Tien miljoen gulden maar verknoeid zo VLEET Gij zult film die niet dodeneen vragen oproept Te kust en te keur uw winkelieR veRkoopt koffie (met c,RAtis spelöje) thee pooömeRk f 1.82 peR 250 qr. ceylon-meUnqe f 0.86 peR iooqr. Franse vissers wilden niet van De Hoop af Visserijnieuws bij de Ambulante bloemenhandel krijgt twee veilingklokken in Flora Geref. onderwijs RIJNSBURG Beatrixschool wordt met vier lokalen uitgebreid Geen hoop voor schuldeisers Voorhout is bij toerist bekend om zijn rust NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 19« LEIDEN Gij zult niet doden. Het gebod is kort en duidelijk. Maar wat er in de praktijk van gemaakt wordt, is minder begrijpelijk. In zijn film „Gij zult niet doden", die gisteravond voor de K. en O.-filmkring draaide in het academiegebouw, voert Claude Autant-Lara twee christenen ten tonele, die beiden voor de rechtbank zijn gedaagd: de één omdat hij ge dood heeft, de ander omdat hij weigert te doden. Eerstgenoemde wordt vrij gesproken, de tweede wordt veroordeeld De man die gedood heeft, blijkt dat in de oorlog op bevel te hebben ge daan. Hij knalde een landgenoot-gijze laar neer, omdat dat hem van hoger hand werd bevolen en in de mili taire dienst wordt zo'n bevel blijkbaar Woensdag Het Boshuis, achter Hoflaan 74. 7.30 10 uur: sociëteitsavond Herv. wijk- gemeente Boshuizerwijk. Breestraat 19, 8 uur: ledenvergade ring afdeling Leiden Tuinbouw en Plant kunde. Breestraat 85, 8 uur: japonnen-show modehuis „Futura." Bevrijdingskerk (bovenzaal), 7.30— 7.50 uur: avondgebed. Station, 8.15 uur: voorm.: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-vereniging, dag tocht naar Ede (7.45 uur uit Noord- wijk. 8 uur uit Rijnsburg). Camera (Hogewoerd 49. 7 en 9.15 uur: K. en O.-film. Jules en Jim. Breestraat 19. 8 uur: afd. Leiden Chr. Plattelandsvrouwen- en -meisjesbond, mevrouw De Jong over E.H.B.O. in en om het huis Waaggebouw, 912 en 24.30 uur: doorlichting op tbc. School Medusastraat 24, 7.45 uur: stu die. en beroepenvoorlichting. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf?" Donderdag Breestraat 85. 2.30 en 8 uur: mode show modehuis De Groot. Rapenburg 2. 7.30 u.: Statenkring Lei den C.H.U., mr. dr F. J Krop. lid gemeenteraad Rotterdam, over „Rijn mond". Tweede Binnenvestgracht 15 (Old Dutch), 8 uur: Luctor et Emergo. M. A. Vermet en A. H. Kramer over ont wikkelingen in Zeeland. Schouwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. Studio met „Het Gat". Waaggebouw. 9—12 en 2—4.30 uur doorlichting tbc. Bovenzaal Bevrijdingswerk, 8 uur. afd Zuid-West Christen-Vrouwenbond ds. J. v. d. Blink, vlootpred., over „Mijn laat ste reis naar Nieuw-Guinea". School Van den Brandelerkade 24a, 7.45: studie- en beroepenvoorlichting. Zaal Zuiderkerk, 8 u.: Kerkenkring Oecumenische Raad Leiden, dr. J. Vlijm over „Het ambt in de Kerk" Den Haag: Diligentia, 8 uur: Vereni ging voor Kamermuziek. Vrijdag Zaal Koningskerk (Noord), 8 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Breestraat 85. 8 uur: Centrale AR kiesvereniging, drs. J. Boersma. lid Tweede Kamer, over bezitsvorming door vermogensaanwasdeling. Aula ulo Asserstraat, 7 45 uur: welspre kendheidsconcours Interscholair Cultu reel Contact. Rapenburg, 10, 8 uur: afd. Centrum Ned. Christen-vrouwenbond, dr. E de Vries te Amsterdam over „Mens en ar beid". Waaggebouw, 24 30 en 79.30 uur: doorlichting op tbc. School Medusastraat, 7.45 uur: studie- en beroepenvoorlichting. OEGSTGEEST, zendingshuis: 8.15 uur: Herv.-Geref. Contactorgaan, ds. G. F Callenbach over „Schriftkritiek en Schriftgezag" Warmond: Trefpunt. 8 uur: uitvoe ring Warmonds Fanfare. Scheveningen: Kurzaal, 8 uur: Haag se Jazz-club. Den Haag Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Johan van Oldenbarnevelt". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned Kamerorkest, met pianosolist Zaterdag Breestraat 19. 8 u.: Geref. Jeugd verband, volksdansen. Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: Herv jongerensociëteit, filmavond (Fra Dia- volo). Oude Vest 13, 8 uur: C.J.V. De Valk, discussie-avond. Zuiderkerk, 8 uur: Jeugdkamerorkest Leiden, m.m v. Ned. Madrigaalkoor. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u. Haagsche Comedie met „Candida" 11 uur werkgroep Haagsche Comedie met „Eigen land is kout waard" Den Haag: Diligentia, 2.15 u.: toneel groep Arena met „De verlor« ring", 8.15 u „Onze Stad". Scheveningen: Kurzaal, Concertgebouworkest, mt praan. Scheveningen: Oude Kerk. 8 uur' Collegium Musicum St Martini, met koor en solisten, eerste uitvoering van Passions-Oratorium van J. E Bach. Films Camera (2.30, 7 en 9 15 uur): James Bond contra dr. No (14 jaar): woensdag (7 en 9.15 uur): Jules et Jim (K. en O.) Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De kool der liefde (18 jaar). Luxor (2 en 8 uur): The carpetbaggers (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De zonen der musketiers (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Limonade- Joe (18 jaar) Trianon (2 en 7.30 uur): Gejaagd door de wind (14 jaar) Films van donderdag af Camera <2.30, 7 en 9.15 uur): James Bond contra dr. No (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9 15 uur): In opdracht van de O O M. (14 jaar) Luxor (2.30. 7 en 9 15 uur): De vrouw die tweemaal leefde (18 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De beul van Londen <18 jaar) Studio (2 30. 7 en 915 uur): Limonade- Joe (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Topkapi (14 jaar). Apotheek Apotheek D C. Kok. Rapenburg 9 tel. 24807. apotheek Van Ireesl Smal lenburg Leiderdorp en apotheek Voor schoten. De Oegstgeester apotheek zondag gesloten van 8-24 uur. als heilig beschouwd. Daarom meent de rechtbank ook, dat hij vrij uit gaat. De man die niet van plan is zich in een dergelijke situatie te laten voeren, wordt veroordeeld. Hij gaat de gevan genis in. omdat hij uit godsdienstige overtuiging weigert de militaire uniform aan te trekken. Tot voor kort bestond in Frankrijk de regeling, dat de dienstplichtige dan twee jaar de gevangenis In ging. Kwam hU eruit dan volgde de keus: toch in militaire dienst of weer de gevangenis in. Deze cir kelgang zette zich jaren voort. Aan deze idiote toestand is onlangs een eind gekomen De gewetensbe zwaarden mogen nu burgerdiensten ver richten tweemaal zo lang als de mili taire diensttijd. Toen de film werd ge maakt, bestond deze nieuwe wet even wel nog niet zodat de veroordeelde in .Gij zult niet doden" een lange lijdens weg tegemoet leek te 'gaan. De film geeft geen antwoord op de gestelde problematiek. Hij zet slechts aan het denken. Twee christenen, een veroordeelde en een vrijgesprokene. Eén die het gebod wil volgen en één die het gebod overtrad. Hoe zit het? Kativijkse fietser stak maar over KATWIJK De 19-jarige Katwijk- se fietser A. B. S. is vanmorgen om streeks zevenuur bij het onvoorzich tig oversteken van de Provinciale weg bij de Molentuinweg door een vracht wagen gegrepen. Met kneuzingen en schaafwonden werd hij opgenomen in de ziekenboeg van het Marine- Vliegkamp Valkenburg. In de loop van vanmorgen kon hij naar huis worden gebracht. De vrachtwagen liep door de aanrij ding vrij geringe schade op. De fiets werd geheel vernield. AMSTERDAM Het schijnt goed even aan boord van het hospitaal kerkschip De Hoop. Als het schip patiënt eerder thuisvaart dan De Hoop wordt hij wanneer zijn toestand het toelaat, aan boord van het eigen vaartuig gebracht. Enige Franse zie ken vonden het op De Hoop evenwel plezierig, dat ze niet terugwilden r hun eigen schip al duurde het een week of wat langer voor ze thuis waren. De Hoop kruiste gedurende de eerste :izen van dit jaar tussen Vikingbank 1 Doggersbank. Donderdag 11 maart meerde het schip af in de Parkhaven IJMUTDEN Aan de IJmuider markt lagen 30 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 8705 kisten vis waarvan 1590 kisten schelvis. 490 kisten radio, 520 kisten wijting. 320 kisten gul en kabel jauw. 380 kisten koolvis. 230 kisten rood- baars, 1280 kisten haring, 2750 kisten ma kreel, 730 kisten schol, 25 kisten tarbot. 260 kisten diversen, 3000 stuks stijve ka beljauw. 180 stuks ijskabeljauw en 6500 kilo tong. Verscheidene vaartuigen die zondag al waren binnengelopen maar voor de eerste losbeurt niet in aanmer king konden komen werden nagelost. Zij konden nu dinsdagavond naar zee ver trekken, anders had dit pas in de loop van woensdag kunnen gebeuren. Overi gens gaan de laatste weken door de grote aanvoer kostbare visdagen verloren. Aan de havenarbeiders ligt het niet Die zijn dikwijls meer dan een half etmaal in touw. Doch de capaciteit van de vishallen is ondanks een verbetering In de accom- Agenda voor de Leidse raad LEIDEN Maandagmiddag om 2 uur komt de gemeenteraad bijeen Agenda: Onderzoek van de geloofsbrief van het ieuw benoemde lid van de gemeenteraad de heer M. B van der Klugt (vacature de heer S W. C. van Egmond); benoeming een hoofdleidster aan de openbare kleuterschool De Margriet aan de Duiven- bodestraat; voorstel inzake het instellen een boekenfonds ten behoeve van de onderbouw van het Rembrandt-lyceum; pre-advies op het verzoek van het bestuur de Gereformeerde Schoolvereniging medewerking voor het treffen van rse voorzieningen aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoog landse Kerkgracht 20a en voor het aan schaffen van twee leermiddelenikasten; op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging om me dewerking voor het aanschaffen van enig meubilair ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Lusthoflaan 4: op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde School vereniging om medewerking voor de ■betering van de verlichting in zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Driftstraat 49: voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor de ■erbeterin-g van het gymnastieklokaal an de Albert Schwei'.zerschool, open bare school voor handel en praktijk, aan de Oude Vest 35 en voor de aanvulling de inrichting van dit lokaal: inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen op en aan de terreinen van het complex van open- scholen aan de Van den Brandeler kade. de Du Rieustraat en de Roodcn- burgerstraat; voorstel van de burgemees ter inzake verhoging van de jaarwedde de wethouders: voorstel inzake het aankopen van panden aan de Lange- gracht en de Reineveststeeg; inzake het verkopen van grond voor de bouw van 28 eengezinswoningen en 8 garages in de Meerburgerpolder: inzake het uitgeven erfpacht van een perceel grond, gele gen achter het pand Hooigracht 73: in zake het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbrengen van een nieuwe verlichting op het Stationsplein en om geving: inzake het beschikbaar stellen gelden voor de aanleg c.a. van een gedeelte van het parkeerterrein achter het flatgebouw aan het zuidwestelijke deel van het Stationsplein; inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de demping van het water voor de voor heen in het Morskwartier geprojecteerde rijksweg 4b en het ondershands aanbe steden van deze werkzaamheden: inzake het verlenen van een financiële bijdrage ten behoeve van het kernfysisch onder zoek aan de N.V tot Keuring van Elek trotechnische Materialen (KEMA) te Arnihem; voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van de Elektriciteltsverordening; inzake het beschikbaar stellen van gelden voor een aan«tal investeringen ten behoeve van het Openbaar Slachthuis: inzake het beschikbaar stellen van gelden ten be hoeve van het aanbrengen van een lift- in«tal.latie in het hoofdgebouw van de Jelgersmakliniek: inzake het vaststellen van de verkeersmaatregelen, die na het gereedkomen van de reconstructie van de Lammensohan-sweg dienen te worden ingevoerd, alsmede het gesloten verkla ren van een gedeelte van de Narmstraa! voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Steenstraat: pre-advies op voor stellen. ingediend tijdens de behandeling van de begroting voor het jaar 1964. in zake de verkeerssituatie op de Morsweg. modatie by lange na niet voldoende om een dergelijke grote aanvoer vlot te kun nen verwerken. Vandaag aan de markt Vandaag verschenen aan de IJmuider- markt onder meer de KW 144 Cornelis den Duik met 1600 kisten, de VL 16 Voorloper met 1300 kisten, de SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn met 970 kisten, de KW 49 Antje met 1570 kisten, de KW 165 Alida Jacoba met 325 kisten, de IJM 18 Gelria met 70 kisten en 1140 stuks stijve kabeljauw, de KW 149 Arie Jacob met 450 kisten en 300 stuks stijve kabeljauw, en de KW 3 Koraalbank met 550 kisten en 70 kleine kisten haring. Voor donder dag stonden al op de losüjst de SCH 117 Onderneming 3 met 1060 kisten, de VL 153 Liesje en Rutger met 1110 kisten, de KW 43 Rijnmond 2 met 870 kisten en 100 stuks stijve kabeljauw en de IJM 37 Delft met 1250 kisten. In Scheveningen In Scheveningen weiden aangevoerd 300 kisten schelvis, 100 kisten wijting, 150 kisten gul en kabeljauw, 100 kisten,kool- vis, 700 kisten haring, 180Ó kisten ma kreel. 200 kisten schol en 1800 kilo tong en tarbot Verkocht De KW 81 Alberta Henderika van de rederij Kennemerland is aan een Noorse rederij in de buurt van Stavanger ver kocht. De treiler die altijd goed heeft êevaren, heeft dinsdagmorgen voor het laatst onder Nederlandse vlag de IJmui der pieren gerond. De bemanning zal per vliegtuig naar huis terugkeren. De Al berta Henderika is niet het eerste Ne. derlandse vissersvaartuig dat aan Noor wegen werd overgedaan. De laatste ja ren zijn heel wat schepen deze weg ge gaan. Niet slecht De visserij in de Noord liep niet slecht Geweldige uitschieters vielen er welis waar niet te noteren maar over het ge heel genomen kwam men behoorlyk aan zijn trekken. De meest voorkomende vis soort was de makreel doch men trof ook tamelijk veel schelvis, koolvis en haring aan. De grote kotters op 56 NB vingen wat piepers, wijting en makreel. Tussen 54 en 55 NB was er weer weinig tong te vangen. Het gemiddelde lag oD vijf kilo per trede. Als bijvis haalde men een paar manden schol op. Overigens ziet het er naar uit dat het grootste leed voor de tongvissers geleden is. Biologen van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek hebben vastgesteld dat de Jaarklasse 1963 in een bijzonder goed vel steekt. Dit be tekent dat in het najaar van 1965 goede vangsten aan tong 2 (slips) gedaan kun nen worden. In de twee daaropvolgende jaren zal men, mits er geen strenge win ter tussenbeide komt, veel tong 1 en mid delton® kunnen verwachten. te Rotterdam voor een kort verlof. Maal werd materiële hulp verleend in 74 gevallen werd advies via scheepszender verstrekt. In totaal werd op station 1500 mijl (2800 km.) gestoomd op weg naar schepen, die assistentie verzochten en terug. Beenbreuken De medische dienst werd waargeno- en door dr. N. J. Teljer, voormalig scheepsarts van de walvisvaart. Over eenkomstig het devies van de Vereni ging: „ten behoeve van zeelieden van welke nationaliteit" werden naast der tien Scheveningers, Katwijkers, Vlaar- dingers, etc. ook vier Fransen, drie Duitsers en één Engelsman geholpen Zestien patiënten moesten worden op genomen met in totaal 54 verpleegda- gen. Vele gevallen waren van chirurgi sche aard: beenbreuken, vishaak in het vlees etc. Op 23 februari werd een Franse vis- ir 's avonds bij ruwe zee met de rubberboot overgenomen en naar Hau- gesund (tussen Bergen en Stavanger) gebracht. Gedurende de 9e reis was aan boord ds. L. Loosman, gerefor meerd predikant te Den Haag, en tijdens de 10e reis ds. K. G. Scheepstra, hervormd predikant op Terschelling. Ze hielden zestien kerkdiensten, waarvan er vijftien konden worden uitgezonden op de 130 m. (2316 kc.). Gemiddeld twintig schepen per uitzending, waaronder ook Urker kotters en coasters, meldden goede ontvangst. In dit jaargetijde blijven de bezoe- ïn aan andere schepen beperkt. De patiënten op het eigen schip worden echter regelmatig bezocht en aan en kele doopleden onder de bemanning wordt belijdeniscatechisatie gegeven. Er werden 94 radiotechnische advie- in verstrekt en zestien maal stapte monteur P. Ouwendijk in de scheeps- boot om elektronische plaatsbepalings instrumenten, zenders en ontvangers allerlei merken te repareren 281 Maal werd een scheepsweerrapport op gemaakt' en aan De Bilt do'orgebeldi Er werden enkele machinereparaties verricht en vele malen werd drinkwa- overgepompt. In totaal 17.000 liter. Het is maar drinkwater, maar bedenkt dan, dat de waterboot in deze geval len langszij komt in volle zee, op 1000 •n. van de thuishaven! De recreatie van patiënten en be- Schromelijk wanbeheerbij Arch DEN HAAG By Arch N.V. olgens de curator in het faillisse ment, mr, A. II. G. Blankcnstein, bij tien miljoen gulden verloren ge raakt, namelijk behalve het gehele aandelenkapitaal van f 2,50 miljoen nóg ruim zeven miljoen. Meer meer, aldus verklaarde de curator de verificatievergadering, dringt de ■ertuiging zich op dat hier niet belangrijke mate geld is verduisterd maar verknoeid door verkeerd be en investering, kortom „schro melijk wanbeheer". Arch en haar deelnemingen geven de schuldeisers generlei hoop. De juiste cijfers zijn zelfs thans nog niet te geven, want de admini stratie is ingewikkeld, onoverzichte lijk, niet volledig bijgehouden en bo vendien niet compleet, o.a. door ver huizing en gedeeltelijke inbeslagne ming door de recherche. De in de ba lans genoemde activa zijn niet altyd aanwezig of de werkelijke waarde is vaak aanzienlijk beneden de balans- waarde. De stand van de boedel is „in hoge mate bedroevend". De waarde van de huurkoopdebiteuren was op de balans van eind 1963 f 9,4 mil joen. Zij kan op f2,75 min worden ge steld. Omdat Arch pas aan dc lyeurt komt, wanneer de financiers zijn voldaan zoekers had ditmaal een bijzonder tin door de films, die dr. Teljer var reizen met de „Willem Barendsz' had meegebracht. Op 19 maart vertrekt het schip weei RIJNSBURG Voorzitter J. Zwaan, verwelkomde gisteravond onder ande ren burgemeester B. H. Koomans en echtgenote en bestuursleden van Flora bij de opening van de jaarvergadering der Vereniging ambulante handel in bloemen en planten voor Rijnsburg Omstreken. Secretaris B. Kromhout noemde het afgelopen jaar gunstig, ondanks een aantal prijsschommelkigen. Naast de bloemschik- en bindcursus verzorgde het bestuur een cursus handelskennis. Volgens het jaarverslag van penning meester C. Kromhout sloten de boeken met f 2990,07 in het voordeel. Oud-bestuursliid W. v. d. Meij, dde nog veel voor de vereniging doet, werd in de bloememtües gezet. Voorzitter Zwaan bedankte ook Joke Kromhout RIJNSBURG De verlaging van het leerlingental per klas zal ook voor de Geref. schoolvereniging van Rijnsburg grote consequenties hebben. Het bestuur deelde gisteravond mee, dat men dit denkt op te vangen door uit breiding van de Beatrixschool met niet minder dan 4 lokalen. Binnenkort zal het schoolbestuur over deze zaak contact opnemen met de gemeente. Ook bestaat het voornemen het uiterlijk van de Julianaschool te verbeteren. Met name wil men de ramen vergroten. Na de opening door voorzitter J. Ra- vensbergen las de secretaris, de heer W. Schouten, het jaarverslag, Deze deelde mee dat voor de Beatrixschool in ver band met de uitbreiding van het aantal teerlingen een extra leerkracht werd aangetrokken. Ook dit jaar zullen de; Geref. scholen van Rijnsburg alleen in de zomermaanden een vrije zaterdag heb ben. Met de schooltandartsendienst ver loopt alles naar wens. Het onderhoud van de Julianaschool en de Emmaschool zal de eerstkomende ja ren hoge bedragen gaan vergen. De se cretaris zei, dat zich nu blijkt te wreken dat in de jaren vijftig de vergoedingen voor de lagere scholen te krap zijn ge weest. De mogelijkheid tot reservevor ming ontbrak. De laatste jaren is de sa menwerking met het gemeentebestuur goed. Tot nog toe werd leder Jaar één ouderavond gehouden voor de drie scholen. Weliswaar zal deze „over. koepelende" ouderavond blijven be staan, doch daarnaast zal voor elke school apart een ouderavond worden belegd. Aan de hand van de belang stelling zal het bestuur pellen of hieraan behoefte bestaat. De penningmeester, de heer C. de Mooy, deelde mee dat de exploitatie-re kening sluit met een batig saldo omdat enkele onderhoudswerken zijn uitgesteld. Bestuur Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. Star herkozen. De heren W. Schouten en M. van Delft waren niet herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heren P. van Zuylen en J. van Egmond. Be sloten werd de contributie te verhogen van f 1.50 tot f 2.50 per jaar. Zaterdag j.l. is bekend geworden dat het hoofd van de Emmaschool. de heer C Versteegt. een maand rust moet houden. In verband daarmee heeft het bestuur de heer Van Veen tot waarnemend-hoofd benoemd. voor de verzorging van het stencil- November Flora-secretaris H. J. den Haan deelde mee dat omstreeks eind november over twee klokken kan worden geveild, wat een hele verbetering zal zyn voor dc handelaren. Enige tyd geleden was hier over geklaagd. Óok wees hij op de pret tige samenwerking met het bestuur. Na de pauze voerde het toneelgezel schap OBK onder leiding van de heer T. Kralt het stuk „Welkom binnen" op Het blijspel oogstte veel succes. Spreekbeurt in Rijnsburg RIJNSBURG Vrijdagavond om 8 uur spreekt ds. Haverkamp uit Grocnekan in de zaal achter de Chr Geref. kerk voor de Hervormde Evangelisatie. Van de 4'£ pet Nederlandse staats lening 1964 zal 15 april f 14.786.500 worden afgelost en van de 5 pet staatslening- 1964 f 11.858.300. uitloting 25 maart 9 uur omdat er slechts een beperkt aantal „vrije" vorderingen op kredietwaardige debiteuren is, zal uit de balanspost f9,4 min slechts f50.000 ten goede komen aan de boedel. Ook het overige actief zal de boedel slechts weinig kunnen baten. De onroerende goederen waren tot de top met hypotheek belast. De openbare verkoop van roerende goederen bracht voor Arch zelf f 60.000 op. De deelneming Hendriks N.V. stond ten onrechte als deel neming op de balans en is slechts als debi teur te beschouwen. Of de vordering op deze N.V. geldig kan worden gemaakt, staat nog te bezien. Dc algemene fallllsscmentskosten zul len hoog zijn, de bijzondere failllsse- mentskosten zeer hoog, want de sim verlening van de surséance verschuldigde huren, geraamd op f40.000 worden als (zeer preferente) boedelschuld gerekend. Nog jaren Bovendien is er op Arch een belasting vordering van f 750.000 en nog f 10 miljoen aan minder of niet-bevoorrechte schuld eisers, onder wie de obligatiehouders. Voor de financieringsmaatschappijen met een gezamenlijke vordering van min zal de afwikkeling der zekerheid (huurkoopcontracten) nog jaren vergen en niet meer dan f2.5 min opbrengen. Slechts enkele andére schuldeisers zullen dank zij preferentie iets terug krijgen. „Weinigen zullen aan de Arch-affaire an dere dan bittere herinneringen overhou den". Door gebruik van hetzelfde onderpand werden kredieten verkregen bij verschil lende financiers en tevens werd vermeen de „zekerheid" verschaft aan de trustee van de 5 pet obligatielening van 1961. Naar schatting is ruim een derde van d« vereiste f6.25 min voor dubbele finan ciering gebruikt. De dekking van d« huurkoopdebiteuren is pas vakkundig er kritisch bekeken, toen de debacle tot volle omvang en publiciteit was gekomen. Toch heeft Slavenburgs Bank mens haar dochter en trustee van de obligatielening, voordien herhaaldelijk de tot zekerheid gegeven huurkoop contracten op hun waarde beoordeeld en herhaaldelijk wordt aan de hand van zo'n onderzoek gesproken vai volwaardige contracten, aldus de 1 tor. Reeds op 25 november 1963 stelde de bank vast: „Een tekort aan dek king van meer dan de helft der ver eiste waarde" en op 6 februari 1964 „dat de lening op dit moment voor iets meer dan de helft gedekt is". Helaas, zo zei de curator, bleef na deze toch wel zeer alarmerende ontdekkingen resoluut ingrijpen en kritische waar dering van de overige huurkoopdebi teuren achterwege. Spuien De ontdekking van de dubbele finan ciering was echter niet het begin van d< aftakeling by Arch. AI maanden daarvoor werden Arch-waarden door ingewijden van «1c hand gedaan. Deze ingewijden bleven tippen en de gcwaarschuwden spuiden dc Arch-effcctcn tegen aflopende koersen. Bij de verkopers, die tot de voorlaatste dag van verhandeling ter beurze actief bleven, behoorde ook Arch zelf. In opdracht van de commissarissen den op enkele stuks na de overgebleven VOORHOUT Men zou Voorhout naar buiten meer bekendheid geven door het organiseren van evenementen; het bestuur van de VVV is echter gedwongen geweest de nastreving van dit doel te verzaken. Het bleek na melijk dat Voorhout zijnb ekendheid aan andere dingen gaat danken dan aan evenementen: vooral de buitenlandse toerist gaat Voorhout vooral waarderen om zijn rust. Het ledental is thans opgelopen tot 94; die gemeente verstrekte f 500 subsidie, waardoor weer aan de streekfolder kon worden deelgenomen. Penningmeester G. A. Bouw kon een gunstig jaaroverzicht geven. Er Is te weinig animo voor mozaïek- leggen, zodat het bestuur dat niet meer organiseert. Wel Is een prijsvraag uitge schreven met als opdracht de samenstel- van twee toeristische dagtochten. Er zijn geldprijzen beschikbaar en ieder- ;n kan tot 1 mei inzenden Het bestuur trad in zijn geheel af, nadat het voorstel ter tafel was gebracht acht, maar vijf bestuursleden aan te wijzen Daarnaast zou een raad van toezicht eventuele geschillen tussen be stuur en verhuurders kunnen beslechten; deze raad zou moeten bestaan uit mensen die niet verhuren. De vergadering ging akkoord met dit voorstel. Gekozen werden D. Warmen- hovcn, voorzitter, H. G Bouw, penning meester, J. Vlasveld, tweede penning meester, de heer Jongenecl (admnistra- tie en raeldlngspost, Rclgcrslaan 26). Dc raad van toezioht bestaat uit: P. Noor- dermeer, L. van Sohle en J. van de Blom. Ere-voorzitter bungemeester Smolders betreurde het. dat men dit jaar gen mo zaïeken legt Voorhout heeft echter geen mooie ligging hiervoor, of het zou cen traal moeten gebeuren, aldus de heer Warmenhoven In andere gemeenten be staat een bloemencomité dal alles regelt: hier kan men alleen profiteren van de bereidwilligheid van de bollenkwekers, en daar valt nog wel wat van te zeggen. obligaties in eigen bezit tegen aflopende koersen aan minder ingewijden verkocht Deze obligaties behoorden tot een van twee ton, die Slavenburg bij de emissie niet had kunnen plaatsen begin 1963 door Arch waren terugge kocht, Eind 1963 kocht de bank de stuk ken weer van Arch om ze begin 1964 weer aan Arch te verkopen. Ten gevolge van deze „ping pong" transactie was balans van Arch eind 1963 vertekend de liquiditeit scheen daardoor twee ton of 250 pet hoger. Gaten De illiquiditelt van Arch was geen verschijnsel van de laatste maanden. Al spoedig na het ontstaan vielen er gaten, die in toenemende mate met (onderhand se) plaatsing van soms grote posten delen, uitgifte van obligaties en conver- tibele obligaties, financieringskredieten en gelden van onbetaalde leverancien werden gedicht. Voor zover thans is na te gaan, namen de liquiditeitsmoeilijk heden sedert 1962 een zorgelijke omvang aan. Het bestuur verkeerde hierover niet in onwetendheid. Begin 1964 wist m( er ruim een half miljoen liquiditeits- tekort was. Archs cijfers publikatiei, mededelingen en dividendbètalingen ren meer ver- dan onthullend. Recherche Het strafrechtelijk onderzoek Is nog In volle gang en hieraan werkt ook de ryk«. accountantsdienst mede. De aandacht van die dienst en Van de recherche Is 90k gevestigd op de dubbele financiering. Hei valt bijna niet aan te nemen, dat deze gang van zaken niet al lang bekend was bU financieringsmaatschappijen, vertegen woordigers van Arch, boekhouders en administrateurs. Verder houdt het ge rechtelijk onderzoek zich bezig met de vraag, waar de miljoenen gebleven zijn, De curator is laatstelijk met Slaven burg overeengekomen de opbrengst van de onroerende goederen, voorzover deze de 600.000 eerste hypotheek te boven gaat, onder te brengen op een speciale rekening bij Slavenburg, waarover men slechts gezamenlijk kan beschikken. Uiterlijk 1 mei zullen partijen de recht bank vragen, wie dit bedrag ontvangen zal. Slavenburg heeft ƒ400.000 kredieten verleend aan Arch, maar waarschijnlijk zal dit extra bedrag er niet geheel uit komen. Leed Een reenrd-huurkoopbedrag ran f378.000 hoojdsom staat op naam van een kapsalon ergens op een tweede ver dieping aan de Heiligeweg te Amster dam, die met wat goede wil op f 30.000 is geschat. Van de f 378X100 is f 125.000 rente en f253.999 koopsomwaarin be grepen de overneming van schulden t>an de huurkoper om diens aangevraagde faillissement te voorkomen. Het contract werd gecedeerd aan de trustee tot ze kerheid voor de obligatielening. Deze gang van zaken Is kenmerkend voor Arch, die de bedragen der opvol gende huurkoopovereenkomsten voor hetzelfde pand steeds hoger opdreef. Per overeenkomst ontstonden meer dan honderd, vaak door familieleden voor aval getekende wissels, waarvan de huurkoper en zijn verwanten de loden last later zouden voelen. Het faillisse ment heeft zeer veel menselijk leed ge bracht, zoals 16 maart weer uit twee tra gische gevallen bleek. Weg er mee De surseance werd 23 november aan- gevraagd door de advocaat van Slaven* burg zonder bestuursbesluit, en 27 no vember verleend. De bewindvoerder, Koeleman, constateerde in enkele da gen, dat zo ooit een boedel voor faillis- n aanmerking kwam, het wel deze was. Hy stelde in zijn faillissements aanvraag van 14 december schromelijk wanbeheer vast. De bij de aanvraag van surcéance overgelegde staat van baten geeft geen werkelijk beeld van de de solate toestand. Mr. Koeleman maakte al melding van dubbele en zelfs meervou dige financiering voor dezelfde objec- Er is bij Arch en haar deelnemingen geen behoorlijke boekhouding gevoerd omdat de boekhouders telkens wer den vervangen. Mr. Koeleman merkt op dat Arch „een windhandel heeft gedreven van immense omvang". Dc curator merkt hierbij op „De wind was daarbij verre van fris" en de rechter commissaris, mr. F S. Kootte besloot de vergadering met de woorden: „Het is in aller belang dat Arch zo spoedig mogelijk van de aardbodem ver dwijnt". Twintig zwijgende schuld eisers waren aanwezig. Meegedeeld werd nog, dat Slavenburg ;n nagekomen vordering heeft inge diend van ƒ404.500, waarvan de cura- 16 900 betwist Met het wel erkende restant zijn de totale vorderingen ƒ10,94 miljoen, waarvan 1712 400 belasting schuld en vorderingen uit sociale verze keringswetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4