Voorbereiden van Stichting Gemeentetoerusting Bijna 85 procent noemt mr. Luns als minister trmtm* ENGELSEN HELPEN BIJ HERBOUW ZIEKENHUIS Snelle groei in Schotland van rooms-hatholicisme DE DOKTER aan 't woord MAZELEN Kalmte gevraagd van drie vakcentralen Een woord voor vandaag V©t o haar? DINSDAG 16 MAART 1965 Werkgevers sturen telegram Inzake vraagstuk ongeorga niseer d en (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De drie grote werkgeversvakcentralen, het CSWV, het NKWV en het VPCW hebben zich telegrafisch tot de drie werknemerscentralen ge richt met het verzoek om mati ging inzake het vraagstuk van de ongeorganiseerden. De werkge vers uiten er hun teleurstelling over, dat vakbonden als de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, even als de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale en de r.k. bond St.-Wil- librordus reeds actie gevoerd hebben bij de c.a.o.-onderhande lingen om tot extra voordelen te komen voor de georganiseerde werknemers. Zo werd voor de papier- en de keramische indus trie de vorming van een fonds aanvaard voor de vakbeweging, waarin de werkgevers jaarlijks een bepaald bedrag storten. Hier mee is in deze bedrijfstakken vooruitgelopen op het overleg op centraal niveau tussen werkge vers- en werknemersvertegen woordigers in de Stichting van de Arbeid. Dit overleg in de Stich ting is nog maar nauwelijks be gonnen. Volgens het telegram van de werk geversorganisaties wordt thans door nog meer vakbonden op ruime schaal actie gevoerd om meer van dergelijke overeenkomsten af ti sluiten, los van de uitkomsten van het Stichtingsover- leg. De werkgeversverbonden noemen dit in hun telegram een onderhande lingsmethode, die niet passend is bij een goed organisatorisch overleg. Bo vendien wordt hierdoor vertraging veroorzaakt bij het afsluiten van c.a.o.'s. De werkgeversvakcentralen hebben de bij hen aangesloten leden en verenigingen dringend verzocht han gende het overleg op centraal niveau met betrekking tot het vraagstuk van de ongeorganiseerden geen bindende afspraken te maken. Dat hier en daar toch werkgevers toezeggingen hebben gedaan, wordt voor rekening gelaten van de betrok ken werkgevers. Een en ander wordt echter gezien als gevolg van een onjuiste houding van de betrokken werknemersvakbonden. Van de bestu ren van de werknemersvakcentralen wordt gevraagd hun invloed aan te wenden ter opschorting van acties bij de verschillende vakbonden. Aan de vakcentralen wordt gevraagd spoedig mee te delen, of men bereid is hieraan te voldoen. Albert Schweitzer komt niet meer naar Europa PARIJS Albert Schweitzer zal niet meer naar Europa komen. De arts, musicus, theoloog en wijsgeer, die in Lambarene onlangs 90 jaar werd, heeft zijn voornemen, om in Afrika te blijven, te kennen gegeven in een brief aan de bekende Franse ds. Marc Boegner. In deze brief be dankt Schweitzer voor een uitnodiging tot een bezoek aan de academie voor zedelijke en politieke wetenschappen, waarvan hij sinds 1951 lid is. De heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV, gaf als commentaar te hopen, dat de werkgevers voldoende begrip zullen hebben voor de uiter mate moeilijke, zo niet onmogelijke positie, waarin de vakcentralen zijn geplaatst. Deze vakcentralen moeten ziert teweer stellen tegen een ontwik keling, die een feit is geworden, dankzij de medewerking van de werkgevers. Overigens was de heer Van Eibergen van mening, dat dit telegram een punt van nader overleg zal moeten zijn in het overlegorgaan van de drie werknemersvakcentralen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen (3de pred. pi J. Kooien te Reewijk te Minnertsga (toez.): T. Tijsma te Twijzelerheide. Bedankt voor Zetten-Andelst (toez.)J. Hoed te Wijk bij Heusden; voor Eist (U.): A. Romein te Noordeloos: voor Austerlitz (toez.): J. W. Zimmerman te Uskwerd. GEREF. KERKEN Beroepen te Kruiningen en te Visvliet: kand. J. Jellema te Achterveld. Kand- Jellema deelt mee, dat hij geen beroe pen meer in overweging kan nemen. Aangenomen naar Naarden: J. Gouma- re te Almelo. Bedankt voor Oegstgeest: P. Noomen te Wormerveer; voor Leeuwarden-Hui- zum (vac. wijlen W. v.d. Heide): D. N. Wouters te Hoorn; voor Surhuisterveen: H. Veenstra te Urk en J. v. Wattum te Landsmeer. Benoemd in alg. dienst voor de indu striegebieden in Overijssel met stand plaats Hengelo: W. v.d. Meulen te Slik kerveer. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Nijverdal: J. de Feyter boord te Apeldoorn. Bedankt voor Yerseke: P. v.d. Bijl te Genemuiden. EVANG LUTH KERK Beroepen te Den Helder: J. Hallewas te Zaandam. Morgenavond starten radiolezingen ROTTERDAM Het verande rende wereldbeeld door de huidige wetenschappen, de wijkende hori zonten en de confrontatie daardoor van het Evangelie met de wereld godsdiensten hebben de Stichting Gemeentetoerusting (in de Geref. Kerken) als thema voor haar twee de paasconferentie doen kiezen: Evangelieverkondiging in wereld perspectief. De conferentie zal wor den gehouden op 22 en 23 april. Als inleiding worden een aantal radio lezingen gehouden, waarvan de eerste morgenavond begint. Prof. dr. C. A. van Peursen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit zal dan het thema introduceren Prof. dr. J. Blauw, eveneens hoog leraar aan de Vrije Universiteit en ds. •C. Aalders, hervormd predikant en wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zullen daarna op zes achtereenvolgende ■woensdagavonden voor de NCRV spreken. Prof. Blauw zal de confron tatie van het christendom met de wereldreligies belichten, terwijl ds. C. Aalders de Europese situatie zal toe lichten. Het is voor de eerste maal, dat Gemeentetoerusting op deze wijze 'haar conferentie voorbereidt. De na druk bij de radiolezingen ligt op de •vraagstelling. Op de conferentie zul- Strijdende Kerk vernieuwd (Van onze kerkredactie) Jen de referenten hun antwoord ge ven. Omdat het een veelomvattend onderwerp is, heeft men gemeend, dat •het aan de discussie ten goede zal •komen als de conferentiegangers zich •zo kunnen voorbereiden. Het is tijd besparend, want de discussie kan dan dadelijk beginnen. Trouwens wie niet naar Woudschoten kan komen (er zijn honderd plaatsen) kan op deze ma nier toch iets meebeleven. Nu al zijn ook de plannen klaar ■voor de zomerconferentie op Woud- schoten, die van 9 tot 11 juli zal worden gehouden. Hieraan vooraf Stoudt men waarschijnlijk ook radio lezingen. Het thema zal zijn: De vreze des Heren. Sprekers zullen zijn: prof. dr. B. J. Oosterhoff, ds. G. Lugtigheid, ds. K .A. Firet en drs. C. P. Engel (arts). Nog steeds blijkt, dat lang niet ieder- verdieping geloofsleven in de Geref. wil Gemeentetoerusting? De kerk moet weer echt kerk worden. Men stelt zich twee vragen: hoe func tioneert op het ogenblik de kerk? bestaansrecht van de kerk in twijfel getrokken. In het hele wereldbeeld, dat wordt opgeworpen door de psychologie en andere wetenschappen is daar nog NI PO-o nde rzoek wijst uit: meerderheid van het Neder landse volk weet dat mr. Luns deel uitmaakt van het (demissionaire) kabinet-Marijnen. Dit is gebleken uit een steekproef van het Insti tuut voor de publieke opinie, die werd gehouden kort nadat het ka binet zijn ontslag had aangeboden. Van elke honderd Nederlanders weten er 84 (81 procent vrouwen en 87 procent mannen) de naam van minister Luns te noemen. Mi nister De Jong (defensie) staaf onder aan de lijst (11 van de 100 mensen kennen hem; 1 procent vrouwen en 21 procent mannen). Minister Luns torent overigens in bekendheid hoog uit boven zijn collega's, premier Marijnen niet meegerekend. Want op de tweede plaats komt minister Biesheuvel (landbouw), die „slechts" bij vijftig procent van de Nederlanders be kend is (43 procent vrouwen en 56 procent mannen). Vlak achter hem komen de ministers Toxopeus (bin- Vijf procent kent geen enkel lid van het kabinet plaats voor de kerk? We moeten daarom opnieuw ontdekken wat de Bijbel zegt. Wat betreft de functie van het gemeen telid in de kerk, dit is in de praktijk niet zo best. De gemeente is vaak te onbe kend met wat in de kerk gebeurt. Het gemeentelid moet mondig worden. Er moet meer bezinning zijn van het ge meentelid." Dit zegt mejuffrouw M. C. Boon. bij wie het redactiesecretariaat NIEUWE NAAM Het zal nog maar kort zijn, want binnenkort wordt zij opgevolgd door dr. B. J. Brouwer uit Den Haag. Zijzelf zal dan in de redactieraad treden. Het orgaan van de stichting zal bin nenkort enkele wijzigingen ondergaan, het krijgt een nieuwe naam. Het zal namelijk gaan heten naar de stichting: Gemeentetoerusting. Het zal uitkomen j met themanummers. ,,Ik zal u niet als wezen achterlaten" (Johannes 14 18). Wat een wees is weten we allemaal wel. Het. is een kind, dat zijn vader en moeder heeft verloren. Het liefste wat het had i in de wereld is het kwijt. Het staat alleen. Vroeger waren wezen een tikkeltje getekendekinderen, Door de kleding die zij droegen. Men kon hen gemakkelijk herkennen, en ze wekten medelijden op omdat ze aan dt zorg van vreemden waren toevertrouwd, hoe goed die zorg overigens ook kon zijn. Wezen zijn dus beklagenswaardig. Nu zegt Jezus: Nog een korte tijd en de wereld ziet Mij niet meer, maar Ik zal u niet als wezen achterlaten. Voor de wereld is het met de dood van Christus afgelopen. Voor haar is het voorbij. Jezus aan het kruis, Jezus ten hemel gevaren, Jezus uit de gezichtskring, de mens alleen, zonder Hem, de mens een wees. Wat wilt ge, wat praat ge over die Heiland, Die zoveel wonderen kan verrichten, Hij is weg? Nee, Hij is niet weg wij hebben Zijn belofte. Wij zijn geen wees, die moeten zeggen: Er was eens een Here, Die zo ont zettend veel goed heeft gedaan. Het is geen verleden tijd, geen terugzien op een periode, die voor goed is afgesloten, we zijn geen „getekende" kinderen in die zin als de wezen dat vroeger waren. Hij heeft ons niet als wezen achtergelaten. Dat betekent, dat Hij er nag is, dat Hij ons nog omringt met Zijn liefde en Zijn zorg, dat Hij nog het middelpunt van ons leven kan en uiilj zijn. Niet voorbij, geen verleden tijd, nog altijd heden. Wij lezen vanavond Mattheiis 17 vers 1 tot 13. wassen met Verzoening in Dresden (Van onze kerkredactie) DRESDEN Twee en twintig jonge Engelsen zijn vandaag in Dresden aangekomen, om daar mee te gaan werken aan de her bouw van een ziekenhuis, dat in de oorlog verwoest is. Na een ont vangst door het stadsbestuur zul len zij morgen een kerkdienst bij- wonen in de kapel van het diaco- nessenhuis Dresden-Neustadt. waartoe het ziekenhuis behoort Deze kerkdienst betekent de plech tige opening van de „verzoenings- dienst Dresden 1965". Duitse jongeren van de actie Sühne- zeichen zijn een paar jaar geleden naar Engeland getrokken, om mee te wer ken aan de herbouw van de in de oor log verwoeste kathedraal van Coven try. De predikant van deze kathedraal, A. C. N. Williams, voelde, dat de Engelsen iets terug moesten doen. Men was het er spoedig over eens. dat het Oostduitse Dresden, dat zwaar geleden heeft bij een bombardement in de nacht van 14 februari 1945, voor dergelijk antwoord de aangewezen plaats was. In meerdere ploegen, die elkaar af zullen lossen, zullen de jonge Engelsen samen met Oostduitse deelnemers aan de actie Sühnezeichen puin ruime: helpen bij het beveiligen van de nog overeind staande muren. Ds. Williams heeft met elk lid van het Engelse team overwegend jonge arbeiders en studenten gesproken, om zich persoonlijk van hun motieven te overtuigen. Op zijn oproep via radio, televisie en in de pers hadden zich meer vrijwilligers gemeld, dan hij kon ge bruiken. Niet weinigen van hen waren bereid, om een goedbetaalde baan op te geven, om in Dresden te gaan wer ken met houweel, schop en troffel. De kosten van het opbouwwerk, die ongeveer twee ton bedragen, zijn al voor de helft gedekt door vrijwillige giften, die in Engeland zijn bijeenge bracht. Onder degenen, die gegeven hebben, behoren verscheidene beman ningsleden van de vliegtuigen, die bij het bombardement in 1945 betrokken waren. Boekenhoek Na de serie Var Brik tot Star- fighter". waarin luchtvaartjournalist Hugo Hooftman de geschiedenis de Koninklijke Luchtmacht en va militaire luchtvaartdiensten waaruit deze is gegroeid, de revue laa' passé ren. is hij begonnen met een serie boeken over de marineluchi vaart deel verschenen. Het ouevre var Hooftman is bijzonder omvangrijk en man is bijzonder omvangrijk en zijn produktie blijft groot. Zoals al tijd is zijn thans verschenen boek voorzien van een groot aantal interes sante foto's (182 blz., 10,75) Bij het beantwoorden van de tweede vraag werden ook nog tal van figuren i genoemd die helemaal geen deel uitma ken van het kabinet. Zelfs tien procent van de ondervraagden noemde dr, Von deling (soc.) als minister en nog eens twee procent de fractieleider van de .„i, „i a-, Boerenpartij in de Tweede Kamer, dc nenla.nd.se zaken).tf procent (resp.,hter h. Koekoek. Eén procent noemde Bot (onderwijs, kunsten en wetenschappen): 45 procent (35 en 54). Dat minister Bot bij velen bekend is zal zeker verband houden met het feit. dat hij de omstreden omroepplannen van het kabinet heeft ontworpen. Weinig bekend De namen van de andere acht werden door betrekkelijk weinig Neder landers genoemd: variërend van 29 pro cent (minister Van Aartsen) tot 11 procent (minister De Jong». De bewinds man van verkeer en waterstaat is dus bij 29 procent van de bevolking bekend (resp. 21 procent vrouwen en 37 procent mannen). Daarna komt met een neus lengte achterstand minister Bogaers (volkshuisvesting): 28 procent (17 en 38) en minister Veldkamp (sociale zaken): 27 procent (17 en 36). Vervolgens komt minister Scholten (justitie) met 25 procent uit de NIPO-bus (13 en 37), gevolgd door minister An- driessen (economische zaken): 22 procent (11 en 34), mevrouw Schouwei Franssen (maatschappelijk werk» procent (14 en 28». en minister Witte- veen met 13 procent (5 en 21), terwijl minister de Jong dus de rij sluit De bewindsman van financiën is wel wat minder bekend dan een van zijr gangers: prof. Lieftinck, wiens destijds een begrip was Mr. Marijnen Voorafgaande aan de vraag welke ministers er in het kabinet-Marijnen zitten was bij de steekproef geïnfor meerd naar de naam van de huidige minister-president. Van de honderd j geïnterviewden antwoordde 51 pro- cent: mr. Marijnen (55 procent vrouwen en 46 procent mannen). Het: antwoord van 25 procent van de I personen (resp. 19 en 32) was I nog iets nauwkeuriger: mr. Marijnen was minister president; hij is nu de missionair. Dan was er nog een grote groep, die antwoordde: „Niemand, de minister-president is afgetreden" (18 procent: evenveel mannen als vrou wen). Iets minder dan één procent gaf als naam van de premier mr. Luns op. Vijf procent van de ondervraagden 8 en 3 moest het antwoord schuldig blijven. de volgende personen: de oud-ministers Cals. Suurhoff. Mansholt. Zijlstra, Klom- pé en Van Thiel (thans voorzitter van de Tweede Kamer), en voorts mevrouw Van Someren-Downer (lib.), Schmelzer (kath. v.), Beernink (ch.) en Roolvink en Smallenbroek (beiden a r.). Anderen Minder dan één procent noemde de volgende namen: de oud-premiers Drces en De Quay, de oud-ministers Beerman. Algera, Hofstra, Oud, S. J. van den Bergh, de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. Jonkman, de gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. Debrot en de Tweede-Kamerleden Bakker (comm.), Lankhorst (pac.-soc.), Geertse- ma (lib.), De Groot (comm.), freule Wttewaall van Stoetwegen (c.h.). Roe mers (soc.) en Slotemaker de Bruine (pac.-soc.). Ook noemde iemand nog de r Bell Van alle ondervraagden wist vijf pro cent geen enkele naam van een minister te noemen (8 procent vrouwen e procent mannen)! Zo min mogelijk synodezittingen besloten BOSSEY De kerken zullen bereid moeten zijn, om verte genwoordigers van pers, radio en televisie toe te laten bij haar synodes en de vergaderingen van haar organen. Besloten zittingen mogen alleen worden gehouden, als het in de besprekingen gaat over personen. Dit is één van de conclusies van een conferentie, die dezer dagen werd gehouden in het oecumenisch instituut van de Wereldraad van Kerken. On geveer veertig deskundigen op voorlichtingsgebied der kerken, journalisten, radio- en televi siereporters en ook theologen waren een vijftal dagen samen en ondertekenden een verkla ring. waarin stond, dat in de vernieuwing van de kerk ook begrepen is de overbrenging van de boodschap met alle mid delen, die ter beschikking staan, in een taal, die de moderne mens kan verstaan. Gelijk bekend is in ons land de situatie zo, dat de pers wel toegang heeft tot de synodes van do Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) en de Cchristelijke Ge reformeerde Kerken, maar niet bijvoorbeeld tot die van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Een van de deelnemers in Bossey zei: Kerken en hun orga nen mogen zich niet verschuilen achter de bescherming van offi ciële communiqué's. Een ander noemde het beter, de verschil lende standpunten in vergade ringen te verduidelijken en uit te leggen, om verdraaiing van het nieuws te voorkomen, dan zijn toevlucht te nemen tot ge heimhouding en het gebruik van geheimzinnige communi qué's. L'Oréal do Paria Wereldoorlog uit Polen. Tijdens dt industrialisering van deze gebieden heeft men in ruime mate een beroep gedaan op goedkope vrouwelijke ar beidskrachtcn en ongeschoolde arbei ders uit Ierland. Op dc conferentie werd het vooral verontrustend genoemd, dat terwijl het aantal rooms-katholieke priesters in Schotland elk jaar toeneemt, het EDINBURGH Het rooms-ka- tholicisme vertoont in Schotland een zo snelle groei, dat het reeds zestien procent van de bevolking omvat en daarmee bijna de helft van de grootte van de Church of Scotland heeft bereikt. Deze gegevens zijn onlangs naar voren gebracht op een conferentie, j aantal predikanten "in dc laatste jaren die georganiseerd was door een aantal i met tien tot twintig procent is terur verontruste Schotse protestanten on- gelopen, der leiding van dr. D. P. Thomson, een specialist op het gebied van de kennis van het Schotse rooms-katho- licisme. Van de vijf miljoen Schotten heb ben er twee miljoen geen enkele binding meer aan de een of andere kerk. Van de overige drie miljoen behoort ruim de helft tot de (presbyte riaanse) Church óf Scotland, die ruim 1.700.000' leden telt. De Rooms-Katho- lieke Kerk is tweede met 800.000, op geruime afstand gevolgd door de Episcopaalse Kerk (het Schotse equi valent van de Anglicaanse Kerk), die 100.000 leden heeft. Iv»n De relatieve grootte van het rooms- 'fITBPriIT katholicisme is in Schotland twee maal zo groot, als in Engeland, waar het acht procent van de bevolking omvat. Oud-katholiek protest tegen continuarbeid e kerkredactie) Uit onderzoekingen, waarvan het resultaat op deze conferentie werd bekendgemaakt, blijkt, dat in streken, die door de eeuwen heen een tradi tionele rooms-kdtholieke inslag heb ben behouden, er geen groei van betekenis is. Immigranten De aanwas voltrekt zich vooral in de industriegebieden rond Glasgow en Dundee. De oorzaak moet allereerst worden gezocht in immigratie, met name uit Ierland en na de Tweede Achter continu-arbeid staat de foutieve redenering, dat hel christelijke voorschrift tot zondags heiliging een zinloze verkwisting is en dat de zondag economisch besteed dient te worden. Naast de foutieve redenering staat dc kwade berekfr ning. Zij, die het geloof haten, weten, dat de mens. wanneer het gelukt de zondag te ondergraven, zijn religieui houvast verliest en aan dc economi sche en politieke machten wordt overgeleverd. Dit zegt De Oud Katholiek in een artikel, getiteld De zondag in een veran derende wereld Het blad meent, dat wij inzake de beleving van de zondag niet in een negatieve afweerhouding mogen ver vallen. die zich weliswaar verzet tegen elke aantasting, maar het positieve getui genis mist. Wat wij nu beleven is voor een deel reactie op een puriteins ver staan van het gebod tot zondagsheiliging De herkenning van de vijand van om geloof, dat is alles wat de zondag als da{ des Heren aantast, moge voeren tot de erkenning van de unieke en onvervangba re waarde van deze dag, die we doof Gods liefde en wijsheid als een geschenk hebben ontvangen, zo eindigt het artikel Vrngea op mei blad met linksboven op de envelop: „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt in deze mbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief. Proefschrift over filosoof Hegel UTRECHT Aan de rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde de heer W. van Dooren uit Bilthoven tot doctor in de wijsbegeerte op het proefschrift: „Het totaliteitsbegrip by Hegel en zijn voor gangers". In het proefschrift werd niet de ge bruikelijke methode gevolgd de Duitse filosoof Hegel (1770—1831) uit te leggen door zijn geschriften te parafraseren, maar door enkele essentiële begrippen in hun gebruik te volgen. In plaats van afsluiting en isolering biedt Hegel de mens het perspektief van de open relatie tot de ander. In deze dissertatie is getracht zo duidelijk mogelijk naar voren te halen dat onder het uiterlijk van een systeem dit uitzicht verloren dreigt te gaan. Promotor was prof. dr. mr. K. Kuypers. Mazelen is een echte kinderziekte, want vrijwel niemand in Nederland ontkomt er op jeugdige leeftijd aan. In enkele gevallen echter verloopt de ziekte zó onopvallend, dat men de mening is toegedaan nooit mazelen gehad te hebben. Doch dit zijn uitzonderingen. Wanneer men eenmaal mazelen gehad heeft is men immuun geworden, wat wil zeggen, dat men het geen tweede keer krijgt. Wanneer dit wél het geval zou zijn, moet men twijfelachtig slaan tegenover één van de twee diagnosen. Er zijn veel vlekjesziekten in de jeugd, die uiterlijk wel eens verdacht veel op elkaar kunnen gelijken, zodat ook de arts niet altijd definitief een diagnose kan stellen. De ziekte wordt door de lucht overgebracht. De veroorzaker is een virus dat zeer „vluchtig" is en verspreidt wordt via de neus en mond. Het vluchtige karakter is er de oorzaak van dat de patiëntjes elkaar de ziekte niet alleen „aanbla zen" doch de besmetting kan ook plaats vinden op wat langere afstand. Besmetting via speelgoed of kleding komt echter niet voor. Over het algemeen kan men zeggen dat kinderen tot een half jaar en ouderen niet te besmetten zijn. Ongeveer tien a elf dagen na de besmetting treden de eerste symptomen van de ziekte op. De kinderen worden verkouden, hebben een druip neus en krijgen rode, tranende iets pijn doende ogen Bovendien gaan ze hoesten, soms met een eigenaardige holle bijtoon. Ook treedt er soms diarrhee op. Voor de arts is belangrijk of hij op het wangslijmvlies stipjes kan ontdekken, gelij kend op zandkorreltjes. Deze stipjes worden de Koplikse vlekjes genoemd, zijn moeilijk te zien. doch zijn typisch voor mazelen. Nu gaat de temperatuur weer zakken om na ongeveer twee a drie dagen weer op te lopen tot hoge waarden. Dar treden ook de vlekjes op, die men het eerst ontwaart op het gezicht, daarna de hals en dc rest van het lichaam. De vlekjes zijn eerst rood en worden allengs groter. Tussen de vlekjes behoudt de huid de normale kleur. Meestal verbleken de vlekjes na enige dagen, soms duurt het wat langer en worden ze eerst nog feller van kleur door kleine bloeduitstortinkjes in de huid. We spreken dan wel van de „blauwe mazelen" hetgeen echter niets over de ernst van de ziekte wil zeggen. Soms verbleken de vlekjes al de tweede dag. terwijl de patiënt er juist erger ziek bij wordt. In de volksmond zegt men dan dat „de mazelen naar binnen geslagen is". Inderdaad is dit wel een ernstiger vorm van de mazelen. Over het algemeen genomen is de mazelen geen ernstige ziekte, hoewel voor zuigelingen en slecht gevoede en weerstandzwakke kinderen de ziekte ernstig kan zijn. Helaas mag de sterftekans niet geheel worden verwaarloosd. De besmettelijkheid van mazelen begint al enige dagen voor het uitbreken van de vlekjes, hetgeen de besmettelijkheid vergroot. Na het uitbreken van de vlekjes wordt de besmetlelijk heid snel minder. De gevaren van de mazelen liggen vooral in het ontstaan van bijkomende infecties, niet door het mazelenvirus zelf, maar door bacteriën. Deze kunnen bijvoorbeeld oorontstekingen, bronchitis, longontsteking en zelfs hersenontsteking veroor zaken. Gelukkig echter zijn er dan nog de antibiotica, die deze complicaties kunnen bestrij den Wil men de ziekte voorkomen, dan zijn daar voor niet de immunisatieverwekkende injectiej, zoals voor kinkhoest, difterie, kinderverlamminf of 'etanus verkrijgbaar. Wel kan men een kind dat besmet zou kunnen zijn direct na de vermoede besmetting inspuiten met bloed van een zojuist herstelde patiënt. Men loopt daarbij echter het risico virus van de besmettelijk» geelzucht over te brengen, waardoor de patiënt van de wal in de sloot dreigt te geraken. Tegenwoordig past men echter injecties mei gammaglobuline toe. Hiervan behoeft men maar veei kleinere hoeveelheden in te spuiten, terwijl er geen kans is, dat besmettelijke geelzucht wordt overgebracht. Meestal geeft men niet al teveel gammaglobuline een bloedserumeiwit wat antistoffen bevat in, om het kind toch de mazelen te laten doormaken, maar in minder sterke mate, zodat het kind er amper ziek van wordt. Gammaglobuline heeft namelijk maar een korte werkingsduur, waardoor na enige tijd de besmettingskans terugkeert. Heeft het kind de ziekte echter in geringe mate gehad, dan heeft het eigen antistoffen gevormd en blijft voor het leven beschermt. We moeten hier echter aan toevoegen, dat de injecties zoals hier genoemd over het algemeen niet worden toegepast bij gezonde kinderen. Kinderen die mazelen hebben moet men in bed houden, terwijl men er verstandig aan doet de kamer ênigszins donker te houden, omdat de kinderen van fel licht last van hun ogen krijgen. Er moet gewaakt worden tegen afkoeling. Meestal is een hoestdrankje als geneesmiddel voldoende. D- kinderen moeten ongeveer tien dagen thui» gehouden worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2