Sint Bernhards werden beroemd Topsalarissen voor studenten De kinderen van het Boshuis "nS °P SP«H&»hHe< fAtR K ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 MAART 1965 De oudste weg over de Alpen loopt via de Grote Sint Bernhardpas. De klas sieke route werd al vóór de Romeinse tijd gebruikt door de Galliërs, wanneer zij op rooftocht naar Italië gingen. En ook in de tijd der Romeinen werd deze route hoofdzakelijk door handelslieden gekozen. Zij volgden vanuit het Zwit serse plaatsje Martigny het Entremont-dal, pas seerden de pashoogte op 2472 meter boven de zee spiegel en daalden dan af naar het Italiaanse stadje Aosta. De tocht over de Alpen tussen Martigny en Aosta was niet zonder gevaar. Van een weg kon vroeger nauwelijks worden ge sproken, terwijl grote sneeuwvelden moesten worden overgestoken. In het voorjaar, wanneer de zon de berghellingen be scheen en de sneeuw deed smelten, kwamen niet zelden grote sneeuwmas sa's met donderend ge raas naar beneden. Doch men had in het ver leden geen andere keus: de Grote Sint Bernhardpas was een van de weinige nog enigszins betrouw bare overgangen, die de Alpen in vroegere tijden kenden Lange tijd heeft men in de veronderstelling geleefd, dat Hannibal, de beroemde veldheer der Carbhagers met zijn leger Een Augustijner monnik bij de grote Sint Bernhardpas. Op de achtergrond het klooster, geslicht door Bernhard van Menton. 'l Was maar een klein bericht je in de kranten «n het luidde: „De beroemde Sint Bernhards- honden, die reedt v>ele in nood verkerende menten in de be sneeuwde bergen hebben gered, zijn behalve met het befaamde tonnetje, dat rond de hals is ge bonden, tbans ook uitgerust met mistlampen, gevoed door een batterij." De Sint Bernhardshonden zijn genoemd naar Bernhard van Men ton, die 900 jaar geleden een klooster stichtten op een Zwitser se pashoogte, die nu zijn naam draagt: de Grote Sint Bernhard- en zijn 37 olifanten aan het begin van de tweede Punische oorlog (218 voor Christus) zijn befaamde tooht van vijftien da gen over de Alpen ook via de Grote Sint Bernhand-pas heeft gemaakt. Dit moge dan niet op waarheid berusten, het staat wél vast, dat Hendrik de Vierde tijdens zijn gang naar Canossa over de Grote Sint Bernhard is gegaan, terwijl ook keizer Bar- 'barossa en Frederik de Tweede deze route hebben genomen. Evenals Napoleon op weg naar Marengo. Met generaal Desaix en 40.000 soldaten trok hij tus sen 15 en 21 mei 1800 over de pashoogte, waar nu nog een eenvoudig gedenkteken voor de in Marengo gevallen generaal is te vinden. Edelman Doch diit alles is opgetekend in de wereldgeschiedenis en is voor deze moderne tijd nauwe lijks meer van belang. Dat kan echter niet worden gezegd van de tocht van de eenvoudige edelman Bernhard van Menton, die >ook over deze op een na hoogste pas van Zwitserland is getrokken en toen besloot in het onherbergzame gebied even on der de pashoogte een klooster te stichten. Na vier jaren van •harde arbeid onder primitieve omstandigheden, kwam in 1049 het klooster tot stand en toen het klaar was, werd het door Augustijner monniken in ge bruik genomen. Deze namen tevens op zich reizigers te hel pen, die op de pasweg in moei lijkheden waren geraakt. Moeilijke taak Dat was geen eenvoudige taak, want de vorst op de Grote Sint Bernhard weet 265 dagen van het jaar van geen wijken en in de winter komen tempera turen van min 30 graden gere geld voor. Doch het grootste gevaar schuilt in het voorjaar, wanneer de sneeuw smelt en de lawines komendie alles mee sleuren, wat zij op hun weg vinden. Tegen dat gevaar kon den de monniken van de Augus tijner orde maar weinig uitrich ten en dus zonnen zij op hulp middelen. Zo werd besloten op de pas hoogte van de Grote Sint Bern hardpas een der hoogste punten van Europa, dat het gehele jaar door is bewoond verblijfsruimten voor honden in te richten, Sint Bemhardhon- den, genoemd naar de stichter van het klooster, die bovendien in 1923 de schutspatroon van de bergbeklimmers is geworden. Het eertijds zo eenvoudige klooster werd in de afgelopen negen eeuwen enkele malen uit gebreid met een kerk en zelfs met een bibliotheek van 20.000 werken onder meer maar de Augustijner monniken bleven de bewoners. En de honden bleven ook om in het voorjaar, wanneer de lawines naar beneden kwamen, er met de hulpvaardige kloosterlingen op uit te trekken om inge sneeuwde, bedolven of meege sleurde reizigers op te sporen. De Sint Bernhards werden be roemd. Niet alleen om het ton netje cognac onder hun hals, maar vooral ook om hun oriën teringsvermogen, hun speurzin ep hun enorme kracht. Sinds •kort zijn zij ook uitgerust met .mistlampen, die op batterijen branden en die onder het tonne tje zijn bevestigd Barry De echte Sint Bernhards zijn helaas bijna uitgestorven en hoewel deze logge dieren op de Grote Sint Bernhand-pas nog worden gevonden (bovendien is er bij Zürich een fokkerij ge komen), begint het elders in de Alpen steeds meer gewoonte te worden Duitse herdershonden voor het reddingwerk tijdens lawinegevaar af te richten, ter wijl de Sint Bernhards vooral als waakhonden dienst gaan doen. Niettemin heeft de Sint Bern- hardhond geschiedenis geschre ven, geschiedenis, die zo'n 900 jaar geleden begon, nadat Bern hard van Menton op een tegen lawines beschut plekje in de Combe des Morts, de dodenval- lei van de Grote Sint Bernhard- Nog geen vijftien jaar geleden belde men in Duitsland het arbeidsbureau voor studenten op als men goedkope arbeids krachten zocht. Tegenwoordig zijn de studenten echter hoog betaalde arbeidskrachten. Zij vragen topsalarissen en krijgen die ook. Vandaag de dag zegt men: als niemand meer kan helpen, als het gewestelijk ar beidsbureau verstek moet laten gaan en het schoonmaak-insti- tuut de grote particuliere schoonmaak na afloop van schilder-werkzaamheden niet wil opknappen, dan is de stu- dentendienst de laatste redding. De studenten vormen de aller laatste reserve van de arbeids markt. Maar ook zijzelf zijn erg kies keurig geworden. Er is bijna nie mand meer te vinden die nog bereid is om een aanbieding als werkster of schoonmaker aan te nemen. De studenten voelen zich weliswaar niet plotseling boven dit soort werk verheven. Maar zij hebben ontdekt, dat er prettiger beter betaalde baantjes te krij- van een zwaar kleed D.M." kan krijgen die goedkoper is dan de klopmachine, komt be drogen uit. De aanbiedingen die op het ogenblik het meest bij de jonge academici in trek zijn, ne men soms zelfs deze vormen aan: „Gezocht een reisleider voor een oudere heer op diens reis naar Zuid-Amerika, alles inbegrepen, 800 D.M. gage per maand". Ruim aanbod Volop arbeidskrachten vonden ook de organisatoren van een wijnfeest, die „zeer aantrekke lijke studentes voor de verkoop van wijnmonsters" zochten. Ook een Engelsman die 5 D.M. per uur voor „conversatie in de Duitse taal" uittrok kon zich pas een klooster stichtte. En met ontzag verhaalt men in de Zwit serse Alpen en ver daarbui ten van Barry, de beroemde Sint Bernhard. die niet minder dan 41 ingesneeuwde reizigers heeft opgespoord en uitgegra ven en van de dood heeft gered. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll Tijd van kleed jeskloppen is voorbij iillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll verheugen in een ruim aanbod van belangstellenden. En 1 om zou men niet eens (donker pak vereist) gedurende tien 1 bij een huwelijk voor 3 D.M. per uur alleen maar geschenken in ontvangst nemen? Mensen tellen Waar personeelsgebrek heent staat het telefoonnummer van het studentenarbeidsbureau op de klapper. De studenten moeten bij. voorbeeld olympiade souveniri aan de man brengen (voor een niet te verwaarlozen handgeld plui provisie) of de bezoekers van eea warenhuis tellen. Verkiezingspam- fletten uitdelen of op het belas tingkantoor bij de boekhouding assisteren. De ..klassieke" studen tenbaantjes raken steeds meer in vergetelheid: zij leveren niet ge noeg op. Tuinhek verven, twee maal per week kolen uit de kelder halen, een zieke voorlezen, de haag knippen of babysitten dit I soort aanbiedingen blijven meestal I onbeantwoord. Want wie kan voor I die karweitjes 3.50 D.M. per uur I neertellen? Hoger Per maand worden er verschillende universiteitssteden tussen de 300 en de 500 baantjes door het studentenbureau bemid deld. In werkelijkheid liggen deze getallen veel hoger. Want de meest lucratieve baantjes, waartoe bij voorbeeld in Bonn hulpwerkzaam heden en vertalingen bij de ver schillende diplomatieke missies be horen. worden meestal onder .de hand geregeld. Men neemt aan. dat rond 30 procent van de Westduitse studenten in hun vrije tij baantje hebben. In ieder geval zijn het er meer dan in de statistiek wordt aangegeven: tegenwoordig worden de bijverdiensten namelijk van de studiebeurs afgetrokken. PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. laagvlakte in een bergland, 4. snoekbaars. 7. gevolg, 9. plaats in Zeeland, 10. eenmaal, 12. gemeente in Gelderland. 13. onderaards afvoerkanaal, 14. tegen, 15. herkauwend dier v.h. geslacht der hertachtigen, 18. spoedig, 20. zuil met grafschrift, 23. tegenstelling van scherts, 25. stad in Italië, 26. NederL schilder. 27. sein, 29. vreemde taal, 31. iemand die treitert, 32. zuigbuis, 27. meisjesnaam, 39. gemeente in Limburg, 40. zwak, 41. slaapziekte. 42. nakomeling, 43. een der zeven wijzen van Griekenland. 44. het oosten. 45. de heilige stroom in Voor Indië. Verticaal: 1. stadje bij Como, 2. ovenkrabber, 3. zijtak Rhone. 4. stok met voettrede. 5. slaapziekte, 6. wollen weefsel, 8. plaats in Drente, 9. zijtak Douro, 11. snede, 16. Papegaai als aanspreking. 17. stad in België, 18. werf (ZN), 19. bloem, 21. plaats in Italië, 22. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 23. boomloot, 24.denkbeeldige inhoudsmaat. 28. specerij, 29. winteroverjas, 30. lusthof, 33. vrucht, 34. oplopende vlakte, 35. dik penseel, 36 metalen staaf, 38. werk van Ibsen. 40. twijg. schrijven. Nou, jullie kunnen het hoor. En de puzzel vond je ook wel leuk, geloof ik. Sommi gen hadden er een heel mooi plaatje van ge maakt. Veel meisjes schrijven over hun ver keersexamen. Ja. het is altijd spannend hè, een examen. Verschillende nichten moeten er deze weken aan geloven. Sterkte ermee, hoor. Van de neven hoort tante Loes weinig over verkeersexamen. Jullie zullen het toch ook wel moeten doen? Stel je voor, jongens behoren het toch zéker te weten, wat jullie. En de meisjes handwerken graag. Er worden hele pakjes, jurk jes en kussens gemaakt. Knap hoor. Weer bracht de post deze week mooie kaarten voor tante Jos en veel goede wensen voor beterschap. Hartelijk dank namens tante Jos. En we eindi gen met cén hoeraatje voor alle jarigen!!! We gaan nu eens naar de puzzel kijken. De goede plaatsnamen, zoals ze op de borden be horen te staan zijn: Edam, Helmond, Assen en KE"P"„r wie eUn de pröeed! 1II!IHI»BIPIIII1I|I De hoofdprijs is voor ELLIE school ook een beetje feest ge- KAAT, NAALDWIJK, en de I vierd? Heb je al een zwemdi- troostprijzen gaan naar INEKE j pioma of ben je daar nog voor DE JONG, GORINCHEM en aan 't leren' KEES KNAPE. NUMANSDORP. I Je krijgl je pnjs n£)g hoor_ Hier komen de brieven. Arina de Graaf. Langerak. Als Tsjonge, wat heb jij veel voor tante Jos weer beter is zal zc 'm je verjaardag gekregen. Elly vangauw versturen. Heb je nog even Elderen, Berkel. En zulke mooiegeduld? Is je kussen zo mooi dingen, hè. Was het een gezellige geworden? Ben je nu weer met dag? Is de kookles goed gegaan, I een pakje bezig? maandag? Wat een lekker eten Dat wordt Tante Loes heeft het nog niet veel gezien. Hoe is het maandag gegaan, Annie Hagen, Reeuwjjk? Een beetje meegevallen? Ja, je vader zal het nu erg druk hebben met de boerderij. Wel leuk zeker, al dat jonge vee. Wat heb jij al veel op handwerkles gemaakt. Je doet het graag, hè. En straks ga je naar de huishoudschool. Daar zal je nog wel moeilijker dingen moeteD maken. Hoe gaal het met je moeder, Trudl Hagenaar. Gorinchcm? Al weer wat beter? Wens ze maar van harte beterschap. Wat voor kleur krijgt je kussen. Was het woensdag een gezellige dag? Heeft je broertje veel gèkre- Ha, Tineke Hamstra, Willem stad, droom jij zo van Swiebcrtje en nu heb je weer zo'n spannend boek. Niet goed voor je nacht- i rust hè. Wat fijn dat je moeder weer thuis is. Groot feest ge- j weest? Heb je intussen al een pakje voor 't feest van de stad? oord, je was net een weekje te vroeg en dan geldt de puzzel niet. Wat leuk dat jouw club de wisselbeker won. Ging het stukje goed? En nu maar weer je best doen voor volgend jaar. Jij krijgt de prijs ook nog hoor. Mya van Dueren den Hol" lander, maar je moet even wach ten tot tante Jos terug is. we vergeten het niet. Tante Loes weet het nog wel dat ze vorig jaar ook met jou geschreven heeft. Een brief in een enveloppe en over de post is veel echter, hoor Myra, vind je ook niet? Dinsdag een heel prettige dag gewenst. Mag tante Loes eens van jou horen wanneer je jarig bent en hoe oud je bent. Lea Hooger- werf, Rotterdam? Schrijf je dat als het je beurt weer is? Heb je zo'n fijne dag gehad, zaterdag, Anneke de Jong, Lex- mond? Wat heb jij een mooie cadeaus gekregen, zeg. Laat je je wekkertje 's morgens aflopen? Jammer dat jij geen crocus- •akantie meer hebt. Bets door M. VAN NUIS-ZUIDEMA jij daar ook z Vind je f moeilijk, de beurt, Elly. Hou zanguitvoering, Beppie de Graaf, Nieuwcndijk. Tante Loes is vroe ger ook op een zangkoor geweest ond de uitvoering altijd erg Gorkum? Nou, je hebt het keurig leuk. Ben je al lang op 't koor' gedaan, hoor. Maar wel de puz-Wat fijn dat je boodschappen zei insturen als de letter E aan j doet voor de buren Daar help je de beurt is, zal je daar ommevrouw wel mee. hè. Ja. Swie- denken? Heb je 't zo naar je zin bertje was leuk. zaterdag, op school? Wat heb jij nog j Anje Groeneveld, Hardinxveld- kleine zusjes, ze zijn zeker wel Giessendam, vertel je de volgen lief. J de keer wat over thuis en Heb je fijn vakantie, Piet Feynenbrink. Capelle a/d IJssel? Wat ga je allemaal doen? Zwemmen? Hou je de kleine konijntjes allemaal of heb je daar geen plaats voor. Tineke de Frel, Dinteloord, hoor. Ja. je kunt alleen meedoen j als je letter aan de beurt is, i Willy. Als je daar niet op let u-:hele tijd dat je kan i "'Ichriif ie de voleende kom- «n ee,ns .Yri^ h°ewel het erg druk briefje bij de oplossing, Leo den 1 hentmi nicM aThè Ja"'^ wor^t Ilartoe. Oude Molen? bent nicht-af, hè. Ja. je wordt er wat te groot voor. Je hebt een hele tijd mee gedaan, hoor. Dag Bets, hartelijk bedankt voor 't schrijven. Laat je zusje Gerry nu maar een nichtje worden. voorzichtig op 't school? Je komt nu pas in de krant, Willy de Groot, Leerbroek, om dat je brief te laat kwam. En van jou ook. Fas dc Groot, Leer broek. Voortaan op tijd insturen, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. hannekemaaier, 11. eden, 12. mede. 13. met. 14. leven, 17. rad, 18. er, 19. Bena res, 21. me, 22. dol, 23. gen. 25. rex, 26. ale. 28. roe. 30. lommer, 31. nopens 32. lee, 33. kog, 35. est. 37. rel, 39. ent, 41. Tl., 43. regelet, 46. br., 47 aak, 49. kerel, 50. roe, 51. adie. 53. vore. 54. Retranchement. A.M., 8. Ier, 9. Edam, 10. reden 14. lel, 15. vaal, 16. neg, 19 Boxmeer, 20. serpent, 22. Demer 24. noest, 25. rol, 26. ark, 27. eng 29. ent, 34. oker, 36. staar. 38 Lek, 39. eel, 40. kreet, 42. lade 44. geen, 45. Lech, 46. Bon kit. 50. roe, 52. er, 53. VM. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: ..Puzzei- oplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2.50 je jarig bent en misschien je nog wel wat te vertellen. Ja, de zon wil wel schijnen de laatste dagen, hè, Pieter van Gammeren, Genderen. Ga je er dan fijn op uit? Ben jij ae briet vergeten. Francicn van Gastel, Kruiningcn? Hij zou nog komen, schreef je. Nou, we houden m te goed. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Wilma Goudkamp, Den Bommel. Heb je een fijne lag gehad met veel cadeaus? Op blijven de brieven liggen. En dat is niet de bedoe ling hè. Help jij je moeder zo fijn? Heb je alweer een nieuwe buurman op school. Fas? Je hoeft niet op een briefkaart te schrij ven, hoor Een brief vinden we altijd gezellig. Nou, jij bent zeker verwend. Trudie de Groot, Bergschenhoek. Wat heb jij veel cadeaus gekre gen en zo'n fijne dag gehad Zijr. er veel vriendinnetjes geweest? Is het knikkertijd bij jullie Hartog, Oude Molen? Dat is lang geleden, Cobl den Hartog, Leerdam, dat we wat van je hoorden! Heb je de vorige brieven goed geadresseerd? Heb je al verkeersexamen gedaan? Het zal r Het zal nu wel beter gaan. hè i5 rheW worden "&V d^HeV'seh^ peoS S"1's dd,arHzÓ"óoSo?hhé h« P™"*- Maar waar jij woont toch ook'IJ Neede puzz€l ijk, hè Inel chem. Waar opa? In Gorkum of buiten de stad. Ben je de hele zaterdag geweest of nog langer? Jij mag ook meedoen hoor Jacob dc Jong. Waddinxveen. Maar dan alleen als de letter J aan de beurt is. zal je daar eocd op letten? Hoe gaat het met je, Meiny de Jong, Ouderkerk a/d IJssel? Al weer een beetje opgeknapt? Jul lie hebben veel versjes gezongen met 't koor op de uitvoering en je kreeg nog lekkers toe. bofte je even Waren de pannekoeken lekker? Dag Wilmy dc Jong, Moor drecht, wil jij ook meedoen? Je hebt keurig verteld hoe je heet 0 geno teerd, hoor. Een heel prettige dag, w dag, Aline v. d. Heiden, Woer den. Heb je een verlanglijstje gemaakt? Komen je vriendinne tjes spelen? Leuk, dat je ook een nichtje wilt worden. Je hebt keurig je geboortedatum opgege ven. Wimmie is een kleine guit, hè. Is z'n oortje weer beter? Nou, Arie van Heiningen, Al- blasserdam. het was net op het nippertje, hoor. Maar zo je ziet toch nog bij. Is dat Deze week weer eens een gemak kelijke puzzel, meisjes en jon gens. Wat moeten jullie doen? De namen van de ge nummerde voor werpen van links naar rechts invul len in de hokjes, die hetzelfde nummer hebben als het voorwerp. Wanneer alles er in staat is er van af hokje 1 van boven naar bene den een woord gevormd. En welk woord is dat? De oplossing moeten jullie in zenden vóór dins dag 16 maart. kom je niet gevaarlijk spelenin rietgors, zo vlak bij het water? Ja, wat zal jc zwart zien als je eruit komt. Een morgen extra vrij is leuk, hè. Je hebt een prachtig cadeau gekregen, Ina Herwig, Nw.-Lek- aerland. Je poetst er zeker nog al eens op. Altijd hè, als je fiets pas nieuw is. Dan ben je er zo zuinig mee. Hoe is het gegaan dinsdag, een beetje meegevallen? Jo brief was keurig, hoor Het blaadje hoeft niet groter, als je maar netjes schrijft eD dat heb je gedaan. Ida Heus, Oud-Beijerland vertel je de volgende keer, als je weer aan beurt bent, iets over "thuis of school? En wanneer ben >e jarig0 Ja, Kees Heuvelman Ouder- Kaaden. Berkel Dat gaat zeker wel fijn. met je vriendinnetje. Harry Jonkers, Gameren, als je weer de oplossing instuurt en alleen als je aan de beurt bent, hoor schrijf je dan eens een briefje erbij? Jij bent ver weg geweest, Paula de Jongste, Ridderkerk, helemaal naar Frankrijk. Dat was zeker wel een fijne dag. Was je niet moe 's avonds van het autorijden? Zijn je buurmeisjes Hoe oud ben jij, Yvonne kerk a/d IJssel. HHR geleden dat je naar de brieven bus schreef. Leuk weer eens een brief van je te krijgen. Het is donderdag zeker wel groot feest geweest. Zijn je opa en oma nog goed gezond? Je moet een eind fietsen naar school, hoor. Gezellig dat jij ook een nichtje wilt worden, Erna Heijblom, 's- Gravenmoer. Je hebt een keurig briefje geschreven, Is je broertje zo'n grappenmaker? Heb ie het je zin op de huishoud- knappe dichteres. school? Je bent Corien Hielkcma, Willemstad. Ik vind dat je het netjes gedaan hebt. Je hebt er een prijsje mee gewonnen, hè. Wat heb je de vorige keer voor prijs gekregen? Jammer. Elly van 't Hof. Rijs- ben je jarig? Schrijf je tante Loes dat als je weer aan de beurt bent? Jij bent zo fijn op de padvin derij, Marijke van Kampen, Rot terdam? Kan je al goed op de blokfluit spelen. Doe ie 't ook samen met je broertje? Krijgen we dé volgende keer een lange brief. Adric Kelfkens, Vreeswijk? Dat is me ook wat, Maarten Klop, Berkel, om jou in de sloot te gooien. Had je ruzie met je vriendjes? Jij bent ook al zo'n speldjes-spaarder. Je hebt er erg veel. hoor. Is je zusje nog ziek? Ze is erg verwend hè met het poppenhuis. Vind je het puzzelhoekje zo leuk. Kees Knape, Numansdorp? Kijk je er elke keer naar uit? Nu is het dan weer zover en kunnen (Vervolg) „Fijn, dan hebben we toch succes gehad. Net goed voor zo'n opscncpper!" Nog een poosje bleef het drie tal p.. ten. Het begon al dontt'.-- te v-oiden, toen ze ontdekten, dat ze gauw naar huis moesten. DE INBRAAK Janme had de volgende mi.- gea iuist de ontbijttafel ru'-md, toen Boudewijn aan kwam hollen. Buiten adem viel hij op een stoel neer. „Er is gestolen.... m'jc fie a nog n „Hen. Dix!' i.ep Jannie onder aan de trro, .Komen jullie ied« bened-n Er gestolen op hit Hun:" B>;ti( Met ten slag viel de stoel waar I ik op zat op de gr nd ne jongens vochten om het eerst hei eden te zijn. D k I w: it de leunix.te bemachtiger en was in een rutsj beneden. Hen was met een r-aar sprongen j.c- Moeder. g'-hrokken van het lawaai k" am ook al Inter.. Houden jullie nu eens evei nond. dan k3n Bodewijn ten.: te vertellen. Is het erg?" i Volgende week ven Cg<S<3<^cK»CScK9CSc(<»<!8<S<3CSc^ïOv>-->I- jJO&tO.*- je ooms en tantes en oma en opa het ook lezen. Tante Loes is nog piet op de Van Brienenoordbrug geweest, maar hij is erg mooi. schrijf je. Ben je er lopend overheen geweest? Dag Hans Koen, Bergen op Zoom. Jij bent ook weer aan de beurt, hè. Je moeder en vader gedaan in 't bos! Daar zal het straks wel weer mooi worden als de bloesem aan de bomen komt. - Het was toch een gezellig briefje, hoor Henny Koerselman, Bleiswijk, al was hij maar kort Misschien de volgende keer een langere? Dat zal niet zo leuk geweest zijn, Aarjaen de Kok, Waddinx veen, toen je amandelen eruit moesten. Gaat het nu wat beter? Het beste hoor. gende keer mee als de letter K aan de beurt is? Schrijf je er dan wat gezelligs bij, over school bijv, en heb je nog zusjes of broertjes? Jij hebt ontzettend veel speld jes, Dickie Konijnendijk. Oud- Beijerland. Heb je ze allemaal opgeprikt? Tante Loes leest ook graag, hoor. Heb je je kamer zo netjes opgeruimd? Ja, dat staat direct veel netter. Wat een grap pig kaartje had ie bij de Dlant gedaan. Als tante Jos beter is krijg jij je prijs hoor Reine Koole, Rot terdam. Kan je nog even wach ten? Is de kijkavond leuk gewor den? Veel spelletjes gedaan? Hoe is het nu met je, Hcleen- te Koole, Rotterdam? Weer he- letnaal beter? Gaat het goed o' school? Mag je je schriften mee naar huis nemen? Ben jij op zo'n fijne cluh, Piet Koomans, Bergen op Zoom. Is je konijntje al af? Mag je 't dan mee naar huis nemen? Hoe was de film?— Wil je tegen Lenie zeggen dat ze de prijs nog krijgt, Joke de Kootcr, Boskoop? Tante Jos zal het verzorgen als ze weer beter is, hoor. Hoe gaat het op school? Heb je al crocusvakantie gehad? Wordt er bij jullie zo ge bouwd, Jan Kraak. Oud-Beijer land? Jammer dat de boomgaard nu weg is, hè. Hoe was de uitvoering van Tom Poes? Is de hond zo graag bij jou? Speel ie veel met hem. Hoe kom jij aan zo'n zere hand. Jan Jans, Den Haag? Ge klemd? Heeft 't pijn gedaan? Dus het is zaterdag feest voor jou. Een fijne dag hoor. Heb je een verlanglijstje gemaakt? Is Kees alweer beter? Is je kamertje mooi geworden, Cobi Jans, Den Ilaag? Heb je veel plaatjes? Je hebt je koe koeksklokje zeker ook wel opge hangen. Knap hoor om dat zelf te kunnen maken. Leuk versje heb jij gemaakt Babs Hol, Schevenlngen. Hele maal zelf bedacht? Doe je dat i graag Wil jij tante Jos kaart sturen, Ina Jol, Sclievenin- gene Dat zal ze erg leuk vinden. Stuur 'm maar gewoon naar de krant. Daar mag je je poëzieal bum ook naar toe sturen. Jam mer voor je hè. dat het deze winter zo weinig gevroren heeft Hoe is het gegaan dinsda Ellie Kaat. Naaldwijk? Ben geslaagd? Wat een avontuur met de poes was dat. Wel een beetje zielig was het. Wil jij zo graag een nichtje worden, Loesjc Kolter, Den Haag? Dat kan hoor, hartelijk welkom. Als de letter K weer aan de beurt is doe je dan ook met de puzzel mee? Wanneer ben je jarig, schrijf je dat er dan bij? En vertel ook eens iets over school of thuis,, doe je dat? Wat kan jij mooi schrijven, Vind je zeker wel fijn als pappa voorleest. Kan je zelf ook al een beetje lezen? Jij hebt ook nog een prijs te goed, Coby v. d. Kruk, Den Haag. Als tante Jos beter is krijg je 'm thuis gestuurd, hoor. Nog even geduld, hè. Hoe is het verkeersexamen gegaan? Goed? Heb je al een zwemdiploma? Een tuindlploma wel, schreef je. Ze ker wel leuk een eigen tuintje te hebben. Dag Marianncke v. d. Haak, Noordwijk a/Zee. Jammer dat de puzzel te moeilijk voor je was. Maar een andere keer gaat het misschien beter. Ben je fijn aan 't zwemmen leren? Ga je ook wel eens naar zee? Woon je daar dicht bij? Jouw brief is een hele tijd blijven liggen, Margreetjc Kooy, Leimuiden, Je had de vorige keer niet op je beurt gelet. Heb heb je vast wel genoeg, duurt nog een hele poos voor jc weer op de schaats kunt staan, hè. Heb je dat muizengedichtje zelf gemaakt, Krijna Kuyt, Kat wijk a/Zce? Leuk versje hoor. Schrijf je ook eens een briefje bij ie oplossing? Meisjes en jongens dc brieven bus is weer helemaal leeg. De letters L t/m R zijn nu aan de beurt. Doen jullie net zo je best als deze nichten cn neven? To4 de volgende keer! TANTE LOES

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 18