VLEET Veel aandelen KLM naar Ver. Staten verhuisd Adeldom voor verloofde? Uw reserves deskundig belegd: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 HAL-directie heeft het hard te verduren Veronica moet kunnen blijven uitzenden Schmelzer VISSERIJNIEUWS BU DE Nieuwe melkrichtprijs: 32 cent per kilogram Vandaag Rusland tegen Tsjecho Slowakije Beernink M«s KIECWE LEIDSE COURANT 5 ZATERDAG 13 MAART 1965 OOK deze week is Amerika voort gegaan met het opzetten van de koers der aandelen K.L.M.. zodat de notering ginds tot boven de f 160 is gestegen. Over de achtergronden van deze aanhoudende Amerikaanse kooporders werd geen nieuws be kend. Van officiële zijde hult men rich in stilzwijgen na het communi- (Van onze financiële medewerker) qué, dat enige weken geleden van bestuur zich meestal met ..een jantje van Leiden" van protesterende aan deelhouders afmaakte. Er is nu „een daad" gesteld tegen over deze mentaliteit der HAL-bestuur- ders in de vorm van het bundelen der oppositie door middel van een stich ting. Tot deze stichting, welke de be langen der aandeelhouders wil behar tigen. kan elke aandeelhouder toetre den en men hoopt op deze wijze „een vuist" te kunnen maken tegenover de machtspositie van de bestuurders-aan deelhouders. die het tot dusver op de vergaderingen voor het zeggen had. Het schijnt, dat reeds vele aandeel houders dezer scheepvaartmij zich tot het Stichtingsbestuur met instemming hebben gewend. Het bestuur der H.A.L. heeft blijkbaar nota genomen van de oprichting dezer stichting door reeds cijfers over 1964 in beknopte vorm te geven, met het advies aan aandeelhou ders om te wachten met een oordeel de publikatie van het jaarver- de zijde der K.L.M. verscheen. Ge nen de omvang van de operatie van Amerikaanse zijde in ons nationaal luchtvaartfonds, waarin de Staat roor zeventig procent participeert, louden wij het toch wel op prijs'stel len. als onze regering eens mede deelde, of en zo ja wat er haar be kend is van de achtergronden der Amerikaanse aankopen. Kan een Kamerlid hierover niet eens vragen itellen? Men mag veilig aannemen, dat het pootste gedeelte der aandelen K.L.M., tot dusver in het bezit van het Neder lands publiek, naar de overzijde der oceaan verhuisd. Het is haast niet aan te nemen, dat een internationale groep bezig is een machtspositie in onze na tionale luchtvaartmaatschappij op te bouwen, maar met zekerheid is er niets te zeggen, gezien de aanhoudend heid der kooporders. De Nederlandse Staat bezit f 100 miljoen aandelen, ver reweg de meerderheid dus. zodat het nationale karakter onzer luchtvaart maatschappij ongetwijfeld behouden kan blijven. Intussen zijn vele baissiers in het nauw gedreven en het afdek ken van hun posities jaagt de koers der K.L M. verder op. Het kan in deze omstandigheden nog enige tijd duren, alvorens de rust rond de aandelen K.L.M terugkeert. Zolang niets con creets over de motieven der Amerika nen bekend wordt, lijkt de langdurige operatie op een moderne „tulpenhan del". HAL: gunstig Verrassend kwam deze week de di rectie der Holland Amerika Lijn voor de dag met een résumé van het ko mend jaarverslag. Hieruit bleek, dat de exploitatie in dit scheepvaartbedrijf in 1964 heel wat gunstiger is geweest dan in het voorafgaand jaar. Het be drijfsresultaat was ditmaal f 15,1 mil joen tegen f9,5 miljoen in 1963. Er is een voorstel om het dividend met één procent (v.j. was het dividend 5 pro cent) te verhogen. De publikatie van het jaarverslag zal op 15 maart a.s. plaats vinden, maar het exposé ten be hoeve van de aandeelhouders werd de- m week gegeven in verband met een ictie van de zijde van ontevreden aandeelhouders. Gelijk men weet, hebben wij de vo rige jaren herhaaldelijk geklaagd over de schrielheid van het bestuur der H.A.L., wat betreft het uitdelen van winst aan de aandeelhouders. In goe de tijden werd een groot deel der winst bestemd voor reservering, om sterk te staan, als de conjunctuur voor de scheepvaart zou omslaan. In slechte tijden werd weinig dividend uitgekeerd om het bedrijf op „krachten" te hou den. Op die wijze kwamen de aandeel houders nooit aan hun trek. terwijl het Lentestemming Maart is deze week met volop zon nig weer in een lentestemming geko men. De middagtemperatuur werd daarbij elke dag iets hoger en steeg tot 13 a 14 graden. Vanmorgen werd op het vliegveld Ypenburg nog twee gra den vorst gemeten, zodat het tempe ratuursverschil tussen dag en nacht jroot is. Een zwak frontje uit Frank rijk zal morgen iets meer hoge bewol king veroorzakenmaar de tempera- 'aur blijft aangenaam, zodat wij voor lopig nog op enkele dagen met vroeg lenteweer mogen rekenen. HOOGWATER SCHEVENINGEN 14 maart: 0 22 vjn,; 12.52 r„m. 15 maart: 128 vm.. 13.51 n.m. ZON EN MAAN Zondag 14 maart zon op 6 57, onder 1842; maan op 14.34, onder 6.07. Maandag 15 maart: zon op 6.55, onder 1844: maan op 16.00, onder 6.39. Woensdag 17 maart: volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen teven uur UJdl j L* t -a «6 Si °s iBïliai as av*i Eindhove Zd.-Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopcnhat Mllnchen Zilrich Genèvc Madrid Mallorca tisaabon indstil 7 -3 slag. Wij geloven echter, dat er veel aan deelhouders zullen zijn. die de puntjes wel eens op de i willen zetten en door eendrachtig samenwerken een „vuist" willen maken. De verhoging van het dividend van 5 tot 6 procent is erg bescheiden en het bestuur der H.A.L. zal op de aan deelhoudersvergadering duidelijk moe ten maken, waarom een grotere ver hoging niet kan plaats vinden. Intussen is de koers der aandelen H.A.L. deze week gestegen van 115 tot 126 procent, waaruit men kan afleiden de hoop der nieuwe kopers op meer dividend dan voorgesteld wordt Andere scheepvaartaandelen werden meegetrokken in de kooplust zodat Boten op circa 140 propent en Scheep vaart Unie op bijna 141 procent te- Kon. Olie gedaald Van de internationale aandelen had Kon. Olie te lijden van aanbod vanwege de daling der nettowinst met 3 pet., zoals die uit de deze week gepubli ceerde cijfers bleek Het divid voorstel is echter gelijk aan vorig gebleven, zodat in totaal f6.25 per f20 nominaal tot uitkering komt over een door de agio-bonus van 20 procent ver hoogd kapitaal. Het was overigens mo gelijk om in 1964 een afzet te bereiken van 10 procent stijging, maar de con currentie op de Westeuropese markten heeft met name in het 4e kwartaal de prijzen van olieprodukten omlaag ge bracht De koers van het fonds daalde deze week van f 156 tot f 151.50. Algemene Kunstzijde Unie kwam met een gunstig dividend voorstel en een agio-uitkering. hetwelk respectievelijk 18 procent (v.j. 17 pet) en 10 procent in aandelen (v.j. 5 pet. in aand.) be draagt. Uit dit voorstel is af te leiden, dat het bestuur der AKU de vooruit zichten van het concern gunstig be kijkt. De resultaten, welke de laatste jaren in het wijdvertakte bedrijf zijn behaald, getuigen trouwens van een opvallende groei. Minder prettig vond de beurs het bericht, dat een bedrag van f35 miljoen der converteerbare obligaties zal worden afgelost. Dit be tekent een gedwongen omwisseling in aandelen en daaruit kan aanbod van materiaal voortkomen, wat we in de ze tijd moeilijk kunnen verwerken. Het bericht, dat de American Enka een aandelensplitsing, in de verhouding van 1 op 2 zal doorvoeren, werd echter weer gunstig door de beurs opgevat. De koers van de aandelen AKU is deze week per saldo onveranderd gebleven. Beurstechnisch is de positie van het fonds niet al te sterk, daar naast dc gevolgen van de gedwongen conversie der obligaties in aandelen ook even tueel aanbod van agiostocks straks kan ontstaan. Maar aan de andere kant ziet de toekomst van dit concern er uitste kend uit. gezien de krachtige ontplooi ing der laatste jaren. Hoogovens Kon. Hoogovens heeft e derd dividend van 20 procent voorge steld, hetgeen in overeenstemming met de verwachtingen was. Er wordt een zesde hoogoven gebouwd met een enor me capaciteit, namenlijk 1 miljoen ton ruw ijzer per jaar. Door deze uitbrei ding zal de staalproduktie straks tot circa 3 miljoen ton kunnen worden op gevoerd. De financiering der nieuwe hoogoven zal geen speciale maatrege len vergen. De koers van het fonds draaide rond de 547 procent. Netam steeg verder van 335 tot 360 procent, Jongeneel van 483 tot 520 pro cent. Hier - zal wel sprake zijn van in siders-aankopen. Mr. Geertsema betoogt: (Vervolg van pagina 1) De heer Smallenbroek zou het met het oog op de hele reformatorische po litiek zeer betreuren de ene protes tantse partij wel en de andere niet een nieuwe regering zou deelnemen". Het is mij wat waard de KVP, de ARP en de CHU bijelkaar te houden", ging hij verder. De heer Beernink schudde echter van nee toen hem werd ge vraagd of ook hem dit samengaan offer waard was. „Er openbaart zich nu eenmaal verschil van visie tu de AR en de CH". Reeds eerder had hij verklaard basis voor een christelijke coalitie te smal te vinden. Van christen-democra tische partijen wil hij niet spreken. De heer Van der Ploeg vroeg zich af of de CHU die „minder duidelijk" is dan de VVD zichzelf niet buiten de deur zal zetten. „Het standpunt van de heer Beernink week fundamenteel het onze af, maar ik ben er niet zeker van. dat men in de CHU hele maal gelijk over het omroepvraagstuk denkt" merkte hij op. Ook de liberale fractievoorzitter ziet de CHU niet zo gemakkelijk met de KVP en de ARP tot een vergelijk komen. „De heer Beer nink gaat er niet mee akkoord wan neer uitsluitend het getalskriterium voor toelating van nieuwe gegadig den wordt gehanteerd. Zelfs zijn minst vergaande voorstel was voor de ARP en de KVP onaanvaard baar". Volgens de heer Smallenbroek kan er echter alleen maar worden gespro ken van beleidsverschillen met de heer Beernink. Over de vorming van een inderheidskabinet wilde hij nog niet spreken. Zouden tussentijdse verkiezingen een oplossing kunnen brengen? De heer Smallenbroek: „Daar ben ik tegen want er is geen conflict tussen Kamer kabinet geweest. Zij zouden trou- is niets oplossen. Bovendien moet een kabinet zijn. dat er de verant woordelijkheid voor wil dragen" De heer Geertsema: „Het zou kun- ?n zijn. dat het Nederlandse volk een duidelijke uitspraak deed. dat deze :n aanwijzing voor één of meer par tijen zou zijn om de tot nu toe gehul digde opvattingen te herzien". De heer Beernink: „Tussentijdse verkie zingen? Nee". In hun gesprekken met journalis ten hebben de fractieleiders uiter aard niet willen meedelen welke ad viezen zij aan de Koningin zullen uitbrengen. Maar men kan er nu toch wel een idee over hebben Officieel staan zij open voor elke constructieve samenwerking, zoals de cliché-term luidt. Men kan daar mee nog alle kanten op. En dat moet ook aan het begin van formatie onderhandelingen. EDN HAAG Omtrent radio-Vcroni- ca blijkt een verschil van mening te bestaan tussen de liberalen en de christelijke partijen, dat waarschijnlijk verklaart waarom Nederland nog steeds niet dc conventie van Straatsburg (te gen piratenzenders) heeft ondertekend. Op 2 februari verklaarde minister Lui in de Tweede Kamer, dat dit nog slechts een kwestie van dagen was. De liberalen willen alleen hun goed keuring aan de ratificatie geven, wan neer radio-Veronica als adspirant-con- cessionaris een voorkeursbehandeling krijgt. De heer Geertsema verklaarde gisteravond het een eis van recht en billijkheid te vinden, dat radio-Veroni- ca, een legale zender, die al een paar jaar in een behoefte voorziet gewoon blijft uitzenden. Natuurlijk moet radio- Veronica voor - het verkrijgen van een zendmachtiging voldoen aan de nog te formuleren voorwaarden voor een kwa liteitsprogramma. De fractievoorzitters van de christe lijke partijen hebben zich donderdag avond in het overleg met informateur Schmelzer op het standpunt gesteld, dat binnen het bestaande bestel moet wor den gezorgd voor lichte muziek. „Liefst de hele dag", aldus de heer Van der Ploeg. Zij menen, dat het verdrag spoe dig moet worden geratificeerd. Nazi-zusters vrij wegens gebrek aan bewijzen MUNCHEN. De veertU lige nazi-verpleegsters van het kamp Obrawalde, waar onvolwaardigen in het kader van het euthanasieprogram werden gedood, barstten gisteren in tranen uit toen zü, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie hebben gemeld, vernamen dat /ij waren vrijgesproken. De openbare aanklager verklaarde dat het vonnis gebaseerd was op het feit. dat men gebrek aan bewijzen had. Hij zei. dat de zusters niet schuldig waren, omdat zij slechts de opdrachten van de artsen die de ware schuldigen waren hadden uit gevoerd. De president van de rechtbank, rechter Albert Thomas, is van me ning. dat het vonnis niemand en het minst de beklaagden zelf zou be vredigen. De wet eiste echter, dat zelfs de geringste twijfel in het voor deel van de beklaagden wordt uitge legd. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan, dat het doden van gees teszieken in Obrawalde moord was. De belangrijkste daders waren echter „wirtschaftsdirektor" Gabrowski en de artsen dr. Hildegrard Wernicke en dr. Mootz geweest. De rechtbank wist, dat het proces een zeker onbehagen had gewekt, om dat de indruk bestond dat ..de kleine vissen in de beklaagdenbank zaten en de haaien vrij rondzwemmen", aldus de rechter. IJMUIDEN De visserij in de Noord was iets beter of liever gezegd minder slecht dan de voorgaande dagen. De beste vangers konden af en toe een trek van 50 manden hoops bergen, voornamelijk makreel, schelvis, wijting en koolvis. De meeste andere schepen kwamen niet zover en moch ten al blij zijn als de helft aan boord belandde. Ook nu werd weer een groot visgebied afgezocht. Op 57 NB werd in de meeste gevallen tevergeefs jacht gemaakt op de kabeljauw. Nu de haring en de makreel deze omge ving de rug hebben toegekeerd zijn ook de kabeljauwen van het toneel verdwenen. Zij zijn natuurlijk achter hun proo i, de haringen en de krelcn aan gegaan. prestaties bleven beperkt tot trekken van twintig manden kleine schelvis met als bijvis een paar gulletjes een verdwaald makreeltje. Tussen 54 en 44 NB werd een beetje meer tong gevangen, maar het hield nog lang niet over met trekken van gemiddeld acht kilo van deze vissoort plus een paar mandjes schol. DEN HAAG Minister Biesheu vel heeft voor het in april beginnen de nieuwe melkprijsjaar de richtprijs voor de melk vastgesteld op 32 cent per kg met 3,7 procent vet. dat is een cent meer dan in het nu aflo pende prijsjaar. Het Landbouwschap had 34 cent gevraagd. De verreken- prijs voor consumptiemelk en aan verwante produkten komt op 35,1 cent per kg melk, eveneens een cent meer dan in het aflopende jaar. Het Landbouwschap had een verreken- prijs van 37,1 cent gevraagd. De nieuwe oriëntatieprijs voor slacht- runderen zal f212,50 per honderd kilo levend gewicht bedragen, dat is f 13,50 meer dan in 1964/65. Het Landbouwschap had gevraagd deze prijs zo dicht moge lijk bij het in de EEG afgesproken maxi mum van f217 te brengen. De oriëntatie prijs voor slachtkalveren blijft ongewij zigd op f 285 per honderd kg levend wicht. De interventieprijs alleen 3 slacht runderen wordt f 197,50 per 100 kg levend gewicht (was f185). De melktoeslag, de veehouder toege kend voor de tot zuivelprodukten (boter, kaas) industrieel verwerkte melk is vastgesteld op f4,45 per 100 kg wat f 1 lager is dan het voor het jaar 1964/65 geldende bedrag. Rentabiliteit Bij de vaststelling van de nieuwe prij zen heeft minister Biesheuvel allereerst gelet op de rentabiliteit van het bedrijf. Uitgaande van berekeninger van het Landbouw-Economisch Instituut is een raming van de rentabiliteit ontworpen, zoals die onder normale produktie-om- standigheden kan worden verwacht voor 1965/1966 en van de daarbij behorende inkomenspositie van de veehouder. Het totaal-arbeidsinkomen van dp boer-on dernemer varieert bij de zuivere weide- bedrijven al naar gelang gebied en be- drijfsgrootte van f11120 tot f15.590 er bij de bedrijven op de zandgronden var f8900 tot f 11.970. In aanmerking genomen de verwachte stijging van de melkproductie tot 6,6 mil jard kg melk in 1965/1966 en. aan de an dere kant de terugslag in het binnenland, se verbruik in het afgelopen jaar, met name van boter en kaas boter van 67.900 ton to: 57.800 ton kaas van 96.800 tot 93.500 ton dient naa de mening minister Biesheuvel een uiterst voor zichtig prijsbeleid te worden gevoerd, ten einde de binnenlandse afzet van melk- en zuivelprodukten niet te scha den. De regelingen r :rs, dat zowel een verhoging van de richtprijs als de voorgesohreven vermin dering van de steuntoeslag alleen mogen worden toegepast via een verhoging van de binnenlandse marktprijzen. ZAALHAISDBAL Swift uitgeschakeld voor Europa-cup ROERMOND In de Roermondse sporthal heeft de Nederlandse dames- zaalhandbalkampioen Swift een even achte als ruime nederlaag (816a geleden tegen HG Koebenhavn, de ise titelhouder. t was de tweede wedstrijd tussen beide ploegen voor de halve finales van toernooi om de Europa-cup. HG Koebenhavn, dat in de eerste ontmoe- vorige week in de Deense hoofd stad gespeeld al een duidelijke 123 zege boekte, heeft zich hierdoor ge plaatst in de eindstrijd van het toer- De Limburgse ploeg, aangevuurd door 900 toeschouwers, speelde weliswaar iets sterker dan tijdens de ontmoeting in Kopenhagen maar had desondanks nauwelijks kansen. Opnieuw werd de Deense mej. Refshauge ditmaal goed voor zeven treffers top-scoorster. Voor de Nederlandse doelpunten zorg den Leny Tophoven-Opveld (2), Erica Flekken (2), José Hoogmans-Weynen, Ans Ruys, Thea Hendrix en Annie Kus- ijf kilo tong en drie manden andere vis. hoofdzakelijk schol bracht men het niet. De beste resultaten werd dn behaald door de sparwissers. Zij voerden ruim 3000 kisten haring van v prima kwaliteit Wat Aan de IJmuider marikt verschenen 70 vaartuigen. Zij zorgden voor aanvoer van 9520 kisten vis. waa 1250 kisten schelvis. 380 kisten radio. 340 kisten wijting, 200 kisten gul kabeljauw, 420 kisten kleine gul, 160 kisten koolvis, 60 kisten rog. 20 kisten haal. 450 kisten treilharing. 300 kisten spanharing. 1050 kisten makreel, 1580 kisten schol. 30 kisten taribot. 280 kis ten diversen. 3700 stuks stijve kabel jauw en 15.000 kilo tong. In de platvissector gingen de prijzen /er het algemeen iets omhoog. Bij de schol was er sprake van een groot verschil tussen de eerste en de laatste afslag. De schol 2 bijvoorbeeld werd ingezet op f- 48. maar zakte later f. 15. De schelvis, die de laatste dagen eel tikken kreeg breikte met een gemiddelde notering van f 25 weer ïn diepte punt. In België De Belgische senator Dekevzer heeft bij de behandeling van de begroting het ministerie van landbouw ver schillende visserijprobleimen aan de orde gesteld. Hij kwam tot de conclu- dat de algemene toestand in de laatste vijf jaar enigszins is verbeterd. De exploitatiekosten stegen echter sterk zodat voor verschillende groepen aartuigen de resultaten nog niet hoopgevend zijn. Vooral tijdens de afgelopen zomer bleek de noodzake lijkheid van een afzetgebied voor de Tussen januari en september werd ruim 1,9 miljoen vis opgehouden. percent in de drie zomer maanden. De heer Dekeyzer pleitte ook voor m betere overheidssteun aan de vis serij. Hij wees op de jongste maat regelen van de Nederlandse regering. Hij meende dat de aanbevelingen van werkgroep, die geruime tijd een studie van de mogelijkheid heeft ge maakt, opgevolgd dienen te worden. Onder meer wordt in het rapport van deze commissie de aanbeveling gedaan de visserij per reis en naar de grootte van het schip te subsidiëren. Ook de bezochte visgrond zou in het geding moeten zijn. Om de ontvolking van de •loot tegen te gaan. zal een zeer mo dern pensioenstelsel moeten worden ingevoerd. De vissers, die heel hard moeten werken, hebben er recht op om vervroegd met pensioen te gaan- De heer Dekeyzer keerde zich hef tig tegen de uitbreiding van de Britse territoriale wateren, waardoor vooral de Belgische visserij werd gedupeerd. Ten slotte drong hij er bij de minister op aan waakzaam te zijn ten opzichte sserij-ontwikkelingen in de E.E-G. WERELDTITEL IJSHOCKEY TAMPERE Voor het toernooi wereldkampioenschap üshockey. dat in Finland wordt gespeeld. !s vrijdagavond maar een bescheiden programma ver werkt. In de A-groep boekte Amerika, voor ruim 9.000 teleurgestelde Finse sup porters, zijn eerste zege. De Finse ploeg werd met 40 verslagen. De tussenstan- ïn waren 0—0, 1—0 en 3—0. Oost-Duitsland klopte Noorwegen met 5—1 (3—1, 2—0, 0—0) Voor zaterdag staat als belangrijkste ontmoeting de wedstrijd Tsjecho Slowa- EEG bepalen kijeRusland op het progrs Nieuwe traditievorming mogelijk Mc (Van een onzer redacteuren) OET de heer Pieter van Vollen- hoven in de adelstand verhe ven worden? Dat is een vraag, nu een „gewone burger" een prinses van Oranje-Nassau zal huwen. Van die mogelijkheid kan de Koningin ge bruik maken op grond van artikel 65 in onze Grondwet, dat de verhef fing in de adelstand als een Konink lijk prerogatief stelt. Het gaat om dit kernpunt: is het om de een of andere reden noodzakelijk dat de heer Van Vollenhoven adeldom krijgt? Daarop kan men antwoorden: neen. want het verlenen van adeldom is heden ten dagen hoogstens een incidentele zaak er geen gebruik meer. Zo is er nog een toekennen van adel dom bekend uit het jaar 1939 aan ent familie Valkenburg te Haarlem en uit het jaar 1954 aan de familie Ploos van Amstel beide op grond van historische aanspra ken. Hetgeen nog iets anders is dan op grond van verdiensten, het eigenlijke en oorspronkelijke kriterium. De bekende Gijsbert Karei van Hogen- dorp heeft immers in het begin van de negentiende eeuw het in de adelstand verheffen altijd gewild op grond van verdiensten, een gedachte die koning Wil- stootte doordat hij niet van adel lem I tot de zijne maakte door tal van vooraanstaande personen merendeels in de gouvernementele sfeer, ook inderdaad een adellijke titel te verlenen. In onbruik Dat het verlenen van deze titels (en zeker op grond van verdiensten) in on bruik is geraakt, wordt ten overvloede duidelijk als men weet dat een van de laatste beroemde Nederlanders die op deze wijze werd geëerd minister F, van Hall was. in 1844 nadat hij het land van een financiële ondergang had gered door het tijdig uitvaardigen Leningwet. Het praten over adeldom In verband met de toekomstige i'atus van de heer Van Vollenhoven lijkt in dit licht bezien nogal eigenaardig. Want men suggereert hiermee zoveel als dat het toch eigenlijk niet voldoende is dat de heer Pieter Vollenhoven is wat hü Is. Maar er kunnen nog andere redenen zijn, die het verlenen van adeldom ge wenst kunnen maken. Bijvoorbeeld pro tocollaire moeilijkheden die zich in de toekomst zouden kunnen voordoen. Daarvan weet de heer Armstrong Jones mee te praten, die meermalen in eigen land en buitenland protocollair zijn hoofd Zo mocht hij een keer niet naar de tradi tionele opening van het parlement in tegenstelling met zijn echtgenote (die daarop boos wegbleef) en mocht hij ook piet naast zijn vrouw lopen tijdens de huwelijksplechtigheid van koning Boude- wijn. Al deze ongerieven zijn toen holpen met de verheffing van de heer Armstrong Jones in de adelstand. Toch Soortgelijke moeilijkheden (en andere) zouden de heer Van Vollenhoven ook kunnen wachten. Dus dan toch maar adellijke titel? Maar dan wordt iets ge daan wat niet meer leeft in deze tijd en geen traditie meer is. Toch is er wellicht een aardige oplos sing voor dit probleem. Men zou eraar kunnen denken, adeldom bü verdienste in te stellen, d.w.z, voor het leven van degene die ermee worden reëerd, een titel die derhalve niet erfelijk is in de trant van Engeland dus, waar de Koningin op grond van iemands verdienste adeldom voor het leven kan schenken. Anders gezegd: men zou het geval Van Vollenhoven aan kunnen grijpen om het verlenen van adeldom wee enigermate tot een in deze tijd passen- de traditie om te zetten, een gedachte waarmee overigens wel meer gespeeld wordit. waarschijnlijk de beslissing ten van de titel zal brengen. Polen werd winnaar in de B-groep door Zuid Slavië met 4—1 te verslaan (1k o_o 3—0). zodat de ploeg volgend jaar in de A-groep mag uitkomen. West- Duitsland verloor voorts met 61 van Zwitserland (21, 20 en 20) en En geland versloeg Hongarije met 51 (30, 1—0 en 1—1). De stand in groep A luidt: 1. Tsjecho Slowakije 5 2. Rusland 5 3. Canada 5 4. Zweden 5 5. Oost Duitsland 6 6. Finland 6 Amerika 6 Noorwegen 6 Eindstand in de E-groep: Polen 6 Zwitserland 6 3. West Duitsland 6 Hongarije 6 Oostenrijk 6 Engeland 6 Zuid Slavië 6 39— 5 44—11 23—11 25—10 15—31 12—24 14—38 648 29—24 21—28 24—41 16—29 Van der Mast-schild voor Erica Terpstra DEN H.AAG De Haagse vrijeslag- zwemster Erica Terpstra (HZPC), die op zo belangrijke wijze bijdroeg tot het behalen van de twee estafette-medail les tijdens de Olympische Spelen tc Tokio, krijgt voor een jaar het Van der Mast-schild in haar bezit. Het Van der Mast-schild is een onder scheiding van de KNZB die jaarlijks wordt toegekend aan de zwemmer of zwemster, die door zijn of haar presta ties veel propaganda voor de zwem- sport heeft gemaakt. WEESP In de keuken van een woning aan de Willem de Merodestraat is gistermiddag de 85-jarige heer G. van Dijk dood aangetroffen. De man is gevallen en heeft zich in zijn val ver moedelijk aan het gasstel beetgegre pen waarbij hij de gasslang van de toe voerleiding heeft afgetrokken. (Vervolg van pagina 1) Niet star De voorzitters van de ARP- en KVP- fracties ontkennen, dat zij een starre hou ding hebben aangenomen. Op diverse punten hebben zij concessies gedaan om toch maar overeenstemming te bereiken. Zo getuigde het volgens hen van inschik kelijkheid, dat zij voor de overgangs periode de lage getalseis van minister Bot (10.000 leden) wilden overnemen. Tevens wilden zij aan een nieuwe zendgemach tigde evenveel zendtijd geven als aan de bestaande concessionarissen. Met de be reidheid om een nieuwe concessionaris in de A-groep te plaatsen, gaven zij er blijk van reële ontplooiingskansen te willen geven. De nieuwe zendgemachtigde zou aan het eind van de overgangsfase echter uitgegroeid moeten zijn tot een organi satie van minstens 400.000 leden om in de A-groep te kunnen blijven. Aanvankelijk had de heer Geertsema voor een nieuwe zendgemachtigde onmid. dellijk twaalf uur zendtijd per week ge vraagd, terwijl de grote omroeporgani saties maar zeven uur hebben. Bij uit breiding tot honderd uur zendtijd in totaal zou de nieuwe concessionaris acht tien uur kunnen uitzenden en de bestaan de nog geen elf. Dit achtten de heren Van der Ploeg en Smallenbroek een grove on. billijkheid tegenover de omroepvereni gingen, die in de tientallen jaren van hun bestaan zoveel verdienstelijk werk heb ben gedaan. Samenwerking Voorts hebben de heren Van der Ploeg en Smallenbroek zich akkoord verklaard om de NTS en de NRU „open te breken". „Het was een compromis, waarvan ik in een nieuwe regeringsconstellatie liever van af zou willen", aldus de KVP-er. De heer Beernink stelde zich op het stand punt. dat de NRU en de NTS dienen te worden gereorganiseerd. Op technisch ge bied ligt het wat anders, maar op het terrein van de arbeidsvoorwaarden en de programma-coördinatie valt aan samen werking niet te ontkomen, stelde hij. Hij 6telde voor een commissie van drie „wijze" mannen in hoogste instantie te laten oordelen over de voorwaarden van toelating tot deze organisaties. Reclame en pers Ook over de regeling van de reclame de verdeling van de opbrengst daarvan ad men het wel eens kunnen worden. De heer Geertsema kon er wel mee akkoord gaan, dat de gelden in één pot zouden worden gestort Voor de schadeloosstelling van de pers as een regeling uitgedokterd, die vol gens de heer Van der Ploeg niet gelijk aan het voorstel van de pacificatie- nissie, maar daarvan materieel toch niet verschilde. Aangezien een totale overeenstemming niet werd bereikt, achten de betrokkenen zich ook niet gebonden aan de deel-com- promissen. De fracties hadden daaraan ouwens eerst hun fiat aan moeten geven. Alle opvattingen zijn vastgelegd in een synopsis, zoals de heer Schmelzer het stuk noemde. Het kan dienst doen bij het ver der zoeken naar een oplossing. De infor matieperiode heeft in elk geval het voor deel gehad, aldus de heer Schmelzer, dat misverstanden uit de weg zijn geruimd en men nu precies weet welke de verschil lende opvattingen zijn. Op sommige pun- n naar elkaar gegroeid en kwam principe tot overeenstemming. Juist deze punten waren het, die in het kabinetsraad de breekpunten vormden. Maar op andere punten, die in de minis terraad minder moeilijkheden opleverden, stond men lijnrecht tegenover elkaar. Bankschandaal in Zuid-Frankrijk NICE De „Banque de Nice", een particuliere plaatselijke bank is giste- onder regeringsbeheer geplaatst aanleiding van een onderzoek, dat tekort van bijna twintig miljoen francs (ruim 15 miljoen gulden) aan het licht bracht. De directeur van de bank. Louis Martinon. die sinds woens dag vermist werd. is gisteren dood in zijn auto aangetroffen in een meer op zijn landgoed te Fréjus aan de Rivièra. Onmiddellijk na de verdwijning van Martinon was een onderzoek ingesteld aar de mogelijkheid van verduistering. Door chloorgas 425 mensen vergiftigd MANILLA In de Philippynse hoofd stad Manilla zijn na de ontsnapping chloorgas uit een chemische fa briek tenminste 425 mensen met vergif tigingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5