Nieuwe Leidse Couramit is nu Breuk Arabische volledig in het eenheidsfront Weer bruut geweld in Alabama Drie landen handhaven band met Bonn Nasser is woedend op Marokko, Lybië, Tunesië P.v.d.A. past voor rol van „versmade bruid" Ik wilde teveel macht, dat was mijn fout Auto door de middenberm: twee doden Minister De Jong mag terugkomen van Senaat Bejaarde: na 12 lessen rijbewijs Katwijk 198 Elisabeth" op Noordzee gezonken Commentaren GIVE A MAN A LUCKY Klare taal over kosten en gebruik van auto's i Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Woensdag 17 maart 1965, 45ste Depressie in aantocht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaarbewolkt met regen, morgen wisselende bewolking met enkele buien- Tot krachtig of hard en in de kustgebieden mogelijk tot storm achtig toenemende wind, aanvankelijk zuidoostelijk, later uit westelijke rich tingen. Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3,35, p.kw. 10,05 bezörgi'ng T8X)0—19.00" Margriet blijft thuis Prinses Beatrix naar Oostenrijk DEN HAAG Prinses Beatrix heeft het voornemen eind van deze week naar Lech in Oostenrijk te gaan om daar in hotel Post met haar ouders een korte winterspórtvaikantie door te bren gen. Naar wij van de R.V.D vernemen, zal prinses Margriet niet naar Oosten rijk gaan. RABAT/CAIRO/BAGDAG De breuk in het Arabisch eenheidsfront is volledig. Marokko heeft laten weten, dat het de diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland niet zal verbreken. Ook Tunesië en Libye zullen niet met Bonn breken. Wat de economische boycot betreft, waarmede in Kairo is gedreigd, blijken slechts Egypte, Jemen en Irak voor een dergelijke maatregel te voelen. President Nasser van Egypte, die enkele dagen geleden werd herkozen, Cals oriënteert zich nog (Van onze parlementsredactie) 1 voor de socialisten alleen-mee te regeren als zij in een te sluiten compromis vol- DEN HAAG De kabinetsforma- doende van hum verlangens terugvinden, teur, mr. J. M. L. Th. Cals is nog En als dat compromis ook wordt uit- steeds doende zich in te werken in alle beleidsproblemen, die straks bij het eigenlijke formatie-overleg aan de orde zullen komen. Daartoe liet hij zich gistermiddag uitvoerig voor lichten door de demissionaire minis ter-president mr. Marijnen. Deze zal hem over enkele dagen nog een schriftelijk overzicht doen toekomen van de punten, die op korte en lan gere termijn gaan spelen. Over de financieel-economische problema tiek had de formateur vanmiddag een onderhoud met de demissionaire (li berale) minister van financiën prof. Witteveen. Mr. Cals wil kennelijk zo uitgebreid mogelijk gedocumenteerd zijn voordat hij met de fractieleiders gaat onderhandelen. Zo moet hij bijv. goed op de hoogte zijn van de economische toestand om straks bepaalde eisen te kunnen beoordelen in het licht van de financiële mogelijkhe den. Vandaar zijn gesprek met minister Witteveen. Mogelijk zal hij zich dezer dagen ook nog door andere demissionaire bewindslieden laten informeren. Zolang mr. Cals zich aan het oriënte ren is, zijn aan het formatiefront geen spectaculaire gebeurtenissen te verwach ten. De partijen nemen een afwachtende houding aan en bezinnen zich op de tac tiek die zij bij het komend overleg zul len volgen. Zo ook de P.v.d.A. De soocia- listisohe Tweede-Kamerfractie heeft gis termiddag enkele uren vergaderd om alle problemen rond de kabinetscrisis door te nemen. Het beraad werd gedeeltelijk bij gewoond door de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Eerste Kamer ir H. Vos. Geen schijnoverleg Na afloop zei fractievoorzitter Von deling, dat de P.v.d.A., alvorens aan een formatie mee te werken, van andere partijen in het overleg een „in tentieverklaring" zal verlangen. „Wij passen voor de rol van de versmade geliefde van 1963", zo voegde hij aan toe. Dr. Vondeling bedoelde ken nelijk. dat zijn partij alleen dan aan onderhandelingen zal deelnemen als van tevoren vaststaat, dat K.V.P., A.R.P. en eventueel ook C.H.U. in principe bereid zijn de P.v.d.A. als re geringspartner te aanvaarden ten koste van de V.V.D. De socialisten distanciëren zich bij voorbaat van sóhijn-overleg. Daarvan was naar hun mening in 1963 sprake, toen de P.v.d.A. alleen even in het formatie- spel werd betrokken om als drukmiddel tegen de V.V.D. te worden gebruikt. Ter voorkoming van een situatie w in P.v.d.A. en V.V.D. opnieuw tegen el kaar zouden worden uitgespeeld, zal dr. Vondeling hoogstwaarschijnlijk de eis stellen, dat de V.V.D, straks op geen en kele wijze meer bij het overleg zal wor den betrokken. Tegen een ..beleefdheidsgesprekje" var formateur Cals met V.V.D.-fractieleidei mr. Geertsema wil de P.v.dA. geen be zwaar maken, maar bij verdergaand con tact met de liberalen zal zij zich onge twijfeld terugtrekken. Hobbels Dr. Vondeling verklaarde gisteren, dat zijn fractie geen program van eisen heeft opgesteld. „De belangrijkste problemen rond de crisis zijn besproken en daarbij heeft vrijwel iedereen zijn zegje gezegd". De P.v.d A.-aanvoerder noemde de radio- en t.v.Jtwestie „de eerste, maar niet de belangrijkste hobbel die bij het komend overleg zal moeten worden genomen". Wat betreft de andere zaken die straks aan de orde zullen moeten komen, wees hij naar de resoluties van P.v.d.A.-congres over o.m. de buitenland se politiek en de bodemschatten. Vermelding verdient wat gistere socialistische dagblad HetVrijeVolk Ia een hoofdartikel schreef: e is woedend over deze houding van zijn Arabische bondgenoten. In een rede te Kairo beloofde hij plechtig, de Arabische wereld te zullen ver enigen en te zullen leiden tegen haar vijanden: het zionisme en het impe rialisme. Marokko gaat van het standpunt uit, dat vele landen betrekkingen met Is raël onderhouden en dat het dus niet aangaat, het West-Duitsland kwalijk te nemen. Als Marokko de diplomatieke betrekkingen zou moeten verbreken met alle landen, die Israël hebben er kend, zou dit een breuk met Amerika, Frankrijk en de meeste Afrikaanse landen betekenen. Koning Hassan van Marokko heeft intussen z(jn aangekondigde bezoek aan West-Duitsland afgelast. President Bourguiba heeft zijn reis naar Irak af gezegd. Men neemt Tunesië daar erg kwalijk, dat het niet wil meedoen aan het verbreken van de betrekkingen met Bonn. (Voor vervolg zie pag. 7) Chroesjtsjef („rust lekker uit"): DORTMUND Ex-premier staatsman die het begrijpt en dat Chroesjtsjef, heeft, na zich dezer is generaal De Gaulle, dagen vertoond te hebben in Mos- De ex-premier van de USSR is blij- or, kens het interview met Revue nog kou nu ook laten interviewen en hma0Tisttsch larendustig als wol door het Dmtse weekblad vroegeT yj 00k vol 2elf. Revue, zij het dan schriftelijk. Op verwijten: „Ik streefde naar teveel één der tien gestelde vragen ant- macht, dat was mijn fout. Die hoog- woordt hij: Wat het oorlogsge- moed heeft mij vaar betreft vind ik dat de Ame rikanen een onrustige politiek in Zuidoost-Azië voeren. Johnson reageert minder realistisch dan mijn vriend Kennedy placht te doen. In het Westen is slechts een gebracht twee MONTGOMERY Bereden politie heeft in deze hoofdstad van de Ame rikaanse staat Alabama met gummi stokken. touwen en knuppels op de monstranten voor gelijke burgerrech ten ingeslagen Tenminste acht n sen, onder wie een hoogleraar vai universiteit van Alabama, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd. De politie in Montgomery doet nu, alsof alles op een vergissing berust. Iemand men zou niet weten wie zou de bereden politie ten onrechte heb ben bevolen, de demonstranten (die heel rustig betoogden) uit elkaar te slaan. Als men echter weet, hoe deze politie mannen zich hebben gedragen tegenover Bereden politie heeft in Mont gomery (Alabama) met stokken, touwen en knuppels op demon stranten voor gelijke burger rechten ingeslagen. Op de foto liggen enige demonstranten op de grond, terwijl anderen het hoofd trachten te beschermen tegen de stokslagen. (Telefoto) AMSTERDAM Gisterochtend op dc rijksweg 4 bij het Vijfhuizerviaduct de gemeente Haarlemmermeer bU eer verkeersongeval twee mensen om het le ven gekomen. Een persoon werd ernstig gewond en ls naar het ziekenhuis in Haarlem gebracht. Een personenauto, bestuurd door de 24-jarige fotograaf A, C. H. uit Amster dam, schoot door de middenberm en kwam op de andere rijbaan frontaal in botsing met een Volkswagenbusje. De bestuurder, de vijftig-jarige aannemei P. C. H, van der Werff uit Bovenkerk en die zestig-jarige grondwerker J- G. Baak uit Haarlemmermeer, die bij hem in de wagen zat, waren op slag dood. GRONINGEN In de vijver van hel Sterrebos is gisteren de tweeeneenhalf- jarig zoontje Jan Peter van de familie P. Hartisema verdronken. Het kind met een paar buurkinderen naar park gegaan om de eendjes te vo De kleuter, die op de rand van de vij ver stond, verloor zijn evenwicht en in het water. DEVENTER Op die Boxbergerweg in Diepeniheim is gistermiddag de 34- jarige neuroloog H. Hartgerink in een bocht met zijn auto tegen een boom ge reden. De auto werd geheel vemdeld Hij overleed ter plaatse. OLDENZAAL De 54-jarige journa list H, R, Weustink uit Hengelo k teravond op de splitsing RondwegHen- gelosestraat door een truck met oplegger aangereden!. Hij was op slag dood. Zelfs socialisten nu tevreden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van defensie zou zeker kunnen zyn van zyn terugkeer in het volgende ka binet, wanneer de beslissing daar- aan de Eerste Kamer zou zijn. Van bijna alle kanten is hem met de staatssecretarissen gistermiddag lof toegezwaaid. Zelfs de PvdA-woord- voerder bleek de bewindsman best terug te willen zien. Anderhalf jaar geleden stemde de socialistische Tweede Kamerfractie nog tegen de salarispost van de heer De Jong. De minister, die een groot aantal vragen en opmerkingen over zijn be groting te beantwoorden kreeg, noem de de woorden waaruit bleek dat hij vertrouwen gewonnen had, hartver warmend. We geven enkele citaten. De heer Beerekamp (C.H.): „Het >u het te formeren kabinet niet eren als het wat de defensieposten betreft een zo groot mogelijke continui- it in de personen zou vertonen." De heer Algra. (A.R.)„In een i persoonlijk gesprek zou ik gezegd heb ben: trekt u zich er maar niets var dat u demissionair bent, want r komt toch terug. Bij elke formatie wor den nu eenmaal bepaalde stoelen vooi KVP-ministers gereserveerd. KVP- voorzitter Aalberse heeft al de namer Bogaers en De Jong genoemd. U kunt dus heel rustig zijn." De heer Burger (Soc.): „Ik kan nauwelijks voorstellen, dat de minister demissionair is. Voor mij hoeft het ook niet. De minister heeft tact en een ac ceptabele tactiek aan de dag gelegd.' De heer Matser (Kath.v.): „Verle den jaar hebben wij reeds ons vertrou- in de bewindslieden uitgesproken. Dat blijkt terecht te zijn geweest" De heer Van Riel (lib.): „Ik zou de minister graag terugzien in welke com binatie dan ook. De vier bewindslieden hebben voor hun positie moeten vech- en zijn daarin volledig geslaagd. Het uiteenvallen van deze combinatie >u een nadeel voor het land zijn. Mijnenvegers Minister De Jong deelde mee, ds het onderzoek naar de beschieting va mijnenvegers nog in gang is. Zijn vooi lopig oordeel was, dat de beide ine: den ten te wijten waren aan een gebrek coördinatie. De minister wilde wel garanderen, dat het niet meei gebeuren. Lakoniek voegde hij er toe: „Het is niet onze doelstelling op elkaar te schieten." Ook het onderzoek naar de scheur vorming in de lichte AMX-tanks en het opsporen van de oorzaak van het onwel worden van Starfighter-piloten zijn nog niet beëindigd. De tanks worden onder worpen aan schiet- en rijproeven, v bjj ook op de tanks wordt geschoten teneinde na te gaan of de scheurvor ming in de elevatiesteunen en in d( koepels ook gevaar kan opleveren. Het is de vraag zo deelde staats secretaris Den Toom mee of de oorzaak van de „Starfighterziekte" wel zal worden gevonden. Volgens een Ame rikaanse deskundige, die aan het onder zoek heeft deelgenomen, heeft het schijnsel zich in de VS ook bij andere vliegtuigtypen voorgedaan. Men is ei nimmer achter gekomen wat de oor zaak was, maar wel is het euvel voor komen, namelijk door een aantal móge lijke oorzaken te elimineren. Dit ge beurt thans ook t.a.v. de F-104G. De betogers wilden voor het kapitool (zetel van de staatsregering) protesteren tegen het onthouden van stemrecht aan de negerbevolking. Toen zij op vier hui zenblokken van het gebouw werden te gengehouden, gingen de demonstranten op straat zitten. Zij zongen vrijheidslie deren. Dominee Martin Luther King heeft gisteravond een duizendtal aanhangers verzocht, vandaag een nieuwe protest- rs te houden naar het gerechtsgebouw Montgomery. BREDA Dat bejaarde mensen niet het motorische verkeer mee zouden kunnen heeft in elk geval de 75-jarige heer W. Looyen gelogenstraft. Nadat hij nimmer in zijn Wen een autostuur had vastgehouden, ging hij lessen nemen. De instructeur vond hem zo goed, dat hij hem snel adviseerde zijn rij-examen te doen. Dit gebeurde na 12 lessen. Volgde de medische keuring bij oude- •n vereist. Reactie van de dokter: een conditie om trots op te zijn. Toen kon met vertrouwen de einduitslag worden afgewacht: geslaagd. Bemanning gered (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN, Gisteravond om ne gen uur is de KW 55 „Johanna Lydia" de haven van IJmuiden binnengelopen met drie man aan boord van de KW 198 „Elisabeth". Het waren eigenaar C. van Duyvenbode uit de Buitensluis straat te katwijk, diens broer en een zoon. Zij vormden de bemanning van de „Elisabeth" (bouwjaar 1931, een van de oudste kotters van de vloot en tevens een van de eerste Nederlandse kotters). Uit de weinige beschikbare gegevens is ons gebleken dat het schip gistermiddag op de Noordzee moet zijn gezonken. Maandag is de ..Elisabeth" in de IJmuider vissershaven gekomen, maar men moest wachten op de dinsdag- markt, waarom schipper Van Duyven bode weer naar buiten is gegaan met zijn vis aan boord. Waarschijnlijk toen het dinsdag de haven weer wilde aandoen is de KW 198 met het licht schip Texel, ongeveer 37 mijl ten noordwesten van IJmuiden, in aanva ring gekomen. De in de buurt varende KW 55 van rederij v/h N. Haasnoot aan de Tram straat nam het zwaar gehavende schip o psleeptouw. Na ongeveer anderhalf uur varen verspeelde de „Johanna Lydia'' zijn sleep. De ..Elisabeth" is hierna gezonken. De bemanning was inmiddels overgestapt op de KW 55. De „Elisabeth" is vorig jaar nog grondig opgekalefaterd. Bij die ge legenheid is o.m. het brughuis ver hoogd en zijn er nieuwe masten op gezet. Nader vernemen wij, dat aan boord van de KW 198 waren: schipper- eigenaar C. van Duyvenbode, Buiten sluisstraat 25, Katwijk, zijn zoon Dirk en J. Nijgh. De eigenaar wilde van middag geen commentaar op het ge beurde geven, noch enige inlichting omtrent de oorzaak of toedracht. te vervullen: rege ringsleider en secretaris van de partij. Ik heb lange tijd mijn eigen wil toch doorgezet, ondanks waarschu wingen van artsen, vele mijner vrien den en ook mijn eigein familieleden. Ze doen het goed Nu rust ik uit. De huidige politiek is ook de mijne, ik sta er achter. De kameraden Breznjef en Kosygin doen het goed voor de Sowjet-Unie. Ik ben volledig op de hoogte van de politiek, rust verder uit, luister naar de. rj*o, kweek plagen, kort om heb geen gelegenheid mij te ver velen. Ik ben echt geen Napoleon op Sint-Helena. De mensen die dat den ken, denken verkeerd. Neen, ik heb niet de bedoeling mij te verbergen. Men zal mij in Moskou wel meer gaan zien en als iemand mij dan wil spreken, kan ik dat niet verhinderen. Niemand anders dan een tuinman en een chauffeur „bewaken" In familiekring Mijn verdere plannen? Gewoon uit rusten. Dat mag toch wel voor een man die zijn hele leven hard heeft gewerkt. Ik vind het heerlijk de laatste jaren van mijn leven in mijn familiekring ontspannen door te brengen, zonder te denken aan aller lei belangrijke staatszaken, die im mers steeds de aandacht van de tot verantwoordelijkheid geroepenen vra gen- Dichter Daarom ga ik, aldus Chroesjtsjef, voort met al die prettige dingen, die ik zo even noemde en waarbij ook het maken van gedichtjes hoortdie mijn kleinkinderen graag lezen. En misschien, ja misschien dat ik desgevraagd nog wel eens mijn regering een enkele maal van advies kan dienen. Aldus Revue. kan verhinderen voor mensen die pas na de ontheffing uit de macht erkennen wijs te zijn geworden- Zo ook Chroesjtsjef. De lezer heeft zijn foto weer in de krant kunnen zien. Die foto had natuurlijk haar bedoeling. In Rusland is er geen pu- blikatie zonder dat de regering er haar bedoeling mee heeft. Chroesjt sjef moch zich weer laten zien en mocht weer worden gefotografeerd- We weten nu, hoe dat komt Chroesjt sjef heeft erkend, inmiddels wijs te zijn geworden. Het ontbrak hem dus aan de nodige wijsheid, toen hij tot de machtigste mannen op aarde be hoorde. Erkenning van eigen falen siert een man. Maar soms komt het wat laat. Met zijn zelfbeklag dat naklinkt als zovele zelfbeschuldigingen die uit Rusland zijn overgewaaid heeft Chroesjtsjef weinig behouden van de vechtersnatuur van weleer- Hij is een wat gezapig burger geworden. Zo onschuldig, dat zelfs een foto er af kon. TN zijn voortreffelijke rede voor de senaat heeft president Johnson van de Verenigde Staten doen uitko men. dat de strijd van de negers een strijd is voor alle Amerikanen. Door de negerkwestie maken tal van blanken zichzelf tot een probleem voor de mensheid, die blanken na melijk die, door de negers te discri mineren, in feite zichzelf discrimine ren. Het is een strijd om menselijk heid, waarbij de zwaarste offers niet te zwaar zijn. Zo heeft ook de blan ke predikant het beseft, die, in een vreedzame demonstratie om heel ge wone rechten ook voor de neger, het leven moest geven. Daarmee is hij solidair geworden tot in het uiterste. Tegenover hardhoofdigen past nu nog slechts een hard optreden. Wie geen begrip kan opbrengen voor re delijkheid, behoeft zelf niet op be grip te rekenen. Beschamend blijft het, dat redelijkheid met geweld moet worden afgedwongen. Wij ver staan de bekommerdheid die deswe ge vele tientallen miljoenen Ameri kanen gevoelen. Aan wat tegen de mens is behoort nu een einde te ko- Geen 21- en 22-jarigen bij verkiezingen Rijnmondraad DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid 'Laan (PvdA) heeft de minister van binnenlandse zaken, mr Toxopeus ge- gevraagd of het niet wenselijk is, ook de 21- en 22-jarigen te laten deelnemen aan de verkiezingen voor de Rijnmond- raad. De minister antwoordt, dat dit niet mogelijk is daar de parlementaire be handeling van het in te dienen wets ontwerp. tot wijziging van de kieswet niet zo tijdig haar beslag kan krijgen, dat de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar reeds op 2 juni van dit jaar zou kunnen gelden. En op 2 juni worden de leden van de raad van Rijnmond gekozen. In één oogoüslag Bundeling van krachten bij middenstand pag. 2 Coentunnel doch kanaal in pag. 5 Eerder met vakantie: 2 weken extra loon (maar niemand deed het. DEN HAAG. Een autobezitter betaalde in 1963 gemiddeld f 5000 voor zijn wagen. (In dit getal zijn ook de tweedehands aanschaffingen verdiscon teerd). Hij rijdt dan gemiddeld 18.400 km en wel: 2100 km in woon- en werk verkeer. 10.600 km in de uitoefening van zijn bedrijf of beroep, 1400 km in de vakanties en 4300 km in het overige particuliere verbruik. Deze cijfers zijn algemene gemiddelden. In 1963 bestond het Nederlandse autopark voor 60% uit zakenauto's en voor 40% uit particuliere auto's. De zakenman heeft gemiddeld f 6000 en de particulier f 3600 voor zijn al of'niet meuwp auto betaald. De zakenman rijdt 22-300 km per jaar, de particulier 12.600 km. Slechts 40% van de zakenauto's is tweedehands, vain de particuliere auto's meer dan tweederde. Een en ander blijkt uit een publikatie van het Centraail buseau voor de statistiek getiteld: „Het bezit en gebruik van personenauto's in 1963".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1