Brick Bradford —Toch is het zo!- Tweemiljoenste eind van t jaar verwacht Jesje en üosje Senmoet: „Een kroon voor een kind" Puzzelhoek De vrouw Alberdien DONDERDAG 18 MAART 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN ITHERGOI.VEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVENETHERGOl.VEN- Morgen Danny en Dick op scherm BUSSUM De jonge filmacteur Pe ter Falk, het zangeresje Michele Lee en de klarinettist Peter Fountain zul len de speciale gasten van Danny Kaye zijn in de show. die vrijdag om tien over half negen door de AVRO- tv wordt uitgezonden. De Amerikaanse komiek zelf zal op treden in -diverse sketches: hij speelt het slot van een detectiveroman, dringt vermomd als Brits geheim agent het rijk van een sjeik binnen en komt ook nog met Peter Falk in; een ziekenhuis-scène. Voldoende ingre- j diënten voor de Kay-fans om van huni idool te genieten. Vroeger op de avond: om zes over) half aoht komt Dick van Dyke de huis-j kamerkijkers vermaken. Bijbelse jazzcantale WALLDORF Zondag zal in de evangelische kerk een „jazzcantate" in première gaan over bijbelgedeelten uit de Klaagliederen van Jeremia en het boek Job. Tot het schrijven hiervan had de gemeente opdracht verleend aan de bekende tenorsaxofonist Jocki Freund. De cantate wordt uitgevoerd (wat zou men anders verwachten) irt een jeugddienst. Ned. 1 NTS, NCRV komt er een aflevering van de populaire filmserie Alles draait om moeder" op het scherm. Zoon Jeff wordt de held van de dag. treedt het strijkersensemble „De solisten van Zagreb" op met werken van Pergolesi en Vivaldi en is het aanvangstijdstip voor de opvoering van Henrik Ibsens toneelstuk „Een vijand van het volk" door het Nieuw Rot terdams Toneel. VANAVOND TE HOREN Ned. 2 NTS. VARA 8.01 uur de Lucy Show met Lucille Ball en om 8.25 uur Boy's Big Band met muziek van Duke Ellington. Arly Day verleent solistische medewerking. 8.55 uur de filmdocumentaire „De gekke oorlog in Vietnam". Hilversum I AVRO 8.15 uur een stereo-uitzending met het Concertgebouworkest onder leiding van Eugen Jochum. Programma: werken van Brahms en Wagner. Hilversum II NCRV 8.10 uur het seriehoorspel „Boeren en Burgers in Buitenveen". 8.40 uur „Samen uit samen thuis", het steravondprogramma met Adamo, het meisjeskoor Sweet Sixteen, Imca Marina en het spel „Als de kat van huis is Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Luistert naar De Stem van de V.V.D. 18,30 Licht orkest. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade 19.30 Voor de twintigers. 20.00 Nieuws 2005 Klassieke grammofoonmuziek. 20 15 Stereo: Concertgebouworkest en soliste: klassieke en moderne muziek. In de pauze: Jversum II. 298 m. NCRV: 19.00 Nieuwi en wcerpraatie 19.10 Radiokrant. 19.30 Gees telijke liederen (gr.) 19.45 Op de man af, I praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boeren en Burgers in Buitenveen, I hoorspel 20 40 Samen uit - Samen thuis, gevarieerd programma. 22.00 Rondom het kind: pedagogisceh etherleergang 22.30 Nieuws 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking 23 00 Kerkorgelconcerl: klassieke muziek. 23.35 Moderne orkestmu- lgr 23.55-24 00 Nieuws. derland I NTS: 19.00 Nieuws, nd de Beer. TV-film voor de klei De Verrekijker, internationaal ji journaal 19 15 Van gev 19.35 Alles draait moeder. TV-film. 20.00 2020 Pa Pinkelman en Tant< beeldverhaal. 20.5 Attentie NTS .urnaal. NCRV: Het Lam dat zich offert, is een specifiek Christelijk symbool. Althans op de wijze, zoals wij dit symbool thans plegen te verstaan. De sym boliek van het geofferde lam zelf, is echter veel ouder dan het Christen dom en bad een astrale betekenis, die ons wellicht het best duidelijk wordt wanneer we wijzen naar het paaslam, dat door de Israëlieten geofferd moest worden tijdens het lentefeest. De te Samaria geboren Griekse wijsgeer Justinus (ca 100165 na Chr.) die door het lezen van de bijbel en door de heldhaftigheid en lijdzaamheid van de Christelijke martelaren zich tot het Christendom bekeerde, vertelde dat het paaslam der Joden een éénjarig lam en In feite een ram placht te zijn. Dit dier kreeg door de lengterichting van het lichaam een braadspit ge stoken, en tevens een spit door de dwarsrichting van het lichaam. Ten tijde van Justinus stond het lentepunt niet meer in de Ram, maar in het teken der Vissen. Door ver schuiving langs de ecliptica had het lentepunt van omstreeks 4300 tot 2100 v. Chr. in het sterrenbeeld de Stier gelegen, van 2100 tot 100 v. Chr. in het sterrenbeeld de Ram. waarna het in de Vissen was terecht gekomen, waear het zich thans nog bevindt. Stond het lentepunt ten tijde van Zeer oude svmboliek Justinus dus niet meer in het teken van de Ram. de symboliek van dit dier heeft zich eeuwenlang gehandhaafd, zoals ook de stier-symboliek is blijven voortleven (en nog steeds voortleeft) nadat het tijdperk van de Stier al duizenden jaren achter de rug was. Zoals de stier voordien had gedaajj, zo symboliseerde ook de ram de ver nieuwing van het leven, omdat de zon in de Ram de komst van de lente, dus de opstanding van het leven uit de dood aankondigde. Dat is voor iedereen begrijpelijk. Maar waarom bij oude volken nu juist de nadruk werd gelegd op het offeren van dil dier, springt minder duidelijk in het oog. Toch menen we dit te kunnen verklaren: alle sterrenbeelden waarin de zon zich tijdelijk bevindt, worden zelf onzichtbaar doordat zij door de zon worden overstraald. We zouden dus kunnen zeggen, dat de sterren beelden geofferd moeten worden (in feite is het alleen de zichtbaarheid die geofferd wordt) om de komst van de lente mogelijk te maken. De symboliek van het geofferde lam is dus al heel oud en werd door het jonge Christendom overgenomen, de betekenis ervan verdiepend, ter wijl de astrale bedoelingen, die ons op geen enkele wijze meer aanspre ken of iets te zeggen hebben, geheel verloren gingen. Nadruk verboden H. PétlUon Connv van den Bos in Napels Toegang 14 jaar. Kijkersaantal stijgt trager HILVERSUM PTT en NTS verwachten, dat tegen het einde van dit jaar de tweemiljoenste televisiekijker, d.w.a. toestelbezit- ter, zal worden genoteerd. Op het ogenblik stijgt het aantal met plm. 3000 nieuwe apparaten per week en dus zal het nog een klein jaar duren, eer de ontbrekende 119.000 geregistreerd zijn. Dit wél onder voorbehoud, dat de stijging van het aantal toestelbezitters het huidige tempo blijft volgen, het geen nog maar de vraag is. Langzamerhand wordt het televisie toestel gemeengoed, en al is markt- verzadiging voor Nederland nog niet in zicht, toch komt ook in ons land op den duur een einde aan de regelmati-, ge verkoop. De stormachtige groei van het kijkersaantal is al wat tot Vondels „Koning David" overzee BUSSUM Morgen vertrekt Johan de Meester r.ear Amerika om daar met studenten een Engelse vertaling van Marieken van Nimwegen in le studeren. Hij zal ook de door hem in samenwerking met Kees van Lange- raad voor de NCRV geregisseerde pro- dukitie Koning David (naar het werk van Joost van den Vondel) vertonen) voor 'het Institute for Advanced Stu dies in the Theatre Arts en voor de: Hollandse Club, beide in New York. j Het stuk Koning David wordt ook ver-1 toond op Aruba, Curasao en in Suri name, voorzien van Engelse onderti tels en onder de auspiciën van Sticu- „Early Bird" in april omhoog rust gekomen, maar het zal voor een groot deel aan de ontwikkeling van de televisie liggen of de belangstelling voor het aanschaffen van een appa raat weer met een schok gait toene men. De uitbreiding van het zendernet voor het tweede programma zal onge twijfeld nieuwe kijkers trekken en de wijze waarop het tweede net straks definitief zal worden geëxploiteerd kan eveneens een steentje bijdragen tot meer belangstelling... ofwel tót minder, daarvan is nog niets te voor spellen. Een niet te onderschatten aandeel zullen de komende overheidsbesluiten inzake een nieuwe omroepwet dan wel zendtijdtoewijzingen aan nieuwe gegadigden betekenen voor de kij kersinteresse en daarmede wordt ook de groei van het aantal toestelbezit ters beïnvloed. Of het dus inderdaad einde 1965 zal worden eer de tweemiljoenste kan worden binnengehaald valt nauwe lijks met enige zekerheid te zeggen. Het is al eerder bewezen, dat bepaal de besluiten of gebeurtenissen de verkoop van televisieappavalen ineens nhoog kunnen jagen. Zo hebben bijv. de Olympische Spe len verleden jaar het aantal toestel- bezitters behoorlijk doen toenemen, evenals trouwens de komst van het tweede programma, al beperkte de verkoop in dat verband zich alleen tot de streken waarin het tweede programma ook kan worden ontvan gen. Protestantse begrafenis uit i Heils. NTS: 22.35-22.40 Jour- filmdocumenta 1. 19.25 Jan en (Progr KRO). 19.55 Hier spree Nederlands. 20.00 Nws. 2025 Sportki De theaterdirecteur, komische opera 21.50 Filmkron. 22.15 Voor het gez 8 50 Ochtendgym l .02 Voor de kleuter 1.55 Klassieke walsen (gr.) 12.17 over- leidsvoorlichting: Uitzending voor de land- •ouw. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tentoonstellingsagenda. 12.36 Muziekkalender. 17.3) jeugd. II. 298 m. NCRV: 7.00 Dagof roomse kerk BEEK In het Limburgse plaatsje Beek is gisteren in'de rooms katho lieke kerk een protestantse begrafe- nisdienst gehouden. Het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente in Beek is tamelijk klein en omdat voor de begrafenis van de heer A. van Staveren een grote belangstel ling werd verwacht, had men de r.k. kerk gevraagd. De heer Van Stave ren was een bekende figuur in pro testantse kring in Limburg. Pastoor H. Willems, die geen enkel be zwaar had tegen het protestantse ge bruik van zijn kerk, vond het uitle nen van het kerkgebouw nauwelijks de moeite waard om over te praten. I Hij zei eenvoudig: „U moet dat oecu menisch zien." American Ballet Theatre bestaat een kwart eeuw NEW-YORK Het American Ballet [Theatre, in Nederland bekend door zijn I optreden in 1948, 1956 en tijdens het Hol land Festival van 1958, bestaat thans 25 jaar. Het heeft dat zilveren jubileum maandagavond gevierd met een gala voorstelling waarop de ambassadeurs wa- ten uitgenodigd van alle landen, waarin het is opgetreden. Ook de Nederland- ambassadeur mr. C. W. A. Schürmann CONNY VAN DEN BOSCH naar Napels in de lentetijd.... AMSTERDAM Opgewekt en vc goede moed is de 28-jarige zangeres 1 Conny van den Bos gisteren naar Napels gereisd om daar deel te nemen aan het Eurovisie-Songfestival, dat zaterdagavond zal worden gehouden. Zij zal Nederland vertegenwoordigen met het liedje ,.'t Is genoeg" van de componist Johnny Hols- huysen. De tekst is van Joke Soest. Een maand geleden werd Conny den Bos uit vijf kandidaten door jury voor de Nederlandse televisie eerste gekozen. „Ik zie er geenszins tegen op en heb er wel vertrouwen in", zei Gonny bij haar vertrek van Schiphol. Zij zal het in Napels moeten opnemen tegen 18 kandidaten uit andere Europese lan- Ook Karei Prior. Johnny Holshuysen en Teddy Scholten. die haar op het festival zal presenteren, zijn naar Napels vertrokken. Televisie morgen Nederland I. NTS/NOT: 11.05-11.55 School-! Aart Gas had op een primusje water gewarmd en maakte nu drie kommen met oploskoffie klaar. „Heerlijk, Aart," zei Barend verge noegd. „Dat smaakt." „Dat doet me plezier," knikte Aart „Het speculaasje moeten jullie er maar bij denken." „Ik zou er niet eens trek in hebben gehad." verzekerde Berend. „Maar om nu op die diefstal terug te komen. Aart. Jij kent Jesje en Josje Joppers ook wel, is het niet?" „Niet erg goed", antwoordde de - riet snijder. „Ik heb ze pas ontmoet. Maar hun vader, de tekenaar, ken ik al heel lang." „Precies," knikte Berend. „Nu, je weet. dat is een nuchtere man en kinderen zijn ook geen fantasten. Niet, Barend?" „Zo is het," antwoordde Barend in stemmend. „Reuze aardige kinderen en goed bij de tijd." „Maar zowel Jesje als Josje," ging Be rend verder," denken dat zij hier de die ren hebben zien varen. Ze moeten de Katviskreek in zijn gegaan. Ze deden heel geheimzinnig en zorgden ervoor dat niemand, hun gezicht te zien kreeg. En-, zoiets geeft mij te denken. Als je een eerlijk mens bent. mag je gezicht ook gezien worden, zeg ik altijd. Niet, Ba- „Allicht", antwoordde zijn vriend. „Trekken wij een pet diep over onze ogen? Stoppen wij onze wangen weg ach ter onze jaskraag? Het antwoord luidt: nee! En daarom zouden wij bij die Kat viskreek wel eens een kijkje willen ne- „Dat kan", knikte Aart Gas. „Hoewel ik jullie moet zeggen, dat ik nergens iets verdachts heb opgemerkt. En als er hief in de grienden iets bijzonders te bespeu ren valt, dan ontgaat het mij niet gauw, jongens. Maar kom maar mee, dan breng ik jullie waar je wezen wilt." Dé drie mannen stapten het hutje weer uit en liepen achter elkaar voort over het smalle paadje. Aart Gas ging voorop en de anderen bleven zoveel mogelijk in zijn „Mag ik even langs0" vroeg ze nog e Hij z Reyei zijn schouder Kruiswoord-puzzel „Wat rakend. Die lichte druk deed het lichaam vallen. Het gleed langs de roefwand en kwam achterover op het dek terecht. Alberdien keek in gebroken ogen. Ze stonden met z"n vijven op de voorplecht. Alberdien. Ties. Hendrik, Hajo en Wim. de laatste met dc linkerarm in een doek, rondom iets wat op ten rol zeildoek leek. Maar daarin was het overschot joReyei door K. NOREL Zij knikte, maar het was een matte knik. „Je moest een poosje slapen gaan," ried hij. Zij ging omlaag. Na afloop van zijn wacht daalde Ties het trapje af. Hij vond zijn vrouw in plaats van te kooi aan tafel zitten met het hoofd in de handen. De kinderen waren op de vloer aan het kibbelen, maar Alberdien trok zich er niets van aan. „Wat is er aan de hand?" vroeg Ties. Zij snikte. Een antwoord kreeg hij niet. Ties was verbaasd. Hij trachtte haar te sussen, maar zij schreide hartstochtelijk. Dit had Ties nooit van haar beleefd. Weer vorste hij wat of er toch aan WASHINGTON Als de ..Early Bird" in een baan om do aarde is gebracht, i zullen televisiestations in Amerika en Europa weer beginnen met het uitzenden van directe programma's an en naar de beide continenten. De schemerlampvor- mige communicatie-satelliet zal waar schijnlijk in de eerste helft van april j worden gelanceerd Volgens de Commu nications Satellite Corporation 'Comsat) zal op een zaterdag of zondag (18-28 da gen na de lancering van de „Early Bird") een speciaal programma over en weer worden verzorgd. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. bandeloos. 10. dooreen. 12. ah. 14. emier. 15. k.o.. 16. not. 18. mes. 19. mat. 20. derde. 22. trant, 24. evoë. 25. ante, 26. Leens. 28. stier, 29. iep. 30. tot. 32. eed. 33. nl. 34. barak. 36. la. 37. sandaal, 39. hindernis. Verticaal: 2. A.D.. 3, Noë. 4. domme. 5. Erie, 6. leest. 7. oer. 8 on. 9. hande ling, 11. Rotterdam. 13. hoeveel. 15. kanteel. 17. troep, 19. manie. 21. den. 23. rat, 27. stand. 28. staar. 31. orde, 34. ban, 35. kan, 37. si, 38. li. Horizontaal: 1. priem, 3. gemeente in N.Brabant. 6. halsdoek. 9. water in Friesland. 10. werktuig. 12. rijkstelefoon <afk.>. 13. gistmiddel. 15. rivier in Frankrijk. 17. schraal. 19. rivier in Engeland. 21. vleesketel (Z.N.). 25. huis dieren. 26. ieder. 27. werklijst ener school. 31. land in Europa (afk.). 32. scheepsvloer. 34. Europeanen. 36. verf stof. 38. bekende afkorting, 39. hebben sommige schepen, 41. voegwoord. 42. onbep. voornaamw.. 43. houten vat. 44. arbeidseenheid. Vertikaal: 1. plechtige gelofte. 2. ver driet. 3. jongensnaam. 4. voorzetsel, 5. landtong, 7. behoeftig persoon, 8. so ciëteit (afk 10. gemalin van Zeus, 11. ontgonnen land. 14. plaats in N.Brabant, 16. dorp in Gelderland. 18. voorzetsel, 20. morsdoekje. 22. rivier (Spaans), 23. on bep. voornaamw., 24. bijl. 28. rivier in Duitsland, 29. muzieknoot. 30. zijtak Fulda. 31. plaats in Gelderl., 33. nauwe opening. spleet, 34. kleinigheid, 35. doorweekt. 36. mens, 37. nauw, 40. muzieknoot. Het voeteneind, met lood bezwaard, zonk het snelst, 't Was of te midden van wat borrelend schuim een lichaam rechtop ging staan en dan snel in de diepte zakte. Daarop golfde het water weer als tevoren. Alberdien was ertegen geweest het lijk van Reyer :n zee te werpen. Wie bij de Groningers aan boord overleed, werd als het even kon in het vaderland begraven. Was dit onmogelijk, dan in een vreemde havenstad, maar nooit in zee. Dat gebeurde bij de kustvaart niet en derhalve wilde Alberdien het nu ook niet. Een trouwe knecht verdiende een eerlijke begrafenis. Op Ties" vraag, waar die begrafenis dan wezen moest, was zij het antwoord schuldig gebleven Tunis en Algiers waren de enige havens, die bezeild konden worden, maar dat waren piratennesten. Ze had gezegd: we brengen Reyer thuis. Ze hadden hem in het vooronder neergelegd. Doch na drie dagen had ze begrepen dat dit niet langer kon bij de warmte, die heerste in de Middellandse Zee Daarom had Reyer nu een zeemansgraf gekregen. Het moest. Maar het ging haar aan het hart. Weemoedig keek ze naar de plek waar het lijk verdwenen was. Opeens geraakte de zee daar in heftige beroering. Er vertoonde zich een grote, rode plek op "t water. Met een gesmoorde kreet wendde Alberdien zich af Zij wankelde de roef in. Met de ellebogen op het blad, de handen onder het hoofd, zat zij lang aan de kleine tafel, gruwend van het bloed, dat zij had zien opwellen uit het schuim: Reyer, verscheurd en opgegeten door dc haaien. Ze gruwde van meer dingen, die ze op deze reis beleefde. Dat vechten met de piraten. Hoe had ze ooit ..Vuur!" kunnen commanderen en kokende olie over die hoofdman uitstorten? En misschien was nog erger geweest haar vechten tegen die politiecommissaris met Ties' leven als inzet, en haar eer als prijs. Er kwam beweging in het kribje achter haar. Berendien werd wakker en Gosse had ook zijn middagslaapje uit. Met opzet hadden ze Reyer in zijn zeemansgraf gelegd, terwijl de kinderen sliepen. Die moesten dat niet zien. Zij nam Gosse uit zijn kooi en zette hem op het trapje, opdat hij kon spelen onder de hoede van Ties, die de wacht had. Daarna verdroogde zij het kleintje. Het was goed, dat de k'nderen haar aandacht opeisten Dan had ze minder tijd om te denken aan de boze dingen, die er geweest waren en misschien weer dreigden. Want wie zei dat er straks geen nieuwe aanval van piraten komen Nadat ze Berendientje had gevoed, ging ze naar het dek. Ze leunde over de verschansing, huiverend. Ties kwam bij haar staan. Zij trok haar omslagdoek dicht om zich heen en huiverde opnieuw. ..Heb je het koud?" vroeg hij. Zij schudde het hoofd en tuurde naar het zuidwes ten ..Daar ligt Algiers." zei ze. „Wel. wat zou dat?" „Algiers is het ergste roofnest." Hij wees naar de schepen, die rondom hen zeilden: c-en Franse bark. een Engels fregat. Een Nederlandse schoener was juist voorbij. Bij zulk een drukke vaart bestond er geen gevaar voor rovers. uit. in!" stootte zij eindelijk Ties stond versteld. Zijn sterke Alberdien, die altijd vooraan stond en leiding gaf, wanneer het spande, die hem uit de gevangenis verlost had en pas de aanval van de rovers afgeslagen had, kon die het niet meer aan? Hoe was dit mogelijk? Hij trachtte haar op te beuren. „We zijn de rovers kwijt en al voorbij Algiers. Er is geen koutje aan de lucht. Kom, meid. wees monter!" Maar zij schudde het hoofd. „Het is te veel voor mij," verzuchtte zij. „Als wij hier levend uitkomen, wil ik hier nooit weer heen." Opnieuw begon ze te Alberdien! Dit sloeg zijn arm komen, of wie volkomen iH i haar heen. „Als er weer rovers lan ook, zal ik je beschermen door haar tranen heen. „Ik ben toch maar een stakker, hè?" Hij klemde haar ri zijn armen. „Een stakker? Nee. je bent nu een echte vrouw!" zei hij hartstochtelijk en kuste haar. 1 Zij liet het toe. Ze gaf zich aan hem over, zoals zij nog nooit had gedaan. ,.'t Is goed, hè. tussen ons'" vroeg ze. Hij kuste haar weer vurig. „Meid, beter dan ooit geweest is. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11