Nieuwe Leidse Coiiranl Vrijheidsmars naar Montgomery zonder incidenten begonnen Cals werkt hard aan zijn basis- program Amerikaanse weg naar Ranger is de maan op Leonof voelde zich klein in het heelal Bont gezelschap uit hele VS in vijf dagen durende betoging Kort voor start bommen bij Baptistenkerk Verkeer eiste weer vele doden dit weekeind Nieuw bombardement op Noordvietnamese basis Minister deelt klap uit: crisis volgt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen mijn hert in teghenspoetl' r Maandag 22 maart 1965. 45ste jaargang Nieuwe depressie in het het land Over- V. gelijk voorafgegaan door s wegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht. Morgen overdag in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag (Opgemaakt 11.15 uur) .J Klachtendiens» bezorging SELMA Een neger duwt een kleuter in een wandelwagentje voor zich uit. Kloosterzusters lopen in haar zwart-witte gewaden naast jongens in spijkerbroeken. Schoolkinderen, tieners en filmsterren, priesters, rabbijnen, predikanten en beatniks volgen. Allen maken zij deel uit van de stoet, die vrijheidsmars houdt van Selma Alabama. De leider van de mars, dominee Martin Luther King, liep gisteren gearmd met de blanke Phyllis Ed wards uit San Francisco. Zij is een diacones van de Episcopaalse kerk. King had een Hawaiiaanse bloemen krans om de hals hangen en droeg een zwarte overjas en bruine leren schoenen met dikke zolen. Bij King liep ook dr. Ralph Bunch, plv. secretaris-generaal van de Y.N., zelf een neger, eveneens een Nobel prijswinnaar. De mars die vijf dagen duurt, is gis- MARS VAN NEGERS IN ALABAMA teren begonnen bij een negerkerk in Selma. Eerst had dr. King in de kerk de mars verged '.en met Israels vlucht door dc Rode Zee naar het beloofde land. Een blanke predikant had Gods ze gen over de mars afgesmeekt. Rabbi Scheschel uit New York las uit het oude testament en dr. Delong. de Epis copaalse bisschop van Californië, deed dit uit het nieuwe testament. Dc deelnemers (tussen de v(Jf- en tienduizend) komen utt alle delen van de V.S. zy willen de aandacht vestigen op dc kiesrechten, die aan de neger- bevolking van Alabama worden ont houden. Middelpunt Selma. een stad van ongeveer 30.000 in woners en al enkele maanden het mid delpunt van de strijd om gelijke rechten voor de negers zag gisteren zwart van de 'blanke» militairen en leden van de door president Johnson onder federaal Siamese tweeling gescheiden STOCKHOLM Tijdens een ingrijpen de operatie in een Zweeds ziekenhuis is een Siamese tweeling gescheiden. Slechts een van de jongetjes overleef de de operatie. De tweeling werd drie weken geleden geboren. De jongetjes waren aan dc borst vergroeid Eej van hen had geen hoofd hart en lon gen. Bij de geboorte was het gewicht van de tweeling 3720 gram. terwijl het gewicht van het overlevende jongetje 3.000 gram is. Montgomery, dc hoofdstad gezag gestelde Nationale Garde. Hef- schroefvliegtuigen hingen boven de stra ten, waar ook enkele neger-politieman nen patrouilleerden. Langs het eerste ge deelte van de tocht deden zich geen ern stige incidenten voor. Er werd hier en daar wel gescholden maar dat deerde de betogers niet. De colonne was gisteren 1.6 km lang. Nacht Tegen zonsondergang bereikten de be togers het terrein, waar de eerste nacht zou worden doorgebracht. Op een grote weide waren vijf enorme circustenten op gesteld. Sommige betogers hadden slaap zakken bij. zich. Bij cle tenten staan twee kantinewagens. Er zijn ongeveer 3000 le den van de nationale garde (allen blan ken) op de been geweest. Niet minder dan 175 mensen 'koks, ver plegend personeel e.d.) waren op de been om de deelnemers aan de mars te ver zorgen. Kerkelijke organisaties zorgdgn fruit, pindakaas, orood en repen chocolade. Grote maatscnappijen gaven grote hoeveelheden levensmiddelen, zoals en vlees, bonen, spaghetti en ge haktballen. Op zes vrachtauto's werden 24 ervoerbare toiletten meegenomen. Twee grote vrachtwagens zorgden voor badge legenheid. Bommen »rt voor dat de mars uegon werd uit Birmingham, dat 240 km noordelijker ligt dan Selma, gemeld dat daar in neger- ijken vier krachtige bommen waren aangetroffen, die op het laatste ogenblik nog konden worden gedemonteerd. Drie •an de bommen lagen op korte afstand an de Baptistenkerk, waar tijdens onlus- en in 1963 vier negermeisjes werden ge dood. Bij de woning van dominee A. D- King, een broer van dominee Martin Luther King, in Birmingham is zon dagavond eveneens een zelfgemaakte bom gevonden. In Montgomery, het doei van de mars, reden 50 auto's met Ku Klux Klan-man- nen door de stad om tegen dc mars te protesteren. Zij werden gevolgd door sol daten en rechercheurs van het FBI. Pre sident Johnson liet zich tijdens het week. einde in Texas zorgvuldig op de hoogte houden van dc gang van zaken in Ala- mars van Selma naar Montgomery als protest tegen de segregatie is begonnen. Hier zien we dr. Martin Duiker K;ng t midden i aan het hoofd van de kilometerlange stoet negers en blanken bij het vertrek uit Selma. Auto te water: moeder en zoon verdronken Man reed door na ernstig ongeluk MAARSSEN Op rijksweg 2 gistermorgen een automobilist door gereden na eerst een ongeluk te heb ben veroorzaakt waarbij een vrouw met levensgevaarlijke verwondingen in een ziekenhuis moest worden op genomen. KAAP KENNEDY Met een ge middelde snelheid van ruim zesdui zend kilometer per uur koerst de Amerikaanse Ranger-9 raket op het ogenblik in de richting van de maan. Als alles volgens de plannen ver loopt en tot nu toe klopt het tijd schema tot op de minuut zal zij woensdagmiddag om zeven minuten over vier Ned. tijd op de maan te pletter slaan. Ook de plaats waar zij zich im het maanoppervlak zal dringen is al bere kend: vlakbij de krater ALphonsus. In geheel Amerika heeft men de lance ring van de Ranger 9 gisteravond om zeven minuten over half elf (Ned tijd), kunnen gadeslaan dooi middel va-n het televisiescherm. Mei enorm lawaai steeg de raket langzaam op van de lanceerplaats op de basis Kaap ietconginstallaties verwoest SAIGON/WASHINGTON/MA NILLA/DEN HAAG Zesentwintig Zuidvietnamese bommenwerpers, be geleid door een onbekend aantal Amerikaanse jachttoestellen, hebben gisterochtend opnieuw militaire in stallaties te Vu Cong, enkele kilome ters ten noorden van de 17de breed tegraad gebombardeerd. Het doel bestond uit 40 gebouwtjes van 12 nieter Jengte, die volgens in Saigon ontvangen inlichtingen dienden als doorgangsbasis voor manschappen en munitie uit Noord-Vietnam, be stemd voor de Vietcongrebellen in de provincie Quang Tri. Een dag tevoren verklaarde pre sident Johnson op een persconfe rentie. dat de VS Zuid-Vietnam zul len blijven steunen zolang dat nodig zal zijn om de communistische agres- KHARTOEM In Soedan is een crisis ontstaan, doordat een minister een telefonist een klap in het gezicht gaf. nadat een interlokaal gesprek was afgebroken. Uit protest tegen de klap, die werd uitgedeeld door de minister van ver bindingen, Ezbon Mondiri, besloot de vakbond van de telefonist tot een staking. Deze actie die zaterdag zou beginnen, werd echter afgelast, nadat premier Chalifa liet weten, dat hij minister Mondiri een andere functie zou geven. Deze verklaarde daarop dat hij dan zou aftreden, waarop ook zijn partijgenoten van het „zuidelijk front" zich uit het kabinet zouden terug trekken. De regering telt. al vier open plaatsen. sie te bedwingen. Hij had er aan toe gevoegd, dat er wellicht wijzigingen zullen komen ten aanzien van de taktiek, de strategie, de uitrusting en het personeel in Vietnam. Hij deelde voorts mee, dat ambassadeur Taylor op 28 maart naar Washing ton komt voor een „routinebezoek". Premier Tsjoe en-Lai heeft op de zelfde dag dat Johnson zijn perscon ferentie hield, in een vraaggesperk met de Manilla Times verklaard, niet te geloven, dat de toestand in Vietnam zal leiden tot een Derde Wereldoorlog. Hij zei. dat Peking niet het militaire overwicht van de VS vreest, omdat de Amerikaanse strijdkrachten over de we reld verspreid zijn. Daarom kan Amerika zich niet permitteren een oorlog te be ginnen. aldus Tsjoe. Volgens hem zou communistisch China geen wereldoorlog uitlokken. m3ar het is altijd gereed ,.als de Amerikaanse imperialisten er op staan op de door hen ingeslagen weg voort tr gaan". Tsjoe's minister van buitenlandse za ken, Tsjen Ji. verklaarde op zijn beurt in een interview met een Italiaans blad, dat China zonder aarzelen in Vietnam zal ingrijpen, wanneer de VS de 17de breedtegraad overschrijden. Kennedy en was binnen dertig secon den uit het gezioht verdwenen- Voor de lancering was dit Keer ge bruik gemaakt van een Agcna-raket. Met de tweede trap van deze raket nog aan zich gekoppeld kwam het ruimteschip en hoogte van 21G km boven Afrika en tijdelijke „parkeerbaan" om de aarde. Na vier minuten ontbrandde de tweede trap, die de Ranger op de juiste naar de maan stuurde. Enige uren na de lancering verklaarde de directeur van het laboratorium voor straalaandrijving, dr. William Pickering, dat de tocht van de Rangereen bevre digend verloop had. Op de basis werd de lancering onder meer gadegeslagen door de astronauten Virgil Grissom en John Young, die zoals we zaterdag uitvoerig hebben bericht morgen een ruimtereis zullen maken. (Voor vervolg zie pag. 5) Niet eerste maar tweede kievietsei... LEEUWARDEN In de loop van de morgen zou de vijftienjarige land bouwerszoon Jorrit Brouwer uit Oos- termeer (gemeente Tjietjerkstera' deel) het eerste kievitsei van dit jaar op paleis Soestdijk afleveren. Ver moedelijk zou prinses Margriet o prinses Christina het in ontvangst nemen. Over het „eerste kievitsei" is deze keer nogal wat te doen geweest. Jor rit. die het ei zaterdagmiddag om streeks twee uur in een weiland vlak bij zijn ouderlijke boerderij vond. was namelijk niet de eerste die di« dag een kievitsei opspoorde, 's Mor gens om negen uur was het de tien jarige Bennie de Boer uit 't Veld. n de Noordhollandse gemeente Nieuwe Niedorp, al gelukt beslag te leggen op en kievitsei. Hij vergat echter zijn vondst direct door te geven aan paleis Soestdijk. In plaats daarvan verkocht hij het op aan dringen van buren aan een bekend res taurant in Amsterdam voor tien gulden. Vanuit dit restaurant werd het per om gaande naar Lech gevlogen, waar het koninklijk naar op het ogenblik met vakantie is. Ook al heeft de Koningin het ei geaccepteerd, toch is het officieel niet het eerste kievitsei, want gebruik is dat het eerste ei op paleis Soestdijk door de vinder wordt aangeboden. En dal is nu vanmorgen gebeurd door Jorrit Brouwer, die na zijn vondst paleis Soestdijk hiervan on middellijk op de hoogte heeft gesteld Prinses Margriet heeft namens de Koningin vanmorgen op palies Soest dijk een deputatie uit Oostermeer ont vangen. bestaande uit de burgemeester en de vijftienjarige Jorrit Brouwer met enkele familieleden. Jorrit Brouwer bood de Prinses het „eerste" kievitsei Demonstratie In Den Haag demonstreerden zaterdag middag plm 140 Nederlanders met span doeken en borden legen de oorlog in Vietnam. Op het Plein 1913 werd op het departement van algemene zaken namens dc minister-president een petitie in ont vangst genomen. In de petitie werd een beroep gedaan erop aan te dringen de oorlog te beëindigen, alle vreemde troe pen uit Vietnam terug te trekken en op korte termijn vrije verkiezingen te hou den in dat land (Voor vervolg zie pag. 5) MOSKOU De twee deelnemers aan de jongste Russische ruimte- vlucht zijn gisteren in de Oeralstad Perm aangekomen na een rustperio de van twee dagen. Volgens het Rus sische persbureau Tass arriveerden kolonel Beljajef en luitenant-kolo nel Leonof met een hefschroefvlieg- tuig in Perm, waar zij door kinderen met bloemen begroet werden. Vrij dag landden beide mannen met de Woschod 2 in de buurt van Perm. De kosmonauten klommen lachend uit het hefschroefvliegtuig. De eersten die hen tegemoet kwamen rennen waren kinderen met bloemen. Omringd door honderden mensen namen de ruimte vaarders kinderen op hun schouders en gingen naar het vliegveldgebouw waar zij begroet werden door de secretaris van de gewestelijke party -commissie. Op een persconferentie werden geer. vragen over de gezondheidstoestand van de mannen gesteld. Het was zonder meer duidelijk dat deze uitstekend was. Leonof antwoordde desgevraagd dat hij in het geheel geen vrees had toen hij de ruimte instapte. Alleen het ge voel van de oneindige uitgestrektheid en diepte van het heelal. „Ik kon al les zeer duidelijk zien. de Wolhen en de Kaukasus. Ik voelde voortdurend de aanwezigheid van de mensen op aarde en van de commandant van het ruimtevaartuig." Na een ontbijt op het vliegveld van Perm vlogen de ruimtevaarders naar het „kosmodroom" in Baikonoer. Koningin Juliana was op het balkon van hotel Post in Lech het middelpunt van dc familie kring. Ondanks haar beenbles sure geniet zij volop van de Oostenrijkse zon. En al is het met skiën dit seizoen afgelopen gisteren mocht de vorstin alweer lopen. Zaterdag heeft prins Bernhard met zijn eigen vlieg tuig prinses Beatrix „even'' ge haald uit ons land. Prinses Irene i prins Charles Hughues zullen morgen de wintersportplaats weer verlaten. Er had zich omstreeks kwart over elf een file gevormd bij het viaduct te Maarssen in de richting Amsterdam. Een ongeduldige automobilist wrong zich plotseling naar links waar door een hem achteropkomende be stelwagen moest uitwijken. Deze wa gen bestuurd door de heer J. uit Doesburg, kwam na ijzingwekkende capriolen onbeschadigd in de midden berm tot stilstand. Hierbij werd me vrouw J. uit de auto geslingerd en met levensgevaarlijk letsel naar een van de Utrechtse ziekenhuizen ver voerd. De veroorzaker van het ongeluk reeé. daarop met grote snelheid weg. Drie automobilisten, die getuige waren van het ongeluk, zeiten de achtervolging in. echter zonder resultaat. De politie stelt thans een onderzoek ln. ROTTERDAM Gistermiddag it op de Delftweg onder Overschie een auto, die in een slip raakte, over een talud geschoten en in het water van de Schie terecht gekomen. Van de vier Inzittenden, de familie M. P. J. Hageman-Ramakers, uit Delft, kon den de vader en de elf jarige Pieter zich redden. De moeder en haar achtjarige Ronald verloren het leven. AMSTERDAM De 69-jarige voet ganger C. J. Eelman, die zaterdag bij het oversteken door een auto werd ge schept, is gistermiddag is het ziekenhuis overleden. (Voor vervolg zie pag. 5 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kabinetsforma teur rnr. Cals heeft het afgelopen weekeinde hard gewerkt aan het basis-regeringsprogram, dat hij de eerste helft van deze week aan de fractievoorzitters van KVP, PvdA, ARP en CHU hoopt voor te leg gen. Met het uitwerken van de verschillende programmapunten (vijftien a twintig) is hij zeker tot woensdag bezig. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij de vier fractieleiders eerst de tekst van zijn conceptprogram toesturen voordat hij ze (woensdag of donder dag) voor een eerste gezamenlijk gesprek ontvangt. Na dat gesprek zullen ongetwijfeld de vier fracties bijeen worden geroepen om zich over de voorstellen van de formateur te beraden. Dan begint het touw trekken pas goed. Verdeelsleu tel Iet is niet bekend of mr. Cals de heren Schmelzer, Vondeling. Smallenbroek en Beernink tegelijk met een basispro- graun ook een verdeelsleutel voor de samenstelling van het te vormen kabi net zal voorleggen. Orvwaarsohijnlijfc is dat niet. Van de karnt van de formateur zijn de eerstkomende dagen geen spectaculaire mededelingen te verwachten. ,,Er tregdt nu even een stilte in. Misschien de stilte die aan de storm vooraf gaart", zei hij vrijdag op zijn persconferentie. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde gisteren mee, dat mr. Cals koningin Juliana zo wel schriftelijk als telefonisch voort durend van zijn activiteiten op de hoogte houdt. Zodra zij teruggekeerd is uit Oostenrijk zal hij haar een tus sentijds rapport uitbrengen. De RVD- mededeling leek bedoeld om elke ver denking weg te nemen, dat de forma teur de pers eerder zou hebben ii*e- licht dan de Koningin. Weer ontvoerin« in Columbia BOGOTA De Columbiaamse miljo- air Harold Eder. die minister van eco nomische zaKen vain zun land is ge weest en eigenaar is van een van a« grootste suikerraffinaderijen in Colum bia. is zaterdag door een dertig gewa pende mannen ontvoerd. Een van zyc lijfwachten werd gedood en Eder zeiJ >u gewond zijn. Deontvoerder zouden 150.000 dollar los geld hebben gevraagd. VeebleM B I N N E NVE RING het beste bed ooit gemaakt! iilMMlwill SCHUIMRUBB E R nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1