Nieuwe Leldse Courant Cals ruilt liberalen socialisten in voor Woschod was in vlammen gehuld Maar moeilijkheden zijn er nog genoeg Mars gaat toch door IEMCONV ice-admiraal Reeser was opKarei Doorman' „Heel gewoon zest Prawda Straks twee meisjes in ruimte? Commentaren TITUS: EERST 7,7 LATER 8 MILJOEN Dirtcfeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvtstigh is ghebleve» mijn hert in teghenspoet!' Zaterdag 20 maart 1965, 45»te jaargang Zwakke wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Zwakke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als giste- N._ Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Nieuwe vier-partijen - combinatie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Wat al dagenlang werd verwacht is nu een feit: de WD komt er gedurende het verdere verloop van de formatie-Cals niet nieer aan te pas. De CHU daarentegen blijft volop in de running. De liberalen maken plaats voor de P.v.d.A. Kabinetsformateur Cals heeft gisteravond namelijk verklaard, dat het onder de huidige omstandigheden verre de voorkeur verdient te streven naar een kabinet, bestaande uit KVP, PvdA, ARP en CHU. De fractievoor zitters van deze partijen, de heren Schmelzer, Vondeling, Smallenbroek en Beernink, hebben zich tegenover hem in beginsel bereid verklaard aan de totstandkoming van een dergelijke regeringscombinatie mee te werken. Maar de uiteindelijke beslissing over het al of niet deelnemen aan h kabinet hebben zij uitdrukkelijk afhankelijk gesteld van het oordeel van hun fracties over het regeringsprogram en de zetelverdeling. De formateur verklaarde dit gister avond op een persconferentie, enkele uren nadat hijop het Plein 1813 met de laatste fractievoorzitter, mr. Beernink, Verzoek Wallace verworpen Nationale garde is present MONTGOMERY De federale rechter Frank Johnson, die woensdag toestemming gaf voor een mars van Selma naar Montgomery heeft giste ren een verzoek van gouverneur Wal lace deze toestemming op te schor ten, afgewezen. Gouverneur Wallace heeft inmiddels president Johnson telegrafisch laten we ten, dat hij bereid is de nationale garde in het geweer te roepen om de veilig heid langs de route van de mars te ver zekeren. Hij verzocht de federale rege ring echter de rekening te betalen. Donderdag had de gouverneur be toogd. dat er minstens 6.000 man nodig zouden zijn om de orde langs de mars route te handhaven. Hij vond dat ,,de regering federale burgertroepen" be schikbaar moest stellen. Enkele uren la ter antwoordde president Johnson, dat de gouverneur 10.000 man nationale gar de tot zijn beschikking had en dat. als hij deze niet zou kunnen of willen op roepen ,de federale regering zulks zou doen en de verantwoording voor de orde langs de marsroute op zich zou nemen. In Selma arresteerde de politie 350 mensen, onder wie blanke geestelijken, die een demonstratie wilden houden bij het huis van de burgemeester. Schreiner koopt twee Friendships SCHIPHOL Ovr twee weken zal de vloot van de Haagse luchtvaart maatschappij Schrei i .c. Airways" worden uitgebreid met twee nieuwe vliegtuigen van het type Fokker f 27 ..Friendship", Ze zullen worden ge bruikt ten behoeve van het steeds stij gende vervoer van vakantiegangers naar voornamelijk Zuid-Europa, aldus directeur B. A. M. Schreiner. Sinds vorig jaar opereerde Schreiner reeds met een ..Friendship" die gehuurd was een Zweedse firma Dit toestel n de loop van de volgende maand naar zijn eigenaar teruggaan. Mr. Marijnen lid van Tweede Kamer DEN HAAG Tot lid van de Twee de Kamer is benoemd verklaard mr. V. G. M. Marijnen. Hij kwam volgens Jin de kieswet geregelde volgorde aanmerking voor deze benoeming. Het gaat hier om de opvolging van het onlangs overleden Tweede-Kamer lid de heer Th. B. M. van Eupen. Slechts van twee van de vier uit verkoren" fractievoorzitters viel gister avond, na de persconferentie van mr. Cals, commentaar te verkrijgen op de mededelingen van de formateur. De heer Smallenbroek (A.R.P.) zei: ben er dankbaar om dat ook de C.H.U. in beginsel bereid is toe te treden tot de coalitie die de formateur voor ogen' staat. Uit politieke overwegingen acht ik het van groot belang, dat A.R.P. en C.H.U. in één combinatie blijven. Ik hoef nu ook niet mijn fractie bijeen te roepen, wat ik wél had moeten doen als de C.H.U. zich zou hebben terugge. trokken. Dan hadden wij zeer ernstig moeten overwegen of wij zonder de Unie aan het overleg hadden kunnen deelnemen". De heer Smallenbroek verzekerde met nadruk dat zijn fractie „constructief er serieus" de mogelijkheid van een rege ringscombinatie met de socialisten onder ogen wil zien, waarbij echter het rege- ringsprogram en de zetelverdeling in he' te vormen kabinet de doorslag zullen moeten geven. „Wat de ideeën van de for mateur en de wensen van de K.V.P. be- ■HHiHVIIIUlflnillMIlllllilllllül POL-AUTOMATISCHE had gesproken. Hij zei te streven naar het opstellen van een beperkt basis- program, dat aan de vier fractiev zitters zal worden voorgelegd en w over zij het onderling eens moeten worden. Als overeenstemming is reikt, zullen vervolgens de kandidaat ministers van het te vormen kabinet tot een akkoord fnoeten komen o een uitvoeriger regeringsprogram. Met deze procedure hebben de heren Schmelzer, Vondeling, Smallenbroek Beernink zich verenigd. De formateur zal hen in de eerste helft van de volgende week gezamenlijk ontvangen voor eer gesprek over de punten van het basis program. V.V.D -fractieleider Geertsema heeft de heer Cals meegedeeld het begrij pelijk te vinden, dat in dit stadium de gekozen procedure zal worden gevolgd. Dankbaar Busje rijdt man aan: dode en twee gewonden ROSSUM De 27-jarige ongehuwde van Velthoven ia gisteren bij het oversteken van de weg aangereden door een busje en gedood. Bij de uitwijk- poginig sloeg het busje over de kop en werd totaal vernield. De twee inzittem- dien liepen verwondingen op. MAASTRICHT De driejarige Ma an™ Smits uit Danssum, die plotse ling vanachter een stilstaande wagen de weg oprende, kwam met haar hoofdje tegen de koplamp van een passerende wagen en is aan de verwondingen over leden. DEVENTER Gisteravond is de 22- jarige mevrouw R A G. uit Apeldoorn met haar auto uit de bocht gevlogen en de haven van Deventer terechtgeko- n. De negentienjarige H. B, die het zag gebeuren-, slaagde er in het tweeja rige dochtertje te redden Voorbijgangers wisten het vijfjarig dochterje op het droge te brengen. De bestuurster, die geen rijbewijs had. wist zwemmend de kant te bereiken. Prinses Beatrix naar Oostenrijk zich daar bij haar ouders in Lech te voegen voor een korte wintersport vakantie. De Prinses wordt eind deze maand terugverwacht. Prinses Christina zag verloving AMSTERDAM Prinses Christina heeft gistermiddag in gezelschap van een vriendin, de cineac bezocht om de reportage te zien van de verloving haar zuster. Gistermiddag is het vijfhonderd ton metende motorschip Botlek van schip per Van de Voogt uit Rotterdam op de Maas te Roermond gezonken na een aan- ing met het duizend ton metende mo torschip Beatrix van de Staatsmijnen te treft: die stuiten bij mij op geen enkele moeilijkheid", aldus de A.R.-fractieleider. Zijn K.V.P.-collega Schmelzer zei: „On der de huidige omstandigheden moet de regeerbaarheid van het land op basis een aanvaardbaar program uitgangspunt zijn. De mededelingen van de heer Cals zijn verheugend, omdat nu in ieder geval een mogelijkheid aanwezig is om die weg op te gaan. Wat niet wil zeggen dat we zullen slagen". Niet slagen 1 In politieke kringen was men gister avond geneigd de laatste woorden van de heer Schmelzer dik te onderstre pen. Men waarschuwde nadrukkelijk tegen de veronderstelling, dat de tot standkoming van een kabinet-met socialisten nog maar een kwestie van een paar weken is. „Wij staan'', zo werd gezegd, „nog pas aan het begin. De beginselverklaringen van de vier fractievoorzitters zijn belangrijk, maar impliceren in geen enkel opzicht, dat het met de onderhandelingen over het regeringsprogram cn met de zetelver deling wel goed zal komen. De kans op mislukking zit er nog dik in". (Voor vervolg zie pag. 6) W\ )J- ',4 Een Nederlandse matroos bekijkt de schade, die de Karei Doorman aan de boeg heeft opgelopen tij dens een uitwijkmanoeuvre in de Oslofjord. In flarden van mist opzij vóórsleep SCHIPHOL Vice-admiraal L. Reeser, commandant zeemacht Ne derland, is zelf getuige geweest van het ongeluk met het vliegkampschip Karei Doorman, dat zoals gemeld gisterochtend in de Oslo-fjord bij een uitwijkingsmanoeuvre de boeg lek stootte tegen rotsachtige bodem bij het eilandje Haaoen. De comman dant bevond zich namelijk aan boord van het schip. De vice-admiraal vertelde gistera vond bij aankomst op Schiphol, dat de beschadiging beperkt is gebleven tot de voorsté rand van de boeg (on der de waterlijn). Dwars achter die boeg bevindt zich het zogenaamde aanvaringsschot, dat niet geraakt werd. Alleen het deel van de boeg vóór dit schot heeft dus water ge maakt. Duikers van het schip hebben gecon stateerd, dat er geen enkele indicatie dat het schip niet op eigen kracht de thuisreis zou kunnen maken. Eenmaal terug in Nederland zal het schip bij Wilton Feijenoord in Rotterdam wor den gerepareerd. negen uur zou bereiken. De Doorman voer voorop, minstens twee mijl de andrre schepen uit". Schok Langzaam Op het punt waar de Karei Doorman lek stootte is de vaarge'il van de Oslo fjord nauwelijks een halve mijl breed. Er hingen flarden mist", aldus vice- admiraal Reeser, zodat het zicht slecht en we zeer langzaam voeren". Hoe langzaam wilde hij niet verklaren om niet vooruit te lopen op het officiële onderzoek dat straks in Nederland door de marineraad zal geschieden. „We had- 's ochtends een vaarplan uitgezet, waardoor het smaldeel met ilinke tus senafstanden door de fjord opvarend de haven van Oslo tussen half negen en Onverwacht verscheen In de mist recht vooruit een kleine sleep, staande uit een sleepbootje met een lege Noorse coaster. In een poging deze sleep te ontwijken was het vlag- geschip scherp naar bakboord afge zwenkt en omdat daar het kleine eiland opdoemde, gaf men volle kracht achteruit. Niettemin stootte het grote schip tegen de rotsachige bodem lek. Dt bemanning voelde een zeer duidelijke schok, evenals admi raal Reeser zelf. Intussen werd de aanvaring met het sleepje vermeden. „We misten het maar net*', aldus de commandant zeemacht. Niet eerste keer Het vliegkampschip heeft al eerder aanvaringen gehad. Op een nacht ln september van 1959 ovei- oer het in de Noordzee ten noorden van Delfzijl op weg naar Hamburg een Belgisch vis sersvaartuig, waarbij de bemanning van vijf koppen en het scheepje zelf in de golven verdwenen. Op 3 december 1960 botste le ""ooi-man in de h .ven van Rio de Janeiro met de achtersteven tegen •n kraan, die ernstig werd -scnadigd. De botsing voor Oslo maakte de ce-admiraal toevallig mee. Samen met enkele andere marine-autoritei- was hij naar Noorwegen gevlogen zich gedurende drie dagen per soonlijk op de hoogte te stellen van de bereikte graad van geoefendheid. Dinsdag begaf hij zich in Bergen aan boord van de Karei Doorman. Niet op vastgestelde plaats geland O LONDEN/MOSKOU De Russen hebben vandaag bekendgemaakt, dat het ruimteschip Woschod II bij zijn terugkeer door de dichte lagen van de atmosfeer van de aarde vlammen was gehuld. Het Sowjetpersbureau Tass heeft vandaag bekendgemaakt, dat de ra dioverbinding enkele minuten onder broken is geweest doordat de buiten antennes waren weggebrand. Op de redactie van de Prawda werd vanmorgen telefonisch ver klaard dat alle vorige Sowjet- ruimteschepen bij terugkeer in dt atmosfeer in vlammen gehuld wa ren. Dit is niets ongewoons cn geen reden voor ongerustheid. Weer Arabische ambassadeur weg uit Bonn BONN Volgens diplomatieke krin gen is de Libanese ambassadeur in Bonn, Nairn Amoeini, door zijn regering terug geroepen. Hij is de achtste Arabische ambassadeur, die sinds het uitbreken de crisis rondom het Nabije Oosten, de bondsrepubliek verlaat. Rembrandts portret van zijn zoon Titus (foto boven: fragment ervan) bracht gisteren in Londen bijna 8 mil joen gulden op. Er ontstond enige ver warring toen er na een eerste afhame ring geprotesteerd werd. Op de foto luistert Norton Simon (links) hoe aan veilingmeester Peter Change (achter grond) e enbrief wordt voorgelezen, vaarin staat: „Als mijnheer Simon ge- eten is, biedt hij Als hij opstaat, be tekent dit het laatste bod", aangezien hij nog zat, moest de veiling dus door gaan Tass zegt dat het ruimteschip bij zijn terugkeer op de aarde evenals zijn voorganger een „zachte" lan ding heeft gemaakt in een dikke sneeuwlaag. De Prawda meldt dat het ruimtevoer tuig niet op de tevoren vastgestelde plaats is geland. Dat gebeurde in de nabijheid van de stad Perm in de heuvelen aan de voet van het Oeralgebergte. Het ruimtevaartuig was 26 uur in de ruimte geweest en had achttien banen om de.aarde beschreven. De bevelhebber van de Woschod 2, Belajef heeft, toen het ruimtevoertuig zich boven Afrika bevond, het remstel- sel ingeschakeld, om de omloopbaan te wijzigen. Ergens boven de evenaar week de Woschod daarop van zijn oorspron kelijke baan af. Het ruimteschip volgde nu een nieuwe baan, met een lichte hoek ten opzichte van de evenaar. De deskundigen van de Sowjetrussische gronddienst berekenden, onmiddellijk na dat Belajef het remstelsel had ingescha keld, de plaats waar de Woschod 2 nu moest landen De seinen van de Woschod hielden op, toen het ruimtevoertuig in de dampkring doordrong, om daarna hervat te worden, „hetgeen de technici op de grond een zucht van verlichting ontlokte',, aldus de Prawda. De positie van het ruimteschip, dat bij de landing van een valscherm gebruik maakte, werd via de radar vastgesteld, waarna'bergingsploegen erop uit trokken. De landingssnelheid van de Woschod werd afgeremd, naar men aanneemt door het afschieten van kleine raketten, v over het ruimtevoertuig beschikte. ..Rust" Radio Moskou meldde vannacht, dat de beide ruimtevaarders lt.-kol. Alexei Leonof en kol. Pavel Belajef temidden van een vriendenkring rust namen „in hun geliefde vaderland". Verdere bijzon derheden werden niet gegeven. Tass wees er nog op, dat de vlucht naar de mening van de theoretici van de ruim. tevaart, de veronderstellingen van de ge leerden betreffende het eerste uitstapje van de mens in de ruimte onbetwistbaar had bevestigd. Zij zeiden dat Russische geleerden ingenieurs om het de ruimtevaarder n gelijk maken de cabine te verlaten daarin terug te keren de constructief meest economische methode hadden ge kozen, die het mogelijk had gemaakt de operatie in betrekkelijk korte tijd te vol brengen. BOEDAPEST Uit betrouwbare bron in Boedapest wordt vernomen dat twee Russische meisjes binnen kort de prestaties van kolonel Bela jef en lt.-kol Leonof zullen herhalen een ruimtevaartuig dat Wosjkod 3 zal heten. De datum van de lancering zou echter afhangen van de ervaringen die door Belajef en Leonof zijn op- Scheepsramp: 52 slachtoffers NEW DELHI Gisteren is bij de Bhajra dam, 320 km ten noorden van New Delhi, in een storm een boot ge kapseisd. Vermoedelijk zijn 52 personen verdronken. Wegenwach th ulp: straks dag en naelit DEN HAAG De ,.gele rijders" die reeds menige automobilist uit de zorgen geholpen hebben, gaan hun wegdiensten aanzienlijk uitbreiden. De A.NAV.B. doende voorbereidingen te treffen om Wegenwacht dag en nacht dienst te laten doen. Een en ander geldt voor alle tra jecten. Er zal een drieploegenstelsel wor den ingevoerd, waarvan de sterkste zal zijn aangepast aan de te verwachte druk te op de weg. De datum van ingang is nog niet pre cies bekend. Waarschijnlijk zal er niel eerder dan in mei begonnen worden. Ook zullen binnenkort weer nieuwe wegen wachtstations worden geopend (Planken Wambuis, Groningen, Leeuwarden). Zo als bekend, ligt het in de bedoeling Ne derland voorlopig zestien van deze pos ten te geven. TNE kabinetscrisis is ontstaan op onenigheid over radio en tele visie. Die onenigheid is ten over vloede gebleken bij de informatie poging van de heer Schmelzer. Het lag dan ook voor de hand. dat de heer Cals als formateur in de eerste fase van zijn werkzaamheid met dit feit beslissend rekening hield. Het is nu ook wel duidelijk gewor den, dat het conflict is veroorzaakt door de onverzoenlijke houding van de liberalen. Zij wensten een gelijk heid die in wezen geen gelijkheid was. maar een vorm van bevoor rechting. En dat kon niet. De VVD heeft hoog spel gespeeld- Of zij daarmee heeft gehandeld in de geest van al haar aanhangers, mag worden betwijfeld. Aan haar grote halsstarrigheid toch is het te wijten, dat nu de socialisten, de on miskenbare tegenstanders, mee aan het bewind lijken te komen, terwijl de liberalen zelf in de oppositie moeten. We achten het bepaald niet zeker, of dit beleid de liberale on derhandelaar door al zijn geestver wanten in dank zal worden afgeno men. W*j staan in deze twyfel niet alleen. Iemand als de heer Hiltermann schrijft deze week in de Haagse Post op gelijke wijze, en ook bij de nodige onafhankelijkheid mag. dunkt ons, deze schrijver toch wel een liberale instelling worden toe gedacht. TAE heer Hiltermann voegt er nog de bedenking aan toe. of dat gene wat de WD wil op het gebied van radio en televisie nu wel zo verschrikkelijk populair is. De ver onderstelde weerzin tegen de zoge naamde zuilen, aldus deze gezag hebbende journalist, zou bovendien wel eens overschat kunnen worden. Hy acht het zeer de vraag, of de kiezersmassa in beweging zal ko men in de door de VVD gedachte richting. We zijn het ook in deze met hem eens. Intussen heeft de crisis, die men aanvankeiyk zo angstvallig tot het kabinet heeft trachten te beperken, nu wel tot zeer verstrekkende ge volgen geleid. Er komt, zet het ver loop zich voort, een kabinet van principieel andere structuur: de li beralen eruit, de socialisten erin. Een wel zeer opmerkelijk iets op de helft van een periode tussen twee verkiezingen. Dat de formateur de socialisten tot aanvankelijk meedoen heeft weten bereid te vinden, achten wij voor hem een succes. Ze zullen zwaar hebben gedubieerd. Kon, uit poli tieke overwegingen, voor de socia listen een wachten in de oppositie op de volgende verkiezingen niet aanlokkelijker geacht worden? Over dit laatste echter kan men ook an ders denken, en deze laatste over wegingen hebben kennelijk meege sproken. W/AAROVER wg ons harteiyk verheugen is de gemeenschap pelijkheid in de bereidheid tot uiteraard voorwaardeiyk mee doen van ARP en CHU beiden. Het is nog maar enkele dagen ge leden, dat we op deze zelfde plaats een waarschuwing lieten horen te gen een uiteengaan van deze pro testants-christelijke groeperingen een waarschuwing waartoe wij ons juist als onafhankeiyk christelijk- nationaal dagblad eens te meer ge rechtigd en verplicht achten. Er zyn tussen deze groeperingen verschillen over de aard en om vang waarvan men overigens on derscheiden kan denken. Maar een uiteengaan naar buiten, zoals het even leek te zullen dreigen, zouden wij en naar ons gebleken is heel velen met ons oprecht hebben be treurd. Gisteren nog hebben de Jongeren telegrafisch op een bewaren van de samenwerking en op een optreden in zo groot mogelijke eenheid aan gedrongen. Dat de breuk in het ka binet niet nog een verlengstuk heeft gevonden in een duideiyk uiteen gaan van deze protestantse groepe ringen, beschouwen wy als een gun stig voorteken hiervan dat ook in de moeilijke fasen die nog komen opstelling van het program en ver deling van de zetels de zo no dige eensgezindheid zal worden be tracht. LONDEN Dit is niet het geschikte moment om een internationale confe rentie over Vietnam te beleggen. Aldus Andrej Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, na afloop van zyn besprekingen met de Britse rege ring. Het is volgens de ministers aan Noord- Vietnam en de Verenigde Staten om uit te maken of zo'n conferentie zin heeft De Sowjetunie (een van de voorzitters van de Ge neef se conferentie van 1954 over Indo-China) zal geen initiatief ne- C""Q LONDEN De Norton Simonstichting Los Angeles kocht gisteren Rem brandts Titus voor 7.980,000 gulden. Voordat de directeur van deze stich ting. Norton Simon, het schilderij in ontvangst kon nemen, deed zich een incident voor. Veilingmeester Peter Chance had het schilderij aanvankelijk op een bedrag van 7.770.000 gulden afge hamerd. Het bod kwam van de Marlbo rough Gallery. Norton Simon kwam hiertegen in verzet. Hij had met de veilingmeester een geheime biedcode afgesproken. Als hij bleef zitten be tekende dat, dat hij doorbood. De veiling meester verkeerde in de veronderstelling, dat Simon niet verder wilde gaan. Er werd opnieuw ingezet, waarna Norton Simon zijn bod van bijna acht miljoen gulden kenbaar maakte. Daar bleef het bij. Het portret van Titus 6o bij 50 centi meter groot, is een van de vijf meester werken. die eigendom waren van sir Francis en lady Cook. De betaalde prijs ligt slechts 230.000 guiden beneden de hoogste prijs die ooit voor een schilderij werd betaald. Dat was voor een andere Rembrandt „Ari- stoteles voor het borstbeeld van Home rus". dat in 1961 op een veiling in New York werd verkocht. t er wel. Ik rtoor haar „stil" zeggen tegen haar zoontje." A

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1