i WEL FLAIR, NIET HAUTAIN SKAI legio mogelijkheden BB BI EENS? AKMMlKsr Zindelijk worden een samenspel LAATSTE JAREN GROTER VRAAG Uw ervaringen met de woningnood ZATERDAG 13 MAART 1965 rplEN MEISKES liepen op hun tenen met kleine stapjes in de I "Xl* t rondte, ze droegen „rietmiek-schoen- pWjjt. tjes".Hakjes aan" klonk de mannen- f stem en ze haastten zich de hoge wiebeis aan te trekken. Een beetje ^■t L zot gezicht: donkere, blonde, kastanje- kleurige en zelfs een Westindisch type liepen daar heel charmant in balletpakjes (en ze hadden het écht koud) daaronder de chique schoen tjes die helemaal niet pasten bij de blote armen en benen. Ernstig, en soms met een zweem van een glim lach volgden ze de aanwijzingen van hun leraar, om de beurt maakten ze een halve draai, hele draai, T-vorm, draaien op de ballen van de voeten. En ze hieven dapper het hoofd bij het vermaan: „niet naar de grond kijken". Dit hadden ze allen gemeen: hun slank, lang figuurtje en de verbeten wil om esn goede mannequin te worden. Geen dagelijkse luierwas, geen gevlag aan de gevel, geen droogproblemen, welke jonge moeder lijkt dat niet een ideale toestand? Zinde lijk worden gaat niet vanzelf het is voor de peuter een hele toer! Hij moet daarvoor drie dingen beheersen: zijn aandacht richten op één ding, zijn spieren baas zijn, en waarschuwen van tevoren. Zindelijk worden is een samenspel tussen moeder en kindsoms kan vader ook goede diensten bewijzen. De beste middelen? Vriende lijkheid en geduld. Uw kind moet begrijpen, wat u van hem verlangt, en zijn blaas- en darmspieren enigszins kunnen beheersen (dus een poosje droog kunnen blijven). Voor de leeftijd van 15 maan den moet u beslist niet beginnen met zindelijkheidstraining. Begin met de grote boodschap, een op lettende moeder ziet wel, wan neer de peuter hieraan toe is. Laat hem het resultaat zien en prijs hem. Met het plasje heeft u na de maaltijd en het slaapje het meest succes. Blijft het in het begin bij opvangen, en merkt de kleuter dat u hem groot vindt en nooit boos wordt als het eens niet lukt, het kind zal gauw begrijpen waar het om gaat. Niet spelen Het is show-seizoen, onze re dactrices geven u verslag van de collecties van Paryse en Neder landse couturiers. Al het moois dat ze voor ons zagen werd ge showd door mannequins. Wij bezochten zo'n mannequinschool. waarvan er in Rotterdam. Den Haag en Amsterdam te vinden 1 beschikt. Haar maten, confectie, ster-mannequin zyn. Mannequin is een zeer zwaar ren zijn beroep, zegt de heer Charles willen ze René vóór de aanvang van de aanmelding. Laler spelen Rotterdamse opleiding in dat clame-filmpjes, free-lance man- haar type, haar vriendelijkheid, den? Voor dat laatste moet een bepaalde aanleg om te acte* vloeiend de moderne talen een paar van. Wat spreken. Als er een klein, gezet vraag ik me af bij de typetje komt, dan zal ik de opleiding vast niet stimuleren, dat wordt maar een debacle. De ouderwetse pand aan de 's-Gra- nequin worden (en daarvan aspirant mannequin leert al vendijkwal 49. Eerst wordt be- droomt iedere mannequin), al- oordeeld of een meisje of jonge leen maar foto-model, assisteren vrouw over de vereiste kwali- bij de in- en verkoop van VAN BLOEM EN PLANT YJLTAT het tapijt is voor Uw kamer, is het gazon voor Uw tuin. Het is de basis waar de rest zich bij moet aanpas sen. Zoals een groot vloer kleed de kamer groter doet schijnen, zo geeft ook gras de tuin een groter aanzien. En een gazon geèft rust, mits hét gras van goede kwaliteit is en het onderhoud niets te wen sen overlaat. Een stoppelveld met uitstekende plukken, niet bijgehouden randen, wekt al leen maar ergernis. En wie geen tijd wil of kan geven aan zijn gazon, kan er beter niet aan beginnen en in plaats daarvan een geplavei de tuin nemen. Altijd netjes maar duur in aanschaf en minder warm en gezellig. Maar wat weet de doorsnee- liefhebber eigenlijk van gras? Weet hij dat er talloze soorten gras bestaan, éénjarige en over jarige, fijne en grofblad'ge? Dat ccn goed gazonmengsel héél be langrijk is, om van een met liefde gezaaid gazonnetje ook werkelijk veel en lang plezier de door de veranderde inzichten van graszaadkwekers en selec- tiebedrijven ten opzichte van te gebruiken grassoorten, de wijze van zaaien, de grondbewerking en bodemgesteldheid, is het voor elke liefhebber, die van plan is een gazon aan te leggen toch zeker van belang hier iets naders van te weten. Geen kalk Vroeger leerden wij dat voor een gazon kalkhoudende grond gewenst was en een diepe grondbewerking van twee steek (pl.m. 60 cm) noodzakelijk werd geacht „Nee." zegt nu de wc- tenschappelijke staf van hel graszaadselectiebedrijf, .inte gendeel, kalk is ongewenst voor fijne gazongrassen en alleen op zéér zure grond kan toevoeging van kalk nodig zijn". Bovendien heeft men ervaren dat de ge vreesde onkruiden ziah op kalk houdende grond sterker ontwik- Het diep spitten is ook uit de tijd en men acht 1 steek (pl.m. 30 cm) diep omwerken vol doende. De meest ideale toe stand voor een gazon is een humushoudende. vochthouden- de. vruchtbare en goed doorla tende grond, vrij van onkruid. Wie geen flauw idee heeft van de samenstelling van zijn grond, kan. mede in verband met de noodzakelijke bemesting, het beste vooraf een grondmonster laten nemen door het Bedrijfs- laboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Oosterbeek. En dat geldt ook voor U mei Uw stads- of volkstuintje! Omkeren Tussi i half r half ii iugustus tot oktobei met dc meeste kans op succes gezaaid worden. Hoewel het beter is de grond maanden van te voren te bewerken, komt dc liefhebber daar meestal niet toe. In elk geval behoeft een oude, lelijke grasmat niet opgeruimd te worden, maar in grote stuk ken gehakt omgekeerd onder de eerste steek gebracht, waar hij later in humus overgaat. Met de goede kant boven gaat hij al licht doorgroeien, wat de bedoe ling niet is. Eerst de bovengrond egalise ren en er oude verteerde stal mest over uitspreiden, bij voor- beeld 110e kubieke meter op 10 vierkante meter oppervlakte. In de bovenste steek spitten en een week voor het zaaien nog 4 a 500 gram gazon-korrelmest uit strooien en inharken. De grond laten zakken of vast aantrappen of met de grasrol bewerken. Goed gelijk harken en 200 a 300 gram gazonzaad per 10 vierkan te meter uitstrooien, zowel in de lengte als in de breedte en dit luchtig inharken Een sterk en fijn gazon geeft b.v. een mengsel van 40 pet. gewoon struisgras en 60 pet ge%voon roodzwenkgras, terwijl er op 't ogenblik ook een selectie hard- zwenkgras in de handel is. dat een fraaie veerkrachtige gras mat geeft zonder vermenging met andere graszaadsoorten. Uw zaadhandelaar kan er U meer van vertellen en U ziet dat gras zaaien zo'n heksentoer niet meCr A C. MULLER-IDZERDA. gauw, dat ze wél flair moet tonen, maar vast' niet hautain uit de hoek moet komen. „De mannequin verkoopt niet zich zelf, maar de kleding die ze showt", constateert de heer Re né nuchter. Hij komt uit de wereld van de. showbusiness, en beheert o.m. in dit pand het Nederlands Theaterbureau on der zijn naam. MEER BEHOEFTE De laatste tien jaren is er in ons land meer behoefte aan modellen en acteurs: reclame filmpjes, advertentie-campag nes, modeshows tot in de klein ste plaatsen, en als straks op het derde net ook reclame in de televisie komt, dan moeten we goed zitten. Dit bracht hem op het idee, zijn mannequinschool te openen. Bij voorkeur worden de lessen in clubverband gege ven, ze duren vier maanden en kosten hier 175,—, daarvoor krijgen ze eens per week een les van twee uren. De opleiding omvat bewegingsleer, uiterlijke verzorging, hygiëne, make-up, coiffure, uitspraak en dictie, dragen en „brengen" van ver schillende kleding, accessoires, manicure, soms voetverzorging. GEEN GLAMOUR Het is een vrij sobere kamer, grijs zejl op de vloer (koud!), wat stoelen, in de oude tussen- kamer, gelegenheid tot omkle den en make-up, dat is alles, geen spiegels, geen verdere poespas. „Ik streef ook niet naar glamour" zegt de heer René. „Integendeel, ieder type moet haar eigen natuurlijkheid naar voren brengen, zeker voor Ne derlandse begrippen is dat ge wenst, dat gewone wordt hier veel meer gewaardeerd. Er wachten de aspirant-man nequin wel enige dreunen op het hoofd: droomde ze ervan voor het voetlicht in prachtige gewa den op dikke tapijten te mogen schrijden met een klaterend ap plaus na afloop, dan ontnuchtert de praktijk al gauw. De „eer ste" mannequins in een show dragen de „grote stukken", als je begint krijg je maar een klein rolletje in het geheel te 6pelen. Meestal wordt het be roep gecombineerd met foto model. Reken maar dat het uren poseren onder hete lampen, al tijd maar vriendelijk kijken en vooral zorgen dat je ogen niet moe zijn, het op tijd zijn voor afspraken tussen Groningen en Maastricht, de nodige zelfbe heersing kost. Mannequins zijn in de regel hardwerkende, spor tieve vrouwen die er plezier in hebben de kleding zo goed mo gelijk te brengen. Tussen het showen van de verschillende stukken hebben ze soms drie minuten voor het omkleden en opnieuw opmaken van het ge zicht, en dan maar weer fris en monter de planken op! „SPELEN' poses zijn allemaal hetzelfde. De andere vallen haar bij, ze bekijken goed de foto's in aller lei bladen. Ze hebben gelijk, zegt de heer René. Ze moeten hier leren, te durven poseren, daar hebben ze later bij 't sho wen gemak van. Ze moeten met een een houding weten te vinden, als een fotograaf een plaatje toil schieten. Waar Iaat je je han den? Een klassiek probleem waar hier raad op is gevonden. Geen wonder dat verschillende dames dan ook privéles aanvra gen. Namen laat de instructeur niet los, maar je zou je kunnen voorstellen dat een stewardess, een burgemeestersvrouw, een cheffin-inkoop, een Tweede Ka merlid, een TV presentatrice belangstelling hebben voor de op leiding. TRUC Hand- en voetgymnastiek, oefeningen voor de buikspieren, praktische raadgevingen volgen elkaar in snel tempo op. De leerlingen worden kennelijk moe, veren op als ze hun eigen mantel of jas mogen showen. De aarzeling, de verlegenheid, het naar de grond kijken, aarzelend om goedkeuring vragen, vallei* als bij toverslag van ze af. De meesten voelen meteen aan, hoe je een voering, een kraag, een capuchon moet tonen.De groot ste verandering voltrekt zich bij het blanke meisje. Eerst zat ze wat huiverend in elkaar gedo ken, knipperde nerveus met de wimpers. Bij het mantel-showen kwam ze met haar schattige bontjasje op, wég was de géne en ze had meteen de flair met een nonchalante beweging de mantel van haar schouders te laten glijden en met een char mant gebaartje van voren bij een te houden. „Kijk nou" le raarde de heer René. „zó gaat het bij bont ook in 't echt. Zie die rug eens lekker wijd vallen: een truc, want de koopsters denken een enorme vel bont te kopen, maar het is de voorruim te die naar achteren valt!" Ge lukkig in haar bontje loopt de leerlinge (ze is kleuterleidster) VV'i, LUCHTIG „Als er een lady-speaker is. moet je haar gegevens opvol gen; is er geen. dan bekijk je elk stuk dat je aantrekt op bijzonderheden en let er ook op. dat te showen". Nooit aan de kleding trekken, alles even luchtig doen. niet uit model maken door diep in de zakken te gaan hangen, maar elegant vier vingers erin stoppen, de duimen er uit Mantels gewoon uit laten glijden en met een klein gebaar al lopend beetpak ken. Handen niet te hoog op de heupen (je lijkt wel een was vrouw), schouders naar achte ren, dat noteerden we allemaal die avond. Voor dit beroep zijn sterke benen, letterlijk en fi guurlijk, nodig, die de weelde van het uiterlijk vertoon kun nen dragen. Déze school neemt alleen maar meerderjarige meis jes aan. minderjarigen alleen met toestemming van hun ouders! Zet u dat er vooral bij, anders krijg ik volgende week weer een stormloop van teeners die ik moet teleurstellen. Want een carrière als mannequin lijkt veel meisjes sprookjesachtig toe. Zet het potje altijd op dezelfde plaats, een kindertroon is een plezierig hulpmiddel. Laat het ondertussen niet spelen, haal het eraf zodra er iets gekomen is. Een kinderstoel met potje erin is uit den boze. Durft u het: de plasticbroek en celstofluier eens te vervangen door een gewoon onderbroekje? Het doet soms wonderen doordat de celstof alles absorbeert voelt het kind niet, dat het nat is. Als jonge tjes mogen staan dan zullen ze dat belonen door hun prestaties. Natuurlijk gebeurt het in het be gin nog dikwijls, dat zoon- of dochterlief komt vertellen, als het onheil al geschied is. Het is een bewijs dat hij snapt, waar het om draait, maar hij kan zijn spieren nog niet helemaal be heersen. Als het kind in zijn spel verdiept is, ontgaat hem nogal wel eens iets. Rust Zorg voor warme voetjes, rust voor het slapen gaan, aandacht bij de komst van een nieuwe ba by, niet te warm dek, blijf op gewekt, (jawel!) luiers en broek jes wassen en op een gegeven moment ontdekt u opeens: de boeren hebben overwonnen u kind is hélemaal zindelijk! Deze en nog meer goede wenken vindt u in het vouwblad dat voor f 0.45 het uwe wordt door storting van dit bedrag op giro 125635 van het K en O Voorlichtingscentrum te Rotterdam, 's-Gravendijkwal 60, dat het uitgaf in samenwerking met de Nat. Federatie voor Huish. en Gezinsvoorlichting. Het woord „kunststof" geeft ons neg altijd een zekere „namaak-smaak" in de mond. De materialen echter die achter deze naam schuilgaan, zijn in velerlei opzichten zo uitermate bruik baar en doelmatig dat zij niet meer uit onze wereld weg te denken zijn. Onweerlegbare cijfers to nen dit aan: de wereldpro- duktie van chemische vezels bedroeg in het jaar negen tienhonderd nog geen 1000 ton, in negentienhonderd- zestig was dat al 3.312.000 ton! Synthetische materialen vol doen aan verbazingwekkende eisen en kunnen voor vele doel einden beschikbaar zijn. Er zijn chemische vezels, die voor de fijnste dameskousen, maar ook voor tandraderen, voor chirurgi- Het ons allen wel bekende skai is ook zo'n materiaal met vele mogelijkheden. Er worden niet alleen tassen, koffers, ceintuurs en handschoenen van gemaakt, maar het wordt ook toegepast in de confectie- en meubelindus trie en de laatste tijd zelfs in de auto-industrie. Nieuw Een nieuw skai-produkt is skai-Velissa, een kunststof op textielbasis die heel veel gelijke nis vertoont met suède. Dit nieu we materiaal is door de leder- warenindustrie zeer goed ontvan gen. Men maakt tassen helemaal van Velissa of gecombineerd met een harmoniërende tint in skai Dur. Wij zijn van mening dat dit nieuwe skai-produkt goed door het publiek ontvangen zal worden, daar dit materiaal tiiterst geschikt is voor de fabri cage van elegante en modieuze damestassen. TV/"AT EEN wonderlijke ervaring: een pakje brieven te hebben waarin de een voor de ander zegt dat zij bereid is eens naar een briefvriendin toe te gaan. De een heeft een drukke baan, de ander kinderen die nog niet naar de lagere school gaan, weer een ander een groot gezin, zeven kinderen tussen de zes en drie en twintig jaar, maar op de een of andere manier moet het maar kunnen. Wijkverpleegsters zijn er bij, en onderwijzeressen, mensen die toch genoeg ménsen zien overdag en ieder zegt hetzelfde. Het moet toch kunnen. Maar dat is niet de enige won derlijke ervaring. Nog wonderlij ker is dat ik door alles wat zij mij vertellen, die briefvriendinnen, de neiging krijg de rollen om te keren, ze naar elkaar te sturen, en niet meer scheiding te maken tussen hen die nodig hebben en hen die willen geven; ik zie duidelijk, zelfs bij de brief van de allereenzaamste, dat het nooit al leen krijgen is, of alleen geven, maar dat deze beide in ons leven wisselen. AF HEEFT soms de wijkverpleeg- ster niet nodig dat zij vanzelf sprekend voor het eten 's zondags wordt uitgenodigd in het gezin waar zij zo van harte binnenvalt, helpt, zit te praten, de buitenwereld wat doet binnenwaaien voor een van kamer tot keuken lopende huisvrouw? En heeft soms de huis vrouw niet nodig dat een jong ding aan wie zij bereid is aandacht, gezelligheid te geven, haar op fleurt met moppige verhalen? Haar een boek leent? En anders- Heeft een serieuze oudere op haar tijd geen dolle jongere nodig? Heeft een, nogal gauw bergen ziende jongere niet eens behoefte aan een wijze, warme oudere? Je bent nooit één ding, dat voelt iedereen die in een brief dingen wil gaan uitleggen. Je bent er wel duizend en dat is soms zo verwarrend. Waar is de ander die je neemt zoals je bent? Schoenenbeurs De achtste internationale schoe nenbeurs Nederland zal op vijf, zes en zeven april a s. te Utrecht worden gehouden. De beurs zal door grotere belangstelling uit het buitenland vijfentwintig procent groter zijn dan die van verleden jaar. Om deze reden is de beurs dan ook verplaatst van de Juliana- hal naar de nieuwe IrenehaJ, eveneens aan het Croeselaanter- Naast de ruim vijfenzeventig buitenlandse schoenenfirma's (met name uit België, West-Duitsland, Frankrijk en Italië) zullen ruim honderdvijfenzeventig Nederlandse firma's vertegenwoordigd zijn. De beurs is geopend van negen tot vijf uur en op zes april (de tweede dag) bovendien 'savonds van halfzeven tot halftien. Niet zo zwaaien met dat éne been, maant de instructeur, we zijn hier niet bij de Marva. Niel zo trein-halerig, hoort een an der aspirant-mannequin zich toegevoegd. In rechte lijn blij ven, anders val je van de (denkbeeldige) planken, dat zijn zo van die aanwijzingen die bij het vak „bewegen" horen. Daarna volgt de pose. „Een beetje spelen met je handen, niet zo'n stevige vuist maken Weet je nog meer poses?" Aarzelend zegt een meisje: ER komen vele proble men naar voren in de brieven van onze lezers. De ervaringen verschillen uiteraard; als er „iets" is met de inwoning, wat moe ten we dan doen? Uitpra ten? „Ja", zegt de een; „Beslist niet" zegt de an der Wij denken zo dat ieder geval op zich sraat, en fin oordeelt u zelf maar! Mevr. K .V. te A. schrijft: „Ik heb het gevoel dat mijn mening over de inwoning meer een klaagzang zal worden, al moeten we volgens onze medebewo ners hen iedere dag nog danken voor deze woonruimte. We hebben een kleine woonka mer, een piepklein slaapkamer tje en een kleine keuken voor ons en ons kind. In de slaapka mer is naast ons bed nog ca twintig cm. loopruimte, aan het voeteneind van het bed staat het kinderledikantje. De slaap kamer van de medebewoners is naast de onze: een beetje onvrij voel ik me altijd wel. Helaas is er voorlopig geen kans op een huis. We doen alles om de goede verstandhouding te bewa ren. al is dat ontzettend moei lijk. Vaak is onze post geopend t.,Ik dacht dat het voor ons was"), we hebben ze al twee keer betrapt dat ze in onze kamer rondsnuffelden, en ik heb gemerkt dat mevr erg roddelt (ook over onsi; het is hier nl. erg gehorig! We willen het die mensen zo graag naar de zin maken, maar nooit is het goed. Er heerst hier terwille van de vrede vaak een onwaar achtige stemming, ik walg er van. Ik denk dat, wanneer wij eens iets zouden willen uitpra ten. deze mensen erg boos zul len worden èn blijven." Uitgepraat „Wij hebben twee jaar ingewoond bij een gezin van zeven personen in een zeskamerwoning, waarvan wij er één konden huren" begint de brief van mevr. C. te S. Het gezin bestond uit vader, moeder en vijf dochters. Ondanks het feit dat het lawaai wel eens hinderlijk was, kan ik u toch zeggen dat we een reuze gezellige tijd hebben gehad. Als er eens iets was, werd het direkt uitgepraat en daardoor is de goede verhouding altijd gebleven. De moeder van het gezin was voor mij ook als een moeder, ze heeft me erg veel geholpen, vooral in bepaalde nare dingen die ik toen meemaakte. Het is nu acht jaar geleden en we hebben nog steeds een prettig contact. Ik kan wel iedereen aanraden in zulke omstandigheden net op alle slakjes zout te leggen, en veel van elkaar te verdragen, zón der overbodige woorden. Dit kan als er van weerskanten goede wil en naastenliefde bestaan." Studenten Alleenstaanden vinden ..oor inwoning veelal een goed con tact met de buitenwereld. Leest u bijv. de brief eens van mevr. N. te V.: „Sinds mijn man overleden is. beb ik studenten in huis genomen. Het is wel fijn mannen in huis te hebben, ze doen nog eens een karweitje voor je. Ik heb het bijzonder getroffen met mijn inwoning, we gaan allerprettigst met el kaar om. Er is ook nog een oude dame in huis. die vindt het ook leuk jongelui om zigh heen te hebben. Ik bemoei me nooit met hen. ik laat ze hun gang maar gaan. Zij koken zelf hun eigen potje: om de twee weken maak ik hun kamer schoon. En nogmaals, het gaat allemaal prima. U ziet: ik breek hier een lans voor „de student", die niet altijd een goede naam heeft", aldus deze lezeres. Mej. C. B. te H. schrijft: „Ik ben ongetrouwd en heb enkele jaren voor een oom die we duwnaar was de huishouding gedaan. Omdat het een groot huis was. moesten we inwoning nemen Mijn oom vond het vreselijk, want hij was nogal eenzelvig. Er heeft toen vier jaar een weduwe bij ons ge woond. en het is altijd uitste kend gegaan. Zelfs mijn oom heeft meermalen gezegd dat hij blij dat bij einde aan de samenwoning, maar we corresponderen nog steeds met elkaar". Meer gehuild „Ik heb tijdens onze eerste inwoning meer gehuild dan ge lachen". zegt mevr. K. te V. Het was er vreselijk, hoe we ook ons best deden om het goed te doen. Ten einde raad kreeg ik toen een kamer van mijn moeder, ik was niet meer in staat naar dat huis terug te keren. Langzamerhand ben ik toen weer wat bijgekomen, u ziet het kan ook anders!" „Na veertien jaar verkering kregen wij eindelijk een bene denwoning; boven ons woont een oude dame. Wij moeten door dezelfde voordeur en heb ben samen één toilet", schrijft mevr. M. te S. Het eerste verkeerde woord moet nog val len, al is het soms verschrikke lijk moeilijk te zwijgen. De oude dame is nl. erg vies. het stinkt er verschrikkelijk. Zij is nog erg vitaal, maar ik heb haar nog nooit zien werken. De po gooit ze altijd leeg in de gootsteen, en ik wil u wel verzekeren, dat je dan in het hele huis ruikt. Ze slaapt in dezelfde kamer als waar ze woont, het stof ligt overal een- timers dik: het loopt de deur gewoon uit. Het moeilijke i3 nu dat wij drie kinderen hebben waar zij veel van houdt, ze geeft hen vaak lekkers en de kinderen komen er graag. Toen de kinderen klein waren was alles gemakkelijker, nu lopen ze in en uit. Je kunt wel zeggen; dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Weet iemand raad? Ik niet. We hebben de laatste jaren ook heel veel last van ziektes, ikzelf kan niet meer zonder tabletten die me wat rustig maken. Weet u geèn adres waar aan zulke dingen iets gedaan wordt?" lijk probleem. Wij raden u aan contact op te nemen met het gemeentebestuur of een sociale werkster in dienst van de ge- TA, dat weet ik niet. Ten aanzien van ekaar val je altijd van de ene verbazing in de andere. Toen ik laatst aan iemand geschreven had die ik werkelijk eenzaam vind, om wie ik mij bezorgd maakte, kreeg zij royn brief uist voordat er een buurvrouw bij haar binnen wipte. Zij vertelde toen over myn brief en hoe reageerde de buur vrouw? Zij zei: ja, je bent wel alleen, maar je wilt het af en toe ook graag, je houdt echt wel wat van zelfbeklag en dat nu schreef mijn briefvriendin mij weer, 't was zo, zei zij, alleen heb je je ogenblikken van vragen en van geven niet zelf in de hand. Zo ia het Maar dat heeft niemand, hoor. Alleen kan de een zich beter overgeven dan de ander. De een kent meer momenten van overga ve. Zo goed als wij allen verschil lende intensiteit van aandacht hebben. Want, nietwaar, als de vrouw die waarachtig alleen is en zich eenzaam voelt, deze eenzaam heid van zich afzet en erop uitgaat om andere mensen te ontmoeten, dan is bij die andere mensen soms de aandacht niet disponibel, past het niet. En dan is dat voor haar die zich toch al zo inspande, eenvoudig verschrikkelijk. Maar het zal ons duidelijk zijn dat „schuld" nergens ligt. Liefde is aandacht, en daarin móeten we wel tekortschieten, mensen die we zijn. onvolmaakt. Daarom krijgen we ook altijd nood en eenzaamheid en verdriet op on ze weg. Om onze ontoereikendheid. Vaak maken we de fout dat we zeggen: dit kan ik niet rijmen met Gods liefde, al die ellende op de wereld. Maar Gods liefde is vol maakt genoeg, als Hij alles zal zijn. in allen, is er geen verdriet er. Wij echter. TTOE meer leven uit God, hoe meer aandacht, hoe meer liefde, des te minder Wachten en gepieker. Ons moet ons mens-zijn vergeven worden. Daarom was Gods Zoon een mensenzoon. Voor mij is dat geen hoogdra vende theologie. Maar iets dat ik af en toe een beetje zie. Op de gekste momenten. En vast niet als iets dat ik vanuit eigen zekerheid wil „geven". Het is meer zo dat 3eL blind ogenblik duidelijk wordt, juist dan als je keel wordt dichtgeknepen. Soms is het eenvoudig, maar vaak moet je EfLsamen zoeken- Onze kinderen hebben een versje waarmee ze in een kamp wel eens de dag sluiten: £lero £e*d almachtig scheen. aJv. j? 11 door ^anen heen" Moet dat nou? denk je dan. Is dat noni? mens-zijn: dat nood heil ii iiaar, 6611 v°lgend ogenblik fpfc 1X31101 heen werkelijk iets schemeren: de gave van ion aan de ander, de alder S jou God heeft ons elkaar gelaten Met hJirf rii.' „J .Ma,a,r eeo menselijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17