m alles kan met CElaÉm' Uw probleem is het onze Blikverenging bedreigt confessionelen Europarlement herkiest Duvieusart toch man Vrijzinnigheid niet enige gevaar Genezing van beschadigde zenuwcellen in hersenen Wilson wil labour-partij rijp maken voor EEG Een woord voor vandaag VAN DEN BRINK HOEDENNIEUWS Eerst wijkgemeente vormen dan predikant beroepen In Noordoostpolder heet meisje geen „nuver" meer DINSDAG 23 MAART 1965 Niet meer in Belgisch parlement STRAATSBURG Het Euro pese parlement heeft aan het be gin van zijn maart-zitting de Bel gische christen-democratische se nator Jean Duvieusart bij accla matie herkozen als voorzitter, on danks het feit, dat hij binnenkort geen lid meer van het Belgische eh van hét Europese parlement zal zijn. Het Nederlandse Eerste-Kamerlid P; J. Kapteijn, lid van de Pv.d.A., hèrkozen als een van de acht vicé- vóorzitters van het Europese parle ment. Duvieusart, die 64 jaar is, is vorig jaar de Italiaanse liberaal Mar- tino opgevolgd als voorzitter van het Europese parlement. Het is normaal dat de voorzitter, die een ambtster mijn van een jaar heeft, zonder meer voor een jaar wordt herkozen. Du vieusart had echter enige maanden geleden aangekondigd, dat hij bij de algemene verkiezingen, die binnen kort in België zullen worden gehou den, geen kandidaat voor de Belgi sche senaat meer wil zijn wegens zijn diepgaande meningsverschillen met zijn partij, de CVP, over de Belgisch- Nederlandse politiek. Dit zal tot ge- to •JvftiU «ïvjinv°°r tkomwU t vlos *ou c H !S2BïïSS5 a ten b"1'®.: een ma"- goed hebben M M «'«"I!, ï"».**™'"1 volg hebben, dat hij binnenkort niet meer in het Europese parlement zal kunnen optreden. De Europese christen-democratische fractie heeft hierin kennelijk geen aanleiding gevonden om een andere kandidaat in zijn plaats te stellen of heeft geen andere aanvaardbare kan didaat kunnen vinden. Hetzelfde geldt overigens voor de socialistische en de liberale fractie van het Europese parlement. In goed ingelichte kring in Straatsburg verwacht men, dat na de zitting in juni een der vice-voorzitters de leiding van de vergaderingen op zich zal nemen tot de volgende presi dentsverkiezingen in maart van het volgend jaar. Men zou in dit verband kunnen denken aan de Nederlandse senator Kapteijn. Melktekort bij vluchtelingen uit Angola DORDRECHT De baptis tenzending in Kongo heeft een s.o.s. naar Nederland gezonden, om melkprodukten, zoals poe dermelk en melk in blik te sturen voor de duizenden, die uit Angola naar Kongo gevlucht zijn. Daar de Kongolese r ege- ring niet in staat is om veel voor deze vluchtelingen te doen, worden zij vooral door de zen ding opgevangen. Ds. Jan ter Braak, die door de Nederlandse baptisten naar Kongo is uitgezonden, schrijft, dat tot voor enkele maanden de Amerikaanse regering voor re gelmatige melkzendingen zorg de, maar hiermee is opgehouden nu er geen melkoverschotten meer in de Verenigde Staten zijn. Baptisten uit vele landen bieden hulp. Enkele weken ge leden arriveerden er uit Tsjecho- Slowakije zes grote kisten kle ren. Hij hoopt, dat Nederland nu voor de melk kan zorgen. Ds. J. B. van der Veen, Aal- bersestraat 71 te Dordrecht, heeft de organisatie van de melkactie op zich genomen. Men kan giften storten op giroreke ning 1598 van de Algemene Bank te Dordrecht, ten name van ds. J. B. van der Veen. Ir hel fijne van shagroken: je geniet bij voorbaat - xrsxm 0-ï ,:4 i l Chr. padvinders non-stoppen na 50 jaar DEN HAAG Het jaar 1965 is belangrijk voor de X-groepen van de Nederlandse Padvinders Vereniging. Zij vieren hun 50-jarig jubileum on der het thema „Non-stop" op de nationale Koempoelan die in septem ber in Lunteren wordt gehouden. In het afgelopen weekeinde is in Ommen gestart met een actie om de taak van deze specifiek christelij ke groepen meer inhoud te geven. Met de contactpersonen uit de distric ten heeft men besproken hoe men beter contact met de kerken zou kunnen krijgen. Men wil een eenheid smeden van de groepen kerken er hoofdkwartier, zodat de vorming leiders en leidsters speciaal met be trekking tot de geestelijke vorming verbeterd zal /kunnen worden- Het nationaal hoofdkwartier in Den Haag stelt zich voor om de technische begeleiding (het aan de hand doen van ideeën voor godsdienstige vor ming in het spel) sterk ter hand te nemen. Het jubileum-thema „Non stop" duidt erop dat men wel wil gedenken, maar niet wil stilstaan. WAGENINGEN Ds. H. G. Groenewoud te Amersfoort, één van de,vooraanstaande personen in de Confessionele Vereniging, heeft in een artikel in het orgaan van deze vereniging, het Hervormd Weekblad De Gereformeerde Kerk de vrees uitgesproken, dat de con fessionelen steriel worden en aan werfkracht inboeten, doordat zij zich in de Nederlandse Hervormde Kerk te eenzijdig beperken tot de vraag naar handhaving van de be lijdenis. et is waar, zo schrijft hij, dat de kerkelijke organen nog steeds weinig bereidheid tonen, om ernst te maken met de rechte handhaving van de be lijdenis, maar men is nog lang niet voluit confessioneel, als men alleen maar rondspiedt naar ketterijen of de ontwikkeling der vrijzinnigen met ar gusogen volgt. Hoedemaker had een veel breder kijk. Wie alleen maar denkt aan de handhaving van de be lijdenis, loopt volgens ds. Groenewoud achter de feiten aan en staat buiten de werkelijkheid van de tegenwoor dige ontwikkeling. De Amersfoortse predikant noemt dan enkele zaken, waarop de Confes sionele Vereniging haar aandacht ook zal moeten gaan concentreren, wil zij de huidige generatie nog aanspreken. LEER Er heeft in onze tijd een ontwaarding van de belijdenis en de leer plaats, die niet alleen maar te wijten is aan afkeer van intellectuele inspanning. Velen vin den de leer niet interessant, blijkbaar iets dat los van het leven staat. De in houd van verschillende dogma's spreekt hen niet meer aan, omdat ze achterhaald zfjn door nieuwere inzichten. Ds. Groenewoud roept op tot bezinning (Van onze kerkredactie) Russische ontdekkingen MOSKOU Russische geleerden den zouden erin geslaagd zijn be schadigde neurons-zenuwcellen in de hersenen te genezen. Tot nog toe stonden de meeste neurofysio- logen op het standpunt, dat een volgroeide cel, die zich wegens be schadiging niet voortplant, sterft. Een andere Russische geleerde heeft, naar Tass meldt, een nieuwe methode ontwikkeld bij het hech ten van oogoperaties, waardoor Inaugurele oratie van prof. Frielink AMSTERDAM Waarom moeten computers kunnen denkeu? Dit was de titel van de oratie, waarmee prof. A. B. Frielink gistermiddag zijn ambt aan vaardde van buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de administratieve organisatie en controle- automatische Informatieverwerking. De nieuwe hoogleraar toonde met behulp van voorbeelden, die hij aa dagelijkse praktijk ontleende, aan, d een maatschappelijke behoefte bestaat aan snellere en betere informatieverwer king. dan mogelijk is zonder „denk- hulpmiddelen". Men mag echter niet menen, dat het februik van computers ook „automa- isch" tot deze snellere en betere infor matieverwerking zal leiden. Goed auto matiseren is moeilijk. Eerder dan aan- concurrentie tussen mens en machine moet men denken aan samenspel. Prof Frielink steunde het voorstel tot oprichting van een interuniversitair on derzoekcentrum voor automatische infor matieverwerking. Hij voorzag, dat bin nenkort de behoefte zich zal manifeste ren aan een zeer grote informatiecentrale in Nederland. Prof. Frielink werd in 1917 te Amster dam geboren. Hij werd opgeleid tot accountant en is sinds 1935 werkzaam op een accountantskantoor in de hoofdstad. Sinds 1957 was hij buitengewoon lector aan de universiteit te Amsterdam. Ook Is hij een van de opriahters en lid van het directorium van de stichting studiecen trum voor administratieve automatise ring. Zomaar trakteren? DROSTE pastilles altijd welkom! Eerst associatie van de EVA LONDEN In Britse regerings kringen wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het ontwerp voor een associatieverdrag tussen de EEG en de EVA. Premier Wil son zou dit denkbeeld voorgelegd hebben aan bondskanselier Er- hard tijdens hun besprekingen in Bonn en waarschijnlijk zal hij er ook over spreken met president De Gaulle tijdens zijn bezoek aan Pa rijs van 1 tot 3 april. In dit plan tot associatie zou Wil son een eerste stap zien op weg naar volledige aansluiting van Engeland bij de EEG. De grote vraag blijft ech ter of Wilson tot de EEG zou willen toetreden, zonder om bepaalde uitzon deringen op het verdrag van Rome te vragen. Dan komt er nog bij dat zeker het gevaar van ontstekingen aan zienlijk zou zijn verminderd. Avlipi Zurabasjvili en professor Bid- zina Naneisjvili zouden er in zijn ge slaagd beschadigde neurons te gene zen tijdens experimenten, die zij met tweehonderd volwassen apen, honden en katten hebben gedaan- Zij kwamen daarbij tot de conclusie, dat de gene zing van beschadigde zenuwcellen niet alleen mogelijk is gedurende bepaalde fasen van de ontwikkeling, maar ook als het organisme volgroeid is- Bij de experimenten hebben de onderzoekers verschillende soorten beschadigingen keken, onder andere veroorzaakt door zuurstofgebrek in de hersenen. Oogoperaties De chirurg Valentina Zjeleznova heeft bij 42 oogoperaties een nieuw instru ment gebruikt om wonden te hechten van het hoornvlies en de harde oog- rok. Deze hechtingen geschieden met heel kleine krammetjes van tantalium, die na de behandeling van het bescha digde oog aan de randen van de won den worden bevestigd. Ongeveer drie weken na de operatie zijn de kramme tjes zeer gemakkelijk te verwijderen en op de plaats van de hechtingen blijft maar een klein, in sommige gevallen niet eens meer zichtbaar litteken ach ter- Deze manier van hechten verdient volgens de Russische oogartsen, van een „klein wonder" spreken, de voorkeur boven die met zijde. Tanta lium heeft geen biologische bij ver schijnselen en veroorzaakt daardoor geen ontstekingen van het weefsel, hetgeen bij het hechten met zijde nog wel eens voorkwam Beroepi ngswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Amsterdam-W. Jeru- Jzélèmkerkgem. A>: D. Groeneboer te Zeist; haar Jorwerdi J. Walstra te Oost- Bedankt voor Urk: J C. Koolschijn te Ridderkerk; voor Oosterwolde (Gld. J. den Hoed tc Wijk bij Heüsden; voor Slochteren (toez.i: E J. Loor tc Heemse; voor Aalst (Gld.): A. Romein te Noorde- GEREF. KERKEN Beroepen te Brussel (Vac. E. H. Nagel» P. Noomen te Wormérveer^te Staphorst- Rouvfeen: P. M. Brouwer te Wojnmcls. .Aangenomen naar Vleuten-De Meern: H. v d. Laan te Kantens (Gr.). Bedankt voor Mijdrecht: A, J. Jelsma te Dordrecht: voor Tern au zen (2de pred- pl.): K. Vegter te Papendrecht GEREF. KÉRKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Ennelo: T. Keegstra te Tiel-Zaltbommel CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Klundert: J. Kievit te Noordeloos. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Amsterdam-N.: H. J. A. Haan te Leiden. WARSCHAU Tijdens een preek in een Warschause kerk heeft kardinaal Wyszynski maandagavond gewaagd de strijd, die de Poolse autoriteiten tegen hem hebben ontketend. „De strijd die de Poolse atheïstische politieke pers tegen de bisschoppen voert, heeft zich de laatste tijd uitge breid", aldus de kardinaal, „in het bijzonder die tegen htt hoogste kerkge- Daarbij hebben velen een afkeer van de leer. omdat ze vry willen zijn in hun persoonlijk leven en denken. Men kan ook niet meer warm lopen voor een leerstrijd. omdat men er grote nadruk op legt. dat het christen-zijn een zaak niet zozeer van leer en overtuiging, aar van leven en levenspraktijk. OECUMENISME Naast de ontwaarding van de leer bespeurt ds. Groenewoud een ontkerke lijking. Men wordt minder gebonden aan het eigen hervormd kerkelijk leven. Hij Er is ook nauwelijks nog een band van gemeenschap in bewuste over eenstemming van geloofsovertuiging, in gemeenschappelijke inzichten op ander terrein, in gelijke levensprak tijk. Men leeft niet meer primair in de kerk, maar voornamelijk in de wereld en de kerk is soms or nament. soms traditie, soms insti tuut tot verstrekking van bepaalde geestelijke waarden en goederen. Hierdoor is men vrijblijvend gaan staan tegenover de eigen kerk, zoals tegenover de winkelier, en men gaat zondags naar de kérk ,,waar ik het het prettigst vind". Ds. Groenewoud juicht het toe, dat het kerkisme gaat verdwijnen, maar hij noemt het bedenkelijk, dat men nu vervalt in het andere uiterste van het oecumenisme en helemaal geen kerk meer ziet. In het oecumenisme heeft geen samenkomen van Kerken plaats, maar een gemeenschappelijk j rerlies van kerkelijkheid. ROME Ir» het kader van dit plaats ds. Groenewoud ook de toenade ring tot de Rooms-Katholieke Kerk. In de liturgie nemen sommigen niet maar vormen van Rome over, maar daarmee ook inhouden. De nieuwe theologie in de Rooms-Katholieke Kerk maakt, dat sommiger bezwaren wegvallen, maar al dus ds. Groenewoud. de vraag is gewet tigd, of deze nieuwe theologie op be slissende punten de roomse inzichten juist niet versterkt. Antipapisme lijkt' stoer, maar is in werkelijkheid tegenover het huidige Ro- liet meer dan een slag in de lucht. het is wel nodig, dat wij spreken met Rome vanuit een welgefundeerd re formatorisch kerkelijk standpunt. Tenslotte wijst de Amersfoorter pastor vooraanstaande socialisten de ministers Brown en Jenkins, die dit voorstaan. op het probleem van het brengen van de Boodschap aan de wereld van deze tijd, met haar geestelijk, godsdienstig en zedelijk nihilisme, met haar volkomen anders zijn dan het christelijk zijn. Deze wereld is totaal ontgroeid aan alles wat de Bijbel nog te zeggen heeft. Er is voor de confessionelen in deze tijd dus veel meer te doen dan alleen te spreken over de handhaving van de belijdenis. Er is veel meer. dat roept om bezinning en oproept tot het bewaren van het wezen der kerk en dit alles heeft ook tc maken met het handhaven der belijdenis, aldus ds. Groenewoud. ANTWERPEN Op 1 mei zal de Vlaamse Bijbeldag worden gehouden. Tijdens de middagsamenkomst spreekt prof. dr. H. Jonker uit Utrecht over het onderwerp: Verheerlijk God met uw leven, 's Avonds zal er als gewoonlijk weer een evangelisatiesamenkomst zijn. Vanuit Delft. Den Haag. Rotterdam, Schiedam ep Vlaardingen zullen autobus sen met deelnemers naar Antwerpen rijden op die dag. waarvoor de kosten 6 bedragen. Nadere inlichtingen ver strekt de heer D. Hartkamp. Van Oesten- destraat 4 te Rotterdam. Jezus begon tot hen te zeggen: Ziet toe, dat niemand u ver leide" (Marcus 135). De Here heeft de discipelen gezegd, sprekende over de tem pelgebouwen: Er zal geen steen op de andere geïaten worden, die niet zal worden weggebroken, en de reactie t'an de disci- pelen hierop is de vraag: Wanneer za\dat gebeuren en wat is het teken, wanneer al deze dingen in vervulling zullen gagnj De vraag is niet eens zo verwonderlijkDe discipelen won een gebeurtenis voorspeld, die op hen een geweldige indr maakt. De tempel afgebroken en. radicaal, het huis Goi tvaarin vele geslachten zijn samengekomen om Hem te aan bidden. Geen steen op de andere gelaten? Here, zeg ons, wanneer en hoe zullen we het weten als die katastrofe zich voltrekt? Het antwoord van Jezus schijnt ontwijkend. Het is net alsof Hij er overheen praat. Of Hij de discipelen wil afleiden. Ziet toe, dat niemand u verleide." Is het een antwoord op de vraagt Het is misschien een terechtwijzing. Een terechtwijzing in die 2?.n, dat er voor de discipelen belangrijker dingen aan de orde zijn. Voor hen is het niet belangrijk om te weten wanneer het allemaal zal gebeuren. Het gaat in wezen buiten hen om. Zij hebben slechts er op toe te zien, „dat niemand u verleide". Dat is primair en het blijft primair in het leven van elk mens. Geen tekenen, geen datum. Alleen dat ene: Vasthouden aan Hem, Die Zijn leven heeft gegeven voor deze zondige wereld, zich door niets en niemand van Hem laten vervreemden, en al het overige in handen laten van God. Vandaag bij v. d. Brink Illusie in perruche stijl. Zomer- organsa beschermt ook uw nieuwste coiffure. |Q 0£) Amsterdam - Rotterdarji - Den Haag Kalverstr. 23 - K. Hoogstr. 7 - Spulstr. 42 Wij lezen vanavond: Mattheüs 20 vers 17 tot 34. Iets te vieren? DROSTE pastilles altijd welkom! Kerkeraad kreeg ongelijk Principiële uitspraak (Van onze kerkredactie) NIEUWERKERK Een her vormde gemeente, die een tweede predikantsplaats sticht, mag niet overgaan tot het beroepen in deze vacature, voordat er wijkgemeen- ten met wijkkerkeraden gevormd zijn. De verkiezing moet dan ge schieden door de kerkeraad van de wijkgemeente, waarin de vacature bestaat. Dit is de betekenis van de uitspraak, die de provinciale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen van de Nederlandse Hervormde Kerk in Zuid-Holland heeft gedaan naar aanlei ding van een bezwaarschrift, dat zes leden van do gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel hadden ingediend tegen de door de kerkeraad op 29 december gedane door de commissie vernietigd. Per 1 januari is In Nieuwerkerk een tweede predikantsplaats gesticht. De ker keraad besloot er eerst voor te zorgen, dat er een nieuwe predikant zou komen en pas daarna de gemeente te splitsen in twee wijkgemeenten, opdat men daarbij ook met de wensen van de nieuwe predikant rekening zou kunnen houden. Deze procedure wordt vaker gevolgd, maar is formeel in strijd met de kerkor de. die voorschrijft in ord. 3.13.3, dat di verkiezing van predikanten voor gewone werkzaamheden in centrale gemeentel geschiedt „in een vergadering van d» centrale kerkeraad, waarin alle leden van de daarbij betrokken wijkkerkeraad w den geroepen om aan de bespreking de stemming deel te nemen. wijkkerkeraad het beroep uitbrengt". Aan gemeenten met twee of predikantsplaatsen kan volgens ord. Boekenhoek Vlucht Glaskin. sterdam. De Australische auteur schreef de ze roman in Amsterdam. Misschien omdat de hoofdfiguur een Nederlan der is en hij het karakter der Neder landers wilde peilen. Overigens speelt het boek voornamelijk in Australië. Een boeiend verhaal na een bijzon der stuntelig en langdradig begin. Men zou bijna aanraden de eerste veertig bladzijden over te slaan. Dan pas begint het verhaal, een ongeloof lijk boeiend verhaal. Het is de tocht van vluchtelingen, die op het laatste ogenblik uit Batavia weg kunnen ko men met een vliegtuig en na een Ja panse beschieting ergens in een Au stralische woestijn terecht komen. Hun barre tocht, hun komst in een onbewoonde oase, hun redding, maar ook de karakters van deze groep toe vallig bijeengedreven mensen, zijn met knappe pen getekend, (278 blz., 7,90) DEN HAAG De 20 tot 25 dia lecten, die Nederland telt, zijn voortdurend in beweging. Onder invloed van radio en tv, van kran ten en reclame, is veel van de dia lecten bezig te verdwijnen. De snelle ontwikkeling van de eco nomie dreigt in het bijzonder op het platteland diepe sporen in de dialecten te trekken. Dit deelde mevrouw J. Daan, hoofd van het dialectenbureau van de Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen naar aanleiding van een gesprek over het Nederlands-Duitse dialecten- onderzoek in het grensgebied tussen beide landen mee. Zij vertelde ook iets over de problemen die ontstaan wanneer mensen uit verschillende streken zich ergens gezamenlijk vesti gen, zoals in de Noordoostpolder. Daar waren ook boeren uit Gronin gen en Friesland. Jongelui uit die provincies kennen het woord „nuver" om een meisje te kwalificeren. De een hecht er echter een prijzende beteke nis aan, de ander misprijzend. Nadat enkele malen hierdoor een misver stand was gerezen, heeft de jeugd het woord „nuver" uitgebannen. De oude ren daarentegen passen zich minder snel aan dan de jeugd. Mevrouw Daan vertelde dat het dialectenbureau in hartje Amsterdam een ware schatkamer heeft opge bouwd uit bandopnamen met Neder landse dialecten. Met bandrecorders reizen de leden van het bureau door het land om gesprekken in het dialect vast te leggen. tijdelijk ontheffing worden verleend de verplichting tot de vorming van wijkgemeenten. maar om deze ontheffinj heeft de kerkeraad van Nieuwerkerk niet gevraagd. Daarom kwam; dfe fiv'oWnciaie commit- Sie tot de conclusie, dat dc verkiezing van ds. J. van Wier in strijd met dt kerkorde door de centrale kerkeraad it) geschied. Bezwaren De uitspraak van de commissie Is niet alleen van belang omdat een gegroeide gewoonte bij uitbreiding van het aantal predikantsplaatsen is veroordeeld. Ze betekent namelijk ook een principiële Ord. 3.24.1 bepaalt, dat „tot stemmes bevoegde lidmaten" binnen een bepaalde termijn bezwaar kunnen maken tegen de wijze, waarop de verkiezing Is geschied. ontvankelijk kon worden verklaard, dat met „tot stemmen bevoegde lidmaten' in een geval als ,het onderhavige (de verkiezing van een predikant) uitsluitend de kerkeraadsleden kunnen zijn bedoeld De commissie heeft deze interpretatu verworpen. De mogelijkheid van aantas ting van ongeldige verkiezingen zou dan te beperkt worden. Op de achtergrond van deze kwestie' staat een actie van een „hervormde werkgroep" in Nieuwerkerk, ARNHEM Zaterdag 24 april zal in paviljoen Sonsbeek de veertigste ouden lingenconferentie van de Gereformeerde Kerken worden gehouden. In de morgen vergadering spreekt drs. H. B. Weijland tc Arnhem over „Kerkelijk besef en oecumene", terwijl ds. J. Overduin te Veenendaal het 's middags zal hebben over „Hoe voeden we de gemeente op tot geestelijke volwassenheid". Vraag: Kan u me nog oven oriënteren over Hammerskjöld. Alles is weer een paar jaar geleden. Was hij een N-oor? - Wat was ook weer precies zijn functie. Hoe kwam hij óm het leven? i Antwoord: Inderdaad. De wereld ver geet snel. Het is geen wondér bij de stormloop der gebeurtenissen. Dag Hammerskjöld was een Zweed. Hij was secretaris-generaal der Verenigde Na ties. Bekend is de .grove manier waarop Chtoesjtsjof hem in dc Vergadering dei- Verenigde Naties aanviel en hoe hij met zijn laars zat te trommelen om het werk van dc vcprzittcr onmogelijk tc maken, doch Dag Hammerskjöld ging rustig voort. Zijn dood op 38 september 1961 bij een vliegtuigongeluk in de Rhodesische wildernis, is een gebeurte nis geweest met vele vraagtekens Uit voerig kan men zich daaromtrent óp de hoogte stellen uit hst boek „The last days of Dag Harrjmerskjöld", geschreven ;en van lezers: Verschil- ^schrijven ons over hel 'i bij het koken. Twee nethode is \yijzen ei'Qp, dat er een m< waarbij mgn het barsten all •komen kan:' Aan het bolle .einde niet aan de puntige kant is een lucht kamer. Deze moet men doorprikken en dan gebeurt er niets. Er zijn in ver schillende zaken van huishoudelijke artikelen eiërprikkertjes te koop. Men drukke het bolle einde van het ei op dit prikkertje. Er komt egn naald naar boven en deze prikt het ei en klaar is kees. Men kan een speciaal roostertje gebruiken om eieren te koken. Dat zet men dan in een pannetje met de pun tige kant van het ei naar beneden. Dan ziet men de lucht er uit ontsnappen bij het bolle einde. Wanneer men het ei niet doorprikt, zoekt de zich uitzettende lucht een uitweg en daardoor barst de schaal. Een .ander geeft de r^ad een scheut azijn in hét "water té gieten voordat de eieren erin gaan. Al.s rnen azijn in het water dpet, kan men daarin zelfs ge barsten eieren koken. Op die manier maakt men zelfs de zogenaamde zakjes- eier.en, dat zijn eieren, die geheel zonder schaal gekookt zijn. Vraag: Het is momenteel zo dat een weduwe, die vcor de tweede maal trouwt, geen pensioen (rijks) van haar eerste man ontvangt Nu meen ik ge lezen te hebben, dat hierin verandering komt en dat bovengenoemde pensioenen weer uitbetaald worden. Zou u mij hier- kunnen verduidelijken? king heeft op de werkelijke diensttijd van haar overleden echtgenoot. Naar aanleiding van de laatste vraag moeten we helaas meedelen na in formatie r— dat er over een dergelijke dus wijziging van het K.N.I.L.-pensioen nog niets bekend is. bij de benoeming v Dag Hammerskjöld werd 29 juli 1905 te Jöngköping geboren. Juist in de tijd. waarin zijn vader Hjalmar, president van een der gerechtshoven, mede werkte aan de beëindiging van de unie mgt Noorwegen. Hij stamde uit een ge slacht van krijgs- en staatslieden. Hij blonk uit op school en universiteit, sprak zijn talen vloeiend. Hij huwde nooit naar hij zeide omdat dit onver enigbaar was met zijn werk Van 1936 was hij onderminister van financiëh tot het ernde var. de oorloig. Hij verbond zich nietaan partijen, wel zocht hij veel omgang met politici, wetenschaps- MrM."JStmabniitoJtoS, vaï "V'k n n^oen" buitenlandse zaken, onderhandelde hij g'o^e heeft °P de K.N.I.L.-pen- itwoord: De hertrouwde weduwe zoals wij reeds schreven vol- het nieuwe wetsvoorstel haar pen- i behouden voor zover dit betrek- buitenlandse zaken, onderhandeldi met de Sowjetunie- over het schieten van twee Zweedse vliegtuigen, Vraag: Een boerderij is sinds 1923 aan dezelfde pachter verpacht. Nu is er 16 jaar geleden een tocht verbreed, waardoor 2400 vierkante meter van de grond is afgenomen. Een jaar of vjjf geleden sprak de pachter hierover met de rentmeester, maar die zei dat het al verjaard was. Dat kan ik me niet in denken. Antwoord: De rentmeester beroept zich kennelijk op artikel 15 van de pachtwet. Dit bepaalt dat de vordering na verloop van een jaar vervalt, bij afwijkingen in de grootte van het ver dachte. Afgezien van de vraag of dit artikel wel geheel toepasselijk is, heeft de pachter het recht telkens vóór het verstrijken van een paohtperiode van drie jaar herziening van de pachtprijs te vragen als de goede trouw of de omstandigheden een wijziging recht vaardigen. Vraag: Wat is de ziekte van Buk (op de klank af gespeld)? Antwoord: Er zijn hiervoor tientallen spellingen mogelijk, doch wij nemen aan dat hier de ziekte van Besnier Boeck-Schaumann bedoeld is. Hiervan kan men een zeer goede beschrijving vinden in de Winkler Prins, die als literatuur opgeeft: I. Snapper en A. W. M. Pompen. Pseudo tuberculosis in man, en St, J. Leitner Der Morbus Besnier-Boeck-Schaumann Zij veroor zaakt rode of paarse vlekken èn bultjes in de huid, en afwijkingen die slechts door deskundigen van tuberculose kun nen worden onderscheiden. Volgens deze encyclopedie was de oorzaak nog niet Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra- gon. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegeb te worden Ingeslo ten. ontdekt en bestond de geneeswijze vooral uit hygiënische maatregelen eg versterking van de algemene toe,stand. Hel verloop is in het algemeen goed- Geref. predikanten in Utrecht bijeen UTRECHT De jaarlijkse verga dering van de Vereniging van predr kanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland zal op woensdag 21 en donderdag 22 april worden gehouden in de domstad Na de opening zal woensdagmiddag ds. S. J. Popma te Amsterdam spre ken over „Verontrustend verleden", terwijl 's avonds na behandeling van een aantal huishoudelijke zaken, door prof. dr. T- D- Stahlie le Amstelveen een causerie wordt gehouden over „Rendement van de geneeskundige hulp in de ontwikkelingsgebieden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2