebben moe- bepalen. Ik zou er de fractie voor bijeen hebben geroepen", zei de heer Schmelzer. Men eronderstelde, dat de KVP dan tocb ■erking zou hebben gekozen. In het an dere geval zou namelijk de formatie- poging-Cals tot mislukking zijn gedoemd. De keuze bleef de KVP-fractie nu be spaard. dank zij de houding van de a.r. (Zie voorts pag. 15) Generaal Lemay beschuldigt WASHINGTON Generaal Curtis E. Lemay, voormalig chef van de Amerikaanse luchtmachtstaf, heeft gewaarschuwd voor geheime bedoe lingen die de Russen hebben met hun ruimtevaartontdekkingen. Volgens hem wijst alles er op dat Moskou geen vreedzame doelen nastreeft, maar agressieve. Lemay stelde dat de Russen in de toekomst in staat zouden zijn strategische wapens vanuit de ruimte af te vuren of de Ver. Staten de gelegenheid zouden ontnemen om zijn huidige programma in de ruimtevaart voort te zetten. Dat zou een ontwikkeling zijn die alle Ame rikaanse waipenstelsels verouderd zou ma- ken en het machtsevenwicht zou voor goed verstoord zijn. Lemay zei dat er nu reeds reden is om aan te nemen dat de Russen al vorderin gen hebben bij de ontwikkeling van hun ipilitaire ruimtevaart. De Ver. Staten zullen proberen de Russische bedoelingen in de ruimte te peilen, maar Lemay gaf daarop als commentaar: Onze prestaties in de afgelopen twintig jaar bij het waarderen van Russische bedoelingen zijn nu niet direct geweldig geweest". DEN HAAG Bij werkzaamheden aan een waterleidingmaatschappij ii Jacobsteeg in De Bilt is vanmorgen de breedbandkabel van de PTT. die dwars onder de weg doorloopt, vernield. De M O.S.-dienst va de PTT is onmid dellijk begonnen met het herstel van de kabeL die een capaciteit van ca. 1400 gesprekken heeft. Het telefoonverkeer met het noorden en oosten van het land wordt zoveel mogelijk omgeleid. De PTT door de waterleidingmaatschappij van tevoren over de werkzaamheden ingelicht. Dertien personen dakloos door felle brand ERICA Dertien personen zijn gis teravond dakloos geworden toen een fel le brand een boerderij met landbouw- schuur in Dalerveen volledig in de as legde. De boerderij werd bewoond door de familie D. Bazuin. De heer Bazuin niet verzekerd. De schade beloopt schatting enkele tienduizenden guldens. Begrafenis Voordat de delegatie vertrok had de leider van de vrijheidsmars. dr. Luther King, tot de ongeveer 25.000 betogers gezegd, dat dc rassenscheiding op haar sterfbed ligt. De vraag is slechts, zo zei hy, hoe duur de rassenhaters de begra- enis willen maken". Onder luid applaus erklaarde hij: „Wij staan thans tegen- •ver de dragers van de macht in deze staat en zullen ons door niemand laten De negerleider zei vervolgens, dat het i brand steken van kerken en het neer slaan van geestelijken de beweging voo gelijke rechten niet zal kunnen stop pen. Hij deed een aanval op degenen die gecist haddden, dat vreemde agitators' Alabama moesten verlaten en dat de toestand in de staat weer normaal moest worden. ,,Het is „normaal" in Alabama, dat negers wordt belet van hun kicsrcch- gebruik tc maken. We zullen niet toelaten, dat deze „normaliteit" voort duurt", aldus King. Oneervol Ralph Bunche, plv. secretaris- general van de Ver. Naties (een neger, evenals dr. King Nobelprijswinnaar keek tydens zijn toespraak omhoog de vlag van de zuidelijke federatie van het palcis van Wallace wap perde. Hy riep uit: „die vlag had een geleden al omlaag gehaald moeten worden. Ik gevoel me oneervol tegenov lijn land, om hier onder schaduw vj deze vlag te staan". Toen de betoging ten einde liep. werd de deelnemers verzocht snel uiteen te gaan. nensen pakten hun rugzakken, kof fertjes en beddegoed bijeen en verdwe- in alle richingen. Twee blanke gingen echter eerst even op de rand het trottoir zitten om uit te blazen vrijheidsmars was tot dat ogenblik zonder bloedvergieten verlopen. afloop van dc mars echter in de Instelling spoedig te verwachten (Van onze sociaal-econ. redactie) DEN HAAG. De minister van economische zaken is, zo heeft hij in een brief aan de betrokken organisa ties meegedeeld, voornemens een Or gaan Consumenten Aangelegenheden het leven te roepen, waarin niet al leen consumentengroeperingen, maar ook het bedrijfsleven en onafhanke lijke deskundigen zitting zullen heb ben. Dit orgaan zal op verzoek van de bewindsman (waarschijnlijk reeds in april of mei) worden ingesteld door de Sociaal-economische raad en de taak het O.C.A. zal zijn adviezen uit te brengen aan de regering of aan be trokken partijen over vraagstukken, •aarbij de consument in het algemeen direct of indirect betrokken is. Blijkens de ministeriële brief zijn aan dc consumentengroeperingen zeven ze tels toegedacht, t.w. 2 voor de Nederland- Consumentenbond. 2 voor de drie vak centrales, 1 voor de Nederlandse Huis- houdraad, 1 voor de Stichting Nationale Contactcommissie Gczinsbelangen en 1 de verbruikerscoöperatie Co-op Ne derland. Het bedrijfsleven zal zes zetels krijgen, t.w. 2 voor de industrie. 1 voor de importeurs en de groothandel. 1 voor het grootwinkelbedrijf. 1 voor de detail handel en 1 voqr het dienstverlenen am bacht. Ten slotte zouden naar het oor deel van de minister drie onafhankelijke deskundigen in het O.C.A moeten wor den opgenomen, t.w 1 op het gebied van normalisatie (die tevens de functie van DEN HAAG Het landbouwschap heeft zich schriftelijk gewend tot de ka binetsformateur. mr j. M. L. Th. Cals. Het landbouwschap vraagt de hoge prioriteit voor de land- cn tuinbouw zoals deze is vastgelegd in het akkoord Wassenaar in 1963, te handhaven. voorzitter zou moeten hebben), 1 op het terrein van dc warentesttechniek en 1 op het gebied van de huishoudkunde. (Voor vervolg zie pag. 19) "jyjEER dan een keer hebben wij het op deze plaats geschreven: wel zeer te betreuren zou zijn, indien een situatie zou ontstaan waarin de gro tere protestants-christelijke fracties niet een lijn trokken. Welnu, thans is het zover de fractie van de CHU heeft zich aan verder beraad ont trokken, die van de ARP zet het be raad met de formateur voort Het punt van geschil? De fractie van de CHU wil eerst later beslissen over het gehele regeringsprogram, met inbegrip van radio en tv, de ande ren willen over radio en tv over eenstemming constateren alvorens verder te gaan. Voorop mag gesteld, dat beide stand punten respectabel zijn. De crisis is ontstaan over radio en tv, maar bin nen een overigens tamelijk homogeen kabinet. Geen> wonder dat men aan vankelijk heeft getracht, het con flict binnen het kabinet te localise- rcn. Daarna zijn, door de aanwijzing van een informateur, dezelfde po gingen in wijder kring voortgezet Toen dit alles niet mocht lukken, was de crisis compleet en een nieu we formatie onvermijdelijk. Nu komt het er maar op aan. waarop men het accent legt: op het aanvankelijke punt van geschil of op de nieuwe formatie. De fractie der CHU oor deelt kennelijk: nu er een nieuwe formatie gaande is, is er geen reden een bepaald punt radio en tv eruit te lichten als iets waarover voor alles overeenstemming moet be staan. De andere fracties oordelen: neen, het conflict is ontstaan over radio en tv, daarover moet nu eerst zekerheid worden geschapen. Dit alles betreft kwesties van beleid, waarover men verschillend kan den ken. Anders ligt het, dunkt ons. met die andere overweging die de fractie van de CHU wordt toegeschreven, namelijk dat radio en tv gerekend behoren te worden tot de zogenaamd vrije kwesties, waarover geen bin dingen dienen te worden gemaakt. Echter, ook wij zien niet in, hoe we zonder nadere afspraken uit de pro blematiek van radio en tv moeten ge raken eu toch zal dat eens dienen te geschieden. Over vermelde kwesties van beleid, schreven we. kan men verschillend denken. Voor het standpunt van de andere fracties dan die der CHU pleit, dat men een uitspraak over radio en tv wel even kan uitstellen maar dat aan de uitsnraak zelf niet valt te ontkomen. Welnu, dan maar heter terstond gedaan. Intussen, dat men het reeds over de ze aangelegenheden van procedures niet eens is kunnen worden, heeft wel zeer verstrekkende conseauen- ties gekregen: een verschillend stand punt van de beide protestants-chris telijke fracties. On grond van dc kennis waarop wil tot op dit ogenblik beschikken nei gen wij tot de mening, dat het stand punt van dc fractie der ARP in dit geval de voorkeur verdient Ook bil lijken wij het. dat ze toch nog het beraad heeft voortgezet. Er zijn in het nationale vlak verantwoordelijk heden die vriendschap jegens een zusterpartij te boven gaan. In dit vlak bliivende zouden wii het hebben gewaardeerd indien de frac tie der CHU wegen zouden hebben kunnen vinden om zich in deze pro- redurekwesties als eenling bij het standmint van de andere fracties aan te sluiten. Het uiteengaan van de beide protes tantse fracties zal in wijde kring jammer worden gevonden, met name onder de jongeren. Voor ons als on afhankelijk nrotestants-christelijke krant, zal in deze ontwikkeling een aansnoring temeer liggen om onze onafhankelijkheid in beoordeling en oordeelvorming te betrachten. Het is niet verantwoord wanneer on der christenen afstanden groter wor den clan zij vaak reeds zijn. Er is zoveel wezenlijks dat hen verhindt. Een situatie van gescheidenheid be hoort er een te zijn waarin het ver langen naar hereniging blijft be staan. Zo bezien honen wij dat de thans ingetreden periode een zeer tiidelijke zal zijn. Zeker mag men elkaar niet uit het gezicht verliezen, veeleer moet het zicht op elkaar be houden blijven. En daartoe hopen wij juist als onafhankelijk nrotestants- christelijke krant, met de saambin- dende kracht die zij hebben mag. het onze te doen. Land en volk ten baat. (Van onze soc.-econ. redactie) APELDOORN „Dc ontwikkeling van de loonsituatie in de metaanindus- trie is hoogst onbevredigend geweest en zal, naar het zich laat aanzien. oorlopig onbevredigend blijven". Deze mening sprak de vice-voorzitter de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalnijverheid, de heer J. D. Luder, hedenmiddag uit in zijn ope ningsrede voor de landelijke leden- •ergadering van de groep. Het tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid overeengekomen loonakkoord is volgens de heer Luder „de metaal" niet loyaal uitgevoerd, hetgeen aanleiding is geweest tot ..de huidige chaotische aandoende situa tie". De voorzitter sprak van anar chistische loonexplosies te Rotterdam en Amsterdam, waardoor een onhoud bare toestand is ontstaan- Hij vroeg zich bezorgd af of de vak beweging haar achterban nog wel in de hand heeft, daar de acties door de plaat selijke vakbondsbestuurders werden ge steund terwijl de landelijke vakbonds- besturen ze in feite toeliten al hadden de acties niet hun goedkeuring. ,Het neeft zich achteraf gewroken, dat de werkge versvertegenwoordigers in de Vakraad voor de Metaalindustrie de vakbondslei ders niet tot een desavouering van hun plaatselijke leiders heeft kunnen bewe gen", aldus de heer Luder, die zei een duidelijke uitspraak van de regering te verwachten. „Het is een van tweeën: of regelingen in de geest van Rotterdam en Amsterdam worden toegestaan, of men stelt een duidelijke grens. In bedrijven, waar nu nog enige rust en vrede heer- ren. dreigen deze verloren te gaan ten gevolge van een te lang voortdurende onzekerheid". De heer Luder noemde het onbillijk en onjuist dat de Contactgroep (waarbij bijna 500 middelgrote ondernemingen met 35.000 werknemers zijn aangesloten) nog steeds van het overleg op Vakraad- niveau wordt buitengesloten. De groep is bereid tot samenwerking, mits haar zelfstandigheid wordt behouden, zo zei hy De voorzitter had ook kritiek op de voorstellen van de commissie-Verdam. Het instellen van enquêtes voor werkne mers noemde hy onaanvaardbaar, aan stelling van werknemers-commissarissen achtte hij „een volslagen misvatfing" en bezitsvorming door vermogensaanwas- deling, die de vakcentrales willen, ging hem te veel lijken op „een koude so cialisatie''.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1