Brick Bradford —Toch is het zo! Reclame van het Duitse scherm? Senmoet: „Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdien lift 1 A DINSDAG 23 MAART 1965 ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN (THERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN- Der Steilvertreter i voor Vlaamse tv BRUSSEL De raad van beheer van de Nederlands-talige televisie in België heeft besloten een programma aan het toneelstuk Der Steil vertreter te wijden. Eerder deze maand ontstond er een scherp conflict tussen de rooms-katholie- ke en de socialistische partij naar aan leiding van een verbod tot uitzending van filmbeelden over het toneelstuk. Het programma, dat nu toch over het stuk zal worden uitgezonden zal bestaan uit een forum en worden geïllustreerd met beelden. De socialistische kamerfrac tie had een interpellatie aangekondigd, indien geen bevredigende oplossing voor het verbod werd gevonden. Inmiddels heeft de maatschappij, die de vertonings rechten voor het stuk in België heeft, ding omdat dit in strijd zou zijn met reeds verstrekte filmrechten. AVRO: 18.00 Nieuw Parijs. 19.10 Lichte okestmuzlek t orkestbegeleiding (opn 21.45 Oude kamermuziek (Opn t 22.15 Inlei ding tot muziekbegrip, muzikale lezing 22.30 Nieuws en mededelingen. 22 40 Actualiteiten 23 00 Gesproken brief. 23.05 Inter- -' II 298 m. KRO: 19.00 Nieuws 19 10 Actulalteiten. 19 30 Fragmenten uit Dl' J; ireszelten, oratorium (gr.). 20.30 HIJ U d< Erfgenaam. BIJ beid lenst. 21.08 Omroeporkest en solist: klassieke muziek. 22.10 Gewijde muziek (opn.) 22.23 Boekbespreking. 22.3' Nieuw 22.40 Epiloog. 22.48 Vreemd...: eei 1 dans. 23 15 Licht 23.55-24.00 Niei Radix) morgen Kookpraatje. 9.05 Klassieke kamermuziek (gr 9.35 Water standen VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Romantische orkestwerken (gr 11.00 Nieuws 1102 Voor de vrouw 11.40 Stereo: ■mPPBi.20 Stereo: Licht Instrumentaal sextet. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Nederlands Hobo-kwartet: moder ne muziek (opn.). 14.15 Omroeporkest: mo derne muziek (opn,). 14.50 Bevolkingsvraag stuk. toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Viool en piano: moderne muziek (opn). 17.50 Overheidsvoorlichting: 8 15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8 40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voo- Geestelijke liederen (opn). 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Twaalf uurtje, cabaretprogramnia. 12.05 Licht orkest er. 7angsollste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS. AVRO 8.40 uur is de beroemde chansonnier Charles Aznavour de gast in het Theater Domino. Denise Maes zal de tour de chant in leiden. 9.35 uur komen vader en zoon Preston als De Verdedigers weer een moeilijke rechtszaak tot een oplossing brengen. Ned. 2 NTS, KRO, CVK/1KOR 8.25 uur De Bill Dana Show met „Horloge van meneer Phillips". 10.10 uur presenteert Henk Biersteker de derde aflevering van zijn CVK/IKOR-serie „Kerk en sport". Ditmaal discussiëren de heren J. C. van Asch en dr. K. Rijsdorp. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 AVRO 8.05 uur Negen muzen elf provincies. Vanavond wordt een be zoek gebracht aan Eindhoven, Zandvoort en Hoogeveen. 11.05 uur een uitzending over het internationaal concours voor ver tolkers van muziek van onze tyd, waarin ook twee Neder landse vertegenwoordigers tot de finale doordrongen, nl. Chaia Gersteen, piano, en Charles de Wolff, orgel. Hilversum II KRO 7.30 uur Fragmenten uit „Die Jahreszeiten" van Haydn. 10.45 uur De 126ste afleverirjg van „Vreemd", het anders-dan-anders- programma van Leo Nelissen. Kruis of munt DEN BURG Twee landbouwers op Texel die elkaar sinds jaar en dapj de eigendom van een smalle land-] weg betwisten, wilden onlangs niet voor elkaar wijken toen hun trac toren natverwege het omstreden tra ject neus aan neus stonden. Na veel geruzie en vijven en zessen werd besloten de politie in te schakelen. Deze kon echter geen proces-verbaal opmaken daar het hier geen open bare weg betrof. De politie stelde voor een uitslag te forceren aan de hand van een kruis-of-munt-regeling. Beide partijen gingen akoord. De, verliezer reed na de beslissing zijn voertuig achteruit tot voldoening van alle betrokkenen. Voor zover ons bekend is een dergelijk voor stel nog nooit gedaan in een con flict tussen twee staten. Het zou te proberen zijn... &JOGCN3U*£ C/T7e#±.. CM NEOSHCOfW rs GeTBXgZi err MET eer/er#*?*? KtflP TBS err pe n<S7&" Sociale conferentie DEN HAAG De Remonstrantse Broederschap zal haar jaarlijkse sociale conferentie op 26 en 27 maart op de Hoorneboeg nabij Hilversum houden. Hier zal naar aanleiding van een film, over het maatschappelijk opbouwwerk worden gesproken. Hiermee wordt be doeld mensen te leren met elkaar samen te leven in veranderde omstandigheden. Nieuwe woonwijken en het wegtrekken uit de grote steden zijn hier onder andere de oorzaak van. 19.33 Engelse les. 20.00 Joum 19.06 Weekjoi 19.33 Engels* AVRO: 20.2(1 AVRO's Domino: licht muzikaal pre De Verdedigers, TV-film. Philips weigert commentaar Russische voorkeur voor Franse kleurentelevisie 1771) Van Attila ia eens gezegd, dat waar deze Hunnenvorst zijn voet nette, geen gras meer zou groeien. Deze uitspraak is wat overdreven ge bleken, want op de Catalaunische velden, waar Attila werd verslagen, tieren de gewassen weer opperbest, zelfs het gras. Maar ook al heeft het gras de belofte dan niet ingelost, bo venaangehaalde zegswijze geeft toch voldoende duidelijk te kennen, dat Attila in het vernietigen en vernielen zijns gelijke in die tijd moeilijk vond. In de 1500 jaar die sindsdien zjjn verstreken, heeft de mensheid echter typen opgeleverd, waarbij de Hunnen koning volslagen in het niet valt. Het zijn geen historische figuren die we op het oog hebben, maar zinloze ver nielers die vooral In de laatste drie eeuwen hun sporen op aarde hebben achtergelaten en waarvan enkelen zich zelfs in ons midden bevinden, «onder dat we ook maar enig idee van hun vernietigingsdrang hebben. Laten we u een voorbeeld geven. Enige jaren geleden werd een goe de kennis van me door een magnaat uitgenodigd mee te gaan vissen in een meer ergens in Zuid-Amerika. Mijn vriend was nooit erg belangstellend voor de vissport geweest en had dus niet veel zin in het tochtje, dat hij echter moeilijk kon afslaan, omdat zulke weigeringen door magnaten niet altijd worden gewaardeerd. Daarvoor zijn het nu eenmaal magnaten. De zaak ging dus heel gewoon door en mijn vriend werd op de afgesproken dag per auto afgehaald en naar het Vissen in wildernis vliegveld gebracht, waar een toestel met piloot klaar stond om de twee vissers naar het bergmeer te vervoe ren. In de buurt van het meer lag ook weer een klein vliegveld, waar wederom een auto klaar stond die het gezelschap een eindweegs de bergen in reed. Daar stond een ezeldrijver te wachten om het geval over te nemen en per ezel werd toen een alleraardigste tocht door de bergen gemaakt, waarna uiteindelijk het bergmeer werd bereikt. Nu weet iedereen, dat vissers na een lange tocht op de plaats van bestemming aangekomen niet dlrekt de hengel uitwerpen, maar eerst de benen strekken en eens gaan snuffelen naar de aantrekkelijke eet- en drink waren die zü hebben meegenomen. Datzelfde deed het vlsgezelschap in de bergen, althans de chauffeur stalde het een en ander nit, zoels dit bij zulke sportieve magnaten gebruikelijk is. Maar daarna zou er dan toch heus gevist worden. Voor dit doel haalde de chauffeur geen hengels of netten uit de bagage, maar een paar geheim-' zinnige pakjes en wat draad. Eigen handig wierp de magnaat de pakjes ln het water, drukte op een knopje en met een ontzaglijke explosie spoot een fontein van water omhoog. Toen de veelvoudig weerkaatste echo van de slag was verklonken en de wan orde in het bergmeer kon worden overzien, dreven ontelbare dode vis sen op het water. De vissen werden gelaten voor wat zij waren en het sportieve gezelschap kon de terug tocht met de moderne middelen van vervoer weer aanvaarden. Zij hadden, midden in de wildernis gevist! H. Petition Frankrijk en de Nederland n. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO. 20.01 Morgen is 't misschien te PART TQ :aat, TV-natuurfilm. 20 25 De Bill Dana rAmJO show 20 50 Film 65 ^21 Soiistcnconcert^: j gowjetunie hebben gisteren een volksliederen'1 zilïo'"on'e'1 man*in Keulen'jovereenkomst ondertekend voor CVK/IKOR 22.10-22 35 Kerk en Sport (III) lelgie: Nederl 19 30 De Flints inetje. 19.05 Tijd gezamenlijke ontwikkeling van kleurentelevisie, waarbij Frans systeem gebruikt zal den. In een gezamenlijk communi qué wordt de hoop uitgesproken, uit de twintiger en dertiger jaren (opn 14 00 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel (dl. '241. (Herhaling van donderdag 18 maart jl.). 14.30 Oude kamermuziek (gr.) 11.50 Moderne en klassieke orkestmuziek ier 15.50 Bljbelvertelltng voor de Jeugd. 16 "0 Voor de jeugd. 17.15 Jazzperspectlef, 17 45 Operetteklanken (gr 18.13 Geestelijke koorliederen (opn.) 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot. christelijke organisaties. 18 45 Nieuwe grammofoonplaten. Nat King Cole kankerstieliting HOLLYWOOD Mevrouw Nat i (King) Cole heeft plannen bekendge-j maakt om een stichting voor de kankerbestriiding in het leven te roepen die naar haar overleden man za' worden genoemd. Aldus was de' wens van wijlen Nat King Cole geweest. Zoals bekend stierf de zan ger verleden maand aan kanker De stichting zal de bouw financie ren van een ziekenhuis in Los Ange les voor de behandeling van kankerpa tiënten en voor het kankeronderzoek. Beheerders van de stichting zullen ónder anderen ziin: mevrouw Cole, de acteur Sidney Puitier en de zanger Frankie Laine. Shirley Temple (eens hei won derkind van het wi'te doek) ts op het ogenblik in Moskou. De Amerikaanse heeft plannen om weer te gann filmen, maar dnt heeft weinig met haar bczoek aan de Russische hoofdstad te maken. Dat is een gemengde zaken- en vakantiereis. Bij hel mausoleum van Lenin trok zij de aandacht van een nieuwsgierige Rus. die haar met een gezicht van ..Wie is dat ook weer?" passeerde. BONN Ook de (liberale) Vrije Demokratische partij in de Bonnse regering gaat in principe akkoord met het door het Hamburgse Bondsdagslid Erik Blumenfeld te zamen met de Giesense zenuwarts dr. Martin ingediende wetsont werp, waarin het de publiek rechtelijke Westduifse omroepen zal worden verboden om reclame in hun t.v.-programraa's uit te zenden. Daarmede is de Hamburgse kran- tenmagnaal Axel Springer („Bild", „Welt", ,.Hör Zu". ..Hamburger Abendblatt" en ..das Neue Blatt", om er maar een paar te noemen) als hoofdfiguur in het Verbond van Krantenuitgevers een flink stuk ver der gekomen met zijn plan de be staande omroepen de t.v.-reclame te ontnemen en deze de kranten- en tijdschriften-bedrijven in handen te spelen. Springer wil hiervoor het „Zweites deutsches Fernsehen" (Z D.F.) in Mainz overnemen. Het initiatief-wetsontwerp van Blu menfeld en Martin zal in deze zit tingsperiode van de Bondsdag, die over enkele maanden met het begin van het zomerreces eindigt waarna dan in september een nieuw parle ment Ml worden gekozen, niet meer worden behandeld. Het zou dan nog maals aan de nieuwe Bondsdag moe ten worden voorgelegd. C.D.U. en C S U. alléén kunnen het ontwerp niet tot wet doen verheffen. Zij hebben de stemmen van de Vrije Demokraten nodig, die er ..in principe" wel mee akkoord gaan maar nog een aantal detailkwesties geregeld willen zien. Maar zelfs indien het ontwerp met de stemmen der C.D.U.. C.S.U. en F.D.P zou worden aangenomen, zal de Bondsraad de vertegenwoordiging der deelstaten het ongetwijfeld van de hand wijzen Het Z.d.F. in Mainz is nl. door de deelstaten gesticht. In het ■erdrag, dat zij onderling sloten, staat uitdrukkelijk dat het Z.d.F. als pu- bliek-rechtelijke instelling een aan deel in de kijkgelden krijgt (30 procent) en zich verder moet finan cieren met reclame. Een federale wet zou verbieden wat een landelijke wet uitdrukkelijk voorschreef. En wanneer de Bondsraad de Blu- menfeld-Martin-wet verwerpt, kan zij alleen nog maar van kracht worden indien de Bondsdag haar vervolgens met een twee-derden meerderheid aanneemt. En zelfs dan is de wet nog niet in veilige haven. Dan kunnen de deelstaten door het Constitutionele Hof de grondwettigheid van de wet laten onderzoeken. De t.v.-reclame- strijd kan dus nog jaren duren. Kruiswoordpuzzel zonder zwart dat alle Europese landen dit Franse secam-procédé zullen aan vaarden omdat een enkel systeem qewenst is. Elk land kan tot het Frans-Russische akkoord toetre den. Er zijn behalve het Franse nog twee systemen voor kleurentelevisie: een Amerikaans en een Westduits. In technische kringen van de NTS in Hilversum was men niet zo verwonderd over de Russische keu ze, die eigenlijk wel in de lucht hing. Het tijdstip van het sluiten van de overeenkomst tussen Frankrijk en Rusland hangt ongetwijfeld samen met de komende Weense conferentie over de keuze van kleuren-tv-systeem. In ieder geval zal nu na de conferen tie wel blijken of er straks internatio naal één systeem (hetzij het Franse, het Amerikaanse of het Westduitse) voor kleuren-tv zal worden toegepast, of dat f juist als bij het begin van de zwart-wit-tver met verschillende systemen naast elkaar zal worden ge werkt. Zoals bekend geeft Nederland, evenals Engeland, de voorkeur aan het Ameri'-aanse NTSC-systeem, waar mee men. behalve in Amerika, onder meer ruime ervaring heeft opgedaan in Engeland en Japan. De experimenten van Philips wor den ook gedaan met NTSC. Van de zijde van Philips wilde men zich op dit moment echter nog van commen taar onthouden. Televisie morsen I: NCRV 17.00—17.45 Voor 39 Het was zaterdagmiddag en Jesje en Josje hadden dus weer vrij van school. Moeder Joppers had haar kinderen die ochtend al een paar maal met de hoofden dicht bijeen zien zitten, alsof ze iets aan het uitbroeden waren, maar als ze vroeg, wat ze daar saampjes zo zaten te bespreken, kreeg ze een ontwijkend antwoord. En nu stonden haar dochter en haar zoon met hun jack aan klaar om naar buiten te gaan en riepen: „Tot straks, moeder, wij gaan eventjes ..Waarheen, jongens? Joppers nog, maar Jes; al verdwenen. Moeder Joppers schudde haar hoofd een paar maal en ging dan en°ejos! haar werk. Jesje en Josje waren vlug de gang door gewipt en hadden de deur haastig achter zich dichtgetrokken. Nu schuifel den ze een tikje ineengedoken over de haven. Zoveel wind stond er toch niet. Waarom bleven ze zo liicht bij de huizen en keken ze zo'n beetje vreemd? Voer den ze iets in hun schild, waarvan ze wisten dat het eigenlijk niet mocht? Precies Ze hadden die ochtend met Barend en Barend afgesproken, dat ze nog een keer met hun twee grote vrienden bij het Katviskreekje zouden gaan kijken, of ze daar de twee mannen weer zagen, die zich zo vreemd gedragen hadden in dat bootje. Maar Barend en Berend wisten niet beter, of Jesje en De twee mannen stonden al op hep^te wachten. Ze stapten in de roeiboot van Barend en Berend, namen'samen op het voorbankje plaats en daar voeren ze met een kalm gangetje de haven uit de op. maken, Barend." „Ja," kriikte Josje. „Misschien kunnen wij ook wel koffie gaan drinken in dat leuke gnendhuisje van Aart Gas. Ik vind het een spannende onderneming, Bclgle: Nederlands 17 00—18.00 Jeugd-tv 60 INTERMEZZO IN CADIZ Toen de dooi inviel, ontstond er onrust onder de zeelui te Veendam. 't Was uit met schaatsenrijden, gedaan met het eindeloze kaarten in de Wildeman. Het Veendammer Dolhuis de zeevaartschool ging dicht omdat geen leerling meer in de bank wou zitten, r.u het tijd van varen werd. De winkels hadden 't druk. want er werd veel ingeslagen, en in de woningen van de kapiteins werden scheepskisten en bultzakken volgestopt Op zaterdagavond stond alles klaar, maar het zeevolk bleef de zondag nog thuis. Die laatste zondag was de kerk stamovol. want ieder, die wat uitstaande had met de zeevaart en dat was heel Veendam wilde present zijn bij de afscheids- dienst. aan het eind waarvan de blijvende gemeente aan hen die gingen het vaarwel toezong, gemaakt door een Veendammer winkelier en dichter: Vaartwel dan ed'le scheplingen. Op kleiner of op groter kiel. Gods goede geest moog* u geleiden. Waar uw bestemming henenviel De maandag daarop volgend had de uittocht plaats diep lagen de beurtschepen gereed Dt door K. NOREL Harhnger haven, verkoperd en gebreeuwd. Zij waren tevreden over het werk van de werf. Nu was het aanpakken, want het schrapen, teren en harpuizen. het inscheren van het tuig en het aanslaan van d zeilen waren het werk van schipper en bemanning, die weer bestond uit Wim en Hajo. plus Tjark. een Groninger, in de plaats van Rever aangemonsterd. Zé waren met dit werk nog niet volledig klaar, toen lading stukgoed^ voor Cadiz ^aangeboden Horizontaal: 1. leerrede-plaats in Dren te 2. mening-slede. 3. plaats in Drente drietal. 4. Europeanen-twijg. 5. metaal houdende delfstof-elektrisch geladen atoom.-munt in China 6. stad in Enge- land-water in N. Brabant-voorvoegsel 7 scheepsvloer-vervoeging van een hulp werkwoord-inwendig lichaamsdeel 8 voegwoord-eenjarig kalf-scheikundig ele ment (afk V 9. na dato (afk)-plaats in N Holland. Vertikaal: 1. soort van hond-boom 2 wijnglas-zwemvogel. 3. bijwoord-schei kundig element <afk.)-sein. 4. gemeente in Gelderland-boom-meisjesnaam 5 be kende-gebod. 6. zuiver gewicht-water in N. Brabant. 7. aardrijkskundige aandui ding (afk.)-kippenloop-karakter. 8. be kend gebouw in Amsterdam-oude leng temaat-laagte in de Sahara. 9. provincie in Nederland Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. els. 3. Son. 6 das. 9 Ee. 10. hamer, 12. R.T13. desem. 15 Somme. 17. dor. 19. Dee. 21. marmiet. 25. vee. 26. elk. 27. rooster. 31. ned. 32. dek, 34. Denen. 36. menie, 38. ed, 39. radar, 41. en. 42. men, 43. ton. 44. erg. Vertikaal: 1. eed, 2. leed. 3. Sam, 4 ->m. 5. nes. 7. arme. 8. sté. 10. Hera. 11. ode. 14. Someren. 16. Meteren, 18. om, 10. eva. 22. rio, 23. iet. 24. aks. 28. Oder, 29. si, 30. Eder. 31. Nede, 33. kier. 34 dem, 35. nat, 36. man, 37. eng. 40. do. terieel uit de voldoende Er t Winschoten, zeelui op te diligencediensten hadden al hun stallen gehaald, maar dit was verre v waren rijtuigen uit Assen en Delfzijl, maar vooral uit de stad gekomen. Daar gingen ze. Gosse en Jeichien toen he' voorjaar werd teruggekomen van hun Dlannen on voorgoed aan wal te blijven in de diligence vooi de'Rehoboth lag in Zwolle in winterlaag Groningen. Het vertrek viel nagenoeg gelijk. Zij wuifden uit de wagens naar elkaar ten afscheid Tot ziens! Waar en wanneer was onbekend, want niemand wist waarheen hun reizen zouden gaan. Alberdien en Ties vonden hun schip in de bestman r buiten de gewone aar Alberdien had de grote vaart, omdat de r route van de kustvaart ging, sedert Hendrik genoeg van mens en zij vond het bovendien niet vorige jaar ook te Cadiz geweest best v bestman Een gewoon matroos kon toe. Zij vonden in Harlingen een man van de binnenvaart. Ate geheten, die haar geschikt leek. Deze monsterde en daarna Reeds voor het Vlic gaf Alberdien, aan dek komend, aan de nieuweling, die roerganger was, een andere koers op dan Ties hem vlak tevoren had gezegd te nemen, 't Trof Ties onaangenaam dat de jongen daarbij grote ogen opzette, alsof hij vragen wilde: Wie is hier eigenlijk de kapitein? Aan dek hield hij zich stil. maar in de roef vroeg hij z:n vrouw of zij ex een beetje óm denken wilde, vanwege de indruk die het maakte. „Maar jongen, je koers was niet goed. Je voer wel drie mijl om. Ik wist dit gaatje," zei zij daarop. l$it gaf hij toe. maar hij zag graag dat ze het tegen hém zei in plaats van tegen een matroos. Als hij daarop gesteld was. wilde zij er wel om denken, zei ze. Een dag of wat ging het goed. Toen sprr'; Ate Ties toch kapitein." Ties kleurde. „Och. laat maar zo," zei hij. Ate zweeg, maar aan zijn neus '-on Ties zien dat hij dacht: Ah. zit dat zo: is hier de vrouw kapitein? Het zat hem lelijk dwars en 's avonds sprak hij er Alberdien weer over aan. „Je zou het immers legen mij zeggen als je het anders hebben wou dan ik het heb gesteld.' „Ja. jongen." zei ze wat beschermend. „Maar als je nu zo'n glad verkeerde order hebt geg en en dan te kooi gega-'- bent." Ties beet zich op de lippen en werd rood tot achfër de oren. Hij deed er het zwijgen toe. Zijn order was inderdaad verkeerd geweest Maar waarem kon Alberdien het niet laten hem voor het oog van 'net volk te kijk te zetten? De reis naar het zuiden verliep voorspoedig. Het soper onder de bodem kwam de snelheid zeer ten goede. Na Kaap Vincent liepen ze. hoewel het pas begin maart was. de zomer in de armen. Voor een luw westenwindje zeilden ze bij Drachtig weer de Spaanse haven binnen omdat Alberdien niet naar de Middellandse Zee i Wordt vervolgd) DE KLUIF DIE ER OOK IN MOET i ,m\ï i - A

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9