Tito ontziet de Sow jetunie HOOFDSCHOTEL? VLEES! VS: gebruik dan luchtaanvallen gas humaner Gevolg van de val van Chroesjtsjef Mende: Hallstein-doctrine niet langer houdbaar het niet op Ook in Roemenië twee man aan de top Jjh e&fi Ky Binnen enkele dao;en akkoord met Israël 19 DINSDAG 23 MAART 1965 De arrestatie van prof. Mihajlow dat ook de Russen zich wel aan kwaad willende interpretaties van de culturele verhoudingen in Joegoslavië schuldig hebben gemaakt. Uit deze verklaring kan i men de conclusie trekken, dat er in I brede kringen sympathie bestaat voor j Mihajlow. Het valt de autoriteiten kenne lijk moeilijk, van de intellectuelen in stemming voor hun optreden te verkrij gen. (Vai redacteuren) Het is intussen duidelijk geworden, dat de gevangenneming van Mihajlow nauw HET IS ren publiek geheim, verband heeft gehouden met een demar- dat men in Joegoslavië niet veel jj* de Russii*he «"bassadeur in op heeft met de Russen. De be-1 e ffra volking van dal land heeft zo LfjllQS haar ervaringen met ben gehad. Het is van betekenis, dat dit laatste Zo liggen de pogingen «au na «jo I gebeurd is. Er is een tijd geweest dat de I aldus de Neue Zuercher Zeitung, dai tweede wereldoorlog net land verstoorde blik van de Russische ambas- de volgende reactie van de intellectuelen sadeur niet voldoende was om een binnen enkele maanden wel Joegoslavisch burger in de gevangenis te brengen. Belgrado heeft zich echter weer nauw verbonden met Moskou, juist in een periode dat het door de Russen eenvoudig genegeerd kan worden. De affaire Mihajlow herinnert aan de kwes tie Djilas. Deze werd al vele jaren geleden gevangen gezet vanwege zijn felle kritiek op het bureaucratische sys teem van de Sowjetunie. Maar Djilas wordt zelfs in de gevangenis met haat bejegend, aldus de Neue Zuercher Zei- de Het conflict tussen de oudere generatie van functionarissen en de jongere ele menten schijnt in een acuut stadium te zijn gekomen. In Slowenië en Servië keren de jongeren zich al openlijk tegen de monotone herhaling van de partisa- nenmythe, die in Joegoslavië nog heel sterk leeft. Het repressieve optreden van het regime zou wel eens een tweesnij dend zwaard kunnen blijken. De nieuwe geestesuitingen in Joegoslavië gaan nl. van de marxistische gedachtenwereld uit en kunnen beschouwd worden als een ernstige poging, de wereld van het socialisme te bevrijden van het ideologi sche primitivisme van de Stalin-periode en van de al even simplificerende func- tionarissenmentaliteit. Worden die pogingen thans onderdrukt, achter het ijzeren gordijn te trek- Iken, nog vers in het geheugt In de laatste jaren van de Chroesj- tejef-periodc zijn de betrekkingen wat verbeterd. Moskou en Belgra do zagen zich geplaatst tegenover de gemeenschappelijke tegenstan der op het ideologische front communistisch China. Op rege ringsniveau werd weer samen gewerkt. De stemming onder de bevolking veranderde echter nau welijks. In Belgrado vindt men dit niet erg prettig, sinds Chroesj tsjef aan de kant werd gezet. President Tito heeft er nl. veel belang bij, dat de nieuwe macht hebbers in het Kremlin hem vriendschappelijk gezind blijven. Ën hij^ schrikt er ook niet >oor »pjt0 op het achtste partijcongres terug, ingrijpende maatregelen te i0o^ persoonlijk de buitenlandse pers nemen om de relaties met Moskou prettig te houden. openlijk anti-communistische Deze winter was zijn cel niet ver warmd. Bij gebrek aan schrijfpapier zag hij zich genoodzaakt, zijn manuscript op toiletpapier te schrijven. Niettemin heeft Tllo het essai van Mihajlow gekenschetst als „djilasisme". Ellsworth Bunker naar Djakarta AUSTIN De 70-jarige Ameri kaanse diplomaat Ellsworth Bunker gaat deze week naar Djakarta om met ambassadeur Howard Jones van ge dachten te wisselen over „hangende problemen betreffende de Indonesisch- Amerikaanse betrekkingen", zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Bunker die nu ambassadeur is bij de organisatie van Amerikaanse sta ten (OAS), trad in 1962 op als bemiddelaar bij de Nederlands-Indo nesische besprekingen welke leidden tot de overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. De verhouding tussen de V.S. en Indonesië is de laatste maanden bij zonder moeilijk geworden. Gisteren nog nam een vereniging van linkse en rechtse wetenschappelijke organisa ties in Indonesië een verklaring aan waarin de uitwijzing van Amerikaan se hoogleraren uit Indonesië en de terugroeping van de Indonesische stu denten uit Amerika wordt geëist. Prinses Désirée kreeg een zoon FDP: Vredesconferentie met beide delen van Duitsland FRANKFORT Vice-kanselier Erich Mende heeft op het jaarlijk se congres van zijn vrije democra tische partij (F.D.P.) gezegd dat West-Duitsland alle landen van het communistische blok, behalve Oost-Duitsland beter kan erken nen. De Hallstein-leer, die wordt toegepast op landen die betrekkin gen met Oost-Duitsland hebben aangeknoopt, is volgens Mende niet langer een geschikt instru ment tot handhaving van de stel ling dat West-Duitsland de enige woordvoerder van het Duitse volk is. cratische oppositie noemde hij oppor tunistisch. Dr. Rolf Dahlgrün. de liberale mi nister van financiën, zei dat een nieuwe belastingverlaging voor de lagere en middelgrote inkomens bin nen een redelijke periode beslist mo gelijk is. Er moet, zo zei hij, een politiek van financiële zelfbeheersing worden gevolgd en van niet-inmen- ging in het leven van de burger. VREDE Met grote meerderheid nam het congres een voorstel van de afdeling Hamburg aan, te ijveren voor een vredesconferentie van de onderteke naars van de overeenkomst van Pots dam met vertegenwoordigers „Vpn beide delen van Duitsland. Gesteld Dr. Mende, die minister van zaKen rr j lwerd dat het Duitse volk ZO jaar GOTHEBORG Prinses Désirée geheel Duitsland betreffend in het Zweden, kleindochter van koning Gustaf Adolf, is gisteren bevallen van een zoon. Het kind weegt 3400 gram. Moeder en kind maken het goed. De 27-jarige prinses trouwde verle den jaar met baron Nicolas Silfer- schioeld. Haar oudere zuster, Marga- retha, die getrouwd is met de Londen- se zakenman, John Ambler, verwacht over een paar weken een kind. Onrust opmerkzaam op de parallel 'olging van Djilas en de veroordelin- van Spaanse communisten door het Franco-regime. Hij verweet de journalis ten, altijd over Djilas te schrijven maar de Spaanse „patriotten". Hiermede stelde hij echter indirect zijn eigen regime op een lijn met dat van Franco. Aohter de affaire Mihajlow gaan tegenmaatregelen tegen de onrust in het Joegoslavische culturele leven schuil. In Slowenië probeert de partij de tijdschrif- onder controle te krijgen. In Zagreb is een polemiek ontbrand om het tijdschrift Praxis. Dit houdt zich vooral metsociologische vraagstukken bezig en heeft ook het probleem van de .vervreemding" aan de orde gesteld. In Bosnië is het niet anders. En in Borba, het belangrijkste blad in Belgra- hebben vooraanstaande Servische schrijvers kritiek geoefend op de wijze, waarop de partij stelling neemt in culturele vraagstukken. log recht heeft op technische Oost-Westduit- de coördinatie van handel, cultuur en sport in de beide ecn andere motie dje eveneens landsdelen. Dit zou een stap in de mej. grote meerderheid werd aan- nchting van oplossing van het Duitse j vaar(j( werd de liberale bondsdagfrac- vraagstuk betekenen. j tie verzocht, te eisen dat de bondsre- De FDP is bereid na de verkiezin- gering militaire hulp aan niet-NAVO- september de coalitie met de landen beëindigt. De Westduitse ont- CDU voort te zetten. De sociaal-demo- wikkelingshulp zou zich tot economi sche, financiële en opleidingsbijstand moeten beperken. PTT- en treinstaking in Oostenrijk WENEN Te middernacht is in geheel Oostenrijk een waarschuwings staking van 24 uur bij de posterijen en spoorwegen ingegaan nadat onder handelingen tussen de regering en de vakbonden over loonsverhogingen wa rn mislukt. Men verwacht dat het spoorweg- en luchtverkeer geheel stil komt te lig gen en dat alle diensten der poste rijen, waaronder het telegraaf-, telex en telefoonverkeer, wordt gestaakt. De vakbond der postemployes heeft al gedreigd dat men vrijdag een staking van onbeperkte duur zal be ginnen indien de regering op haar stuk blijft staan. John Harvey-Keymer, een Engelse pluimveefokker uit Mayfield in Sussex, heeft tweeduizend kippen wegge geven om op deze manier te protesteren tegen een prijzenbeschikking van de Britse regering. Door die maatregel zouvolgens hem en zijn medestanders, het kippenfokken niet meer lonend zijn. De boze fokker wil bij wijze van protest ook nog een troep kakelende kippen in het Lagerhuis los laten. TITO Dit blijkt o.a- uit de arrestatie Mihajlo Mihajlow, hoogleraar aan de universiteit van Zadar. In een artikel in het Joegoslavische literaire tijd schrift Delo had Mihajlow geschre ven, dat de eerste dodenkampen door de Russen waren opgericht en niet door de nazi's. Volgens hem waren de Russen als eersten begonnen met bet deporteren van mensen naar Siberië. Op last van de justitie werd het blad een tijdelijk verschijningsverbod op gelegd- Het februarinummer werd in beslag genomen. De justitie nam de maatregel vol gens een wetsartikel, waarbij publica ties, die dc vriendschappelijke be trekkingen met andere landen bena delen of waarin dc reputatie van bui tenlanders wordt benadeeld, zijn ver- Niet in strijd met protocol van Genève Huysmans geeft Een brief Voorts zal Mihajlow mogelijk wor den vervolgd wegens een brief, welke hij aan het weekblad Nin in Belgrado heeft geschreven. Nin had Mihajlow aangevallen als een witgardist en anti communist. Afschriften van zijn brief aan Nin heeft Mihajlow aan alle Joegoslavische bladen gezonden. Door de distributie van zijn brief zou hij hebben gehandeld tegen de Joegosla vische perswetten, die de „distributie van drukwerk, waardoor de handha ving en ontwikkeling van vriend schappelijke betrekkingen tussen Joe goslavië en andere landen op directe wijze wordt verstoord" verbieden. In zijn (niet gepubliceerde) brief zou Mihajlow hebben geprotesteerd tegen de beschuldiging dat hij een witgar dist is- WASHINGTON Een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van binnenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat het gebruik van gas in de strijd tegen de Vietcongrebellen in Vietnam geen schending betekent van het protocol van Genève van 1925, noch in strijd is met het interna tionale gebruik. De zegsman noemde de verspreiding van het niet-giftige gas een veel humaner methode dan lucht- en artillerie- aanvallen. Radio Moskou: methode is barbaars Spaak bespreekt in Bonn „nieuw'" Europees initiatief BONN De Belgische minister buitenlandse zaken Spaak heeft bij Bonn gevoerde besprekingen 1 ingestemd met de gedachte van een conferentie der ministers van buiten landse zaken der zes ZEG-landen als Voorts zou hij or op jrtwozon heb- door de Italiaanse regering voorge- ben. dat zijn vader een Rus is. die in steld en die op 10 mei m Venetie de eerste wereldoorlog .11» geeml- wordm gehouden Hiermede greerd cn tijdens dc tweede wereld oorlog met de partisanen van Tito heeft gestreden Verband De redactie van Delo heeft haar verontschuldigingen aangeboden voor het artikel van Mihajlow. Zij betreurt het dat zij met haar eigen normen in conflict is gekomen. Ondanks deze verontschuldi gende woorden noemt Delo de inhoud van het gewraakte artikel van groot belang. Gelaakt wordt alleen de „reactio naire interpretatie", welke het stalinisme uit de „logica der revolutie" liet voort komen. Daarna stelt het tijdschrift vast, heeft Spaak zich achter de Westduitse regering geschaard die reeds haar instemming met het voorstel betuigd. Spaak, zijn Westduitse collega Schroder en bondskanselier Erhard hebben overeenstemming bereikt over thans te ondernemen stappen inzake een nieuw „Europees" initiatief. De te houden ministersconferentie zou door een bijeenkomst der regeringsleiders gevolgd moeten worden. Frankrijk heeft zijn standpunt ten aanzien van het conferentievoorstel nog niet kenbaar gemaakt. In Den Haag is het wachten op de formatie van een nieuwe regering. de Amerikaanse ambassadeur, Max well Taylor, dat de strijd tegen de Vietcong wellicht een beslissend punt gaat bereiken. „Wat totdusver ge beurd is, is algemeen bekend; wat in de toekomst gaat geschieden, is iets waarover Hanoi zich zorgen zal ma- Intussen hebben vele landen de jken handelwijze van de Amerikanen en! De ambassadeur zei, dat er geen Zuidvietnamezen veroordeeld. Een grens is gesteld voor de mate waarop groep Britse labourafgevaardlgden door middel van luchtaanvallen druk zal worden uitgeoefend op Noord- Vietnam. De druk zal pas eindigen, als ..de vijand toegeeft". Dit was rikaanse regering. Dezelfde groep echter nog niet het geval en daarom diende ook een motie in waarin op j zou de Amerikaanse inspanning naar de Britse regering een beroep wordt i behoefte worden vermeerderd, gedaan, zich te distantiëren van de Vernomen wordt nog dat een Ameri- V.S. opdat zij beter als bemiddelaar kaans smaldeel, dat is samengesteld in het conflict in Vietnam zou uit met kernwapens uitgeruste oor- kunnen optreden. Radio Moskou logsbodems uit de Atlantische Oceaan noemde het gebruik van gas een naar de Grote Oceaan wordt overge- „barbaarse methode". Het Franse j bracht. De Amerikaanse slagkracht in blad Le Monde keurt deze wijzewateren in de omgeving van een van vechten zonder meer af. (kritiek gebied (Zuidoost-Azië) zal hierdoor worden versterkt, aldus een n heeft in een telegram aan minister Stewart van buitenlandse zaken verzocht te protesteren bij de Ame- BRUSSEL De Belgische socialis tische minister van staat, K. Huysmans, zal zich niet neerleggen bij_ het besluit van de socialistische partij om hem niet meer kandidaat te stellen bij de komende kamerverkiezingen in België op 23 mei. Hij heeft aangekondigd te zullen voorkomen op een „officiële of niet- officiële" lijst van de BSP in zijn geboortestreek in de Belgische pro vincie Limburg. Doelend op de extre me socialistische groepering in het Luikse, die met een eigen kieslijst zal verschijnen, verklaarde Huysmans: „In Wallonië zullen er wel twee socialisti sche lijsten zijn, waarom in Vlaande ren niet?" De BSP heeft de vorige week in een communiqué verklaard, dat Huys mans nietmeer kandidaat wordt ge steld wegens zijn hoge leeftijd. Hij wordt deze zomer 94. Maar de bejaar de socialistenleider zelf heeft gezegd nog een wens te koesteren: op 100- jarige leeftijd nog lid te zijn van het parlement. Herinnering aan Treblinka werd hem te erg DÜSSELDORF De 37-jarige Jood se Amerikaan Joe Wasser, die als getuige is opgetreden in een proces, dat thans wordt gevoerd tegen voor malige SS-bewakers van het vernieti gingskamp Treblinka, in Polen, is tijdens zijn getuigenis door een hart aanval getroffen. De emoties, die zijn getuigenis bij hemzelf teweeg hadden gebracht, waren hem te veel gewor den. Hij is met spoed naar een Düsseldorfs ziekenhuis overgebracht. In Treblinka zijn 700.000 Joden om het leven gebracht. Wasser, die thans als stoffeerder in New York werk zaam is, had verteld hoe hij, als jongen van dertien jaar, in de zomer van 1942 op last van een SS-er twee Joodse meisjes van vijf en zeven jaar levend op een brandstapel had moe ten werpen. Hij was ook gedwongen geweest de verbranding van het lijk van zijn zuster bij te wonen. De jeugdige Joe was er korte tijd later in geslaagd uit Treblinka te ontvluchten. Hij had zich in een goederenwagon van een trein kunnen verbergen, waarmede kleren van ver gaste Joden uit het kamp werden afgevoerd. Alle andere leden van Joe Wassers familie hebben in Treblinka het leven gelaten. China wil dat Rusland fouten toegeeft PEKING Communistisch China heeft gisteren weer een felle aanval gelanceerd op de Sowjetunie. In de Chinese bladen Volksdagblad en Ro de Vlag. wordt in een lang artikel verklaard, dat China de openlijke polemiek niet zal staken. De Sowjetunie wordt voorts uitge nodigd een aantal fouten openlijk toe te geven en de leiders van het Kremlin worden opnieuw beschuldigd van „revisionisme, chauvinisme en scheurmakerij". In het artikel heet het. dat de Russische leiders de politiek van Chroesjtsjef voortzetten met nog ge slepener methoden. De Chinezen her haalden dat de conferentie in Moskou een „verdeeldheid zaaiende bijeen komst is geweest" Bovendien is de eerste stap gedaan naar een openlijke breuk in de internationale communis tische bewegingen, aldus het Chinese artikel. BOEKAREST Het centrale comité van de Roemeense commu nistische partij zal de nationale vergadering voorstellen Tsjiwo Stoica tot president uit te roepen. Stoica is lid van het politieke bu reau en een secretaris van het cen trale partijcomité, dat maandag te vens een nieuwe eerste-secretaris koos, Nicolae Ceausescu. Beide functies werden bekleed door de vrijdag overleden president Gheor- ghiu-Dej. De nationale vergade ring zal woensdag na de begrafe-' nis van het overleden staatshoofd, in plenaire zitting bijeenkomen. Ceausescu, 47 jaar oud, trad in 1936 tot de communistische partij toe. Tij dens de Tweede Wereldoorlog zat hij twee jaar gevangen wegens com munistische agitatie. Later werd hij secretaris van het verbond van com- Opnieuw hebben gisteren Ameri kaanse jachtbommenwerpers een aan val gedaan op Noord-Vietnam. Dit maal werd een radarinstallatie op ongeveer 95 kilometer over de grens met Zuid-Vietnam vernietigd. De in stallatie maakte deel uit van het Noordvietnamese radarwaarschu- wingsstelsel tegen luchtaanvallen. Een Amerikaanse woordvoerder die dit! bekendmaakte, zei in antwoord op vra gen dat deze operatie een nieuwe uit-, breiding van de luchtstrijd tegen Noord-1 Vietnam betekent. Tot dusver bestookten j Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtui-1 gen tevoren uitgezochte militaire doelen, waaronder munitie- en andere bevoorra dingsdepots en marine-installaties. Giste ren had de bemanning van de jachtbom menwerpers alleen opdracht een „gewa pende verkenningsvlucht" uit te voeren en daarbij uit te kijken naar militaire! doelen en als men een geschikt doel zou; vinden, dit aan te vallen. Volgens de Amerikaanse woordvoerder is één van de jachtbommenwerpers (in totaal waren het er acht) bij de actie verloren gegaan. Op een diner in Saigon verklaarde het ministerie Mej. Kessel en de heer Westerterp (beiden kath. v.) hebben de minister van justitie schriftelijk gevraagd of het hem bekend is, dat zoals Nederland se en Belgische kranten berichtten in Brabant en Zeeland door middel van listig gestelde advertenties Nederlandse meisjes worden aangelokt voor betrek kingen in café's in België en daar be trokken worden bij ontucht en prostitu- De vragenstellers willen weten of mi- deze zaak met zijjn Belgi- I Spelende kinderen hebben midden in de nieuwe Braziliaanse hoofdstad Brasilia in een vlak bij nieuwe gebou wen gegraven sleuf een bergkristal-ader ontdekt, waarschijnlijk echter van minder zuivere kwa liteit als kortgeleden tachtig km verderop in Cristallina werd gevon den. Militairen hebben de vindplaats snel afge zet. soms over dat hij nooit met zijn meisje alleen kan zijn. Altijd wordt bij door mannen van de ge heime dienst gescha duwd. Paal is zo langza merhand gewend geraakt aan deze gang van zaken en hij vindt het boven dien niet erg, want wie zou het niet leuk vinden om verkering te hebben met de dochter van pre sident Johnson, Lucy Bai- nes. I De tweejarige Ronald Boshoff uit Johannes burg. Zuid-Afrika, blijkt volgens de Johannesburg Star aan het roken ver slaafd te zijn geraakt, nadat iemand hem eens voor de grap rook in het gezicht had geblazen, waarop Ronald de siga ret had gepakt en rook teruggeblazen had. Als er nu een bezoeker komt, maakt Ronald groot ka baal totdat hij een siga ret krijgt. „We kunnen er niets aan doen", zeg gen de ouders. munistische jongeren en in 1948 werd Ceausescu lid van het centrale co mité. Twee jaar later zag hij zich benoemd tot onder-minister voor de strijdkrachten. In 1954 volgde zijn benoeming tot lid van het secretari aat van het centrale comité en in 1955 tot lid van het politieke bureau. In 1961 vergezelde Ceausescu presi dent Gheorghiu-Dej op diens reis naar de Sowjetunie en tussen 1962 en 1964 bracht hij bezoeken aan com munistisch China en andere com munistische landen. Tsjiwo Stoica, de kandidaat voor het presidentschap, werd in 1908 gebo ren en was werkzaam als spoorweg en fabrieksarbeider voordat hij in 1930 tot de communistische partij toetrad. Hij onderging twaalf jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in een staking. Sowjet-troepen bevrijd den hem in 1944 en een jaar later werd hij in het centrale comité van dc communistische partij gekozen. Van 1955 tot 1961 bekleedde Stoica de functie van eerste-minister. Hij was sedert 1961 secretaris van het centrale comité en lid van het po litieke bureau. Birrenbacli naar Bonn o JERUZALEM/BERLIJN Terwijl Oostduitse persorganen al het moge lijke doen om de Westduitse verte genwoordiger voor de besprekingen met Israël, Birrenbach, in de ogen der wereld zwart af te schilderen als een nazi-agent, gaat Birrenbach rustig door met zijn besprekingen. Voor het eerst is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd is dat beide landen binnenkort (volgens Israëliërs bete kent dit binnen enkele dagen) volle dige overeenstemming zullen bereiken over uitwisseling van ambassadeurs en andere zaken van wederzijds be lang, als daar zijn de schadeloosstel ling voor de wapenleveranties en de r, Duitse geleerden in Egypte. Over enke- ondir"rïïol,1Sh,f 'irt8'16 weke" z°"den ambassadeurs kun- n™ worden uitgewisseld. In het com- i!m«, stoffelijk over- munique wordt nog met geen woord ^otkliiiienii .r vsu l?,^ gercp: van een moselijke ontmoeting tusien Erhard en Esjkol De laatste broeder* FrtJ! gaat mor6en n3ar Londen voor een „broeder Fried] Scho officieeel bezoek bersteiner, die ruim der tig jaar op duizend meter Het Oostduitse persbureau AND hoogte in de bergen in i poogde voor de tweede maal binnen een in de rotsen uitge- een week Birrenbach als nazi af te houwen kapel voor St. schilderen. ADN wuift de verdediging George heeft gewoond, van Birrenbach dat hij in 1934 de nazi-partij verliet als ongeloofwaar- Hij is 74 jaar geworden, dig van de hand en beschuldigt hem Er zijn talrijke kandida- ervan een nazi-agent te zijn geweest ten voor ie kluizenaars-1 in Argentinië, waar Birrenbach gedu- wonmg. rende de oorlog verbleef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7