Nieuwe Leidse Courant Johnson: krachtige aanpak rassenkwestie noodzakelijk Mr. Cals thans formateur Vanavond toespraak voor het congres Weer protestmars in Selma aangekondigd Negen Russen in de ruimte omgekomen? 'T Na weigering van Opdracht ruim... en beperkt APPLAUS VOOR CHROESJTSJEF Israël wil diplomatieke betrekkingen met Bonn Franse verkiezingen tegenvaller de Gaulle Mao en Tsjoe oneens Maandag 15 maart 1965, 45ste jaargang r Tijdelijk regen De Bilt verwacht t<H morgenavond: Veel bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust enige tijd harde wind, aanvankelijk zuidelijk, later Dfwcteor: F. OIEMER Hoofdred.cfeur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI DAGBLAD „SUnlvastigh is ghebleve» mijn hert in leghenspoet!' 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.0019.00 WASHINGTON President Johnson zal vanavond tijdens een gemeen schappelijke zitting van het Huis van Afgevaardigden en senaat uitvoerig spreken over het wetsontwerp betreffende de burgerrechten. Hij houdt deze toespraak op uitnodiging van de democratische en republikeinse fractie' leiders in het congres, die in het afgelopen weekeinde niet zonder bezorgd heid de gebeurtenissen in het land hebben gadegeslagen. BovenSELMA Een politieman zet zijn wapenstok op de keel van Malachi T. Robinson, een van de demonstranten tegen de rassen- rassenscheiding. Onder: WASHINGTON Gou verneur George Wallace (links) en president Johnson na een ge sprek, dat meer dan drie uur heeft geduurd. De president nam op de persconferentie, die hierop volgde, krachtig stelling tegen-de rassen scheiding. Meer dan honderd duizend blan ken en negers hebben gisteren in verscheidene delen van de VS ge demonstreerd tegen de rassendiscri minatie in de staat Alabama. De ne gerleiders in deze staat hebben ook vandaag een wat werd genoemd „grootscheepse mars" op het pro gramma staan. Deze mars wordt in Selma gehou den ondanks het dreigement van df burgemeester, dat alle deelnemers aan betogingen voor het verlenen -van burgerrechten aan de negers zullen worden gearresteerd als zij daarbij de wetten van de stad en het district overtreden. In een verklaring zei de burge meester dat „orde en recht zullen worden gehandhaafd. Er zal echter geen onnodig geweld worden bruikt". President Johnson zal zich dus vanavond officieel tot de ver tegenwoordigers van het Ameri kaanse volk richten over een kwestie die de gemoederen danig in beroe- Italiaan getuige van wanhopig gesprek ROME Giovanni Battista Judica- cordiglia. die met zijn broeg Chille bij Turijn een luisterstation voor ruimte- vluchten exploiteert, heeft verklaard, dat er volgens zijn gegevens sinds I960 negen Russische ruimtevaarders in de ruimte zijn omgekomen. Giovanni gaf commentaar op een bericht in het Mi lanese blad „Corrierc della Sera" vol gens hetwelk veertien ruimtevaarders zouden zijn omgekomen. Tegen een vertegenwoordiger van Reuter zei Giovanni: „dat is volkomen juist. Volgens Amerikaanse gegevens zijn er veertien omgekomen en wij hebben negen keer geregistreerd en gemeld, dat er een Russische ruimte vaarder niet behouden is terugge keerd". Volgens het Milanese blad zijn de namen van vijf omgekomen ruimtevaar ders bekend. i mei 1964 stierven Sciboting en Dolgov en nog een onbekend vrouw. Op 14 oktober 1961 kwam een zekere Sovodowski om en in oktober 1962 'n ze. kere Lodovski. In november 1962 liet een rus, genaamd Belokonev, het leven een ruimtevlucht. waarover enkele bijzonderheden bekend zijn. Belokonev zou op 8 november van dat ja?- de ruimte zijn ingeschoten en tot 12 november rond de aarde zijn blijven draaien. In die tijd zag hij kans wat van die vreemde deeltjes te pakken te krijgen die door de Amerikaanse astronaut John Glenn „vuurvliegen uit de ruimte" zijn genoemd. Glenn meldde tijdens zijn ruimtevlucht in februari 1962, dat hij deze „vuurvliegjes" bij zonsopgang langs het raam van zijn ruimtevoertuig had zien vliegen en dat zij. als zij dicht bij het raam kwamen, wel wat op sneeuw vlokken leken De „Corrière della Sera" gaf voorts het ..laatste gesprek" van Belokonev met een basis in de Sow- jet-unie weer. „Het voertuig is uit balans ge raaktIk kan u niet verstaan. Ik kan u niet verstaan. Ha. wij heb ben weer contact.... De batterijen. ja. ze werken niet meer't Is hierbinnen donker.Nu. laten we beginnen44-46-456-88Hier ben ik.... Het instrument meldt niets meer.Zuurstof.om GodswilkameradenIk kan niets doen.... Wat?.... Drommels Ik kan niet.... Het is onmo gelijkIk kan het niet. zeg ik ubegrijp mijbegrijp mij dan toch Bij een officieel bezoek aan Zweden, in maart van het vorig jaar, heeft de Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin op een persconferentie ontkend dat er Russische kosmosnauten bij rulmtcvluch- ten om liet leven zUn gekomen. President Tanzania naar Nederland De president van Tanzania. Julius Nyerere, zal in de loop van dit jaar een bezoek aan Nederland brengen. ring heeft gebracht na de bloedige incidenten in Selma vorige week zondag. Zaterdag heeft Johnson na een ge sprek van drie uur met de gouverneur van Alabama, Wallace, zijn standpunt inzake het rassenprobleem voor pers, radio en tv duidelijk uiteengezet: „Mijn regering zal alles in het werk stellen om gerechtigheid te verzeke ren voor alle Amerikaanse burgers, ongeacht hun huidskleur. Dit is de betekenis van de eed die ik voor de almachtige God heb afge legd,, alvorens mijn ambt te aanvaar den", zo riep Johnson uit, „en dat i: ook hetgeen ik met mijn gehele hart geloof. Bovendien eist het Amerikaanse volk dit van de overheid." „De betogingen in Selma hebben een vergaande betekenis", zo zei de presi dent. ,,Zij zijn een protest tegen een zeer groot onrecht in de Amerikaanse demo cratie. Ik geef u echter de verzekering, dat hetgeen zich vorige week woensdag in Selma heeft afgespeeld, onder geen beding meer zal voorkomen. De Ameri kaanse regering zal elk middel, waar over zij beschikt, aanwenden om te ver zekeren dat er gerechtigheid zal zijn voor alle Amerikaanse burgers. FBI Militairen, federale politie en perso neel van de Amerikaanse federale In lichtingendienst (FBI) staan gereed om elke opdracht uit te voeren." Over het wetsontwerp betreffende de burgerrechten zei de president: Vijfennegentig jaar geleden is een amendement op de grondwet aan vaard, waarin werd bepaald, dat aan geen enkele Amerikaan op grond van ras of huidskleur het stemrecht mag worden onthouden. Doch bijna een eeuw later wordt vele Amerikanen be let dit stemrecht uit te oefenen, lon en alleen omdat zij negers zijn. Daarom zal ik het congres maandag erzoeken hieraan een eind te maken. Uitvoering van dit amendement op de grondwet moet worden verzekerd", aldus president Johnson. Hef Amerikaanse staatshoofd zei verdei-, dat hij aan gouverneur Walla ce de volgende suggesties had gedaan: de gouverneur zou z'n steun moeten be tuigen voor algemeen stemrecht in zijn staat en in het gehele land- Hjj zou moeten verklaren, dat het recht van vreedzame bijeenkomsten geëerbiedigd zou worden zolang orde en wet ge handhaafd zouden blijven en hij zou in Alabama een bijeenkomst moeten beleggen van blanken en negers om de twee bevolkingsgroepen nader tot elkaar te brengen. Orde en wet Op de vraag wat er zou gebouren wan neer de gouverneur deze suggesties naast zich zou neerleggen antwoordde Johnson, dat hij duidelijk te verstaan had gegeven dat. of Walalce er mee akkoord ging of niet. orde en wet zouden worden gehandhaafd. Johnson verklaarde, da: hij de gouverneur had gezegd dat de negers Alabama de gelegenheid moest de negers betrof', aldus de president, die den gegeven de aandacht van het hele land op hun zaak te vestigen. De gouverneur had er zijn bezorgdheid 'er uit gesproken dat de negerbetogin gen de openbare orde in gevaar brach- „Ik zei dat mijn zorg de noodzaak het wegnemen van de grieven de gouverneur ook nog met nadruk had gezegd, dat de bruutheid waarmee de negerbetoging te Selma van vorige week zondag was onderdrukt niet herhaald moest worden." Intussen heeft de gemeenteraad van Selma een telegram van rouwbeklag gezonden aan de weduwe van de Bos- tonse predikant Reeb, die is overleden aan verwondingen die l)em bij de rel letjes in Selma werden toegebracht. De universiteit van Philadelphia heef', aan de vier nog kleine kinderen van de overleden predikant studie beurzen toegekend. Ds. Reeb is aan deze universiteit destijds gepromo veerd. Peronisten m een nek-aan-nek-race met volkspartij BUENOS AIRES Argentinië heeft gisteren 99 congresleden gekozen in een nek-aan-nek race tussen de regering van president Illia en de volgelingen van ex- president Juan Peron. Tijdens de uitslagen bleek dat de bel- mannen om beurten de leiding had- ;n maar toen 55 procent van de stern en geteld was lagen de Peronisten voor op de radicale volkspartij van Illia. De Peronisten hadden toen 2.076.507 stern en tegen 1.968.804 voor Illia. De totale uitslag geeft de zetelverde ling niet omdat het evenredige verkie zingen zijn. Maar het is duidelijk dat de Peronisten op één na de sterkste macht het lagerhuis zijn. De officiële partij heeft in zeven van de zestien provincies gewonnen, de Peronls- Bij een brand aan boord van de Nederlandse coaster Njord is de machi nist, de 37-jarige J. Vader, om het le ven gekomen. De brand woedde in de hu-t van de machinist, toen het schip in Barcelona lag. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Oud-minister Cals kabinetsformateur. Dit verrassende nieuws werd vanmorgen door het ka binet van de Koningin bekendge maakt in een communiqué van de Bemande maanreis medisch mogelijk UTRECHT Dr. M. P. Lansberg uit Zeist, hoofd van de stichting lucht vaartgeneeskundig centrum in Soes- terberg, is van oordeel dat er medisch gezien geen problemen meer bestaan voor bemande maanreizen. Hij maakte deze opmerking zaterdag tijdens een in Utrecht gehouden forumbijeenkomst van de Stichtse lucht- en ruimtevaart- vereniging. Dr. Lansberg ls het niet eens met de Luikse professor Florkin, die onlangs verklaarde dat ruimtevluchten van meer dan vijf dagen krankzinnigheid bi) de astronaut veroorzaken. „Volkomen uit de lucht gegrepen", zo reageerde dr. Lansberg. Prinses Irene en prins Hugues zijn gisteren in Sankt Anton aangekomen voor een wintersportvakantie. MOSKOU. Voor het eerst sedert zijn aftreden is oud-pre mier Chroesjtsjef in het open baar verschenen om zijn stem uit te brengen voor de verkie zing van de plaatselijke raden. Hij kwam zijn vrouw Nina af halen bij zijn Moskouse flat in een auto met particuliere chauf feur. Hij zag er magerder uit dan men van hem gewend was, maar al gauw verscheen er een lach op zijn gezicht toen de ongeveer 150 Russen die zich voor zijn huis verzameld haddenin ge juich uitbarstten. Op de vraag hoe hij zich voel de. zei Chroesjtsjef: Als een ge pensioneerde, geweldig, gewel dig." Hij was vriendelijk, maar niet zo joviaal en dynamisch als tijdens zijn premierschap. Bij het stembureau werd hij ook verwelkomd, zij het min der hartelijk. Hij moest zich le gitimeren tegenover een ambte nares voordat hij zijn stembiljet kreeg. Hij kon echter niet na laten te vragen of zij hem niet vertrouwde. Bij het verlaten van het stemlokaal begon een jonge man te applaudisseren, maar hield er beduusd mee op toen hij merkte dat niemand zijn voorbeeld volgde. Verwarring bij de Arabieren KAIRO/JERUZALEM/BONN. Nu de Israëlische regering Bonn heeft la ten weten, volledige diplomatieke be trekkingen met de Bondsrepubliek te willen aanknopen, is de verwarring der de Arabische landen groot. De be sprekingen, die zij in Kairo hebben gevoerd, eindigden vanochtend in een stemming, die duidelijk op verdeeld heid wees. Met algemene stemmen werd beslo ten, dat de Arabische landen hun di plomatieke betrekkingen met d< Bondsrepubliek zullen verbreken, als zij Israël erkent. Voorts werd afge sproken, dat alle Arabische ambassa deurs onmiddellijk uit Bonn terugge roepen zouden worden. In werkelijkheid waren deze besluiten slechts een wassen neus om tegenover de buitenwereld de schijn van eenheid PARIJS. De Gaullisten zijn er niet in geslaagd, de voor hen gunstige uitslag van de parlementsverkiezingen an 1962 ook tot uitdrukking te bren- _en in de gemeenteraadsverkiezingen, die gisteren werden gehouden. Dit •ordt van groot belang geacht in ver band met de presidentsverkiezingen, die later in dit jaar in Frankrijk ge houden zullen worden. Er is weinig verschil met de uitslag van de vorige gemeenteraadsverkiezin gen (van 1959, toen De Gaulle al aan de macht was). De traditionele partijen van centrum centrum-links hebben hun positie gehandhaafd. Voorts is er een vooruit gang van uiterst links in de gemeen- waar socialisten en communisten samengingen. Zoals altijd in Frankrijk, hebben ge- lecnteraadsverkiezingen slechts in de grote steden enige politieke betekenis. In alle districten van Parijs, waar de Gaullisten in 1962 alle zetels behaalden, moet volgende week opnieuw worden ge stemd. Geen van de partijen behaalde de volstrekte meerderheid. In zeven van de acht stemdistrlctcn van Marseille moet zondag eveneens op nieuw worden gestemd. In één district werd de absolute meerderheid behaald door de communisten. Het gaat komende zondag dan ook voornamelijk tussen de communisten en socialisten van Gaston Deferre, de tegenkandidaat van De Gaulle bij de presidentsverkiezingen. In Lyon, de derde stad van Frankrijk, heeft de centrumlijst van burgemeester Pradel in alle districten een ruime abso lute meerderheid behaald. De Gaullisti sche lijsten met als aanvoerder staats secretaris Ilerzog. kwamen niet aan bod. De enige Gaullistische overwinnaar was de burgemeester van Bordeaux. Chaban- Delmas. Met spanning wordt nu uitgezien naar de uitslag van de tweede ronde In Parijs én Marseille. te kunnen bewaren, want Marokko, Tu nesië. Libye en waarschijnlijk ook landen als Soedan en Algerije voelen er weinig voor, met de Bondsrepubliek te breken. Zij willen als het even kan de econo mische hulp blijven betrekken, die zij tot dusver van Bonn hebben gekregen. Was er dus al geen eenstemmigheid over het verbreken van de diplomatieke betrekkingen, ook wat betreft het be ëindigen van de economische banden was er verdeeldheid. En wat de erkenning van het communistische bewind in de Sowjetzone van Duitsland aangaat, bleek de animo helemaal gering te zijn. Marokko, Tunesië en Llbye hebben zich in het geheel nog niet gebonden. De afgevaardigden van deze landen ver klaarden. eerst hun regeringen nog te moeten raadplegen. Voor het overige is alles, wat van Arabische zijde gezegd is, een spel van woorden. Dit ls bijvoorbeeld het geval met de mededeling, dat de eco nomische banden met Bonn verbroken worden, als de Bondsrepubliek een vij andige houding zou aannemen tegenover een van de Arabische landen. In Bonn juichten zowel de CDU de SPD het besluit van Israël inzake het aanknopen van diplomatieke be trekkingen toe. De liberalen hadden echter voorbehoud. Naar hun mening moet de regering de gevolgen over wegen die het besluit op de Arabische staten heeft. Morgen zal premier Esj- vol een officiële venklaring afleggen het Israëlische parlement. .9 BERLIJN Het Is waarschijnlijk dat de communistisch Chinese leider, Mao Tse-toeng, binnenkort gedwongen zal worden af te treden als gevolg van de verdeeldheid in de communistische party. Dit zei gisteren de Westduitse minister zaken geheel Duitsland betreffende, Erich Mende. Volgens Mende heeft de Chinese com munistische partij zich gesplitst in twee groepen: de radicalen onder Mao en de gematigden onder premier Tsjoe En-lai. volgende inhoud: „Nadat drs. K. K. N. Schmelzer de wens te kennen had gegeven niet in aanmerking te wor den gebracht voor een opdracht tot kabinetsformatie, heeft Hare Majes teit de Koninging hedenochtend ten paleize Soestdijk mr. J. M. L. Th. Cals ontvangen en hem opgedragen kabinet te vormen, dat zal mo gen rekenen op een vruchtbare sa menwerking met de volksvertegen woordiging. De heer Cals heeft ver zocht deze opdracht in beraad te mo gen houden". De formati«-opdracht aan de 50- jarige mr. Cals, die sedert zijn af treden als minister in 1963 Tweede- Kamerlid voor de KVP is, is geheel onverwachts gekomen. Eind vorige week werd oud 1 informateur drs. Schmelzer nog algemeen als de toe komstige formateur beschouwd. Zaterdag heeft de Koningin op pa leis Huis ten Bosch nog tot tweemaal toe een onderhoud met hem gehad. Toen na het tweede gesprek officiële mededelingen uitbleven, hield men re kening met de mogelijkheid dat de heer Schmelzer zich gedurende het weekeinde wenste te bezinnen op de preciese formulering van de opdracht die hem zou worden verstrekt. Hij blijkt nu echter een opdracht te heb ben geweigerd. Om welke redenen is niet duidelijk. De opdracht aan de heer Cals is aan de ene kant vrjj ruim. aan de andere kant tamelijk beperkt. Om met de be perkingen te beginnen: hij heeft niet de vrijheid een minderheidskabinet (b.v. van K.V.P. en A.R.P.) te vor men. Zo'n kabinet kan niet rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging: Daarvan kan ook niet of nauwelijks sprake zijn bij de vorming van een ka binet. dat alleen steunt op de drie con fessionele partijen (KV.P., A.R. C.H.U.). Zo'n christen-democratische regerings combinatie zou in de Kamer een meer derheid van slechts één stem hebben. Bo vendien is er het feit. dat de C.H.U. voor zo'n C.D.U.-combinatie niet voelt. In theorie kan de heer Cals wél pro beren wat zijn voorganger Schmelzer gelukt, nl. de confessioneel-libera le regeringscombinatie alsnog te redden door voor het omroepvraagstuk een for mule uit te dokteren, die voor de be trokken partijen aanvaardbaar is. Maar in dat geval zou in de formule- ng van de formatie-opdracht niet ge sproken zijn over de vorming van een geheel nieuw kabinet. Na de breuk in het „regeringablok" vorige week zo dui delijk is aangetoond, bestaat er ook geen enkele grond voor het vermoeden, dat de heer Cals het werk van de heer Schme-zer nog eens dunnetjes zou wil len overmdoen. De mogelijkheid dat het radio- en t.v.-probleem in de ijskast zou worden gestopt, is niet meer aanwezig. De formulering van zijn opdracht laat de heer Cals wel alle ruimte een kabi net te vormen, waarin ook de P.v.d.A. zitting zal hebben. De veronderstelling dat hij in die richting zal gaan werken. )r de hand. Als een hernieuwde erking met de socialisten niet mogelijk is, dan moet dat eerst duidelijk worden aangetoond, zo zegt men in de kringen van K.V.P. en A.R.P. Eerst dan kunnen andere mogelijkheden van sa menwerking aan bod komen. Een poging om op andere programma punten dan het omroepvraagstuk met de socialisten tot overeenstemming te komen, zal geen geringe moeilijkheden opleveren. De onderhandelingspositie van de P.v.d A is sterker dan ooit en de kans van mislukking der besprekingen zit er dik in, gezien ook het feit dat de socialisten zelf weinig animo tonen om halverwege de rit het regeringskasteel te gaan betrekken. Maar, zo zegt men in politieke kringen, als er één vooraanstaande K.V.P.-er ge schikt is om een herstel van de samen werking met de socialisten te bewerk stelligen, dan is dat mr. Cals wel. Hy ligt, populair gezegd, goed bij de P.v.d-A. Dr. Vondeling zwaaide hem enige weken geleden indirect lof toe. toen hü de ..zwakke" huidige (demissionaire) minis ter van o. k. en w. mr. Bot vergeleek met diens eminente voorganger. (Voor vervolg zie gag. 5) (Ongecorrigeerd"» Een moeder en haar zes kinderen zijn gisteren om het leven gekomen toen hun huis in vlammen opging Dit verschrikkelijke voorval had plaats in Jeadin-g in Amerika. Het zevende kind wist zich te redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1