Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Alles goed en u/el Zij deden mijn was waar ik bij stond... Pers en justitie doen het niet goed, vindt mr. G. van Hall De kerk heeft helaas een wachtkamer Middenstand gaat goede toekomst tegemoet Een woord voor vandaag VAN OEN BRINK HOEOENNIEUWS Vijfdaagse werkweek probleem in Israël Munz genoemd als opvolger van Schweitzer 2 DONDERDAG 18 MAART 1965 »HÜM Dr. Dronkers pleil voor I de vrouw in *t ambt Een van de Sunil was-teams deed de was voor mevrouw W. H. Borsboom, Burgvan Haarenlaan 582, Schie dam. "Het scheelt met zo erg veel, maar toch is de Sunil was witter," gaf mevrouw Borsboom ruiterlijk toe. "Nu weet ik wat het hoogste wit betekent." Belgische minister optimistisch (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Belgische minister voor de Middenstand, de heer A. de Clercq, is optimistisch gestemd ten aanzien van de toe komst van het midden- en klein bedrijf. Aan dit optimisme heeft hij gistermiddag uiting gegeven in een rede voor de vijftigste open bare vergadering van de Raad van het Midden- en Kleinbedrijf. Zijn verwachtingen voor de toe komst van de middenstand grondde de minister hoofdzakelijk op zijn vi sie op de ontwikkelingen in Euro pees verband. De Europese consu ment wordt steeds welvarender en het gevolg daarvan is, dat de rijke re koper er steeds meer op uit is zich van de massa te onderscheiden, pldus minister De Clercq. 1 De Europese consument zal steeds Palingboer Lou zaait onrust in Limburgs dorp (Van onze correspondent) AMERICA Aanhangers van Lou de Palingboer zijn momentcel bezig met het inrichten van een dependance in het Noordlimburgse plaatsje Ame rica (gem. Horst). De burgemeester, de heer J. K. Geurts, vertelde ons, dat de sekte van hieruit waarschijnlijk het Westduitse grensgebied wil beïnvloe den. Een zekere heer P. G. kocht in Ameri ca een oud. leegstaand huisje, waarna hij een vestigingsvergunning kreeg. Daarna ontpopte de nieuwe ingezetene van America zich als aanhanger van de Palingsboer. In en rond het oude huisje zag men plotseling een drukte als nooit te voren. Een groep mannen is hard aan het werk, terwijl een vrouw het huishouden bestiert. In het dorp, waar vrijwel uitsluitend rooms-katholieken wonen, is men in het algemeen niet zeer met de aan wezigheid van de Lou-groep ingeno men. Men is vooral verontwaardigd over mej. M. W., nota bene iemand uit de eigen omgeving, die als de voor malige eigenaresse de vestiging van de post door de verkoop zou hebben be werkstelligd. Zij heeft het. zo weet men in America te vertellen, in de secte al gebracht tot poortengel van Lou. In ieder geval laat zij zich in het dorp niet meer zien. De burgemeester van Horst stelt zich op het zakelijke standpunt, dat er voor het gemeentebestuur geen reden is, om iemand een vestigingsvergunning te weigeren, als hij tot de Lou_groep behoort. „Geloof maar niet, dat Lou er zelf komt wonen. Die is wel wat an ders gewend met al zijn chauffeurs en cherubijnen", aldus de burgemeester. Intussen hebben de dorpelingen Lou al enkele malen gesignaleerd. Hij zou ter plaatse de mogelijkheden hebben be studeerd. die aangewend zouden kun nen worden om de nieuwe basis doel treffend te maken. De laatste maanden maken zijn aanhangers opvallend veel propaganda in Noord-Limburg, vooral in Venlo op zaterdag als er veel Duit- meer uitgaven doen voor duurzame produkten en (wat de voedingsmidde len betreft) voor betere produkten van de gespecialiseerde ambachtsman of detaillist. Ook het toenemend verlan gen naar een betere woning en de beschikking over meer vrije tijd ope- volgens de Belgische bewindsman nooit tevoren gekende perspectieven oor de ondernemer, die zich „be wust is van de noden van de consu ment in een welvaartseconomie". Overheid Minister De Clercq noemde het evenwel van groot belang dat bij het midden- en kleinbedrijf de wil tot aan passing en ook de materiële mogelijk heid tot aanpassing aan de nieuwe marktverhoudingen aanwezig zijn. Het bevorderen daarvan is de eerste opdracht geworden van de overheid ten aanzien van de middenstand, waarbij het z.i. gaat om een drievou dige taak: 1. versterking van de interne positie van de ondernemingen (vestigingseisen, beroepsopleiding, technische bijstand en kredietfacilitei ten); 2. systematische informatie van het midden- en kleinbedrijf over de veranderingen in de marktverhoudin gen en de mogelijkheden en moeilijk heden daarvan; 3. bescherming tegen oneerlijke concurrentie, economisch machtsmisbruik en bedrieglijke han delspraktijken. UTRECHT In het orgaan voor het hervormde kerkewerk, dat in het bijzonder voor ambtsdragers is bedoeld Woord en Dienst schrijft dr. A. Dronkers over de geringe plaatsdie nog voor de vrouw in de kerk wordt inge ruimd. Hoewel het in het artikel niet om mej. dr. W. Timmermans gaat. neemt de Utrechtse predi kant haar met een beetje trots, omdat zij, die eerst werkzaam is geweest in de Utrechtse stadszen- ding, een functie heeft gekregen, die haar zo'n beetje in aanraking brengt met de wereldkerk. (Mej. Timmermans is. zoals bekend, pre sidente van het comité voor de vrouwenarbeid van de Hervormde Wereldbond. red.) Zij is een voorbeeld hoe de vrouw met haar bijzondere gaven toegerust een plaats in de kerk met ere kan ver vullen. Dr. Dronkers schrijft dan: „Daarvan zijn we nu langzamer hand allemaal wel overtuigd, maar de kerk is traag in het honoreren van zulke eenvoudige en overtuigende ontdekkingen. Wij profiteren te veel van de gaven der vrouw, maar dik wijls op een koopje en veel te schraal, door haar nl. vaak de toegang te be lemmeren tot plaatsen waar voor de dienst van de Heer wezenlijk haar plaats zou kunnen zjjn. De paus laat zich adviseren door Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Raamsdonk: A. de Kleine I te Nijemirdum. j Aangenomen naar Degersheim (Zwit serland) W. Metting van Rijn, geestelijk verzorger van Nederlanders te Davos I (Zw.). Bedankt voor Bennekoin: J. den Besten te Huizen (NH)voor Marssum: W. A. i G. Meeuse te Annerveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Hardenberg (Ov.) v. d. Burgh te Lexmond-Ameide: te Din- teloord: kand. J. Jellema te Achterveld. GEREF KERKEN (VRIJGEM.) Tweetal te Bergenthelm: Joh. Stra- ting te Alkmaar en B. v. Zuijlekom te Leehs. Beroepen te Musselkanaal: D. Noort te DrOgenham. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijnsburg: B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal: W. Hage te Bedankt voor Lethbrid-ge (Canada)W. Suyker te Krabbendijke; voor Den Haag-Z. en voor Capelle a. d. IJssel: P. Blok te Dirksland; voor Kampen: A. Hof man te Zeist: voor Amsterdam-N.: H. ILigtenberg te Oudemirdum. mannen en vrouwen in bepaalde aan gelegenheden (periti), in Nederland mist men de vrouwelijke adviseur in de hervormde synode of andere ker kelijke vergadering nog al te zeer. Maar het was niet vreemd, dat in al lerlei takken van kerkewerk de nood zaak veel eerder werd ontdekt, en zo kwam ze dan hier en daar ein delijk op haar plaats, op de plaats, die haar krachtens de bijzondere eigenschappen van de vrouw al veel eerder toekwam. Theolog ie U bemerkt, dat ik in dit artikel geen woord zeg over de waardering van het ambt, dat ik de theologie laat rusten, en wel om de eenvoudige reden, dat simpele feiten, gegevenheden in de kerk als zodanig ook hun eigen taal spreken. Ik acht het in veel opzichten beschamend, dat de kerk binnen de mogelijkheden, die haar ten dienste stonden, eigenlijk nog te weinig; ge bruik heeft gemaakt van deze gaven en kwaliteiten, enkele uitzonderingen dan daargelaten. Wat ik met hart en ziel hoop is, dat de Hervormde Kerk binnen afzienbare tijd een moedige stap vooruit zal doen en niet zal schromen om haar „ervare- nen" want dat betekent „periti" een kans te geven, door alle beperkin gen op te heffen en haar een ruimere bevoegdheid te schenken dan zij tot nu toe kreeg. Wij hier in Utrecht hebben steeds weer Historici houden goede kansen NIJMEGEN Het teruglopend aantal vakatures voor geschiedenis leraren is voor de Nijmeegse histo- j rische studentenkring „Dr. Huybers" aanleding geweest tot het houden van een studiedag, waarbij de beroeps- i mogelijkheden voor de historicus bui ten het onderwijs werden belicht. j Uit de redevoeringen bleek dat op het ogenblik nog geen sprake is van een noodsituatie. Wel is uit de statis tische gegevens af te leiden, dat bin nenkort een evenwicht zal komen in vraag en aanbod van geschiedenis leraren. Na 1970 zal het aanbod de vraag met ongeveer 30 procent over treffen. Ons land heeft dan ongeveer 960 gegadigden voor rond 620 vaka tures bij het onderwijs. Toch dreigt voor de geschiedenis leraren geen werkloosheid. Met stelligheid werd door de inleiders verwacht, dat voor de historicus in binnenlandse en buitenlandse rijks dienst, bij het dagbladwezen, in ar chiefwerk en bij het bedrijfsleven in toenemende mate goede uitwijkmo gelijkheden zullen ontstaan. WASHINGTON De Camegie-Stich- ting heeft achttien beurzen toegekend aan wetenschapsbeoefenaars uit veertien landen. Onder de elf Europese begun stigden is de Nederlander dr. Cornelis Bril van het fysisch laboratorium van de Utrechtse rijksuniversiteit. Hij zal zijn onderzoekingen voortzetten van fotosyn- tese in algen aan de afdeling voor plant kundige biologie van de Carnegiestich- ting in Stanford in Californië. Dr. Bril is geboren in Kediri en Indonesië en heeft chemie gestudeerd aan de universi teit in Utrecht. ja! ik heb ze altijd bij me in m'n tasje (vandaag even nieuwe wybertjes halen bij de apotheker of de drogist Vorig jaar 671 overgangen naar r.k. kerk UTRECHT Het maandblad De Protestant meldt uit officiële rooms- fkatholieke bron. dat er in het vorig jaar 671 personen in ons land tot het Tooms-katholicisme zijn overgegaan tegen 609 in 1963. Van deze 671 kwamen er 272 uit de Nederlandse Hervormde Kerk. 62 wa ren gereformeerd. 31 waren van ande re kerken afkomstig, terwijl 306 per sonen tevoren tot geen enkele kerk behoorden. De rooms-katholieke statistiek maakte voorts de volgende onder scheiding: uit gemengde verkeringen 491, uit gemengde huwelijken 112; alleen uit overtuiging 68. V/er middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. moeilijke opgaven stonden. Het is vreemd, dat dit alles nog zo wei nig officiële erkenning heeft gekregen en ik wilde nu maar eens hardop zeggen, dat ik niet geloof dat men wezenlijk een stap verder komt in de kerk door de vrouwen daar toch nog altijd in haar met de man nen niet helemaal gelijkwaardige positie Radicaler Dit zou te veranderen zijn. Ieder gevoelt, het zal er ook wel van ko men. De vraag is maar hoeveel tijd (met deze overgang nog gemoeid zou J-1 kunnen z^jn en of het niet jammer is, 'als wij niet radicaler doortasten. De positie van heel wat vrouwe lijke theologen en vicarissen is te ver gelijken met mensen, die gedwongen worden langer dan nodig is in de wachtkamer te blijven zitten. Zo nu en dan worden er wel eens volgnum- mertjes uitgereikt, maar hoe dikwijls is de ervaring, dat het dan nog zo lang duurt en dat men het gevoel heeft de laan te zijn opgestuurd. Het zou beter zijn, als de hervorm de kerk een elegantere oplossing be dacht om de „periti" aan hun trekken te laten komen. Een volledige open stelling van het ambt voor de vrouw lijkt me in de gegeven situatie een verlangen, waarvan de vervulling spoedig zou mogen worden gehoopt. Ds. J. v. d. Marei (46) overleden HARDENBERG Na een langdurig ziekbed is ds. J. van der Marei op 46- jarige leeftijd overleden. De overledene was hervormd predikant te Kloosterhaar- Sibculo. Zaterdag zal de begrafenis plaatsvinden in Sibculo. na een rouw dienst. die om half een in samenwerking met de gereformeerden in Kloosterhaar zal worden gehouden. Ds. Van der Marei werd in 1918 geboren in Vrijeban in Zuid-Afrika. Hij studeerde theologie aan de Leidse uni versiteit. In 1946 werd hij bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Meedhuizen. Sinds 1954 diende hij de gemeente van Kloosterhaar. Tijdens zijn ambtsbediening in Meedhuizen is ds. Van der Marei een paar jaar legerpredi- kant in Indonesië geweest. Hij heeft veel gearbeid in samenwerking met de gere formeerden. Dit is Mijn gebod, dat gij elkander liefhebt, gelijk Ik u heb liefgehad. Niemand heeft grotere liefde, dan dat hij zijn leven inzet voor zijn vrienden (Johannes 15 12 en 13). Met de liefde is het een vreemde zaak. Achnatuurlijk, we hebben wel lief. We zeggen het elkaar dikwijls. We houden van onze familieleden, we zijn bijzonder gesteld op onze vrienden, we voelen een warme sympathie voor hen met wie we dagelijks verkeren, nee, met die liefde loopt het schijnbaar wel los. Ja. inderdaad schijnbaar. De praktijk van het leven leert, dat er maar weinig tussen twee mensen hoeft te ge beuren, of de liefde is verdwenen. In ons taalgebruik zijn er tal van gezegdes, die daarop wijzen. Liefde kan in haat om- slaan, de liefde kan sterven, het hart, dat altijd zo warm voor een ander heeft geklopt kan koud worden. Nee, dat elkander liefhebben is geen gemakkelijke zaak. En nu komt er nog wat bij. Christus zegt nadrukkelijk, dat wij elkander moeten liefhebben. gelijk Ik u heb liefgehad." We moeten dat eens goed tot ons laten doordringen. Hij heeft om lief zoals we zijn. Hij heeft ons lief met al onze fouten en ge breken, Hij blijft ons liefhebben ook al dwalen we af, ja, zo groot is dan Zijn liefde, dat Hij ons gaat zoeken gelijk een herder zijn afgedwaalde schapen. Elkander liefhebben, gelijk Ik u heb liefgehad. Weet u hoe enorm, hoe groots dat is ge weest? Dat Hij Zijn leven heeft gegeven voor ons. Dat Hij de kruisdood op Zich nam opdat wij zouden leven. Dat was Zijn liefde voor ons. de zondige mens. die Hem heeft gehaat tot Hij ons zo met Zijn liefde overspoelde, dat de haat wegsmolt en het hart werd gebroken. Zo lief! Wij lezen vanavond Mattheüs 18 vers 1 tot 14. AMSTERDAM Burge meester G. van Hall heeft gisteravond in de gemeenteraad kritiek geoefend op de rechter lijke macht en de hoofdstedelijke pers. De eerste verweet hij een gebrek aan medewerking bij het straffen van verkeersovertredin gen. Van de journalisten zei hij dat zij te weinig aandacht beste den aan het goede werk dat de politie doet en teveel aan gevallen waarin een agent iets niet hele maal goed doet. Hierdoor gaat de politie zich afvragen: „Waarom werken we eigenlijk. De heer Van Hall deed dit in zijn antwoord op opmerkingen die raads leden bij de behandeling van het be grotingshoofdstuk „Openbare veilig heid" gemaakt hadden. Hij zei verder onder meer dat kritiek op de politie met name wat betreft het toezien op de naleving van verkeersvoorschrif- ten terecht is. Tekort aan personeel (op 1 januari 450 man) vergrijzing van het korps, verlies van jonge agen ten als gevolg van de woningnood zijn er echter de oorzaak van dat dc poli tie alleen maar de meest urgente din gen goed kan doen, aldus de heer Van Hall. Hij betoogde verder dat grondige maatregelen getroffen dienen te wor den, wü het werk van de politie niet helemaal vastlopen. In antwoord op opmerkingen over het verkeer in de hoofdstad benadruk te mr. Van Hall de noodzaak van de aanleg van een metro, het treffen van tussentijdse voorzieningen, de bouw van parkeergarages en het gebrek aan geld en mankracht die de uitvoering hiervan moeilijk maken. Voor de in stelling van eenrichtingverkeer die door enkele raadsleden werd bepleit, voelde hij niet veel. Zes dagen zult gij arbeiden. (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM In Israël is de strijd ontbrand om de vrije vrijdag. De ministeries van sociale zaken en van economische zaken hebben elk een commissie ingesteld, om de gevolgen van de vijfdaagse werkweek te be spreken. Maar ook het ministerie van godsdienstzaken zal een woordje meespreken. Het gaat er namelijk niet alleen om, of het economische sociaal verantwoord is, maar tevens welke problemen de vijfdaagse werk week opwerpt voor de godsdienstige Joden. Reeds nu is de vrijdag een halve werkdag. Nadien kan men zich dan gereed maken voor de sabbat, die immers niet van twaalf uur tot twaalf uur duurt, maar reeds enkele uren eerder bij het invallen van de duisternis vrijdagavond begint. De orthodoxie is het over de vijfdaagse werkweek nog niet eens. Het zou de orthodox Joden ongetwijfeld veel verlichten, omdat zij dan ook een dag heb ben voor recreatie en voor bezoek aan familie in andere plaatsen, maar daar staat tegenover, dat velen zolang mogelijk van de vrije vrijdag zullen willen profiteren en daardoor de 's avonds invallende sabbat overtreden. Onder de jongeren van de Nationaal Religieuze Partij is een opinie-onder zoek gehouden, waarbij bleek, dat 53 procent van deze jongeren tegen een vijfdaagse werkweek waren. Zij beriepen zich daarbij op het vierde ge bod: Zes dagen zult gij arbeiden Vandaag bij v. d. Brink Charmant Zwitsers strohoedje de grote modevoorditvoorjaarl 16,95 Amsterdam - Rotterdam - Den Haag Kalveretr. 23 - K. Hoogstr.7 - Spulstr.42 KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN BHdragen voor deze tngezonden-stukkenrubrlek kunnen door alle leien (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde- lUkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor atukken te weigeren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redactiewege een korte toelichting worden gegeven. Pr ins Pi eter? Wij verheugen ons van harte in het geluk van prinses Margriet en haar erloofde. Waarom hem geen Prins Sentimenteel gemaakt?' Het moet hem een gevoel Bevrijdingsdag wordt gesproken echt bij te horen. En moeilijk heden zoals in Engeland moeten er voor hem niet zijn. In Suriname zegt men al schuldbesef'. Ik kan zoiets onze Prins. Enig. A1 Rotterdam gepraat alleen maar werkt als een rode lap op een stier. Dit zelfbewuste optre- 4 den van bepaalde AR-mensen irriteert het kritische artikel menige CH-er. ook velen die één partij v"" voorstaan en meer contact met de AR willen, onder wie ondergetekende zich zou willen rekenen, en die nu, evenals de anderen uit de partij, geneigd is zich 4 hiermee het comité C. Straver-Van Straten gemeend Prins Pi eter (2) ,s°l0Pe" De vrouw moet de mar dan volgens mij logisch Margriet afstand doet van haar titel t Pieter van Vollenhoven volgt in zijn burgerlijke staat. Dan zijn er ook geen protocollai „het nog altijd verslagen zijn door de zinloze oorlogsvernietigingen en eigen schuldbesef'. Ik kan zoiets moeilijk anders lezen dan als sentimentaliteit, door te gaan. Want, waaruit blijkt dat het werkelijk Schiedam wel tweemaal te bedenken protocollaire moeilijkheden meer. Rotterdam P. C. Uit het achter Amerika de „kwestie" Vietnam? Zijn deze vernietigingen zinvol? Duizenden onschuldige mensenlevens! „Wij" willen volgen. Het is natuurlijk wel anders maar de „commu- prinses nisten" niet. Een beetje meer objectivi- schatnik teit in de berichtgeving zou de pers wel .....J ten goede kome! xenaren c Blijkt het uit het almaar bewapenen; ook Duitsland? Uit bijv. de voorstellen" var Wijk Strauss, de M.L.F., Waarom wordt er weinig of geen aandacht aan besteed (ook in de pers) wanneer er in ons land tegen deze Met vreugde bespeurd dat Het Kwar- dingen wordt geprotesteerd (sit-down tet regelmatig aandacht besteedt aan de actie vorige zaterdag, communiqué van Vlaamse emancipatiestrijd. Uw blad be- de P.S.P.)? hoort helaas tot de weinige Nederlandse a van Doven bladen die trachten bij het Nederlandse "P™ A va" W™ volk meer belangstelling en begrip te ITTItCllIt kweken voorde moeilijke en zware een uw" Mn"ySÏÜTCÓwSl dan anders' bladen geabonneerd te zijn en spreek de Beernmk in strijd met Unieraad) dat de Den Haag hoop uit dat meerdere bladen hop* "~1 M. Koren Ambtenaren en AOW De volle AOW krijgt iedere Neder lander, ongeacht zijn inkomen, al is hij schatrijk. Maar de gepensioneerde amb tenaren die gedurende hun diensttijd al die jaren tien procent premie hebben betaald van hun salaris Vlamingen £ÏÏSïtTfiK Ht' «m vrninia nt »t.n €ens van hun AOW afgetrokken. Een gewezen dokter, die rijk was zei eens „Ik heb de AOW niet nodig, maar als men het mi; geven wil dan zal ik het wel halen". Hij vond aftrek voor de ambtenaren schande. Waarom weer dis- t-o v- ex-werknemers uit het bedrijfsleven die naast hun AOW hun volle pensioen ontvangen, waar voor ze hebben betaald? Liggen de le- De heer Smallenbroek beweerde blij- vensom^standigheden voor de ambtenaren heer Beernink veel verder is gegaan dan de Unieraad wel zou willen. Het komt de laatste tijd wel meer voor dat bij bepaalde AR-mensen een zekere W. C. Basoski voorbeeld zullen volgen opdat taalverwanten in België zich gerugge- steund weten. Dat Vlamingen zich erge- ~~rCl' 7. cVj „„...i-- jV~ 5CUUU1 i«=uue- ren omdat vele Nederlaniers in Beliië bemoeizucht met de Unie (ikzelf hen lid perkmj werd vorige week in bovenge. Bevolkingsexplosie (7) Er is geen ruimte „dus" geboortenbe- menen Frans "te'rooeten gaan""spriken da TOta».di moe» worden gecon- ken ik volkomen begrijpen. Toch kan ?,ateard' Werkelijk, wij CH-ers hebben njet euve] bepaald geen schoolmeester Smallen- oldoende volkomen begrijpen. Toch kan men dit die Nederlander duiden daar zij vanwege dan wel verkeerde voorlichting hoege naamd niets van de Vlaamse kwestie afweten, resp. ervan begrijpen. Dordrecht ruimtelijke ordening. Zolang Nederland voortgaat met IJmond. Botlekgebied fnz- vol te proppen met industrieën Daarbij komt dan nog dat bij de CHU terwijl grote delen van ons land leeg ..at zg. vrije mandaat geldt, dit om staan en zelfs leeglopen (Groningen starre houdingen te voorkomen. Wat ik Friesland, kop van Noordholland enz Andel nu vooral betreur is dat dit bedillerige schept mer. zelf de gevaren. Zolang nog geen derde van onze kust goed toegan kelijk is, zo lang de toeristen de bermen verkiezen boven de binnenlanden en zo lang wij niet in groter verband leren denken blijven wij in het noodlottige kringetje. Twijfelt men er soms aan of in de EEG-landen wel ruimte is voor (thans) 180 miljoen mensen? Vergeet men, dat grote streken daarin volledig woest en nog ontoegankelijk zijn? Weet men niet dat het over 5-6 jaar er economisch wei nig of niets meer toe doet of men aan deze of aan gene zijde van onze grens woont? Weet men niet dat ons volk (ge lukkig) niet aan de oplossing van „ge- boortenbenerking" wil? Heeft men de jongste tellingen van het CBS niet ge lezen, die aantonen, dat wij onverdroten doorgaan met een aanwinst van 200.000 Nederlanders per jaar? Is het daarom niet beter ons op deze werkelijkheid te baseren dan zich te verliezen in dromen die door de over grote meerderheid van ons volk ver ontwaardigd van de hand gewezen worden? Men kan zo wel vele bladzij den doorgaan met vragen stellen. Verstandig lijkt mij de opmerking van dhr. Van Steenis uit Asperen: het vraagstuk van de geboorte hoort in de binnenkamer thuis. Hier heeft de rege ring af te blijven. Alphen a.d. Rijn W. Geldof Bevolkingsexplosie (8) Inzake de opmerking van de heer Geldof als zou er geen sprake zijn van overbevolking, omdat er een tekort aan arbeidskrachten bestaat, het volgende. Overbevolking is niet, zoals de heer Geldof kennelijk meent, alleen een economisch begrip: medisch gezien bv. is overbevolking aanwezig, wanneer het verwerven en het behouden van een optimale gezondheid belemmerd wordt door een te grote bevolkingsdichtheid. Het is, lijkt mij, onnodig te zeggen dat West-Duitsland zowel als Nederland de ze optimale bevolkingsdichtheid reeds gepasseerd zijn, of althans zo dicht benaderd hebben dat afremming een levenskwestie is. De heer Geldof zegt voorts: „We hebben ondanks de woningnood pet hoofd van de bevolking meer woning ruimte 'er beschikking dan in 1938". waarmee hij wel zal bedoelen dat de gemiddelde woningbezetting aantal personen per woning) nu lager is. Inderdaad is dit zo, maar.... het werken met rekenkundige gemiddelden brengt ons hier niet veel verder. Men zou met evenveel recht kunnen beweren dat wij de zuigelingen- en bejaardenzorg wel kunnen missen omdat de gemiddelde Nederlander 35 jaar oud is. Ziehier hoe de heer Geldof tot de paradoxale uitspraak „grotere woningnood lagere gemiddelde woningbezetting" kon ko- omwikkeling ook moge zijn, daling het geboortecijfer noodzakelijk is zolang 2/3 der wereldbevolking met een hongerrantsoen „tevreden" moet zijn. De heer Geldof gaat op deze opmerking niet in. Zou ik daaruit mogen opmaken dat hij het, althans wat dit betref, met mij eens is? Delft D. v. d. Keilen, ing. Derde illacht De buitenlandse politiek van ons land zou er veel meer op gericht moeten zijn dat het Europa van de Zes wordt uitgebreid tot een sterk verenigd Euro pa van alle landen van dit continent met een sterke economische en militaire binding. Voorts met handhaving der i nationale Souvereiniteit. Zo'n Europese I macht, gebaseerd op het Franse streven j in die richting zou als Derde Macht de 1 wereldvrede kunnen handhaven en vol- j komen in staat zijn de Europese veilig- heid, dus ook de Nederlandse, te waar-1 borgen. Den Haag F. B. Weijling jr. I LONDEN Volgens Medical News, een in Engeland ver- schijnend medisch tijdschrift, heeft dr. Albert Schweitzer de 31-jarige dr. Walter Munz be- noemd tot zijn opvolger als hoofd van het vijftig jaar gele- den in Lambarene gestichte ziekenhuis. Dr. Munz, die reeds een groot deel van de werkzaamheden van dr. Schweit zer als medisch directeur heeft over genomen. zou deze functie nog deze maand officieel aanvaarden. Schweitzer, die thans 90 jaar is, is voornemens in Lambarene te blijven om waar nodig behulpzaam te zijn. Dr. Munz is een Zwitser eh zyn vader was een groot vriend van 'Schweit zer. DRIEBERGEN Het vormingscen trum Kerk en Wereld zal 20 novem ber haar twintig-jarig bestaan te vie ren. Initiatiefnemer in de oorlog tot de stichting was dr. J. Eykman. Het centrum, dat de laatste jaren bijzon der is uitgebreid komt hierdoor ech- ter de laatste tijd voor grote finan ciële problemen te staan. Als bijzondere vorm van geldwerving zal in april een beroep worden gedaan op een brede kring van mensen om iets af te staan voor de in september te houden antiekveiling, onder het motto: Oud voor Nieuw. De officiële veiling wordt in Het Grote Bos gehouden. Er wordt gedacht aan gouden, zilveren, ko peren en bronzen voorwerpen, porcelein. (laswerk, schilderijen, etsen, antieke ge- jruiksvoorwerpen enzovoort. Boekenhoek Meer dan overwinnaars, door ds. G. H. Kersten. Tweede druk. Uitga ve De Banier, Utrecht. Een bundel meditaties over de ..geloofshelden" van het Oude Tes tament aan de hand van Hebreeën 11 vol praktische toepassing voor het geloofsleven nu. Ds. Kersten be zat een ongewoon preektalent. waar door hij zowel eenvoudigen als meer ontwikkelden wist le boeien. Hier spreekt hij nog, nadat hij ge storven is. Een prachtig belijdenis geschenk, waarnaar ook de jeugd graag grijpen zal. (248 blz., ƒ12,50)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2