HOOFDSCHOTEL? VLEES] Het vliegertje ging niet op ?s ra q Defferre alles of niets... Koffie- en tabaksmarkt terug naar Amsterdam Margarine zou 16 cent Zending in Kongo per kilogram stijgen /ft een &onte >Uj, Coalitiepartij steunt besluit Esjkol niet s DINSDAG 16 MAART 1965 De Franse gemeenteraadsverkiezingen (V. redacteu DE gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk zouden nooit zo de aandacht hebben getrokken, als er dit jaar geen presidents verkiezingen op liet programma zouden hebben gestaan. Naar men in Parijs meent, zal van de uitslag van deze plaatselijke verkiezingen afhangen, of De Gaulle zich nog maals verkiesbaar zal stellen, of dat liij er op 74-jarige leeftijd de voorkeur aan zal geA'en de eer aan een ander (bijv. premier Pompidou) over te laten. Zoals men heeft kunnen lezen, wordt het komende weekeinde de twee de ronde van de plaatselijke stem busstrijd gehouden. Pas daarna zal de generaal definitief beslis sen over zijn toekomstplannen. Naar het zich op dit ogenblik laat aanzien zal De Gaulle geen andere oplossing zien, dan liet zekere voor het onzekere te nemen en zelf de kandidatuur te aanvaarden. Er kan echter nog redden wat er te redden viel". Hij maakte nl. gebruik van radio en tv om de Franse kiezers aan te raden, toch vooral „gaullistisch" te stemmen. Echter gaf hij „de anderen" geen gelegenheid, hun mening kenbaar te maken via ditzelfde (door de regering beheerste) zeer belangrijke medium. In geheel Frankrijk heeft zich een kaleidoscoop van combinaties voorge daan, die niets gemeen hebben met het zo gevreesde „volksfront". Er staan dus geen twee combinaties te genover elkaar, maar drie of vier politieke (en/of onpolitieke) kandi datenlijsten. Dit is ten. Zo kan Gaston Defferre, totdus-J ^anJten aan he^ feit dat* burgemeester ver de enige serieuze rivaal van De Defferre vm Marse,„e geweigerd Gaulle of de man van diens keuze bij - de in het najaar te houden presi dentsverkiezingen, nog een nederlaag leiden in de stad waarvan hij burge meester is: Marseille. Een verliezende Defferre zou een veel minder aan trekkelijke figuur zijn dan een Def ferre, die er in geslaagd zou zijn, zonder de steun van de communisten zijn positie in Marseille te handhaven. Dat is nl. het probleem van Defferre. Om zijn positie als presidentiële kan didaat zoveel mogelijk te kunnen versterken, heeft hij botweg gewei gerd, met de communisten samen te werken bij de gemeenteraadsverkie zingen in Marseille. Hij heeft zelfs heeft ..gemene zaak" te maken met de communisten. Inzoverre heeft hij reeds bewezen, in Frankrijk een be langrijke politieke factor te zijn. Geleidelijk Als Defferre in Marseille- wint. betekent dat niet, dat hij een kans heeft, dit jaar president van Frank rijk te worden. In dat geval is het vrij zeker, dat De Gaulle zelf mee doet aan de presidentsverkiezingen tegen de generaal kan Defferre het nog altijd niet opnemen. De socialis tische burgemeester van Marseille heeft het oog dan ook eerder gericht op de parlementsverkiezingen, die in 1967 gehouden moeten worden. Ieder een begint in Frankrijk te beseffen, dat het gaullisme slechts geleidelijk kan worden teruggedrongen. Zolang De Gaulle zelf het politieke toneel niet verlaat, kan niet op ingrijpende veranderingen worden gerekend. Wel bestaat de mogelijkheid, dat de Fransman wat minder kritiekloos te genover zijn activiteiten gaat staan. Met name wanneer de economische situatie wat minder rooskleurig wordt, dan zij tot voor kort nog i Er is nu reeds een terugkeer te I bespeuren naar vroegere partijver- Voor de gaullisten zijn de gemeen teraadsverkiezingen een stap geweest in het proces, dat ook gericht is op de parlementsverkiezingen, die uiterlijk in het najaar van 1967 gehouden moeten worden. Voor de verkiezingen van gisteren was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze verkiezingen vervroegd zouden worden uitgeschre ven. Om het resultaat voor de gaullis ten zo gunstig mogelijk te doen .zijn zou daartoe ook de kieswet voor de Nationale vergadering veranderd moeten worden. Het zal na de tweede ronde van komende zondag de vraag zijn, of de belangstelling voor deze ingrijpende wijzigingen nog zo groot zal zijn, als de laatste tijd het geval is geweest. Het twee-partijen-systeera, dat als gevolg van de gewijzigde kieswet voor de gemeenteraden zou moeten ontstaan, is uitgebleven. De cen trumpartijen weigeren definitief, door de gaullisten te worden opgeslokt. En de linkse groeperingen voelen er niets voor, De Gaulle een handje te helpen door het vormen van een schrikaan jagend volksfront. De Gaulle De Gaulle zelf blijft zich in raad selen hullen. Op een grote ontvangst in het Elysee zag de president de heer Antoine Pinay, een vroeger premier en minister van buitenlandse zaken, die al 35 jaar burgemeester is van St. Chamond in Midden-Frankrijk. „U schijnt zich geen zorgen te maken over de verkiezingscampagne", zei De Gaulle. Pinay antwoordde: „Ik ben zo langzamerhand aan mijn pensioen toe. Maar als onze kiezers tevreden zijn met ons bestuur, zullen zij ons een votum van vertrouwen geven ("Dit is inmiddels gebeurd - red.). De president zei hierop: „ik ben net zo hard aan mijn pensioen toe als u". De Gaulle is 74. Pinay 73 jaar. Maar de generaal liet verder op geen enkele wijze blijken, of hij zich bij de presidentsverkiezingen kandidaat zal stellen of niet.... enkele vooraanstaande leden uit zijn socialistische partij gestoten, omdat zij wel met de communisten in zee wilden gaan. Defferre heeft dus bij de verkiczin- ten van komende zondag alles te win nen, maar mogelijk ook alles te ver liezen. De opzet Toen de Franse regering vorig jaar een nieuwe kieswet voor de gemeen teraden door het parlement liet aan nemen waren de gaullisten opgetogen. Onder de oppositiepartijen heerste een sfeer van protest. Het nieuwe systeem, dat in 159 gemeenten met meer dan 30.000 inwoners gecombi neerde lijsten na de eerste ronde verbiedt en dat bij een gedwongen herverkiezing de ook slechts relatief sterkste partij alle gemeenteraadsze tels toewijst, dit systeem leek gemaakt te zijn om de voorstelling van minis ter Malraux te doen uitkomen, dat er eens tussen gaullisten en communisten nog slechts een vacuum zal bestaan.:' De gaullisten hadden uitgerekend, dat 6e linkse groeperingen in grote delen van het land reeds bij de eerste i yerkiezingen hun heil zouden zoeken in volksfronten. De daardoor ver-l zwakte centrumpartijen zouden dan! hun toevlucht moeten zoeken in een-| heidslijsten met de gaullisten zij! het onder een neutraal etiket. Kaleidoskoop Dit is niet uitgekomen Al voor de j eerste ronde van zondag jl. was del overwinningsroes van de gaullisten verstomd. Premier Pompidou zag zichj zelfs gedwongen tot een nogal on-i democratische methode om nog „tej Er doen in Parijs weer hard nekkige geruchten de ronde over de gezondheid van presi dent De Gaulle. Het Ameri kaanse weekblad Newsweek maakt er melding van. De gene raal zou lijden aan een ziekte welke hem geleidelijk verzwakt en waarvoor hij dagelijks twee injecties zou krijgen. Soortge lijke geruchten doen echter al zeven jaar de ronde. Het bleken totdusver loze geruchten te zijn. Leden van drie gezinnen ston den in het Oostfranse dorpje Chamarandes zondag vanwege hun politieke ambities tegen over elkaar. Een vader en een zoon, een man en zijn echtge note en twee broers kwamen voor op de kiezerslijsten van verschillende politieke partijen. Het resultaat: de vader verloor van zijn zoon, de man werd ge kozen en zijn vrouw niet. Een derde won het van beide broers. Over deskundigen |TT gesprokenHet ei en de haan LONDEN Sherlock Holmes zou zich in zijn denkbeeldige graf om-1 BRUSSEL De rol van worden bereikt door de Hoe meer graan voor de schreven, zullen ae minis- gedraaid hebben wanneer hij het I de haan bij het totstandko- „omzettingscoëfficient" produktie van een ei mag ters nog moeten beslissen, rapport had gelezen dat gisteren in men van broedeieren be- de hoeveelheid voedergraan worden berekend, hoe hoger Er is trouwens nog een Londen is uitgebracht. i hoort tot de technische die nodig is voor de produk- de heffing en hoe groter de Nederlands bezwaar: hoe landbouwvraagstukken, die tie van een ei te wijzigen, bescherming. Men kan ech- broedeieren te onderschei- Politie, dokters, ambulancemannen en op de agenda staan van de De heffingen in het han- ter moeilijk volhouden, dat den van consumptie-eieren anderen kwamen er niet toe tej gisteren in Brussel begon- delsverkeer tussen de zes een kip meer voedergraan als de douane aan de EEG- nen driedaagse vergadering E.E.G.-landen onderling zijn nodig heeft voor een broed- grenzen de heffingen moe van de ministers van land- ook gebaseerd op de ver- ei, dan voor een consump- ten vaststellen? bouw van de zes landen van schillen in de voedergraan- tie-ei. Totdat de Europese com- de Europese Economische prijzen. Door deze heffingen De deskundigen in Brus- missie kan verzekeren, Gemeenschap. worden deze verschillen, die sel hebben echter het ant- bedenken dat een man, die met zijn gezicht omlaag, badend in bloed, dood op straat werd aangetroffen, wel eens vermoord zou kunnen zijn. Totdat 24 uur later iemand zag dat in het jasje van de man 17 gaten van messteken zaten. Een jongeman aan de ongevallenafde ling van een ziekenhuis keek eens goed naar de jonge vrouwdie door personeel van het ziekenvervoer in de ambulance-auto met kunstmatige ademhaling was behandeld. Hij tigde hun aandacht op het feit, dat zij hun tijd verknoeiden zolang zij de kous, die stevig om haar hals was gebonden, lieten zitten. „Seniliteit en een overgevoelig hart", waren de doodsoorzaken van een oxide man, volgens een dokter. In het lijkenhuis vielen twee kogels uit zijn kleding. Een vrouwelijke dokter meldde dat zij niet kon zeggen hoe een man, die in de deur van een winkel werd gevonden, was gestorven. Een poli tieman deed bij het rapport een korte aantekening: „De man had een touw om zijn nek." Deze voorbeelden deze controle feilloos kan immers de producent van woord ter motivering van worden verricht zal Den Duitsland en Italië wensen eieren in een lidstaat met het verschil gevonden: voor Haag niet toestaan dat een een hogere bescherming lage voedergraanprijzen be- broedeieren is een haan no- kip theoretisch meer graan voor hun produktie van voordelen tegenover zijn dig, voor consumptie-eieren nodig heeft voor een broed- broedeieren dan voor con- collega's in lidstaten met niet. Hoeveel voedergraan dan wel voor een con sumptie-eieren. Dat kan hoge prijzen, weggenomen, de haan zal worden toege- sumptie-ei. Ir. Danusastro verwacht spoedig: vastgestelde moorden en zelfmoor den komen voor in een rapport dat door de patholoog van het Britse ministerie van binnenlandse zaken, prof. Keith Simpson, is uitgebracht. UTRECHT Komt de Indone sische koffie- en tabaksmarkt, die niet ter pInotse|°P het ogenblik resp. in Hamburg en Bremen wordt gehouden, terug in Amsterdam? Nu de betrekkin gen tussen Nederland en Indone sië aan de beterende hand zijn, Gemini-Iancerin» das D 111 itgesteld WASHINGTON Het Amerikaan bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft bekendgemaakt, dat de eerste Amerikaanse lancering van twee ruimtevaarders in een cabine op 23 maart in plaats van 22 maart zal plaatsvinden. Het uitstel is te wijten aan de lancering van een onbemand Ranger-ruimtevaartuig naar de maan op zondag. Hierdoor zal ook de dag daarop nog apparatuur op de grond voor het geleiden van de Ranger no dig zijn. De lancering van de Ranger-9 is op 21 maart vastgesteld om opnamen van een maankrater door de zes tele visiecamera's van de Ranger mogelijk De wielersport is in België nog veel populairder dan bij ons en daarom zal de hele natie ongetwijfeld met vreugde kennis hebben genomen van het feit, dat de kleine prins Philip van Luik (het zoontje van prins Albert en prinses Paola) in het bezit is gekomen van een echte race fiets. Het geschenk kwam- van een groep renners uit Milaan, die het echte Italiaanse karretje aan het prinsje lieten aanbieden door twee Belgische coureurs. CCO tegen EEG-maatregelen alleen no» maar DEN HAAG ten Contact Oi in steden Het Consumen ten Contact Orgaan en de Neder landse Huishoud raad hebben in een schrijven aan de ministers van LEOPOLDSTAD Het zendings- landbouw en visserij en van eco- „rk i.... ..i -i-n - nomische zaken meegedeeld, dat Kongo zal zich moeten centreren op de steden, omdat het gezien de politieke situatie niet meer verantwoord is, zendingsmensen te plaatsen op oerwoudposten. zeker niet als zij hun gezin bij zich hebben. Dit schrijft dr. John R. Crawford, een Amerikaanse presbyteriaan, die hoogleraar in de theologie is aan de Vrije Universiteit van Stanleystad. die tijdelijk in Leopoldstad is gevestigd. Hij wijst verder op de groeiende samenwerking tussen zending en mis sie als gevolg van de crisis. Ook noemt hij het noodzakelijk, dat er uit de Verenigde Staten vooral negerzen delingen naar Kongo gaan. de voorgestelde EEG-maatregelen voor de oliën- en vettenmarkt als onaanvaardbaar voor de Neder landse consument moeten worden afgewezen. De door de Europese commissie voorgestelde marktordening voor deze sector omvat onder meer een directe financiële steun aan de producenten van oliën en vetten. Deze producen- tensteun wil de Europese commissie financieren door middel van belasting te leggen op plantaardige of uit vis en zoogdieren verkregen vetten bestemd voor de menselijke consumptie. Het CCO en de Huishoudraad zijn I In Amerikaanse mari nekringen maakt men zich zorgen over het gro te aantal zwaarlijvigen beneden de rang van of ficier. In een dagorder staat, dat alle comman danten maatregelen zul len moeten nemen om de corpulentie verschijnselen onder de manschappen te verminderen. Officie ren krijgen zelfs de be voegdheid zeelieden voor ontslag uit de marine- dienst voor te dragen indien zij weigeren „af te slanken". Er zal een eorpulentielijst worden samengesteld voor de „buikige Jantjes". Deze zullen een half jaar op dieet worden gesteld en aan lichamelijke oefe ning moeten doen. Als hun omvang dan nog te wensen over laat volgt ontslag. I Twintig jaar na zijn dood is de vroegere Ita liaanse dictator, Benito Mussolini, nog de oor zaak van een gevaar in zijn land. Een reusachti ge kin alles wat is overgebleven van een beeltenis van Mussolini die in de rotsen boven de Furlo-pas bij Pesaro in de Apenijnen is uitge houwen dreigt omlaag te storten. Als de kin afbreekt zou de hoofd weg van Rome naar de Adriatische zee, die door de pas leidt, kunnen worden geblokkeerd. Een boer in de buurt van Napels, die vergeefs met een stok had inge slagen op een grote groep ratten welke zijn huis was binnengedron gen en zijn twee katten doodgebeten en aan het oppeuzelen was, greep tenslotte zijn oude ge weer. maar dit sprong bij het afschieten uit elkaar, waardoor de boer zo ern stig gewond werd, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgeno- De Zwitserse bakkers hebben een nieuw soort brood met rozijnen en hazelnoot uitgebracht, speciaal ten behoeve van de schoolkinderen, in het kader van de door de autoriteiten gesteunde campagne tegen tandbe derf. bestaat er een zeer goede kans, zo verklaarde gisteren ir. Sudjarwoko Danusastro van het Indonesische ministerie van landbouw, die mo menteel zijn regering vertegen woordigt in de Indonesische voor lichtingsstand op de Voor ja ars- beurs in Utrecht, en de verplaat sing van de twee markten zal zeer binnenkort zijn. Wat de theeveilingen in Antwer pen betreft, daarover valt momen teel niets over te zeggen. De Belgen hebben duidelijk laten weten, dat zij het niet op prijs stellen wanneer deze veilingen naar Amsterdam worden verplaatst. Een woordvoer der van de Belgische Firma Soco- mabel, die de veilingen organiseert, verklaarde volgens het Antwerpse blad, De Volksgazet, dat, er geen enkele aanwijzing is over een wij ziging in de houding van de Indone sische regering. Het blad schrijft voorts, dat de Indonesische theeveiling in Antwer pen veilig is. Na de eerste partij van 2500 kisten in 1959 worden nu jaar lijks 10 tot 12 veilingen gehouden met partijen van 5.000 kisten, waarvan de waarde gemiddeld op 12.600.000 Belgi sche francs (900.000 gld.) kan worden geraamd", aldus de Volksgazet, die verder herinnert aan de berichten van de laatste tijd in Belgische en Neder landse bladen over de terugkeer van de veiling naar Amsterdam. TEVREDEN Intussen verklaarde gisteren ir. Da nusastro, dat hij tevreden is over het resultaat van de Indonesische aanwe zigheid op de Voorjaarsbeurs. Zoals bekend, heeft dat land voor het eerst na de verbreking van de diplomatieke kontakten, weer aan de Jaarbeurs deelgenomen. De belangstelling van de beursbezoekers in Utrecht ging vooral uit naar Indonesische spece rijen, medicijnen, bosprodukten en uiteraard tabak en koffie. Ook voor tropische siervissen was de belang stelling bijzonder groot. „Als ik een cijfer zou mogen geven, dan wordt het zeker een negen", aldus ir. Da nusastro. Hij verklaarde tenslotte, dat hij zijn regering zal adviseren volgen de keer weer aan de Utrechtse beurs deel te nemen. Paus blijft dit jaar in Italië ROME Zegslieden van het Vati- lan hebben een eind gemaakt aar tot hun afwijzende houding gekomen!Ie speculaties over reizen van de paus door mee te delen, dat de paus in ieder op grond van de overweging, dat de produktie van oliehoudende zaden binnen de EEG slechts 5 a 10 procent van de behoeften van de gemeen schappelijke markt dekt, terwijl de louter lokale betekenis van de olijf- olieproduktie niet in het minst een marktordening als nu wordt voorge steld, rechtvaardigt. Deze zelfde overweging heeft ook het in Brussel zetelende contactcomité van consumenten in de EEG tot een afwijzend standpunt in deze zaak geleid. Het hoge verbruik van de te belasten vetten per hoofd van de bevolking in Nederland heeft daaren boven tot gevolg, dat ons land een relatief zwaarder gedeelte van de totale lasten op zich zal moeien nemen dan de overige landen. Indien de voorgestelde belasting voor oliën en vetten per hoofd van de bevolking voor Nederland op 100 wordt gesteld, zijn de verhoudingscij- fers voor de overige landen als volgt: Frankrijk 48, Duitse bondsrepubliek 55, België 59 en Italië 67. Volgens een eerste globale berekening zal de prijs oor margarine in Nederland als ge- olg van de voorgenomen EEG-maat regelen vermoedelijk met ongeveer 16 cent per kilogram stijgen. Wel bestaat bij het CCO en de NHR begrip voor de sociale problemen, met name in de olijfolie producerende gebieden in Zuid-Italië. Het gaat hier echter om een structureel vraagstuk, dat ook langs de weg van structuurmaatrege len moet worden opgelost. Apartheid in sport doorgevoerd geval tot na de afloop van het conci lie zich niet buiten Italië zal begeven. De vierde en laatste zitting van concilie begint 14 september en vermoedelijk nog drie maanden gen. Na de reizen van de paus van vorig jaar (naar het Heilige Lan< naar India) werd er druk gespeeul over nieuwe reizen van de paus. Ge noemd werden de Verenigde Statei verse landen in Latijns Amerika Philippijnen. In Den Haag Indonesië sticht educatief- en cultureel centrum DEN HAAG Het ligt in de bedoeling in Den Haag een Indone sisch educatief en cultureel centrum te stichten om in de eerste plaats onderwijs te geven aan kinderen fan Indonesiërs. Er is hiertoe een commissie opge richt onder voorzitterschap van de heer M. Habsjah. De Indonesische ambassadeur, Soedjarwo Tjondrone- goro, zal als beschermheer optreden van de commissie, die de naam Basu- ki (voorspoed) draagt. Zoals gezegd zal in eerste instantie onderwijs worden gegeven aan kinde ren van Indonesiërs, die in Nederland wonen. Later echter zal de school, wanneer daaraan behoefte bestaat worden uitgebreid met een internaat, waardoor ook kinderen van Indone siërs elders in West-Europa in Den Haag onderwijs zullen kunnen volgen. Er zal zowel kleuter-, lager als mid delbaar onderwijs worden gegeven. Met een kleuterklas wordt volgende maand reeds gestart. Weer gevechten op Cyprus NICOSIA Een woordvoerder van e volkerenorganisatie heeft ver klaard, dat Griekse en Turkse Cyprio ten elkaar gistermiddag bij Lefka in Noordwest-Cyprus hebben beschoten. Daar staan beide partijen tegenover elkaar achter pas opgeworpen ver sterkingen. Er zijn geen verliezen gemeld. President Makarios zei dat de gebie den. waar Turkse Cyprioten wonen, onder volledig toezicht zullen worden geplaatst als de Turken hun dreigement om Cyprus binnen te vallen en te bombarderen mochten uitvoeren. Maka- verklaarde dat de leiders van de :se Cyprioten op Cyprus door deze dreigementen van Turkse zijde gestimu leerd worden tot provocerende activiteit, waardoor de spanning op het eiland toeneemt. Rauf Denktash. een van de leiders van de Turks-Cyprische gemeenschap, zei dat de toestand op Cyprus op het ogenblik weer ernstig is. lo Is Twbil T^n,oormann®a Toch meerderheid in Knesset TEL AVIV/BONN Naar het zich laat aanzien zal premier Esjkol geen moeite hebben, het besluit diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland aan te knopen, in de Knesset erdoor te krijgen. De coalitie zal ook niet in gevaar komen, want hij is zeker van de stemmen van de Mapai en de KAAPSTAD De Zuidafrikaanse nationale religieuze partij, beide regering heeft gisteren een verorde ning uitgevaardigd waarbij wordt be paald dat in de toekomst alleen blanken sportwedstrijden in over heersend door blanken bewoonde ge bieden mogen bijwonen. Niet-blanken mogen sportwedstrijden bijwonen in overheersend niet-blanke gebieden. Zoals bekend zijn alle delen van de unie ingedeeld in blanke en niet- blanke gebieden. coalitiegenoten, en de stemmen van minstens één oppositiepartij, de liberalen. De linkse Ahdoeth Haavoda heeft gisteren na een debat van vijf uur besloten het kabinetsbesluit van zon dag niet te steunen. De twee ministers van deze partij hadden het voorstel in beraad gehouden in afwachting van het besluit van hun partij. De Westduitse regeringswoordvoer der Von Hase verwelkomde het be sluit van de Israëlische regering, al neemt men in Bonn aan dat het nog wel enige weken kan duren voordat Israël en West-Duitsland ambassa deurs uitwisselen. Dit om de Arabi sche landen, die een volledige breuk met Bonn voorstaan en betrekkingen met de DDR willen aanknopen, niet te prikkelen. West-Duitsland zal daarom ook niet het besluit van die Arabische landen volgen die hun ambassadeurs hebben teruggeroepen. Mevrouw Meir, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in Parijs gezegd het niet uitgesloten te achten dat premier Esjkol en bondskanselier Erhard el kaar in de naaste toekomst zullen ontmoeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5