Leidse warenmarkt, waarheen? Houden zo en in geen geval naar de Garenmarkt, Te kust en te keur zegt wethouder Van Hoek Materiaalei epot een STAALTJE Gereformeerd Leiden bezorgt ds. J. Bovenberg nieuwe auto Actie aandeelhouders tegen bestuur HAL VIEITW E LEIDSE COIRAVT 3 ZATERDAG 13 MAART 19h5 Oude Vest 13, 8 uur C. J. V De Valk. groot feest. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 uur: Herv jongerensociëteit, de geschiedenis van hst cabaret. Breestraat 19. 8 uur: Geref. jeugd- ysrband. filmavond. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Candi da". Den Haag: Diligent». 8.15 uur: Nieu we Komedie met „Onze stad' Scheveningen: Op Gouden Wieken. 8 uur: Haags Collegium Musicum. met medewerking van Brabants koor en so- Zondag Volkshuis. 2.30 uur: opvoering van .Het kermiskonijn Volkenkunde, 3 uur: vertoning van films ..La Boquilla" en ..Surinamekro- mek", inleiding van dra. Th, J J. Leje- Maandag Rapenburg 33. 8 uur: K. en O.-cur- Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Ned Komedie met „Onze Stad." Oegstgeest: Gebouw Irene. 8 uur: ild. Oegstgeest Ned. Christen-vrouwen- d. mej. Groenenboom te Utrecht r haar werk in de Libanon, tentoon stelling Armeens handwerk. Derde Binnenvestgracht 32. 8 uur: ruilbeurs van Philateliea. Stadhuis. 7-8 uur: zitting Bouwfonds Xed. Gemeenten. Breestraat 19. 7-8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale Museum Oudheden. 8 uur: dr. J. W Salomonson. Rome, over „Het huis met renpaarden; onbekende mozaïeken t Karthago. Doelenkazerne. 8 uur: eabaret Dienst i Welzijnszorg. Rapenburg 73. 8 uur: K en O-film- kring, vertoningen van „Gij zult niet j doden". Mavekerk. 8 uur wijkgemeenten Mo- j ienwijk en Marewijk en Chr. Geref. Kerk, s H J. Hegger. Geref pred. en voorheen rk. priester, over: „Wat is er met het r Concilie veranderd?" Waaggebouw, 2—4.30 en 7—9.30 uur: doorlichting op tbc. Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 balletten Ned. Danstheater. :n Haag. Diligentia, 8.15 uur: Ned. Komedie met „Onze Stad". Scheveningen. Kurzaal, 8 uur.: Ned. Opera. Woensdag Het Boshuis, achter Hoflaan 74. 7.30 uur: socicteitsavond Herv. wijk- J jemeente Boshuizerwijk. Breestraat 19. 8 uur: ledenvergade ring afdeling Leiden Tuinbouw en Plant- I kunde Breestraat 85. 8 uur. japonnen-show modehuis „Futura." Bevrijdingskerk 'bovenzaal), 7.30 ïr: avondgebed. on. 8.15 uur: voorm.: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-vereniging. dag- naar Ede (7.45 uur uit Noord- *ijk. 8 uur uit Rijnsburg). Camera (Hogewoerd 49.'. 7 en 9.15 ur: K. en O.-film, Jules en Jim. Breestraat 19. 8 uur: afd. Leiden Chr. ?lïttelandsvrouwen- en -meisjegbond. mevrouw De Jong over E.H.B.O. in en o het huis. Waaggebouw, 9—12 en 2—4.30 uur: doorlichting op tbc. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 Ned. Comedie met „Wie is bang r Virginia Woolf?" Donderdag Breestraat 85. 2.30 en 8 uur: mode show modehuis De Groot. Rapenburg 2. 7.30 u.: Statenkring Lei den C.H.U., mr, dr. F. J. Krop. lid iemeenteraad Rotterdam, over „Rijn mond" Tweede Binnenvestgracht 15 (Old Dutch), 8 uur: Luctor ct Emerga M. A. Vermet en A. H. Kramer over ont- «ikkelingen in Zeeland. Schouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel. Studio met „Het Gat". Waaggebouw. 912 en 24.30 uur: doorlichting tbc Bovenzaal Bevrijdingswerk. 8 uur. aid. Zuid-West Christen-Vrouwenbond ds. J. d Blink, vlootprcd.. over ,,Mijn laat- t® reis naar Nieuw-Guinea". Den Haag: Diligentia. 8 uur: Vereni- 'oor Kamermuziek. Vrijdag Zaal Koningskerk (Noord), 8 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Breestraat 85, 8 uur: Centrale A.R. kiesvereniging, drs. J. Boersma. lid Tweede Kamer, over bezitsvorming door vermogensaanwasdeling. Aula ulo Asserstraat. 7.45 uur: welspre kendheidsconcours Interscholair Cultu reel Contact. Rapenburg, 10. 8 uur: afd. Centrum "ed. Christen-vrouwenbond, dr. E de Vries te Amsterdam over „Mens en ar beid". Waaggebouw. 2—4.30 en 7—9.30 uur: doorlichting op tbc. OEGSTGEEST, zendingshuis: 8.15 uur:, Rerv,-Geref. Contactorgaan, ds. G. F. Callenbach over ..Schriftkritiek en Schriftgezag". Warmond: Trefpunt. 8 uur: uitvoe ring Warmonds Fanfare. Scheveningen: Kurzaal. 8 uur: Haag- X Jazz-club. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Johan van Oldenbarnevelt". Haag: Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest, met pianosolist. Zaterdag Breestraat 19. 8 u: Geref. Jeugd verband, volksdansen. ROTTERDAM Aandeelhouders van de Holland-Amerika Lijn zijn vandaag een actie begonnen tegen het beleid van de directie. Onder voorzitterschap van de heer W. C. Posthumus Meyjes (Laren) is de stichting tot behartiging belangen van aandeelhouders Holland-Ameri- ka Lijn opgericht met het doel, „aan de tot nu toe vrijwel vergeefs geuite kritiek meer kracht bij te zetten en mogelijk verbetering te bereiken". Op de komende aandeelhoudersverga dering vam de HAL zal de stichting „reeds voor vele duizenden aandelen stem uitbrengen" Door middel van een advertentie in dagbladen heeft de stichting vandaag (Van onze stads red acteur) LEIDEN Het rumoer rond de Leidse warenmarkt is sinds de verplaat sing nog steeds niet verstomd en daarentegen zelfs weer toegenomen. Dit bleek onder meer tijdens de kortgeleden gehouden jaarvergadering van de afdeling Leiden der „Centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivier- handel". Er zijn daar harde woorden gevallen, niet alle even sympathiek ten opzichte van het gemeentebestuur. De marktkooplieden hebben blijk baar alle hoop nu gevestigd op burgemeester mr. G. C. van der Willigen in het vrij eendrachtige streven de markt naar de Garenmarkt verplaatst te krijgen. men echter nog enige verbeteringen en zo krijgt de gemeenteraad binnenkort een voorstel te behandelen op de plaats van de twee afgebrande huizen in de Burchtsteeg een ommuurd op slagterrein te maken voor het markt- materiaal. Wij moeten hen. na een gesprek, iat we gistermiddag met ir. J. J. G. van Hoek hadden, daarin teleurstel len. Het gemeentebestuur denkt op grond van verscheidene logische ar gumenten in de verste verte niet aan verplaatsing van de warenmarkt naar de Garenmarkt. hoewel men er in het stadhuis oog voor heeft, dat de huidige toestand niet geheel ideaal is. Er ko- HOogl. Kerkgraeht 44. 8 uur: Herv. jongerensociëteit. filmavond 'Fra Dia- Oude Vest 13. 8 uur C J V. De Valk. Zuiderkerk. 8 uur: Jeugdkamerorkest Leiden, m.m.v. Ned. Madrigaalkoor. Den Haag: Kon. Schpuwburg. 8.15 u Haagsche Comedie met ..Candida". 11 werkgroep Haagsche Comedie met „Eigen land is kout waard" Den Haag: Diligentia. 2.15 u toneel groep Arena met „De verloren trouw ring". 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Onze Stad". Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Concertgebouworkest. met mezzoso praan. Scheveningen: Oude Kerk 8 uur: Collegium Musicum St. Martini, met koor en solisten eerste uitvoering van Passions-Oratorium van J. E. Bach. Films Camera '2.30. 7 en 9 15 uur): James Bond contra dr. No >14 jaar»; woensdag <7 en 9.15 uur): Jules et Jim <K en O.» Lido '2,30. 7 en 9.15 uur): De kooi der liefde '18 jaar). Luxor '2 en 8 uur): The carpetbaggers '18 jaan Rex >2.30, 7.15 en 9.15 uun: De zonen der musketiers <14 jaar). Studio '2.30, 7 en 9.15 uur): Limonade- Joe '18 jaar) Trianon '2 en 7.30 uuri. Gejaagd dooi de wind '14 jaa >- Apotheek Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. apotheek Van Breest Smal- lenburg Leiderdorp en apotheek Voor schoten. De Oegstgeester apotheek is zondag gesloten van 8-24 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling keuze uit hel kunstbezit van ledeD van de Vereni ging van Belangstellenden van 25 febr tot 29 maart Rapenburg 73 (Academie): L.A.K.- grafiekententoons'eUing van de groep Estampa Popular de Valencia 'van 12 maart tot 2 ipril. maandag tot en mét vrijdag open van 9-6 uur) Rapenburg 127: fototentoonstelling siu denten vereniging Catena (van 4—18 maart. 17—21 uur) De Lakenhal: tentoonstelling t g.v. 25- jarig bestaan Leidse Ver. van Postzegel verzamelaars (van 6 tot en met maandag 15 maart, op zondag van 1—4 uur. op zaterdagavond van 7—9 uur) Wassenaar: kunstzaal Ileuff. Hoflaan 7: aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave en keramiek van Jr/i van Stolk 'van 15 maart tot en met 1 april. dag. van 10-5 uur. bovendien op vrijdagavond van 8-10 uur. 's zon dags alleen na afspraak). ipperd v ersn Maar laten we eerst de voorzitter van de Leidse afdeling der Centrale Vereniging aan het woord laten, met wie we gisteren ook spraken, de heer H. J. Stikkelorum (49). bij velen be ter bekend onder zijn „handelsnaam" Japie. ..De markt, zoals die is gedoemd te verdwijnen", Zij heeft geen levensvatbaarheid meer. Zij is teveel versnipperd. De markt- bezoekers worden op de Nieuwe Rijn bovendien nog opgejaagd door auto': die er moeten lossen en laden. Er zijn nog steeds mensen, die vragen staat die. én die nu? Dat is tekenend voor de situatie. 11 egku'ijnen Na de verplaatsing is er een kente ring ten kwade in de markt gekomen Wij als bestuursleden kunnen niet begrijpen, dat het gemeentebestuur, dat toch voortvarend genoeg is. hier geen oog voor heeft. Waarom op terdagen geen tweerichtingverkeer op dc Breestraat cn terugkeer markt naar de oude plaats'' En als dat beslist niet gaat. waarom dal geen verplaatsing naar de Garen markt, waar wel voldoende plaats i als het slopen is afgelopen? Zelf zie ik, dat mijn omzet is ach teruitgegaan en nu ben ik niet een: het ergste geval, bij lange na niet. Er zijn trouwens, dat moet ik toege ok wel marktkooplieden, die er door de verplaatsing op vooruit zijn ge gaan. Maar als geheel kwijnt de markt zo onherroepelijk weg. Nie mand is daar bij gebaat. De midden stand ook niet want wij zijn de grote trekpleister. Voor hel publiek treden wij prijsregelend op. - „Japie" Stikkelorum: ,;We kwijnen weg En dan nog wat: ons nieuwe mate riaal. kramen en verlichting. Jigt maar te grijp op schuiten en wagens voor de straatjeugd. Er is ons onderdak beloofd maar daar is nog steeds niets van terechtgekomen. Na het aanhoren van dit nogal ge ëmotioneerde relaas van ..Japie". die door zijn recht-door-zee mentaliteit veler sympathie heeftook in het stadhuis, spraken we enkele uren la ter met wethouder ir. J. J. G. van Hoek. Deze had zijdelings van de op de jaarvergadering geuite klachten gehoord. Maar hij begreep het niet allemaal omdat men voor gerecht vaardigde klachten altijd een open oor vindt in het stadhuis en niemand van de marktkooplieden had hem hierover de laatste tijd benaderd. Blijkens de rapporten van de Markt en Havendienst gaat het de waren markt als geheel niet slecht: de tota- omzet is hooguit 10 tot 20 procent teruggelopen. En dat is. gezien in het licht van de verplaatsing altijd een slecht ding voor een markt niet ontmoedigend. Op de jaarvergadering der markt kooplieden waren ook klachten geuit het feit. dat branchegenoten thans teveel bij elkaar staan, wat een rdende concurrentie ten gevolge hebben. Sommigen marktkooplie den zouden meer zien in een zo ge schakeerd mogelijke marktindeling. >e wethouder vond dit echter nogal reemd omdat vóór dc marktindeling hierover uitvoerig is gesproken. Na ederzijds overleg werd dc huidige indeling als de beste aanvaard. Argumenten Wat de Garenmarkt betreft, her innerde wethouder Van Hoek ons aan at hierover een paar jaar geleden is gezegd. Het gemeentebestuur is sindsdien niet van mening veranderd zal dat ook in de toekomst niet kunnen doen. Nog afgezien van het feit. dat de sloopwerkzaamheden nog niet achter de rug zijn. zal de par keergelegenheid ook in de toekomst hier veel te gering blijken te zijn. Andere argumenten tegen de Ga renmarkt als plaats voor de waren- De verkeerstechnische ligging er van, die ernstige bezwaren met zich zou brengen. De bezwaren van de Joodse Ge meente, die op haar sabbatde zater dag, moeilijk kan tolereren, dat voor de synagoge markt wordt gehouden. Ten slotte de zwaargewegende be zwaren van de middenstand, die de nadelen van de warenmarkt vpor lief moet nemen concurrentie en daarom ook jie voordelen wil zien trekpleister voor het kopende publiek naar het centrum. Samenvattend zei de heer Van Hoek ons, dat het gemeentebestuur van me ning is en blijft, dat de Garenmarkt niet in aanmerking komt als vesti gingsplaats voor de warenmarkt. kluchten Dat er gerechtvaardigde reden is voor sommige klachten, wilde de wet houder niet ontkennen. Door techni- PRACHT STORES 160 cm. hoog. 4.95 Bijoassende VAL 1.75 Leuke Cretonné 120 cm. reeds vanaf 2.75 Voor diverse doeleinden geschffcl. Deze artikelen en duizend andere gordijnen shop. HAARLEMMERSTRAAT 179 hoek Hoogl. Kerksteeg - MIDZA - „De Zilveren Molen" van De Bataven LEIDEN. De KAV De Bataven houdt dit jaar weer een ontmoeting voor alle atleten op de weg ..De Zilveren Molen", op zaterdag 20 maart. Het par cours is hetzelfde als voorgaande jaren. „De Zilveren Molen" werd de grootste wegwedstrijd van Nederland. Over ge asfalteerde wegen lopen Ale atleten urt Leiderdorp, naar Hoogmade, Rijpwete- ring. Oud-Ade en terug naar Leider dorp Er wordt gestart in de A-. B-. C- en D-klasse. Start: 's middags om twee uur in Leiderdorp. sche oorzaken zijn nog niet alle toe gezegde voorzieningen getroffen. Met name noemde de heerVan Hoek het plaatsen van betonnen blokken met haken voor het vastzetten van de kramen. Het opbergprobleem voor het marktmateriaal wordt, zoals we in de inleiding reeds zeiden, binnenkort de finitief opgelost. De twee door brand geteisterde huizen in de Burchtsteeg worden verder gesloopt waarna het vrijgekomen terrein, dat eigendom is van de gemeente, wordt geëgaliseerd en ommuurd. Er komt geen dak op maar dat blijkt voor de marktkoop lieden geen bezwaar te zijn. Enkele grote deuren zullen toegang geven tot dit toekomstige materiaaldepót. I et rassin ssactie slaande volkomen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ongelovig kijkend (vt zover een gereformeerd predikant ..ongelovig" kan kijken) en hele maal sprakeloos stond ds. J. Bo venberg op zijn stoep. Zijn echt genote had eenzelfde blik in de ogen. Ze waren beiden sprakeloos van de grote verrassing. Een aan tal breed grijnzende gemeentele den stond erbij, gisteravond om acht uur voor Jac. Romanstraat 6 in Zuid-West. Het interessantetafereeltje werd gecompleteerd door een gloednieu we personenauto, een Trabant 601. Men begrijpt het al. De personen auto moest de (zeer oude en vrij gammele) fiets van de sedert een half jaar in Leiden staande predi kant gaan vervangen. 1 ooi bereid Zoals een predikant behoort te zijn: was ds. Bovenberg gisteravond op alles voorbereid, toen om acht uur de huisbel rinkelde. Maar dat daar een deputatie van zijn gemeente stond om het even mee te delen, dat hij voortaan maar beter op vier wielen het pastorale werk kon uit oefenen, dat moest hij wel eventjes verwerken. Deze zeer geslaagde overrompelings- actïe bracht bij de aanbieders, on der aanvoering van de heer J. H. Boeleede brede grijns op het ge zicht. Ook al omdat van hun plan netje niets was uitgelekt. Geheimzinnig Enige tijd geleden is een klein comité gevormd, door mensen wie het verdroot de pastor per „pedes apostelorumof op de fiets te moeten tegenkomen. Men sloeg de handen ineen. Een groot aantal be zoeken door heel Leiden werd met bekwame spoed en met de groot ste geheimzinnigheid afgelegd. En m verrassend korte tijd was het geld bijeen. ct teas gisteravond een bijzonder leuk moment toen het tot ds. en mevrouw Bovenberg doordrong (Foto's N. van der Horst)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3