MAANREIS VOORLOPIG EEN FICTIE Zi ZONDAGSBLAD Nieuwe Leidse Commmt Gemini klaar voor start maar GROTE VOORSPRONG VAN DE RUSSEN ZATERDAG 20 MAART 1065 1091 VIRGIL GRISSOM en JOHN YOUNG, Amerika's favorieten voor de tot nu toe belangrijkste stap in de ruimte, wachten in spanning. Na jarenlange voorbereidingen, trainingen, controles en keuringen staan zij klaar voor de start. De Gemini-capsule is in gereedheid gebracht en ge monteerd op de reusachtige Titan I l-raket op Kaap Kennedy. Het wachten is op het aftellen. Voor Amerika wordt de vlucht een primeur: voor het eerst zullen twee ruimtevaarders samen omhoog gaan in één cabi ne. Een noodzakelijk experiment in het kader van het kostbare maar grootse Apollo-project, dat een reis naar de maan vóór 1970 beoogt. Volgens de plannen zal het tweetal dinsdag wor den gelanceerd, als zich althans geen onverwach te storingen voordoen. Driemaal zullen beide astronauten dan om de aarde cirkelen in een baan, die ten hoogste 258 km en tenminste 140 km van de aarde zal zijn verwijderd. ledereen op Kaap Ken nedy is sinds enkele dagen stand by" voor de lancering waaraan tien duizenden hebben ge werkt. Het vliegdekschip Intrepid ligt al gereed in de Caribische Zee om de capsule na zijn vier-en- een-half uur durende reis op te pikken en de beide uitvoerders van Amerika's eerste tandem-ruimte- vlucht" een fanfare-ont vangst te bereiden. De lancering van de Gemini capsule is een nieuwe Ameri kaanse stap in de nu al jaren durende spannende oost-west- ruimterace. Grissom en Young rullen de 16de en 17de zijn, die omhoog worden geschoten en daarmee zal Amerika althans een klein deel inlopen van de achterstand, die het thans heeft in de miljarden verslindende wedloop naar de ruimte-finish. Want een achterstand hééft het Westen. Geleerden schatten deze zelfs op anderhalf jaar. De feiten tonen dat aan: van de 15 tot nu toe omhoog geschoten astronauten waren er negen Russei.. En wat voor Amerika nu als een primeur geldt de lancering van twee ruimtevaar ders tegelijk is voor de Russen allang geen nieuws meer. Al in oktober vorig jaar deed Moskou de wereld ver baasd staan met haar lancering van de Voskhod, die niet min der dan drie passagiers aan boord had en in 24 uur zestien maal om de aarde cirkelde. Washington moest toegeven dat de Russen daarmee onbe twist op kop waren komen te liggen en zette spoed achter de uitvoering van haar eigen ruim teprogramma. dat uiteindelijk zal moeten leiden tot een beman de sprong naar de maan. Maar over een streefdatum zegt pre sident Johnson sinds enige tijd niets meer. Begrijpelijk: het lanceringsprogramma ligt al an derhalf jaar bij het schema ten aohter en het ma an verkennings programma minstens twee jaar. En velen twijfelen er dan ook aan dat de Amerikaanse fanfare- leuze „Voor 1970 een Ameri kaan op de maan" verwerke lijkt zal worden. Ruim 5 miljard Steeds meer dollars worden er in Amerika's ruimtevaartpro gramma gestoken in een poging de duidelijke achterstand in te lopen. Voor het begrotingsjaar 19'35 —1966 vroeg Johnson het Con gres zelfs 5,1 miljard op tafel te brengen of wel 200 miljoen dóllar méér dan voor dit jaar. Gigantische bedragen worden in de verovering van de ruimte gestoken. En desondanks moet de NASA, het Amerikaanse bu reau voor de ruimtevaart gaan bezuinigen. De plannen voor Bij de foto's LINKS ROVEN: In de verre) toekomst zullen zeker tien tot tivaalf mensen in één cabine aan ruimtevluchtcn deelnemen. RECHTS BOVEN: Tijdens de training voor het landen in zee Virgile Grissom voorgronden John Young. De laatste maakt zich gereed om in hel water te gaan. De training vindt plaats in een basis van Houston. MIDDEN: Dit is nog tcel geen echte maanvlucht, maar het lijkt sprekend. Aan het schakelbord zit de bemanningvan hel ruimtevaartuig. Op deze uyze u-orden de instrumenten getoetst voor een werkelijke vlucht. LINKS ONDER: De Ameri kaanse ruimtevaarder die de maan betreedt zal waarschijnlijk een kostuum dragen zoals op de foto is te zien. Hel drukpak is in ontwikkeling bij The Internatio nal Latex Corporation. De zuur stofcilinder die de maanman op de rug draagt staat een verblijf van vier uur op de maan toe. FOTO IN KADER: De Russische astronaut Alexej Leonow met vrouw en dochtertje Viktoria. een bemande reis naar Mars zijn al stopgezet Alle be schikbare krachten worden nu ingezet voor het maan-pro- ject Apolld, dat vooralsnog meer kans van slagen heeft dan de andere nog sensationelere programma's. Vorig jaar alleen al werd aan het Apol lo-project, waarvan de lancering van de Gemini een onder deel vormt, drie mil jard dollar uitgege ven. Nofvooit sinds het Manhattan-pro ject, dat de fabri cage inhield van de A-bom, die Hiro shima verwoestte (kosten: 2 miljard) heeft Amerika zo veel krachten en dollars gebundeld als nu bij het Apol lo-project. Meer dan 300.000 arbeiders, in dienst van 20.000 firma's, werken mee aan de uitvoering ervan. De bedoeling hiervan is duidelijk: ten koste van alles wil het Westen de eerste worden. De eerste man op de maan zal een Ame rikaan moeten zijn. Kennedy heeft daar al op gehamerd en Johnson doet het nu. Vriiwilliqers vrijwilligers gerecruteerd, die bi t0t de eersten willen behoren. Zij krijgen zware, haast onmen- A1 jarenlang worden ruimte- selijke, opleidingen. Dezelfde vaarders getraind, die straks de proeven, die eerst met apen maan-reis zullen moeten uitvoe- werden genomen, worden nu op ren. Tot nu toe zijn al 250 hen uitgevoerd. Een ruimte- vluoht stelt nu eenmaal zware vlucht wel waar, maar het con- eisen en de astronaut moet zijn tact bleef beperkt tot een radio- voorbereid op het meest onver- grafische verbinding tussen bei- wachte. de cabines. Grissom en Young zijn de twee uit het leger van vrijwilli gers die zyn uitgekozen voor deze nieuwe stap in het maan- project. Voor Grissom zal deze stap niet meer zo sensationeel zijn als voor zijn collega Young. Hj maakte al eerder een ruim- tevlucht. Al was het dan niet meer dan een sprongetje, toen hij op 21 juli 1961 in navolging van Amerika's spitsafbijter Alan Shepard van Kaap Kennedy omhoog werd geschoten om even later in zee neer te komen. Een baan om de aarde kon hij nog niet maken. De ruimtevaart stond nog in de kinderschoenen. Hij zal het nu goed overdoen en samen met John Young vier banen om de aarde trekken. Rendez-vous Al verscheidene malen is een Gemini-capsule gelanceerd. On bemand maar met een berg aan instruipenten aan boord. Men wilde nagaan hoe de ruim drie ton wegende cabine zich zou houden. En dit wordt de eerste maal dat de Gemini bemand omhoog gaat. Een experiment gebaseerd op de ervaringen met de Mercury-vluchten van Shepard, Grissom, Glenn, Car penter, Schirra en Cooper. Wel iswaar is dit Mercury-project nog niet helemaal afgesloten, maar men heeft er toch wel zóveel gegevens mee verzameld, dat men nu de Gemini kan lance ren. Deze Gemini-vluchten (er zul len er meer volgen) hebben tot doel na te gaan hoe men een rendez-vous in de ruimte kan organiseren. De Russen hebben dit al eerder geprobeerd met hun Wostoks 5 en 6, waarin Valeri Bykovsky en de eerste vrouwelijke ruimtevaarder Va- lentina Teresjkova de ruimte in zijn geschoten (op 14 juni 1963). Tot een werkelijk rendez-vous is het toen echter niet gekomen. Men nam elkaar tijdens de Overigens zal er ook bij de komende Gemini-vlucht geen ontmoeting zijn. Daarvoor zijn nu eenmaal twee cabines nodig. De eerste lancering is slechts een proef. Raket Het rendez-vous komt later. Daarvoor zal vlak voor het afschieten van de Gemini een Agena-D-raket worden gelan ceerd, waarvan de laatste trap in een baan om de aarde wordt gebracht. De tijdstippen van lancering, de richting en de snelheid worden zodanig geko zen dat cabine en raket elkaar in de ruimte ontmoeten. Met behulp van stuurraketten zal de Gemini-bemanning contact moe ten maken met de raket. Een opdracht die wellicht eenvoudig klinkt, maar die wel het uiter ste aan stuurmanskunst eist. Met de conische neus van de cabine zal men de capsule in de enterhaak van de doelsatelliet moeten schuiven, waardoor bei de ruimteschepen aan elkaar zullen komen vast te zitten. Tevens worden bij deze ma noeuvre alle noodzakelijke ver bindingsleidingen automatisch aangebracht. Gezamenlijk zul len beide voorwerpen dan uit de ruimte terugkeren. Maan-bezoek Pas als deze entering ver scheidene malen is gelakt zal men kunnen starten met het Apollo-project, het uiteindelijke doel van Mercury- en Gemini- vluchten. Want ook bij dit pro ject zal een juiste entertechniek van het grootste belang sijn. Het ApoIIo-ruimteschip zal na melijk niet zélf landen op de maan. De landing zal worden uitgevoerd door een aan de Apollo gekoppeld landingsvaar tuigje, dat wanneer de cabine eenmaal in een baan om de maan is gekomen zich zal losmaken van het moedervaar- tnlg. Twee man zullen in dit lan dingsvaartuigje plaats nemen, terwijl de derde zal achterblij ven in het moedervaartuig. Dit laatste blijft om de maan cirke len totdat het andere vaartuigje is teruggekeerd van het bezoek aan de maan. Natuurlijk wordt er over ge dacht de reis naar de maan rechtstreeks te maken. De enter- procedure is dermate ingewik keld, dat een linea-recta-vlucht veel aantrekkelijker is. Maar dan zal men er toe moeten overgaan de reusachtige op vas te brandstof werkende Nova raket te gebruiken. En deze raket staat alleen nog maar op papier. Hij is te duur om op korte termijn gebouwd te wor den. Zoals de plannen nu liggen, zal de Apollo-cabine omhoog worden gebracht door een Sa- turnus-D-raket, op het ogenblik de krachtigste raket ter .wereld. Fanfare-leuze Overigens zal het nog jaren duren voordat men zover is. Het voorprogramma is veelomvat tend. Algemeen betwijfelt men of de fanfareleuze „voor 1970 een man op de maan" zal kunnen worden gerealiseerd. Met de nodige show heeft men deze slogan erin gehamerd. Johnson zélf deed dat nog enige tijd geleden voor de tele visie toen hij met een brede smile zijn Texas-hoed op het hoofd van Amerika's ruimte vaart-deskundige no. 1 Werner von Braun zette. „Breng deze hoed vóór 1970 op de maan", zei hij. Maar het ziet er vooralsnog niet naar uit, dat men daarin zal slagen. Voor de eerste maanreis zal worden uitgevoerd zal eerst nog een serie andere vluchten moeten worden ge maakt. In bet project Gemini heeft men voorzien in zeker twaalf bemande ruimtevluchten, waar van de laatsten twee weken of langer zullen duren. Daarmee wil men nagaan hoe de mens zich houdt tijdens zo'n vlucht van voortdurende gewichtloos heid. Zoals bekend heeft een Luikse hoogleraar hierover eind vorig jaar een schokkende rede gehouden. Hij zei, dat de mens niet langer dan vijf dagen in de ruimte kan blijven zonder daar van blijvende schade te onder vinden. Verscheidene Russische ruimtevaarders, van wie Bykov sky met ruim vijf dagen record houder is, zouden dit aan den lijve hebben ondervonden. Bodemgesteldheid Als dit Gemini-project is af gesloten, is men er nóg niet. Dan zullen eerst proeven met de Apollo moeten worden geno men. Eerst in een baan dicht om de aarde, daarna in hogere banen. Vervolgens zullen met de cabine, die niet minder dan 42 ton zal wegen, ontmoetings- vluchten worden gemaakt, waarbij onderweg brandstof wordt getankt. En pas daarna zal men kunnen starten met de eigenlijke maanreis. Uiteraard kunnen deze plan nen zijn namelijk onmisbaar voor het organiseren van een maanreis. De Rangers hebben nu wel ongeveer aangegeven, waar men het best kan landen, maar nog steeds heeft men geen antwoord op de vraag hoe d* bodemgesteldheid van het maan oppervlak is. Geleerden zijn het er niet over eens. De een spreekt over poreus gesteente, de ander over een vele decimeters dikke stof laag. Blijkt dit laatste inder daad het geval te zijn, dan zal dit nieuwe onverwachte moei lijkheden opleveren. Hoe zal d« De Russen hebben het Amerikaans prestige een gevoelige klap toegebracht. Vlak voordat op Kaap Kennedy de laatste voorbe reidingen werden getroffen voor de lancering van de Gemlnl- capsulc, bracht Moskou donderdag sensationeel nienws: een tweede Woschod was omhoog geschoten, ditmaal met twee astro nauten aan boord, van wie er zich één tijdens de vlucht buiten de cabine waagde. De bedoeling was duidelijk. Men wilde de eventuele Ameri kaanse ruimteprestatie al bjj voorbaat in de schaduw stellen van de nieawe Russische stunt. Over de hele u ereld heeft het onverwachte nienws uit Moskou sensatie verwekt. Westerse geleerden moesten toegeven: De Rus sen waren opnieuw een sprong vóór gekomen in de Oost-West- ruimteracc. Wat de Amerikanen pas op langere termijn voor ogen hebben, presteerden zij nü reeds: zij slaagden erin een mens buiten de cabine tc brengen. Uiteraard hondt deze Russische stunt nauw verband met de Amerikaanse Gemini-plannen. De bekendmaking van het Ameri kaanse project zal de lancering van beide Russen zeker hebben verhaast. Waarmee Moskou de voorsprong dan weer flink heeft vergroot. nen niet worden uitgevoerd zonder de noodzakelijke kennis van het maanoppervlak. Voor dat onderzoek heeft men weer Vragen aparte projecten: het Ranger- en Surveyor-project. De Ranger moet de maan fotograferen van verschillende hoogtes (wat al tweemaal met succes is ge beurd) en de Surveyor moet op de maan landen en dan seleno- grafische waarnemingen doen. In ruimtevaartkringen is deze alarmerende opmerking echter nogal sceptisch ontvangen. Ge varen worden niet ontkend, maar men acht het wel moge lijk zodanige voorzieningen te Beide projecten zijn echter aanzienlijk vertraagd, wat in houdt, dat ook de Apollo-vluch- ten later zullen plaats hebben dan was gepland. Gegevens over mogelijke landingsterrei- Zo kunnen meer vragen worden gesteld: er zullen nog vele problemen moeten wor den opgelost voordat de eerste man op onze buur- planeet zal landen. Maar dat dit nog eens zal gebeuren, daarover zijn alle geleerden het eens. De enige vraag is alleen: wanneer? Maar dat het niet vóór 1970 zal zijn staat nu wel vast....,

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13