VLEET VISSERIJNIEUWS BIJ DE Vader Vaneman tem» na mooie wereldreis Scholtrek komt overeen met die van de spreeuw Men wijze kind de weg in erotische lectuur D.O.K. gaf in Lisse een goed gymprogramma ARC nam afscheid van secretaris Verschuur J. H. Schouten ontving de gouden Goethe-medaille Brenger eerste Zweedse meel in 1945 gehuldigd NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MAART 1% IJMUIDEN De heer L. K. Boerema, sinds 1945 als bioloog werkzaam bij het Rijksinstituut voor Vissery-Onderzoek te IJmuiden heeft deze dienst onlangs verlaten. Hij aanvaardde een interessante werkkring by de F.A.O.. de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. De heer Boerema heeft hiernaar niet gesolliciteerd. De F.A.O. creëerde een nieuwe afdeling. De heer Boerema werd als de aangewezen leider gezien. Het gaat hier om de organisatie van onderzoekingen om de omvang van de vis- stapels in verschillenden wateren ter wereld vast te stellen. Aan de hand van de aldus verkregen gegevens zullen adviezen worden uitgebracht over de beste vorm van exploitatie. Dait Nederland op het gebied van zeevisserij internationaal gezien al enkele jaren praktische activiteiten als een volwaardige partner werd be schouwd, is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het werk van de heer Boerema, Het aandeel van ons land in de onderzoekingen werd steeds gro ter. Hiervan getuigen vele publikaties van de heer Boerema die internationaal zeer de aandacht trokken. Enige jaren geleden verbleef hij ge ruime tijd in Panama Hij stelde daar een onderzoek in naar de problemen van de voor dat land zo belangrijke garna lenvisserij. De heer Boerema wees als hoofdoorzaak de overbevissing aan Aan de hand van zijn gedegen rapport heeft men hieraan paal en perk gesteld. Voor het Rijksinstituut is het vertrek van de heer Boerema een ernstig ver lies. Hij was niet alleen de leider van het Nederlandse platvisonderzoek. maar was tevens de coördinator van het ge hele zeevisserij-onderzoek. Vele belang rijke adviezen van nationaal en inter nationaal karakter werden grotendeels door hem opgesteld. Zijn kritisch inzicht, zijn scherpe vragenstelling, de rustige wijze waarop hij de weg zocht en vond in hoogst ingewikkelde visserij-proble men waren voor het goed functioneren van het zeevisserij-onderzoek zaken van zeer grote waarde. Zijn medewerkers en superieuren zijn er echter trots op, dat een staflid van het Instituut nu in een groter verband zijn inzicht en ervaring ZOETERWOUDE Na een ver blijf van 68 dagen keerde zaterdag de heer J. Vaneman terug in Zoeter- woude, na zijn reis naar Melbourne. De heer Vaneman was door het - Comité bliksemactie Vaneman" in staat gesteld om de priesterwijding van zijn zoon te Melbourne bij te wo- Hij vertelde zeer dankbaar en blij te zijn, dat hij de reis heeft kunnen ma ken. Op de terugreis heeft hij zijn an dere zoon bezocht in Pakistan, die daar eveneens priester is. Ook heeft hij een bezoek gebracht aan Rome. waar hij door de Paus in audiëntie is ontvangen. Voorafgegaan door de drumband van de St. Jansfanfare en een afdeling rui ters van de rijvereniging „Jeanne d'Arc" werd hij aan de grens van de gemeente per rijtuig afgehaald, waarna een rond rit volgde door het dorp. Effect '54 verloor laatste wedstrijd ZOETERWOUDE Beide senioren teams van Effect '54" speelden zater dag hun laatste wedstrijd voor de com petitie. Ook in deze wedstrijd moest het eerste de eer aan zijn tegenstan ders laten. Het verloor van DSB met 73. Hiermee verdween de kans om voor promotiewedstrijden in aanmer king te komen. Voor de tegenpuntjes zorgden Freek Hulshos en Jan Min- naard. De junioren, die nu nog een wedstrijd voor de boeg hebben, wonnen zonder veel moeite van „De Treffers 4" uit Roelof arendsveen. Alleen Martien Ver- steegen moest tweemaal zijn tegenstan der feliciteren. Zij wonnen met 82. Het duo Frits van Huis en Joost Minnaard won zes wedstrijden benevens het dub belspel. Volgende week ontmoeten zij „Avantie" uit Hazerswouóe. Het tweede seniorenteam moest even eens met een nederlaag genoegen nemen Het verloor met 82 van Docos II. Alleen het dubbelspel en een overwinning van Karei van Muyden waren voor Effect '54 Donderdag houdt Effect '54 onder aus piciën van de NTTB afd Den Haag de selectiezeskamp heren derde klas in Ons Huis. Ook het Effected Jan Minnaard is voor deze zeskamp uitgenodigd. De andere deelnemers zijn nog niet bekend Voorlichtingsavond in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Het comité, cc- vormd door enige dames uit de Her vormde Gemeente van Zoeterwoude. heeft een avond gehouden, waarvoor flinke belangstelling bestond. Deze- avond was bijzonder goed geslaagd, mede dank zij de wijze waarop de heer B. de Jonge uit Den Haag. zijn gehoor wist te boeien met zijn causerie over bloemschikken. Mevr. Hengstmangers-Dijkstra open de de bijeenkomst met een woord van welkom tot alle aanwezigen. De heer De Jonge, leraar aan een tuinbouwschool, begon te vertellen over bloemen en planten. Deze nemen een voorname plaats in in ons leven Zij geven kleur en schoonheid aan onze tuinen. Bloemen vragen om goede ver zorging en toewijding. Met prachtige kleurendia's, verduidelijkte hij zijn be toog. Na de pauze (met koffie), liet de heer De Jonge de dames zien hoe men met weinig eenvoudig materiaal prachtige bloemstukjes kan maken. De bloem- stukjes zijn later onder de dames ver loot. Uit de enthousiaste reacties van dc dames viel af te leiden, et de avond zeer in de smaak was gevallen. Het co mité is voornemens neer van deze voorlichtende avonden te houaen. zal gaan toepassen. Dit kan een belang rijke bijdrage leveren tot een rationele exploitatie van de rijkdom der wereld- Wat er was. Aan de IJmuider marlet lagen 80 vaar tuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 8990 kisten vis. waarvan 1200 kis ten schelvis, 450 kisten radio, 850 kis ten wijting. 200 kisten gul en kabeljauw, 480 kisten koolvis, 2250 kisten treilha- ring, 220 kisten spanharing. 750 kisten makreel, 1620 kisten schol. 70 kisten tar bot. 420 kisten diversen. 3250 stuks stijve kabeljauw en 24.000 kilo tong. Vandaag aan de markt Vandaag verschenen aan IJmuider markt ondier meer de KW 159 Marian Ellen met 785 kisten, de KW 39 Wilhel- mina Johanna met 1010 kisten, de KW 171 Ja<n Maria met 960 kisten, de KW 85 Rijnmond 4 met 1120 kisten en de KW 44 Rijnmond 3 met 1090 kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 400 kisten schelvis. 600 kisten radiio. 250 kisten wijting, 200 kisten gul en kabel jauw, 160 kisten koolvis. 1000 kisten haring, 1400 kisten makreel. 150 kisten diversen. 300 stuks stijve kabeljauw en 4500 kilo tong, Silver Cod De treiler .Stella Leonls" van de Charleso Smith Trawlers Ltd uit Huil heeft in 1964 de Silver Cod Trophy ver worven. Deze zilveren kabeljauw wordt elk jaar uitgereikt aan de schipper van de Engelse treiler die de meeste vis heeft aangevoerd Met een produktie van 2.254 ton was de ..Stella Leorns" alle concurrenten verre de baas De opbrengst bedroeg 144 000 pond. De zegevierende treiler werd in 1960 gebouwd- In de ma chinekamer staat een 1800 PK-motor Overigens was het voor schipper Hugh Parkinson niet de eerste maal dat hij met de zilveren kabeljauw ging strij ken. Ook in 1963 was de ..Stella Leorns" de beste Britse vanger. IJMUIDEN De trek van de schol komt overeen met die Tan de spreeuw. Tot deze conclusie zijn de biologen van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek te IJmuiden gekomen. De gedachte dringt zich op, dat de schollen over een soort navigatie-orgaan beschikken zoals de postdui ven. Zelfs de jonge scholletjes hebben al richtinggevoel. Elk jaar slaagt de schol erin dezelfde p.aaigebieden of voedselgebieden, waar hij de zomer doorbrengt, terug te vinden. Er wordt overwogen m samenwerking met visserijbiologen van andere landen ergens aan de Noordzeekust in grote bakken met de kweek van schol te be ginnen. Het is de bedoeling schollarven in een beschermd milieu tot een be paald ontwikkelingsniveau te brengen en ze dan in zee uit te zetten. In nor male omstandigheden gaan miljoenen eieren en larven verloren. In Engeland beweegt men zich reeds op dit terrein. Een andere proefneming die men in het vooruitzicht heeft gesteld, is 't ver voeren van schol en andere platvis in watertanks. Men wil eens zien wat de vis doet, wanneer ze over grote afstand is verplaatst De scholvangsten zijn de laatste tijd beter geworden, doordat 1962 een heel goed broedjaar was- Voor de tong was 1963 een gunstig broedjaar. zodat binnen afzienbare tyd ook wat deze vis betreft op betere vangsten zouden kunnen worden gerekend. Wanneer men in de toekomst erin Nieuw ganialennet voldoet goed IJMUIDEN Het nieuwe garnalennet «uitvinder visser Boersen uit Den Oever) blijkt in de praktijk goed bevallen. Er worden behoorlijke resultaten mee boekt. Van belang is ook. dat veel vuil wordt tegengehouden. Met het gangbare net honderd kilo garnalen met vijfhon derd kilo vuil met het nieuwe net op honderd kilo garnalen nog niet eens hon derd kilo vuil. De nieuwe netten worden gemaakt door de firma Pen in Lemmer. De kosten bedragen ongeveer f 700. Men kan ook een oud net laten veranderen. Daarmee is een bedrag van honderd gul den gemoeid. Secretarie Voorhout op dinsdagavonden dicht VOORHOUT Het gemeentebestuur heeft besloten met ingang van vandaag de betaalgelegenheid ter gemeentesecre tarie op de dinsdagavonden van 7 tot 8 uur af tc schaffen, aangezien van die ge legenheid vrijwel geen gebruik wordt ge. maakt Thans is er uitsluitend op dins dagmorgen van 9 tot 12 uur gelegenheid gemeentelijke belastingen e.d. ter ge meentesecretarie per kas te betalen. Daarnaast blijft de mogelijkheid be staan betalingen aan de gemeente-ont vanger te doen per giro «nummer 12820) of via de coöperatieve Raiffeisenbank te Voorhout. Zangrepetitie in Hazerswoude HAZERSWOUDE. Aangezien woen dagavond een voetbalwedstrijd via c televisie wordt uitgezonden en er ri den is om aan te nemen, dat sommigen dan liever voor de beeldbuis zitten, de repetiti' van de christelijke gemeng de zangvereniging „Zang en vriend schap" vi plaatst van woensdagavond naar donderdagavond, zelfde tijd in het Verenigingsgebouw Concert Hazerswoude HAZERSWOUDE Maandagavond 29 maart om acht uur geeft het West-Neder lands Symphonie Orkest onder auspiciën van de Culturele Commissie Hazerswou de een concert in de r.k kerk in de Groe nendijk. Dirigent is Sam Swaap, solist Rijkle van der Heide (hobo>. Het pro gramma: W A. Mozart, Eine Kleine Nachtmusik: Jos. Haydn, Hoboconcert in C dur; B. Britten, Simple Symphonie. A. Honegger. Pastorale d'été; Fr. Schubert, Symphonie nr. 5 Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE - Woensdag: hoogwater 7.47 en 20.14 uur: laagwater 3.20 en 15.44 uur. BANKETBAKK. T. DEN DULK Voorstraat 114-116 te Katwyk aan Zee vraagt een winkeljuffrouw van plm. 18 jaar. Wij bieden U: 2 x 10 dagen vakantie er een 5-daagse werkweek. slaagt door de kunstmatige kweek min der afhankelijk te zijn van allerlei na tuurlijke omstandigheden, openen zich voor de visserij nieuwe perspectieven Elk jaar zou dan een goed broeiseizoen kunnen worden gecreëerd Mr. J. J. de Jongh, voorzitter van de afdeling Leiden KNVB, speldt de scheidende ARC-seeretaris G. J. G. Verschuur het insiane van verdienste op de revers. Mevrouw Verschuur kijkt het vriendelijk lachend aan. Boerderij-EHBO in Alphen behandeld ALPHEN Een aantal leden van de jongerenafdeling van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw heeft gisteravond in hotel Centraal onder leiding van voorzitter André de Regt een lezing bijgewoond, gehouden resp. door de dames H. Middelburg en M- van Riel, beiden lid van het hoofdbe stuur van de Maatschappij. Het onder werp luidde: ,,EHBO op de boerderij". De dames wisten od onderhoudende wijze duidelijk te maxen wat er moet gebeuren bij tal van voorkomende onge lukken op de vaak afgelegen hofsteden van de plattelandsbevolking. Behandeld werden o.m. kunstmatige ademhaling spalken van gebroken ledematen, aanra kingen met elektriciteit bloedingen enz. Beide dames houden deze lezingen be langeloos, omdat zij de oporengst ervan beschikbaar stellen voor de PIA-actie Deze actie onder de Nederlandse platte- landsjeugd heeft ten doel geld bijeen te brengen voor het zenaen van agrarische hulp naar India Prof. Van Hulst van mening: Forum over moraal en literatuur AMSTERDAM ..Heeft u lieden kingen tegen de recente Nederlandse literatuur, zoals die tot uiting komt in het werk van G. K. van het Re Jan Wolkers en Jan Cremer Vc deze vraag zag zich gistermiddag „De Kroon" te Amsterdam een forum over literatuur en moraal gesteld, dat was samengesteld uit prof. dr. J. W. van Hulst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in de theoretische ped: gogiek, Harry Mulisch, schrijver, dr. L. W. Nauta, docent filosofie aai Groningse universiteit en ds. J. Wit, LISSE De gymvereniging D.O.K. heeft in de Bloemlnsthal van H.B G, een goede uitvoering gegeven. Men had er niet te kampen met het ruimte probleem, zoals in gebouw Rehoboth. Men moet nu eenmaal goede ruimte hebben om alles overzichtelijk te doen gebeuren en bovendien moet men voldoende „achterland" hebben om het met ruim 200 uitvoerenden goed voor te bereiden. De heer F van Aken, voorzitter van D.O.K.. bedankte de directie van H.B.G. Het programma werd geopend met een aardige demonstratieles van de kleuters Menig keer werd er hartelijk om ge- De estafette voor jongens duurde wel wat lang. De evenwichtsbalk gaf menig keer aanleiding tot hilariteit, maar er werd door verscheidene medewerksters mooi werk geleverd. De krachtoefening in spelvorm was iets nieuws, waarmee men een goede beurt heeft gemaakt bij het publiek Een glanspunt was het nummer boog brug voor heren, evenals liet later uitge- Filmsterren naar Noordwijk-Zee NOORDWIJK AAN ZEE Var zaterdag 24 april tot maandag 3 me zullen in hotel Huis ter Duin de film sterren Richard Burton en Elizabeth Taylor logeren. Zij maken deel uit van een filmploeg van Paramount, die Noordwijk opnamen gaat schieten v< de film ..The spy who came in from the cold" Er worden opnamen ge maakt in „Het huis aan Zee" aan de Koningin Astridboulevard, op strand en in de duinen. Het bezoek van di filmploeg valt gelijktijdig met de Tul penrally, die bij Huis ter Duin haar eindpunt heeft Foto-amateurs bijeen in Noordwijk NOORDWIJK Dc maart-vergade ring van dc AFVN stond ln het teken van moderne techniek en kunst. Vóór dat het verplichte onderwerp „tech niek" werd besproken, werd namelijk eerst een uur gediscussieerd over dc waarde en de inhoud van foto's en „moderne" schilderyen. Foto's kunnen wel degelijk kunst waarde bezitten, zo werd naar voren gebracht. Met algemene bijval werd het voorstel van voorzitter De Vries gesteund, plaatsgenoot H. Bal voor de olgende vergadering uit te nodigen im over moderne kunst te spieken. Hierna volgde de beoordeling van de vijf ingezonden techniekfoto's. De ma chinekamer van het Klein-Seminarium Noordwijkerhout. door C. Jagten- berg „genomen", bleek de eerste prijs te hebben. M. Zuiderduin werd tweede met een door hem zelf gelaste en ge fotografeerde kolentransporteur. Een motorbootschroef van H. Braakman werd derde. De vierde prijs werd ge deeld door H. Aartse en N. Schmal. terwijl H. Kok de rij sloot met een sterk vergrote statlefkop. Het vrije onderwerp (7 inzenders) gaf liefst drie portretten te zien. Van 7-8 ontving de Jeugd weer les, ditmaal van de heer G. Prins, die met assistentie van voorzitter J. K dc Vries het een en ander vertelde en demonstreerde over de verlichting van fotografische onderwerpen. NOORDWIJK Voor de Gerei Kerk te Noordwijk-Binnen zijn tot ouderling gekozen de heren B. Faber en H. van Stam. Diaken werd de heer H, Postema. voerde nummer „hoog paard". De ove rige oefeningen waren goed. hoewel mei enige haperingen. De ritmische oefenin gen dames ontlokten een warm applaus Van het geheel kan worden gezegd: goed werk. maar meer variatie Is aan tc Agendanieuws Li«e LISSE De toneelvereniging „Nul e Genoegen" gaat zaterdag om 8.15 uur i het K.A.B.-gebouw opnieuw het stuk „Potasoh en Perlemoer in conserven" Joh. Blaaser opvoeren. Vanavond komen de heer Schelberg jn De Engel spreken over hu welijk en huwelijksbeleving. In de kantine van H.B.G. wordt van avond een bijeenkomst gehouden met alle propagandisten voor dc kerkeveiling De meisjesclub „In Knop" houdt don derdag in de Christelijke Gereformeerde kerk om 7.45 uur de jaarvergadering. De jaarvergadering van de Ver. prot.-ehr. nijverheidsonderwijs wordt donderdag om 8.30 uur in de prot.-ehr. huishoudschool aan de Hyacintenstraat gehouden. De plaatselijke vereniging tot beharti ging van de belangen van het afwijkende kind, „Het Zorgenkind" en ..Philadel phia", houden donderdag c gecombineerde vergadering in De Nach tegaal, Mr. F. H A. M. Kruse houdt een voordracht over de Alg. Bystandswet de film „Kinderen van ons volk" wordt vertoond. Ook belangstellenden zijn wel Minder dan f 1 voor 100 gladiolenbollen LISSE Hoewel de aanvoer van gla diolen bij H.B.G. begint te minderen, is er van opleving van de prijzen niets' te bespeuren. De prijzen zijn zeer laag het produkt is zelfs moeilijk verkoopbaar. Veel soorten gaan beneden f 1 per hon derd gladiolenbollen weg. ALPHEN Het belangrijkste punt van de gisteravond gehouden leden vergadering van de voetbalvereniging A.R.C. was minder prettig. Want secretaris G. J. G. Verschuur, die achttien jaar deze functie vervulde, had bedankt wegens huiselijke omstandigheden. Toen de secretaris gisteravond zijn laatste verslag had uitgebracht- heeft de voorzitter van A.R.C de heer D. van der Neut. hem hartelijk dank ge bracht voor al zijn werk voor de ver eniging en hem het erelidmaatschap aangeboden. De heer Verschuur heeft ook func ties vervuld in de afdeling Leiden van de K.N.V.B. en ook hier was hij een gewaardeerd medewerker. Daarvan getuigde de voorzitter van genoemde bondsafdeling, mr. G. de Jong. die mededeelde dat de afdeling de heer Verschuur benoemde tot lid van ver dienste. Hij speldde hem het bijbeho rende insigne op. Voor de vereniging ontving de heer Verschuur een tafel aansteker. enkele puzzelboeken en een boek over zijn hobby: vissen. Mevr. Verschuur, die bij dit afscheid aanwe zig was. kreeg ook veel waardering te horen: zy ontving een bloemstuk. Minder bezoekers Aan het verslag van de secretaris ontlenen we. dat de wedstrijden min der bezoekers trokken, een algemeen verschijnsel. De contributie moest dus worden verhoogd, maar zonder toto zou de vereniging niet kunnen draaien. Het ledental liep iets terug. nl. van 454 naar 439. De opleiding van de jeugd baart zórgen door gebrek aan leiders.De resultaten van de jeugd stemmen meer tot tevredenheid dan van de senioren. De penningmeester. J. van der Lin den. verantwoordde een nadelig saldo van ƒ1.563 25; uit de totopot kon men 1.500,putten om dit vrijwel weg tr werken. In het bestuur moesten twee plaat sen bezet worden, nl. de vacature Verschuur en voorts wegens het be danken als lid van de heer J. van Duin. De heer Th. J. Wenisink. perio diek aftredend, werd herbenoemd en gekozen werden de heren J. Timmer en G. Versluis, van wie de laatste secretaris wordt. Scheidende voorzitter Dl V werd erelid SASSENHEIM Op de gisteravond gehouden ledenvergadering van de buurt- en speeltuinvereniging DVV is hartelijk afscheid genomen van voor zitter II. Hoogervorst. Waarnemend voorzitter Jac. Oudshoorn sprak zijn be wondering uit over wat door de heer Hoogervorst in de twintig Jaren van het oeslaan der vereniging met veel geest drift is verricht. Hem werd het ere lidmaatschap aangeboden met oorkon de en zilveren vcrenigingsinsigne. De scheldende voorzitter ontving voorts een ziiveren sigarenkist met inhoud en voor mevrouw Hoogervorst waren er bloe- De heer Hoogervorst sprak In zijn dankwoord over de groei van de ver eniging. In 1943 telde men 176 leden thans 640. Op voorstel van het bestuur werd in de voorzittersvacature gekozen de heer A. M. Mazee. Het voorstel de contribu tie met 25 cent per maand te verhogen ontmoette geen tegenstand. Bij de rondvraag werd meegedeeld, dat de jaarlijkse feestavonden zullen worden gehouden op 26, 27 en 28 april. Voorts vestigde men er de aandacht op, dat de papier-actie alleen wordt ge voerd door de heer A. Meeuwissen. Spreekbeurt Valkenburg VALKENBURG Donderdag om 8 uur hoopt de heer G, de Pater uit Haas trecht in zaal De Vries een spreekbeurt te vervullen voor de Hervormd-Gerefor- meerde Evangelisatie. SCHIPHOL Kapitein Kornelis Joensson, die 30 januari 1945 als ge zagvoerder van het Zweedse schip Dagmar Bratt een lading Zweeds meel Delfzijl binnenbracht, is gis teren door de Nederlandse bakkers onthaald. Kapitein Joensson. thans 75 jaar en gepensioneerd, bracht de 1800 ton bloem als een gift van het Zweedse volk aan hongerend Neder land. Behalve bloem had hij ook margarine en levertraan aan boord. bakkers in ons land wordt gemaakt, ter herdenking van het feit dat wij dit brood 20 jaar geleden kregen, door de 17-jange leerling-bakker Rob ten Heuvel aange boden. Enkele weken geleden begonnen de King Corn bakkers deze herdemkingsactie voor de ontvangen Zweedse hulp. Hier bij hebben zich ook andere bakkers aan gesloten. Als er voldoende vraag naar blijft bestaan hoopt men deze nieuwe broodsoort te kunnen blijven verkopen. Aan de verkoop van de broden, die duur der zijn dan het normale brood, is vens een ledenwerfactie voor het Nederland- sche Roode Kruis verbonden. De vorig jaar in dienst gel reden trainer, de heer Smit uit Berkel-Ro- denrijs heeft per 30 juni, na een jaar. bedankt. Zijn opvolger zal meer zeg genschap krijgen bij de opstelling der elftallen. De heer Verschuur heeft in deze bij eenkomst zijn waardering uitgespro ken voor het hem aangeboden erelid maatschap. Het had hem voorts veel goed gedaan, dat zijn vrouw bij dit afscheid zo nadrukkelijk betrokken werd, want ze gaf hem veel steun bij het toenemende werk. Het viel hem zwaar dit los te laten. Waals predikant in Nijmegen. Dc fo. rumbijecnkomsl stond onder leiding -an prof dr. J. Spcrna Weiland ei vas belegd door de theologische fa ulteitsvercniging ter gelegenheid va haar dertiende lustrum. Prof. Van Hulst meent dat de slechi ivloed van erotische lectuur voor ee bepaald type kind niet te ontkenna ,,De opvoeding moet er echte zorg voor dragen dat het kind weg wet et deze literatuur", aldus de hoógb Dr, Nauta staat alleen negatief tegen 'er, het werk van Jan Cremer, die vol. >ns. hem „alles op de korrel neemt, halve zijn eigen grootspraak". Dr. Nauti echter van oordeel dat de anden schrijvers een versnelling van he-t denu cratiseringsproces in de maatschap^ bevorderen. Ook ds. Wit geloofde niet in e delige beïnvloeding van de jeugé Volgens Harry Mulisch kan goede teratuur nooit pornografie zijn. j hel pornografie is. is het slecht p schreven", aldus de schrijver. Ds. merkte in dat verband op dat taal niet toereikend is om smaal geur en gevoel uit te drukken. Ten aanzien van de roman „Op wt naar het einde" van Van het Reve. spisi prof. Van Hulst over het etaleren homoseksualiteit. „Het is onjuist jeugd voor te houden dat zij vrij kiezen in haar seksuele gedragingen. D normale verhoudign Is nog altijd tussen man en vrouw", aldus prof. Va Hulst, die zei daarom nog niet de hom: seksueel te veroordelen. Ds. Wit deelji het standpunt van prof. Van Hulst rle en stelde, dat men niet plotseling teg« één kind kan zeggen „Zeg maar wat ji wilt worden: heteroseksueel of lioniï seksueel". Dr. Jef Last., die als toehoorder In.A zaal zat. zei tiidens een discussie pauze, dat hij Van het Reve een zi langrijk schrijver vond, maar dat lij moest protesteren als men meende is „Op weg naar het einde" een beeld j; van de homoseksueel in het algemeti DEN HAAG De president van het Goethe-Instituut in München heeft vandaag aan'de heer J. H. Schouten, oud-rector van de School voor Taal en Letterkunde, de hem toegekende Goethe-medaille in goud uitgereikt. Deze onderscheiding is de heer Schouten verleend wegens zijn verdiensten als leraar in de Duitse taal en letterkunde aan het Chr. Gymnasium, als docent aan en rec tor van de School voor Taal en Let terkunde en als docent in de nieuwe Duitse literatuur aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De heer Schouten heeft een aantal publika ties over Duitse literatuur op zijn naam staan. Dit is ae derde Goethe-medaille die het instituut sedert zijn oprichting in 1954 aan een Nederlandse Germanicus Burgerlijke stand van Sassen heim SASSENHEIM GEBOREN: Jacque line M A dr v C A Grotenhuis en M H E Hoogervorst; Jacob zn v J de Ridder en H Schoonderwoerd; Monique H M'dr'v L W Passchier en G G M Vrijburg; Petrus M J zn v G M van Dorp en J M C' Koning: Anita A M dr v F R Smits en AAM Kortekaas. ONDERTROUWD: D S Zaal, Haarlem mermeer en G I Overvliet; P A C M Franssen. Rotterdam en B R J C M Jacobs; H Dekker, Voorhout en M Tuk ker: J B Tiemes en H Zwiers, Ruinen. GETROUWD: P G Wijman. Bodegraven en A M P van Nobelen; G W M Alders. Haarlem en Th M Wesseling. n Dam e v Braam, De Wilde. 72 jr. Friese A.R.: vertrouwen in r.t.v.-beleid De A. R. Partij in Friesland heeft de volgende uitspraak naar de fractie in de Tweede Kamer gezonden. „De gezamen lijke anti-revolutionaire kiesverenigingen van Friesland in vergadering bijeen spreken haar volledig vertrouwen uit in het beleid van de anti-fevolutlonaire fractie en haar voorzitter, ten aanzien van de huidige kabinetscrisis. Ze zijn dankbaar, dat inzake het omroepvraag- stuk een duidelijk principieel geluid weerklonk van anti-revolutionaire zijde Zij hopen en vertrouwen, dat hét streven gericht zal blijven od een kabinet, dat door de drie grote christelijke partijen, zonodig met anderen, gesteund kan wor den in de uitbouw van een maatschappij in cultureel sociaal en economisch op zicht naar de eisen van het evangelie" heeft toegekend In 1962 ontving pró' dr. Th. van Stockum te Groningen Goethe-medaille in goud en in 196" de Goethe-medaille in zilver verleen! aan dr. L. Polak in Den Haag. Onze lezers kennen de heer Schouta als medewerker voor Duitse, literatim aan ons zondagsblad. Het is ons ee vreugde, dat een medewerker aa bladen een zo hoge en, zeldzame Jitg» Luur-onderscheM'ing ten deel is geval len. Wij wensen de heer Schouten. di« "zich reeds meer dan veertig jaren diepstelijk he^ft .gemaakt .met^de kendfaiwring' in ons land "vatji'ftë'" literatuur van harte geluk met deze vertlieóde .prijs. 'In déze literatupr, htf iijh lezefs è'riteeHMë&vtip wijze steeds een „levensspiegel" voorga houden Zelf heeft hij het eens zo u' gedrukt: „Misschien heeft deze lifer* tuurbehandeling mijn leerlingen en ir; geholpen dit raadselachtige leven ie» beter te leren kennen". De toekenning van de Gouden Goethe- medaille heeft dit „misschien" voor he forum der wereld omgezet in een pot tief „Inderdaad" Red. (hinden Bavostichtint kreeg mooi geschenk NOORDWIJKERHOUT Nos VOO, dc feestelijkheden in verband met hel 50-jarig bestaan zijn begonnen, heeft dc directie van de St. Bavosiklitlni gistermiddag een groot geschenk ge kregen. Het werd aangeboden door de heer Jos dc Jong namens perso ncel, patiënten en relaties. Het waren gordijnen, achterdoek 'e vorlichting voor het toneel Van d' feestzaal, samen een waarde vertegen woordigend van rond 24.000 gulden. De bijeenkomst stond onder leldiM van dokter B. J. J. van Dinthcr, zitter van het centrale feestcomité. I> Vadcr-Oversie sprak een dankwoord waarin hij alle medewerkers bij zonde prees. Namens de directie bood hij twtt in marmoleum uitgevoerde wandstak- ken aan. ontworpen door de Amsterdam se kunstenaar J. Groenestein. Zentleliiig Barlow spreekt morgen ill Rijnsburg RIJNSBURG. In de achtera^ van de Christelijke. Gereformeerde ked aan de Oegstgeesterwijg hoopt de hec Tom Barlow aan de hand van de kleu renfilm „Soteria" woensdag om van zijn ervaringen als zendeling''i« Afrika te vertellen. De Dorothea-zènding is 'een christe lijke neutrale zendingsgemeenschap, du met een- zestigtal blanke.uen evangelisten (onder wie de heer Bar low i uit Afrika, Zwitserland. Duitsland Engeland en. Nederland - werkt nèderzettjngén, die .grenzen e steden van Zuid-, en Centraal-Afriki waar duizenden Bantoenegers woner Ook onder de elders wonende HindOf-' verricht de Dorothea-zending werk. Men heeft twee evangelistenscbo- len voor Bantoes. RDC won van Lisse RIJNSBURG Zoals werd verwal' is het RDC ook gelukt om de twe«< wedstrijd te winnen voor het vierdorpf- toernooi. Nu was het Lisse. dat met mat liefst 182 klop kreeg. Bij RDC speelde Leeuwenburg en v. a. Berg niet m«- maar hun plaatsvervangers G. Notebook on S. Heemskerk, deden hei prima, i' wisten beiden 3 punten te behalen. D' uitslagen zün: 1 N B J xmming (RDC 1)-G BalkC"; ende (Lisse 1) 2—0: 2 D KromhouW Algera 2—0; 3 C v d Bosoh-P Boogcrr 1—1; 4 G van Zuylen-Th Boode 2—0: J v d Mey-P G Balkenende 20: 6 P var Egmond-B van Dam 20: 7 G Noteboom- H Eigenbrood 20: 8 S Heemskerk^ Boogerd 11; 9 Joh Kromhout-A Wim hout 20; 10 D van Egmond-C v d Voe 2—0. Uitslag 18—2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4