Spiegel stopt tv-publicaties Brick Bradford Amsterdam van karton lentelicht in blij -Toch is het zo!- «lesje en Josje Senmoet: „Een kroon voor een kind' De vrouw Alberdien ZATERDAG 13 MAART 1963 ETHERGOlVEN-ETHERGOtVtN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN ITHERGOIVEN-ÊTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-EIHERGOLVEN- Voetbal-interland voor radio en tv HILVERSUM Woensdagavond tien over half negen begint de NTS- uitzending van de met medewerking van de BBC-tv gemaakte voetbalreportage van de wedstrijd Noord-IerlandNeder land, die in Belfast wordt gespeeld. Een radioverslag wordt op hetzelfde tijdstip verzorgd door de VARA. Ir. A. van menes en Wim Hoogendoorn zijn de slaggevers. i I 402 m. VARA: 18.00 Nieuws roor teenagers. 19.10 Je neemt e >e. hobby-quiz. 20.00 Nieuws. 20.0 a/d Hor programma. 21.00 Socialistisch 21.15 Metropole-orkest ïziek. 21.4 licht programma, i, progra rek door het lan< 22.00 Eén van die avontti verzorgd door de reportagi afdeling. 22.25 Europees kampioenschap bil jarten ankerkader 47/1 ln Apeldoorn. 22.40 Stereo: Lichte orkestmuziek. 23.10 Even naplaten: licht muzikaal programma. 23.55- (opn.). 20.30 Rieleksen, gevarieerd pro) ma. 21.35 Man en paard en vrljmo kijk op actuele zaken. 21.45 Roulette, spelletje met grammofoonplaten. 22.00 Licht ensemble met zangsolisten: liedjes uit Vlaan deren en Nederland. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epioog. 22.45 Kruispunt: wereld van vandaag grammofoonplaten, i nd I: KRO/NCRV: 19.30 Barend de m voor de kinderen KRO: 19.35 Six TV-feuilleton, (deel 81. 20.00 NTS mdpunt. 20.50 Mida* heks. TV-film. en zangsolisten. NTS: 21.10 Hoe :t: programma over de gr: België: Nederlands progr. kan. 2 VARA: 8.0 socialistisch nd. 8.30 Wee 10.50 Klassieke grammofoonmuziek. Boeketje romantiek, liedjes en proza. 12.00 Lichte muziek kaleidoscoop. dankomrankte ifie. 15.00 Stereo: muziek. 16.00 Kos- vue VARA: 17.00 Dansmuziek - 17.30 Voor de jeugd. 17.50 «portuitslagen. 18.05 Marathon: r beschouwingen van sporte VPRO: 18.30 Na slot). 18.45 linde kerkdie veel, wedstrijd 1 ïaliteiten, 23.00 Fr; inis. 21.00 Licht De wereld van E (VI). 22.05 D 22,30 Nieuws. itsmuziek. 23.5 11.15 Medaillon, klankrijk hand van wetenswaardige iziekgeschicdenis. 12.10 Boek- de jeugd. 14.01 mtaar. 12.45 uziek. 12.50 imma. 13.10 13.30 Voor solist: semi-klassieke t imofoonn lezing. onmuzlok en t Toto-uitslagen). 16.30 Gewijde lek. 15.00 De hand aan 15.05 Marathon: lichte grammofoonmuziek en sportreportages 16.25- 1KOR: 17.00 Nederl. Hervormde Kerkdiens 18.00 Oecumenisch Nieuws. 18.10 Zingt h voorbedachte lied: bespreking van kerkmi tedelijk perspectic ziek. 18.30 Kerk klankbeeld. 18.45 Gram Kamerorkest: het kerkelijk erf. 19.00 D veertiendaagse rubriek. NCRV: evraagde gewijde muziek (gr.), i. 20.07 Reflex, meditatie. KRO: tatlonale volksliederen. 20.40 luisterspel (1). 21.20 Altviool mi-klassieke muziek. 21.45 R; lassieke muziek, (opn.) licht programma 2.30 Nieuws. 22.40 aal ensemble: licht de Lage VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en KRO 7.30 uur Eerst komt Barend de Beer zijn vele vriendjes en vrien dinnetjes bezoeken en daarna beleeft de heldhaftige ridder Sir Lancelot weer een spannend avontuur. 8.50 uur Jos van der Valk presenteert „Midavondserenade" met het George Mitchell-koor en daarna is het tijd om recht te gaan zitten voor een nieuwe episode van de Western „Bonanza". Ned. 2 NTS en AVRO 8.50 uur Combo, een programma van dansmuziek met zang van Greetje Mona en Willy Williams. 9.10 uur Ilse Wessel en Harry Hagedorn brengen onder de titel „Hoe maakt u het" een impressie van de grammofoonplaten- industrie en alles wat daarmee samenhangt. 10.10 uur Een reportage van de Europese Kampioenschappen judo voor junioren in Scheveningen. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 VARA 7.10 uur Je neemt er wat van mee, de hobby-quiz, die wordt ge presenteerd door Leo Daaleman. 8.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor, de verwikkelingen in een kleine, maar artistieke gemeente. Hilversum 11 KRO 8.30 uur Rieleksen, een gezellig ontspanningsprogramma en om 10.00 uur Aan de oever van de Schelde, liedjes uit Vlaanderen en Nederland worden gezongen door Annie Palmen en Wil Ferdy. Stuurman schonk twintig mille na tv-uitzending HILVERSUM Een gepensioneerd veerpontstuurman bracht 20.000 (erfe nis) bij dr. J. Th. Schreuder, de direc teur van het Zonnestraalziekenhuis, als een bijdrage voor diens actie ter le ning van de nood der invalide bejaar den. Dit was een der reacties op het NCRV-televisieprogramma „Wat is er aan de hand met de bejaarden?" dat begin februari werd uitgezonden. Dr. Schreuder richtte twee jaar gele den een fonds op met het geld. dat hij van de Visser Neerlandia Stichting ont ving als eerbetoon aan zijn baanbrekend .werk op het gebied van verzorging er genezing van invalide bejaarden. Uit dit fonds komt het geld voor spe ciale voorzieningen (protheses, medica menten enz.) voor bejaarden, die dit niet zelf kunnen betalen. De twintigduizend gulden, die dr. Schreuder nu ontving zullen hem in staat stellen nog meer voor zijn patiënten te doen. De schenker wenste bij zijn aan bieding van de cheque dokter Schreuder geluk met diens prachtige werk, en trok meteen weer. Hij stond er op niem te blijven. Televisie maandag 17.00_ Ned. Her iljarten: Europees Apeldoorn. 18.3( NTS: 18.00 schap 47/1 IJshockey: Europesi schappelijk proj^ra noie en sonstenkwarte't: geest; i. NTS: 22.25-22.30 Journaal. klank: Cantate* België. Nederlands progr. kan. 2 en 10 11.00-11.40 H. Mis. 14.30 De Flintstones. 14.55 iturenfilm v. d. jeugd. 16.10 Bulgaarse volks •-") IJshocke: (Finland). 18. 16.30 16.50 IJshockey: RuslandCanada 1). 18,40 Sport. 18 19.05 De kinderei iKreex. ïa.ao Betoverende Nieuws. 20.15 Sportweekend. e meisjes te huw 22.35 Nieuws. 18.45 Kl< :lodieën, NCRV-directeur was voorbarig film. lek. (Om 7.25 uws. 11.02 Voordracht. 11.32 Neder- rkestwerken (gr.). 12.00 Licht in- lal trio. 12.22 Voor het platteland, ledelingen t.b.v. land- en tuinbouw, ite grammofoonmuziek. 12.55 Actua- 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de midden- 13.20 Elektronisch orgelspel: lichte :lek. 13.45 Wikken 14.00 Grepen uit c nis, muzikale lezing. I maart jl.). 15.30 Viool - iziek, 16.00 Nieuws. 16. grammofoonrr 17.50 Militair rsum II. 298 m. NCRV: 7.00 Dagof .10 Oude kamermuziek (gr.). 7 Sportuitslagen van zaterdag. 7.30 Nieuws richten. 7.40 Radiokrant, 7.55 Lichte jfoonmuzlek. 8.10 Gewijde muziek 8.30 Nieuws. 8.40 Stereo: Lichte ;k (gr.). 9.00 Verzoekprogramma de zieker Voor huisvi Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Lichte or- iuziek en zangsoliste. 1222 Vbor boer ilnder. 17.27 Mededelingen t.b.v. land- linbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: lichte muziek en reportages. 13.30 Lichl (gr.). 16.00 Bljbeloi recital: moderne m kleuters. 17.15 Voc immofoonmuzlek voor d' 'htingopera SE? Suriname. kapel der KoninKiiji ding van de Partij tijd Een 14-daagse Commentaar (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het weekblad De Spiegel zal geen televisie-pro gramma's meer opnemen. Dit be sluit van de Uitgeverij Zomer en Keuning te Wageningen is even wel niet genomen, na de verwijten, die NCRV-directeur mr. A. H. van der Veen in een gewestelijke ver gadering te Leeuwarden tot De Spiegel-redactie richtte, maar reeds enkele dagen daarvoor. Er was tussen De Spiegel en de NCRV een meningsverschil gerezen over dit onderwerp, omdat de radio vereniging haar Omroepgids bedreigd ln Hilversum heeft Europa's „First Lady of Jazz" Rita Reys een receptie aangeboden gekre gen, ter gelegenheid van haar tienjarige carrière als jazz-zange- res. Samen met burgemeester Boot bekeek de zangeres de hoes van haar nieuwste langspeelplaat Congratulations- in Jazz?'. Een stukje Amsterdam van bord papier gemaakt; watglinterend wa ter; sterke lampen, die een blij lentelicht suggereren en enkele vriendelijke mensen, die onbekom merde liedjes zingen. Veel meer heeft Rudi Carrell niet nodig voor zijn simpele show. Hij voerde vro lijke tafereeltjes op, die verder niets voorstelden en geen proble men opwierpen. Maar dat is juist het aantrekkelijke van dit pro gramma, waarin zelfs een heilsol date optrad, die weinig aan haar roeping beantwoordde, en waarom ook even het been van Pieter Van Vollenhoven was te bespeuren. De problemen dus aan de kant. Dat mocht dan ook wel even gisteravond in het VARA-televisieprogramma. Want voor de rest had de VARA de problemen wél gezocht. In de rubriek „Achter het nieuws" nam Herman Wigbold niemand minder dan de VVD- fractieleider Geertsema eeninterview alle politieke moeilijkheden. De medewerkers aan deze VARA-ru- briek zijn politiek natuurlijk ook in de oppositie. Herman Wigbold zooht het in een zeker sarcasme. Dat was wel licht ook wel de reden, waarom uit dit gesprek niets constructiefs tevoor schijn kwam. Later op de avond had de VARA het weer druk met de actualiteit. Nu deed men uit de doeken, waarom de bios coopexploitanten het zo moeilijk heb- i en hoe zij hun strijd op leven dood voeren. Auto en televisie zijn de oorzaak van de sterke teruggang van het bioscoopbezoek. Er kwamen tal van interessante cijfers op het scherm en uit de gesprekken met thea terdirecteuren bleek, dat er sprake is van nieuwe initiatieven en dat er wel licht een kentering op komst is. Gezegd werd, dat door de televisie tegenwoordig gereformeerden' Fusie Binnenhof en Leidse Courant DEN HAAG Commissarissen directies van de N.V, de Leidse Courant te Leiden en de N.V, Dagblad Het Binnenhof te 's-Gravenhage maken be kend, dat door hen in beginsel het volgende is besloten: Door beide bedrij ven zal gezamenlijk worden opgericht 'een werkmaatschappij: welke o a. tot taak krijgt al die werkzaamheden te verrichten en coördineren, zowel op redactioneel als op technisch terrein, welke tot nu toe door beide dagbladen afzonderlijk werden uitgevoerd. Alle commissarissen en de directeuren fungeren, terwijl de huidige hoofdredac teuren van Het Binnenhof gn de Leidse Courant als zodanig zullen aanblijven. Uitdrukkelijk is overeengekomen, dat de beide dagbladen hun eigen naam en eigen ideële aard zullen behouden. De bestaande redacties zullen voor wat betreft de nieuwsvoorziening onveran derd blijven fungeren, terwijl ook de technische bedrijven en de bureaus van beide N.V.'s op de bestaande adressen gehandhaafd blijven. voelde door de publicaties weekblad en de andere omroepver enigingen pressie op de NCRV hadden uitgeoefend door te verklaren, dat zij geen programma's meer aan de Om roepgids zouden verstrekken, omdat die de bron zou zijn voor de publica ties der programma's in De Spiegel. De NCRV verzocht de Uitgeverij Zomer en Keuning de publicaties te staken en in een brief, die vóórdat mr. Van der Veen zijn toespraak in Leeuwarden hield, bij de NCRV moet zijn gearriveerd, zegde de uitgeverij toe de tv-publicaties in De Spiegel te zullen staken. De directie van Zomer en Keuning voelt zich zeer teleurgesteld, dat de heer Van der Veen alsnog (terwijl het beraad nog gaande was en de brief binnen was) in het openbaar over deze kwestie heeft gesproken. Vanmiddag zou mr. Van der Veen opnieuw een redevoering houden op een gewestelijke NCRV-verg adering te Amsterdam. Verwacht werd, dat hij daar de kwestie, die zo plotseling in de publi citeit kwam, uit de wereld zou hel pen. Zoals wij gisteren reeds schreven, was De Spiegel niet gerechtigd de programma's uit de NCR V-gids (die ook te Wageningen gedrukt wordt) te putten. De auteursrechten van radio- en tv-programma's berusten immers bij de vijf omroepverenigingen. Bij de grote prijs van de bondsrepu bliek West-Duitsland werd vrijdag in Dortmund de Nederlandse springruiter Anton Ebben met Kairouan tweede ach ter de Duitser Kurt Jarasinski met Torro. De Duitse combinatie reed een foutloos parcours evenals Ebben. De Braziliaan Nelson Pessoa werd derde met vier fouten. Het concours hippique werd bijgewoond door 11.000 toeschouwers. 1763) We hebben de vorige maal spreken. En dit geldt natuurlijk niet een beslissing „moed" in te drinken, het chloorpromazin vechtpartijen, j dat in het lichaam ingespoten alle mogelijke ondernemingen. Moed iemand tot onverschilligheid kan bren. kan alleen optreden, gen, zodat allerlei omstandigheden rol speelt. volkomen onverschillig la- logelijk beweren, dat zij iemand als de ondernemingslust die door hierop door te meer moed geeft. Mensen die menen hun persoonlijk optreden wel en ander te verbeteren valt. ten. Het is goed gaan, want in sommige populaire dat blaadjes is chloorpromazine wei eens het voorgesteld als een stof die in staat zou zijn de mens meer moed te ver schaffen. Nu is moed juist een eigen schap die tot volle ontplooiing kan komen na verstandelijke overwegin gen van de gevolgen die de te on dernemen daad zal kunnen hebben. Iemand die door drift, of baat, of woede verblind is, zal weinig over leg- plegen wanneer hij op een te genstander losstormt. Van moed kan een dergelijk geneesmiddel baat te in i - - ---- worden gesproken, zelfs niet t de tegenstander die driftkop verre de baas is. Bij iemand die zijn verstand het is zeker bezwaarlijk dat ieder- direkt kan ruiken waaraan die overleg een moed eigenlijk te danken is, maai in feite is die aan alkobol ontleen- Van chloorpromazine kunnen we on. de daadkracht van hetzelfde gehalte chloorpromazine-pillen wordt bewerk stelligd. Van de chloorpromazine, waarmee de leek ondanks allerlei sugges tieve voorstellingen zich beslist niet moet inlaten, kan de arts ui teraard een vruchtbaar gebruik ma ken, omdat deze stof de patiënt han delbaarder maakt. Angstvoorstellin gen en toestanden van opgewonden heid kunnen er door worden onder drukt, zodat de psychiater hem ge moeten dus werkelijk niet denken bij makkelijker kan behandelen. Maa* Geen stof voor moed gevolgen die dat met zich kan sle- moed banaal, jezelf opwerken. Het is misschien wat Nadruk verboden. Matji vader zeggen. „Met Joppers, inspecteur. Ik moet u, op speciaal verzoek van mijn kinderen, iets vertellen, dat mogelijk verband houden kan met de diefstal bij Wekkers. Van de gouden en zilveren horloges, weet u wel." En vader Joppers vertelde aan de inspecteur wat Jesje en Josje die middag gezien hadden. Toen het gesprek was beëindigd legde hij de hoorn op de haak ,,De inspecteur bedankt zowel jullie, jongens, als mij, voor onze medewerking. Maar als jullie het mij vragen, zag hij er helemaal niets in. Hij zei wel, dat ze een oogje in het zeil zouden houden, maa g van harte klonk het geloof ik niet. ,Nu, dan niet! riep Josje uit. „Jullie an morgen wel eens even op onderzoek uit, hè Barend en Berend? Als jullie dan met en roeiboot vol horloges komen terugroeien, dan zul je inspecteur Matjes wel op zien kijken. Hè, ik wilde dat ik. met jullie mee kon! Mag ik niet één dagje schoolziek zijn, mam?" „Geen sprake van!" sprak zijn moeder jullie.' ,Ja, wij gaan er weer vandoor, me- >uw," spraken Barend en Berend, sje en Josje lieten hun drie vrienden uit en keerden nog heel eventjes naar de huiskamer terug. „Dat van met Barend en Berend meegaan was natuurlijk maar een grap je," begon Josje. „Maar als meneer Pieterson morgen nu nog eens met u uit varen gaat, vader, en u weer in de buurt van de Katviskreek moet zijn, zou ik dan toch maar niet met u meegaan?" „Houd erover op, jongen!" bromde vader Joppers. „Geen sprake van! Zet het maar voorgoed uit je hoofd." „Precies, zet het maar voorgoed uit je hoofd!" schreeuwde Bas. „Er komt niets van in .jongen! Uitgesloten! geen sprake 52 „Verwacht niet te veel", waarschuwde hij opnieuw. Doch zij herhaalde: „Ik vertrouw u. Wanneer mag ik weer komen om bescheid te vragen?" Hij keek op de kalender aan de wand. „Over vijf dagen, weer om elf uur," „Ik dank u", zei zij. HET ZWAARD VAN DE TSAAR Ties meende dat hij wachten kon. Hoe dikwijls had hij moeten wachten, nu eens op lading, dan weer op wind. Het leven van een schipper was altijd wachten, dagen en soms weken lang, en dan weer pezen etmaal na etmaal zonder slaap. Maar al het wachten in havens en in baaien was niets in vergelijking met het wachten in de cel. Hier rekten zich de uren uit als drop. Het kwam omdat de dag zo leeg was. Eén keer kwam de bewaker met brood en water en verder heerste er een stilte, die benauwde tot krankzinnig wordens toe. Gelukkig dat er muizen waren. Die ritselden door het stro. glipten langs de wanden: een klein, grijs lijfje voor een langestaart. Ze toeken Ties met hun heldere kraaloogjes aan en slipten weg, zodra hij zioh verroerde. Ze aten van zijn brood. Hij gunde het ze, want hij kon toch niet eten, sinds hem bij het verhoor op de dag van zijn gevangenneming gezegd was dat hij naar Siberië getransporteerd zou worden. Hij was geslagen door dat ene woord: Siberië. Strompelend was hij' weggegaan, geleid door een agent, de kamer van de commissaris uit, door het wachtlokaal, veel trappen af, zijn cel in. Daar was hij neergevallen op zijn brits. Later had hij op de deur gebonsd, er tegen getrapt, 't Had niets geholpen. Een eindeloos lange, slapeloze nacht was er gevolgd. Toen de bewaker 's morgens kwam met brood en water, had' hij om pen, papier en inkt gevraagd. De man verstond hem niet, ook niet toen hij gebaren maakte dat hij schrijven wou. Hij had i weggegaan. De door K. NOREL het been. Als hij de leiding wilde nemen, liep het altijd mis. Dat was het duidelijkst gebleken, toen him eerste schip verongelukte. En bovendien was hij ontrouw. Zij was misschien wel blij dat ze hem kwijt was, zo'n nietsnut en doorbrenger. Maar hij miste haar erg, Alberdien, zijn goede, trouwe vrouw. Hij wilde haar zijn schuld belijden; hij wilde haar groeten, haar en de kinderefe: Gosse, de leuke babbelaar; de lieve, kleine Berendien, voordat hij het grote graf Siberië. Maar hij Petersburg had Ties wel eens een transport voor Siberië gezien: mannen in ketens, bewaakt door Transport, dacht Ties. Siberië. De politieman bracht hem naar buiten. In Sint kozakken te paard. Hier waren geen kozakken, geen andere gevangenen ook. behalve Wim. Een paar agenten Ridden hen samen naar het stadhuis en brachten hem voor de gouverneur. Diens vriendelijke ogen en zijn innemende manier van vragen hadden Ties nieuwe hoop gegeven, maar de agenten, die hij uit 't water had gehaald, getuigden tegen hem en de gouverneur had hem laten gaan zonder enig uitsluitsel. Hij was teruggeleid naar de gevangenis. En sinds was de ene eindeloos lange en lege dag gevolgd op de andere, 't Was vreemd dat hij niet op transport gesteld werd, maar was de eenzaamheid in deze onderaardse kerker niet even vreselijk als Siberië? Ties zag het als een straf op hetgeen hij jegens Alberdien misdaan had. Hij leed verdiend, want hij had zioh telkens jegens haar misdragen. Toen zij van Gosse in de kraam lag, op deze reis in iedere haven en het ergste op de avond voordat hij gegrepen werd. Maar zij.... Wat hij ter zelfverdediging inbracht sneed geen hout. Wanneer zij koel of stuurs was tegen hem, had hij het ernaar gemaakt. Hij kreeg, al was hij dan niet schuldig aan hetgeen hem ten laste was gelegd, toch zijn verdiende straf. Maar Alberdien en de kinderen bleven achter. Och, zouden ze hem missen? Wat was hij voor zijn vrouw geweest, zolang ze getrouwd waren? Geen steun, veel meer een blok aan verdwijnen kreeg geen papier en inkt Het was de morgen van de zesde dag. Zijn brood en water waren hem gebracht. Nu zou het weer een etmaal duren voor hij een levend wezen zag, behalve dan de muizen. Er klonken stappen op de stenen trappen, 't Slot van zijn celdeur knarste. „Kom mee", zei een agent Ties sprong op. Vrijheid! schoot het plotseling door hem heen. Voor de agent uit klom hij haastig de stenen trappen op. Vreemd: de trappen waren niet zo hoog, maar het klimmen viel hem zwaar. Hij hiigde. duizelde, hij moest zich steunen aan de muur om niet te wankelen. Was hij zo gauw zo zwak geworden? Op de begane grond wilde hij links gaan Daar was de uitgang, waarlangs hij de vorige keer naar buiten was geleid. Doch deman achter hem gelastte kort en scherp: ..Rechtsaf! Wat betekent dit? vroeg Ties zich af,-.Ler.j,l;i1 hlJ d00r een lange gang liep. Niet naar de vrijheid? ^De agent bracht hem op een grote binnenplaats met blinde muur. Daarheen werd hij geleid. Een donkere schrik schoot plotseling ui hem omhoog en die werd heviger, toen hij dicht bij de muur kwam. Er zaten gaten in die muur veel kogelgaten.... moest wachten. De agent bleef naast hem staan. In Ties zn hoofd was het vreemd leeg. Het kon niet waar zijn. wat hij vreesde. Aan de ander zijde van de binnenplaats ging een deur open. Er trad een man naar buiten in len lang kl.eed: °P 't hoofd droeg hij een vreemde hoed' kieine kwast Twee jongere Wordl vervolgd jaar of tien geleden nog ernstig be zwaar tegen hadden. Maar men noem de geen cijfers als bewijs. toNu was deze mededeling voor onsj naar de bioscoop gaan, die daar eenalleen nog maar een bewering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7