Nieuwe Leidlse Courant 8Rus maakte „uitstapje" in de ruimte Grote herdershond viel kleuter aan Koningin met been in het gips Leonof zweefde korte tijd gewichtloos buiten Woschod II Twee kosmonauten: alles gaat naar wens Binnenkort overstapje CALEX Vijfdaagse vrijheidsmars mag wel doorgaan Faroek aan hartaanval overleden Formateur gaat met vijf fractieleiders praten Directeur: F. DIEMER Hoofdred.eleur: Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 18 maart 1965, 45ste jaargang Iets lagere temperatuur Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Iets lagere tem peraturen (Opgemaakt om 11.15 uur). v7 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Zij waren in de ruimte DEN HAAG Met Joerl Gagarin meegerekend, de Rus die op 12 april 1961 als eerste mens de ruim te koos cn toen met zijn ruimte- vortuig één baan om de aarde be schreef, zijn nu in totaal 17 mensen in de ruimte geweest. Twee van hen, de Amerikaan Alan Shepard en Virgil Grissom, maakten resp. op 5 mei 1961 en 21 juli 1961 (slechts) een ballistische ruimte- sprong. Na hen was de Rus Gtaer- man Titov op 6 augustus 1961 de tweede die een ruimtevlncht maak te en wel van 17 banen in 25 uur en 18 minuten. Vervolgens vonden de volgende lanceringen plaats: 20 februari 1962: John Glenn (VS) drie banen in 4 uur 56 mm; 24 mei 1962: Malcolm Scott Car- pentier (VS) drie banen in 4 uur 06 min; 11 augustus 1962: Adrian Grigo- rewitsj Nikolajev (Rusl) 64 banen in drie dagen 22 uur 25 min; 12 augustus 1962: Pavel Romano- witsj (Rusl) 48 banen in twee da gen 23 uur 59 min; 3 oktober 1962: Walter Schirra (VS) zes banen in 9 uur 13 min; 15 mei 1963c Gordon Cooper (VS) 22 banen in 34 uur 21 min; 14 juni 1963: Valeri Bykovsky (Rusl) en kort daarop de eerste vrouwelijke ruimtevaarder, de Russin Valentina Teressjkova, die resp. in de „Wostok 5" en de „Wo- stok 6" een vlucht van 81 en van 48 omwentelingen maakten. Op 12 oktober werd de „Voschod 1", met aan boord Vladimir Koma. rov, Konstantin Feoktistov en Bo ris Jegorov, gelanceerd die gedu rende 24 uur en 17 minuten 16 om wentelingen maakten. 17 maart 1965: Kolonel Beljajev en luite nant-kolonel Lenovo MOSKOU De Sowjetunie heeft vanmorgen een ruimtevaartuig ge lanceerd met twee mannen aan boord, de Woschod-2. Een van hen, de 30- jarige kolonel Alexei Leonóf, maakte drie en een half uur na de lancering „een uitstapje in de ruimte". Ily verliet toen de Woschod en bevond zich in een speciaal ruimtepak enige tijd op vijf meter van het ruimteschip. Korte tyd later meldde Tass. dat Leonof weer was ingestapt. Via de Mos- kouse televisie werd getoond hoe Leonof naast de Woschod in de ruimte zweefde. Hij was kennelijk met een lijn aan het ruimteschip verbonden om te voorkomen dat hij zou wegdrijven. 53 Leonof droeg een enorm pak en een zware helm. Op zijn rug had hij ap paratuur die leek op zuurstofcylinders. De astronaut maakte enkele salto mortales en zweefde in een ontspannen lijkende toestand van gewicht loosheid. Een boog van de aarde en de z\ te duisternis van de ruimte wi zien op de achtergrond van het uit het ruimteschip uitgezonden te levisiebeeld. De uitzending begon bijna twee uur nadat het ruimte- avontuur was voltooid aan het ein de van de eerste omwenteling. De 39-jarige kolonel Beljajef en Leonof voelen zich uitstekend voeren de hen opgedragen werk zaamheden goed uit. Het ruimte vaartuig kwam „dicht bij de bedoel de omwentelingsbaan". Ruimtepak Leonof, in zijn speciale ruim tepak, waarmee h^j zelfstandig in de ruimte in leven zou kunnen blijven, verrichtte ook de hem opgedragen handelingen goed. Tanja Spaans (4) zwaargewond (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op het woon- eiland aan het einde van de Kra- nenburgerweg heeft zich gisteren -C5LRS- i Gnn (■O'lafiflMOH IIj Official dealer Leiden e.o. Margriet en Pieter zagen hun verloving AMSTERDAM Prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenhoven hebben gistermiddag in de Cineac te Amsterdam de filmreportage gezien die gemaakt is ter gelegenheid van verloving. In één oogopslag Alles goed en welpag. 2 Nieuwe spanning op Cy prus: Turkse invasie? pag. 5 Het leven van Faroek pag. 5 Narcotica en liefde pag. 7 „Gratis" kamperen pag. 7 N.-Ierland-Nederland pag. 9 een drama afgespeeld, waarbij een grote herdershond een 4-jarige meisje aanviel en zeer gevaarlijk verwondde. Met 78 hechtingen in haar hoofd is de 4-jarige Tanja Spaans in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen. De hond is opgesloten. Dit zal hem zijn leven moeten kos ten. Zijn eigenaar de caféhouder N. Groen is vast besloten hem weg te doen. Gistermiddag om 2 uur speelde het meisje op straat enkele meters bij haar huis vandaan. Zij kende de hond die daar rondliep goed. Ze was bang voor hem toen het dier naar haar toekwam en vluchtte naar huis. Vlak bij de voor deur viel de hond haar zonder enige aanleiding van achteren aan. Hij sprong tegen haar op, zodat ze op straat viel en beet haar grommend in hoofd, hals Redding Vermoedelijk zou het zeer slecht mei het meisje afgelopen zijn, als de aardap pelhandelaar W. Buis daar niet net hac gereden met zijn bestelwagen. Hij was dt enige man die op dit verlaten wegge deelte het ongeluk zag gebeuren er dichtbij genoeg was om nog met vrucht te kunnen optreden. Zonder te aarzelen sprong hij op het ondier af en ranselde hem met alle macht met zijn z' geldtas op zijn kop, zodat hij tenslotte zijn aan alle kanten bloedende prooi losliet. De moeder van het meisje die binnenkort gezinsuitbreiding wacht en die vanmorgen daarom aan huis door de recherche gehoord is, kwam op het gillen van haar kind af. Zij verklaarde later dat wonenden reeds eerder klachten over de hond hadden geuit. Het dier liep altijd vrij rond. De hond reeds eerder een zoontje van familie Spaans en van een gezin aan de overkant hebben aangeval len. Toen zijn er echter geen klach ten bij de politie gedeponeerd. Nu is dit wel het geval. Het meisje dat gisteravond buiten levensgevaar was, werd zwaar gewond. Of het ver baal wegens verwondingen door schuld of gewoon wegens het niet aangelijnd houden van de hond zal worden, kon de politie nog niet meedelen. Als hier een proces uit voortvloeit dan zal dit zich voornamelijk op civiel vlak bewegen I (Voor vervolg zie pag. 9) Hij voelde zich zowel in als buiten het ruimteschip uitstekend. Leonof's uitstapje in de ruimte werd opgeno men door het televisiesysteem aan boord van het ruimtevaartuig en waar genomen door een groot aantal grond stations. Het plan zou zijn de Woschod mor gen te laten landen in Kazakstan. Amerikanen De nu door de Russen ondernomen ruimtevlucht blijkt op het juiste mo ment te zijn gekomen om de Ameri kanen enigszins de wind uit de zeilen te memen bij hun eerste poging om meer dan één astronaut in een capsule in een baan om de aarde te brengen. Die poging, zal nu op 23 maart worden ondernomen als onderdeel van het Ge- mini-project. Televisie Kort na de lancering kwam de Ris- sische televisie in de lucht met een speciaal nieuwsprogramma. Via luid sprekers op straat werden de bewo ners van Moskou van het grote nieuws op de hoogte gesteld. Dit is de eerste bemande ruimtevlucht sinds 12 oktober van het vorige jaar, toen aan boord van de Woschod-1 drie kosmonauten, een vlieger, een arts ei geleerde in de ruimte werden ge bracht. Zij maakten toen zestien omwen telingen om de aarde. Eerste reis ;e ruimtevaarders aan boord var de Woschod-2 maken hun eerste ruimte- Ze hebben van 12 april 1961 af, de waarop majoor Gagarin als eerste i de ruimte inging, aan het Russische programma voor het onderzoek vai ruimte meegewerkt. Men acht in Moskou dc mogelijkheid niet uitgesloten, dat thans getracht zal worden een ruimte ontmoeting tot stand te brengen. In hel door het Duitse persbureau DPA opge- radioverkeer mengde zich op een bepaald ogenblik een vrouwestem. kon niet vaststellen of deze af komstig was van een grondstation, dan een tweede ruimtevaartuig. Waarnemers in Moskou verwachtten dan tweede lancering in verband met de speculaties over de ruimte-ontmoe ting. Luchtmachtopleiding Aleksei Leonof is op 30 met 1934 te Listvyanka, in het gebied van Ke merovo in Siberië, geboren. De luite nant-kolonel heeft een uitvoerige op leiding bij de luchtmacht achter de 'aarbij hij tevens een cursus valschermspringen volgde (Voor vervolg zie pag. 9) (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG In de stal van boer F. van Tilburg aan de Klooster- schuur heeft een van de twintig schapen het leven geschonken een gezonde vierling. De moeder maakt het uitstekend. De kleintjes groeien als de bekende kool. Pleegvader Van Tilburg (41) is niet deze blijde gebeurtenis („Ik wa. helemaal niet zenuwachtig"bij zonder in zijn schik. Op zijn boer derij is nog nooit een schapen vierling geboren. Het is dan ook een niet zo vaak voorkomend verschijnsel. Vanmorgen waren de schapenkleu ters pas voldoende fotogeniek om er een gezellig plaatje van te ma ken. Ze vonden het overigens maar een vreemd gedoe. Schichtig neuzend gingen ze bij moeder te rade toen onze fotograaf met het flitslicht aan de gang ging. Zo dra het zonnig lenteweer wordt zal mama haar kroost voorlichten over liet weide-leven. Weer schietpartij op Cyprus NICOSIA - Turkse en Griekse Cyprio ten hebben gisteren elkaar weer be schoten in de buurt van Lefka op Cyprus De bevelhebber van de troepen van de Volkerenorganisatie op dat eiland, gene raal Thimaja, heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan het gebied van Lefka. Na zijn terugkeer in Nicosia ging hij lar president Makarios. met wie hij de toestand in Lefka en omgeving be sprak. De Turkse pers heeft gemeld, dat vrouwen en kinderen uit genoemd gebied zijn geëvacueerd. In het dorp Ambelikou, dat door Grieks Cyprioten is omsingeld, zou de toestand slecht zijn. Er zouden daar bijna geen levensmidde len zijn. Federale rechter heslist: WASHINGTON/SELMA Presi dent Johnson heeft gisteravond uiting gegeven aan zijn voldoening over de uitspraak van een federale rechter, waardoor de vrijheidsmars van Selma naar Montgomery (de hoofdstad Alabama) mogelijk is geworden. Hij zei dat het recht had gezegevierd. Dc president had kort tevoren zijn wet op het negerstemreeht bij liet Congres in gediend. De rechter verbood de autoriteiten var Alabama, zich tegen de vrijheidsmars over een afstand van 80 km te keren. In tegendeel: zij moeten de demonstranten langs de gehele weg beschermen. De mars van Selma naar Montgomery zal vijf dagen duren. Men gaat op zijn vroegst vrijdag op weg. Het aantal deel nemers is vrij over de 48 km vierbaans- weg, maar mag de 300 niet te boven gaan over de 32 km driebaansweg. Dr. Martin Luther King zal vandaag bekendmaken, wanneer de mars be gint. Het zou wel zondag kunnen wor den, gezien de voorbereidingen die nog getroffen moeten worden. De rechter had als dag van aanvang vrijdag ge noemd. Overwinning De strijders voor gelijke burgerrechten hebben het besluit van de rechter gevierd als een grote overwinning op gouverneur Wallace, die de mars tweemaal heeft hinderd. Voordat het besluit bekend hadden betogers reeds een vreedzame protestdemonstratie gehouden naar het gerechtsgebouw van Montgomery. In Selma werden echter 23 blanke geestelij ken gearresteerd, die zich uit protest te gen gewelddaden van de politie voor het huis van de burgemeester hadden ge posteerd. Bij diner in Rome ROME, Ex-koning Faroek is in de afgelopen nacht overleden. Hij werd onwel toen hij met een jonge vrouw dineerde in het Romeinse restaurant Isle de France. Men bracht hem naar een ziekenhuis. Daar bleek hij reeds te zijn over leden, vermoedelijk aan een hart aanval. Na de maaltijd die enige uren geduurd had, stak de ex-koning een sigaar op en het tweetal bleef nog wat zitten praten. Eensklaps verbleekte Faroek. Hij pro beerde op te staan, maar viel bewuste loos over de tafel. De ex-koning was pas 45 jaar. In het ziekenhuis werden op hem gevonden: een Baretita-ipistool, kaliber 6.35. een zon nebril, twee gouden manchetknopen, een gouden trouwring, een gouden polshor loge en 97.000 lire. (Zie voor een levens beschrijving pagina 5) Vraaggesprek met Cliroesjtsjef zou een „canard" zijn MOSKOU Het nieuws over een interview dat de Russische oud-pre mier Chroesjtsjef zou hebben toege staan aan een niet in Moskou geac crediteerde journalist en over de om standigheden waaronder dit onder houd zou hebben plaatsgehad is, zo wel in Russische kringen als bij de Westerse correspondenten, in het al gemeen sceptisch ontvangen. M. W. H. baron Collot d'Escury, ambtenaar van de buitenlandse dienst, benoemd tot ambassadeur in Peru. Voorts drs. H. Jonker, ambassadeur in Mon- via, tevens benoemd tot ambassadeur Sierra Leone, met standplaats Monro- LECH, Koningin Juliana gistermiddag tijdens een afdaling van de 2500 meter hoge Trittkopf gevallen en heeft daarbij haar been geblesseerd. Hoewel zij de afdeling nog voltooide, moet zij toch drie da gen het bed houden. De arts in Zür constateerde een scheurtje in de en kel en het kuitbeen en heeft haar voet in het gips gezet. Zij mag niet meer skiën. De Koningin was twee dagen tevoren haar wintersportvakantie begonnen. Het ongeluk gebeurde toen de Koningin n met haar Oostenrijkse skileraar Gunther Beer een vrij lange -afdaling maakte. Plotseling viel zij in een wolk sneeuw. Toen de leraar bezorgd en behulpzaam vroeg of zij iets mankeerde, stond zij alweer op. Het doet wel een beetje pijn, zei zij, maar zy wilde de afdaling toch voortzetten. ..Hel spijt me" Eenmaal in Zürs aangekomen, u schuwde de skileraar echter toch even arts. Deze onderzocht haar been zei: „Het spijt mij Koninklijke Hoog heid, maar u zult deze winter niet meer kunnen skiën". Na haar enkel in het gips te hebben gezet, adviseerde hy haar drie dagen in haar hotel te blijven. Zij mag niet lopen, totdat een perma nent gipsverband zal worden aange bracht. De Koningin zal er haar vakan tie echter niet voor onderbreken. Terwijl de Koningin haar val maakte, skieden even verder prinses Irene en prins Hugues samen met de vrouw van de hoteleigenaar, mevrouw Mossbrug- ger. De Prins was elders met de hotel directeur. Prinses Beatrix wordt zaterdag in Lech verwacht. Met haar gescheurde enkel heeft de Koningin het voorbeeld gevolgd van de verloofde van prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven, die vorige maand tij dens een wintersportvakantie in Zwit serland zijn been brak en nu zoals bekend ook in het gips loopt. STEEDS MEER abonnees betalen het abonnements geld per kwartaal per giro omdat hieraan geen incassokosten zijn verbonden. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u dan vóór 1 april a.s. 10,05 voor het 2e kwartaal 1965 overschrijven op onze postrekening nr. 58936? Op aanvraag worden gaarne na dere inlichtingen verstrekt over de automatische afschrijving. DE DIRECTIE Vondeling in, Geertsema uit? H. Af. de Koningin tijdens een van haar vroegere wintersport vakanties. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kabinetsforma teur, mr. J. M. L. Th. Cals, is van daag het gesprek met fractievoor zitters uit de Tweede Kamer be gonnen. Vanmiddag ontving hij achtereenvolgens de heren Schmel- zer (KVP) en Vondeling (PvdA), vanavond zou hij de heer Geertse ma (VVD) ontmoeten. Morgenmid dag spreekt hij eerst met de heer Smallenbroek (ARP), daarna met de heer Beernink (CHU). PvdA-aan- voerder Vondeling neemt nu voor het eerst tijdens deze kabinetscrisis aan het formatie-overleg deel; zijn liberale collega Geertsema misschien voor het laatst Mr. Cals heeft laten weten, dat hij in ieder geval geen mededelingen over de aard van de besprekingen zal doen voordat hij alle vijf fractievoor zitters heeft gesproken. In zijn directe omgeving had men gisteravond echter de indruk, dat dc gesprekken niet slechts dienen ter wederzijdse infor matie. „Het gaat hier", zo zei men, om een eerste o v e r 1 e g". Hoe ver en hoe diep dat overleg zal gaan, is niet bekend. Vermoedelijk wil de formateur aftasten wie met wie in het te vormen kabinet wil stappen. Ook zal hij de visie van de partijen op de belangrijkste beleidsproblemen willen Daarbij gaat het niet meer alleen om de radio- en t.v.-problematiek. om alle andere relevante po litieke vraagstukken. Afscheid Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de formateur nog diepgaande onderhande lingen zal gaan voeren met de V.V.D Doet hij dat wél, dan trekt de P.v.d.A zich terug. De heer Vondeling heeft daarover nauwelijks twijfel laten be staan. Het bezoek van de heer Geertse- an de formateur zal dan ook. naar mag aannemen, in het teken staan -en voorlopig afscheid. Mr. Cals kan het zich wat dit betreft gemakkelijker maken dan zijn voorganger dr. De Kort. Deze K.VP.-formateur trachtte in 1963 aan de hand van een concept-regeringsprogram exact te be wijzen. dat de liberalen wel en de so cialisten niet in het kabinet thuishoor den. Het was de toenmalige V.V.D.- fractieleider mr. Toxopeus. die deze taktiek waarbij liberalen en socialis ten tegen elkaar werden uitgespeeld doorkruiste en dr. De Kort dwong tot het doen van een politieke keuze tussen beide partijen. Een soortgelijke zet heeft u de heer Vondeling gedaan. Maar afgezien daarvan: mr. Cals hóeft nu niet meer het omgekeerde te bewij zen van wat dr. De Kort trachtte aan te tonen. Dat bewijs is vorige week al door informateur Schmelzer geleverd. De breuk met de liberalen op het stuk van radio en t.v. is onheelbaar geble ken. Dit bepaalt de keuze die mr. Cals zal moeten doen, een keuze zoniet vóór de socialisten (dat hangt van het verdere verloop der besprekingen af) dan toch in principe tégen de liberalen. Uitgerangeerd Een geheel andere situatie ontstaat natuurlijk als mr. Geertsema de forma teur vanavond zou meedelen, dat zijn partij zich bij nader inzien toch maar bij de omroepopvattingen van de meer derheid wil neerleggen. Maar de kans nihil. Weliswaar vergaderde de liberale Tweede-Kamerfractie gister middag vrij langdurig (wat tot allerlei geruchten aanleiding gaf), maar niets erop dat zij te elfder ure nog door de knieën zou gaan. In liberale bladen sluit men deze mo gelijkheid volkomen uit. Daar overheerst het besef, dat de V.V.D. is uitgerangeerd. „Deze party", aldus de Nieuwe otterdamse Courant van gister, avond, „staat nu buiten speL Hierin zou alleen verandering kunnen komen als de socialistische verlangens zo veel schrik, vooral by de KVA, zouden veroorzaken, dat de V.V.D. alsnog wordt gevraagd aan een oplossing van de moeilykhedtn mede te werken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1