nieuw! SENATOR alles 's.kan m Uw probleem is het onze aanstekelijk lekker! Oecumenische opzet voor Hedenesse Jonge arbeider wordt onvoldoende begeleid I Een woord voor vandaag Westduitsers wensen lagere kerkbelasting Automatisering draagt bij tot werkloosheid DUET VRIJDAG 19 MAART 1965 Senator President heet de nieuwe bolïcnak van 27 ct. 'n aanstekelijk lekkere sigaar met schriftelijke kwaliteitsgarantie t Zie de achter- zijde van het imitatie-bankbiljet in elke doost Koninklijke Mignot de Block Eerste in ons land (Van onze kerkredaclie) [voorkeur) t groeperinge MIDDELBURG Het vor-De mingscentrum Hedenesse te Cad-1 waaeri^ee zand, dat tot dusver uitging van de Nederlandse Hervormde Kerk, zal worden omgezet in een oecu menische stichting. Behalve de hervormden, zullen ook de Rooms- Katholieke Kerk, de Gereformeer de Kerken en de Doopsgezinde Broederschap er aan gaan deel nemen. Dit voor Zeeland grote nieuws kon gisteren op een persconferentie worden bekendgemaakt door de voorzitter van het bestuur van het vormingscentrum, mr. H. Rijpstra, burgemeester van Ter- neuzen. Hij vertelde, dat het vormings centrum, dat nu bijna twintig jaar be staat, vanaf het begin steeds voor de Zeeuwse samenleving als geheel wilde functioneren, ook al was bij het beheer uitsluitend de Nederlandse Hervormde Kerk betrokken. De deelnemers aan het cursuswerk kwamen al uit alle levensbeschouwe lijke groepen, maar nu is het mogelijk gebleken, dit tevens in de beheersvorm te realiseren door de organisatorische vorm opnieuw op te zetten. Het bestuur van de nieuwe stichting zal uit vijftien leden bestaan: zes worden aangewezen door het breed moderamen van de provinciale kerk vergadering van de Nederlandse Her vormde Kerk in Zeeland, vier door de rooms-katholieke bisschop van Breda, twee door de particuliere synode van de Gereformeerde Kerken in Zeeland en één door de doopsgezinde gemeen ten in deze provincie. Voorts benoemt het bestuur nog twee figuren, die voor de Zeeuwse samenleving repre sentatief zijn en niet behoren (bij i de deelnemende Ds. Kiehl te Breda overleden (Van een onzer medewerkers) BREDA Op 79-jarige leeftijd is overleden de hervormde emeritus-predi kant ds. P. L. Kiehl. Hij zal zaterdagmid dag op de protestante begraafplaats ,,De Bieberg" worden begraven na afloop van een rouwdienst in de hervormde kerk van Ginneken, die om elf uur begint. Pieter Leonard Kiehl werd 11 oktober 1885 te Batavia, waar zijn vader assistent resident was, geboren uit een oud pre dikantengeslacht. Hij bezocht het stede lijk gymnasium te Kampen en studeer de te Utrecht. Ritthem was zijn eerste gemeente, waar hij 19 maart 1911 door wijlen ds. G. C. J. Bleeker bevestigd werd. Vier jaar later vertrok hij naar het noorden: Joure. In 1922 werd hij benoemd tot predikant voorganger van de orthodoxe evangeli satie te Hoorn. In 1927 werd hij officieel hervormd predikant door het aannemen van een beroep naar Echteld in de Be tuwe, welke gemeente hij na twee jaar verwisselde voor Hazerswoude. Nadat ds. Kiehl achttien jaar in Ha zerswoude gewerkt had. ging hij in 1947 naar Leur. waar hem 23 oktober 1952 emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich te Breda, waar hij nog veel pasto raal werk heeft verricht. Hij was er voor zitter van het protestantse centrum, van de stichting voor protestantse bejaarden en Dastoraal medewerker in de Parkwijk. De overledene heeft zich met name in Joure en Hazerswoude ingezet voor het christelijk ondersvijs. In de Nationale Christelijke Geheelonthoudersvereniging nam hij voor de oorlog een vooraan staande plaats in. Als reserve-veldoredi: kant was hij werkzaam op Walcheren (waar hij in 1940 krijgsgevangene werd gemaakt) en in Indië. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bedrijf te weinig menselijk (Van onze soc.-ecoriïiredactie) imposante show van honderden boten en tenten op 45.000 m2 Europahal tijdelijk de grootste watersport- haven van Nederland reusachtige camping met een compleet as sortiment tenten 12T/M21 MAART GEOPEND VAN 10 17 UUR 1930 22.30 UUR ZONDAGEN VAtjl 10-18 UUR TOEGANG F 2,50 J UTRECHT Voor de jonge werknemer in het bedrijf wordt te weinig rekening gehouden met de menselijke en pedagogische aspecten van het leven. Het gaat hier om jonge mensen, die nog moeten uitgroeien tot geestelijke volwassenheid, waarbij het be drijf bewust of onbewust een rol speelt. De heer H. Gordeau, jeugdleider van het CNV, legde er gisteren in een studieconferentie, sterk de nadruk op, dat het bedrijf, maar nog in grotere mate de vakbeweging, aandacht moet hebben voor de problemen van de jonge arbeider, die het bedrijfsleven binnentreedt. Hij had er begrip voor, dat het bedrijf maar zeer ten dele aandacht kan besteden aan de paedagogische aspecten van het leven van de jeugdi ge werknemer, maar de vakbeweging zal zich duidelijker moeten bezinnen op wat zij doen kan. Op het ogenblik doet de vakbeweging al iets via het werk van de jeugdorganisaties („Werkende Jeugd", de CNV-organi- satie die thans 10 jaar bestaat) en het schoolverlaterswerk. Zij is ook be trokken bij het beroepskeuzewerk, maar het is allemaal nog te inciden teel. De heer Gordeau vroeg om een verbreding van het werk, maar ook om een betere coördinatie. ONDERWIJS Daarnaast zag hij belangrijke ta ken in het gezin en bij het onder wijs. Er wordt gewerkt aan de invoering van een vak maatschap pijleer, waarbij ook de vakbewe ging inspraak krijgt. Het hele on derwijssysteem zou echter op de helling moeten. Zeker zou er een specifieke lerarenopleiding moeten komen, want ieder die dr. of drs. voor zijn naam heeft staan, kan nog niet op paedagogisch verantwoorde wijze onderwijs geven. Het onder wijssysteem is te intellectualistisch en te veel geïsoleerd van het be drijfsleven. De vakbeweging kan hier echter alleen stimuleren om het onderwijs een andere gericht heid te geven. Ook de onderwij zersopleiding en de opleiding van le raren voor het nijverheidsonderwijs schiet volgeris de heer Gordeau-te kort. De beroepsvoorlichting van sommi ge bedrijven op de scholen bestem pelde de heer Gordeau als ronselen van arbeidskrachten. Sommige be drijven kopen de jongelui bij de schooldeur weg, zonder zich de gevol gen hiervan voor de vorming van de jonge arbeider te realiseren. deze nieuwe stichting, vóór 1 september wil starten, is uniek voor Nederland. Wel er ook bij de andere vormingscen tra sprake van een oecumenische oriëntering, maar het is voor het eerst, dat een aantal kerken de handen ineengeslagen hebben, om gezamenlijk het provinciaal vormingswerk ter hand te nemen. V erantwoordelijk Het Tweede Kamerlid, de heer J. A. van Bennekom, die namens de Gereformeerde Kerken aan de voor bereidende besprekingen heeft deel genomen, zei: „Wij weten ons met elkaar verantwoordelijk voor de Zeeuwse samenleving. Daarnaast wil len wij onze verantwoordelijkheid be leven voor onze eigen groep." Dat kan omdat het werk van twee erlei aard is. Allereerst is er ln Hede nesse het werk, dat geheel door de deel nemende groepen samen zal worden op gezet. Dit zal voornamelijk liggen in de sfeer van het „beroepsgroepenwerk" en het werk voor scholieren. Zo zijn er o.a. cursussen voor mensen uit de land bouw, verpleegsters, huisvrouwen, LTS- ers, kwekelingen. Daarnaast is er het werk. dat geheel gericht is op mensen van een bepaalde kerk. bijvoorbeeld catechisanten, predi kanten of ouderlingen. Tot dusver is het zo. dat de cursisten voor tachtig procent uit de eigen pro vincie komen. aldus wika R. J. Wester- val, die Hedenesse al twaalf jaar leidt, en wij hebben nu ook niet het idee. om erg veel buiten de provincie te gaan doen. Van de Zeeuwse bevolking is 43,1 pro cent hervormd, 26.7 procent rooms- katholiek. terwijl 10.1 procent tot de Gereformeerde Kerken behoort. Slechts 0.2 procent is doopsgezind. Dat men de doopsgezinden toch graag wilde laten meedoen, komt door het feit. dat zij reeds zelf met een soortgelijk project waren gestart als Hedenesse. namelijk het broederschapshuis in Aardenburg. dat zaterdag zal worden geopend. Dit wil men nu in het vormingswerk graag coördineren. Schrikreactie De accommodatie van Hedenesse zal uiteraard moeten worden aangepast aan de nieuwe situatie, waarbij het nog niet zeker is. of men dit zal verwezenlijken door nieuwbouw bij het bestaande com plex! of door het gebouw De Elder- schans te Aardenburg, dat momenteel niet gebruikt wprdt, in te schakelen. Daarbij zullen natuurlijk ook nieuwe vormingsleiders moeten worden aange trokken. daar het aantal cursussen aan zienlijk zal worden uitgebreid. Het af gelopen jaar werden er in Hedenesse lussen gegeven, deelnamen. JUNIOR Opmerkelijk noemde de heer Gor deau het. dat er zo bitter weinig gebruik gemaakt wordt van de be roepskeuzebureaus. Bij een enquête, waaraan 300 jongelui deelnamen, bleek er niet een van een dergelijk bureau gebruik gemaakt te hebben. Om de jonge arbeider een meer passende plaats in het bedrijf te geven, was hij voor de instelling van aparte junioren-status voor deze Voorstel inzake ds. Toornvliet nog in studie HOOFDDORP De particuliere synode van de Gereformeerde Kerken in Noord-Holland heeft gisteren be- j raadslaagd over de moeilijkheden jrond het radiowerk van ds. G. Toorn-j vliet. Ze heeft een commissie be-| noemd, die op korte termijn met kon- j krete voorstellen zal moeten komen. De synodezitting zal worden voortge zet op woensdag 7 april. Gelijk bekend heeft de classis Haar-1 lem een voorstel ingediend bij de par-1 ticuliere synode, waarmee zowel de kerkeraad van Bloemendaal, als ds. Toornvliet zich in principe kon den verenigingen. Dit kwam er op dat ds. Toornvliet predikant in algemene dienst zou worden van de Gereformeerde Kerken in Noord-Hol land, met als bijzondere opdracht het radiowerk in de provincie. mmissie, die nu benoemd is, zal de leden van de particuliere sy node moeten adviseren over dit voor stel, alsmede over de ingezonden stukken, die met de moeilijkheden samenhangen. Het vertrouwelijke rapport van deze vijfmanscommissie zal voor 7 april aan de leden worden toegezonden. Het is niet uitgesloten, dat de nadere uitwerking van het voorstel van de classis Haarlem nog moeilijkheden zal opleveren. Overigens is de zevende april wel de uiterste termijn, want op dezelfde dag loopt het studieverlof van drie maanden af, dat ds. Toornvliet is ver leend. Boek e:n hoek De maand van de vallende bli- ren, door Bruce Marschall. Uitga ve Bosch en Keuning, Baarn. Het verhaal gaat over een Brits hoogleraar die over een moeilijk onderwerp een boek heeft geschre ven. In Engeland loopt dit boek niet, maar, tegen de verwachting in, wel in Polen. Hij gaat daar le zingen houden, maar wordt aange zien voor geheim agent. Bruce Marschall laat dan zijn lezers smullen, niet van een spannende in trige zoals in detectieve-stories, maar van een verhaal zoals hij dat alleen kan schrijven (166 blz., 6,90). De vertegenwoordigers schillende kerken verwachtten in hun kerken wel even een schrikreactie over deze oecumenische daad, vooral de her vormde ds. H. M. Straling (wü gevei „Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u, gij zult schreien en weeklagen, maar de wereld zal zich verblijdengij zult u bedroeven, maar uw droefheid zal tot blijdschap worden" (Johannes 16:20). Tweeërlei blijdschap, waarvan er een wordt geboren uit droefheid. Merkwaardig woord van de Here. Hij richt zich op de dingen, die gaan komen. De gebeurtenissen werpen hun schaduw reeds vooruit. De farizeeën en oversten zoeken Zijn dood. Straks zal voor Hem een kruis worden opgericht, een houten kruis, waaraan de vijanden Hem zullen vastnagelen. En bij hen zal er vreugde zijn, blijdschap. Gelukkig, ze zijn van Hem verlost. Hij kan geen onheil meer aanrichten. Als Hij er niet meer is, zullen er ook geen volgelingen meer zijn. En zij krijgen weer wat vat op het volk, hun macht wordt niet langer bedreigd. Jezus aan het kruis vreugde bij de wereld, droefheid bij zijn volgelingen. En deze droefheid nu zal tot blijdschap worden. Droefheid tot blijdschap? Is dat mogelijk? Is het mogelijk, dat zij zich eens gaan verheugen over de gekruisigde Jezus Bestaat de kans, dat de dag van Zijn dood met blijdschap zal worden herdacht? Ja, dat is mogelijk. En de discipelen zullen het ontdekken als die dag voorbij is. Als zij hebben ervaren, dat het met Jezust dood niet is afgelopen, zoals de farizeeën en de oversten denken. Dat de dood niet het einde is. Maar een begin. Dan zal hun droefheid omslaan in vreugde. Omdat het was: Hij is dood, en het wordt: En toch Hij leeft! Wij lezen vanavond Mattheus 18 vers 15 tot 35 Per jaar 2,4 miljard (Van onze correspondent in Bonn) BONN Van de rond 58 mil joen Westduitsers behoort 96 pro cent tot de een of andere kerk. Zij, die officieel opgeven tot deze of gene kerk te behoren, moeten kerkbelasting betalen. De kerken mogen de bijdragen hunner leden op grond van loon- dan wel in komstenbelastingaanslagen zelf be rekenen. Zij mogen de belasting ook zelf rechtstreeks heffen. Die Mr. Leibbrandt voor de V.U.: AMSTERDAM Mr. drs. G. L. stige ontwikkeling van de werkloos heidscijfers in Amerika. Voor een deel moet de oorzaak hiervan in de auto matisering van het Amerikaanse pro- duktieproces gezocht worden. loopt). Z(j twijfelen of spoedig Met betrekking tot de opvoeding in het gezin, verklaarde de heer Gor deau, dat er inderdaad naar de jeugd geluisterd moet worden, maar dat anderzijds de ouderen ook iets heb ben over te dragen aan de jeugd namelijk de betekenis van de hoogste waarden van het Christendom, die essentieel zijn voor het menselijk bestaan. Leibbrandt, benoemd tot gewoon lector aan de Vrije Universiteit in de staathuiskunde, heeft van middag zijn lectoraat aanvaard door het geven van een openbare j les getiteld „Automatisering en tets uit handen, dat goed. werkgelegenheid, enkele opmer- «-Hfoion »r echter niet aan, het grote belang kingen over de ontwikkeling van j de werkgelegenheid in de Ver. Sta ten van Amerika". De nieuwe lector is geboren in 1932 en woonachtig te Amsterdam. In 1957 legde hij zijn doctoraal examen rechten en in 1960 zijn doctoraal examen eco nomie af. Tot april 1961 was hij hoofd assistent, sindsdien wetenschappelijk ambtenaar aan de Vrije Universiteit. Gedurende de afgelopen zes jaren is het percentage werklozen in de Ver enigde Staten niet meer beneden de 5 pet. geweest. Dit is aldus lector Leibbrandt in zijn les des te opmer kelijker omdat Amerika de langst durende en krachtigste expansieve fase sinds de tweede wereldoorlog mee maakt. Een nadere analyse van de ont wikkeling in het werkloosheidspatroon en dat van de werkgelegenheid geeft reden tot pessimisme over de toekom- Beroepi n Qsiverk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlaardingen (vac. dr. M. J. Mulder). J. Hengeveld 1e Gouda; voor Weesp, W. Dekker te Noordwijk- Brnnen. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Vollenhove-Cadoelen, H. van Tongeren te Grand Rapids (Mich.). Beroepbaar: H. Schuurman, Biltstraat 192 bis, Utrecht. Onderscheid De automatisering onderscheidt zich namelijk in drieërlei opzicht van de vorige fasen der technische ontwikke ling. Allereerst vindt de omschakeling op het geautomatiseerde procédé in een relatief hoog tempo plaats. In de tweede plaats wordt een grotere mate van scholing en herscholing vereist voor het ingeschakeld blijven of het worden opgenomen in het Amerikaanse produktieproces. (De werkloosheid be draagt onder ongeschoolden ruim 10 pet.). Een derde verschil is, dat de werkgelegenheid in de industriële sec tor relatief sterk afneemt en wellicht tot een drastische verkorting van de werkweek zal leiden. Een en ander leidt tot de noodzaak van grote ver anderingen en uitbreiding van het onderwijs. Ook de recreatiemogelijk heden zullen ten zeerste uitgebreid moeten worden. De lector besloot zijn les: of de ge volgen van de automatisering voor Euro-pa dezelfde als in Amerika zullen zijn valt in dit stadium nog niet precies te overzien.-Wel geven de Amerikaanse ontwikkelingen reden tot uitvoerige analyses der trendmatige ontwikkelin gen in Europa opdat nog tijdig de nodige maatregelen genomen kunnen worden. (isch en zedelijk gebied weg te nemen, één Latijnse mis per dag verplicht te stellen en paal en perk te stellen aan wat zij noemen het overdreven oecumenisme. Zij constateren een verwarming on der de gelovigen in de brief, die zij aan kardinaal Alfriwk en de andere bisschoppen hebben geschreven. Df prediking moet huns inziens eenvou dig, duidelijk en gezagsvol zijn- Ge wetensvrijheid is goed, maar moet wor den voorafgegaan door duidelijke, dat wil zeggen konkrete catechese. Nu worden ten aanzien van dogma en moraal te veel onzekere opinies voor het publiek gebracht- Ook verwachten de briefschrijvers een waarschuwing van het episcopaat tegen ontkenningen of minimalisering van het pauselijk gezag. Onder de verontrusten zijn zowel le ken als priesters- Vier van hen zijn hoogleraar, te weten dr. E. Allard en mag- A. Maltha te Nijmegen, Ir. M. J O- Granpré Moliere te Wasse- Verontruste r.katli. vragen bisschoppen flink op te treden DEN HAAG Zestien vooraan staande roomskatholieken hebben het Nederlandse episkopaat gevraagd, krachtiger en met meer gezag op te treden, de verwarring betreffende al- ij.-.---- v- lerlei onrijpe publikaties op dogma- naar en dr. T. Vossenaar te Utrecht-1 Wat is de waarde? belasting bedraagt in de verschik lende deelstaten tussen de acht en tien procent. In 1963 de cijfers voor 1964 ziji nog niet samengesteld hebben dt kerken in West-Duitsland in totaal 2.1 miljard mark aan kerkbelasting geïnd. Daarbij krijgen zij dan nog rond 2W miljoen aan subsidies van de staat, di deelstaten en de gemeenten. De parti culiere giften meegerekend, bedroegen de inkomsten van de kerken in 1" rond drie miljard mark. De laatste tijd hebben vooral ondernemers kritiek uitgeoefend op de ze heffing. Zij willen de kerkbelasting zien gereduceerd van 8 a 10 procent hoogstens 3 procent. Vennootschappen Zij wijzen er op, dat de inkomsten der kerken dan niet tussen de vijf en zeven procent zouden verminderen, doch hoogstens met 2 a 3 procent, om dat de overige inkomsten zouden blij ven. Wie toch mocht vinden, dat d« kerk door de verlaging van de kerk belasting te grote verliezen zou lijden, moet zijn particuliere giften maar ver hogen, zo argumenteren de onderne mers, die er verder op wijzien, dal (grote) vennootschappen geen kerkbe lasting hoeven te betalen, maar (klei ne) commanditaire- en familie-onder- nemingen wél. Daarbij bedroeg de kerkbelasting heffing tot de sanering van de mar» na de oorlog maar drie procent var loon of inkomen. Toen in 1954 de komstenbelastingen werden vermin derd. stonden de landelijke regeringer de kerken toe, de heffingen te verho gen. Inmiddels is de inkomstenbelas ting weer enige malen verhoogd, maar van een verlaging van de kerkbelas ting is nooit meer sprake geweest. Hierdoor is het gekomen, dat de ker ken thans rond 45 mark per persoor incasseren, tegen 2 a 3 mark voor 1954 Met de gelden hebben de kerken de oorlogsschade snel kunnen herstellea Vele godshuizen werden hersteld, no| meer nieuwe kerken werden gebouwd. Ook nu investeren de kerken een zeer groot deel van hun inkomsten in bouw projecten. wapenschild voorkomen: Kroon-, leeuw, zwaard, pijlen, blokjes, schild. Het ige jaar waarin wapen is gelijk aan dat hetwelk op de Willem H deze Rijksmunt voorkomt. gouden munten geslagen zijn. De han- Antwoord: De kleuren, die op het delswaarde van een perfect 'stempel- door u ons toegezonden rijkswapen nieuw) exemplaar kan u op 1000 voorkomen, zijn de volgende: Een gou- stellen. De inkoop voor de handel is den leeuw in een blauw veld met natuurlijk veel lager en een redelijke gouden blokjes. De tong van de leeuw prijs voor verzamelaars ligt ergens daar is rood. de uiteinden van de pijlen in de tussen in. Is de munt niet perfect, dan is hand van de leeuw zijn goud de waarde veel minder en een geschikt de schachten zilver evenals het lem- exemplaar met een weinig slijtage zal met van het zwaard. De kroon er slechts een fractie van bovengenoemde boven ligt op een rood kussen en waarde hebben. heeft in de hoofdband drie rode ste- Vraag: Wij hebben een tuintje op het nen. Voorts is dc kroon geheel zuiden met rondom een schutting. Tegen goud. doch op de verticale banden de schutting staan o.a. een vuurdoorn, voorzien van parels, roos en clematis. Zodra het weer dit Vraag: Ik zou gaarne worden ingelicht toelaat, zijn we van plan de schutting betreffende het noorderlicht, opnieuw Ie carbolineren. De vraag is: Is Antwoord: Het noorderlicht ""n dit schadelijk voorste genöemde planten lichtverschijnsel, dat zich vooral Vraag:, Een hebben hiervoor samen voorschot - - - - strekt en de moeder zelf betaalde de Antwoord: Carbolineum werkt bran- horizontale lijnen, die rest. Het huis stond op naam van de dend op de planten, vooral als de zon land soms kan waarnt zoon, die het huis liet bouwen. Op welk daarop schijnt. Wij raden u daarom aan, ongeveer 100 km hoogte, de stralen bedrag hebben de vijf broers nu recht, voordat u de sohutting gaat behandelen, tussen de 100 en 150 km. In de *•- - -de planten los te maken en naar voren poolstreken ziet men de volle pracht ._v te halen, bijvoorbeeld met een paar van dat^ licht, dat aan de noordpool schrij Vraag: Ons dochtertje wil graag een Antwoord: Uw gouden vijfje is zeer vogel hebben en verzorgen. Wij denken zeldzaam. Er zijn er m 1843 slecht 159o nu een parkiet voor haar te kopen. Nu geslagen en dat is het enige jaar menen wij wel eens gehoord of gelezen tijdens de regering te hebben dat allergische mensen last kunnen krijgen van zo'n vogel. Antwoord: Dat uw dochtertje overge voelig is voor insectenbeten, wil hele maal niet zeggen dat zij allergisch zou 'jn voor parkieten. Zeer veel mensen zijn allergisch voor ;n bepaalde stof. hetzij wol. plastic, kinine, soms primula's, enfin voor alle denkbare stoffen en voorwerpen, ook wel vogels. Maar in den regel beperkt zich die allergie tot één ding, plant of dier. Maar let er wel op dat u de par kiet koopt in een betrouwbare zaak, zo dat u geen ziek dier krijgt, want een parkiet kan bijvoorbeeld papegaaien ziekte hebben, die nadelig is voor de Blieven, die niet i van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen. die niet onderling met elkaar fn verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Charitatief Verder wordt een groot deel van de belastinginkomsten besteed aan chari tatieve en sociale doeleinden. De staat de landelijke regeringen en de gemeen- ten doen daar maar al te graag hun subsidies bij. omdat de kerken op deze wijze allerlei taken voor hun rekeninj hebben genomen, die hun anders zou den zijn toegevallen. De grootste uit gavenpost vormen echter ook bij de kerken de personeelskosten. De kerken beschikken ook nog over particuliere vermogens. Dit geldt voor !de Rooms-Katholieke Kerk nog meer jdan voor de protestantse kerken. Be- trouwbare gegevens over de inkomsten die zij uit eigen bezit trekken, bestau echter niet. De bezittingen bestaan uit kloosten annex bedrijven, stukken grond, aan delen. papieren met een vaste rente spaartegoeden. De Rooms-Kathoüekt Kerk bezit bijvoorbeeld 350.000 hectare land. Deze kerk steekt ook veel geld in hotclbedrijven en in wijngoederen. voor over de kwestie van de ster van Bethlehem en de verklaring van dit •erschijnsel. Hierin werd gezegd dat „zoals u weet", de geboorte van Chris tus geschied is in het jaar 7 voor Christus. Kunt u mij inlichten of dit wellicht een nieuwe zienswijze is? Want „naar wij weten" wordt steeds het jaar vier als geboortejaar aangeduid. Dit krijgt, geeft dat een lelijk resultaat. geladen deeltjes, die de zon uitzendt. Dc onderwerp'en Vook EE berekeningen! die ja: hoe dan te handelen? Als niet poolstreken voordoet. Het wordt Neder- dit jaartal uitgaan (De fout i die het huis liet bouwen i overleden. Antwoord: De vijf broers hebben alleen recht op het genoemde voorschot. Als de moeder reeds overleden is, hebben zij recht op hun aandeel van het door de moeder voorgeschoten be- dan zonder gevaar de planten drag. Het kan natuurlijk zijn dat er andere afspraken zijn gemaakt. In dat geval zal men deze moeten bewijzen desnoods door oplegging van de eed. Vraag: In mijn bezit is een gouden ijfje van 1843 met Koning Willem II. latten, vastgeklemd tussen in de grond- aurora borealis genoemd wordt gestoken paaltjes. U moet dit de hele de zuidpool (waar men dus niet zomer volhouden. In het najaar zijn de noorderlicht kan spreken) aurora dampen wel voldoende verdwenen zodat tralis. Het licht spant zich i -*—1— het hemelgewelf als liggen op jaren in onze jaartelling). Anderzijds e de conjunctie in 7 voor Christus er r als bewijs achteraf op wijzen dat 7 het juiste jaartal is. Hoe komt de die mening? Antwoord: De geleerden zijn het op iurora aus- dit punt niet eens. Uitgaande van de die streken bijbelse gegevens kan men vaststellen, geelgroene, dat Herodes de Grote tegen de schutting gebonden kunnen lichtende band. waaruit vele stralen te jongens tot twee jaar oud liet worden. Er zijn ook cabolineumsoorten voorschijn schieten. Ook is het daar wel den. Dit wijst er op dat de moord al in de handel, die niet schadelijk zijn eens over de hele hemel verspreid hiermee. Teerdampen zijn 5 voorzichtig - vertoont dan golvende flikkeringen. In Jozef vluchtte met Maria 5 land ziet men veelal niet de groene 'kleur, maar wel rood en oranje. Vraag: Wilt u mij een beschrijving Vraag: In de kerstbijlage van vorig Christus. Ër is dus wel het :ven van de kleuren, die op dit jaar kwam een interessante bladzijde ander voor het jaar zeven te zeggen. spaar plezierlgmet \YLO\S met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2