Nieuwe leidse Courant MOSKOU: WOSCHOD II IS VANDAAG GELAND j Hebben goed geslapen Kreymborg Cals licht vanavond tip van sluier op Koningin maandag in loopverband Johnson garandeert veiligheid betogers VS vrezen aanval op basis Z.-Vietnam Commentaar Co Westerik schilderde begrafenis in Delft AUTO SHOW CALEX Vrijdag 19 maart 1965, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvostigh is gheblevo* ■tij" teghenjpoet!' Weinig verandering De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met enkele verspreid voorkomende opklarin gen. Zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 MOSKOU In Moskou is van morgen van welingelichte zijde ver nomen. dat de Woschod 2 geland jou zijn. Het Japanse persagentschap noemt als plaats ten zuidwesten van Saratof, ten noorden van Stalingrad en als tüd: 9.45 uur. W.E.T. De Russische ruimtevaarders Alexei Leonof en Pavel Belajeg sliepen vannacht goed. Hun gezond heid is uitstekend. Alles was wel aan boord van de Woschod 2. Dit medisch bulletin is vanmorgen speciaal in Moskou bekend gemaakt. Dat is te begrijpen, want over de gezondheidstoestand van ruimte vaarders in het verleden is nog al wat te doen geweest. JJovendien weet de wereld nu dat Leonof gisteren geen nadelige ge volgen heeft ondervonden van zijn privé-uitstapje in de ruimte, toen hij de Woschod 2 voor een minuut of tien verliet. Het risico, dat hij toen nam is immers nauwelijks voor te stellen. Hij was immers alleen maar be schermd door een dun ruimtepak. Be halve de kans door dodelijke stralen getroffen te worden, liep Leonof ook nog de kans dat de verbindingslijn met de Woschod 2 zou breken. Hij zou dan kunnen afdrijven en voor altijd in ten baan om de aarde hebben moeten cirkelen. Zijn geslaagd uitstapje in de ruimte is overigens van grote betekenis. De mogelijkheid is immers nu aangetoond, dat men buiten de ruimteschepen werkzaamheden kan uitvoeren, zodat de constructie van grote ruimtestations mogelijk is. Van deze stations af kun nen dan andere planeten veel gemak kelijker bereikt worden. De Amerikanen zijn intussen nog steeds bezig hun ogen uit te wrijven. Natuurlijk zegt men niet verbaasd te lijn over de Russische successen, maar de achterstand Ls duidelijk. Het bureau voor lucht- en ruimtevaart liet officieel weten, dat de uitvoering van het Ge- mini-programma al vijftien maanden is vertraagd. De eerste vlucht, gedurende welke Amerikaanse astronauten hun ruimte voertuigen sullen moeten verlaten. ral niet eerder dan in 1966 en waar schijnlijk pas in 1967 worden gehou den. (Voor vervolg zie pag. 15) OVERHEMDEN 2 STUKS -4/\75 Stille Rijn, tegenover de Hartebrugskerk Algemene verwachting: (Van i parlementsredactie) DEN HAAG Kabinetsformateur Cals is er tot dusver goed in geslaagd politieke waarnemers in het ongewisse te laten over zijn werkwijze. Van zijn besprekingen met de voorzitters van de vijf grote Tweede-Kamerfracties is nog hoegenaamd niets tot de buiten wereld doorgedrongen. De heren Schmelzcr, Vondeling, Geertsema, Smallenbroek en Beernink kregen vol strekte geheimhouding opgelegd. Van avond zal echter wel een UP van de sluier mogelijk zelfs de héle sluier worden opgelicht. Naar men aan neemt zal de formateur dan meedelen, dat hij geen heil meer ziet in overleg met de V.V.D. De consequentie daar van is, dat hij zal streven naar een kabinet, bestaande uit KVP, PvdA, ARP en (eventueel) CHU. Mr. Cals sprak gistermiddag eerst ruim anderhalf uur met KVP-fractieleider Schmelzer. daarna twee uur met PvdA- aanvoerder Vondeling. Zijn onderhoud gisteravond met WD-fractieleider Geert, sema duurde korter: ongeveer vijf kwar tier. Vanmiddag ontving hij achtereen volgens de heren Smallenbroek (ARP) en Beernink (CHU). De heer Schmelzer kon de journalisten alleen meedelen, dat zijn gesprek met de formateur „nuttig, noodzakelijk, vrucht baar en openhartig" was geweest. De heer Vondeling volstond met de opmer king: ..Het is mij gebleken dat de for mateur bijzonder hard heeft gewerkt". De heer Geertsema (die 's middags nog een gesprek had met zijn ministeriële partij genoten Toxopeus en Witteveen) was nog zwijgzamer: hij wilde zelfs geen ant woord geven op de vraag of zijn fractie binnenkort bijeen zal worden geroepen. De heren Schmelzer en Vondeling zagen geen aanleiding voor fractieberaad op korte termijn. Voor de beantwoording van de overige vragen verwezen de frac tieleiders «die nog geen nieuwe afspra ken met mr. Cals hebben gemaakt) naar de mededelingen die de formateur van avond zou doen. Program In één oogopslag Jonge arbeiders begelei den pag. 2 Ruimtevaarders tevoren pechvogels pag. 11 Nieuwe mammoets pag. II Ruzie in de cockpit pag. II Naar Napels pag. 13 Tocht naar Oslo voortgezet Karei Doorman voer tegen eilandje op DEN HAAG Het vliegkampschip Karei Doorman is vanmorgen vroeg tegen het Noorse eilandje Haaoen ge stoten. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De boeg van hei schip werd bij de waterlijn beschadigd. Zoals bekend is de Karei Doorman op oefenreis in de Noorse wateren. Van morgen vroeg voer het schip bij mistig weer do Oslofjord binnen. Daar moest het uitwijken voor een klein vaartuig, met vermeld gevolg. Het schip vervolgt zijn reis naar Oslo, waar het in de loop van morgen hoopt te arriveren. Maandag wordt de thuis reis aanvaard. Donderdag wordt de Ka- rel Doorman in Den Helder verwacht. mr. Cals niet alleen heeft gepeild tot welke vormen van samenwerking de par tijen al of niet bereid zijn en welke eisen zij zoal hebben. Men achtte het niet uit gesloten, dat de formateur al min of meer is gestart met onderhandelingen over de voornaamste onderdelen van een rege ringsprogram. De constatering van de heer Vondeling dat de formateur zo bij zonder hard heeft gewerkt gaf aanlei ding tot het gerucht, dat mr. Cals al een zeer vluchtige schets van een regerings program op papier zou hebben gezet. Daarin zou de radio- en t.v.-kwestie zo zijn geregeld, dat de WD onmogelijk tot het te vormen kabinet kan toetreden Hierover viel echter geen enkele zeker heid te verkrijgen. De wijze waarop de formateur de liberalen van verder deel nemen aan het overleg uitsluit, is overi- gens minder interessant dan het feit van de uitsluiting zelf. (Voor vervolg zie pag. 5) De Russische ruimtevaarder Leo nof zweeft hier in de ruimte, met het ruimteschip verbonden door een lijn. Een unieke, historische opname. DEN HAAG Volgens de behande lende arts zal koningin Juliana, die in Lech (Oostenrijk) bij het skdën is ge vallen, zich maandag weer kunnen be wegen in een zogenaamd loopverband. Uit een nader onderzoek is gebleken dat de Koningin een scheurtje in de enkel heeft Het kuitbeen is niet gescheurd, maar wel de kuitspier. Soekarno neemt oliebedrijven over DJAKARTA President Soekarno heelt heden verklaard: „Wij nemen de leiding van de drie westelijke olie industrieën, die hier voor de tweede wereldoorlog werkten, over". Desnoods mobilisatie nationale garde „Tegenmars" van Montgomery naar Selma WASHINGTON President John son zal zonodig de nationale garde van de staat Alabama mobiliseren ter be scherming van de deelnemers aan de vrijheidsmars van Selma naar Montgo mery. Deze protestmars naar de hoofd stad van de staat begint zondag en duurt ongeveer vijf dagen. Gouverneur Wallace had Johnson telegrafisch laten weten, de veiligheid van de betogers niet te kunnen garan deren omdat de politiemacht van Ala bama te klein is en de staat geen geld heeft om een a^oende bewaking te kunnen bekostigen. Dit is een verkap te weigering om de nationale garde le mobiliseren. Wallace heeft Johnson nu in feite de verantwoordelijkheid voor de gebeurte nissen tijdens de mars overgedragen. Wallace heeft de bevolking verzocht, zich niet op straat te begeven als de op tocht van strijders voor gelüke burger rechten voorbijkomt, „We moeten niet in de kaart spelen van de vijanden van staat en land." Het parlement van Alabama heeft bij accla matie het besluit genomen, president Johnson te verzoeken een eind aan de betogingen te maken. Een hof van appèl in New Orleans heeft besloten, dat Wallace zij-n hoger beroep tegen een beslissing van rechter Frank Johnson (waarbij de mars van Selma naar Montgomery werd toege staan) bij een rechtbank in zijn eigen staat moet indienen. Dat betekent, dat Wallace dit moet vragen aan dezelfde rechter, die de mars heefit goedgekeurd. Een verzoek om voorlopig uitstel van de mars in afwachting van de uitspraak in hoger beroep, moet eveneens door die zelfde rechter worden behandeld. Een voorstander van rassenscheiding, oud-burgemeester Art llanes van Mont gomery zal een „tegenmars" van Mont gomery naar Selma organiseren, dus In omgekeerde richting. Bij bombardement 45 schoolkinderen omgekomen DA NANG Van Amerikaanse militaire zijde is gisteren meege deeld, dat de communistische Viet- cong vijf bataljons samentrekt, waarmee mogelijk een aanval op de luchtmachtbasis Da Nang zal wor den gedaan. De vijf bataljons wor den gesteund door twee artillerie eenheden, die zouden zijn uitgerust met 105 mm houwitsters, wapens die de communisten nog niet heb ben gebruikt. Als de Vietcong inderdaad mocht aan vallen. zouden zij 3.500 Amerikaanse ma riniers tegenover zich vinden die de ba sis bewaken. Vandaag is het voor de Vietcong „anti-Amerikaanse dag". Van Amerikaanse zijde is voorts meegedeeld, dat er gisteren bij de luchtaanval op een dorp bij Da Nang. uitgevoerd door Zuidvietnamese vlieg- Niet meer te betalen Aannemer stopt bouw van 33 volkswoningen (Van onze bouwredaeteur) DEN HAAG Het aannemersbe drijf N.V. Hardam, gevestigd in de Merwedestraat, verkeert in dusdanige financiële moeilijkheden, dat de di recteur, de heer G. A. Scheurwater uit Leidschendam, gisteren de bouw van 23 woningen in Hazerswoude er 10 woningen in Hekelingen (bij Rot terdam) heeft moeten stopzetten. Oor zaak Ls volgens de aannemer de loon explosie van de laatste tijd. De gemeentesecretaris van Hazerswou de, de heer J. M. Verlare, deelde ons mee, dat de 23 woningen worden ge bouwd in opdracht van de woningbouw vereniging Volksbelang. „De woningen zijn voor 70 percent afgebouwd. Al een half jaar heeft onze dienst gemeente werken geprobeerd dit werk te redden. Wij hebben de heer Scheurwater alle kans gegeven. Twee weken geleden vroeg de woningbouwvereniging hem het bouwtempo te verhogen". Er is ook verschil van mening over de betalingen. Volgens de heer Scheur water waren de gemeentebesturen te laks met de uitbetalingen, waardoor hij mede in moeilijkheden was geko men. Gemeentesecretaris Verlare: ,,De heer Scheurwater meent recht te heb ben op een zeer hoog bedrag volgens de risicoclausule. Volgens hem zou dit ongeveer 50.000 zijn. Gemeentewer ken heeft echter berekend, dat het hem toekomende bedrag slechts zo'n 15.000 beloopt. Volgens goed gebruik wordt dit uitbetaald, als de woningen zijn opgeleverd". De gemeentesecretaris zei ook. dat er issen de berekeningen van gemeente werken en de N.V. Hardam grote ver schillen zitten. „Wij hebben hem reeds meer betaald dan hem volgens het uitge voerde werk toekomt. Gemeentewerken heeft nu gezegd: hij moet eerst bijwer ken, voordat de volgende termijn wordt betaald. Volgens de heer Hardam zou er voor een bedrag van ƒ500.000 meer zijn gewerkt, dan er is betaald. Dit is echter beslist niet waar". De gemeentesecretaris van Hazerswou- zei het helemaal niet vreemd te vin den, dat de N.V. Hardam het werk heeft neergelegd. „Deze N.V. had bijna geen personeel meer en men zat financieel olkomen aan de grond", zo zei hij. De N.V. Hardam was onbereikbaar. Personeel belde herhaaldelijk naar het woonhuis. De heer Scheurwater was af wezig en zijn vrouw wist van niets. Het schilderij van Co Westerik over de begrafenis van koningin Wilhelmina is na twee en een half jaar gereed gekomen en mi tot 11 april in het Haags Gemeentemu seum te bezichtigen. tuigen, 48 personen, onder wie 45 schoolkinderen, om het leven zijn ge komen. Na de aamvaJ brokken dorpe lingen met doodkisten naar de basis Da Nang. Zij werden echter door Zuid vietnamese soldaten teruggestuurd voor zij de basis konden bereiken. De dorpsschool en andere gebouwen wer den gebombardeerd, ra dat een Zuid- viebnamees verkenningsvliegtuig bo ven het dorp was neergehaald. Het dorp zou in de macht van de commu nisten zijn geweest, hoewel het maar acht km van de Amerikaanse basis Da Nang ligt De Zuidvietnamese regering heeft be kendgemaakt dat ze drie leiders van een vredesbeweging over de grens naar Noord-Vietnam zal laten brengen. Eer der had generaal Ngoejen Khan gezegd, dat hij van plan was deze drie een veearts, een geschiedenisleraar en een journalist per valscherm boven Noord-Vietnam neer te laten Ongeveer 60 Amerikaanse vliegtuigen hebben vandaag voor de derde maal ln vijf dagen doelen in Noord-Vietnam aangevallen. Er zijn aanwijzingen voor dat de frequentie van deze aanvallen ge stadig wordt opgevoerd. Een Amerikaanse woordvoerder heeft de volgende bekendmaking gedaan: „Ame rikaanse vliegtuigen hebben van te voren uitgezochte militaire doelen in Noord- Vietnam aangevallen. Dit was een daad van rechtmatige zelfverdediging gezien de voortdurende agressie vanuit het noorden". De aanval was gericht tegen twee doe len op ongeveer 40 kilometer ten noord westen van de stad Vinh, nl. Phy Van en Vinh Son. KWALITEIT EN STIJL - FAUTEUIL met dons kussen 560,- MAHONIE LADENKAST 575,- BULTHUIS BOTERMARKT 23 tftl TVE christelijke vakbeweging heeft zich uitgesproken voor grotere vrijheid bij de loonvorming. De afzonderlijke bedrijfstakken die nen in deze gedachtengang vrijwel volledige vrijheid te krijgen bij het bepalen van het loonniveau. Ook moeten de c.a.o.'s een minimumka rakter dragen, zodat per onderne ming naar boven toe mag worden afgeweken. Voorts moet de Stichting van de Arbeid zich niet meer bezig houden met het toetsen van de juist heid van loonsverhogingen. Alleen de overheid behoudt de mogelijkheid in te grijpen, namelijk indien het al gemeen belang in gevaar komt. SER- rapporten en adviezen van de Stich ting kunnen bij de onderhandelingen als leidraad dienen, maar ook dit is niet dwingend voorgeschreven. Als zovele zaken heeft ook dit voor stel zijn voor en tegen. Het bete kent, dat het Nederlandse loonbeleid wordt bevrijd van een stuk onwaar achtigheid. Dat is een voordeel. De laatste jaren is het goedkeuringsbe- leid van de Stichting niet veel meer geweest dan een spel. Bij vrijwel alle onderhandelingen probeerden partijen zoveel mogelijk verbeteringen in de c.a.o.'s onzicht baar te maken of minder te doen lij ken dan de werkelijke materiële be tekenis. De Stichting toetste de con tracten aan strikt formele regels. Ieder wist, dat extra „versierd" werd. maar aan de letter van het loonbeleid was voldaan. Hieraan zou een eind komen- Aan de andere kant zal een nieuw en vrijer loonsysteem alleen slagen, indien het bedrijfsleven de grotere verantwoordelijkheid bewust aan vaardt, die hiermee gepaard gaat. Zou van de grotere vrijheid misbruik worden gemaakt om de lonen aan zienlijk verder op te trekken dan economisch wenselijk is, dan dient men zich te realiseren dat hiermee noch de werkgevers noch de werk nemers gebaat zijn. Loonsverhogingen die sterk de pro- duktiviteitsstijging te boven gaan moeten uitlopen op prijsstijgingen, waardoor het effect van de verho ging weer grotendeels teniet wordt gedaan. Prijsstijgingen verzwakken op den duur bovendien onze concurrentie positie, hetgeen gevaren kan mee brengen voor de werkgelegenheid. Een nieuw, vrijer loonsysteem is toe te juichen als het een eind maakt aan schijnvertoning, maar is alleen aanvaardbaar bij onderkenning door het bedrijfsleven van zijn verant woordelijkheid. Document in historie vorstenhuis (Van een onzer medewerkers) DEN HAAG Het was om twee erlei redenen, dat een aantal autori teiten en andere genodigden, gisteren de aula van het Haags Gemeente- Lseum bijeenkwam. De eerste en voornaamste was wel, dat na bijna 2',2 jaEir bet schilderij is gereed geko men, gewijd aan de begrafenis van de op 28 november 1962 ontslapen Ko ningin Wilhelmina. De kunstenaar Co Westerik, die deze subtiele en hachelijke maar ook eer volle opdracht kreeg van de gemeen te 's-Gravenhage (op instigatie van L. J. F. Wijsenbeek, de directeur de gemeentelijke dienst voor schone kunsten) werd hiermee voor een gigantische taak gesteld. Voordat men tot het schilderij werd toegelaten. kregen de aanwezigen (onder wie waren luitenant-generaal H. Schaper, adjudant van H. M. en chef van het Militaire Huis van de Ko- s eerste stalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, de groot- levrouw G. J. van Wicke- voort Crommelin geboren jkr. Teixeira de Mattos en de echtgenote van de bur gemeester van Den Haag, mevrouw R. T. Kolfschoten-Ferwerda) een kleuren film te zien met een speel duur van 12 minuten, de schilderijen van Co Weste rik tot onderwerp hebbend en vervaar door. Bob Kommer, met muzikale illustratie door Otto Ketting. Westerik heeft gemeend het leven en de teraardebestelling in een apotheose te moeten neerzetten, maar een gelikte en geijkte conventionaliteit wilde hij in elk geval vermijden. Ter plaatse in Delft was hij toenter tijd aanwezig om de nodige schetsen te maken, die hij aldra ter keuring aan de heer Wijsenbeek voorlegde. Dat hij niet temin daarna zo lange tijd behoefde voor de eigenlijke verwezenlijking zal geen deskundige verbazen. Koningin Juliana, die het werk reeds eerder zag, was in hoge mate tevreden en diep geroard. Aan de bovenzijde van het doek ontwaart men het conterfeitsel van Koningin Wilhelmina in drie stadia van haar leven, links als jong Prinses je, in het midden op rijpere leeftijd en wat naar rechts ten slotte in haar na dagen. Geheel rechts ziet men de suggestie van de Nieuwe Kerk in Delft, met goed herkenbaar de Koninklijke familie die de baar volgl, die op dit ogenblik juist naar de grafkelder wordt gedragen. Het middengedeelte van het dode wordt in genomen door de weergave van het grote plein voor de kerk met daarop de wiel sporen die de koetsen hebben achterge laten. Als tijdsbeeld vindt men er de ge bruikelijke verkeersborden en geheel centraal gesteld, in een cirkel geschil derd een citaat uit het gebed V3n de hofprediker, ds. G. Forget. Links daar van. eveneens in een cirkel gegeven, de spreuk „Elck wandel in Godts weghen" die zich in werkelijkheid ook in de be strating van Delfts markt bevindt. (Voor vervolg zie pag. 15) Zie advertentie pag. van het blad van deze courant AUTOBEDRIJF N.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1