Ruzie in KLM-cockpits Koelbloedige ruimtemannen overleefden ongelukken Opdracht voor 4 reuzentankers Vliegers willen mecaniciens wegwerken Ruppert moet geschil gaan bijleggen D Leonows ruimtepak was miniatuur capsule Verkopen internationale fondsen in 1964 hoger Natuurzuivere Jjt een fojttc >uj Spion bleek beruchte nazi te zijn 11 vrijdag 19 maart 1965 Faroeks kinderen naar Rome ROME Ex-koning Faroeks doch ters Ferial, Fawzia en Fadia zijn in Rome aangekomen in gezelso'nap van hun moeder, ex-koningin Farida. Ook Faroeks zoon uit zijn tweede huwelijk Foead is in de Italiaanse hoofdstad aangekomen om de begrafenis van rijn vader bij te wonen. „Moge God zijn ziel genadig zijn", was de enige reactie van ex-koningin Narri- man, toen zij het nieuws vernam van de dood van haar gewezen echtgenoot, ex- koning Faroek. Narriman is voornemens naar Italië te reizen om de voogdij te krijgen over haar 13-jarige zoon Foead, de laatste koning van Egypte na de abdicatie van wijlen zijn vader bij het uitbreken van Nasser's revolutie in 1952. Faroek zal vermoedelijk zijn laatste rustpjaats vinden in een graf in Saoedi Arabic, zoals hij dat wenste. Er zijn plannen om hem te balsemen en hem dan naar dat mohammedaanse land over te brengen. (Van onze sociaal-economische redactie) EN HAAG/SCHIPHOL Blijkens een vorige week gepubli ceerd perscommuniqué is de heer M. Ruppert (lid Raad vr* State en oud-voorzitter van het C.N.V.) door de directie v:« de K.L.M. en de Vereniging van K.L.M.-vliegers aangezocht om te bemiddelen in de reeds maandenlang bestaande geschillen over de werk- en rusttqdenregeling. Naar wij thans vernemen heeft >2 bemiddelingsopdracht van de heer Ruppert echter een veel verder strekkende betekenis, waarbq het er op korte termqn vooral om gaat de strqd te beslechten, die is opgelaaid tussen de vliegers en de boord werktuigkundigen om, wat genoemd zou kunnen worden, te techni sche zeggenschap in de cockpit. De vliegende mecaniciëns voelen I meer „zo dringend" vereist is dan zich in hun bestaan ernstig bedreigd vroeger het geval was. De vliegers omdat door de toenemende technische zeggen het nog sterker: zij vinden, vervolmaking van het vliegtuig en de dat de boordwerktuigkundigen zonder steeds korter wordende tijdsduur, meer overbodig (aan het worden) waarin afstanden worden overbrugd, hun aanwezigheid boord niet MOSKOU De Russische bioloog Alexander Koezin heeft tegenover Tass ver klaard, dat de geleerden voor Leonow een speciaal ruimte- pak hadden ontworpen dat hem tegen schadelijke en kos mische straling en verbran ding door zonnestralen be schermde. Eén van de geleerden, dr. Wladmir Kritsjagin, vertelde, dat het ruimtepak bestond uit een metalen helm met een doorzichtig kijkglas, een luchtdicht pak van verscheidene lagen en speciale schoenen en handschoenen. Het is voorzien van een eigen elektrici teitsnet voor het onderhouden van verbinding en voor het meten van de lichaamsreacties van Leonow.- De normale atmosferische toe stand moest Leonow in het ruim tepak echter missen. Het is name lijk onmogelijk in een ruimtepak de atmosferische druk te handha ven, omdat dit pak als een lucht ballon zou worden opgeblazen en de man daarin een standbeeld zou worden omdat hij zijn armen en benen niet zou kunnen bewegen. De Russische geleerde zei, dat blijkens een onderzoek is aange toond, dat de luchtdruk in het pak minstens viertiende atmosfeer moet zijn. Zelfs dan gaat het ruimtepak aanmerkelijk bol staan. TUSSENKOP Leonow had toen hij naar bui ten ging langer dan een uur zuivere zuurstof ingeademd. De druk kon daarna veilig worden verlaagd om hem voor een groot deel te vrijwaren voor de ver lammende uitwerking van het op zwellen van het pak. Om de overtollige lichaamswarmte af tf voeren en dus oververhitting te voorkomen werd lucht op kamer temperatuur het ruimtepak inge pompt. Ter bescherming tegen hitte en koude is het pak bedekt met een sterk warmte-isolerende laag, van lichte kleur om de hittestraling terug te kaatsen. De lucht voor ventilatie en de zuurstof voor ademhaling verkreeg Leonow van het ruimtevaartuig en van cylinders die aan het ruimtepak zijn vastgemaakt. Dr. Kritsjagin zei. dat ruimtepakken van de zogenaamde regenererende soort ingewikkelder zijn. Daarin cir culeert de schikbare luchtvoorraad naar een toestel, dat het koolzuurgas en het overtollige vocht uit de „gebruikte" lucht verwijdert, nieuwe zuurstof toevoegt en de gassen tot een vooraf vastgestelde temperatuur afkoelt, waarna de lucht opnieuw gebruikt kon worden. Dit soort ruimtepakken zou kunnen worden gebruikt bij werk van langere duur en bij landingen op de maan. Trotse Russen trokken naar het Rode Plein in Moskou om zich gezamenlijk te verheugen over de prestaties van de twee kos monauten in (en buiten) de Woschod 2. Kolonel Pavel Beljajew en luit.- kolonel Alexej Leonow (rechts) werden enkele dagen voordat zij hun spectaculaire vlucht met de Woschod 2 begonnen tezamen gefotografeerd op het Rode Plein in Moskou. VERVANGEN De grondige technische kennis, waarover deze mecaniciens beschik ken, werpt aan boord van de moderne verkeersvliegtuigen haar vruchten niet meer af. De werkzaamheden van de boordwerktuigkundige beperken zich meer en meer tot hetgeen een vlieger ook kan, zoals bijv. de bedie ning van het paneel, regelmatig op nemen van de oliedruk, bijhouden van het technisch logboek enz. De Vereniging van K.L.M.-vliegers meent dan ook, dat de taak van de boord werktuigkundige best kan worden overgenomen door een vlieger, het geen op bepaalde toestellen al ge beurt. Hun belangrijkste overweging daarbij is wel dat vervanging van de boordwerktuigkundigen door zgn. technische vliegers de afvloeiing van piloten tot het uiterste zou kunnen beperken, ja, het vliegerkorps weer aanzienlijk zou kunnen versterken. (Zoals bekend hebben sinds 1961 ruim 200 vliegers de K.L.M. moeten verla ten en het zal, zoals de ontwikkeling zich nu laat aanzien, zeker vier a jaar duren voor de maatschappij weer nieuwe vliegers zal aantrekken). Door de aandrang, die op de K.L.M.- directie wordt uitgeoefend om een ontwikkeling in deze richting krachtig te bevorderen, zijn er tussen de vliegers en de boordwerktuigkundigen grote spanningen gegroeid, die niet beperkt zijn gebleven tot de verga dertafel, maar die bij tijd en wijle ook in de cockpit tot uiting komen al behoeft geen enkele passagier be vreesd te zijn, dat deze bemannings leden elkaar tijdens een vlucht nog eens letterlijk in de haren zullen vliegen. Immers, de boordwerktuig kundige behoort tot de cockpit-be manning en zijn functie impliceert een nauwe samenwerking met de vliegers. Het is vooral daarom, dat aan de uitermate ongewenste span ningen spoedig een eind moet worden gemaakt. De geschillen over de werk- rusttijdenregeling vallen daarbij in het niet. Meer sympathie voor labour LONDEN Volgens de uitslag van de jongste opiniepeiling zou Wilsons labourregering een voorsprong heb ben op de conservatieven van negen procent. Een maand geleden bedroeg dit percentage nog maar ruim procent. Ondanks de verzekeringen uit rege ringskringen dat premier Wilson ze ker dit jaar nog niet op nieuwe verkiezingen wl aansturen, houdt men in conservatieve en liberale kringen wel degelijk met deze moge lijkheid rekening, omdat Wilson gaarne zijn krappe meerderheid het Lagerhuis zou zien vergroot. Met belangstelling wordt dan ook uitge zien naar de resultaten van twee tussentijdse verkiezingen in platte landsdistricten, beide overwegend conservatief. Kinderen roven, verminken en tot ■v maken CARACAS In Venezuela zijn lugubere praktijken aan het licht gekomen, waarbij kinderen, na ont voerd te zijn, werden verminkt en vervolgens tot bedelarij worden opge leid. Een hoofdambtenaar van het mi nisterie voor volksgezondheid heeft de politie ervan in kennis gesteld, dat ontvoerde kinderen naar een naburig land, en vooral naar Columbia, wor den gebracht, waar zij door een Duitser, een ex-nazi, wetenschappe lijk worden verminkt- Daarna worden de slachtoffers weer naar Venezuela teruggebracht, waar zij voor bedelen worden opgeleid. In tenminste één geval is het bewijs voor deze praktijken geleverd. Een dochtertje van een bekend zakenman, dat op geheimzinnige wij ze was verdwenen, werd enkele maanden later in de Columbiaanse «tad Pamplona teruggevonden, met twee verminkte handen- Het kind weTd aangetroffen bij een beruchte figuur, die door de justitie werd gezocht. Iedere 90 min. zonsopgang schilderen de MOSKOU De ven i twee Russische kos- te kij. monauten, de dU-jari- ^en toen Belajew weer ge luitenant-kolonel normaal kon lopen. Alexei Leonow en de Hij is zeer koelbloedig negen jaar oudere ko- getuige het feit, dat hij lonel Pavel Belajew, staan bij hun collega s was van een jachtvlieg- bekend om hun koel- tuigkans zag Kijk, beste vriend, een kabinet zet Je met manmoed in elkaar. DenkTbch Vooral commercieel, dat is de wens van het volk. Een goede informatie: steek er een Lexington bij op gefor meerd uit de zuiverste Amerikaanse tabakken. Ontwikkelingslanden mogen deelnemen aan Kennedyronde GENèVE De commissie voor handelsbesprekingen heeft er gisteren mee ingestemd dat ontwikkelingslan den die niet in hoofdzaak exporteur van landbouwprodukten zijn, op 1 augustus concessievoorstellen voor in dustrieprodukten indienen. Deze lan den zullen dan op de hoogte worden geraoht van de punten die voor hen van belang zijn en waarvoor d« voornaamste deelnemers aan de Ken nedyronde uitzondering verlangen van de voorgestelde tariefverlaging van vijftig procent. Er zijn uitzonderings- lijsten ingediend door de Ver. Staten, de EEG, Engeland, Japan en Finland. Tot nu toe hadden de ontwikkelings landen geen inzage in deze lijsten. Shell-order naar Japan/Duitsland. (Van een onzer redacteuren) Rotterdam De shell heeft opdracht gegeven tot de bouw van vier tankers van elk onge veer 165.000 ton. Deze reuze order is gegaan naar drie Japanse wer ven: Mitsubishi, Ishikawajima en Hitachi, en naar de Westduitse werf Kieler Howaldtswerke. De schepen zullen in het laatste kwar taal van 1967 worden opgeleverd. Met het verlenen van de opdracht is een einde gekomen aan de span ning. die er in tal van scheepsbou wende landen is geweest, nadat de Shell aan 23 werven in acht lan den, waaronder ook Nederland, offertes had gevraagd. Bekend was, dat de Japanse werven een geduch te concurrent zouden zijn, maar in Zweden had men desondanks de hoop, dat zeker aan een van de Zweedse werven een order zou toe vallen. Uit het feit. dat dit niet is gebeurd kan de conclusie worden getrokken, dat het prijsverschil toch te belangrijk was. CIJFERS Deze enorme tankers krijgen een lengte van 320 meter, een grootste breedte van ruim 74 meter en een diepgang van 16Vi meter. Ter verge lijking moge dienen, dat de afmetin- van het grootste passagiersschip ter wereld, de Queen Elizabeth, zijn: lengte 314 mter, breedte 36 meter en diepgang 12 meter. De schepen zullen worden gebruikt voor het vervoer van ruwe olie, onder andere van havens in het Midden- Oosten naar Rotterdam-Europoort en Le Havre, via de route om Kaap de Goede Hoop. Op de uitreis zullen zij in ballast door het Suezkanaal kun- varen. De voortstuwing zal ge schieden door middel van stoomtur bines met een vermogen van 25.000 pk, die het geladen schip een kruis snelheid zullen geven van ongeveer 16% mijl per uur. Wat de losfaciliteiten in Shell-Euro- poort betreft is zoals bekend een we steiger in aanbouw voor de ontvangst van tankers tot 200.000 ton. Daartoe behoort ook het leggen van een losleiding naar de opslagtanks met een diameter van ruim een meter. „De grote vijf" in cijfers (Van onze economische medewerker) DEZE week heeft als laatste in de rij van onze vijf internationale fondsen Philips zijn cijfers over 1964 gepubliceerd. Hoewel de jaarverslagen van alle vijf nog moeten verschijnen, is een vergelij king van de belangrijkste cijfers toch wel interessant. Zij geven na melijk een goed beeld van de onderlinge verhoudingen. Verkopen Belastingen Winst Dividend (in miljoenen guldens) in Koninklijke Shell 34.864 2.010 2.083 31,25% +5,9% +18,8% —3% (onv.) Unilever 17.114 586 635 20,9 10% 3,67c +12,2% (18,9%) Philips 7.002 389 405 16% 5 agiobonus 12,5% +15% +10,7% (onv.) Hoogovens 754 60 85 20 +9,7% +9,1% —2,5% (onv.) AKU 541 30 58 18% 10% agiobonus +21,1% +33% +19,1% 17% 5 agiobonus Onder elk rijtje cijfers geven de percentages de verandering ten op zichte van 1963 aan. In de regel is er sprake van een verbetering maar toch niet altijd. Zo zien wij duidelijk dat de winst van Koninklijke Shell in 1964 3% lager was dan in 1963. Bij Hoogovens was er een daling van 2,5%. Wij zien overigens ook heel duide lijk hoe enorm groot de verkopen van Koninklijke Shell zijn: bijna 35 mil jard gulden maar dan natuurlijk over de gehele wereld. De verkopen van Unilever, ook overal op onze aarde, beliepen precies de helft. Uit het staatje van dividenden blijkt, dat Koninklijke, Philips en Hoogovens de aandeelhouders niet ex tra hebben bedacht. Zij krijgen het zelfde als in 1963. De aandeelhouders van Unilever en AKU zitten echter in een beter bootje. Bij de AKU is ove rigens niet alleen het dividend ver hoogd maar ook de uitkering in aan delen ten last van het agioreserve, in de wandeling agiobonus genoemd. Het voordeel hiervan is, dat zij belasting vrij is. De Franse minister van buiten landse zaken Couve de Murville zal van 26 tot 29 maart op uitnodiging der Italiaanse regering een bezoek Rome brengen. BONN Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft officieel bekendgemaakt dat de beschuldigin gen tegen de Westduitse consul-gene raal in Barcelona. Nüsslein, die on- ruimte- zelf het defect en is langs in een televisieverslag werden gisterendaarna verder gegaan geuit, geheel ongegrond zijn. Nüsslein, met de training. werd ervan beschuldigd tijdens de [Tweede Wereldoorlog in Praag als I\oodlandinS 'procureur-generaal le zijn opgetre- ,rt oen. Het communique zegt dat Nüss- Zijn 30-jarige collega ,iein nooit een jurjdische functie in Leonow kreegeveneens praag ]ieeft uitgeoefend een ongeluk tudens de, oefenperiode. Op een dag toen hy een routine- Zijn door ht frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. bloedigheid. De beide een vlieuiuiu vcmy »iuu< uc mannen waren bijna thuisbasis te brengen. niet in aanmerking Het gebeurde tijdens een gekomen voor de vlucht boven zee toen spectaculaire ruimte- r vlucht, doordat zij tij- deed Met de ene hand dens de oefenperiode de handpomp van de vele malen ongeluk- benzinetoevoer^ bedie- ken hadden gehad vlucht moest uitvoeren kreeg zijn toestel met! een defect te kampen. Zijn machine verlaten deed hij njet, maar hij probeerde het toestel een noodlanding te la ten maken. De manoeu vre lukte. De moeder van de ruimtevaarder vertelde Het personeel van de Italiaanse tele foondienst staakte gisteren naar aanlei ding van een vastlopen van het overleg over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst. Ook de ambtenaren van de ministeries van fihanciën en de schatkist houden een 24-uursstaking, omdat de regering zich niet zou houden aan afspraken over de betaling •a van een gratificatie. nend en met de andere dal Aiexei ecn talentvol zijn toestel besturend schilder was geweest in keerde hij behouden te- zjjn jeugd. Deze lief rug op de basis. hebberij heeft hij nog Later tijdens een altijd, want voor de op- monauten. brak zijn ruimtevaarttraining toen zienbarende ruimte- been tijdens een para- hij verscheidene dagen vlucht, vertelde hij te- chutesprong. Maar om alleen in een proefcabi- gen verslaggevers, dat de grote kans van zijn ne doorbracht brak er hij kleurpotloden zou leven niet te missen brand uit door kort- meenemen in de ruimte oefende hij in het ge- sluiting. In plaats van om de zonsopgang te heim met gewichten en om hulp te vragen en tekenen in kleuren. In het resultaat was ver- het vertrek te verlaten het ruimteschip kan hij bluffend. De artsen die repareerde Belajew met iedere 90 minuten een hem al hadden opgege- indrukwekkende kalmte zonsopgang zien. I Robert Giesdorf, vice- president van de Alaska vliegtuigmaatschappij in Nome, heeft al menige mop gehoord over het thema: het verkopen van koelkasten aan eskimo's. Maar toch was hij giste ren verbaasd toen, hij bij het controleren van de voorraden die door het dorp King Island besteld waren, een air conditio ning apparaat tegen kwam, dat bestemd was voor het gemeentehuis van het dorp. Men moet namelijk weten dat King Island in het hart van het Eskimoland ligt, op nog geen honderd meter van de oevers van de Beringzee. I In de loop van het voorjaar zal Utrecht een zeer bijzonder schaak spel rijk zijn. In het park Transwijk zal de jeugd zich bezig kunne» gaan houden met een gigantisch schaakspel. De vakken zijn 80 bij 80 cm groot. Dit (permanent) schaakspel is een pri meur voor Nederland- De eerste burger van de Domstad, jhr- mr- C- J. A- de Ranitz had in West- Duitsland een dergelijk spel gezien. Enthousiast heeft hij het in Utrecht geïntroduceerd. I Een zestigtal Neder landse fabrikanten met exportbelangen in Duits land krijgt de beschik king over een nieuw sys teem van exportbevorde ring. Een extra-trein van vier wagons zal in de maanden oktober, no vember en december 25 Duitse steden aandoen en in elk van deze steden drie dagen blijven staan om de Duitse handel de gelegenheid te bieden kennis te maken met een groot aantal Nederlandse produkten. Deze rijdende expositie, die in 75 dagen tal van Nederlandse pro dukten door heel Duits land rechtsstreeks bij de kopers brengt, heeft de naam „Holland-Zug" ge kregen- I Veertien katten, twee honden, een bakatoe en een fel gekleurde pape gaai hebben een ruime bungalow gekregen om de rest van hun levens dagen door te brengen. De woning werd hun na gelaten door hun overle den eigenaresse, Hilde Morlssen. Zij heeft in totaal 640 000 gulden na gelaten en in haar testa ment vraagt zij voorts de dieren pijnloos af te ma ken wanneer zij te oud worden. In Damascus DAMASCUS Franz Rademacher, onder het Hitler-bewind een hoge nazi-officier en een van de voornaam ste opstellers van een plan om alls Europese Joden naar Madagascar over te brengen en ze daar te doden, wordt op het ogenblik met een landgenoot in Syrië vastgehouden in verband met een spionage-zaak. Rademacher leef de onder de naam Rozalio in Syrië. Zijn naam kwam samen met zijn landgenoot, Heinrich Springer, een voormalige handelaar in wapens in de Syrische stad Homs, ter sprake tijdens het proces tegen Eli Cohen, een in Egypte geboren Israëliër, die beschul digd wordt van spionage voor Israël. Volgens de voorzitter van het militair tribunaal in Damascus zouden de 58- jarige Rademacher (Rozalio) en Springer, Cohen hebben geholpen met diens spionage-activiteiten. De Westduitse justitie heeft inmid dels aangekondigd, dat zij zal pogen uitlevering te verkrijgen van Rade macher, die reeds lange tijd wordt gezocht wegens zijn oorlogsverle den. Bezoek Kosygin aan Londen gaat door LONDEN Engeland en de Sow- jetunie hebben gisteravond bij hun besprekingen over Vietnam geen en kele vooruitgang geboekt. Wel is overeengekomen dat de plannen voor wederzijdse bezoeken van de pre miers dit jaar zullen doorgaan. Wel ingelichte kringen in Londen zeiden dat de besprekingen van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko. met Britse ministers de twijfel hebben weggenomen of het bezoek van premier Kosygin aan Lon den in verband met de Vietnamese crisis wel zou doorgaan. Premier Wilson en Gromiko hebben gesproken over Vietnam, ontwape ning, het Britse plan voor een Atlan tische kernmacht en over manieren waarop de handel en de culturele betrekkingen tussen beide landen kunnen worden verbeterd. Na het onderhoud zei Gromiko dat zij een nuttig gesprek hadden gehad. Wie veerkrachtigo zenuwen hi\H moet die in ere houdéQ. Van Jongs af aan boor goede zenuwvoeding zorgen Sanatogen I - voorat voor opgroeiende kinderen te, /Sanatogen'

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11