Zegt Smirnoff Bonn vaarwel? Rang er „Weer opgescheept met een werknemerscommissaris" Kritiek op cle commissie- Verdam Nieuwe storing komst Bij Franse verkiezingen geen partijoverwinnaar Voor bijna drie miljoen natuurschoon gekocht Vietnam aste oeververbinding Westerschelde urgent MAANDAG 22 MAART 1965 Werkgeversvoorzitter mr. P.M.H. van Boven: UTRECHT „De staatscommis sie-Verdam heeft ons opnieuw opge scheept met de figuur van de werk nemerscommissaris en dat, terwijl de vakbeweging er al niet zo warm meer voor liep". Dit sterk kritische geluid liet de voorzitter van het Ne derlands Katholiek Werkgeversver bond, mr. P. M. H. van Boven, zater dagmiddag horen op een conferentie van de Dr. Wiardi-Beckmanstichting van de Party van de Arbeid over de structuur van de onderneming. In „het hol van de leeuw" (zoals hij deze conferentie zelf aanduidde) ver klaarde de werkgeversvoorzitter, dat de kapitaalverschaffers in deze tijd niet meer bevoorrecht zyn boven de werknemers, omdat de positie van laatstgenoemden door veel meer juri dische waarborgen omgeven is dan die der kapitaalverstrekkers. Essentieel voor een gezonde onder nemingsvorm noemde mr. van Boven de vrtje ondernemingsgewijze produk- tle en de mogelijkheid van een reële concurrentie, waarbij de leiding vun een bedrijf een eenheid ia. Naar zijn mening wordt deze eenheid onvermijdelijk aangetast indien werk nemerscommissarissen in het bestuur van een onderneming worden opgenomen. Mr. van Boven vergeleek dit met de aanstel ling van politieke commissarissen en hij vroeg zich af wat er zou gebeuren als deze ..absurde gedachte" werd geopperd m.b.t. de vakcentrales. Rechtsgrond De gedachtengang van de heer Van Bo ven kreeg steun van twee van de zes andere co-referenten. Prof. mr. W. L. Haardt, hoogleraar aan de Leidse uni versiteit. betoogde dat in het rapport van de commissie-Verdam de rechtsgrond van de gewenste medezeggenschap niet uit de doeken komt. Essentieel bij goed ondernemen achtte hij slagvaardigheid en daaraan zou de benoeming van een werknemerscommissaris wel eens afbreuk kunnen doen. Inspraak van de werkne mers via de ondernemingsraad achtte de hoogleraar voldoende. Ook drs. Th. H. Joekes, Tweede Kamerlid voor de WD, verwierp de gedachte van de werkne merscommissaris of commissaris „alge meen belang". Hij proefde in het streven daarnaar een poging van de vakbeweging haar (niet meer zo sterke) positie te ver beteren. (Van onze sociaal-economische redactie) stellen van de meerderheid der comm. :-Verdam t.a.v. het commissariaat 2 danig tot de open N.V.'s met „nun t heerste dochters" beperkt zijn, dat talrijke plausibele mogelijkheden zijn c door het kiezen van rechtsvormen te ont komen aan de verplichte aanstelling werknemerscommissarissen. Als de v stellen in de huidige vorm wet worden dan zijn er nog wel meer mazen in het net te bedenken, aldus mr. Versloot, die dit verband opmerkte dat het bedrijfs leven in Liechtenstein, Zwitserland en Ceylon dan wel eens een flinke opbloei kunnen vertonen De heer Ver sloot pleitte voor verdergaande maatre gelen. w.o. het toekennen van vetorecht de werknemerscommissaris t.a.v. beslissingen over opheffing, inkrimping overdracht.. Open verslaggeving Prof. Hessel legde in zijn referaat voor. al de nadruk op de gewenstheid van een zodanige open verslaggeving, dat ook de buitenstaander een duidelijk inzicht krijgt Mazen Voor het overige waren er op deze conferentie geen tegenstanders van de wcrknemerscommlssarls te beluisteren. Er waren twee inleiders, t.w. prof. dr. W. Hessel, hoogleraar aan de technische hoge school te Enschede, en mr. H. Versloot, directeur van het G.A.K. te Vlaardingen Laatstgenoemde betoogde, dat de voor- op DE BILT. Zaterdag en zondag passeerde een uitgebreid storingsge- bied met veel neerslag ons land. Op sommige plaatsen kwam daarbij tijde lijk ook sneeuw voor. Na het wegtrek, ken ervan volgde een rug van hoge luchtdruk, waarbij tijdens opklarin gen in de nacht van zondag op maan dag op de meeste plaatsen lichte vorst voorkwam. Inmiddels verplaatst een nieuw storingsgebied zich over de golf van Biscaje naar het noordoosten. Verwacht moet worden dat dit het ko mende etmaal dicht langs of over ons land zal trekken met veel bewolking en tijdelijk regen. Het is niet onmoge lijk dat in het noorden van het land de regen plaatselijk voorafgegaan wordt door sneeuw. De storing voort nieuwe hoeveelheden zachte en vochtige lucht naar west-Europa, waarbij do kans dat het hele land ditmaal tijdelijk in de zachtere lucht komt, groter is dan bij het passeren van do vorige storing toen alleen de zuidelijke provincies gedurende enige tijd in de zachte lucht kwamen. ZON EN MAAN Dinsdag 23 maart: zon op 0 30, onder 18.58: maan op 1.12, onder 9 21. Donderdag 25 maart: laatste kwartier HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen teven uur llbu üü3 De Bilt Twente Eindhovt Australisch Papoea: Geef Nieuw-Guinea aan Nederland CANBERRA De Australische Pa poea-bestuursambtenaar Koep heeft te genover een commissie der Verenigde Naties, die Nieuw-Guinea bezoekt, ver klaard dat westelijk Nieuw-Guinea te ruggegeven moet worden aan Neder land. Hij zcide- -.Ik ben"ongerust over de vele slechte berichten die ik krijg wat er in westelijk Nieuw-Guinea gebeurt." Hij verzocht de commissie groep naar westelijk Nieuw-Guinea te zenden en zich op de hoogte te stellen van wat daar gebeurt Het hoofd het burgeiyk bestuur in Austra lisch Nieuw-Guinea. sir Donald Cleland. heeft in een officieel rapport aan de Australische regering melding gemaakt •an de uitlatingen van Koep. Twee boerderijen prooi der vlammen RAAMSDONK Zaterdagmiddag zUn i Raamsdonk twee boerderijen door brand vernield. In het woonhuis van de landbouwer S. van Dongen brak de brand uit op zolder. De getroffen bedrijven zijn verzekerd. '6 stuks en wat huisraad redden. De iaastgelegen boerderij, eveneens met en rieten dak vatte ook vlam. Ook dit bedrijf, van de heer T. de Bont brandde tot de grond toe af. Er werden 51 stuks vee gered. Het vee voor een groot deel worden onder gebracht in twee leegstaande schuren. De getroffen bedrijven zijn verzekerd. Drie slachtoffers van kolendamp SCIIOORL Ten gevolge van kolen dampvergiftiging is zaterdagmorgen in zyn zomerwoning overleden de veertig jarige B. Duin uit Schoort. Vermoedelijk heeft de heer Duin nog geprobeerd zUn woning, waarvan ramen en deuren wa ren afgesloten te verlaten, omdat bij buiten zijn bed In nachtkleding werd ingetroffen. De rijkspolitie stelt een onderzoek In HELMOND Door kolendampvergif- ging is het echtpaar Van Zwol (05 en 7 jaar) om het leven gekomen. Het echtpaar werd zaterdagmorgen door hun twee pleegkinderen dood op bed gevon- Arrestatie we sens postzegel z wen d el BERGEN, Noorwegen Een Jonge- nan uit Bodoe in Noorwegen is gearres teerd onder verdenking op grote schaal philatelistisohe zwendel te hebben ge pleegd. lij zou aan Europese verzamelaars o.a. Engeland. West-Duitslond en Zweden postzegels hebben aangeboden, afgestem peld met speciale zeepoststempels, die aarde van de zegels aanzienlijk ver hogen. Een verzamelaar t« Bergen ontdekte dat de stempels op de zegels iets kleiner n dan de echte en waarschuwde de politie, die thans een onderzoek instelt i zich in verbind ins zal stellen met olitie in het buitenland om de omvang an de zwendel vast te stellen. De Noorse poltic wilde de naam van de verdachte niet bekend maken. in de resultaten, het beleid en de uitzichten van de onderneming. Daarbij moeten z.i. ook de bindingen van een onderneming <in kartelverband bijv.) doorzichtig zijn. Vier van de zeven co-referenten ver klaarden zich in grote lijnen akkoord met de voorstellen van de commissie Verdam, al hadden zij op onderdelen wel kritiek, t.w. drs. J. Boersma (C.N.V.), mr. G. Hekkelman (NVV), dr. P. Thoenes, so cioloog te Lelden en drs. J. M. den Uyl, voorzitter van het curatorium van de Dr. Wiardl-Beckmanstichtlng. Turkije voorziet ernstige botsing met Griekenland ANKARA Premier Urguplu van Turkije heeft zaterdag de VS laten weten dat hij „een ernstige botsing met Griekenland voorziet, indien dat land niet ophoudt met het terrorise ren van de Turken op Cyprus. De 64-jarige Urguplu zei dit op een lunch tegen de Amerikaanse ambas sadeur en tegen de bezoekende hoge functionaris van het State Depart ment, John Jernegen. Urguplu die een maand geleden aan het bewind kwam, heeft de VS onom wonden gezegd dat hij een harde poli- zou volgen die beoogt een einde te maken aan de terreur tegen de Turk- Cyprioten. Jernigan, die aanvanke lijk drie dagen in Turkije zou blijven, heeft na zyn gesprek met Urguplu be sloten naar Athene te reizen voor be sprekingen met de Griekse regering. Uit Athene wordt vernomen dat de Griekse minister van defensie, Garou- falias, gisteren In gezelschap van de bevelhebber van het Cyprische leger, generaal Grivas, naar Cyprus is ver trokken. Volgens goed ingelichte krln- zou Garoufalias president Maka- op de hoogte stellen van de me ning van premier Papandreoe dat als de Cyprische regering de levensom standigheden van de Turkse Cyprioten verlicht. Turkije bereid zou zijn af te zien van tegen het eiland gerichte mi litaire bedreigingen. Russische uitgave ruimtevaartzeeel ruimte een speciale postzegel van tien kopeken uitgegeven, waarop een ruimte vaarder is afgebeeld, die horizontaal naast imteschip zweeft en een film- bed ierut, terwijl een andere kos monaut die zich in de capsul ebevindt hem kijkt namen van de beide ruimtevaarders zijn niet op de zegel vermeld. Er staat alleen op: „Voor het eerst verliet een in een ruimtevaratuig. De Woschod 2 de kosmische ruimte. 18 maart 1965". Opleiding van Leonof begon in 1959 MOSKOU Ruimtevaarder Leonof is sinds 1959 in opleiding geweest voor zijn taak als eerste vrij zwevende heelalmens. Leo nof zei dit zelf in een vraagge sprek, dat werd afgenomen voor dat hij aan boord van de „Woschod 2" ging en dat nu in de Prawda is gepubliceerd. Leonof zegt dat hij werd In- gedeald in de eerste groep astro nauten, waarvan Joerl Gagarin, Pavel Popowitsj, Andrian Niko- lajev en Valeri Bykowski deel uitmaakten. De opleiding die hij ontving „verschilde aanmerkelijk van die der voorgaande ruimtevaarders. In het algemen d-.m. ik dat deze vulcht niet de laatste zal zijn". Een belangrijk deel van zijn opleiding speelde zich af in een vliegend laboratorium, in een vliegtuig waarmee de omstandig heden van gewichtloosheid kon den -orden nagebootst. T arin beproefde hij de „gang van zaken bij het kruipen door de luchtsluis. het verlaten en het weer binnengaan van het ruim tevaartuig. Ook werd geoefend in een geheel luchtledige ruimte. Zyn lichamelijke conditie had eveneens de aandacht. Elke och tend na het opstaan deed hij 40 minuten gymnastiek, dan volgde een wandeling. Na de lessen twee uur lichaamsoefeningen, zoals een .cross-countryvan 7 kilometer in de zomer of een ski tocht over deze afstand in de winter. afgelopen weekeinde BONN Nu na zovele dienstjaren de Russische ambassadeur Winogra- dow uit Parijs is teruggeroepen naar Moskou, ondanks zijn uitstekende per soonlijke betrekkingen met de Gaul le, groeit het vermoeden, dat ook de Russische ambassadeur Andrei Smir noff alleen nog maar naar Bonn zal terugkeren om afscheid te nemen. Smirnoff is al sinds Kerstmis af wezig. Hij ging oorspronkelijk met kerstverlof, maar toen moest zijn vrouw voor de derde keer al een galoperatie ondergaan. Het echt paar ging naar de Kaukasus. Smir noff wilde by zyn vrouw blijven. Mi nister Gromyko ging daarmee ak koord. Parijs Winogradow zal in Parijs worden ver vangen door de vice-minister van bui tenlandse zaken en vroegere delegatie chef bij de Ver. Naties. Daar kent mer hem nog van de heftige woordenwisse ling met de Amerikaanse chef-gedele geerde. Adlai Stevenson, welke vooraf ging aan de terugtrekking van de Rus sische raketten van Cuba. Zorin ls in de Russische hiërarchie een „zwaargewicht". Hij blijft ook als ambassadeur/vice-minister van bulten landse zaken. Volgens politieke waarne is dit een bewijs, dat de Sovjets met Frankrijk iets bijzonders in hun schild voeren. Zeker is dat Moskou het streven van staatspresident De Gaulle om zich steeds onafhankelijker te ken van dc Ver. Staten, krachtig zal dersteunen. Gaston Defferre herkozen PARIJS Gaston Defferre, bur gemeester van Marseille en socialis tisch kandidaat voor de in decem ber te houden presidentsverkiezin gen, is herkozen bij de gemeente raadsverkiezingen, die gisteren voor de tweede maal in 16.250 Franse steden en dorpen plaatsvonden. In de overige 21.359 gemeenten werd vo rige week zondag reeds een toerei kende meerderheid behaald. Defferre verwierf een absolute meerderheid op een lijst die gesteund werd door socialisten, katholieken en partij lozen. Deze combinatie veroverde 41 van de 1 zetels in de gemeenteraad van Mar seille. De overige zetels gingen naar de communisten en hun coalitiegenoten, de afgescheiden socialisten. De gaullisten verloren de vijf zetels die zij in de oude raad bezetten. In Parijs, waar negentig zetels te delen waren, kregen de gaullisten 35 tels, het democratisch verbond (socialis ten en communisten) 38 zetels en het centrum (conservatieven) dertien zetels, Communisten en socialisten wonnen zeven zetels, de conservatieven zes. De uitslagen uit andere gemeenten later zien dat er weinig verschuivingen zijn opgetreden. In vijfentwintig van de der tig steden met meer dan honderdduizend inwoners werden de gemeenteraden by de stemming van deze of vorige zondag herkozen. Negen Britse werven gaan samenwerken LONDEN Negen Britse scheeps werven hebben de Britse vereniging voor scheepsbouwkundig onderzoek op gericht om de scherpe concurrentie het hoofd te bieden. De directeur der vereniging, dr. R. Hurst, zeide dat men studie zal malcen van een schip van 40.000 ton voor massagoed. Gulle vereniging Natuurmonumenten AMSTERDAM Verleden jaar heeft de Vereniging tot Behoud van Natuurmonuten 631 hectare natuur schoon aangekocht, waarmee een be drag van Bijna drie miljoen gulden was gemoeid. Het totale bezit van de vereniging (onder meer het Naar- dermeer en de vogelbroedplaatsen op Texel) is hiermee gestegen tot 19.000 hectare. Aangezien ook de prijzen van natuur schoon sterk gestegen zijn, was met de 18.400 hectare, die de vereniging begin 1964 bezat, naar verhouding veel minder geld gemoeid; ruim twaalf miljoen gul den. Dat werd meegedeeld op de jaarver gadering van de vereniging, zaterdag middag in Krasnapolsky te Amsterdam. Het aantal leden heeft met een toename van 3000 verleden jaar de 50000 over schreden. Verder zien De directeur, mr H. P. Gorter, zei on der meer, dat onze welvaart ons dreigt te beletten verder te zien dan het ma teriële. Wij mogen niet vergeten, aldus Gorter, dat de natuur niet kan wor den veronachtzaamd en geschonden. Waar vindt men een zeer dicht be volkt land, aldus de heer Gorter, zestig procent va nde bevolking in de steden woont, waarvan nog r 7.2 procent van de oppervlakte uit bos en slechts 4.4 procent uit an der natuurgebied bestaat? Waar bo vendien niet minder dan 57 procent van de oppervlakte aan ruilverkave ling is of wordt onderworpen? De vereniging, aldus de heer Gorter zal voor de natuur moeten blijven vech ten. Zij weet zich in toenemende mate gesteund door de publieke opinie. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren toegezegd alle inlichtin gen die hij in overeenstemming met het landsbelang openbaar kan maken, aan de pers door te geven. Maar. zo zei hij in antwoord op de kritiek die van ve le zijden is geuit op zijn houding op persconferenties, ik zal zelf bepalen wanneer persconferenties gehouden moe ten worden. Hij zal proberen op zijn minst één officiële persconferentie per maand te houden. /n, een&OMte h# De in Oporto (Portugal) wonende Alinio Rosa Moreira zegt al 21 jaar lang niet te hebben ge slapen en enkele artsen hebben dit bevestigd. De 61-jarige gepensioneerde gemeente-ambtenaar ver telde. dat hij *s nachts van drie tot vier plat op bed ligt, maar niet in slaap kan komen. De rest van zijn tijd brengt hij door in zijn kleine werkplaats. De gemeen telijke geneeskundige dienst heeft hem al eens met vakantie naar een badplaats gestuurd hoop r zeelucht Alinio weer een gezonde slaap kan bezorgen. Maar ook dit hielp niet. De Portugees wacht nu vol ongeduld op een Bra ziliaanse hypnotiseur die door de artsen te hulp is geroepen. De hele week hadden de buren van Cornelio Zu- chhini in de Italiaanse plaats Mestre geklop ge hoord en zich afgevraagd wat het toch wel kon zijn. Tot hun verbazing ontdekten zij later, dat het geen huishoudelijk getimmer was. maar de wanhopige poging van een zieke man, die door met een hamer op de vloer te slaan hulp pro beerde te krijgen- Bijna hadden de buren het te laat ontdekt. Zij vonden de 41-jarige Zuchhini bewusteloos op de grond liggen, uitgeput van de griep en een hartaanval. In Parijs hebben dieven zaterdag uit een juwe lierszaak bijna kostbare sieraden ter waarde van ruim 120.000 gulden ge stolen. Aangezien het re gende en de mannen geen zin hadden om nat te worden, ramden zij de etalageruit van de juwe lierszaak met hun auto- Van hun wagen uit graaiden zij toen naar de kostbaarheden in de eta lage. Toen zij klaar wa ren reden zij snel weg, echter niet snel genoeg voor de politie die de dieven na een korte achtervolging klem reed. De in het RAI-gebouw gehouden Hiswa-tentoon- stelling heeft 152.497 be zoekers uit 19 landen ge trokken. Het grootste aantal buitenlanders kwam uit West-Duitsland. De standhouders, aldus de mededeling van de RAI, zijn zeer tevreden. (Vervolg van pagina I) Het opperbevel van het Cambod jaanse leger heeft vanochtend meege deeld dat Zuidvietnamese militairen, ondersteund door jachtvliegtuigen, zondag het Cambodjaanse dorp Preah Trohing in de provincie Kampot heb ben aangevallen. Twee inwoners van het dorp, dat twee kilometer van de grens ligt, werden gedood en drie ernstig gewond. De Amerikaanse en Vietnamese strijd krachten experimenteren met gas en hebben ook gas gebruikt in de strijd tegen de Viet Cong, aldus hebben zeer betrouwbare militaire zegslieden vandaag bekend gemaakt. Er zouden verscheidene soorten niet-giftige gassen tegen de gueril- lastrijders gebruikt zijn in de gebieden van het tweede en het derde korps in Zuid-Vietnam. Sommige van de experimenten zyn ge lukt, maar anderen zijn mislukt Ver wacht wordt dat de proeven zullen wor den voortgezet aldus de zegslieden. De aard van het gas is geheim, maar aangenomen wordt dat het hier een mengsel betreft van onoer meer traangas en een gas. dat misselijk maakt en braken en buikloop veroorzaakt Brand in drijvend restaurant VERONA Tot verbazing van poli tie en brandweer heeft geen van de 200 gasten van het populaire visrestau rant La Barcaccia ook maar een schrammetje opgelopen toen zij dooi een hevige brand gedwongen het ver bouwde binnenschip moesten verlaten. Hun persoonlijke eigendommen gingen veelal in de vlammen op. Hete olie. waarin de aardappelen ge bakken werden, vatte vlam en maakte van het houten schip binnen enkele minuten een ruïne. In de vlammen ont ploften drie flessen g^s. Een van de flessen schoot door het dak en kwam 350 meter verder In het water BRUSSEL Een Nederlandse auto bus is zondagmiddag in Brassohaat op de weg van Antwerpen naar Breda in botsing gekomen met een tankauto. Van de 40 inzittenden liepen er 27 lichte verwondingen op. Elf van hen moesten in een ziekenhuis worden behandeld In Bonn geloven vele waarnemers, dat ook voor ambassadeur Smirnoff, die al meer dan acht Jaren de Sowjet- unie in de Bondshoofdstad vertegen woordigt zonder al te veel te hebben kunnen bijdragen tot een verbetering van de betrekkingen tussen Moskou en Bonn, de tijd zo langzamerhand is ge komen afscheid te nemen. Men gelooft verder, dat Smirnoff pas kort voor zijn vertrek naar Bonn zal horen wat men met hem van plan is. En daarmede, hoe lang hij nog in de ambassade in Rolandseck die bezuiden Bonn al op het grondgebied van de deelstaat Rijnland- Pals ligt zal resideren. Diplomatieke kringen ln de Bonds hoofdstad menen dat het gedwongen ontslag van premier Nikita Chroesjtsjof dat ongetwijfeld niet los was te den ken van zijn plan om in te gaan op de uitnodiging van kanselier Erhard tot een bezoek aan Bonn het einde bete kende van een periode van Russische politiek jegens West-DiAtsland, die Smirnoff al die jaren heeft medever tegen woordigd. (Vervolg van pagina 1) De Ranger-9 is naar de maan ge stuurd om foto's te maiken van moge lijke landingsplaatsen voor een lan ding van de eerste mens op deze pla neet. Gedurende het laatste kwrartier van de tocht zal de Ranger ongeveer vierduizend opnamen malcen en deze dan naar de aarde zenden. Het gaat hier vooral om foto's van de hooglan den. het deel dat bij de twee vorige Ranger-lanceringen niet werd gefoto grafeerd. 400.000 km De afstand die de Ranger-9 moet af leggen bedraagt ongeveer 400.000 km. Hiervoor heeft de raket 65 uur nodig, zo dat kan worden verwacht dat zij woens dagmiddag om vier uur te pletter slaat bij de krater Alphonsus. Om de Ranger op deze plaats te doen neerkomen zal eerst de koers enigszins moeten worden gecorrigeerd. Deze verbetering zal ver moedelijk vanmiddag om half drie (Ned. tijd) worden uitgevoerd. (Vervolg van pagina 1) VALKENSWAARD De 23-jarige Ar. nold van Deursen uit Stiphout is vrijdag nacht op de Luikerweg bij een frontale botsing om het leven gekomen. De be stuurder van de auto, waarin de heer Van Deursen zat, brak beide benen. De beide inzittenden van de andere wagen, respectievelijk afkomstig uit Baarle- Nassau en Eindhoven werden ernstig ge- BRUMMEN De 52-jarige H. OLden- kamp uit Brummen is gistermiddag in het ziekenhuis in Hengelo overleden. Hij werd enkele dagen geleden ernstig gewond, toen hij op een bouwrwenk ln Hengelo van een steiger viel. TILBURG Zaterdagnacht heeft bij een frontale botsing op het viaduct ln de Ringbaan-west de 27-jarige chauffeur L. M. J. Verdaardonk het leven ver loren. Het slachtoffer, dat in Tilburg woonde, was ongehuwd. HU week onver wacht naar links uit. van de cmfwyp de tegenligger liep enkele snüwonden op. ROTTERDAM Vrijdagnacht is tn het ziekenhuis de 41-jarige Journalist F. Reedijk, overleden aan verwondingen van een ongeluk. De heer Reedijk was de Witte de Withstraat overgestoken en tegen een passerende tram opgelopen, waarbij hij een sohedelbasisfractuur cp- ROERMOND In Echt is zaterdag avond de 22-jarige ongehuwde P. Lau- man met zijn bromfiets gevallen. Hij sloeg met het hoofd tegen de grond en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Roermond gebracht waar hij over leed. TILBURG In het ziekenhuis over. leed gisteren de 58-jarige M. W. C. de Brouwer, die vrijdag terwijl hij even om keek met zijn bromfiets frontaal tegen een auto was gebotst en met het hoofd door de voorruit was geslagen. UTRECHT Zaterdag is in het zieken huis de 23-jarige J. C. H. de Jager, een magazijnbediende uit Nijmegen bezwe ken aan de verwondingen die hij vorige week had opgelopen toen hU op een zebrapad in de Bleekstraat werd aange reden door een onbekend gebleven brom. fietser. DOETICHEM Zaterdagnacht is de twintigjarige militair G. Gerritsen uit de buurtschap Kilder met zijn brom fiets op het natte wegdek geslipt. Ernstig gewond werd hy naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij gisteren is over leden. T an internationale betekenis (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Het staat onom stotelijk vast, dat de rijksoverheid de vaste oeververbinding over de Westerschelde zal moeten financie ren, een verbinding, die niet alleen van Zeeuwse en nationale, maar ook beslist van internationale betekenis is en waarvoor een investering nodig is van enkele honderden miljoenen guldens. Maar als de rijksoverheid dit project niet hoger waardeert dan tot nu toe het geval is, moet het als onwaarschijnlijk worden beschouwd, dat dit project op korte termijn aangepakt zal worden. Hoewel de minister van verkeer en wa terstaat een studie heeft toegezegd en hoewel de noodzaak van een vaste ver binding over de Westerschelde langza merhand tot geheel ons land en ook daarbuiten is doorgedrongen staat dit plan niet op het prioriteitenschema van de regering voor de komende jaren. En dat schema staat vast Pessimistisch Met deze pessimistische opmerkin gen zette ir H. Wiggerts van de Rijks dienst van het Nationale Plan enigs zins een domper op het enthousiasme waarmee het departement Zeeland van Nijverheid en handel onverdroten de aandacht vestigt op de mogelijk heden van een vaste oeververbinding. Dezer dagen vonden deze activiteiten van dit departement 'n hoogtepunt in een zeer goed bezochte en gesla; studiedag, die aan dit onderwerp gewijd. Facetten verschillende mogelijkheden wer den breed uitgemeten. Naast ir Wig hebben prof. F. van Rupimelen de Geologische Dienst, dr A. de Waele. verkeersdeskundige te Gent en dr C. de Galan. directeur van de Wiardl Beckmanstichting hun licht laten schU- op enkele facetten, vier sprekers en een forum waren op de volgende punten eensgezind noodzaak van vaste verbinding staat nadrukkelijk vast; technisch zijn er geen problemen brug-tunnelcomblnatle verdient voor keur: beste trace vanaf Baarland op Zuid- Beveland naar een punt ten oosten van Terneuzen; rijksoverheid moet project financie- Wat de financiering betreft trok dr De Galan de vaste oeververbinding in het politieke vlak. Want, zo verklaarde hij, financiering van de rijksoverheid zal inhouden een afweging tegen andere overheidsinvesteringen of een belas tingverhoging (c.q. minder belasting verlaging). HierbU gaat het om een po litieke keuze. In het begin van zijn toespraak had dr De Galan de verwachting uitge sproken, dat in 1970 11.000 auto's per dag van de vaste oeververbinding ge bruik zullen maken en ln 1980 rond 27.000 auto's per dag (de veren ver voerden in 1964 3500 auto's per dag). Brug-tumnel Naar prof. Van Rummelen meedeelde het geologisch gezien de meest aan vaardbare oplossing een combinatie van brug-tunnel. Hiervoor moet een trace gekozen worden, waarin maar een vaar geul voorkomt. Dit tracé ligt tussen Baarland en oostelijk van Terneuzen. Opmerkelijk is, dat dit tracé ook past in de gedachtengang van de planologen. Ir Wiggerts had dan ook geen moeite om dit tracé als juist te bestempelen. Ook deze spreker gaf de voorkeur aan een brug-tunnelcombinatie. Naar zijn mening moet de vaste ver binding er snel komen, want deze ver binding vormt op den duur een onmis bare schakel in de infrastructuur van geïntegreerd Westerscheldebekken. Gaat Fokker kunstmanen maken SCHIPHOL Fokker neeft plannen voor de oprichting van een afdeling ruimtevaart, die in de eerste plaats kunstmanen zal moeten maken voer de Europese ruimtevaartorganen ELDO en ESRO. De ESRO heeft de laatste jaren al en kele tientallen Europese industrieën be naderd voor eventuele opdrachten. Zoals bekend is det ESRO de organisatie, die Europese kunstmanen laat bouwen, ter- ELDO opdrachten geeft voor de raketten voor de lancering van bouw v de Europese kunstmanen. Fokker overweegt voor haar ruimte vaart-activiteiten een vonm van saraen- erking met mede-aandeelhouder Repu blic Fairchild (die de F-27 in ldcentle Amerika bouwt) en de Amerikaanse helikopterfabriek Hillen Fokker is al begonnen Ingenieurs en natuurkundigen voor de nieuwe afdeling te werven. Ds. mr. Ter Linden (directeur Zetten) overleden (Van oze kerkredactle) ARNHEM Gisteren ls in het diaco- nessenhuis in de leeftijd van bya zestig jaar de directeur van de Heldringgestich ten te zetten, ds. mr. B. ter Linden over leden. Op het gebied van de protestants- christelijke kinderbescherming nam hij een vooraanstaande plaats in. Ds. Ter Linden was onder meer voor zitter van de Hendrik Piersonivereniging te Amsterdam, voorzitter van de federatie instellingen voor steun aan ongehuwde moeders (FIOM) en sinds 1944 directeur van de Heldring-gestichten, een antal tehuizen voor moeilijk opvoedbare meis jes en voor ongehuwde moeders in de Betuwe. Op grond van ordinantie 7 artikel 17 van de kerkorde (singuliere gaven) werd mr. Ter Linden toegelaten tot het ambt van predikant van de gestichtsgemeente ..Vluchtheuvelkerk" te Zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5