Niemwe leidse Comramti K.L.M. NAAR WINST TOE <3EJ> Formateur Cals wil zelf geen premier worden Johnson spoort aan tot grote spoed Exploitatie over 1964 was al bijna sluitend KLM koopt zes DC-9 s Verlies nog f 15 min door reorganisatie Loonakkoord voor drie jaar: 16 procent crisis in 't verschiet [;;yf>u£ Commentaren Amerikanen vernietigen groot munitiedepot SCHBLDERFEEST NIEUWE KLEUREN Dinsdag 16 maart 1965, 45ste jaargang Oir#cteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD StanKeitigh ii gheblove rij" teghenjpoe»! Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11,15 uur). Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 ite voor f 90 min (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KLM heeft voor de DC-9 gekozen. President-direc teur mr. Albarda deelde gistermid dag mee, dat de KLM de optie op zes Douglas DC-9 vliegtuigen heeft om gezet in een definitieve bestelling. De financiering van deze order, waar mee (inclusief een DC-9-vluchtnabootser) 90 miljoen gulden Is gemoeid is verze kerd. Het eerste van de zes (straalvlieg tuigen, die bestemd zUn voor de korte ifstandcn, wordt in januari 1966 ver zicht. Daarna zal er elke maand één bijkomen. ZR zullen dan de Vickers Vis counts en geleidelijk ook ten dele de Electra II's op het Europese net gaan ver- De keuze is op de DC-9 gevallen, in de eerste plaats om zijn verwantschap met de DC-8 Daardoor wordt de mogelijk heid tot verdere standaardisatie (van be lang bij het streven naar efficiency) ver- ichaft. Door dit aankoopbesluit heeft de K.L.M. definitief afgezien van de concurrenten B.A.C. III en Caravelle. Over de in aanbouw zijnde Fokker T-28 merkte mr. Albarda op. dat de be ttelling van de DC-9 de mogelijkheid van het gebruik van de F-28 voor het korte lijnverkeer met hoge frequentie, waar- roor dit toestel is ontworpen, niet uitsluit. Beslissingen hieromtrent kunnen echter pu op een later tijdstip worden genomen. (Zie ook elders in dit nummer) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KLM heeft ondanks een negatieve verlies- en winst rekening over het afgelopen jaar de wind weer in de zeilen gekregen. Dat kon een verheugende president-directeur, mr. H. Albarda, gistermiddag meedelen op een persconferentie in Den Haag. De efficiency-maatregelen hebben in de loop van het jaar aan effect gewonnen, waardoor men erin slaagde de exploitatie nagenoeg sluitend te maken. Het deficit over 1964 bedraagt iets meer dan 2 miljoen gulden. In vergelijking met 1963 betekent dit een verbetering van 47 miljoen gulden. Dat het uiteindelijk verlies toch nog ruim f 15 miljoen bedroeg, kwam alleen door de kosten van reorgani satie en de afvloeiing van het per soneel. Maar ook wanneer men deze meerekent, is het resultaat aanzien lijk gunstiger dan in 1963 toen een verlies van f 55 min werd geboekt. Als deze ontwikkeling zich dit jaar voortzet, rekent de KLM aan het eind van dit jaar zelfs op een winst. Maatregelen Een groot probleem vormt thans het geringe eigen vermogen van 4e KLM. dat nog slechts f 15 min bedraagt doordat bet verlies over 1964 het reeds op de balans voorkomende verliessaldo tot f 130 heeft verhoogd. Weliswaar Is het verloop de liquiditeit gunstig, maar er dient geen twijfel over te bestaan, dat zien van de financiële positie nog in grijpende maatregelen nodig zullen «ün, aldus mr. Albarda. Het i daarom niet uitgesloten dat de KLM het onder het publiek uitstaande aandelenkapitaal ïiljoen gulden zal Philips breekt met éénjarige c.a.o. Uiterlijk in 1967 korter werken (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De betrokken vak bonden hebben met de directie van r. Philips te Eindhoven overeen stemming bereikt over de nieuwe voor de handarbeiders en be- imbten van alle Nederlandse vesti fingen. Deze c.a.o.'s zullen een geldig heidsduur hebben van drie jaar, nl. van 1 april a.s. tot 1 april 1968 Over eengekomen is dat de lonen en sala rissen gedurende deze periode met tenminste 16 procent omhoog zullen pan, t.w. 6 procent op 1 april a.s. (in- tlusief de compensatie voor de ver- boogde A.O.W.-premie), 5 proeent op 1 jnli 1966 en nogmaals 5 procent op 1 juli 1967. Om te voorkomen, dat deze verbe- leringen-op-lange-termyn door prijs stijgingen weer ongedaan zouden wor den gemaakt, hebben de partijen voorts afgesproken dat de lonen en alarissen bovendien jaarlijks zullen vorden verhoogd met het percentage, waarmee de kosten van levensonder houd in het voorafgaande jaar ge stegen zijn, zulks echter met een maxi mum van 2 procent. Mocht evenwel het prijspeil in het «rste jaar van de nieuwe arbeidsover eenkomst met méér dan 2 prooent zijn totegen dan hebben de vakbo-nden het 'echt een verbetering van de jaarlijkse toon correctie ter sprake te brengen Ook u (in overeenstemming met het centraal loonakkoord) de mogelijkheid open ge- om op 1 juli a.s. een uitkering in tens te verstrekken, indien daarover tus- «ai de regering en de Stichting van de Arbeid overeenstemming wordt bereikt Gelijke beloning De directie van Philips en de vak bonden hebben verder bepaald, dat de (olijke beloning voor mannen en vrou wen volledig zal worden gerealiseerd op juli a.s. voor handarbeiders en uiter- 'Ök op 1 januari 1966 voor beambten De gemeemteklasse-verechillen zullen drastisch worden ingekrompen In de nieuwe c.a.o.'s bestaan nog maar twee «tassen, doch in de komende contracts- Kriod-e zullen de partijen zich beraden •ver volledige afschaffing Ook zal overleg worden gepleegd over *n verdergaande arbeidstijdverkorting, wurbü alvast werd afgesproken dat de buidlgc werktijd van 45 uur per 1 juli "67 In elk geval zal moeten worden kruggebracht tot 43-1 i uur. Verder zal de door de werknemers te betalen ziekengeldpremie op 1 januari ,968 worden verlaagd tot 1 35 procent en afgesproken, dal partijen zich in de bomende cowtractsperiode zullen bera den over uitbreiding van de bezitsvor- miif. het vraagstuk van de ongeorga niseerde werknemers en een herziening Vjn de bestaande loon- en salarisstruc- De vakbonden en de Philips-directiè hebben over de tijdsduur van de nieuwe c.a.o langdurig van gedachten gewis seld In hert verleden bestond, evenals in de meeste andere bedrijfstakken en on dernemingen. de gewoonte meerjarige arbeidscontracten af te sluiten, doch door de loonpolitieke ontwikkeling van de laatste jaren is het georganiseerde be drijfsleven min of meer gedwongen tot het afsluiten van c.a.o.'s met een geldig heidsduur van slechts één jaar (Voor vervolg zie pag, 7) LONDEN De betrekkingen tussen koningin Elizabeth en de hertog en de hertogin van Wind sor zijn vandaag intiemer gewor den na een historische ontmoe ting waarbij een breuk van 28 jaar geheeld werd. Gisteravond reed koningin Elizabeth door de regen naar de Londense kliniek om de in Ame rika geboren hertogin die Koningin had kunnen zijn te ontmoeten, de eerste ontmoeting sedert Edward VIII afstand van de troon deed en de Amerikaan se gescheiden vrouw, mevrouw Wallis Warfield Simpson, huw de. De ontmoeting vond gister avond plaats in de kliniek, waar de 7O-jarige hertog herstellende is van een operatie aan een van zijn ogen. De foto toont hoe de hertogin de kliniek binnengaat. delging van het In het verleden geaccu muleerde verliessaldo. Hoe men dit zal doen is nog niet bekend. De Staat, die 70 procent van de aandelen In handen heeft, zal daarin een belangrijk woordje meespreken. Meer passagiers Het afgelopen jaar is gunstig geweest voor de KLM, zo blijkt uit het tussen tijds verslag over het vierde kwartaal 'het jaarverslag komt eerst van de z< uit als het eerste kwartaal van dit jaar ls afgesloten). De produktie steeg met 6 pet, het volume van het verkochte ver voer met 17 pet tot 58.6 min. de inkom sten uit dit vervoer met 11 pet tot 72 min. terwijl de overige inkomsten met 17 pet omhoog gingen. In totaal werden 1.6 min passagiers, 56 min kg vracht en 4 min kg post vervoerd. Daardoor steeg de bela- d:ngsgraad van 47.5 pet naar 52.2 pet. De plaatsbezetting bedroeg in 1964 50,7 pet tegen 43,6 pet in het jaar daarvoor. De kriische beladingsgraad daalde met 0.1 pet tot 53 pet. De stijging van het aantal passagiers deed zich vooral voelen op de New York-lijn. De kostenstijging van 3 pet noemt de KLM bevredigend. De lonen hebben van deze stijgnig het belangrijkst" deel voor hun rekening genomen (239 min tegen 221 min in 1963). Maar ook de kosten verbonden aan de reorganisatie en perso- neelsafvloeiing waren nog aanzienlijk: ruim 12 min. Verwacht wordt, dat hier voor dit jaar nog 10 min zal moeten wor. den uitgegeven. Van de 375 min. waarvoor het Rijk zich krachtens de steunwet (die is verlengd tot eind december) garant stelde als de KLM zou moeten lenen, is thans 217 min opgenomen, een bedrag dat elk jaar met min omlaag wordt gebracht. Van de mogelijkheid voor directe leningen tot bedrag van 50 min is geen gebruik gemaakt Voorzichtig tk voor het komende jaar zal de KLM een voorzichtig beleid voeren. De totale ton/km-produktie zal in vergelij king met 1964 met ongeveer 7 pet stijgen tot rond 980 min. Qua produktie is de KLM daarmee de vierde maatschappij ter wereld. Zij komt achter Panam (3.4 miljard). BOAC (1,2 miljard) en Air France (1.1 miljard). Direct na de KLM komt Lufthansa met 750 min ton/km. (Voor vervolg zie pag. 7) De kabinetsformateur aan het werk en tot die arbeid behoort ook het informeren van.de pers. Gisteravond verscheen mr. Cals dan ook in het gebouw van de R.VJD. en hij liet zich de koffie goed smaken Johnson zou wat geregelder rust moeten houden WASHINGTON. Vier doktoren heb ben president Johnson volledig onder zocht en zijn tot de conclusie gekomen dat de gezondheidstoestand van de presi dent uitstekend is. Zij bevalen wel aan, dat Johnson wat meer lichaamsbeweging neemt en geregelde rustdagen vaststelt. Dit laatste was voor een journalist aan leiding om te vragen of de doktoren het wenselijk vonden dat de president hele dagen vrijaf nam. maar perschef Reedy weigerde hierop antwoord te geven, zeg gende dat Johnson zelf wel zou bepalen hoe het advies van de doktoren op te volgen. Verbod van partijen in West-Irian DEN HAAG Aangezien hert besluit van president Soekarno, dat politieke vergaderingen en bijeenkomsten alsmede oprichting van politieke partijen in West-Irian strafbaar stelt, niet in over eenstemming lijkt te zijn met de over eenkomst van New York. heeft minister Luns zich om nadere inlichtingen ge wend tot de Indonesische regering. Apartheidsbeleid in Z.W.-Afrika voor Int. Hof DEN HAAG. Het Internationale ge rechtshof in het Vredespaleis in Den Haag is gistermiddag na een korte open bare zitting achter gesloten deuren bij eengekomen ter behandeling van een te elfder ure opgekomen preliminair punt van één van de partijen in de zaak over het mandaatgebied Z.-W.-Afrika. De president van het hof. de Australiër sir Percy Spender, zei niet welke van de landen met dit punt was gekomen. De partijen in het geding zijn enerzijds Ethiopië en Liberia en anderzijds Zuid- Zoals gemeld, verzochten Ethiopië en Liberia het hof op 4 november 1960 on der andere te verklaren dat er een einde moet worden gemaakt aan het door Zuid-Afrika in Zuid-West-Afrika gevoer de apartheidsbeleid. Voordat het hof overging tot behande ling van de zaken over Zuid-West-Afrika had de president een verklaring afgelegd ter gelegenheid van het twintigjarig be staan van de V.N •edactie) "ïz:Tm ^Langdurige leiding op (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het staat dat de kabinetsformateur, L. Th. Cals, niet zelf de leiding op zich zal nemen van het kabinet dat hij nu probeert te vormen. In een gesprek met de parlementaire pers verklaarde hij gisteravond: „Ik hoef niet te regeren, maar alleen te for meren. Als ik slaag, houdt dat be- Wetsontwerp neger-stemrecht WASHINGTON President John n heeft gisteravond bij het Ameri kaanse congres een wetsvoorstel gekondigd dat ten doel heeft, een eind te maken aan alle onderscheid grond van ras bij de uitoefening het stemrecht. Het ontwerp wordt morgen aan het congres toegezonden. Alle beperkende bepalingen voor elke iort verkiezingen, of het nu om federa le verkiezingen dan wel om verkiezin- voor staats, of plaatselijke instel lingen g3at. worden geschrapt omdat zij gebruikt zijn om negers van de stembus weg te houden. De inschrijving van ne gerkiezers zal door federale ambtenaren geschieden, als de ambtenaren van de afzonderlijke staten onderscheid blijven maken. Treurig Het is een treurig feit. aldus John son, dat in vele plaatsen in de VS mannen en vrouwen worden verhin derd te stemmen, omdat zij neger zijn. „Elke list die de menselijke vinding rijkheid kan bedenken is gebruikt om hun dit recht te ontzeggen". Hij ver oordeelde de gebeurtenissen in Selma. tr de politie met knuppels, zwepen traangas zyn opgetreden tegen de monstranten. „En hunner, een man Gods. is doodgeslagen", aldus Johnson Hij maande net congres tot grote spoed bij de behandeling van het wetsontwerp ..Zolang de neger geen rechl geschiedt, falen wij als volk, ook al hebben wij Grote mars Intussen werd tn Selma een grote mars gehouden, die geleid werd door ds. Mar tin Luther King De mars was ter nage dachtenis van de blanke ds. Reeb Boston, die door blanken werd dood geslagen Do stoet bestond uit onge> 4000 mensen, onder wie honderden pre dikanten. priesters en nonnen uit alle de len van de Ver Staten. De politie had telefonisch van rechter Thomas uit Mo bile opdracht gekregen, de mars te laten doorgaan BU het stadhuis werd korte rouwdienst gehouden. De betoging verliep zonder incidenten. slist niet in. dat ik ook minister-pre sident zal worden. Trouwens, di meeste kabinetsformateurs van na di j oorlog zijn zelf geen premier gewor den". Mr. Cals. die zijn zetel heeft opge slagen in het kabinet van de minister president aan he; P'ein 1813. is zijn formatie-arbeid gisteravond begonnen. Hij had toen een gesprek mei oud-in formateur Schmelzer over diens vindingen van de afgelopen weken. Vandaag sprak hij met de demissio naire premier Marijnen om te worden ingelicht, niet alleen over de radio- l.v.-kwestie, maar ook over andere beleidspunten die in de naaste toe komst aan de orde zullen komen. „Ik wil", zei de formateur tegen de jour- Reacties Enkele senatoren uit het zuiden rea geerden scherp op Johnsons toespraak Senator Ellender (democraat uit Loui siana) dreigde met filibuster (vorm vj obstructie, bestaande in het houden vi urenlange redevoeringen om het aai nemen van ongewenste wetten te ve tragen). Van andere zijde werd echti gesproken van een staaltje van eersteklas vakmanschap. De leider van de republikeinse se naatsfractie, Everett Dirksen. zei dat de toespraak vruchten zou afwerpen Se nator More 'democraat-Oregont gewaag de van Johnsons grootste redevoering. r op te vertrouwen, dat het con gres er spoedig gehoor aan zal geven. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 5010; FLEXA DEALER iHerenstraat 34 [Nieuwe Rijn 49 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 nalisten, „eerst zoveel mogelijk ge ïnformeerd worden. Daarna heb ik Lijd en rust voor denkwerk nodig al vorens een beslissing te kunnen nemen over de methode die ik verder zal volgen". Hü wilde niet verhullen, dat de poli tieke situatie nu bijzonder moeilijk la geworden. Zelf had hij dat vorige week verschillende keren In zijn fractie ge zegd. „Aan de ene kant moeten we ons voorbereiden op een langdurige kabinets crisis. aan de andere kant is het In *s lands belang dat die crisis zo spoedig mogelijk wordt opgelost Dat betekent dat we geen tijd hebben te verliezen en daarom niet overhaast mogen handelen. Alle mogelijkheden dienen zo zorgvndlg mogelijk te worden afgewogen Dat kost i lijd. De zaken liggen niet altijd zo een- j voudig als sommige kranten denken". (Voor vervolg zie pag. 7 van de niet geslaagde informatie opdracht aan de heer Schmelzer. is al dadelijk, dat de aanmaning tot spoed eruit is gelicht. Niet dat de heer Cals zonder ijver te werk zou gaan. Hij heeft al meer blijk gegeven, grote problemen niet te schuwen. Staat er niet een Mam moetwet op zijn naam? Maar komt er thans nog een spoedige formatie, dan is dat meegenomen verwachten laat zij zich niet direct. Wel is overigens ook de mislukte po ging van de heer Schmelzer stellig nuttig geweest. Het is bij ons met de kabinetsfor maties meestal een vreemde zaak- Veelal moeten er eerst een of meer pogingen niet kunnen slagen. Dat betekent dan. dat even zovele moge lijkheden worden afgeschrapt. Zo groeit men als het ware, ook In zijn politieke gezindheid, naar de overblijvende mogelijkheid toe. De afvallers hebben dan in de regel hun kansen wel gehad en dienen dus te gereder vrede te hebben met de uiteindelijke situatie. een geheel blanke lei, lijkt minder juist. Er is al een mislukte poging achter de rug. Toch nemen wij aan, dat ook de heer Cals met een wijde blik zal beginnen. Zijn benoeming heeft al dadelijk iets in zich van de verrassing. Bovendien zal hij meer moeten doen dan infor meren van hem wordt een forma tie verwacht, handelend optreden dus. Hij zal met concrete voorstellen kunnen komen, waarop met ja of nee moeten worden geantwoord. Meer dan een informateur, zal een formateur initiatieven moeten ont plooien. Te verlangen dat daarbij ook aan een partij als de CHÜ redelijke mogelijk heden worden geboden, achten we alleen maar eis. De Volkskrant van vanmorgen legt al een heel kabinet op tafel van KVP. P.v.d.A en ARP met de heer Biesheuvel als minister president. Afgezien van alle voorba righeid die zich hierin openbaart, wij achten het de plicht van ons onafhankelijk christelijk-natlonaal dagblad, te waarschuwen tegen een uiteengaan van protestants-christe lijke politieke groeperingen- Er is nu reeds tussen christenen te veel afstand. DEEDS enige malen hebben wij ge pleit voor terugkeer naar collec tieve arbeidsovereenkomsten, die langer dan een jaar van kracht zijn- De situatie zoals die in de afgelopen jaren is ontstaan, heeft wel bewezen niet bevordelijk te zijn voor de mate van rust di een gezonde bedrijfs voering en een weloverwogen, daar op afgestemd loonbeleid zo nodig hebben. De laatste jaren hebben de onder handelingen over verbetering van arbeidsvoorwaarden veel weg van een mallemolen Nieuwe c.a.o.'s zijn nog maar goed en wel afgesloten, of besprekingen over de volgende con tracten komen al weer op gang. Voor programmering van het beleid op langere termijn is dikwijls niet of nauwelijks voldoende tijd en allerlei andere taken komen in de verdruk king. Wij achten het daarom verheugend nieuws dat de partijen, die betrokken zijn bij de c.a-o.'s voor de binnen landse vestigingen van Philips, thans besloten hebben de nieuwe arbeids overeenkomsten een geldigheidsduur te geven van drie jaar. Daarbij is afgesproken dat jaarlijks een loon- correctie zal plaatsvinden, indien stijging van de kosten van levens onderhoud dat noodzakelijk maakt. Dit lijkt ons in principe een geluk kige gedachte, die er toe kan bij dragen. dat ook een loonbeleid op langere termijn de reële mogelijk heden zo dicht mogelijk benadert. Dat betrokken vakbonden en Philips deze stap hebben durven doen, mag onze waardering helften. Te hopen is, dat andere bedrijfstakken zullen volgen. Nieuwe luchtaanval op N.-Vietnam O SAIGON/HANOI/WASHINGTON Ruim 100 Amerikaanse vliegtuigen heb ben gisteren een nieuwe luchtaanval ge daan op Noord-Vietnam. Een groot muni tiedepot in de stad Foe Kwi. ten zuiden van Hanoi, werd volkomen vernietigd. Bij deze operatie werden drie Amerikaanse toestellen door de Noordvietnamese lucht afweer neergehaald, terwijl een groot aantal andere werd beschadigd. Dit Is gisteren door het Noordvietnamese pers bureau meegedeeld en later bevestigd door een Zuidvietnamese militaire woord voerder in Saigon. Daags tevoren is een gecombineerde Amerikaans-Zuidvietnamese luchtaanval gedaan op de communistische marine basis op het Tijgereiland, voor de kust van Noord-Vietnam. Deze operatie was een compleet succes, zo werd later mee gedeeld. Kolonel Hal I. Price, die de actie coör dineerde, verklaarde later, dat de aanval militair gezien waardevol is geweest, om dat de depots in een strategische gunstige positie lagen, namelijk langs de zoge naamde Ho Tsji Minh-route. waarlangs de communistische elementen zowel Laos als Zuid-Vietnam infiltreren. Hij zei voorts, dat tenminste 30 complexen, waar in munitie werd opgeslagen, volkomen zijn verwoest. Deze operatie werd uitge voerd door Amerikanen en Zuidviet- uamezen hebben hieraan niet deelge nomen, aldus de koloneL In Washington vernam president John son de nieuwe actie van zijn militaire medewerkers. De verkenningsfoto's, die tijdens de aanval werden genomen, zullen binnenkort aan de president worden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1