Uw probleem is het onze Tijd van lioempa-muziek behoort tot verleden Duitse synode komt gescheiden bijeen Ir. Geuze: CHU verwerpt elke kabinetsbinding Zonder te spreken wees Cals commerciële tv af Een woord voor vandaag GPV sprak lang over richtlijnen Geen tijd meer voor referaat Bronchi letten 2 MAANDAG 22 MAART 1965 Jaarvergadering Chr. Harmonie AMERSFOORT De tijd van de hoempa is voorbij aldus be sloot de heer A. Posthumus zijn re feraat over „Onze hedendaagse verplichte concoursmuziek", dat hij zaterdagmiddag op de jaarver gadering van de Ned. Federatie van Chr. Muziekbonden te Amers foort hield. Nu wat er allemaal op deze vergadering aan de orde kwam, le verde wel het beste bewijs voor deze woorden van de directeur van de Militaire Kapel en voorzitter Muziek Adviescommissie. De zo belangrijke zaak van de amateuristische muziekbeoefening wordt bij de Chr. harmonie en fanfa re wel bijzonder goed aangepakt. Terecht werd daarom voorzitter Y. Woudstra door de tweede voorzitter, de heer P. J. Verhoef, gehuldigd en de heer Woudstra, die al 25 jaar de dertigjarige federatie leidt, kreeg uit diens handen het gouden bondsin- signe, waarna de Unie van Tamboers en Pijperkorpsen, die het vorige jaar als lid in de federatie opgenomen is, een bloemstuk aanbood. Naar aanleiding van de rapporten der verschillende commissies ontwik kelden zich levendige discussies, die precies de knelpunten van het zo welvarende en intense verenigingsle ven aangaven. Daar was de regeling met de BUMA over de betaling der auteursrechten (er komt een soort handleidinkje hierover), de regeling van de gemeentelijke subsidies, die niet overal even vlot verloopt, daar was de gedachte aan een kadervor ming voor bestuursleden van de vere nigingen en daar was de uniformiteit in de eisen en in de beoordeling bij de bondsconcoursen, waarbij ook betrokken werden de reglementen voor de concoursen van de tamboers en pij per korpsen. BIJDRAGE Een uitgebreid debat ontstond over het voorstel van het Federatiebestuur om een bijdrage te vragen van de kerken voor de uitbouw van het werk der Chr. harmonie en fanfare. Nauw hieraan sloot het voorstel van Gelderland om samenstelling van een nieuwe koraal liederenbundel ter hand te nemen voor deze muziekuitgave steun te vragen aan de kerken. Want zo zei de toelichting steeds meer worden onze korpsen ingeschakeld voor kerkelijk werk en de keuze voor geschikte muziek is nu absoluut te klein. Voorzitter Woud stra wilde zich over dit alles ernstig beraden met de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen i een positieve oplossing komen. Een contact tussen deze beide grote Chr. muziekbonden zou overigens ook in andere opzichten lang niet onvoordelig zijn! met de tevreden, maar men zou zo graag nog meer corpsen bij de audities betrokken zien. De N.C.R.V. heeft nu in de adviescommissie voor deze audities opgenomen de heren R. van Yperen, A .Posthumus en P. van Bruggen. Inderdaad onze Chr. radio heeft altijd een open oog gehad voor de muzikale zelfwerkzaamheid van de r_" fptir en zij werkt krachtig mee aai bevordering van het amateuristische ziekwezen! JEUGD Hoezeer de Federatie de jeugd in de muziekbeoefening betrekt, blijkt uit het Nationaal Jeugdkorps, dat vijf jaar geleden opgericht werd en nu al een grote naam bezit. Na Peet van Bruggen leidt nu Piebe Bakker dit kostelijk blaasorkest, waarvan de le den uit het gehele land komen. Er bestaat een lange wachtlijst vacaturen! Men zal het weer kunnen horen zowel op de Cultureel Pedago gische Vormingsdag, die dit jaar ge houden zal worden op donderdag 4 november in Groningen, alsook op de «tering van het zesde lustrum van de federatie op zaterdag 3 juli in Zwolle. Ja de tijd van de hoempa voorbij!, zei de heer Posthumus terecht. Hij vertelde met welke grote zorgvuldig heid de lijst van de verplichte concours muziek wordt samengesteld. Dat tegen woordig de componist scheiding maakt tussen harmonie en fanfare, is bijzonder verheugend: elk van beide soorten stelt zijn eigen eisen, en dan komt daarbij nog de brass-band. Over bewerkingen van symfonische muziek was de heer Posthu mus niet erg te spreken. Er zijn immers perfecte uitvoeringen van symfonische literatuur via radio en grammofoon of v. te beluisteren, zodat deze bewerkin- en eens te meer als aftreksels klinken, 'rouwens er worden in de muziekwe reld steeds hogere eisen gesteld, en dit geldt ook voor de amateurwereld. Daar- moet de amateurmusicus steeds blij- studeren, om in zijn hobby, de muziek, het hoogste te bereiken waartoe zijn krachten hem in staat stellen. En dit geldt evenzeer voor de dirigent. Die Federatie biedt alle gelegenheid hiervoor: in Groningen zullen dirigen- tencursjissen worden gegeven, die on der leiding staan van Peet van Brug gen. Deze zullen een jaar duren en er wordt per week 5 a 6 uur les gegeven. Aansluitend hieraan komt er een vol ledige opleiding van 3 a 4 jaar. Moeilijkheden in gerefkerk van Hattem (vrijg.) (Van een onzer medewerkers) HATTEM In de gereformeerde (vrijgemaakt) zou gistermorgen één' van de twee plaatselijke predikanten, ds. C. van Ommen, zijn voorgegaan. In zijn plaats verscheen zijn collega ds. R. Houwen, die de gemeente mee deelde, dat ds. Van Ommen de kerke- raad een brief heeft geschreven, dat hij zich niet langer onder de opzicht en de tucht van de kerkeraad stelt. Hij verklaarde zich wel bereid tot een samenspreking. Wij vernemen, dat op de achter grond van deze moeilijkheden de kwestie staat, of er ter plaatse samen- sprekingen kunnen worden gehouden met de gereformeerde kerk. Vanavond zal er een bespreking worden gehou den van de kerkeraad met ds. Van Ommen. Ds. Van Ommen, die vijftig jaar is, werd in 1942 predikant te Maastricht. In juli 1945 maakte hij zich met een deel van deze kerk vrij. In 1946 ver trok hy naar Wezep, waarna hij in 1948 in dienst van de kerk van Zwolle als missionair predikant naar Oost- Soemba ging. Sedert 23 juli 1950 dient hij de kerk van Hattem. Nieuwevertaling aangeboden (Van onze kerkredactie) FRANKFORT Voor het eerst in de kerkgeschiedenis is gisteren de synode van de Duitse Evange lische Kerk in twee afzonderlijke groepen samengekomen. Gedwon gen door de politieke omstandig heden vergaderden tachtig synode leden uit West-Duitsland en West- Berlijn in Frankfort, terwijl de veertig Oostduitse synodeleden precies dezelfde agenda afhandel den in Maagdenburg. De vorige synode (in maart 1963) vergader de alleen in het Westduitse Bethel. De plaatsen van de Oostduitsers bleven toen onbezet. Tijdens de openingskerkdienst gis termorgen, die door radio en televisie werd uitgezonden, werd het eerste exemplaar van de herziene Lutherbij- bel overhandigd aan de praeses, dr. Kurt Scharf. Het is geen nieuwe bij belvertaling, maar een modernisering De onderscheidenen v.l.n.r. Pie- ter 't Hoen, mevrouw dr. Anne Berendsen, Leo Vroman, prof. dr. R. P. Clever inga en J. Smal- lenbroek. School in Hantum schaft nieuwe berijming weer af HANTUM Het hoofd van de christe- lijk-nationale school in het Noordfriese dorpje Hantum heeft besloten de Proeve van nieuwe psalmberijming, die de school had ingevoerd, weer af te schaffen. Daar de plaatselijke kerken (een hervormde gemeente en een gereformeerde kerk) deze berijming niet hebben ingevoerd, kwamen de leerlingen in een vacuüm te verkeren. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Austerlitz: W. S. Even huis te Biervliet; te Vaassen (toez.): A. P. Nauta te Middelburg. Kand. J. H. v. d. Bank te Wilnis deelt mee. dat hij zich pas per 31 maart beroepbaar stelt en dat van een beroep van Sint-Annaland geen sprake kan zijn. Aangenomen naar (Ameland) (verb. ber.). Bedankt voor Bruinisse (toez.): J. Winterswijk te Zevenbergen; voor Ouderkerk a. d. IJssel: W. C. Hovius te N ïeuw-Lekkerland - GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-O. (wijk- gem. 2): J. v. Leeuwen te Zeist; te Onnen: J. Jellema, kand. te Achterveld. Aangenomen naar Amstelveen-N.- Buitenveldert (4de pred. pi.): A Scheeres te Gorincbem. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Drachten: T. Brienen te miair/tmiiiWLr M mP SBi (Van een onzer verslaggevers) f AMSTERDAM De CHU heeft bij de nieuwe kabinetsvorming, waaraan de heer Cals thans werkt, geen behoefte aan een binding als „het akkoord van Wassenaar", waaraan het demissionaire kabinet was gebonden. Liever gaat de CHU, blijkens de woorden van de voorzitter van de CH-fractie in de Eerste Kamer, ir. M. A. Geuze, met een duidelijk programma in zee, waarin slechts enkele, doch wel voldoende, hoofd lijnen zijn opgenomen. Als construc tieve middenpartij zijn wij voor standers van een eigen verantwoor delijkheid van het kabinet, aldus de heer Geuze, die verder betoogde, dat het ontbreken van een bepaalde binding de kans op tegenspel uit de Kamer sterk vergroot. Hij sprak zaterdagmiddag in hotel Krasnapolsky tijdens de jaarvergadering van de CH-kamerkring Haarlem. Uit gaande van de situatie, waarin de kabi netscrisis zich op dat ogenblik bevond, zei hij: „Wanneer wij meedoen aan een nieuwe kabinetsformatie, dan moeten wij meedoen van ganser harte en met inzet van alle kracht". Verzetsprijzen uitgereikt AMSTERDAM Als mr. Cals zaterdag geen kabinetsformateur geweest was, dan zou hij zich tij dens de uitreiking van de prijzen en penningen kunstenaarsverzet, hebben uitgesproken tegen com merciële televisie. Aangezien net hem echter als formateur niet ge oorloofd is in het openbaar op te treden, sprak hij niet. Zijn rede over „De zon der vrijheid" was wel in brochurevorm verkrijgbaar en het was de voorzitter van de stichting kunstenaarsverzet, de heer R. F. van Heusden, die er en kele passages uit citeerde. „Voor radio en televisie geldt dat zij tot de mensen moeten spreken, niet tot de klant. De gevaren der verbijzondering vormen voor mij de diepste grond om de commerciële televisie af te wijzen en een reclame die harmonisch in het geheel is opgenomen en niet domineert, aan vaardbaar te achten." „Het zich richten tot de gehele mens dreigt steeds meer in het ge drang te komen. De moderne mens wordt voortdurend aangesproken als klant, d.w.z., in één van zijn verschij ningsvormen, die niet zelden ver bo ven zijn proporties wordt uitgetild, waaidoor elk gevoel voor verhoudin gen verloren gaat. Dit gevoel voor verhoudingen kan alleen verkregen worden door iemand die meer dan aspect ziet en die dus kan afwegen", aldus citeerde de heer Van Heusden uit de rede van mr. Cals. De prijzen werden uitgereikt aan mevrouw dr. Anne Berendsen voor haar boek „Vrouwenkamp Ravens- brück" en aan de dichter Leo Vroman voor zijn gehele oeuvre. ERKENTELIJK De stichting kende drie erepenningen ie: aan prof. mr. R. P. Cleveringa voor zijn houding tijdens de bezetting. Peter 't Hoen (de neer F. J. Goedhart, socialis tisch Tweede-Kamerlid), als vertegen woordiger van de illegale pers. en de heer J. Smallenbroek als voorzitter der Stichting 1940-'45. De heer Van Heusdecn betuigde zijn respect met de honorabele motieven van H. J. Reinink. directeur-generaal de kunsten en de internationale culturele betrekkingen van het ministerie gnr o., k. en w, aan wie aanvankelijk sen erepenning was toegekend, maar die deze weigerde, omdat hij toen prof. Cleveringa in 1940 in het openbaar irotesteerde tegen het ontslag van Joodse iocen-ten, nog optrad als waarnemend secretaris-generaal van het ministerie van o., k. en w. Namens de stichting getuigde de heer Van Heusden var erkentelijkheid voor het vele dat Reinink heeft gedaan voor de zaak der kunstenaars. van de vertaling van Maarten Lu ther, die in 1521 uitkwam. 's Avonds sprak de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken dr. W. A. Visser 't Hooft. In zijn toe spraak gaf hij een balans van de oecumenische situatie van het ogen blik. I De eigenlijke synodewerkzaamheden werden geopend door de praeses, dr. Scharf uit Berlijn, terwijl tegelijker tijd in Maagdenburg bisschop F. W. Krummacher, de voorzitter van de Oostduitse evangelische kerkconferen- tie, een openingswoord uitsprak. Historische taak Dr. Scharf legde er de nadruk op, dat de ene Evangelische Kerk van Duitsland door God gesteld is in ge bieden van verschillende maatschap pelijke structuur en politieke ordening. Zij heeft daardoor de historische taak, om mensen in de gescheiden kampen van de huidige wereld te tonen, hoe zij „naar elkaar toe" moeten denken. De Evangelische Kerk doet haar Best, aldus dr. Scharf, om de nood van de scheuring van het Duitse volk zoveel mogelijk te verlichten. Het staat daarbij voor haar vast, dat zij heeft te maken met twee Duitse rege ringen. Het is niet de taak van een kerk, aldus dr. Scharf, staatsrechtelij ke uitspraken te doen. Wel moet zij de dienst van de verkondiging uitoefe nen ten aanzien van de machten, die onder Gods toelating de ordening on der de mensen in stand houden. Daarom kondigde dr. Scharf een nieuw gesprek met de Oostduitse auto riteiten aan, dat het contact tussen kerk en staat in Oost-Duitsland zal moeten regelen. Het thema van de synode is „Woord Gods en Heilige Schrift". De ant woorden, die in dit verband gegeven worden, zullen van grote betekenis zijn voor de problemen rond de doop, de confirmatie en de toelating van de vrouw in het ambt. Geen werkweken van 65 uur voor coassistenten DEN HAAG Minister Bot .is op dit moment niet in staat een catego risch antwoord te geven op de vraag, of de studiebegeleiding der coassisten ten in diverse klinieken te wensen overlaat. Een dergelijk antwoord zou een uitvoerig onderzoek bij alle des betreffende ziekenhuizen vergen er ten aanzien van alle voorkomende co- assistentschappen. Wel is de minister voornemens onder de aandacht van de desbetreffende instellingen te brengen dat de studiebegeleiding bij de ver vulling van de coassistentschappen niet in het gedrang mag komen. De heer Bot deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Vermooten en Lamberts (soc.) na het verschijnen van een rapport van de Studentenvakbe weging over de medische studierich ting. Op de vraag of het juist is, dat de coassistenten werkdagen maken van 12 tot 14 uur bij werkweken van 65 uur, merkte de minister op, dat hij aanneemt, dat dergelijke werktijden in sommige gevallen (bij voorbeeld de verloskunde en de heelkunde) kunnen voorkomen, maar dat dat in het alge meen toch niet het geval is. De bewe ring, dat gedurende de twee jaar voorbereiding op het artsexamen effectief studeren geen sprake meer, kan zijn, is in zijn algemeenheid dan ook onjuist. Overigens meent de minister, dat de ze praktische jaren een afspiegeling behoren te zijn van wat de studenten in hun beroep wacht: een onvoorwaar delijke inzet van de hele mens ir belang van de ziekte. „In de wereld lijdt gij verdrukking, maar houdt goede moed, Ik heb de wereld overwonnen" (Johannes 16:33). Wereld en verdrukking we hoeven daarover niet veel ce vertellen, want we weten er alles van. En dan mogen we het woord verdrukking in ruime zin nemen, we hoeven niet alleen te denken aan onderdrukking. We mogen hierbij ook denken aan ziekten, aan hongersnoden, aan oorlogen, aan tegen slagen, aan vervolgingen, aan al die dingen, die de wereld tot een verschrikking kunnen maken. Ja, we weten er alles van. We behoeven 's avonds maar de krant op te slaan om er in alle hevigheid mee geconfronteerd te worden. Het is beangstigend en benauwend. En nu zegt de Here: Maar houdt goede moed! In feite be tekent dit: Laat u door al dat vreselijke niet ontmoedigen, laat het u niet helemaal gaan beheersenzeker niet moet ge er onder door gaan. In het: Houdt goede moed, zit iets van uitzicht. Uitzicht? Jazeker. Want de Here laat er het belangrijkste op volgen: Ik heb de wereld overwonnen. De Here is overwin naar, en een overwinnaar heeft het altijd voor het zeggen. Uiteindelijk heeft de Here het voor het zeggen, en niemand en niets anders. En daarom kunnen we, in weerwil van alles, goede moed houden. Hij glorieert, Hij is de triomfator. Alle macht wordt uiteindelijk gebroken, de Zijne blijft tot in eeuwigheid. En daarom mogen we over de verdrukking heen zien, de blik gericht houdende op Hem, Die de macht heeft. Wij lezen vanavond Mattheüs 20 vers 1 tot 16. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De algemene verga dering van het Gereformeerd Politiek Verbond, die zaterdag te Utrecht is gehouden, is geheel gewijd geweest aan de bespreking van de „Politieke richtlijnen". Deze richtlijnen waren aan de algemene vergadering ter goedkeuring voorgelegd, maar er werden zoveel vragen over gesteld en min of meer kritische opmerkingen over gemaakt, dat een nieuwe verga dering zal worden gehouden om de richtlijnen vast te stellen. De „Politieke richtlijnen" zijn op gesteld door een speciale daartoe ingestelde commissie, met als advi seurs het Tweede Kamerlid P. Jonge ling, prof. J. Kamphuis uit Kampen en dr. C. Trimp, geref. predikant (vrijgemaakt) te Voorburg. Zij zijn reeds in de kiesverenigin gen in discussie geweest en deze Hoestdrank in tabletvorm.95ct Herv.-Geref. samenwerking in Veghel VEGHEL De kerkeraad van de hervormde gemeente heeft besloten, dat eenmaal in de vier weken in een morgendienst een gereformeerd predikant zal voorgaan en dat de avonddiensten (tweemaal per maand) beurtelings door een her vormd en een gereformeerd predi kant geleid zullen worden. Tevens zullen belijdende gereformeerden als gast mogen deelnemen aan leg met de kerkeraad van de gere formeerde kerk van 's-Hertogen- bosch, waaronder de gereformeer den in Veghel, waar geen gerefor meerde kerk is, ressorteren. De hervormde gemeente van Veghel belegt ook kerkdiensten te Uden, dat naar de gereformeerde indeling onder Oss ressorteert. Er zijn te Uden al enkele gemeenschappelijke kerkdiensten gehouden. Verder gaande plannen wil de gerefor meerde kerk van Oss echter eerst nog voorleggen aan de classis over eenkomstig de regeling, die de sy node van Apeldoorn getroffen heeft betreffende gemeenschappelijke kerkdiensten. hebben, reeds geruime tijd geleden, 'opmerkingen kunnen inzenden. Het uiteindelijke resultaat van langdurige studie van de commissie werd vastge legd in zeventien artikelen, elk voor zien van een brede toelichting. De richtlijnen zijn zuiver bedoeld als richtlijnen en niet als een officieel beginselprogram, dat door een alge mene vergadering zou moeten worden vastgesteld. Zij zullen moeten dienen als richtlijnen voor de arbeid van Kamer-, staten- en raadsleden en als studie-object voor de aangesloten kiesverenigingen. Tweede vergadering Do uitvoerige discussie ter vergade ring werd onderbroken door een on derling beraad van de Generale Ver bondsraad, waarna tenslotte werd be sloten een tweede algemene vergade ring te beleggen. De richtlijnen zullen tevoren opnieuw in de kiesverenigin gen worden besproken. Door. deze gang van zaken werd het aangekondigde referaat van dr. A. J. Verbrugh, uit Dordrecht, over „De grondwettelijke erkenning van de overheid als dienaresse Gods" naar de voort te zetten vergadering verscho ven. De algemene vergadering werd ge leid door de tweede voorzitter, ds. K. Drost, uit Gouda, aangezien de voor zitter, de heer W. G. Beeftink, uit Groningen, die herstellende is van een ernstige ziekte, niet aanwezig kon zijn. Hem werd een telegram van medeleven gezonden. Met bijna alge- mene stemmen werd hij als voorzitter herkozen. De vergadering zond een telegram met wensen voor herstel en zegen bede aan H.M. de Koningin, waarvan de voorlezing met luid applaus werd beantwoord. Uit het jaarverslag van de secreta ris, dr. A. J. Verbrugh, uit Dordrecht, bleek dat het ledental van het G.P.V. was gestegen tot bijna 7200, verdeeld over 197 kiesverenigingen. UTRECHT Het aan theologische studenten in ons land. dat zich heeft laten inschrijven in het kerkelijk album van de Nederlandse Hervormde Kerk. stijgt nog steeds en bedraagt thans 441 (cursusjaren 1962'63 en 1963'64 resp. 366 en 427). Hiervan zijn 67 (resp. 50 en 54) vrouwelijke studenten. De grootste trekpleister voor aanstaan de hervormde predikanten blijkt nog steeds Utrecht te zijn. Er studeren meer hervormde theologen, dan aan alle ande re universiteiten samen, namelijk 235, Amsterdam bezet de tweede plaats met 84, gevolgd door Leiden met 67 en Gro ningen met 62. Bij de vrouwelijke studenten Is Utrecht echter minder in trek en moet het de tweede plaats delen met Leiden, na Amsterdam, waar nu een derde deel van de theologische studenten vrouwelijk Consequenties Voorshans wilde hij geen uitspraken doen over de consequenties van een samengaan van de PvdA, de KVP, de AR en de CHU. Op de vraag of de CHU sterk genoeg zou kunnen zijn in een kabinet van deze samenstelling, antwoordde de heer Geuze, dat het af zou hangen van de eisen, die de socialisten zullen stellen. Hij voegde daaraan toe, dat wanneer zij hun eisen te hoog stellen, ook anderen dan de CH in de knel zullen komen. De heer Geuze stelde zich op het standpunt dat er beter met de PvdA te praten zou zijn geweest als gewacht was op de volgende verkiezingen, over an derhalf jaar. Zonder te hopen op moeilijkheden, die daartoe zouden kunnen leiden, verklaar de de heer Geuze, dat het uitschrijven van verkiezingen op dit ogenblik de allerslechtste oplossing zou zijn. Populair gezegd zou het volgens hem neerkomen op de keus „voor" of „tegen" Veronica en de REM. En dergelijke verkiezingen zouden de politieke verhoudingen in Ne derland wel erg schee ftrekken. aldus de heer Geuze. Overigens was hij van mening, dat de CHU. alleen al uit democratisch oogpunt, niet kon voorbijgaan aan een grote groep mensen, die vinden, dat het huidige radio- en tv-beleid gewijzigd moet worden. Ik sluit daarbij uit het kleine commerciële groepje, dat het hardst schreeuwt, aldus de heer Geuze. Kinderbijbel van Anne de Vries in Azië bestseller KARATSJI/DJAKARTA In Pa kistan zullen vierduizend exemplaren van het Nieuwe Testament uit de kinderbijbel van Anne de Vries wor den verspreid. Het christelijk lectuur centrum van Pakistan maakt bekend, dat dit dankzij steun uit Nederland mo<?eliik is geworden. De kinderbijbel van Anne de Vries wordt in Azië steeds meer bekend. De christelijke lectuurstichting in Indo nesië (de Badan Penerbit Kristen) heeft deze kinderbijbel nog steeds op de lijst van bestsellers staan. De BPK meldde dit deze maand in een schrij ven aan „Brood voor het hart", de lectuuractie van de Nederlandse Zen dingsraad, waarvoor gelijk bekend op 2 mei in alle kerken een grote collecte zal worden gehouden. Promotie cum lande van O. S. Akkerman doctor in de wiskunde en natuurweten schappen de heer O. S. Akkerman te Amsterdam. Zijn proefschrift is getiteld „Optical activity of symmetrically sub stituted acetic acids. A new kind of atropisomerism". Promotor was prof. dr. J. Coops. Vraag: Hoe is de vervoeging van het werkwoord „uitscheiden"? Of is dit geen goed Nederlands werkwoord en komt het alleen maar voor in het spraakgebruik? Meestal omzeil ik dit woord en verander het in ophouden. Men zegt zo dikwijls „Ik schei er uit". Is dit fout? Zo ja. hoe moei dan zijn? Antwoord: Uw vraag betreft in het lende stand bijzonder de eerste persoon enkelvoud in de tegenwoordige tijd. Men zegt dan om praktische redenen: „Ik schei er schrijft „ik scheid van de kwitantie, maar ik denk niet dat u dit zou willen. Vraag: Waar is het boek te krijgen ..Willi waar zijt gij?" Antwoord: Het boek werd geschreven door J. Zeegers en verscheen in 1951 bij KlUwer te Deventer. We vrezen dat het het niet meer te krijgen is. Vraag: Hoe noemt men de verschil- nde stand van de wieken van de molens, bijvoorbeeld in vreugde en in goed Nederlands ken Antwoord: Inderdaad hebben de uit". Het is werkwoord Vraag: Onze woningstichting schaft de wekelijkse huurbetaling en de huur- kaarten af. Er komt nu een maandelijk se betaling njet speciaal kwitantiezegel. Dit betekent een verzwaring van de lasten met ƒ3,60 per jaar aan zegel en renteverlies. Ik heb voorgesteld of deze stand wekelijks of per half jaar te betalen, s avonds stil, doch de woningstichting heeft dit ge weigerd. Moet ik me nu zo maar nteraan onderwerpen? Welke wegen zou ik moeten bewandelen. Een dagvaar- dine wegens onwettige daad kostbaar. Antwoord: De verhuurder kan niet eenzijdig de huurovereenkomst veran deren maar kan wel een redelijk nieuw huurcontract voorstellen. Aangezien dit toestromen doordat het onkruid de molens hun eigen taal. Dit doet men door de wieken in een bepaalde stand te zetten. Deze bijzondere standen zijn: 1) „Een roede voor de borst". Dit is de zogenaamde werkstand, waarbij de ene roede verticaal wordt gesteld en de andere derhalve precies horizontaal. In de mulder de molens ipdat hij de andere rouwstand in. Dit wil zeggen dat de stenen gescherpt moeten worden zodat men niet malen kan. Verzoek van lezers: Verschillende le zers willen graag de teksten weten an de volgende liederen: 1) Een heilsoldaat op het achterbal kon van de tram. 2) Gedicht met refrein: Wat deed aan de scheuren in z'n ziel. 3) Whispering hope en Abide with m* in het Hollands (het laatste zoeke mtr even op in een gezangboek). 4) Een vrouw kan aan een sombei Leven een heel mooi fleurig tintje geve Brieven, die met zijn van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen. die niel onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een guloen aan postzegels te worden Ingeslo ten. vormen de wieken een boek graden met de horizon. Men noemt di! te °ok wel de „proteststand", aangezien de molenaar hiermede wil zeggen dat er wel waterbezwaar is en dat hij ook huurverhoging - tenverzwaring is, zou tenslotte de kan tonrechter moeten beslissen wie er gelijk heeft. Het wordt dus wel een kostbare geschiedenis. U zou zich in wieren welig tieren geval van geschil eerst tot de huurad viescommissie moeten wenden. Vergeet bij dit alles niet verhuurder kan eisen dat de huur cale_stand is wekelijks bij hem gebracht wordt. Tijdverlies, slijtage aan schoenen, ver voer, enz. zijn ook een op geld deerbare schade, en deze zijn. U zou natuurlijk afstand kunnen doen ..lig molên lopende sloten. 3„Vreugdestand". De wieken worden juist zo gezet dat de verticale stand nog niet bereikt Verbetering: Een lezer maakt er on' op attent dat de wet op de bejaarden oorden is vermeld in staatsblad 18 van 1963. Een exemplaar kan men bestellen bij de Staatsdrukkerij Christoffel Plan- 'ijnstraat, Den Haag. Vraag: Kunt u mij zeggen wie de nakomelingen zijn van Frederik V, keur vorst van de Paltz? Een zoon is Karei l Lodewijk. De andere ken ik niet. Antwoord: Frederik V., keurvorst var de Paltz, huwde in 1613 met Elizabeth dochter van Koning Jacobus I van Engeland. Hij was de zoon van de de Calvinistisohe keurvorst Frederik IV en Louise Juliana, dochter-van Willem de Zwijger. Hij en Elizabeth hadden één i. Karei Lodewijk bij wiens dood d- keurvorstelijke linie uitstierf. Vraag: Ik heb gehoord dat 4 „Rouwstand". Bij deze stand is de nieuwe Almanach de Gotha uitkomt. molen stil gezet juist nadat mij vertellen door Vergeet bij dit alles niet dat de wieken van de binnenroede de verti- maatschappij zij uitgegeven wordt ""Ie stand is gepasseerd. „Kreupel" of „onkant' lasseerd. deze stand gaat de onderste wiek tussen noverhek en vreugdestand in. Het is veel hoger het teken dat de molen bij het malen defect is geraakt. 6) „Hakscheef". Tussen overhek- en hoeveel zij kost? Antwoord; In 1956 werd een voortzet ting van de Almanach de Gotha aange- de firma Nijhoff. De firma heeft echter sindsdien niets meer over dit plan tot uitgifte vernomen. Ter vervanging van de Almanach de Gotha is bij de uitgeverij Starke in Glücken- burg, Duitsland, het „Genealogische Handbuch des Adels" verschenen. Vraag: Onderstaan'" boekjes zijr mijn bezit gekomen: 1. Zions Wyse en Dwase Maegden ofte Geestelycke Benckingen over de seer heerlijcke en denckwaerdige Parabolc van de Thieii Maegden Matth. 25 voorgestelt door Wilhelmus SMETTE- RUS, predicant binnen Buyrlck. t' Am sterdam bij Willem Beaumont, Boeck- verkooper inde Kalverstraet ind Witte Boeck-Pars. 2. Frankrvcks Kercklijcke en Wee* reldrljcke Staet, onder al des selves Koningen, van 't Jaer Christ! 420 tot of t Jaer 1684. Door S. de Vries. 1 Amsterdam, bij Jan ten Hoorn. Boeck» verkooper tegens over 't oude Here# r ogiment 1684. Ik zou gaarne iets weten over de schrijvers, historische waarde en mate van zeldzaamheid. Antwoord: Het eerste boek ls niet bijzonder zeldzaam. Het tweede heeft inderdaad waarde. Wij raden u aan u ii verbinding te stellen met een antiqua» raat of met de Koninklijke Bibliotheek, een universiteitsbibliotheek e.d. Over Wilhelmus Smetterus hebben wij nog geen gegevens, maar wij hopen deze nog te vinden. S. de Vries heeft meer werken op zijn -"aam staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2